GEFLE IF:
SLKTBAND I ALLA TIDERS-LISTORNA
Uppdaterad 2010-12-16
Denna lista visar ett
antal olika ÓslktbandÓ i Gefle IF:s alla tiders-listor
fr seniorer. Dessa namn terfinns i de individuella 80-bstalistorna. Listan
r lngt ifrn komplett. Vi har inte hunnit lgga in samtliga grenar fr alla
personer efter utkningen av listorna. Tillgg och ndringar mottages
med tacksamhet!
Syskon
Emma Allvin -81: 100,
60H, 100H, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Kula, Diskus, Slgga, Spjut, 5-k, 7-k
Gustav Allvin –85: Stav, Tresteg
Richard Alneroth –80:
Kula, Diskus, Slgga, Spjut
Stefan Alneroth –81:
Kula, Diskus, Slgga
Robert Alneroth –84:
Kula, Diskus, Slgga, Spjut
Jessika Andersson –84: Stav
Sandra Andersson –85: Stav
Nicole Bertilsson -93: 100
Caroline Bertilsson
-95: Stav
Anders Bjrk –73: 60, 100, 200, Hjd, Stav,
Lngd, Tresteg, Spjut
Magnus Bjrk –77: 60, 100, Hjd, Stav, Lngd
Bengt Brgge -29: 800,
1000, 1500, 3000
Bo Brgge -37: 800,
1000, 1500, 3000, 5000, 10000
Lotti
Burman -69: 60, 100, 200, 400, 60H, 100H, 400H, Hjd, Lngd,
Diskus, Slgga, Spjut, 7-k
Fredrik Burman –73: 60, 100, 200, 400, 110H,
Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Kula, Diskus, Spjut, 10-k
Anna Ekstrm –86: Tresteg, Slgga,
Sofie Ekstrm –88: Slgga
Kristina Ekstrm –71: 100, 200, 400, 800, 1500,
3000
Katarina Ekstrm –75: 100, 400, 800, Hjd
Ingrid Engstrm –45: 100, 200, 400, 800
Arne Engstrm –48: 60, 100, 200, 400, 110H,
400H, Tresteg, Tiokamp
Erika Enlund –87:
Slgga
Jessica Enlund –89: 100,
200, 300, 400, 1000, 1500, 3000, 400H, Hjd, Stav, Tresteg, Spjut
Stefan Fougman –56:
Hjd, Tresteg
Claes Fougman –62:
Hjd, Lngd
Caroline Fougman -84: 60, 100, 200, Stav, Lngd,
Tresteg
Johan Fougman –90: Stav
Mikael Fransson -83: 60,
Spjut
Ditte Skalk –95: Tresteg
Hugo Fredn -04: 1500,
5000, 10000
Lennart Fredn -17: 10000
Lars Hall –58: 400, 800, 1000, 1500, 3000,
5000, 3000Hi, 400H
Jan Hall –61: 200, 400, 800, 1500
Mats Hall –65: 800, 1500, 400H, Lngd,
Spjut, 10-k
Martin Hedberg –77: Spjut
Ulf Hedberg –80: 60, 100, 200, 300, 400,
Spjut
Johan Hedlund –73: 800, 1000, 1500, 3000, 5000,
3000Hi, Spjut
Martin Hedlund –77: 3000, 5000, 3000Hi
Cecilia Hglund –81: 400, 800, 1500
Sofie Leima –90: 60,
100, Hjd, Lngd, Tresteg
Anna Jansson –78: Hjd, Tresteg
Emma Jansson –81: 60 m, 100 m, 200 m, 300 m,
60H, 100H, Stav
Helene Jansson –69: 60, 100, 60H, 100H, Hjd,
Lngd, Tresteg, Kula
Madelene Jansson –70: Lngd, Kula, Diskus, Slgga,
Spjut
Henry Jonsson -39:
Slgga
Sren Jonsson -40:
Kula, Diskus, Slgga
Eero Kinaret –56: 800,
1500, 1 Mile, 3000, 5000, 10000
Marianne Kinaret –57: 200,
400, 800, 1500 m, 3000 m
Heikki Kirmanen –54: 800,
1500, 3000, 5000, 10000
Jouko Kirmanen –57: 800,
1000, 1500, 1 Mile, 3000, 5000,
Anders Larsson –66: Kula, Diskus, Slgga, Spjut
Annika Larsson –70: Kula, Diskus, Slgga, Spjut
Ove Lindgren –41: 110H, Hjd, Lngd, Tresteg
Karin Lindgren -44:
Hjd, Lngd
Emelie Lingvall –85: 400, 800, 1500, 2000
Madelene Lingvall –85: 400, 800, 1500, 2000
Joakim Liske -69:
5000, 10000, 10-k
Jenny Liske -78: 60,
100, 200, 300, 400, 800, 1000, 1500, 2000, 100H,
Lngd, Slgga
Monica Lundberg -69: 100,
200, Lngd
Susanne Lundberg -71: 800
Lena Lundin –52: Kula, Diskus, Spjut,
Carina Lundin:
Diskus
Johan Millquist -74: 100, 200, 800, 5000
Mathias Millquist -77: 800, 1500, 3000
Kathrin Mohebbi -91: 100, 200, Hjd, Stav, Lngd,
Tresteg, Spjut
Martin Mohebbi -92: 60, 110H, Hjd, Stav, Lngd,
Tresteg
Jimmy Nordin –79: Kula, Diskus, Slgga, Spjut
Andreas Nordin –81: Kula, Diskus, Slgga, Spjut
John Norling -67: 100,
200, 300, 400, 800, 1000, 1500, 3000Hi, 110H, 400H, Stav, Lngd, Spjut, 10-k
Niclas Norling –71: 100, 200, 300, 400, 800,
1500, 110H, 400H, Hjd, Lngd, Kula, Diskus, 10-k
Mattias Norling -77:
800, 1500, 10-k
Mikael Nygrds -73: Hjd,
Stav
Rickard Nygrds -73:
110H, Hjd, Stav, Diskus, Spjut
Stefan Persson –72: Diskus, Slgga
Niclas Persson –73: Hjd, Stav, Lngd, Tresteg,
Slgga, Spjut
Thomas Persson –71: 60, 100, 200, Lngd,
Tresteg, Kula, 10-k
Susanne Persson –76: 60H, Hjd, Lngd, Tresteg,
Kula, Diskus, Slgga, Spjut, 5-k
Erik Proos -54: 100, 200, Slgga
Marianne Proos -56: 100, 200
Michelle Railsback -82: 60, 100, 200, 300, 60H,
100H, Stav, Lngd, Kula, Spjut, 7-k
Michael Railsback –84: 100,
200, 60H, 110H, Hjd, Lngd, Tresteg
Ida Rosn -94:
Slgga
Elin Rosn -96:
Slgga
Mathias Rosengren –73: 60, 100, 200, 400, 110H,
Hjd, Stav, Lngd, 10-k
Daniel Rosengren –78: 60, 100, 60H, 110H, Hjd,
Stav, Lngd, Tresteg, Spjut, 7-k,
Marie Rosengren –80: 60, 100, 200, 60H, 100H,
Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Kula, Diskus, Slgga, Spjut, 5-k, 7-k
Lena Sammeli –59: 200,
400, 100H
Olle Sammeli –61: 400,
800, 1500, 3000Hi
Katarina Schele –73: 100,
60H, Hjd, Lngd, Tresteg, Diskus, Spjut
Johanna Schele –71:
Hjd, Lngd
sa Sellman –72: 60, 100, Lngd, Spjut
Johanna Sellman -74: 60,
100, 200, 60H, Hjd, Lngd, Tresteg, Kula, Slgga
Christer Sjberg –62: 110H
Peter Sjberg –65: 60, 100, 200, 300, 400,
400H, 10-k
Daniel Sderberg -74: 60,
100, Lngd
Emma
hman -92: 60,
100, 200, Tresteg
Harry Tihvan: 800, 1500
Elisabeth Tihvan –60: 400,
800, 1500, 1 Mile, 3000, 400H
sa Westman -53:
Slgga
Ylva Westman Hglund
-60: Slgga
Sofia Wike -86: Slgga
Hanna Wike -88: 60, 100, 200, 400
Edvard Wolf -898: 400H,
Lngd
Erik Wolf -00: 400H, Tresteg
Hugo Fredn -04: 5000,
10000
Lennart Fredn -17: 10000
Mats kerlind -58: 60,
100, 200, 400, 110H, 400H, 3000Hi, Lngd, Tresteg
Lars kerlind –62: 400, 800
Rose-Marie kerlf –54:
Kula, Diskus, Spjut
Annelie kerlf –56:
Diskus, Spjut
Per
stlund -54: 100
Hkan
stlund –58: 60, 100, 200, 400, Tresteg
Frldrar - barn
Gunnar Hg –01:
Lngd, 5-k
Barbro Hg –45: 100,
200, Lngd, Kula
Gsta Bergkvist –20: 400, 800, 1000, 1500, 1 Mile, 2000, 3000
Claes-Gran Bergkvist –49: 200, 400, 800, 1500, 400H,
Tresteg
Rune Berglund –23: Kula, Diskus, Slgga
Per-Gunnar Berglund –57: Kula, Diskus, Slgga, Spjut
Jan Smiding -32: Kula, Diskus, Spjut, 5-kamp
Helene Smiding -59: Lngd
Bert Hall -34: 800,
1500
Lars Hall –58: 400, 800, 1000, 1500, 3000,
5000, 3000Hi, 400H
Jan Hall –61: 200, 400, 800, 1500
Mats Hall –65: 800, 1500, 400H, Spjut, 10-k
Torgny Persson -44: 100,
200, 400, Lngd
Tomas Persson -73: 400,
800, Lngd
Dick Railsback –46: 100,
400, Stav,
Michelle Railsback -82: 60, 100, 200, 300, 60H,
100H, Stav, Lngd, Kula, Spjut, 7-k
Michael Railsback –84: 100,
200, 60H, 110H, Hjd, Tresteg
Martin Norberg -46: 200,
110H, 400H, Lngd, Tresteg, 5-k, 10-k
Malin Norberg -79: Spjut
Stig Rune -46: 5000
Peter Rune -67: 1500,
3000
Oiva Jussi –48: 1500, 3000, 5000, 10000
Jari Jussi –68: 1500, 3000, 5000, 3000Hi
Pentti Kuusisto -50:
Hjd, Kula, Diskus, Slgga
Jani Kuusisto -80:
Diskus, Slgga
Magnus Odn -52: Slgga
Cecilia Odn -85: 60,
100, Hjd, Lngd, Tresteg,
Kula
Jouko Haaranen -54: Diskus, Slgga, Spjut
Emma Haaranen -94: Kula, Spjut, Slgga,
Diskus
Stefan Fougman –56:
Hjd, Tresteg
Lotta Paulsn-Fougman –57:
Kula, Diskus, Slgga, Spjut
Caroline Fougman -84: 60, 100, 200, Stav, Lngd,
Tresteg
Johan Fougman –90: Stav
Rolf Skalk –56: Kula, Slgga, Spjut
Mikael Fransson -83: 60,
Spjut
Ditte Skalk –95: Tresteg
Tommy Jonsson –58: 400, 110H, 400H, Lngd,
Kula, Diskus, Slgga
Katarina Trnros -63: 60,
100, 200, Lngd, Kula, Diskus, Slgga, Spjut
Sandra Trnros -95: 60,
100, 200, 800, Hjd, Lngd
Aira Karjalainen –60: 100, 200, 400, 800, 1500,
100H, 400H, Lngd, Kula
Cathrine Karjalainen –82: 60, 200, 400, 2000
Erik Proos -54: 100, 200, Slgga, 10-k
Elisabeth Tihvan –60: 400,
800, 1500, 1 Mile, 3000, 400H
Marie-Louise Proos –90: 100,
400H, Tresteg
Ylva Westman Hglund
-60: Slgga
Jennifer Hglund -90: 60,
100, 200, 300, Stav, Lngd, Slgga
Anders Enmark –61:
1500, 3000, 5000, 10000, 3000Hi
Elisabeth Thirsson-Enmark –64: 3000
Moa Enmark –94: 60,
800, 1500, 1 Mile, 3000
Jan Eriksson -61: 5000
Madeleine Eriksson
-93: 60, 100, 200, 300, 400, 100H, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg
Per-Arne Strandberg
-61: 1500
Betty Strandberg -95: 60,
100, 200, 300, 400, 800, 100, 1500
Mats Bertilsson -64: 100,
110H, Hjd, Stav, Lngd, Kula, Diskus, Slgga, Spjut, 10-k
Nicole Bertilsson -93: 100
Caroline Bertilsson
-95: Stav
Mats Hall –65: 800, 1500, 400H, Spjut, 10-k
Jesper Hall -90: 800,
400H
Pia Jonsson –65: Kula, Spjut
Petra Larsson -90: 60,
100, 200, Lngd, Slgga
Frldrar – barn
- barnbarn
Stig Viln –25:
Tresteg
(Ann-Louise Viln –53: Elitlngdhoppare
i IF Skade)
Michael Matton –74: 60, 100, 200, 400, Lngd
Bert Hall -34: 800,
1500
Mats Hall –65: 800, 1500, 400H, Spjut, 10-k
Jesper Hall -90: 800,
400H
Bo Romin
–39: 5000, 10000
(Lennart Romin -69: Ledare och duktig veteranlpare)
Andreas Romin -91: 60, 100, 200, 400, Lngd,
110H, Hjd, Stav, Lngd, Kula, Diskus, Spjut
kta par och sambo (se
ven frldrar-barn-listan)
OBS: Denna rubrik r
lite flytande. Den innehller par som varit stabila i mnga r och som nnu r
det. Den innehller ocks par som d var stabila men som gtt skilda vgar
sedan dess. Ngra Óknepiga parÓ (t ex en kille och fler tjejer under rens
lopp) har utelmnatsÉ
*) = idag helt skra
par, utifrn vad redaktionen vet.
*Bjrn Mrtenson –55: 200, 400, 800, 1000, 1500,
3000
*Tina Lindahl –60: 100, 200, 400, 800, Lngd
Jan Olsson –56: 200, 400, 800, 1000, 1500
Martina Olsson –61: 200, 400
*Lars Jansson –61: 1500, 3000, 5000, 10000
*Ingela Eriksson –62: 1500, 3000
Tomas Lindstrm –67: 400, 800, 1000, 1500, 3000,
5000
Cecilia Hansson –72: 200, 400, 800
*Stefan Lehnbom -68: Halvmar
*Maria Jmthagen -71: 60,
100, 200, 60H, 100H, 400H, Hjd, Lngd, Tresteg, 7-k
Karin Funke-Melin -71: 60,
100, 200, 300, 400, 800, 60H, 100H, 400H, Hjd, Lngd, Kula, Diskus, Slgga,
Spjut, 5-k, 7-k
Patrik Melin –71: 60, 100, 200, 400, 60H,
110H, 400H, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Kula, Diskus, Slgga, Spjut, 5-k, 7-k,
10-k
Jonas Brodn –71: 300, 400, 800, 1500
Nina Gudmundsson –75: 1500, 3000, 5000, 10000
*Jim Ns –71: 100, 200, 300, 400, 800,
Lngd, 5-k
*Emma Jansson-Ns –81: 60,
100, 200, 300, 60H, 100H, Stav
*Patrik Melin –71: 60, 100, 200, 400, 60H,
110H, 400H, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Kula, Diskus, Slgga, Spjut, 5-k, 7-k,
10-k
*Angelica Strm –81: 60, 100, 200, 100H, Hjd,
Lngd, Tresteg, Kula, Diskus, Spjut, 7-k
Marit Pettersson –74: 400, 800, 1500
Patrik Sderqvist –75: 100, 300, 400, 800
Sara Mentzer -78: 60,
100, 200, 100H, Lngd, Tresteg, Kula, Slgga, 7-k
Fredrik Ekstrand –79: 60,
100, 200, 300, 400, 110H, 400H, Stav, 10-k
*Cecilia Hglund –81: 400, 800, 1500
*Andreas Jansson -83: 60,
100, 200, 300, 400
Ngra andra slktskap
Ove Lindgren –41: 110H, Hjd, Tresteg
Karin Lindgren: -43: Hjd
(Brorson: Rickard
Nygrds –73: Hjd, Stav, 10-k)
(Brorson: Mikael
Nygrds –73: Stav)
Kusin: Conny Lenholm -05: Diskus
Kusin: Sixten Lundin
-16: Diskus
Emelie Lingvall –85: 1500, 2000
Madelene Lingvall –85: 1500, 2000
(Kusin: Lisa
Lingvall -96: 400, 800, 1500)
John Norling -67: 100,
200, 300, 400, 800, 1000, 1500, 3000Hi, 110H, 400H, Lngd, Spjut, 10-k
Niclas Norling –71: 100, 200, 300, 400, 800,
110H, 400H, Hjd, Lngd, Kula, Diskus, 10-k
Mattias Norling -77:
800, 1500, 10-k
(Kusin: Kit
Norling –68: Kula, Diskus, Slgga, Spjut)
Thomas Persson –71: 60, 100, 200, Lngd,
Tresteg, 10-k
Susanne Persson –76: 60H, Hjd, Lngd, Tresteg,
Kula, Slgga, Spjut, 5-k
(Kusin: Fredrik
Persson –72: Hjd, 10-k)
Kusin: Fredrik Persson
–86: 60, 100, Hjd, Lngd, Tresteg,
Kula, Slgga.
Kusin: Daniel J
Persson –88: Lngd, Tresteg
Aktiva med slkt i
andra klubbar och idrotter
Kjell Andersson -54:
Son Andreas
Andersson (f 1985) JSM-brons i tiokamp 2003 fr Valbo AIF
Einar Danielsson -17:
Lillebror Werner
Danielsson (f 1921) duktig sprinter i Ljusne AIK (vilket ven Einar
var!)
Kristina Ekstrm -71
och Katarina Ekstrm (-75)
Mamma Karin
Hgberg (f 1946) svensk elit p kort hck fr IF Skade
Ingrid Engstrm -45:
Make Olle
Andersson (f 1942): Lnglpare av SM-finalklass fr Sdertlje IF och
Enhrna IF och elitorienterare
Madeleine Eriksson -93
Storebror Fredrik
Carlstrm landslagsman i skidkning.
Pappa Janne
Eriksson (f 1961) svensk elit i orientering m m
och ledare i GIF.
Farfar Olle
Eriksson landslagsman i skidorientering m m
fr Sdertlje IF
Mathias Erkkil -89
Pappa Leif Kerro (f 1958) UP-guld i 3 x
1000 m 1972 med Gvle GIK + duktig skidkare
Emma Gllstedt -96:
Pappa Niklas Gllstedt (f 1967) elitseriespelare i ishockey fr bl a Bryns IF, med SM-guld 1993.
sa Hallstrm -72:
Make Magnus
Edstrm (f 1973) J-landslagsman och SM-finalist i diskus fr IF Gta.
Ann-Kristin Hedfors
-55:
Make Thomas
Eriksson (Hedfors) (f 1951) svensk juniorelit i hcklpning fr Hgbo GIF
Johan Hedlund -73 och
Martin Hedlund -77:
Pappa Bengt
Hedlund (f 1948) ledare och trnare i GIF. Farfar Ivar Hedlund
framgngsrik lngdistansare i Hedesunda IF
Filip Hjorth -93:
Pappa Jrgen
Hjorth (f 1967) JSM-etta i hjd (2,15) + allroundhoppare fr Sters IF
och IFK Mora
Evelina Huldn
-90:
Pappa Stefan Huldn (f 1966)
vrldselit i styrkelyft. Duktig medeldistansare som barn.
Mats Hultin -22:
Pappa Gran
Hultin (f 1897) SM-guld, svenska rekord + OS-deltagande 1920. SFIF:s
styrelse
Cecilia Hglund -81
och Sofie Leima -90:
Mamma Anette
Andersson (f 1958). Ungdomslandslaget p 3000 m 1975 fr Enhrna IF
Sara Jansson -93:
Storasyster Ann-Sofie
Jansson (f 1989). USM-finalist p 100 m fr
Hofors AIF.
Stig Johansson -16:
Pappa ÓRickenÓ Johansson (f 1882) Olympisk konstkare
silvermedaljr 1908. SM-guld 1904, 1908 och 1910 fr IFK Gvle
Ulrica Jonsson -71:
Pappa
sten
Jonsson (f 1944) noterade 10,8m p 100 m fr IK Akilles 1964.
Aira Karjalainen -60
och Cathrine Karjalainen -82:
Lillebror
/ morbror Kysti Karjalainen
elitseriespelare i ishockey fr Bryns IF. 31 NHL-matcher
Magnus Karlsson -72:
Farfar Gsta
Karlsson (f 1910) SM-brons p 800 m fr IK Huge
1935
Sambo Kristina
Lf (f 1974) och svger Ronnie Lf (f 1971). Duktiga
lpare och skidkare fr Hgbo AIK.
Svrfar Sune Lf
(f 1937). Vann B-SM p 1500 m 1961 fr Sandvikens GK
Sune ÓHllstaÓ Karlsson -28:
Svrfar Klas Westring (f 1902) SM-silver i maraton 1934 fr
Hedesunda IF
Niklas Konstenius -72:
Pappa Brje Konstenius (f 1946) landslagsmssig 5000-lpare fr
Sprvgen.
Hanna Lindqvist -96:
Pappa Leif ÓLinkanÓ
LindqvistÉ
Karin Lindqvist -63:
Storebror Jan
Lindqvist (f 1955). svensk juniorelit i mngkamp m m
fr Valbo AIF och Gvle GIK
Svgerska se Fernis (Lindqvist – f 1959) U-landslaget i kast
fr IFK Mrsta
Storasyster Inger
Lindqvist (f 1958) duktig kastare i Valbo AIF och IF Skade.
Sven Lundgren -01:
Sondotter Monica
Lundgren (f 1973), flerfaldig SM-etta p 400 m och Stor Grabb inom
SFIF, tvlade fr Tby IS
Carina Lundin:
Bror Stefan
Lundin mngrig allsvensk spelare och trnare (och ven sporadisk sprinter
i GIF)
Linn Malmo -84:
Mamma Linda Malmo (f 1958) lovande sprinter i IF Skade.
Moster Betty Malmo (f 1964) USM-finalist
med fina resultat i sprint och sjukamp. IF Skade.
Senare trnare o ledare i Valbo AIF
Ida Markstrm -93:
Mamma Lena
Olsson (Markstrm) (f 1960) elitspjutkastare fr Bellevue IK och
Sprvgen + ledare och frbundsdomare i GIF.
Pappa Anders
Markstrm (f 1960): Allsvensk fotbollsmlvakt i bl
a Gefle IF p 1980-talet.
Storebror Jakob
Markstrm (f 1990) NHL-mlvakt och elitserien m Bryns IF
Michael Matton -74:
-Hustru Karin Jernberg
(f 1976) elitsprinter/hcklpare i Tby IS
-Pappa ke Malmberg
(f 1954) duktig sprinter i Gvle GIK
(Se ven ÓTre-generationerslistan)
Folke Melin -51:
Lillebror Sture
Melin (f 1942) spjutkastare i Nordingr SK
och Salsker-Ullngers IF (SUIF)
Sara Mentzer
-78:
Lillasyster Jenny Mentzer (f 1980) USM-medaljr i tresteg fr Istrums SK.
Lars Norberg -68:
Storasyster Annica
Norberg (f 1964) duktig p 1500-5000 fr IF Skade.
Systerson Joachim Nyberg (f 1998) tvlar fr GIF.
Johan Norberg -61:
Pappa Bernt
Norberg (f 1931) elitlpare p 1500-5000 m fr IFK Sundsvall.
Elin Nord -97:
Pappa Mikael
Nord (f 1961) rekordsnabb veteransprinter i Hgbo
GIF
Jimmy Nordin -79 och
Andreas Nordin -81:
Pappa Lars-Gran
Nordin duktig juniorkastare i IFK Hedemora
Maria Nordstrm -91:
Mamma Gunnel
Mrtberg (f 1958) OS-VM-kare p skidor och USM-etta p 1500 m fr Hgbo GIF
Storebror Gustav
Nordstrm -89: Landslaget i skidor m m
Mats Norrbom -57:
Dotter Cecilia
Norrbom (f 1987) svensk juniorelit p medeldistans fr Turebergs FK
Boel Pers -83:
Mamma Ingegerd Pers (f
1953) duktig skidkare och terrnglpare fr Valbo AIF
Tova Pehrson -93:
Pappa Joakim
Pehrson (f 1966) elitseriespelare i Bryns IF (och duktig
ungdomsfriidrottare i GIF upp till P14)
Elin Pll -91:
Pappa Stefan Pll (-68) elitseriespelare i ishockey fr Bryns.
Johanna Sellman -74:
Exsambo Jerry
Riutta (f 1970) SM i lngd. Pers 7,85
Christer Sjberg -62
och Peter Sjberg -65:
Pappa Wolmar Sjberg (f 1937) duktig
medeldistansare i SGK och ordfrande i GIF
Jan Sjblom -44:
Dotter Lotta
Sjblom (f 1965) duktig medeldistansare i IF Skade
och skidkare
Rolf Skalk -56, Mikael Fransson -83 och Ditte Skalk -95
Pappa/farfar Gsta Skalk orienterare som bl a vann tiomila. Storebror/farbror Arne Skalk (f 1952) fotbollsmlvakt i allsvenskan fr Bryns
IF och Gefle IF. (och har deltagit i flera Castorama).
Daniel Skalk (f 1997) har
vunnit GD-GIF
Jan Smiding -32:
Yngre brder Per-Eric
(f 1950) och Per-Owe (f 1950). Bda SM-ettor 1973 i spjut resp tresteg. P-E i KA 2 IF och P-O i IFK Lund.
Lillasyster Birgitta
Smiding (f 1942) operasngerska i bl a Ingmar Bergmans ÓTrollfljtenÓ
Jan-Olov Stark -68:
Storebror Kurt-Olov
Stark (f 1964) sprinter och senare framgngsrik trnare i Strands IF
och GIF.
Lennart Stjernberg
-44:
Pappa Tore
Stjernberg kastare och ledare i Hofors AIF
Magnus Sthlberg -75:
Pappa Tomas
Sthlberg (f 1945) duktig
medeldistansare i IK Huge och IK Akilles. Dessutom
ledare i GIF och GFIF.
Maria Svahn (Hugosson)
-73:
Make Mattias Hugosson
(F 1974) allsvensk mlvakt fr Gefle IF.
Gran Svensson -59:
Pappa Karl-Evert Svensson (f 1935)
SM-medaljr i tiokamp fr bl a Arbr IK
Katarina Trnros -63:
Kusin Ulf Axelsson (f 1962) USM-etta i tresteg 1978 fr Hanvikens SK
Johan Walldn -87:
Farbror Kurt Walldn (f 1942) DM-guld p 400 m hck fr GGIK
Sven Westlund -24:
Son Per ke
Westlund (F 1957) svensk elit i spjut fr Valbo AIF
Julia Wigren -93:
Mamma Anna-Karin
strm (f 1964) U-landslaget i lngd fr Bollns. Morbror Hasse
strm (f 1968) Vrldsmstare, svensk mstare, MVP
m m i bandy
Mats kerlind -58 och Lars kerlind -62:
Kusin Tomas Nordn (f 1962).
Bordtennisspelare som bl a har slagit J-O Waldner.
Sren kerman -36:
Son Ulf kerman (f 1965) duktig sprinter i NAIF-79. Sondotter Wilma (f 1999) r duktig i GIF:s ungdomsverksamhet.