Gefle IF: Klubbrekord 1882 - 2010.
Utomhus + innegrenar
Uppdateringsdatum: 2011-01-05
Manliga seniorer
60 meter (inne) 6,92 Mathias Rosengren 1973-06-28 Falun/L 1995-01-14
6,92 Robert Flt 1977-01-03 Malm/A 2002-02-16
100 meter 10,67 +1,3 Michael Matton 1974-06-20 Sollentuna 1998-05-31
200 meter 21,71 +2,0 Robert Flt 1977-01-03 Huddinge 2000-05-27
300 meter 34,64 Robert Flt 1977-01-03 Gvle 1998-06-07
400 meter 47,28 Bjrn Engstrm 1975-04-07 Stockholm/S 1998-08-05
800 meter 1.48,55 Niclas Norling 1971-04-07 Gvle 1993-07-07
1000 meter 2.21,3m Olle berg 1925-01-24 Kbenhavn, DEN 1952-08-10
1500 meter 3.43,50 Eero Kinaret 1956-04-06 Kil 1979-08-19
1 Mile 4.04,2m Olle berg 1925-01-24 Gvle 1952-08-01
2000 meter 5.11,8m Gunder Hgg 1918-12-31 stersund 1942-08-23
3000 meter 8.01,2m Gunder Hgg 1918-12-31 Stockholm/S 1942-08-28
5000 meter 13.58,2m Gunder Hgg 1918-12-31 Gteborg/S 1942-09-20
10000 meter 29.44,60 Eero Kinaret 1956-04-06 Kil 1979-05-27
1-timmeslpning 16 503 m Johan Sundqvist 1889-06-22 Gvle 1912-09-22
20000 meter 1.12.41,0m Jacob Skoog 1887-10-09 Gvle 1917-07-01
Halvmaraton 1.07.57 Oiva Jussi 1948-09-20 Gvle 1983-08-14
Maraton 2.22.25 Oiva Jussi 1948-09-20 Stockholm 1983-06-04
60 meter hck (inne) 8,32 Patrik Melin 1971-06-07 Falun/L 1998-01-10
110 meter hck el 14,79 +0,8 Patrik Melin 1971-06-07 Gvle 1999-08-03
man 14,6m Esbjrn Nordlund 1946-09-14 Hrnsand 1971-07-09
200 meter hck 24,39 -1,4 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Gvle 1999-08-21
400 meter hck 50,46 Bjrn Engstrm 1975-04-07 Athens, Ga., USA 1998-05-23
1500 meter hinder 4.18,6m Erik Arwidsson 1913-07-26 Linkping 1942-06-19
3000 meter hinder 9.04,8m Erik Arwidsson 1913-07-26 Stockholm/S 1942-08-16
Hjdhopp 2,07 Stefan Fougman 1956-07-05 Gvle 1988-05-24
Stavhopp 5,30 Dick Railsback 1946- Norrkping 1970-08-17
Lngdhopp 7,61 +0,6 Claes Rahm 1964-02-19 Bors 1989-07-29
Trestegshopp 16,65 +1,3 Claes Rahm 1964-02-19 Stockholm/S 1990-07-02
Kulsttning 19,74 Jimmy Nordin 1979-10-19 Malm/S 2005-08-16
Diskuskastning 66,40 Gran Svensson 1959-03-08 Fort Williams, Ut., USA 1988-08-07
Slggkastning 65,80 Robert Alneroth 1984-06-05 Bollns 2009-05-09
Viktkastning 15,9 kg 20,14 Robert Alneroth 1984-06-05 Bollns 2009-05-09
Spjutkastning 84,76 Peter Borglund 1964-01-29 Stockholm/S 1989-08-19
"osltt spjut" 87,00 Peter Borglund 1964-01-29 Stockholm/S 1991-08-13
"gamla spjutet" 87,76 ke Nilsson 1945-04-29 Roma, ITA 1968-09-11
Femkamp 3.409 p Sven Lundgren 1901-07-17 Finspng 1928-09-09
(6,51 - 52,23 - 23,5m - 36,06 - 4.23,9m)
Sjukamp (inne) 5.145 p Patrik Melin 1971-06-07 Bollns 2007-02-11
(7,44 - 6,32 - 13.79 - 1,87 - 8,52 - 4,53 - 2.53,40)
Tiokamp 7.590 p Patrik Melin 1971-06-07 Ried, AUT 2001-07-01
(11,44 - 6,85 - 14,48 - 1,92 - 51,31 - 15,18 - 46,32 - 4,40 - 67,89 - 4.54,22)
4 x 100 meter 41,78 Michael Matton - Mathias Rosengren - Robert Flt - Johan Raak
Uddevalla 1994-06-19
4 x 200 meter 1.29,91 Michael Matton - Mathias Rosengren - Thomas Persson - Johan Raak
Gvle 1991-09-17
Stafett 1000 meter 1.58,43 Thomas Persson - Claes Rahm - Niclas Norling - John Norling
Gvle 1990-09-11
4 x 400 meter 3.13,77 Claes Rahm - John Norling - Daniel Sundman - Niclas Norling
Norrtlje 1991-06-09
4 x 800 meter 7.24,73 Eero Kinaret - Juha Moilanen - Lars Hall - Jan Olsson
Eskilstuna 1980-06-07
4 x 1500 meter 15.30,2m Olle berg - Gsta Bergkvist - Ingvar Bengtsson - Henry Eriksson
Gvle 1949-07-03
Mn 22 (M22)
60 meter (inne) 6,92 Mathias Rosengren 1973-06-28 Falun/L 1995-01-14
100 meter 10,81 +1,6 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Gvle 2002-06-18
man 10,8m Mathias Rosengren 1973-06-28 Raufoss, NOR 1993-06-30
200 meter 21,86 +1,6 Robert Flt 1977-01-03 Vsters 1994-07-30
300 meter 34,64 Robert Flt 1977-01-03 Gvle 1998-06-07
400 meter 47,56 Niclas Norling 1971-04-07 Vxj 1991-08-17
800 meter 1.48,55 Niclas Norling 1971-04-07 Gvle 1993-07-07
1000 meter 2.23,92 Johan Walldn 1987-04-24 Karlstad 2009-07-23
1500 meter 3.47,75 Johan Walldn 1987-04-24 Malm/S 2009-08-02
3000 meter 8.23,8m Dan Waern 1933-01-17 Gvle 1954-10-17
5000 meter 14.52,4m Jan Sjblom 1944-10-23 Gvle 1964-09-11
10000 meter 32.09,2m Ola Simonsson 1945-06-09 Gvle 1965-08-10
60 meter hck (inne) 8,35 Michael Railsback 1984-10-16 Lincoln, Ne., USA 2005-02-11
110 meter hck 14,91 +1,0 Michael Railsback 1984-10-16 Louisville, Ky., USA 2005-05-27
400 meter hck 53,49 Guido Ripke 1971-12-08 Vxj 1991-08-18
2000 meter hinder 5.56,92 Markus Liwing 1989-11-29 Karlskrona 2009-08-16
3000 meter hinder 9.13,04 Johan Hedlund 1973-09-25 Levanger, NOR 1995-07-30
Hjdhopp 2,00 Daniel Rosengren 1978-05-03 Kalmar 1997-07-23
inne 2,04 Ronnie Enander 1976-06-18 Solna 1997-01-24
Stavhopp 4,85 Rickard Nygrds 1973-06-27 Gvle 1995-07-14
4,85 Rickard Nygrds 1973-06-27 Stockholm/S 1995-08-15
inne 4,98 Rickard Nygrds 1973-06-27 Vxj 1994-02-27
Lngdhopp 7,56 +1,1 Robert Flt 1977-01-03 Fredrikstad, NOR 1996-09-07
Trestegshopp 16,56 +1,7 Claes Rahm 1964-02-19 Helsinki, FIN 1986-08-10
Kulsttning 17,38 Jimmy Nordin 1979-10-19 Gvle 1998-08-25
Diskuskastning 49,72 Anders Larsson 1966-02-28 Trnsj 1988-06-11
Slggkastning 64,90 Lennart Bodell 1961-03-22 Rexburg, Id., USA 1983-04-09
Spjutkastning 80,74 Peter Borglund 1964-01-29 Sdertlje 1986-06-04
Femkamp 3.346 p Patrik Melin 1971-06-07 Gvle 1993-05-09
(6,38 - 64,36 - 24,36 - 39,76 - 5.01,60)
Sjukamp (inne) 5.013 p Johan Raak 1974-10-19 Malm/A 1993-01-31
(7,15 - 7,10 - 11,88 - 1,85 - 8,41 - 3,95 - 3.07,55)
Tiokamp 6.891 p Patrik Melin 1971-06-07 Trnby, DEN 1993-07-04
(11,72 - 6,46 - 13,16 - 1,92 - 53,47 - 15,83w - 40,94 - 4,00 - 61,76 - 4.51,69)
4 x 100 meter 41,78 Michael Matton - Mathias Rosengren - Robert Flt - Johan Raak
Uddevalla 1994-06-19
4 x 200 meter 1.29,91 Michael Matton - Mathias Rosengren - Thomas Persson - Johan Raak
Gvle 1991-09-17
4 x 400 meter 3.21,85 Guido Ripke - Magnus Karlsson - Johan Johansson - Jim Ns
Karlshamn 1992-06-13
4 x 800 meter 7.46,26 Fredrik Horn - Peter Jernqvist - Thomas Hedlund - Daniel Sundman
Sollentuna 1988-06-12
Mn 20 (M20)
60 meter (inne) 6,97 Robert Flt 1977-01-03 Sundsvall 1996-01-13
6,97 Robert Flt 1977-01-03 Malm 1996-02-11
6,97 Bjrn Lundin 1982-02-08 Stra 2000-02-27
100 meter 10,83 -0,1 Robert Flt 1977-01-03 Uppsala 1995-08-18
man 10,8m Mathias Rosengren 1973-06-28 Raufoss, NOR 1993-06-30
200 meter 21,86 +1,6 Robert Flt 1977-01-03 Vsters 1994-07-30
300 meter 35,22 Niclas Norling 1971-04-07 Gvle 1991-05-21
400 meter 47,56 Niclas Norling 1971-04-07 Vxj 1991-08-17
800 meter 1.48,78 Niclas Norling 1971-04-07 Stockholm/S 1991-08-13
1000 meter 2.32,26 Peter Jernqvist 1966-04-14 Gvle 1986-08-24
1500 meter 3.54,2m Juha Moilanen 1961-11-17 Gvle 1979-06-19
3000 meter 8.35,0m Juha Moilanen 1961-11-17 Sotji, URS 1981-04-23
5000 meter 14.52,4m Jan Sjblom 1944-10-23 Gvle 1964-09-11
10000 meter 32.09,2m Ola Simonsson 1945-06-09 Gvle 1965-08-10
60 meter hck (inne) 8,36 Johan Raak 1974-10-19 Falun/L 1994-01-15
110 meter hck 14,92 +1,8 Michael Railsback 1984-10-16 Helsingborg 2003-07-12
400 meter hck 53,49 Guido Ripke 1971-12-08 Vxj 1991-08-18
2000 meter hinder 5.56,92 Markus Liwing 1989-11-29 Karlskrona 2009-08-16
3000 meter hinder 9.31,26 Johan Hedlund 1973-09-25 Vaasa, FIN 1993-08-21
Hjdhopp 2,00 Daniel Rosengren 1978-05-03 Kalmar 1997-07-23
inne 2,01 Daniel Rosengren 1978-05-03 Solna 1997-01-18
Stavhopp 4,75 Rickard Nygrds 1973-06-27 Kvarnsveden 1993-07-24
Lngdhopp 7,56 +1,1 Robert Flt 1977-01-03 Fredrikstad, NOR 1996-09-07
Trestegshopp 16,30 +1,4 Claes Rahm 1964-02-19 Gvle 1984-07-09
Kulsttning 17,38 Jimmy Nordin 1979-10-19 Gvle 1998-08-25
Diskuskastning 48,28 Richard Alneroth 1980-02-10 Huddinge 2000-05-27
Slggkastning 60,59 Robert Alneroth 1984-06-05 Gvle 2003-09-14
Spjutkastning 74,59 Richard Alneroth 1980-02-10 Sderhamn 2000-06-07
Femkamp 3.173 p Johan Raak 1974-10-19 Gvle 1993-05-09
(6,87 - 48,72 - 23,01 - 33,40 - 5.09,91)
Sjukamp (inne) 5.013 p Johan Raak 1974-10-19 Malm/A 1993-01-31
(7,15 - 7,10 - 11,88 - 1,85 - 8,41 - 3,95 - 3.07,55)
Tiokamp 6.839 p Johan Raak 1971-06-07 Trnby, DEN 1993-07-04
(11,19 - 7,04 - 11,37 - 1,89 - 51,37 - 14,99w - 34,44 - 3,90 - 48,72 - 4.50,96)
4 x 100 meter 43,12 Shabbe Akbari - Bjrn Lundin - Joakim Lundqvist - Ulf Hedberg
Vsters 1998-06-14
4 x 200 meter 1.29,91 Michael Matton - Mathias Rosengren - Thomas Persson - Johan Raak
Gvle 1991-09-17
4 x 400 meter 3.22,55 Johan Johansson - Magnus Karlsson - Jim Ns - Guido Ripke
Gvle 1991-06-02
4 x 800 meter 7.52,52 Olle Sammeli - Jan Hall - Roger Alm - Juha Moilanen
Sollentuna 1981-06-07
Pojkar 19 (P19)
60 meter (inne) 6,97 Robert Flt 1977-01-03 Sundsvall 1996-01-13
6,97 Robert Flt 1977-01-03 Malm 1996-02-11
6,97 Bjrn Lundin 1982-02-08 Stra 2000-02-27
100 meter 10,83 -0,1 Robert Flt 1977-01-03 Uppsala 1995-08-18
200 meter 21,86 +1,6 Robert Flt 1977-01-03 Vsters 1994-07-30
300 meter 35,46 Oskar Borbos 1991-05-13 Gvle 2009-05-17
400 meter 48,38 Niclas Norling 1971-04-07 Nykarleby, FIN 1990-07-07
800 meter 1.50,55 Juha Moilanen 1961-11-17 Stockholm/S 1991-08-13
1500 meter 3.54,2m Juha Moilanen 1961-11-17 Gvle 1979-06-19
60 meter hck (100 cm) 8,02 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Malm/A 1999-02-27
60 meter hck (106 cm) 8,41 Johan Raak 1974-10-19 Malm 1993-01-31
110 meter hck (100 cm) 14,16 +1,9 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Helsinki, FIN 1998-08-29
110 meter hck (106 cm) 14,92 +1,8 Michael Railsback 1984-10-16 Helsingborg 2003-07-12
300 meter hck 38,20 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Stockholm/S 1998-09-20
400 meter hck 54,11 Guido Ripke 1971-12-08 rebro 1990-08-26
2000 meter hinder 5.57,03 Markus Liwing 1989-11-29 Norrtlje 2008-08-08
3000 meter hinder 9.34,86 Johan Hedlund 1973-09-25 Enskede 1992-05-23
Hjdhopp 2,00 Daniel Rosengren 1978-05-03 Kalmar 1997-07-23
inne 2,01 Daniel Rosengren 1978-05-03 Solna 1997-01-18
Stavhopp 4,70 Rickard Nygrds 1973-06-27 Sollentuna 1991-09-08
Lngdhopp 7,56 +1,1 Robert Flt 1977-01-03 Fredrikstad, NOR 1996-09-07
Trestegshopp 16,27 0,0 Claes Rahm 1964-02-19 Schwechat, AUT 1983-08-28
Kulsttning 17,38 Jimmy Nordin 1979-10-19 Gvle 1998-08-25
Diskuskastning 2 kg 46,84 Jimmy Nordin 1979-10-19 Gvle 1997-05-24
1,75 kg 49,76 Robert Alneroth 1984-06-05 Odense, DEN 2003-08-24
Slggkastning 7,26 kg 60,59 Robert Alneroth 1984-06-05 Gvle 2003-09-14
6 kg 67,98 Robert Alneroth 1984-06-05 Mannheim, GER 2003-06-21
Spjutkastning 73,00 Richard Alneroth 1980-02-10 Riga, LAT 1999-08-05
Femkamp 3.173 p Johan Raak 1974-10-19 Gvle 1993-05-09
(6,87 - 48,72 - 23,01 - 33,40 - 5.09,91)
Sjukamp (inne) 5.013 p Johan Raak 1974-10-19 Malm/A 1993-01-31
(7,15 - 7,10 - 11,88 - 1,85 - 8,41 - 3,95 - 3.07,55)
Tiokamp 6.839 p Johan Raak 1974-10-19 Trnby, DEN 1993-07-04
(11,19 - 7,04 - 11,37 - 1,89 - 51,37 - 14,99w - 34,44 - 3,90 - 48,72 - 4.50,96)
4 x 100 meter 43,12 Shabbe Akbari - Bjrn Lundin - Joakim Lundqvist - Ulf Hedberg
Vsters 1998-06-14
Stafett 1000 meter 2.02,51 Erik Gerdin - Klas Linderheim - Anders Brook - Oskar Borbos
Gteborg/S 2008-05-24
Pojkar 18 (P18)
60 meter inne 6,97 Bjrn Lundin 1982-02-08 Stra 2000-02-27
100 meter 10,83 -0,1 Robert Flt 1977-01-03 Uppsala 1995-08-18
200 meter 21,86 +1,6 Robert Flt 1977-01-03 Vsters 1994-07-30
300 meter 35,46 Oskar Borbos 1991-05-13 Gvle 2009-05-17
400 meter 49,46 Oskar Borbos 1991-05-13 Norrtlje 2008-08-09
49,46 Oskar Borbos 1991-05-13 Bollns 2009-07-11
800 meter 1.50,8m Juha Moilanen 1961-11-17 Stovner, NOR 1979-08-05
1500 meter 3.54,2m Juha Moilanen 1961-11-17 Gvle 1979-06-19
5000 meter 15.22,30 Jari Jussi 1968-05-27 Gvle 1986-06-18
60 meter hck (100 cm) 8,02 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Malm/A 1999-02-27
110 meter hck (100 cm) 14,16 +1,9 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Helsinki, FIN 1998-08-29
300 meter hck 38,20 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Stockholm/S 1998-09-20
2000 meter hinder 6.04,52 Markus Liwing 1989-11-29 Gvle 2006-07-21
Hjdhopp 1,97 Esbjrn Nordlund 1946-09-14 Malm/S 1964-09-26
1,97 Fredrik Persson 1972-12-02 Tourcoing, FRA 1989-04-26
inne 1,97 Fredrik Burman 1973-03-02 Karlstad 1990-02-04
1,97 Daniel Rosengren 1978-05-03 rebro 1995-02-19
Stavhopp 4,70 Rickard Nygrds 1973-06-27 Sollentuna 1991-09-08
Lngdhopp 7,48 +1,6 Robert Flt 1977-01-03 Stockholm/S 1994-08-27
Trestegshopp 14,24 Leif Johansson 1938-04-18 Vsters 1956-08-26
Kulsttning 6,25 kg 18,40 Jimmy Nordin 1979-10-19 Stockholm/S 1997-08-30
Diskuskastning 1,75 kg 49,00 Jimmy Nordin 1979-10-19 Stockholm/S 1997-08-29
Slggkastning 6 kg 63,63 Robert Alneroth 1984-06-05 Enskede 2002-09-14
Spjutkastning 65,56 Richard Alneroth 1980-02-10 Sundsvall 1998-05-24
Sjukamp (inne) 5.097 p Fredrik Burman 1973-03-02 Karlstad 1990-02-04
(7,34 - 3,60 - 7,08 - 8,49 - 1,97 - 12,31 - 2.53,17)
Tiokamp P18 6.310 p Fredrik Burman 1973-03-02 Visby 1990-06-17
(15,83 - 36,74 - 3,00 - 58,22 - 37,17 - 11,84 - 6,53 - 12,14 - 1,91 - 5.19,80)
MS 6.783 p Fredrik Burman 1973-03-02 Vaterstetten, GER 1991-06-02
(11,45 - 7,01 - 11,63 - 1,91 - 51,84 - 15,37 - 36,68 - 3,60 - 54,40 - 4.53,09)
4 x 100 meter 43,12 Shabbe Akbari - Bjrn Lundin - Joakim Lundqvist - Ulf Hedberg
Vsters 1998-06-14
Stafett 1000 meter 2.02,51 Erik Gerdin - Klas Linderheim - Anders Brook - Oskar Borbos
Gteborg/S 2008-05-24
4 x 400 meter 3.27,23 Fredrik Ekstrand - Joakim Lundqvist - Luis Helgesson - Henrik sander
Kalmar 1997-06-14
3 x 800 meter 5.57,69 Mattias Norling - Magnus Sthlberg - Per Westerlund
Uppsala 1993-06-20
Pojkar 17 (P17)
60 meter inne 7,05 Michael Matton 1974-06-20 Solna 1991-02-10
100 meter 10,93 +1,0 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Stockholm/S 1998-09-11
200 meter 21,86 +1,6 Robert Flt 1977-01-03 Vsters 1994-07-30
300 meter 35,97 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Gvle 1998-09-20
400 meter 49,46 Oskar Borbos 1991-05-13 Norrtlje 2008-08-09
800 meter 1.55,45 Johan Walldn 1987-04-24 Falun 2004-08-15
1500 meter 3.59,58 Johan Walldn 1987-04-24 Gteborg/U 2004-09-05
3000 meter 9.03,53 Johan Hedlund 1973-09-25 Vallentuna 1990-09-12
5000 meter 15.37,50 Jari Jussi 1968-05-27 Eskilstuna 1985-07-26
2000 meter hinder 6.04,52 Markus Liwing 1989-11-29 Gvle 2006-07-21
60 meter hck (91 cm) 8,24 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Malm/A 1997-03-15
110 meter hck (91 cm) 14,14 +1,3 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Lisboa, POR 1997-07-21
300 meter hck (91 cm) 38,20 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Stockholm/S 1998-09-20
300 meter hck (84 cm) 38,20 Torbjrn Hglund 1990-02-15 Gteborg/U 2007-06-29
Hjdhopp 1,97 Fredrik Persson 1972-12-02 Tourcoing, FRA 1989-04-26
inne 1,97 Fredrik Burman 1973-03-02 Karlstad 1990-02-04
1,97 Daniel Rosengren 1978-05-03 rebro 1995-02-19
Stavhopp 4,35 Rickard Nygrds 1973-06-27 rebro 1990-08-24
4,35 Johan Fougman 1990-01-13 Uddevalla 2007-08-25
inne 4,60 Filip Hjorth 1993-04-18 Malm/A 2010-02-20
Lngdhopp 7,48 +1,6 Robert Flt 1977-01-03 Stockholm/S 1994-08-27
Trestegshopp 13,57 +1,4 Fredrik Persson 1986-01-14 Huddinge 2002-08-03
Kulsttning 6,25 kg 15,41 Jimmy Nordin 1979-10-19 Falun 1996-09-08
5,0 kg Ingen notering bttre n 6,25 kg-noteringen
Diskuskastning 1,75 kg 46,96 Richard Alneroth 1980-02-10 Gvle 1997-09-02
1,5 kg 48,15 Robert Alneroth 1984-06-05 Hofors 2000-08-08
Slggkastning 6,25 kg 54,95 Robert Alneroth 1984-06-05 Gvle 2001-11-24
5,0 kg 57,10 Stefan Alneroth 1981-04-24 Halle, GER 1998-05-16
Spjutkastning 800 g 60,12 Richard Alneroth 1980-02-10 Vsters 1997-08-08
700 g Ingen notering bttre n 800-g-noteringen
Sjukamp nya P17 5.142 p Filip Hjorth 1993-04-18 Stra 2010-03-07
inne (7,44 - 4,35 - 6,97 - 8,35 - 1,86 - 13,76 - 2.23,03) (60-St-L-60H(91)-H-Ku(5,0)-800)
Sjukamp fd P18 5.097 p Fredrik Burman 1973-03-02 Karlstad 1990-02-04
inne (7,34 - 3,60 - 7,08 - 8,49 - 1,97 - 12,31 - 2.53,17) (60-St-L-60H(100)-H-Ku(6,25)-1000)
Tiokamp P17 6.990 p Filip Hjorth 1993-04-18 Randers, DEN 2010-06-12
(14,68+ - 38,07 - 4,20 - 49,70 - 38,02 - 11,57+ - 6,78+ - 14,03 - 1,81 - 3.03,40)
4 x 100 meter 44,04 Martin Mohebbi - Klas Linderheim - Erik Gerdin - Oskar Borbos
Gteborg/S 2008-05-25
Stafett 1000 meter 2.02,51 Erik Gerdin - Klas Linderheim - Anders Brook - Oskar Borbos
Gteborg/S 2008-05-24
3 x 800 meter 6.04,73 Jepser Hall - Mathias Erkkil - Markus Liwing
Uppsala 2006-09-10
Pojkar 16 (P16)
60 meter inne 7,26 Mathias Rosengren 1973-06-28 Falun 1989-01-14
100 meter 11,03 +0,5 Bjrn Lundin 1982-02-08 Stockholm/S 1998-09-11
man 11,0m +1,0 Anders Granstrand 1961-10-28 Stockholm/S 1977-09-23
200 meter 22,52 +0,8 Bjrn Lundin 1982-02-08 Kalmar 1998-08-15
400 meter 51,43 Markus Liwing 1989-11-29 Stockholm/K 2005-08-06
800 meter 1.56,60 Johan Walldn 1987-04-24 Gvle 2003-07-19
1000 meter 2.34,5m Juha Moilanen 1961-11-17 Stockholm/S 1977-09-23
1500 meter 4.04,46 Johan Walldn 1987-04-24 Norrkping 2003-07-22
3000 meter 9.03,44 Johan Walldn 1987-04-24 Huddinge 2003-08-23
60 meter hck (91 cm) 8,24 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Malm/A 1997-03-15
110 meter hck (91 cm) 14,14 +1,3 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Lisboa, POR 1997-07-21
300 meter hck (84 cm) 40,46 Rasmus Ersson 1990-03-04 Gteborg/U 2006-07-07
300 meter hck (76 cm) 38,05 Joakim Lundqvist 1981-03-29 Gvle 1997-08-02
1500 meter hinder (91 cm) 4.27,47 Torbjrn Sjberg 1972-04-17 Vsters 1988-08-05
2000 meter hinder (91 cm) 6.14,95 Markus Liwing 1989-11-29 Gteborg/U 2005-08-27
Hjdhopp 1,96 Fredrik Persson 1972-12-02 Gvle 1988-08-03
1,96 Fredrik Persson 1972-12-02 Jrvs 1988-08-28
Stavhopp 4,15 Johan Fougman 1990-01-13 Nykping 2006-08-05
Lngdhopp 6,95 -0,4 Fredrik Burman 1973-03-02 Vsters 1989-09-22
Trestegshopp 13,57 +1,4 Fredrik Persson 1986-01-14 Huddinge 2002-08-03
Kulsttning 5,0 kg 14,71 Johan Morn 1990-01-08 Stockholm/S 2006-09-17
Kulsttning 5,5 kg 14,62 Fred Stenberg 1970-06-30 Valbo 1986-10-04
Diskuskastning 1,5 kg 48,15 Robert Alneroth 1984-06-05 Hofors 2000-08-08
Slggkastning 5,5 kg 56,62 Robert Alneroth 1984-06-05 Eskilstuna 2000-06-03
Spjutkastning 800 g 52,16 Fredrik Burman 1973-03-02 Gvle 1989-10-09
Spjutkastning 700 g nnu ingen notering bttre n med 800 g
Spjutkastning 600 g 63,60 Richard Alneroth 1980-02-10 Gvle 1996-07-21
Sjukamp (inne) 5.474 p Fredrik Burman 1973-03-02 Haparanda 1989-01-22
(7,54 - 3,10 - 6,87 - 8,62 - 1,89 - 11,07 - 1.37,71)
Niokamp P16 7.537 p Fredrik Burman 1973-03-02 Gvle 1989-10-01
(15,17 - 36,44 - 3,30 - 61,72 - 11,73 - 1,88 - 12,67 - 6,86 - 2.06,56)
Tiokamp P17 Ingen notering bttre n noteringen i niokamp
4 x 100 meter 44,88 Fredrik Burman - Mathias Rosengren - Johan Jackson - Carl H Sundell
Gvle 1988-09-03
Stafett 1000 meter 2.06,84 Robin Larsson - Mikael Brinnen - Markus Liwing - Mathias Erkkil
Sollentuna 2005-09-03
3 x 800 meter 6.14,59 Marcus kerlund - Henrik Malmstrm - Henrik sander
Gvle 1995-06-17
3 x 1000 m 8.01,6m Per-Arne Strandberg - Juha Moilanen - Olle Sammeli
Gteborg/S 1977-06-11
Pojkar 15 (P15)
60 meter inne 7,44 Mathias Rosengren 1973-06-28 Forsa 1988-01-23
100 meter 11,48 +0,43 Bjrn Lundin 1982-02-08 Karlskoga 1997-08-15
200 meter 23,50 +0,7 Mathias Rosengren 1973-06-28 Vsters 1988-08-06
300 meter 37,23 Torbjrn Hglund 1990-02-15 Vsters 2005-07-31
400 meter 53,01 Daniel Sundman 1967-04-06 Sollentuna 1982-08-22
800 meter 1.58,53 Johan Walldn 1987-04-24 Stockholm/S 2002-09-14
1000 meter 2.42,14 Peter Rune 1967-02-09 Karlstad 1981-09-12
1500 meter 4.06,50 Peter Rune 1967-02-09 Sollentuna 1982-08-21
2000 meter 5.51,78 Johan Walldn 1987-04-24 Gteborg/U 2002-07-07
3000 meter 9.27,68 Peter Svanberg 1964-07-14 Stockholm/S 1979-08-14
1500 meter hinder (76 cm) 4.38,07 Markus Liwing 1989-11-29 Falun 2004-08-14
100 meter hck (84 cm) 13,62 -0,3 Rasmus Ersson 1990-03-04 Gvle 2005-09-09
110 meter hck (91 cm) 15,24 -1,1 Fredrik Burman 1973-03-02 Gvle 1988-09-03
man 14,8m +0,24 Bjrn Lundin 1982-02-08 Vsters 1997-08-08
300 meter hck (76 cm) 38,99 Bjrn Lundin 1982-02-08 Karlskoga 1997-08-16
Hjdhopp 1,86 Robin Jansson 1978-08-02 Gvle 1993-06-06
Stavhopp 3,92 Magnus Bjrk 1977-05-20 Gvle 1992-08-18
Lngdhopp 6,81 +1,97 Fredrik Burman 1973-03-02 Malm/H 1988-08-21
Trestegshopp 13,39 0,0 Martin Mohebbi 1992-03-15 Gteborg/U 2007-06-30
Kulsttning 4 kg 15,64 Johan Morn 1990-01-08 Insjn 2005-08-20
Diskuskastning 1 kg 52,35 Johan Morn 1990-01-08 Gvle 2005-09-09
Diskuskastning 1,5 kg 42,07 Robert Alneroth 1984-06-05 Vsters 1999-07-31
Slggkastning 4 kg 46,62 Robert Alneroth 1984-06-05 Rimbo 1998-12-12
Slggkastning 5,5 kg 51,67 Robert Alneroth 1984-06-05 Enskede 1999-09-18
Spjutkastning 600 g 55,42 Fredrik Burman 1973-03-02 Uppsala 1988-06-15
Nya 600 g-spjutet 600 g 50,38 Mathias Erkkil 1989-06-07 Falun 2004-08-15
Sjukamp inne nnu inga noteringar Liknande finns, publiceras senare
ttakamp 5.988e Niclas Rickardsson 1993-04-07 Kalmar 2008-08-24
(14,83+ - 33,90 - 3,16 - 45,89 - 5,83+ - 11,56 - 1,57 - 2.22,06)
"Gamla 9-kamp, minus 100m" 6.324e Fredrik Burman 1973-03-02 Ljusdal 1988-10-02
(110H, annan grenordning) (15,55+(110) - 32,60(1,5kg) - 2,80 - 50,10 - (12,00(100)) - 1,78 - 11,78(5,5kg) - 6,41+ - 2.18,24)
4 x 100 m 45,78 Albin berg - Torbjrn Hglund - Rasmus Ersson - Per Jderberg
Sollentuna 2005-09-04
3 x 800 m 6.27,50 Mattias Sderstrm - Mathias Erkkil - Markus Liwing
Stockholm/S 2004-06-12
Anm: Burmans 6.324 i ttakamp r med pong fr 100 mH. (Han sprang 110 mH) Med 110H-pong frn gamla P16-tabellen
fr han 6.448. Inga pong r givna fr 100m-resultatet.
Pojkar 14 (P14)
60 meter inne 7,82 Mathias Rosengren 1973-06-28 Falun 1987-02-15
80 meter 9,66 +0,3 Mathias Rosengren 1973-06-28 Pite 1987-09-13
100 meter 12,05 +1,4 Fredrik Ekstrand 1979-03-25 Gvle 1993-08-10
man 11,8m Hkan Olsson 1960- Stockholm/S 1974-08-11
200 meter 24,78 +1,2 Torbjrn Hglund 1990-02-15 Bollns 2004-07-10
man 24,7m Hkan Olsson 1960- 1974-
300 meter 39,19 Torbjrn Hglund 1990-02-15 Vsters 2004-08-01
400 meter 56,00 Mathias Millqvist 1977-03-24 Gvle 1991-08-03
800 meter 2.05,60 Johan Walldn 1987-04-24 Kvarnsveden 2001-06-16
1000 meter 2.42,14 Peter Rune 1967-02-09 Karlstad 1981-09-12
1500 meter 4.23,98 Johan Walldn 1987-04-24 Gvle 2001-08-18
2000 meter 6.02,36 Johan Walldn 1987-04-24 Stockholm/S 2001-07-07
1500 meter hinder (76 cm) 5.10,8m Markus Liwing 1989-11-29 Gvle 2003-06-25
80 meter hck (84 cm) 11,58 +0,1 Fredrik Burman 1973-03-02 Pite 1987-09-14
100 meter hck (84 cm) 14,79 +1,6 Martin Mohebbi 1992-03-15 Hudiksvall 2006-08-04
man 14,5m Anders Lundqvist 1963-05-16 Karlstad 1977-09-17
200 meter hck 27,35 OK Fredrik Ekstrand 1979-03-25 Jrvs 1993-08-14
300 m hck (76 cm) 45,05 Martin Mohebbi 1992-03-15 Gvle 2006-09-02
Hjdhopp 1,75 Magnus Ahlbom 1968-09-26 stersund 1982-08-15
1,75 Max Wikman 1975- Gvle 1989-09-09
Stavhopp 3,50 Fredrik Ekstrand 1979-03-25 Jrvs 1993-08-15
Lngdhopp planka 5,78 OK Mathias Rosengren 1973-06-28 Gvle 1987-05-26
zon 6,27 +1,9 Mathias Rosengren 1973-06-28 Vsters 1987-09-26
Trestegshopp planka 12,16 +0,6 Martin Mohebbi 1992-03-15 Hudiksvall 2006-08-04
zon 12,60 +0,34 Fredrik Burman 1973-03-02 Gvle 1987-09-27
Kulsttning 4 kg 14,65 Fred Stenberg 1970-06-30 Jrvs 1984-09-01
Diskuskastning 1 kg 48,20 Johan Morn 1990-01-08 Krokom 2004-08-28
Slggkastning 4 kg 46,62 Robert Alneroth 1984-06-05 Rimbo 1998-12-12
Spjutkastning 600 g 51,02 Fredrik Burman 1973-03-02 Gvle 1987-08-30
Sjukamp P14 4.924 p Fredrik Burman 1973-03-02 Gvle 1987-08-30
(4.971 pW) (11,79 - 6,00 (6,17W) - 12,10 - 1,69 - 51,02 - 2.20,84)
4 x 80 meter 40,28 Anders Bjrk - Magnus Jonsson - Fredrik Burman - Mathias Rosengren
Vsters 1987-09-26
Pojkar 13 (P13)
60 meter inne 7,92 Magnus Dahlberg 1971-05-30 Falun 1984-xx-xx
80 meter 10,03 Magnus Dahlberg 1971-05-30 Kvarnsveden 1984-06-10
100 meter 12,51 Marcus Hemsn 1972- 1985-xx-xx
man 12,0m Hkan Olsson 1960- 1973-xx-xx
200 meter 26,49 -2,9 Fredrik Ekstrand 1979-03-25 Gvle 1992-06-23
man 25,6m Hkan Olsson 1960- 1973-xx-xx
600 meter 1.41,54 Calle Hallberg 1994-06-30 Gvle 2007-09-09
800 meter 2.13,42 Johan Walldn 1987-04-24 Sollentuna 2000-06-11
1000 meter 2.49,4m Peter Rune 1967-02-09 Nykping 1980-06-26
1500 meter 4.47,70 Peter Rune 1967-02-09 1979-xx-xx
2000 meter 6.14,15 Johan Walldn 1987-04-24 Boden 2000-09-03
60 meter hck 76,2 cm 9,24 0,0 Rasmus Ersson 1990-03-04 Gteborg/U 2003-07-04
Hjdhopp 1,71 Fred Stenberg 1970-06-30 Jrvs 1983-08-27
Stavhopp 2,95 Fredrik Evaldsson 1973-11-23 Jrvs 1986-09-07
Lngdhopp 5,75 +0,48 Rasmus Ersson 1990-03-04 Gvle 2003-05-27
inomhus 5,88 Mathias Rosengren 1973-06-28 Falun 1986-11-29
Trestegshopp 11,64 Rasmus Ersson 1990-03-04 Jrvs 2003-09-13
Kulsttning 3 kg 13,19 Fred Stenberg 1970-06-30 1982-xx-xx
4 kg 13,07 Fred Stenberg 1970-06-30 1983-xx-xx
Diskuskastning 0,6 kg 44,09 Erik Trnros 1993-06-11 Gvle 2006-07-06
1 kg 37,58 Erik Trnros 1993-06-11 Gvle 2006-07-22
Slggkastning 3 kg 44,97 Danne Eriksson 1994-02-18 Jrvs 2007-09-23
4 kg 40,48 Robert Alneroth 1984-06-05 Rimbo 1997-12-13
Spjutkastning 400 g Ingen notering bttre n 600 g-noteringen
600 g 40,00 Fred Stenberg 1970-06-30 1983-xx-xx
Femkamp 4.035e Magnus Sderstrm 1989-08-23 Gvle 2002-09-28
(10,06w - 5,08w - 41,71 - 1,41 - 2.03,87)
Kvinnliga seniorer
60 meter (inne) 7,68 Katarina Gustafsson 1966-02-19 Falun/L 1985-01-12
100 meter 12,03 +2,0 Petra Larsson 1990-07-03 Karlskrona 2009-08-14
200 meter 24,11 +0,2 Ewa Johansson 1964-01-04 Eskilstuna 1988-08-14
300 meter 38,25 Ewa Johansson 1964-01-04 Gvle 1990-07-31
400 meter 53,21 Ewa Johansson 1964-01-04 Stockholm/S 1989-08-02
800 meter 2.06,55 Ewa Johansson 1964-01-04 sthammar 1989-08-31
1000 meter 2.59,73 Betty Strandberg 1995-09-11 Stockholm/S 2009-08-01
1500 meter 4.25,91 Lisbeth Engstrm 1949-10-14 Stockholm/S 1973-07-25
1 Mile 5.26,31 Kristina Sdergren 1960-04-03 Gvle 1995-06-05
2000 meter 6.39,37 Olivia Lindh 1991-11-20 Gvle 2006-07-21
inofficiell mellantid 6.20,2m Lisbeth Engstrm 1949-10-14 Sollentuna 1972-08-23
3000 meter 9.29,6m Lisbeth Engstrm 1949-10-14 Sollentuna 1972-08-23
5000 meter 18.19,64 Kristina Sdergren 1960-04-03 Karlstad 1996-08-11
10000 meter 37.30,0m Kristina Sdergren 1960-04-03 Gvle 1996-09-04
Halvmaraton 1.25.28 Kristina Sdergren 1960-04-03 Kping 1996-10-12
Maraton 3.15.24 Susanne Pettersson 1962-01-13 Gvle 1984-05-05
1500 meter hinder 4.51,58 Olivia Lindh 1991-11-20 Gteborg/U 2008-06-27
60 meter hck (inne) 8,56 Lina Quick 1980-04-02 Stra 2003-03-02
100 meter hck 13,75 +1,0 Lina Quick 1980-04-02 Gteborg/U 2003-07-06
400 meter hck 56,39 Ewa Johansson 1964-01-04 Lojo, FIN 1990-07-29
Hjdhopp 1,78 Marie Rosengren 1980-07-12 Gvle 1999-07-04
Stavhopp 3,67 Michelle Railsback 1982-01-06 Palo Alto, Ca. USA 2003-05-30
3,67 Michelle Railsback 1982-01-06 Flagstaff, Az., USA 2005-05-14
inne 3,81 Michelle Railsback 1982-01-06 Pocatello, Id., USA 2003-02-01
Lngdhopp 6,20 +1,2 Johanna Sellman 1974-11-29 Liding 1996-06-04
Trestegshopp 13,38 +1,0 Johanna Sellman 1974-11-29 Stockholm/S 1998-07-25
Kulsttning 14,55 Birgitta Troive 1964-11-06 Trnsj 1988-06-12
Diskuskastning 57,39 Annika Larsson 1970-07-10 Sollentuna 2000-06-10
Slggkastning 55,96 Madelen Fahlstedt 1983-10-06 Gvle 2007-07-20
Viktkastning 9,08 kg 15,76 Madelen Fahlstedt 1983-10-06 Bollns 2007-05-12
Spjutkastning 57,31 Annika Petersson 1979-01-10 Eskilstuna 2007-08-12
Femkamp inne 3.941 p sa Hallstrm 1972-04-09 Malm/A 1993-01-30
(9,02 - 1,73 - 13,21 - 5,55 - 2.30,35)
Sjukamp 5.340 p Karin Funke 1971-05-10 Gvle 1998-06-07
(14,43 - 1,61 - 11,65 - 25,42 - 5,90 - 37,36 - 2.25,40)
4 x 100 meter 47,90 Julia Wigren - Josefin Palm - Petra Larsson - Sandra Trnros
Stockholm/S 2009-07-01
4 x 200 meter 1.50,0m Rose-Marie Bauer - Ann-Kristin Hedfors - Rose-Marie Hallin - Lena Johansson
1971-
inomhus 1.46,55 Petra Larsson - Elin Pll - Angelica Strm - Stina E Jansson
Stra 2009-02-08
Stafett 1000 meter 2.15,32 Madeleine Hglund - Karin Funke - Kristina Norberg - Ewa Johansson
Gvle 1992-09-12
4 x 400 meter 3.47,48 Caroline Carlberg - Karin Funke - Johanna Sellman - Cceilia Hansson
Vsters 1998-06-14
4 x 800 meter 9.43,47 Jenny Liske - Cathrine Karjalainen - Kristina Sdergren - Caroline Carlberg
Gvle 1995-08-31
Kvinnor 22 (K22)
60 meter (inne) 7,68 Katarina Gustafsson 1966-02-19 Falun/L 1985-01-12
100 meter 12,03 +2,0 Petra Larsson 1990-07-03 Karlskrona 2009-08-14
200 meter 24,67 +0,5 Petra Larsson 1990-07-03 Gvle 2009-07-28
300 meter 40,21 Betty Strandberg 1995-09-11 Sollentuna 2010-06-13
400 meter 55,54 Katarina Gustafsson 1966-02-19 Bors 1986-08-16
800 meter 2.09,0m Lisbeth Engstrm 1949-10-14 Sollentuna 1971-07-23
1000 meter 2.59,73 Betty Strandberg 1995-09-11 Stockholm/S 2009-08-01
inne 2.57,74 Betty Strandberg 1995-09-11 Huddinge 2010-02-13
1500 meter 4.28,4m Lisbeth Engstrm 1949-10-14 Vxj 1970-08-16
2000 meter 6.39,37 Olivia Lindh 1991-11-20 Gvle 2006-07-21
3000 meter 10.02,6m Ann-Kristin Hedfors 1955-07-22 Gvle 1974-06-19
5000 meter 18.45,19 Nina Gudmundsson 1975-04-03 Gvle 1996-06-27
10000 meter 39.38,0m Nina Gudmundsson 1975-04-03 Gvle 1996-09-04
Halvmaraton 1.31.37 Sofia Haglund 1977-11-24 Stockholm 1996-09-07
1500 meter hinder 4.51,58 Olivia Lindh 1991-11-20 Gteborg/U 2008-06-27
60 meter hck (inne) 8,69 Lina Quick 1980-04-02 Malm/A 2002-02-17
100 meter hck 14,12 0,0 Lina Quick 1980-04-02 Gvle 2002-07-19
400 meter hck 59,97 Ewa Johansson 1964-01-04 Karlskrona 1986-08-03
Hjdhopp 1,78 Marie Rosengren 1980-07-12 Gvle 1999-07-04
Stavhopp 3,67 Michelle Railsback 1982-01-06 Palo Alto, Ca. USA 2003-05-30
inne 3,81 Michelle Railsback 1982-01-06 Pocatello, Id., USA 2003-02-01
Lngdhopp 6,20 +1,2 Johanna Sellman 1974-11-29 Liding 1996-06-04
Trestegshopp 13,17 +0,1 Johanna Sellman 1974-11-29 Helsinki, FIN 1996-08-24
Kulsttning 14,30 Birgitta Troive 1964-11-06 Austin, Tx., USA 1985-04-05
Diskuskastning 53,92 Annika Larsson 1970-07-10 Gvle 1992-07-06
Slggkastning 52,11 Madelen Fahlstedt 1983-10-06 Nykping 2005-06-05
Spjutkastning 45,31 Marie Rosengren 1980-07-12 Gvle 2000-07-23
"gamla spjutet" 52,02 Katarina Eklf 1974-01-21 Helsinki, FIN 1996-08-23
Femkamp inne 3.941 p sa Hallstrm 1972-04-09 Malm/A 1993-01-30
(9,02 - 1,73 - 13,21 - 5,55 - 2.30,35)
Sjukamp 5.296 p Karin Funke 1971-05-10 Trnby, DEN 1993-07-04
(14,40 - 1,70 - 10,71 - 25,74 - 5,76 - 35,42 - 2.24,36)
4 x 100 meter 47,90 Julia Wigren - Josefin Palm - Petra Larsson - Sandra Trnros
Stockholm/S 2009-07-01
Stafett 1000 meter 2.15,99 Julia Wigren - Josefin Palm - Madeleine Eriksson - Betty Strandberg
Norrtlje 2010-05-29
4 x 400 meter 4.07,13 Karolina Johansson - Karin Funke - Jenni Eriksson - Karistina Norberg
Gvle 1992-05-24
4 x 800 meter 9.55,4m Susanne Jonsson - Rose-Mari Malm - Mia Ogenbrink - Christina Forsell
Gvle 1983-07-06
Kvinnor 20 (K20)
60 meter (inne) 7,68 Katarina Gustafsson 1966-02-19 Falun/L 1985-01-12
100 meter 12,03 +2,0 Petra Larsson 1990-07-03 Karlskrona 2009-08-14
200 meter 24,67 +0,5 Petra Larsson 1990-07-03 Gvle 2009-07-28
300 meter 40,21 Betty Strandberg 1995-09-11 Sollentuna 2010-06-13
400 meter 55,54 Katarina Gustafsson 1966-02-19 Bors 1986-08-16
800 meter 2.09,11 Betty Strandberg 1995-09-11 Stockholm/S 2010-08-31
1000 meter 2.59,73 Betty Strandberg 1995-09-11 Stockholm/S 2009-08-01
inne 2.57,74 Betty Strandberg 1995-09-11 Huddinge 2010-02-13
1500 meter 4.35,9m Ann-Kristin Hedfors 1955-07-22 Malm/H 1974-08-05
2000 meter 6.39,37 Olivia Lindh 1991-11-20 Gvle 2006-07-21
3000 meter 10.02,6m Ann-Kristin Hedfors 1955-07-22 Gvle 1974-06-19
10000 meter 50.05,71 Katarina Sterner 1972- Gvle 1990-09-11
Halvmaraton 1.31.37 Sofia Haglund 1977-11-24 Stockholm 1996-09-07
1500 meter hinder 4.51,58 Olivia Lindh 1991-11-20 Gteborg/U 2008-06-27
60 meter hck (inne) 9,02 Lotti Burman 1969-02-18 Lule 1987-02-07
100 meter hck 14,72 -1,0 Elin Martinsson 1988-04-24 Huddinge 2006-08-05
400 meter hck 60,58 Caroline Carlberg 1979-04-12 Stockholm/S 1998-07-25
Hjdhopp 1,78 Marie Rosengren 1980-07-12 Gvle 1999-07-04
Stavhopp 3,65 Michelle Railsback 1982-01-06 Provo, Ut., USA 2002-05-03
Lngdhopp 5,88 +1,52 Johanna Sellman 1974-11-29 Karlstad 1994-07-07
5,88 +1,1 Sandra Trnros 1995-02-25 Kil 2010-08-14
Trestegshopp 12,68 +0,91 Susanne Persson 1976-06-05 Karlskrona 1996-08-10
inne 12,79 Susanne Persson 1976-06-05 Malm/A 1996-02-11
Kulsttning 13,94 Anna-Lena Pihl 1964-12-30 Nrpes, FIN 1984-07-14
Diskuskastning 52,70 Annika Larsson 1970-07-10 Gvle 1990-08-11
Slggkastning 50,86 Madelen Fahlstedt 1983-10-06 Gvle 2002-05-15
Spjutkastning 45,31 Marie Rosengren 1980-07-12 Gvle 2000-07-23
"gamla spjutet" 51,08 Madelene Jansson 1970-07-13 Gvle 1989-06-21
Sjukamp 5.009 p sa Hallstrm 1972-04-09 Parkano, FIN 1990-07-08
(14,86 - 1,68 - 10,95 - 26,45 - 5,51 - 33,46 - 2.27,5m)
4 x 100 meter 47,90 Julia Wigren - Josefin Palm - Petra Larsson - Sandra Trnros
Stockholm/S 2009-07-01
4 x 200 meter 1.52,5m Ingrid Engstrm - Lisbeth Engstrm - Lena Johansson - Barbro Hg
Storvik 1965-08-05
Stafett 1000 meter 2.15,99 Julia Wigren - Josefin Palm - Madeleine Eriksson - Betty Strandberg
Norrtlje 2010-05-29
4 x 400 meter 4.11,76 Sylvia Larsson - sa Hallstrm - Johanna Svrd - Maria Svahn
Gvle 1992-05-24
4 x 800 meter 9.55,4m Susanne Jonsson - Rose-Mari Malm - Mia Ogenbrink - Christina Forsell
Gvle 1983-07-06
Flickor 19 (F19)
60 meter (inne) 7,68 Katarina Gustafsson 1966-02-19 Falun/L 1985-01-12
100 meter 12,03 +2,0 Petra Larsson 1990-07-03 Karlskrona 2009-08-14
200 meter 24,67 +0,5 Petra Larsson 1990-07-03 Gvle 2009-07-28
300 meter 40,21 Betty Strandberg 1995-09-11 Sollentuna 2010-06-13
400 meter 56,07 Betty Strandberg 1995-09-11 Helsingborg 2010-07-11
800 meter 2.09,11 Betty Strandberg 1995-09-11 Stockholm/S 2010-08-31
1000 meter 2.59,73 Betty Strandberg 1995-09-11 Stockholm/S 2009-08-01
inne 2.57,74 Betty Strandberg 1995-09-11 Huddinge 2010-02-13
1500 meter 4.35,9m Ann-Kristin Hedfors 1955-07-22 Malm/H 1974-08-05
2000 meter 6.39,37 Olivia Lindh 1991-11-20 Gvle 2006-07-21
3000 meter 10.02,6m Ann-Kristin Hedfors 1955-07-22 Gvle 1974-06-19
10000 meter 50.05,71 Katarina Sterner 1972- Gvle 1990-09-11
Halvmaraton 1.31.37 Sofia Haglund 1977-11-24 Stockholm 1996-09-07
1500 meter hinder 4.51,58 Olivia Lindh 1991-11-20 Gteborg/U 2008-06-27
60 meter hck (inne) 9,02 Lotti Burman 1969-02-18 Lule 1987-02-07
100 meter hck 14,72 -1,0 Elin Martinsson 1988-04-24 Huddinge 2006-08-05
300 meter hck 42,40 Malin Lindblom 1991-06-23 Karlstad 2010-08-15
400 meter hck 60,58 Caroline Carlberg 1979-04-12 Stockholm/S 1998-07-25
Hjdhopp 1,78 Marie Rosengren 1980-07-12 Gvle 1999-07-04
Stavhopp 3,50 Anna Juggas berg 1992-01-29 Sollentuna 2008-09-12
inomhus 3,51 Anna Juggas berg 1992-01-29 Vsters 2009-01-18
Lngdhopp 5,88 +1,1 Sandra Trnros 1995-02-25 Kil 2010-08-14
Trestegshopp 12,49 +1,1 Susanne Persson 1976-06-05 Gvle 1994-07-04
12,49 +1,84 Susanne Persson 1976-06-05 Helsingborg 1994-07-09
inne 12,49 Susanne Persson 1976-06-05 Malm/A 1994-02-19
Kulsttning 13,15 Madelene Jansson 1970-07-13 Gvle 1988-10-02
inne 13,38 Madelene Jansson 1970-07-13 Gteborg/FH 1989-02-04
Diskuskastning 48,94 Annika Larsson 1970-07-10 Ikaalinen, FIN 1989-08-06
Slggkastning 50,95 Jennifer Hglund 1990-03-22 Stra 2009-05-03
Spjutkastning 41,44 Marie Rosengren 1980-07-12 Gvle 1999-08-18
"gamla spjutet" 51,08 Madelene Jansson 1970-07-13 Gvle 1989-06-21
Sjukamp 5.009 p sa Hallstrm 1972-04-09 Parkano, FIN 1990-07-08
(14,86 - 1,68 - 10,95 - 26,45 - 5,51 - 33,46 - 2.27,5m)
4 x 100 meter 47,90 Julia Wigren - Josefin Palm - Petra Larsson - Sandra Trnros
Stockholm/S 2009-07-01
Stafett 1000 meter 2.15,99 Julia Wigren - Josefin Palm - Madeleine Eriksson - Betty Strandberg
Norrtlje 2010-05-29
4 x 400 meter 4.13,03 Karolina Edlund - Julia Engstrm - Stina E Jansson - Olivia Lindh
Gvle 2007-05-20
4 x 800 meter 9.55,4m Susanne Jonsson - Rose-Mari Malm - Mia Ogenbrink - Christina Forsell
Gvle 1983-07-06
Flickor 18 (F18)
60 meter (inne) 7,82 Katarina Gustafsson 1966-02-19 Solna 1984-02-12
100 meter 12,25 +1,5 Katarina Gustafsson 1966-02-19 Stockholm/S 1983-09-16
200 meter 25,07 -2,2 Katarina Gustafsson 1966-02-19 Vxj 1984-08-26
300 meter 41,23 Caroline Carlberg 1979-04-12 Gvle 1996-07-24
400 meter 57,40 Katarina Gustafsson 1966-02-19 Stockholm/S 1984-09-22
800 meter 2.12,83 Caroline Carlberg 1979-04-12 Stockholm/S 1997-06-26
1500 meter 4.40,09 Olivia Lindh 1991-11-20 Norrtlje 2008-08-09
inomhus 4.39,73 Olivia Lindh 1991-11-20 Eskilstuna 2008-03-02
3000 meter 10.19,6m Pia Carlsson 1955- Ume 1972-08-04
1500 meter hinder 4.51,58 Olivia Lindh 1991-11-20 Gteborg/U 2008-06-27
60 meter hck (inne) 9,02 Lotti Burman 1969-02-18 Lule 1987-02-07
100 meter hck 14,72 -1,0 Elin Martinsson 1988-04-24 Huddinge 2006-08-05
300 meter hck 42,75 Karin Hernvall 1970-01-25 Stockholm/S 1988-09-18
Hjdhopp 1,76 Lisa Hannula 1983-06-14 Gvle 2001-05-13
Stavhopp 3,35 Jessika Gustavsson 1987-01-30 Kvarnsveden 2004-06-19
inomhus 3,51 Anna Juggas berg 1992-01-29 Vsters 2009-01-18
Lngdhopp 5,75 +0,2 Julia Wigren 1993-04-13 Leppvaara, FIN 2010-08-28
Trestegshopp 12,49 +1,1 Susanne Persson 1976-06-05 Gvle 1994-07-04
12,49 +1,84 Susanne Persson 1976-06-05 Helsingborg 1994-07-09
inne 12,49 Susanne Persson 1976-06-05 Malm/A 1994-02-19
Kulsttning 13,15 Madelene Jansson 1970-07-13 Gvle 1988-10-02
Diskuskastning 40,46 Veronica Sder 1974-07-13 Mora 1992-08-09
Slggkastning 50,73 Madelen Fahlstedt 1983-10-06 Vxj 2001-08-24
Spjutkastning gamla 50,80 Anna-Lena Pihl 1964-12-30 Helsinki, FIN 1982-08-28
Sjukamp 5.009 p sa Hallstrm 1972-04-09 Parkano, FIN 1990-07-08
(14,86 - 1,68 - 10,95 - 26,45 - 5,51 - 33,46 - 2.27,5m)
4 x 100 meter 48,52 Julia Wigren - Josefin Palm - Madeleine Eriksson - Betty Strandberg
Norrtlje 2010-05-30
Stafett 1000 meter 2.15,99 Julia Wigren - Josefin Palm - Madeleine Eriksson - Betty Strandberg
Norrtlje 2010-05-29
4 x 400 meter 4.13,03 Karolina Edlund - Julia Engstrm - Stina E Jansson - Olivia Lindh
Gvle 2007-05-20
3 x 800 meter 7.20,8m Margareta Jakobsson - Anna hlund - Elisabeth Tihvan
Hudiksvall 1978-08-08
4 x 800 meter 9.55,4m Susanne Jonsson - Rose-Mari Malm - Mia Ogenbrink - Christina Forsell
Gvle 1983-07-06
Flickor 17 (F17)
60 meter inne 7,81 Linn Malmo 1984-02-26 Stra 2000-02-12
100 meter 12,25 +1,5 Katarina Gustafsson 1966-02-19 Stockholm/S 1983-09-16
200 meter 25,22 -0,1 Katarina Gustafsson 1966-02-19 Ume 1983-08-20
300 meter 41,23 Caroline Carlberg 1979-04-12 Gvle 1996-07-24
400 meter 57,56 Elin Pll 1991-06-19 Gvle 2007-07-22
800 meter 2.12,74 Olivia Lindh 1991-11-20 Gteborg/U 2007-07-01
1500 meter 4.40,09 Olivia Lindh 1991-11-20 Norrtlje 2008-08-09
inomhus 4.39,73 Olivia Lindh 1991-11-20 Eskilstuna 2008-03-02
3000 meter 10.19,6m Pia Carlsson 1955- Ume 1972-08-04
1500 meter hinder 4.51,58 Olivia Lindh 1991-11-20 Gteborg/U 2008-06-27
60 meter hck 76,2 cm 8,88 Josefina Hallstrm 1986-06-24 Stra 2002-02-09
84 cm 9,11 Marie Rosengren 1980-07-12 Karlstad 1997-02-01
100 meter hck 76,2 cm 14,51 +0,1 Madeleine Eriksson 1993-01-02 Stockholm/S 2010-08-07
84 cm 14,77 +0,27 Lotti Burman 1969-02-18 Bors 1986-08-17
300 meter hck 43,71 Maria Svahn 1973-02-19 Vsters 1989-08-05
Hjdhopp 1,76 Maria Jmthagen 1971-01-02 Gvle 1987-07-24
Stavhopp 3,50 Anna Juggas berg 1992-01-29 Sollentuna 2008-09-12
inomhus 3,51 Anna Juggas berg 1992-01-29 Vsters 2009-01-18
Lngdhopp 5,75 +0,2 Julia Wigren 1993-04-13 Leppvaara, FIN 2010-08-28
Trestegshopp 11,89 +1,3 Susanne Persson 1976-06-05 Vaasa, FIN 1993-08-22
Kulsttning 12,85 Madelene Jansson 1970-07-13 Hedemora 1987-07-18
Diskuskastning 39,58 Veronica Sder 1974-07-13 Gvle 1991-05-18
Slggkastning 45,63 Jennifer Hglund 1990-03-22 Stra 2006-09-16
Spjutkastning 41,83 Eleonore Larsson 1990-08-26 Sdertlje 2007-06-06
"gamla spjutet" 47,36 Madelene Jansson 1970-07-13 Gvle 1987-08-25
Sjukamp 4.993 p Marie Rosengren 1980-07-12 Haapsalu, EST 1997-06-08
(15,31 - 1,68 - 10,49 - 27,04 - 5,37 - 42,28 - 2.28,05)
4 x 100 meter 48,52 Julia Wigren - Josefin Palm - Madeleine Eriksson - Betty Strandberg
Norrtlje 2010-05-30
Stafett 1000 meter 2.15,99 Julia Wigren - Josefin Palm - Madeleine Eriksson - Betty Strandberg
Norrtlje 2010-05-29
4 x 400 meter 4.13,03 Karolina Edlund - Julia Engstrm - Stina E Jansson - Olivia Lindh
Gvle 2007-05-20
3 x 800 meter 7.01,50 Stina E Jansson - Elin Pll - Olivia Lindh
Huddinge 2007-06-03
Flickor 16 (F16)
60 meter (inne) 7,81 Linn Malmo 1984-02-26 Stra 2000-02-12
100 meter 12,31 +1,1 Petra Larsson 1990-07-03 Gvle 2006-07-22
200 meter 25,27 +2,0 Elin Pll 1991-06-19 Gvle 2007-08-19
300 meter 40,21 Betty Strandberg 1995-09-11 Sollentuna 2010-06-13
400 meter 56,07 Betty Strandberg 1995-09-11 Helsingborg 2010-07-11
800 meter 2.09,11 Betty Strandberg 1995-09-11 Stockholm/S 2010-08-31
1000 meter inne 2.57,74 Betty Strandberg 1995-09-11 Huddinge 2010-02-13
1500 meter 4.40,96 Olivia Lindh 1991-11-20 Gvle 2007-07-21
2000 meter 6.39,37 Olivia Lindh 1991-11-20 Gvle 2006-07-21
3000 meter 10.51,26 Susanne Petersson 1973-05-15 Gvle 1989-07-01
1500 meter hinder 4.56,03 Olivia Lindh 1991-11-20 Gteborg/U 2007-06-29
60 meter hck 76,2 cm 8,88 Josefina Hallstrm 1986-06-24 Stra 2002-02-09
100 meter hck 76,2 cm 14,57 +0,4 Josefina Hallstrm 1986-06-24 Lerum 2001-08-10
300 meter hck 43,71 Maria Svahn 1973-02-19 Vsters 1989-08-05
Hjdhopp 1,77 Lisa Hannula 1983-06-14 Gvle 1998-07-05
Stavhopp 3,50 Anna Juggas berg 1992-01-29 Sollentuna 2008-09-12
Lngdhopp 5,88 +1,1 Sandra Trnros 1995-02-25 Kil 2010-08-14
Trestegshopp 12,26 +1,2 Sofia Nilsson 1995-09-16 Kil 2010-08-15
Kulsttning 3 kg 13,51 Madelene Jansson 1970-07-13 Gvle 1986-07-03
4 kg 11,65 Jessika berg 1973-05-02 Gvle 1988-06-02
Diskuskastning 37,19 Matilda strm 1995-02-14 Torsby 2010-05-22
Slggkastning 4 kg 46,62 Matilda strm 1995-02-14 Gvle 2010-10-17
Spjutkastning 600 g 36,77 Eleonore Larsson 1990-08-26 Stockholm/S 2006-09-16
"gamla spjutet" 42,02 Marie Rosengren 1980-07-12 Gvle 1996-09-22
Sjukamp F16 5.548 p Marie Rosengren 1980-07-12 Gvle 1996-09-22
(15,27 - 1,66 - 11,28 - 27,59 - 5,27 - 42,02 - 2.29,57)
4 x 100 meter 49,32 Julia Wigren - Josefin Palm - Emmy Olson - Madeleine Eriksson
Faun 2009-08-23
4 x 400 meter 4.18,42 Jenny Liske - Annelie Thorell - Marie Rosengren - Caroline Carlberg
Gvle 1994-06-04
3 x 800 meter 7.01,50 Stina E Jansson - Elin Pll - Olivia Lindh
Huddinge 2007-06-03
Flickor 15 (F15)
60 meter (inne) 7,90 Linn Malmo 1984-02-26 Eskilstuna 1999-03-06
7,90 Petra Larsson 1990-07-03 Vsters 2005-01-23
100 meter 12,35 +0,8 Sandra Trnros 1995-02-25 Gvle 2010-07-16
200 meter 25,73 +0,5 Betty Strandberg 1995-09-11 Gvle 2010-05-25
300 meter 40,21 Betty Strandberg 1995-09-11 Sollentuna 2010-06-13
400 meter 56,07 Betty Strandberg 1995-09-11 Helsingborg 2010-07-11
800 meter 2.09,11 Betty Strandberg 1995-09-11 Stockholm/S 2010-08-31
1000 meter 2.59,73 Betty Strandberg 1995-09-11 Stockholm/S 2009-08-01
inne 2.57,74 Betty Strandberg 1995-09-11 Huddinge 2010-02-13
1500 meter 4.52,79 Olivia Lindh 1991-11-20 Stra 2006-05-25
2000 meter 6.39,37 Olivia Lindh 1991-11-20 Gvle 2006-07-21
60 meter hck 76,2 cm 9,01 Josefin Palm 1994-01-16 Falun/L 2001-03-18
80 meter hck 76,2 cm 11,83 +0,2 Josefin Palm 1994-01-16 Vxj 2008-08-31
300 meter hck 44,75 Josefina Hallstrm 1986-06-24 Stockholm/S 2001-09-16
1500 meter hinder 5.01,37 Olivia Lindh 1991-11-20 Stockholm/S 2006-09-16
Hjdhopp 1,77 Lisa Hannula 1983-06-14 Gvle 1998-07-05
Stavhopp 3,20 Anna Juggas berg 1992-01-29 Stenungsund 2007-08-25
Lngdhopp 5,88 +1,1 Sandra Trnros 1995-02-25 Kil 2010-08-14
Trestegshopp 12,26 +1,2 Sofia Nilsson 1995-09-16 Kil 2010-08-15
Kulsttning 3 kg 13,13 Jessika berg 1973-05-02 Uppsala 1988-06-15
Diskuskastning 0,6 kg 49,27 Matilda strm 1995-02-14 Gteborg/U 2010-07-04
Slggkastning 3 kg 52,68 Matilda strm 1995-02-14 Arvika 2010-08-01
Spjutkastning 400 g 42,40 Berit Nilsson 1964-02-19 Gvle 1978-07-07
"gamla spjutet" 600 g 39,56 Marie Rosengren 1980-07-12 Enkping 1995-08-20
Sexkamp F14 3.969 p Marie Rosengren 1980-07-12 Gvle 1993-09-19
(Gamla F14 m 800) (12,95 - 1,59 - 31,38 - 5,31- 09,84 - 2.32,07)
Sjukamp 5.167 p Marie Rosengren 1980-07-12 Vrnamo 1995-09-10
(Gamla F16) (15,24 - 1,67 - 10,82 - 27,95 - 5,30 - 35,34 - 2.43,69)
4 x 100 meter 50,08 Julia Wigren - Josefin Palm - Madeleine Eriksson - Sandra Trnros
Gvle 2008-07-18
4 x 400 meter 4.19,66 Stina M Jansson - Moa Enmark - Betty Strandberg - Denise Eriksson
Gvle 2009-05-14
3 x 800 meter 7.03,18 Stina M Jansson - Moa Enmark - Betty Strandberg
Karlstad 2009-05-23
Flickor 14 (F14)
60 meter (inne) 8,05 Sandra Trnros 1995-02-25 Bollns 2009-01-31
8,05 Sandra Trnros 1995-02-25 Falun/L 2009-03-15
80 meter 10,20 +1,8 Linn Malmo 1984-02-26 Gvle 1998-07-05
100 meter 12,51 +0,8 Sandra Trnros 1995-02-25 Gvle 2009-05-17
200 meter 26,18 -0,4 Betty Strandberg 1995-09-11 Sandviken 2009-09-15
300 meter 41,17 Betty Strandberg 1995-09-11 Gvle 2009-07-18
400 meter 58,18 Hanna Ahlin 1984-02-08 Gvle 1998-07-29
800 meter 2.13,64 Betty Strandberg 1995-09-11 Gvle 2009-08-22
1000 meter 2.59,73 Betty Strandberg 1995-09-11 Stockholm/S 2009-08-01
2000 meter 6.48,29 Hanna Ahlin 1984-02-08 Oslo, NOR 1998-06-13
80 meter hck 76,2 cm 11,83 +0,2 Josefin Palm 1994-01-16 Vxj 2008-08-31
200 meter hck 32,68 OK Caroline Carlberg 1979-04-12 Jrvs 1993-08-14
300 meter hck 48,92 Madeleine Eriksson 1993-01-02 Gvle 2007-08-18
Hjdhopp 1,75 Marie Rosengren 1980-07-12 Gvle 1994-05-23
Stavhopp 2,80 Jessika Gustavsson 1987-01-30 Gvle 2001-06-24
2,80 Anna Juggas berg 1992-01-29 Gvle 2006-05-16
Lngdhopp 5,66 +0,9 Sandra Trnros 1995-02-25 Stra 2009-06-14
Trestegshopp 10,94 +0,1 Sofia Nilsson 1995-09-16 Gvle 2009-08-11
Kulsttning 3 kg 12,42 Sandra Trnros 1995-02-25 Stockholm/Ku 2009-07-30
Diskuskastning 0,6 kg 45,47 Matilda strm 1995-02-14 Gvle 2008-10-12
Slggkastning 3 kg 47,11 Matilda strm 1995-02-14 Jrvs 2009-09-20
Spjutkastning 400 g 42,40 Berit Nilsson 1964-02-19 Gvle 1978-07-07
600 g 39,22 Berit Nilsson 1964-02-19 stersund 1978-06-03
Sexkamp F14 3.969 p Marie Rosengren 1980-07-12 Gvle 1993-09-19
(12,95 - 1,59 - 31,38 - 5,31- 09,84 - 2.32,07)
4 x 80 meter 41,93 Caroline Carlberg - Charlotta Lindgren - Marie Rosengren - Mia Wikman
Gvle 1993-09-05
4 x 100 meter 50,57 Alexandra Bartee - Sofia Nilsson - Ditte Skalk - Sandra Trnros
Vsters 2009-09-11
3 x 800 meter 7.41,39 Olivia Lindh - Elin Pll - Kathrin Mohebbi
Gvle 2005-08-18
Flickor 13 (F13)
60 meter (inne) 8,21 Elin Pll 1991-06-19 Vsters 2004-01-18
80 meter 10,39 Caroline Carlberg 1979-04-12 Gvle 1992-07-18
100 meter 12,96 +0,9 Sandra Trnros 1995-02-25 Gvle 2008-05-11
200 meter 26,59 0,0 Sandra Trnros 1995-02-25 Gvle 2008-09-09
600 meter 1.40,03 Betty Strandberg 1995-09-11 Gvle 2008-09-06
800 meter 2.20,78 Johanna Ekman 1974-01-29 Pite 1987-09-14
1500 meter 5.11,3m Eva Johansson 1965-09-18 Gvle 1977-06-13
2000 meter 7.18,08 Camilla Frjdman 1978- stersund 1991-09-08
60 meter hck 9,70 Anna Juggas berg 1992-01-29 Jrvs 2005-09-17
80 meter hck 76,2 cm 12,63 +1,7 Lotti Burman 1969-02-18 Stockholm/S 1982-10-02
Hjdhopp 1,68 Marie Rosengren 1980-07-12 Tby 1993-08-29
Stavhopp 2,60 Anna Juggas berg 1992-01-29 Gvle 2005-09-08
Lngdhopp 5,58 +1,2 Sandra Trnros 1995-02-25 Gvle 2008-06-04
Trestegshopp 11,26 +1,7 Marie Rosengren 1980-07-12 Gvle 1993-09-05
Kulsttning 2 kg 14,32 Sandra Trnros 1995-02-25 Gvle 2008-09-06
Kulsttning 3 kg 11,10 Sandra Trnros 1995-02-25 Vxj 2008-08-31
Diskuskastning 0,6 kg 45,47 Matilda strm 1995-02-14 Gvle 2008-10-12
Slggkastning 2 kg 43,60 Freja Liljedahl 1994-05-13 Rimbo 2007-12-09
Slggkastning 3 kg 35,91 Matilda strm 1995-02-14 Gvle 2008-08-23
Spjutkastning 400 g 34,92 Marie Rosengren 1980-07-12 Jrvs 1993-08-13
Femkamp 4.552e Johanna Pettersson 1992-07-18 Gvle 2005-09-24
(10,60w – 1,45 – 39,51 – 4,29w – 1.50,47)
4 x 80 meter 42,46 Jennifer Alabi - Elin Pll - Karin Dahlgren - Kathrin Mohebbi
Gvle 2004-09-08
3 x 600 meter 5.35,00 Olivia Lindh - Julia Engstrm - Elin Pll
Gvle 2003-09-03