GEFLE IF: Medaljer vid SM
Seniorer 1896-april 2011
GULD - Utomhus
1898 500 meter Erik Wiklund 1.10,8
1898 1500 meter Erik Wiklund 4.32,4
1898 10000 meter Erik Wiklund 37.33,6
1899 100 meter Isaac Westergren 11,6
1899 1500 meter Erik Wiklund 4.21,4
1910 Stav Claes Gille 3,40
1913 Stav Claes Gille 3,75
1914 Terrng Josef Ternstrm 37.48,1
1914 Stav Claes Gille 3,61
1916 Stav Claes Gille 3,80
1920 Stav Ernfrid Rydberg 3,70
1922 Stav Ernfrid Rydberg 3,80
1923 Lngd utan ansats Erik Lindqvist 3,08
1924 Stav Ernfrid Rydberg 3,60
1927 Stav Erik Nilsson 3,70
1927 Tiokamp Sven Lundgren 6.990,965
1928 Femkamp Sven Lundgren 3.772,475
1929 Stav Erik Nilsson 3,90
1932 110 meter hck Sven Lundgren 15,5
1941 1500 meter Gunder Hgg 3.47,6
1941 3000 meter hinder Erik Arwidsson 9.12,4
1942 3000 meter hinder Erik Arwidsson 9.04,8
1946 4 x 1500 meter Brje Karlsson - Erland Asplund -
Gsta Bergkvist - Henry Eriksson 15.51,0
1946 Kort Terrng, Lag Henry Eriksson - Gsta Bergkvist -
Severt Dennolf 13 p
1947 Kort Terrng Gsta Bergkvist 12.21,4
1947 Kort Terrng, Lag Gsta Bergkvist - Henry Eriksson -
Ingvar Bengtsson 14 p
1947 4 x 1500 meter Olle berg - Ingvar Bengtsson -
Gsta Bergkvist - Henry Eriksson 15.34,6
1948 800 m Ingvar Bengtsson 1.51,2
1948 1500 meter Henry Eriksson 3.49,0
1948 Kort Terrng Gsta Bergkvist 13.33
1948 Kort Terrng, Lag Gsta Bergkvist - Ingvar Bengtsson -
Henry Eriksson 20 p
1949 800 m Ingvar Bengtsson 1.52,6
1949 Kort Terrng, Lag Ingvar Bengtsson - Gsta Bergkvist -
Olle berg 22 p
1949 4 x 1500 meter Ingvar Bengtsson - Gsta Bergkvist -
Olle berg - Henry Eriksson 15.30,2
1950 800 m Ingvar Bengtsson 1.51,3
1951 1500 meter Olle berg 3.50,8
1951 Kort Terrng Olle Adamsson 12.54
1951 4 x 1500 meter Nils Toft - Olle Adamsson -
Henry Eriksson - Olle berg 16.05,2
1952 Kort Terrng, Lag Sune Karlsson - Nils Toft -
Lars Willner 20 p
1952 4 x 1500 meter Alex Nordin - Nils Toft -
Sune Karlsson - Olle berg 15.50,8
1952 Lngd Jan Magnusson 7,20
1953 1500 meter Sune Karlsson 3.45,6
1953 Kort Terrng Sune Karlsson 13.13,8
1953 Lngd Jan Magnusson 7,23
1953 4 x 1500 meter Arne Andersson - Karl-Birger Jonsson -
Nils Toft - Sune Karlsson 16.00,6
1954 4 x 1500 meter Dan Waern - Lennart Diln -
Nils Toft - Sune Karlsson 16.01,0
1955 4 x 1500 meter Karl-Ivar Hedberg - Dan Waern -
Olle berg - Sune Karlsson 16.12,6
1956 Kort Terrng Sune Karlsson 12.43
1964 3 x 800 meter Ingrid Engstrm - Lisbeth Engstrm -
Marit Dahlberg 7.06,2
1966 Spjut Jan Smiding 70,78
1968 Spjut ke Nilsson 72,28
1969 Spjut ke Nilsson 79,72
1970 1500 meter Lisbeth Engstrm 4.28,4
1970 Terrng, Lag Lisbeth Engstrm - Pia Carlsson -
Rose-Marie Hallin 46.30
1971 Terrng, Lag Lisbeth Engstrm - Rose-Marie Hallin -
Pia Carlsson 48.30
1972 Terrng, Lag Lisbeth Engstrm - Pia Carlsson -
Ann-Kristin Hedfors 45.50
1974 Terrng, Lag Lisbeth Engstrm - Ann-Kristin Hedfors -
Rose-Marie Hallin 49.31
1981 Spjut Olavi Kolehmainen 81,74
1983 Tresteg Claes Rahm 16,59
1983 Spjut Olavi Kolehmainen 79,42
1986 Tresteg Claes Rahm 16,50
1987 Spjut Peter Borglund 80,30
1988 Spjut Peter Borglund 78,78
1988 400 meter Ewa Johansson 53,74
1989 Spjut Peter Borglund 81,14
1989 200 meter Ewa Johansson 24,23
1989 400 meter Ewa Johansson 53,96
1990 Spjut Peter Borglund 82,90
1990 400 meter Ewa Johansson 53,33
1991 Diskus Annika Larsson 50,70
1992 400 meter Ewa Johansson 54,36
1992 4 x 800 meter Lars Norberg - John Norling -
Tomas Lindstrm - Niclas Norling 7.24,98
1993 Sjukamp Karin Funke 5.259 p
1996 Tresteg Claes Rahm 16,44
1996 Spjut Peter Borglund 74,30
1998 Tresteg Johanna Sellman 13,38
2001 Tiokamp Patrik Melin 7.137 p
2002 Spjut Annika Petersson 51,58
2004 Tiokamp Patrik Melin 7.268 p
2005 Kula Jimmy Nordin 19,14
2005 Spjut Annika Petersson 50,85
2006 Kula Jimmy Nordin 18,81
2007 Spjut Annika Petersson 57,31
2008 Spjut Annika Petersson 52,38
2009 Spjut Annika Petersson 56,15
2009 Tresteg Angelica Strm 13,31
2010 Spjut Annika Petersson 55,77
GULD - Inomhus (inkl RM och bste svensk vid RM*)
1972 1500 meter Lisbeth Engstrm 4.31,2
1972 800 meter Lisbeth Engstrm *2.12,6
1973 800 meter Lisbeth Engstrm 2.14,3
1973 1500 meter Lisbeth Engstrm 4.29,8
1980 800 meter Jan Olsson 1.52,9
1982 800 meter Lars Hall 1.55,0
1983 Tresteg Claes Rahm 16,22
1983 Lngd Claes Rahm *7,43
1984 Tresteg Claes Rahm *16,07
1990 400 meter Ewa Johansson 54,45
1994 Femkamp Karin Funke 3.844 p
2005 Kula Jimmy Nordin 18,96
2006 Kula Jimmy Nordin 18,95
2009 Vikt Robert Alneroth 18,51
2009 Tresteg Angelica Strm 13,11
SILVER - Utomhus
1898 1 eng mil Erik Wiklund
1898 110 meter hck Robert Carrick
1910 800 meter Josef Ternstrm 2.04,0
1910 4 x 100 meter Wesley Lindh - Fabian Lindberg -
Johan hsgren - Claes Gille 49,7
1911 Terrng, Lag Johan Sundqvist - Josef Ternstrm -
Jacob Skoog - John Carlsson 43 p
1912 Stav Claes Gille 3,70
1914 Terrng, Lag Josef Ternstrm - Johan Sundqvist -
Jacob Skoog - Hjalmar Lf 32 p
1915 3000 meter hinder Josef Ternstrm 10.07,4
1915 Stav Claes Gille 3,70
1915 Diskus (v + h) Karl Hgqvist 71,24
1915 Terrng Josef Ternstrm 34.38,3
1916 Terrng, Lag Josef Ternstrm - Jacob Skoog -
Hjalmar Lf - Bertil Gustafsson 47 p
1917 Stav Einar Widercreutz 3,60
1918 10000 meter Josef Ternstrm 32.26,3
1918 Stav Einar Widercreutz 3,50
1922 Lngd utan ansats Erik Lindqvist 3,10
1923 Stav Ernfrid Rydberg 3,60
1924 Stav Einar Widercreutz 3,50
1925 Stav Einar Widercreutz 3,50
1926 Stav Erik Nilsson 3,60
1927 Femkamp Sven Lundgren 3.422,365
1928 400 meter hck Sven Lundgren 56,7
1928 Stav Erik Nilsson 3,70
1929 Tiokamp Sven Lundgren 7.117,520
1940 3000 meter hinder Erik Arwidsson 9.15,4
1941 4 x 1500 meter Erland Asplund - Erik Arwidsson -
Yngve Andersson - Gunder Hgg 15.49,8
1942 4 x 1500 meter Erland Asplund - Erik Arwidsson -
Henry Eriksson - Gunder Hgg 15.52,0
1945 4 x 1500 meter Gsta Bergkvist - Erland Asplund -
Henry Eriksson - Olle berg 15.55,4
1946 1500 meter Henry Eriksson 3.51,6
1947 800 meter Ingvar Bengtsson 1.50,5
1947 1500 meter Henry Eriksson 3.50,0
1949 800 meter Olle berg 1.52,9
1950 4 x 1500 meter Lars Willner - Henry Eriksson -
Olle berg - Ingvar Bengtsson 16.04,4
1952 1500 meter Sune Karlsson 3.48,4
1953 800 meter Olle berg 1.50,5
1954 800 meter Sune Karlsson 1.53,0
1954 1500 meter Olle berg 3.55,2
1955 1500 meter Sune Karlsson 3.50,6
1965 3 x 800 meter Ingrid Engstrm - Lisbeth Engstrm -
Marit Dahlberg 7.15,6
1966 Spjut ke Nilsson 69,80
1967 Spjut ke Nilsson 72,60
1970 Terrng Lisbeth Engstrm 14.55
1972 Terrng Lisbeth Engstrm 14.29
1973 3 x 800 meter Ann-Kristin Hedfors - Rose-Marie Hallin -
Lisbeth Engstrm 6.58,0
1973 Terrng, Lag Lisbeth Engstm - Ann-Kristin Hedfors -
Rose-Marie Hallin 51.07
1983 Spjut Anna-Lena Pihl 48,28
1985 Diskus Birgitta Troive 48,18
1986 Spjut Peter Borglund 79,28
1986 Diskus Birgitta Troive 46,80
1987 Diskus Gran Svensson 60,36
1990 Tresteg Claes Rahm 16,16
1991 400 meter Ewa Johansson 54,44
1991 Tresteg Claes Rahm 16,44
1991 4 x 400 meter Claes Rahm - John Norling -
Daniel Sundman - Niclas Norling 3.13,77
1991 4 x 800 meter Lars Norberg - John Norling
Daniel Sundman - Niclas Norling 7.27,10
1992 Diskus Annika Larsson 51,50
1994 Tiokamp Patrik Melin 7.144 p
1994 Diskus Annika Larsson 56,04
1994 Kvinnor Lag LAG 52 p
Katarina Eklf - Karin Funke - Madeleine Hglund -
Annika Larsson - Jenny Liske - Kristina Norberg -
Susanne Persson - Hanna Ridefelt - Marie Rosengren -
Johanna Sellman - Maria Svahn - Kristina Sdergren
1995 Diskus Annika Larsson 53,72
1995 Spjut Peter Borglund 74,94
1996 Diskus Annika Larsson 54,24
1997 Diskus Annika Larsson 53,64
1997 Spjut Katarina Eklf 51,54
1998 Diskus Annika Larsson 54,50
1999 Diskus Annika Larsson 52,09
1999 Spjut Katarina Eklf 50,31
1999 Kvinnor Lag LAG 57 p
Jessika Andersson - Katarina Eklf - Karin Engman -
Madelen Fahlstedt - Karin Funke - Nina Gudmundsson -
Cecilia Hansson - Emma Jansson - Annika Larsson -
Susanne Persson - Anna-Lena Pihl - Marie Rosengren -
Johanna Sellman - Kristina Sdergren - Linda Wallerman
2000 Diskus Annika Larsson 54,23
2001 Diskus Annika Larsson 55,43
2002 Diskus Annika Larsson 57,00
2003 Diskus Annika Larsson 53,82
2004 Diskus Annika Larsson 51,86
2004 Spjut Annika Petersson 49,25
2004 Lngd Lina Quick 6,08
2005 Diskus Annika Larsson 52,83
2006 Spjut Annika Petersson 50,14
2010 1500 meter Johan Walldn 3.49,63
2010 Tresteg Angelica Strm 12,71
SILVER - Inomhus (inkl RM och bste svensk vid RM*)
1966 800 meter Marit Dahlberg 2.25,5
1984 Lngd Claes Rahm 9,30
1985 Hjd Jerome Carter 2,12
1986 Lngd Claes Rahm 7,40
1986 Tresteg Claes Rahm 15,84
1987 Tresteg Claes Rahm 15,98
1988 Lngd Claes Rahm 7,39
1988 Tresteg Claes Rahm 16,03
1990 Tresteg Claes Rahm 16,25
1990 200 meter Ewa Johansson 24,46
1991 800 meter Niclas Norling 1.51,96
1992 800 meter Niclas Norling 1.51,55
1993 800 meter Niclas Norling 1.52,40
1995 Femkamp Karin Funke 3.801 p
1996 Lngd Johanna Sellman 6,04
1997 Lngd Johanna Sellman 5,99
1998 Femkamp Karin Funke 3.853 p
2005 Lngd Lina Quick 5,96
2006 Vikt Robert Alneroth 17,55
2007 Vikt Robert Alneroth 17,64
2008 Vikt Robert Alneroth 18,00
2011 1500 meter Johan Walldn 3.49,20
2011 Vikt Robert Alneroth 21,09
BRONS - Utomhus
1898 100 meter Robert Carrick
1904 Hjd Knut Lindholm 1,67
1911 Terrng Johan Sundqvist 47.11,4
1914 Terrng Johan Sundqvist 38.35,3
1915 Terrng, Lag Josef Ternstrm - Albert berg -
Jacob Skoog - Robert Goedecke 59 p
1916 10000 meter Josef Ternstrm 33.28,0
1918 5000 meter Josef Ternstrm 15.19,2
1919 Terrng Josef Ternstrm
1919 Terrng, Lag Josef Ternstrm - Bertil Gustavsson -
Jacob Skoog - Robert Goedecke
1919 Stav Ernfrid Rydberg 3,40
1921 Terrng Oskar Frjd
1921 Stav Ernfrid Rydberg 3,70
1922 Hjd utan ansats Erik Lindqvist 1,42
1923 Mellanhopp Gunnar Wahlberg 4,09
1924 Stav Erik Nilsson 3,50
1925 Stav Ernfrid Rydberg 3,50
1925 110 meter hck Sven Lundgren 16,4
1926 400 meter hck Sven Lundgren 57,3
1932 400 meter hck Sven Lundgren 56,4
1932 Femkamp Sven Lundgren 3.329,335
1941 Kort terrng, Lag Gunder Hgg - Erik Arwidsson -
Yngve Andersson
1942 110 meter hck Ale Thaln 15,2
1946 Kort terrng Henry Eriksson 14.25
1947 1500 meter Gsta Bergkvist 3.50,2
1947 Kort terrng Henry Eriksson 12.30,2
1949 1500 meter Gsta Bergkvist 3.47,4
1950 Kort terrng Ingvar Bengtsson 13.45
1951 Slgga Einar Sderkvist 50,98
1952 800 meter Alex Nordin 1.52,8
1952 Kort terrng Sune Karlsson 11.50
1954 1500 meter Dan Waern 3.55,4
1955 800 meter Olle berg 1.53,4
1955 Lngd Jan Magnusson 7,08
1956 1500 meter Olle berg 3.50,6
1967 Spjut Jan Smiding 72,32
1970 Spjut Jan Smiding 72,88
1971 800 meter Lisbeth Engstrm 2.09,0
1971 3 x 800 meter Rose-Marie Hallin - sa Waller -
Lisbeth Engstrm 7.03,0
1972 3000 meter Lisbeth Engstrm 9.54,4
1974 3000 meter Lisbeth Engstrm 9.52,0
1980 1500 meter Eero Kinaret 3.55,07
1980 4 x 800 meter Eero Kinaret - Juha Moilanen -
Lars Hall - Jan Olsson 7.24,73
1981 800 meter Jan Olsson 1.51,38
1981 4 x 800 meter Jan Hall - Jan Olsson -
Juha Moilanen - Lars Hall 7.31,13
1983 Lngd Claes Rahm 7,51
1984 Tresteg Claes Rahm 16,36
1985 Kula Lars Henriksson 17,86
1985 4 x 800 meter Lars Hall - Jan Olsson -
Peter Jernqvist - Olle Sammeli 7.32,74
1986 Lngd Claes Rahm 7,52
1987 Tresteg Claes Rahm 16,02
1987 400 meter Ewa Johansson 54,85
1988 200 meter Ewa Johansson 24,11
1988 Kula Birgitta Troive 13,76
1988 Diskus Birgitta Troive 46,28
1988 Spjut Anna-Lena Pihl 51,28
1989 Lngd Claes Rahm 7,61
1989 Tresteg Claes Rahm 15,73
1989 Spjut Anna-Lena Pihl 51,32
1990 Lngd Claes Rahm 7,43
1990 Kula Anders Larsson 17,59
1990 400 meter hck Ewa Johansson 56,89
1990 Diskus Annika Larsson 46,34
1990 4 x 400 meter Katarina Gustafsson - Maria Svahn -
Ewa Johansson - Karin Hernvall 3.50,82
1991 Lngd Claes Rahm 7,64
1991 Spjut Peter Borglund 82,48
1992 Tresteg Claes Rahm 15,93
1992 Spjut Peter Borglund 77,90
1992 4 x 400 meter Peter Sjberg - John Norling -
Jan-Olov Stark - Niclas Norling 3.15,84
1993 400 meter Ewa Johansson 54,69
1993 Diskus Annika Larsson 50,76
1993 Spjut Peter Borglund 77,18
1993 Slgga Anna-Lena Pihl 49,84
1993 4 x 800 meter Lars Norberg - Tomas Lindstrm -
John Norling - Niclas Norling 7.32,54
1994 Spjut Peter Borglund 76,40
1994 Sjukamp Karin Funke 4.958 p
1996 Tresteg Johanna Sellman 13,03
1996 Spjut Katarina Eklf 49,00
1998 Spjut Katarina Eklf 49,34
1998 Sjukamp Karin Funke 5.134 p
1998 4 x 400 meter Caroline Carlberg - Karin Funke -
Johanna Sellman - Cecilia Hansson 3.47,48
1998 Mn Lag LAG 62 p
Stefan Alneroth - Peter Borglund - Jonas Brodn -
Ronnie Enander - Bjrn Engstrm - Robert Flt -
Ulf Hedberg - Johan Hedlund - Anders Larsson -
Michael Matton - Patrik Melin - Rickard Nygrds -
Jimmy Nordin - Thomas Persson - Guido Ripke -
Magnus Risberg - Magnus Sthlberg
1999 Tiokamp Patrik Melin 7.021 p
1999 Tresteg Johanna Sellman 12,81
2002 Tresteg Henrik Sahlstrm 15,27
2002 100 meter hck Lina Quick 14,17
2002 Lngd Lina Quick 5,98
2003 Lngd Lina Quick 6,16
2005 Tresteg Henrik Sahlstrm 15,25
2005 Tiokamp Patrik Melin 6.872 p
2006 Slgga Robert Alneroth 61,29
2006 Diskus Annika Larsson 51,92
2008 Tresteg Angelica Strm 12,61
2009 1500 meter Johan Walldn 3.47,75
2010 Kula Jimmy Nordin 18,45
BRONS - Inomhus (inkl RM och bste svensk vid RM*)
1966 800 meter Ingrid Engstrm 2.26,5
1966 Lngd Barbro Hg 5,23
1987 1500 meter Lars Hall 3.56,21
1996 Tresteg Claes Rahm 15,87
1997 Femkamp Karin Funke 3.780 p
1998 Lngd Karin Funke 5,97
1999 400 meter Cecilia Hansson 56,03
2001 Hjd Lisa Hannula 1,72
2003 Lngd Lina Quick 6,05
2004 Vikt Robert Alneroth 16,67
2010 Vikt Robert Alneroth 17,75
2010 Vikt Madelen Fahlstedt 14,78
2011 Tresteg Angelica Strm 12,72