GEFLE IF FRIIDROTT:

JSM- USM- SKOL-SM- IJSM- IUSM-MEDALJER

GENOM TIDERNA.

 

Uppdaterad 2011-04-29

 

Anmrkningar och frklaringar:

 

1. JSM fr 20-ringar (mn) startade 1941. K20 infrdes frst 1962. Tvlingen var till 1979 ppen fr

      alla 20-ringar och yngre. Drefter har JSM varit ldersbundet, p samma stt som t ex USM

2. Begreppen JSM - USM - UP kan frvirra. UP skapades 1959 fr 18-ringar. Senare tillkom 16- och

tidvis ven 14-rsklasser. Sedan 1977-78 kallas UP fr USM. 18-ringarna tvlade t o m 1984 i USM,

drefter i JSM. 2002 ndrades ldersklasserna. USM omfattade sedan mellan 2002-2006 15 r och 17

   r. (15 r r ettrsklass). JSM omfattade 19 och 22 r. 2007 delades 17-rsklassen i tv ettrsklasser.

 USM omfattar nu 15 och 16 r i ettrsklasser. JSM omfattar 17 r (ettrsklass), 19 r (tvrsklass) och 22

  r (trersklass)

3. Observera att regler och pongtabeller har ndrats. Hr noteras resultaten som de d frelg! Tv

     exempel: a) Madelene Jansson blev inte sensationellt bttre sommaren 1986! Men efter vintern gick

      man frn 4-kg till 3-kg-kula fr F15-16!!! b) Mellan 1989 och 1990 infrdes en ny pongtabell fr

      16-ringar. Drav de frbttrade resultaten frn 1990 och framt...

4. Skol-SM r hr redovisat endast fr o m 1976. GIF har givetvis mnga medaljer ven fre det ret.

5. Dessa listor r inte kompletta vad gller ldre placeringar! GIF:s rsberttelser har

    mycket stora luckor vad gller ldre resultat (fre 1980...) EFTERFORSKNING

    PGR!

 

1945

 

Guld                JSM                   M20                        800 m                    1.54,8m                       Olle berg -25

 

1948

 

Silver              JSM                   M20                        1500 m                  4.06,2m                       Nils Toft -28

Silver              JSM                   M20                        Stav                       3,60                              Gunnar Wennberg -28

 

1952

 

Brons             JSM                   M20                        Terrng                 ????                             Karl-Ivar Hedberg -32

 

1954

 

Silver              JSM                   M20                        Kula                       ????                             Gran Wessn -34

Silver              JSM                   M20                        Slgga                  ????                             Gran Wessn -34

 

1957

 

Brons             JSM                   M20                        Tresteg                 ????                             Leif Johansson -38

 

1958

 

Brons             JSM                   M20                        Slgga                  ????                             Anders Wilhelmsson -39

Brons             UP                      F18                         Hjd                       1,50                              Karin Nilsson -40

 

1959

 

Brons             UP                      F18                         Diskus                  30,68                            Marita Windahl -43

 

1962

 

Silver              JSM                   K20                        800 m                    2.31,5m                       Ingrid Engstrm -45

Silver              UP                      F18                         800 m                    ????                             Ingrid Engstrm -45

 

1963

 

Guld                UP                      F18                         80 m hck            11,9                              Barbro Hg -45

Guld                UP                      F18                         Lngd                    5,44                              Barbro Hg -45

 

Silver              JSM                   K20                        800 m                    2.28,1m                       Ingrid Engstrm -45

Silver              UP                      F18                         800 m                    2.21,5m                       Ingrid Engstrm -45

 

Brons             UP                      F18                         400 m                    60,9m                           Ingrid Engstrm –45

 

1964

 

Silver              UP                      F18                         800 m                    2.23,3m                       Marit Dahlberg -48

 

Brons             JSM                   K20                        Lngd                    5,39                              Barbro Hg -45

Brons             UP                      P18                        Hjd                       1,93                              Esbjrn Nordlund -46

 

1965

 

Guld                JSM                   K20                        Lngd                    5,65                              Barbro Hg -45

 

Silver              JSM                   K20                        80 m hck            12,0m                           Barbro Hg -45

 

Brons             UP                      F18                         400 m                    61,3m                           Lena Johansson -48

Brons             UP                      P16                        Lngd                    6,03                              Gte Jansson -50

 

1969

 

Silver              UP                      F16                         Spjut                      34,56                            Rose-Marie kerlf -54

 

1970

 

Brons             UP                      F16                         Spjut                      31,74                            Rose-Marie kerlf -54

Brons             UP                      P16                        Hjd                       ????                             Patrik Andersson -55

 

1971

 

Brons             JP                       K20                        Diskus                  31,74                            Lena Lundin -52

Brons             UP                      F18                         800 m                    2.18,8m                       Rose-Marie Hallin -53

Brons             UP                      F18                         1500 m                  4.52,8m                       Rose-Marie Hallin -53

 

1972

 

Silver              UP                      F18                         1500 m                  4.48,7m                       Pia Carlsson -55

 

Brons             JSM                   K20                        3000 m                  10.32,7m                    Pia Carlsson -55

Brons             JSM                   K20                        Diskus                  37,88                            Rose-Marie kerlf -54

Brons             JP                       K20                        Diskus                  34,44                            Lena Lundin -52

Brons             JP                       M20                        Spjut                      60,58                            Sture Barsj -52

Brons             UP                      F18                         Diskus                  37,70                            Rose-Marie kerlf -54

 

1973

 

Brons             UP                      F18                         800 m                    2.17,7m                       Ann-Kristin Hedfors -55

 

1974

 

Brons             IUP                     P16                        60 m                       ???                                Hkan stlund -58

 

1976

 

Brons             SSM                   P15                        100 m                    11,6m                           Anders Granstrand -61

 

1977

 

Guld                UP                      P16                        3 x 1000 m           8.01,6m                       (Per-Arne Strandberg -61 -

                                                                                     Olle Sammeli -61 - Juha Moilanen -61)

Guld                USM/KA           P14                        100 m hck         14,7m                           Anders Lundqvist -63

 

Silver              IJSM                  M20                        60 m                       7,15                              Hkan stlund -58

 

Guld                SSM                   P16                        1000 m                  2.34,5m                       Juha Moilanen -61

Silver              SSM                   P16                        100 m                    11,0m                           Anders Granstrand -61

 

1979

 

Silver              JSM                   M20                        800 m                    1.51,61                        Juha Moilanen -61

Silver              USM                   P18                        800 m                    1.54,66                        Juha Moilanen -61

 

Brons             USM                   P16                        Diskus                  44,78                            Anders Lundqvist -63

 

1980

 

Brons             USM                   F16                         Spjut                      38,14                            Anna-Lena Pihl -64

 

Guld                SSM                   F16                         Spjut                      41,00                            Anna-Lena Pihl -64

 

1981

 

Guld                USM/KA           P14                        1000 m                  2.44,54                        Peter Rune -67

Guld                UP                      P14                        Terr. 4000 m       12.31,3m                    Peter Rune -67

 

Brons             USM                   P16                        800 m                    2.02,71                        Mats Hall -65

 

1982

 

Guld                USM                   F18                         Spjut                      47,68                            Anna-Lena Pihl -64

 

Brons             JSM                   K22                        400 m                    57,70                            Tina Lindahl -60

Brons             JSM                   M22                        1500 m                  3.48,75                        Juha Moilanen -61

Brons             USM                   P16                        1500 m                  4.06,50                        Peter Rune -67

 

Guld                SSM                   P15                        1500 m                  ????                             Peter Rune -67

Silver              SSM                   P15                        300 m hck         40,85                            Daniel Sundman -67

Brons             SSM                   P15                        400 m                    53,01                            Daniel Sundman -67

 

1983

 

Guld                JSM                   M22                        Lngd                    7,54                              Claes Rahm -64

Guld                IJSM                  K22                        Kula                       12,71                            Birgitta Troive -64

 

Silver              JSM                   K22                        Diskus                  45,28                            Birgitta Troive -64

Silver              JSM                   M22                        Slgga                  61,04                            Lennart Bodell -61

Silver              USM                   P16                        300 m hck         39,71                            Daniel Sundman -67

 

Brons             USM                   F16                         100 m                    12,58                            Katarina Gustafsson -66

Brons             IUSM                 P18                        Kula                       ????                             Anders Larsson -66

 

Silver              SSM                   F18                         100 m                    12,25                            Katarina Gustafsson -66

Brons             SSM                   P16                        400 m                    52,52                            Daniel Sundman -67

 

1984

 

Guld                JSM                   K22                        Kula                       13,67                            Anna-Lena Pihl -64

Guld                JSM                   K22                        Diskus                  45,04                            Birgitta Troive -64

Guld                IJSM                  M22                        Lngd                    7,23                              Claes Rahm -64

 

Silver              JSM                   K22                        4 x 100 m             48,97                            (Katarina Trnros -63 -

                                                                                     Katarina Gustafsson -66 - Ewa Johansson -64 - Christina Edling -64)

 

Brons             IJSM                  K22                        Kula                       12,86                            Anna-Lena Pihl -64

Brons             IUSM                 F18                         60 m                       7,82                              Katarina Gustafsson -66

 

1985

 

Guld                JSM                   M22                        Spjut                      79,80                            Peter Borglund -64

Guld                USM                   F16                         3 x 800 m             7.09,95                        (Carola Jrvi -70 -

                                                                                     Helena Forsberg -69 - Christina Forsell -70)

Guld                IJSM                  K22                        60 m                       7,68                              Katarina Gustafsson -66

 

Silver              IUSM                 P18                        400 m                    ????                             Daniel Sundman -67

 

Brons             JSM                   M22                        Lngd                    7,26                              Claes Rahm -64

Brons             USM                   P15                        Kula                       ????                             Fred Stenberg -70

 

Silver              SSM                   F15                         Kula                       10,74                            sa Sundin -70

 

1986

 

Guld                IUSM                 F16                         Kula                       11,13                            sa Sundin -70

 

Silver              JSM                   K22                        400 m                    55,54                            Katarina Gustafsson -66

Silver              JSM                   K22                        Diskus                  44,60                            Birgitta Troive -64

Silver              IUSM                 P16                        Kula                       13,62                            Fred Stenberg -70

Silver              IUSM                 F15                         60 m hck            9,30                              Maria Jmthagen -71

 

Brons             JSM                   K22                        100 m                    12,23                            Katarina Gustafsson -66

Brons             JSM                   K22                        200 m                    24,68                            Katarina Gustafsson -66

Brons             USM                   F16                         100 m hck         15,33                            Maria Jmthagen -71

Brons             USM                   PF16                      LAG                       163 p                            (Svante Bohman  -

                         Magnus Dahlberg - Kristina Ekstrm - Joacim Evaldsson - Rickard Falk - Christina Forsell -

                         Annelie Hansson - Karin Hernvall - Christian Hoinard - Madelene Jansson - Ulrica Jonsson -

                         Maria Jmthagen - Carola Jrvi - Thomas Persson - Guido Ripke - Fred Stenberg - sa Sundin -

                         Robin Svensson - Gran berg)

Brons             IUSM                 F16                         Kula                       10,77                            Madelene Jansson -70

 

Silver              SSM                   F16                         300 m hck         43,86                            Karin Hernvall -70

Brons             SSM                   F16                         Kula                       13,00                            Madelene Jansson -70

Brons             SSM                   F16                         Spjut                      37,50                            Madelene Jansson -70

Brons             SSM                   F15                         100 m hck         15,01                            Maria Jmthagen -71

 

1987

 

Guld                IUSM                 F16                         200 m                    26,11                            Ulrica Jonsson -71

 

Silver              USM                   F16                         Hjd                       1,75                              Maria Jmthagen -71

Silver              USM                   F15                         Hjd                       1,61                              sa Hallstrm -72

Silver              USM                   PF16                      LAG                       177 p                            Michael Andersson - Magnus              Dahlberg - Kristina Ekstrm - sa Hallstrm - Annelie Hansson - Christian Hoinard - Johan Jackson -                        Ulrica Jonsson - Maria Jmthagen - Fredrik Persson - Stefan Persson - Thomas Persson -

                         Guido Ripke - sa Sellman - Torbjrn Sjberg - Anja Skogh - Katarina Sterner - Carl H Sundell.

Silver              IUSM                 F16                         Hjd                       1,64                              Maria Jmthagen -71

 

Brons             JSM                   M22                        Diskus                  47,98                            Lennart Berglund -66

Brons             JSM                   F18                         Kula                       12,76                            Madelene Jansson -70

Brons             IUSM                 F16                         60 m                       7,88                              Ulrica Jonsson -71

Brons             IUSM                 F16                         Lngd                    5,36                              Maria Jmthagen -71

Brons             IUSM                 F16                         Sexkamp             4.109 p                        Maria Jmthagen -71

 

Silver              SSM                   F19                         Kula                       12,46                            Madelene Jansson -70

Silver              SSM                   F19                         Spjut                      40,80                            Madelene Jansson -70

Silver              SSM                   F16                         Hjd                       1,69                              Maria Jmthagen -71

 

1988

 

Guld                JSM                   F18                         Spjut                      43,52                            Madelene Jansson -70

Guld                USM                   F16                         Sjukamp               4.795 p                        sa Hallstrm -72

Guld                USM                   P15                        110 m hck         15,06                            Fredrik Burman -73

Guld                USM                   P15                        Lngd                    6,81                              Fredrik Burman -73

Guld                IUSM                 F16                         Sexkamp             4.340 p                        sa Hallstrm -72

 

Silver              JSM                   M22                        Diskus                  48,84                            Anders Larsson -66

Silver              JSM                   F18                         300 m hck         43,00                            Karin Hernvall -70

Silver              USM                   F16                         Hjd                       1,65                              sa Hallstrm -72

Silver              USM                   P16                        Hjd                       1,94                              Fredrik Persson -72

Silver              USM                   PF16                      LAG                       183 p                            Michael Andersson - Andreas

                         Bergkvist - Fredrik Burman - Malin Ersson - sa Hallstrm - Karin Holm - Johan Jackson - Magnus

                         Kniif - Rickard Nygrds - Fredrik Persson - Niclas Persson - Stefan Persson - Susanne Petersson -

                         Mathias Rosengren - Katarina Schele - Torbjrn Sjberg - sa Sellman - Katarina Sterner - Fredrik

                         Sthlberg - Carl H Sundell - Maria Svahn - Jessica Westin - Jessika berg.

                         (anm: Bergkvist, Ersson, N. Persson, Sterner, och Sthlberg deltog endast i kvalet).

Silver              USM                   F15                         300 m hck         46,16                            Maria Svahn -73

Silver              USM                   P15                        Tresteg                 13,27                            Fredrik Burman -73

Silver              IUSM                 F16                         Hjd                       1,64                              sa Hallstrm -72

 

Brons             JSM                   F18                         400 m                    57,83                            Karin Hernvall -70

Brons             JSM                   F18                         Kula                       12,68                            Madelene Jansson -70

Brons             USM                   P16                        1500 m hinder    4.34,35                        Torbjrn Sjberg -72

Brons             USM                   P15                        100 m                    11,64                            Mathias Rosengren -73

Brons             USM                   P15                        200 m                    23,88                            Mathias Rosengren -73

Brons             USM                   P15                        Stav                       3,80                              Rickard Nygrds -73

Brons             USM                   P15                        Lngd                    6,44                              Mathias Rosengren -73

Brons             USM                   P15                        Niokamp               5.071 p                        Fredrik Burman -73

Brons             USM                   F15                         Hjd                       1,65                              Katarina Schele -73

Brons             IJSM                  F18                         Hjd                       1,70                              Maria Jmthagen -71

 

Guld                SSM                   F19                         400 m                    57,83                            Karin Hernvall -70

Guld                SSM                   F19                         Kula                       13,13                            Madelene Jansson -70

Guld                SSM                   F19                         Spjut                      46,30                            Madelene Jansson -70

Guld                SSM                   F16                         Hjd                       1,65                              sa Hallstrm -72

Guld                SSM                   P15                        Stav                       3,75                              Rickard Nygrds -73

Guld                SSM                   P15                        Lngd                    6,63                              Fredrik Burman -73

Silver              SSM                   F19                         300 m hck         42,75                            Karin Hernvall -70

Silver              SSM                   P15                        200 m                    23,69                            Mathias Rosengren -73

Silver              SSM                   P15                        110 m hck         15,38                            Fredrik Burman -73

Brons             SSM                   F15                         Kula                       12,80                            Jessika berg -73

Brons             SSM                   P15                        100 m                    11,54                            Mathias Rosengren -73

 

1989

 

Guld                USM                   F16                         300 m hck         44,45                            Maria Svahn -73

Guld                USM                   P16                        Lngd                    6,79                              Fredrik Burman -73

Guld                USM                   PF16                      LAG                       206,5 p                        Anders Bjrk - Fredrik Burman -

                         Johanna Ekman - Johan Hedlund - Magnus Jonsson - Johan Millquist - Rickard Nygrds -

                         Joakim Olsson - Niclas Persson - Susanne Petersson - Mathias Rosengren - Katarina Schele -

                         Johanna Sellman - Maria Svahn - Veronica Sder - Jessika berg.

Guld                IUSM                 P16                        Lngd                    6,94                              Fredrik Burman -73

 

Silver              USM                   P16                        110 m hck         14,82                            Fredrik Burman -73

Silver              USM                   F15                         Kula                       12,28                            Veronica Sder -74

Silver              IUSM                 P16                        60 m hck            8,32                              Fredrik Burman -73

Silver              IUSM                 P16                        Sjukamp               4.885 p                        Fredrik Burman -73

Silver              IUSM                 F15                         Kula                       11,99                            Veronica Sder -74

 

Brons             USM                   P16                        Stav                       3,90                              Rickard Nygrds -73

Brons             USM                   P16                        Niokamp               6.434 p                        Fredrik Burman -73

Brons             USM                   F15                         Diskus                  31,38                            Veronica Sder -74

Brons             IJSM                  K22                        Kula                       13,38                            Madelene Jansson -70

Brons             IJSM                  F18                         Sexkamp             4.220 p                        sa Hallstrm -72

Brons             IUSM                 P16                        Hjd                       1,90                              Fredrik Burman -73

Brons             IUSM                 P16                        Lngd                    6,53                              Mathias Rosengren -73

Brons             IUSM                 P16                        Sjukamp               4.752 p                        Mathias Rosengren -73

Brons             IUSM                 F15                         Lngd                    5,37                              Johanna Sellman -74

 

Guld                SSM                   P16                        300 m hck         38,43                            Fredrik Burman -73

Guld                SSM                   P16                        Lngd                    6,95                              Fredrik Burman -73

Guld                SSM                   F15                         Kula                       12,52                            Veronica Sder -74

Brons             SSM                   P16                        110 m hck         14,81                            Fredrik Burman -73

Brons             SSM                   P16                        Lngd                    6,64                              Mathias Rosengren -73

Brons             SSM                   P16                        Spjut                      57,70                            Fredrik Burman -73

Brons             SSM                   F15                         Lngd                    5,54                              Johanna Sellman -74

 

1990

 

Guld                JSM                   K22                        Diskus                  47,38                            Annika Larsson -70

 

Silver              USM                   F16                         Kula                       12,35                            Veronica Sder -74

Silver              IJSM                  P18                        Lngd                    7,24                              Fredrik Burman -73

Silver              IJSM                  P18                        Sjukamp               5.097 p                        Fredrik Burman -73

                                                     (7,34 - 3,60 - 7,08 - 8,49 - 1,97 - 12,21 - 2.53,17)

 

Brons             JSM                   P18                        300 m hck         38,46                            Fredrik Burman -73

Brons             IUSM                 F16                         Sexkamp             4.044 p                        Johanna Sellman -74

                                                     (9,28 - 08,48 - 5,50 - 8,1m - 1,55 - 1.51,71)

 

Guld                SSM                   F16                         Diskus                  35,82                            Veronica Sder -74

Brons             SSM                   P19                        300 m hck         38,4m                           Guido Ripke -71

Brons             SSM                   F16                         Lngd                    5,71                              Johanna Sellman -74

Brons             SSM                   F16                         Kula                       12,25                            Veronica Sder -74

 

1991

 

Guld                JSM                   K22                        Diskus                  48,98                            Annika Larsson -70

Guld                JSM                   P18                        Stav                       4,65                              Rickard Nygrds -73

 

Silver              JSM                   M22                        400 m                    47,56                            Niclas Norling -71

Silver              JSM                   P18                        Lngd                    7,09                              Anders Bjrk -73

Silver              IJSM                  P18                        60 m                       7,05                              Michael Matton -74

Silver              IJSM                  P18                        60 m hck            8,11                              Fredrik Burman -73

Silver              IJSM                  P18                        Lngd                    7,14                              Fredrik Burman -73

Silver              IJSM                  P18                        Sjukamp               4.973 p                        Fredrik Burman -73

                                                     (7,40 - 3,51 - 7,04 - 8,27 - 1,94 - 12,43 - 3.04,28)

 

Brons             JSM                   M22                        400 m hck         53,49                            Guido Ripke -71

Brons             JSM                   M22                        4 x 400 m             3.23,13                        (Johan Johansson -71-                                                                                          Magnus Karlsson -72 -  Jim Ns -71 - Guido Ripke -71)

Brons             USM                   F15                         Hjd                       1,51                              Susanne Persson -76

Brons             IJSM                  K22                        Kula                       13,00                            Annika Larsson -70

 

Guld                SSM                   P19                        Stav                       4,65                              Rickard Nygrds -73

Brons             SSM                   P19                        Lngd                    6,95                              Anders Bjrk -73

 

1992

 

Guld                JSM                   K22                        Sjukamp               4.947 p                        Karin Funke -71

                                                     (15,31 - 1,64 - 10,21 - 26,54 - 5,67 - 36,26 - 2.27,63)

Guld                IUSM                 F16                         Hjd                       1,74                              Susanne Persson -76

Guld                IUSM                 P15                        1500 m                  4.15,04                        Mathias Millquist -77

 

Silver              JSM                   K22                        Diskus                  49,52                            Annika Larsson -70

Silver              JSM                   M22                        400 m                    48,95                            Niclas Norling -71

Silver              JSM                   F18                         4 x 100 m             49,96                            (Jenni Eriksson -75 -

                                                                                     Johanna Sellman -74 - Madeleine Hglund - 77 - Kristina Norberg -75)

Silver              JSM                   F18                         Staf. 1000 m       2.19,60                        (Madeleine Hglund - 77 -

                                                                                     Johanna Sellman -74 - Jenni Eriksson -75 - Kristina Norberg -75)

Silver              JSM                   P18                        3 x 800 m             5.59,78                        (Johan Millquist -74 -

                                                                                     Magnus Jonsson -74 - Magnus Sthlberg -75)

Silver              USM                   P15                        Slgga                  41,04                            Magnus Bjrk -77

Silver              IJSM                  M22                        400 m                    48,79                            Niclas Norling -71

 

Brons             JSM                   K22                        Sjukamp               4.783 p                        sa Hallstrm -72

                                                     (15,23 - 1,61 - 11,91 - 27,19 - 5,36 - 33,32 - 2.31,54)

Brons             JSM                   M22                        Tiokamp               6.291 p                        Patrik Melin -71

                                                     (11,99 - 6,05 - 12,58 - 1,85 - 55,14 - 16,57 - 42,02 - 3,97 - 59,74 - 5.26,49)

Brons             JSM                   P18                        Lngd                    6,81                              Johan Raak -74

Brons             JSM                   P18                        Tiokamp               6.141 p                        Johan Raak -74

                                                     (11,44 - 6,50 - 11,52 - 1,81 - 37,35 - 15,82 - 30,60 - 3,56 - 45,00 - 5.07,05)

Brons             USM                   F15                         Hjd                       1,56                              Linda Wahlstrm -77

Brons             USM                   P15                        800 m                    2.02,46                        Mathias Millquist -77

Brons             USM                   P15                        Stav                       3,47                              Magnus Bjrk -77

Brons             USM                   P15                        Niokamp               5.808 p                        Tobias Bjrklund -77

                                                     (17,93 - 36,02 - 2,62 - 52,90 - 12,48 - 1,76 - 11,94 - 5,48 - 2.22,84)

Brons             IJSM                  K22                        Femkamp             3.727 p                        sa Hallstrm -72

                                                     (9,07 - 1,67 - 12,06 - 5,32 - 2.29,33)

Brons             IJSM                  P18                        Sjukamp               4.879 p                        Johan Raak -74

                                                     (7,22 - 3,90 - 6,94 - 8,49 - 1,88 - 11,15 - 3.09,83)

 

Brons             SSM                   F16                         Hjd                       1,65                              Susanne Persson -76

Brons             SSM                   P16                        800 m                    1.59,28                        Per Westerlund -76

 

1993

 

Guld                IJSM                  K22                        Femkamp             3.941 p                        sa Hallstrm -72

                                                     (9,02 - 1,73 - 13,21 - 5,55 - 2.30,35)

 

Silver              JSM                   K22                        Sjukamp               5.154 p                        Karin Funke -71

                                                     (14,83 - 1,66 - 10,40 - 25,25 - 5,72 - 34,02 - 2.25,87)

Silver              JSM                   M22                        800 m                    1.48,99                        Niclas Norling -71

Silver              JSM                   P18                        3 x 800 m             5.57,69                        (Mattias Norling -77 -

                                                                                     Magnus Sthlberg -75 - Per Westerlund -76)

Silver              USM                   P16                        Spjut                      54,02                            Tobias Bjrklund -77

Silver              IJSM                  F18                         Hjd                       1,72                              Susanne Persson -76

 

Brons             JSM                   K22                        100 m hck         14,86                            Karin Funke -71

Brons             JSM                   K22                        Lngd                    5,83                              Karin Funke -71

Brons             JSM                   M22                        400 m                    48,03                            Niclas Norling -71

Brons             JSM                   M22                        Lngd                    7,26                              Johan Raak -74

Brons             JSM                   M22                        Spjut                      65,10                            Patrik Melin -71

Brons             USM                   P16                        Stav                       4,08                              Magnus Bjrk -77

Brons             USM                   PF16                      LAG                       193 p                            (Magnus Bjrk - Tobias Bjrklund -

                         Pater Eriksson - Lisa Harrison - Martin Hedberg - Madeleine Hglund - Anna Jansson -

                         Robin Jansson - Jenny Liske - Jenny Lf - Mathias Millquist - Ulf Ribacke - Hanna Ridefelt -                      Daniel Rosengren.)

Brons             IJSM                  K22                        Kula                       12,58                            sa Hallstrm -72

Brons             IJSM                  M22                        Lngd                    7,20                              Johan Raak -74

Brons             IJSM                  M22                        Sjukamp               5.013 p                        Johan Raak -74

                                                     (7,15 - 7,10 - 11,88 - 1,85 - 8,41 - 3,95 - 3.07,55)

Brons             IUSM                 P16                        Sjukamp               5.038 p                        Magnus Bjrk -77

                                                     (7,65 - 3,85 - 5,95 - 9,46 - 1,73 - 10,29 - 1.36,20)

Brons             IUSM                 P15                        Hjd                       1,80                              Robin Jansson -78

 

Silver              SSM                   P16                        Stav                       4,00                              Magnus Bjrk -77

Brons             SSM                   P16                        Kula                       13,44                            Tobias Bjrklund -77

Brons             SSM                   P16                        Spjut                      53,58                            Tobias Bjrklund -77

 

1994

 

Guld                JSM                   P18                        200 m                    22,19                            Robert Flt -77

Guld                IJSM                  M22                        Lngd                    7,55                              Johan Raak -74

Guld                IJSM                  F18                         Tresteg                 12,49                            Susanne Persson -76

Guld                IUSM                 P15                        200 m                    23,98                            Fredrik Ekstrand -79

 

Silver              JSM                   M22                        Stav                       4,83                              Rickard Nygrds -73

Silver              JSM                   M22                        4 x 100 m             41,78                            (Michael Matton -74 -

                                                                                     Mathias Rosengren -73 - Robert Flt -77 - Johan Raak -74)

Silver              JSM                   F18                         Tresteg                 12,09                            Susanne Persson -76

Silver              JSM                   P18                        Lngd                    7,30                              Robert Flt -77

Silver              USM                   P15                        Niokamp               5.893 p                        Fredrik Ekstrand -79

                                                     (15,8m - 22,64 - 3,44* - 33,22 - 12,03 - 1,67 - 10,57 - 6,25 - 2.17,57)

                                                     (* = p g a stormvder genomfrdes stav som frsta gren dag 2 = mellan spjut och 100 m)

Silver              IUSM                 F15                         Hjd                       1,64                              Mia Wikman -79

Silver              IUSM                 P15                        60 m                       7,47                              Fredrik Ekstrand -79

Silver              IUSM                 P15                        Lngd                    6,34                              Fredrik Ekstrand -79

Silver              IUSM                 P15                        Sjukamp               4.963 p                        Fredrik Ekstrand -79

                                                     (7,55 - 3,40 - 6,07 - 9,25 - 1,58 - 10,24 - 1.32,97)

 

Brons             JSM                   K22                        Spjut                      44,34                            Katarina Eklf -74

Brons             JSM                   M22                        Lngd                    7,29                              Johan Raak -74

Brons             IJSM                  P18                        Lngd                    6,94                              Robert Flt -77

 

Silver              SSM                   F16                         Kula                       13,15                            Jenny Lf -78

Brons             SSM                   F16                         400 m                    58,47                            Jenny Liske -78

Brons             SSM                   P15                        Lngd                    6,04                              Fredrik Ekstrand -79

Brons             SSM                   F15                         100 m hck         15,59                            Caroline Carlberg -79

Brons             SSM                   F15                         300 m hck         45,37                            Caroline Carlberg -79

 

1995

 

Guld                USM                   PF16                      LAG                       169,5 p                        (Richard Alneroth -

                         Mattias Axelsson - Caroline Carlberg - Fredrik Ekstrand - Karin Engman - Thomas Jansson -

                         Charlotta Lindgren - Henrik Malmstrm - Malin Norberg - Marie Rosengren - Jenny Strmbrink -

                         Mia Wikman - Henrik sander - Jannice rnmark)

Guld                USM                   F15                         Spjut                      39,56                            Marie Rosengren -80

Guld                IJSM                  P18                        Lngd                    7,17                              Robert Flt -77

 

Silver              JSM                   K22                        400 m hck         62,40                            Maria Svahn -73

Silver              JSM                   K22                        Spjut                      47,30                            Katarina Eklf -74

Silver              JSM                   P18                        100 m                    10,83                            Robert Flt -77

Silver              JSM                   P18                        Spjut                      58,24                            Tobias Bjrklund -77

Silver              USM                   F15                         Hjd                       1,65                              Marie Rosengren -80

Silver              USM                   F15                         Sjukamp               5.167 p                        Marie Rosengren -80

                                                     (15,24 - 1,67 - 10,82 - 27,95 - 5,30 - 35,34 - 2.43,69)

Silver              IUSM                 P16                        200 m                    23,45                            Fredrik Ekstrand -79

Silver              IUSM                 P16                        Sjukamp               5.469 p                        Fredrik Ekstrand -79

                                                     (7,37 - 3,70 - 6,06 - 8,75 - 1,68 - 10,57 - 1.29,40)

Silver              IUSM                 F15                         Hjd                       1,65                              Marie Rosengren -80

Silver              IUSM                 F15                         Femkamp             3.707 p                        Marie Rosengren -80

                                                     (9,38 - 1,64 - 10,44 - 5,16 - 1.48, 70)

 

Brons             JSM                   K22                        Tresteg                 12,41                            Susanne Persson -76

Brons             JSM                   P18                        200 m                    22,08                            Robert Flt -77

Brons             JSM                   P18                        Lngd                    7,07                              Robert Flt -77

Brons             USM                   F16                         300 m hck         45,73                            Caroline Carlberg -79

Brons             USM                   P16                        Stav                       3,99                              Fredrik Ekstrand -79

Brons             USM                   P16                        Niokamp               6.570 p                        Fredrik Ekstrand -79

                                                     (15,45 - 27,60 - 3,90 - 42,36 - 11,82 - 1,74 - 11,00 - 6,25 - 2.15,84)

 

Guld                SSM                   F16                         300 m hck         44,46                            Caroline Carlberg -79

Guld                SSM                   P16                        300 m hck         38,86                            Fredrik Ekstrand -79

Guld                SSM                   F15                         Spjut                      36,62                            Marie Rosengren -80

Silver              SSM                   F15                         Hjd                       1,65                              Marie Rosengren -80

Silver              SSM                   F15                         Lngd                    5,70                              Marie Rosengren -80

Brons             SSM                   F15                         100 m hck         15,25                            Marie Rosengren -80

Brons             SSM                   F15                         Diskus                  32,98                            Marie Rosengren -80

 

1996

 

Guld                JSM                   K22                        Spjut                      49,78                            Katarina Eklf -74

 

Silver              JSM                   K22                        Tresteg                 12,68                            Johanna Sellman -74

Silver              USM                   F16                         Spjut                      39,28                            Marie Rosengren -80

Silver              USM                   F16                         Sjukamp               5.369 p                        Marie Rosengren -80

                                                     (15,37 - 1,62 - 10,91 - 27,81 - 5,53 - 37,90 - 2.33,72)

Silver              USM                   P15                        Slgga                  43,44                            Stefan Alneroth -81

Silver              IJSM                  K22                        Tresteg                 12,79                            Susanne Persson -76

 

Brons             JSM                   K22                        Tresteg                 12,37                            Susanne Persson -76

Brons             JSM                   F18                         300 m hck         44,33                            Caroline Carlberg -79

Brons             JSM                   F18                         Staf. 1000 m       2.18,97                        (Charlotta Lindgren -79

                                                                                     Karin Engman -79 - Jenny Liske -78 - Caroline Carlberg -79)

Brons             USM                   F16                         Hjd                       1,59                              Marie Rosengren -80

Brons             USM                   F16                         Tresteg                 11,43                            Marie Rosengren -80

Brons             USM                   P16                        Diskus                  42,64                            Richard Alneroth -80

Brons             USM                   PF16                      LAG                       111 p                            (Emma Allvin - Stefan Alneroth -

                         Sebastian Edfeldt - Ulf Hedberg - Luis Helgesson - Tobias Ivarsson - Emma Jansson -

                         Mika Maliniemi - Jenny Strmbrink - Ina Sderblom - Linda Thaln - Jannice rnmark.)

Brons             IJSM                  K22                        Lngd                    5,92                              Johanna Sellman -74

Brons             IJSM                  K22                        Tresteg                 12,62                            Johanna Sellman -74

Brons             IJSM                  P18                        Kula                       14,41                            Jimmy Nordin -79

Brons             IUSM                 F16                         Femkamp             3.688 p                        Marie Rosengren -80

                                                     (9,39 - 1,59 - 11,78 - 5,11 - 1.51,09)

Brons             IUSM                 F15                         Hjd                       1,61                              Emma Allvin -81

 

Guld                SSM                   F16                         Hjd                       1,71                              Marie Rosengren -80

Silver              SSM                   F16                         Spjut                      39,02                            Marie Rosengren -80

Silver              SSM                   P16                        300 m hck         39,88                            Luis Helgesson -80

Brons             SSM                   F19                         300 m hck         45,13                            Caroline Carlberg -79

Brons             SSM                   F16                         Diskus                  33,24                            Marie Rosengren -80

Brons             SSM                   P16                        100 m                    11,58                            Ulf Hedberg -80

Brons             SSM                   P16                        Diskus                  41,82                            Richard Alneroth -80

Brons             SSM                   F15                         Hjd                       1,61                              Emma Allvin -81

 

1997

 

Guld                JSM                   P18                        Kula                       17,51                            Jimmy Nordin -79

Guld                JSM                   P18                        Diskus                  48,82                            Jimmy Nordin -79

Guld                USM                   P15                        300 m hck         38,99                            Bjrn Lundin -82

Guld                IJSM                  F18                         Femkamp             3.710 p                        Marie Rosengren -80

                                                     (9,11 - 1,69 - 10,84 - 5,45 - 2.28,65)

Guld                IJSM                  P18                        Kula                       15,95                            Jimmy Nordin -79

Guld                IUSM                 P16                        60 m hck            8,24                              Joakim Lundqvist -81

Guld                IUSM                 P15                        200 m                    23,86                            Bjrn Lundin -82

 

Silver              JSM                   K22                        Tresteg                 12,28                            Susanne Persson -76

Silver              JSM                   P18                        4 x 400 m             3.27,23                        (Fredrik Ekstrand -79 -

                                                                                     Joakim Lundqvist -81 - Luis Helgesson -80 - Henrik sander -79)

Silver              USM                   P15                        100 m                    11,42                            Bjrn Lundin -82

Silver              USM                   P15                        110 m hck         15,57                            Bjrn Lundin -82

Silver              IJSM                  F18                         Hjd                       1,72                              Marie Rosengren -80

 

Brons             JSM                   M22                        Lngd                    7,03                              Robert Flt -77

Brons             JSM                   F18                         300 m hck         43,82                            Caroline Carlberg -79

Brons             JSM                   F18                         Diskus                  37,54                            Catrin Nilsson -79

Brons             JSM                   F18                         4 x 100 m             49,05                            (Catrin Nilsson -79 -

                                                                                     Caroline Carlberg -79 - Charlotta Lindgren -79 - Karin Engman -79)

Brons             JSM                   P18                        3 x 800 m             6.05,09                        (Marcus kerlund -79 -

                                                                                     David Schilling - 79 - Henrik sander -79)

Brons             USM                   P16                        Slgga                  47,36                            Stefan Alneroth -81

Brons             IJSM                  K22                        Tresteg                 12,27                            Susanne Persson -76

Brons             IUSM                 F16                         Hjd                       1,64                              Emma Allvin -81

 

Guld                SSM                   P16                        Slgga                  50,62                            Stefan Alneroth -81

Brons             SSM                   P19                        100 m                    11,22                            Ulf Hedberg -80

 

1998

 

Guld                JSM                   M22                        Lngd                    7,44                              Robert Flt -77

Guld                JSM                   P18                        110 m hck         14,35                            Joakim Lundqvist -81

Guld                USM                   P16                        200 m                    21,99                            Bjrn Lundin -82

Guld                USM                   F15                         Hjd                       1,71                              Lisa Hannula -83

Guld                IJSM                  M22                        Lngd                    7,20                              Robert Flt -77

Guld                IJSM                  M22                        Kula                       16,54                            Jimmy Nordin -79

Silver              JSM                   M22                        Kula                       17,36                            Jimmy Nordin -79

Silver              JSM                   P18                        4 x 100 m             43,12                            (Shabbe Akbari -81 -

                                                                                     Bjrn Lundin - 82 - Joakim Lundqvist -81 - Ulf Hedberg -80)

Silver              IUSM                 P16                        60 m hck            8,43                              Bjrn Lundin -82

Brons             JSM                   K22                        400 m hck         62,28                            Caroline Carlberg -79

Brons             JSM                   P18                        Diskus                  45,11                            Richard Alneroth -80

Brons             JSM                   P18                        Spjut                      64,00                            Richard Alneroth -80

Brons             USM                   P16                        110 m hck         14,83                            Bjrn Lundin -82

Brons             USM                   F15                         Slgga                  45,22                            Madelen Fahlstedt -83

Brons             IUSM                 P16                        Sjukamp               4.671 p                        Bjrn Lundin -82

                                                     (7,37 - 2,83 - 5,76 - 8,61 - 1,62 - 08,99 - 1.41,92)

Brons             IUSM                 F15                         Hjd                       1,60                              Lisa Hannula -83

Brons             IUSM                 P15                        Sjukamp               4.130 p                        Erik Bck -83

                                                     (7,97 - 2,73 - 5,57 - 10,20 - 1,56 - 10,41 - 1.37,92)

 

Guld                SSM                   P19                        110 m hck         14,43                            Joakim Lundqvist -81

Guld                SSM                   P19                        300 m hck         38,20                            Joakim Lundqvist -81

Guld                SSM                   P19                        4 x 100 m             43,95                            (Tobias Ivarsson -81 -

                                                                                     Bjrn Lundin - 82 - Joakim Lundqvist -81 - Ulf Hedberg -80)

Guld                SSM                   P16                        100 m                    11,03                            Bjrn Lundin -82

Silver              SSM                   F19                         Kula                       12,55                            Marie Rosengren -80

Silver              SSM                   P19                        Diskus                  45,40                            Richard Alneroth -80

Silver              SSM                   F15                         Hjd                       1,69                              Lisa Hannula -83

Brons             SSM                   P19                        100 m                    10,99                            Joakim Lundqvist -81

Brons             SSM                   P19                        Spjut                      62,09                            Richard Alneroth -80

Brons             SSM                   P16                        110 m hck         15,07                            Bjrn Lundin -82

 

1999

 

Guld                JSM                   M22                        Spjut                      71,47                            Richard Alneroth -80

Guld                USM                   P15                        Diskus                  41,00                            Robert Alneroth -84

Guld                USM                   P15                        Slgga                  50,22                            Robert Alneroth -84

Guld                IJSM                  P18                        60 m hck            8,02                              Joakim Lundqvist -81

Silver              JSM                   M22                        Lngd                    7,30                              Robert Flt -77

Silver              JSM                   K22                        Hjd                       1,68                              Marie Rosengren -80

Silver              JSM                   P18                        110 m hck         14,30                            Joakim Lundqvist -81

Silver              USM                   P15                        Diskus                  39,04                            Andreas Muhr -84

Silver              IUSM                 F15                         60 m hck            9,15                              Linn Malmo -84

Brons             JSM                   M22                        4 x 100 m             42,25                            (Bjrn Lundin - 82 -

                                                                                     Robert Flt -77 - Joakim Lundqvist -81 - Ulf Hedberg -80)

Brons             JSM                   P18                        Slgga                  53,27                            Stefan Alneroth -81

Brons             USM                   F16                         Slgga                  43,64                            Madelen Fahlstedt -83

Brons             USM                   P15                        Slgga                  42,57                            Andreas Muhr -84

Brons             IUSM                 F15                         60 m                       7,90                              Linn Malmo -84

 

Guld                SSM                   P15                        Slgga                  51,67                            Robert Alneroth -84

Guld                SSM                   P19                        4 x 100 m             43,82                            (Tobias Ivarsson -81 -

                                                                                     Bjrn Lundin - 82 - Joakim Lundqvist -81 - Ulf Hedberg -80)

Silver              SSM                   P19                        110 m hck         14,35                            Joakim Lundqvist -81

Silver              SSM                   P19                        300 m hck         38,39                            Joakim Lundqvist -81

Silver              SSM                   F16                         Slgga                  43,90                            Madelen Fahlstedt -83

Silver              SSM                   P15                        Diskus                  40,41                            Robert Alneroth -84

Silver              SSM                   P15                        Slgga                  51,37                            Andreas Muhr -84

Brons             SSM                   P19                        100 m                    10,95                            Joakim Lundqvist -81

Brons             SSM                   P15                        Diskus                  40,25                            Andreas Muhr –84

 

2000

 

Guld                USM                   P16                        Diskus                  43,30                            Robert Alneroth -84

Guld                USM                   P16                        Slgga                  55,56                            Robert Alneroth -84

Guld                USM                   F16                         800 m                    2.14,76                        Hanna Ahlin -84

Silver              JSM                   M22                        4 x 100 m             42,38                            (Ulf Hedberg –80 –

                                                                                     Mahmoud Adla -79 – Andreas Jansson -83 – Bjrn Lundin -82)

Silver              JSM                   F18                         4 x 100 m             49,84                            (Sophie Ohlsson –82 –

                                                                                     Linn Malmo –84 – Linda Wallerman –83 – Hanna Ahlin –84)

Silver              JSM                   F18                         Stafett 1000 m   2.19,18                        (Sophie Ohlsson –82 –

                                                                                     Linda Wallerman –83 – Linn Malmo –84 –Hanna Ahlin –84)

Silver              IJSM                  P18                        60 m                       6,97                              Bjrn Lundin -82

Silver              IUSM                 F16                         200 m                    25,55                            Linn Malmo -84

Silver              IUSM                 F16                         1500 m                  4.46,90                        Hanna Ahlin –84

Brons             JSM                   M22                        Spjut                      69,48                            Richard Alneroth -80

Brons             JSM                   F18                         Hjd                       1,72                              Lisa Hannula –83

 

Silver              SSM                   P16                        Diskus                  43,02                            Robert Alneroth -84

Silver              SSM                   P16                        Slgga                  54,70                            Robert Alneroth –84

Silver              SSM                   F16                         400 m                    59,22                            Hanna Ahlin –84

 

2001

 

Guld                IJSM                  P18                        60 m                       7,17                              Andreas Jansson –83

Silver              JSM                   P18                        200 m                    22,68                            Andreas Jansson -83

Silver              JSM                   P18                        Tiokamp               6.032 p                        Erik Bck –83

                                                     (11,78 – 6,36 – 11,26 – 1,64 – 37,06 – 16,01 – 31,46 – 3,68 – 41,32 – 4.40,69)

Silver              JSM                   F18                         4 x 100 m             48,80                            (Boel Pers -83 –

                                                                                     Josefina Hallstrm –86 - Linda Wallerman –83 – Linn Malmo –84)

Silver              JSM                   F18                         Stafett 1000 m   2.17,63                        (Linn Malmo –84 –

                                                                                     Boel Pers –83 - Linda Wallerman –83 –Hanna Ahlin –84)

Silver              USM                   F15                         Lngd                    5,56                              Josefina Hallstrm -86

Brons             JSM                   F18                         Hjd                       1,69                              Lisa Hannula -83

Brons             IJSM                  P18                        Sjukamp               4.257 p                        John van Leer –83

                                                     (7,67 – 3,63 – 5,98 – 9,37 – 1,82 – 10,63 – 2.59,93)

Brons             IJSM                  F18                         Hjd                       1,68                              Lisa Hannula -83

Brons             IJSM                  F18                         400 m                    57,79                            Hanna Ahlin -84

Brons             USM                   F15                         100 m hck         14,72                            Josefina Hallstrm -86

 

Silver              SSM                   F19                         300 m hck         44,37                            Linda Wallerman –83

Silver              SSM                   F19                         Hjd                       1,64                              Lisa Hannula –83

Silver              SSM                   F15                         100 m hck         14,68                            Josefina Hallstrm -86

Silver              SSM                   F15                         300 m hck         44,75                            Josefina Hallstrm -86

Brons             SSM                   F15                         Lngd                    5,17                              Josefina Hallstrm -86

 

2002

 

Guld                JSM                   M22                        Slgga                  57,48                            Stefan Alneroth -81

Guld                JSM                   K22                        100 m hck         14,31                            Lina Quick –80

Guld                IJSM                  K22                        Lngd                    5,91                              Lina Quick –80

Guld                IUSM                 P15                        1000 m                  2.38,93                        Johan Walldn –87

Silver              JSM                   K22                        Lngd                    5,93                              Lina Quick –80

Silver              JSM                   P19                        Slgga                  62,98                            Robert Alneroth -84

Silver              JSM                   F19                         Stafett 1000 m   2.21,80                        (Josefina Hallstrm –86 -

                                                                                     Linn Malmo –84 - Linda Wallerman –83 – Hanna Ahlin –84)

Silver              IJSM                  K22                        60 m hck            8,77                              Lina Quick –80

Silver              USM                   P15                        800 m                    2.01,56                        Johan Walldn -87

Silver              USM                   P15                        Terr. 4000 m       14.04                            Johan Walldn -87

Brons             IJSM                  K22                        Tresteg                 12,16                            Angelica Strm –81

Brons             IJSM                  P19                        Sjukamp               4.598 p                        Erik Bck -83

                                                     (7,54 – 6,47 – 12,06 – 1,71 – 8,89 – 3,76 – 2.54,06)

Brons             IJSM                  F19                         Hjd                       1,72                              Lisa Hannula -83

Brons             USM                   P17                        Tresteg                 13,61                            Fredrik Persson -86

Brons             USM                   P15                        2000 m                  5.53,86                        Johan Walldn -87

 

Guld                SSM                   P18                        Slgga                  63,63                            Robert Alneroth -84

Guld                SSM                   F18                         1500 m hinder    5.18,20                        Hanna Ahlin –84

Guld                SSM                   P15                        800 m                    1.58,53                        Johan Walldn -87

Guld                SSM                   P15                        2000 m                  6.01,19                        Johan Walldn -87

Silver              SSM                   F16                         Lngd                    5,41                              Josefina Hallstrm -86

Silver              SSM                   F18                         1500 m                  4.51,37                        Hanna Ahlin –84

Silver              SSM                   P17                        Stav                       3,73                              Gustav Allvin -85

Brons             SSM                   F16                         100 m hck         15,43                            Josefina Hallstrm -86

 

2003

 

Guld                JSM                   P19                        Diskus                  48,43                            Robert Alneroth -84

Guld                JSM                   P19                        Slgga                  67,43                            Robert Alneroth -84

Guld                USM                   P17                        1500 m                  4.09,37                        Johan Walldn -87

Silver              JSM                   M22                        Tiokamp               5.737 p                        Erik Bck –83

                                                     (11,84 – 6,31 – 10,93 – 1,74 – 54,71 – 17,44 – 32,20 – 3,73 – 39,03 – 4.51,33)

Silver              JSM                   K22                        4 x 100 m             49,44                            (Linda Wallerman –83 –

                                                                                     Linn Malmo –84 – Josefina Hallstrm – 86 – Angelica Strm –81)

Brons             IJSM                  K22                        Lngd                    5,50                              Angelica Strm –81

Brons             IJSM                  F17                         Femkamp             3.657 p                        Josefina Hallstrm -86

                                                     (8,98 – 1,49 – 10,53 – 5,41 – 1.49,48)

Brons             USM                   P17                        Tiokamp               7.240 p                        Fredrik Persson –86

                                                     (16,20 – 32,93 – 3,53 – 41,87 – 39,70 – 11,99 – 6,40 – 13,10 – 1,80 – 3.04,80)

 

Brons             SSM                   P18                        Stav                       4,17                              Gustav Allvin –85

Brons             SSM                   P17                        Lngd                    6,46                              Fredrik Persson –86

Brons             SSM                   P15                        Tresteg                 12,31                            Daniel J Persson -88

 

2004

 

Guld                USM                   P15                        1500 m hinder    4.38,07                        Markus Liwing -89

Silver              USM                   P17                        1500 m                  4.13,30                        Johan Walldn -87

Silver              USM                   P15                        3 x 800 m             6.27,50                        Mattias Sderstrm –89

                                                                                     Mathias Erkkil –89 – Markus Liwing –89)

Brons             USM                   P17                        800 m                    1.55,45                        Johan Walldn –87

Brons             USM                   P15                        Spjut                      50,38                            Mathias Erkkil –89

Brons             USM                   F15                         Stav                       3,08                              Jessica Enlund -89

 

Guld                SSM                   P17                        800 m                    1.58,71                        Johan Walldn -87

Guld                SSM                   P17                        1500 m                  4.12,55                        Johan Walldn -87

Guld                SSM                   P16                        Tresteg                 13,66                            Erik Jakobsson –88

Guld                SSM                   P15                        1500 m hinder    4.38,65                        Markus Liwing -89

Brons             SSM                   P17                        3000 m                  9.04,13                        Johan Walldn –87

Brons             SSM                   F17                         Stav                       3,17                              Jessica Gustavsson -87

 

 

2005

 

Guld                USM                   P15                        300 m hck         39,88                            Torbjrn Hglund -90

Guld                IUSM                 P15                        60 m hck            8,66                              Rasmus Ersson –90

Silver              JSM                   M22                        Slgga                  61,07                            Robert Alneroth –84

Silver              JSM                   P19                        800 m                    1.55,80                        Johan Walldn -87

Silver              JSM                   P19                        1500 m                  4.00,73                        Johan Walldn –87

Silver              USM                   P17                        2000 m hinder    6.16,33                        Markus Liwing -89

Silver              USM                   P15                        100 m hck         14,09                            Rasmus Ersson –90

Silver              USM                   P15                        300 m hck         40,50                            Rasmus Ersson –90

Silver              USM                   P15                        Stav                       3,56                              Johan Fougman –90

Silver              USM                   P15                        Diskus                  49,66                            Johan Morn –90

Silver              USM                   P15                        4 x 100 m             45,78                            (Albin berg –90 –

                                                                                     Torbjrn Hglund –90 – Rasmus Ersson –90 – Per Jderberg –90)

Silver              IUSM                 P15                        Tresteg                 12,67                            Rasmus Ersson –90

Silver              IUSM                 P15                        Kula                       15,01                            Johan Morn –90

Brons             USM                   F15                         Slgga                  44,95                            Jennifer Hglund -90

 

Guld                SSM                   P18                        800 m                    1.54,84                        Johan Walldn -87

Guld                SSM                   P16                        2000 m hinder    6.16,20                        Markus Liwing -89

Guld                SSM                   P15                        100 m hck         13,62                            Rasmus Ersson –90

Guld                SSM                   P15                        300 m hck         39,96                            Torbjrn Hglund –90

Silver              SSM                   F17                         300 m hck         45,97                            Lina Ntterlund -88

Silver              SSM                   P15                        300 m hck         39,96                            Rasmus Ersson –90

Silver              SSM                   P15                        Diskus                  52,35                            Johan Morn –90

Brons             SSM                   F17                         Stav                       2,42                              Tove Vikstrm -88

Brons             SSM                   P16                        800 m                    1.58,23                        Markus Liwing –89

Brons             SSM                   F16                         Stav                       3,15                              Jessica Enlund -89

Brons             SSM                   P15                        100 m hck         14,10                            Torbjrn Hglund -90

Brons             SSM                   P15                        Stav                       3,50                              Johan Fougman –90

Brons             SSM                   F15                         100 m                    12,44                            Petra Larsson –90

 

2006

 

Guld                JSM                   M22                        Slgga                  63,05                            Robert Alneroth –84

Guld                USM                   P17                        2000 m hinder    6.14,74                        Markus Liwing -89

Guld                USM                   PF17                      LAG                       149 p                            (Jennifer Alabi

                         Sofie Erenlf – Moa Hedstrm – Jennifer Hglund – Eleonore Larsson – Petra Larsson –

                         Sofie Leima – Olivia Lindh – Elin Pll – Mikael Brinnen – Rasmus Ersson – Johan

                         Fougman – Per Jderberg – Robin Larsson – Markus Liwing – Johan Morn)

Guld                USM                   F15                         3 x 800 m             7.06,05                        (Stina Jansson –

                                                                                     Elin Pll – Olivia Lindh)

Silver              JSM                   M22                        Lngd                    6,97                              Fredrik Persson -86

Silver              JSM                   P19                        800 m                    1.53,69                        Johan Walldn -87

Silver              JSM                   P19                        1500 m                  3.54,91                        Johan Walldn -87

Silver              USM                   P17                        110 m hck         14,64                            Rasmus Ersson -90

Silver              USM                   F15                         300 m                    41,01                            Elin Pll -91

Silver              USM                   F15                         800 m                    2.18,81                        Olivia Lindh -91

Silver              USM                   F15                         1500 m hinder    5.04,52                        Olivia Lindh -91

Brons             USM                   P17                        3 x 800 m             6.04,73                        (Jesper Hall –

                                                                                     Mathias Erkkil – Markus Liwing)

Brons             IUSM                 F15                         1000 m                  3.04,75                        Olivia Lindh -91

 

Guld                SSM                   P16                        Stav                       4,04                              Johan Fougman -90

Guld                SSM                   F16                         Slgga                  45,63                            Jennifer Hglund -90

Guld                SSM                   F15                         1500 m hinder    5.01,37                        Olivia Lindh -91

Silver              SSM                   P16                        Kula                       14,71                            Johan Morn -90

Brons             SSM                   P17                        800 m                    1.57,56                        Markus Liwing -89

Brons             SSM                   F18                         Tresteg                 11,17                            Lina Ntterlund -88

Brons             SSM                   P16                        110 m hck         14,95                            Rasmus Ersson -90

Brons             SSM                   F15                         300 m                    41,15                            Elin Pll -91

 

2007

 

Guld                JSM                   F17                         3 x 800 m             7.01,50                        (Stina Jansson –

                                                                                     Elin Pll – Olivia Lindh)

Guld                USM                   F16                         1500 m                  4.41,26                        Olivia Lindh -91

Guld                USM                   F16                         1500 m hinder    5.00,60                        Olivia Lindh -91

Guld                IUSM                 F16                         400 m                    58,47                            Elin Pll -91

Silver              JSM                   P19                        2000 m hinder    6.08,30                        Markus Liwing -89

Silver              JSM                   P17                        110 m hck         14,26                            Rasmus Ersson -90

Silver              JSM                   P17                        300 m hck         38,70                            Rasmus Ersson -90

Silver              JSM                   P17                        Stav                       4,35                              Johan Fougman -90

Silver              USM                   F16                         400 m                    58,08                            Elin Pll -91

Silver              USM                   F16                         800 m                    2.18,77                        Olivia Lindh -91

Silver              USM                   P15                        Tresteg                 13,14                            Martin Mohebbi -92

Brons             JSM                   M22                        1500 m                  4.04,76                        Johan Walldn -87

Brons             JSM                   P17                        300 m hck         39,26                            Torbjrn Hglund -90

Brons             IJSM                  P17                        60 m hck            8,31                              Rasmus Ersson -90

Brons             USM                   F15                         1500 m hinder    5.23,33                        Stina Jansson -92

Brons             IUSM                 P15                        Tresteg                 12,71                            Martin Mohebbi -92

 

Guld                SSM                   P17                        110 m hck         14,25                            Rasmus Ersson -90

Guld                SSM                   P17                        300 m hck         39,05                            Rasmus Ersson -90

Guld                SSM                   F16                         1500 m hinder    4.58,82                        Olivia Lindh -91

Silver              SSM                   P17                        300 m hck         39,64                            Torbjrn Hglund -90

Silver              SSM                   P17                        Stav                       4,20                              Johan Fougman -90

Silver              SSM                   F16                         400 m                    58,36                            Elin Pll -91

Silver              SSM                   F15                         1500 m hinder    5.34,62                        Stina Jansson -92

Silver              SSM                   F15                         Stav                       3,10                              Anna Juggas berg -92

Brons             SSM                   P18                        Tresteg                 14,12                            Mikael Brinnen -89

Brons             SSM                   F18                         Stav                       2,82                              Jessica Enlund -89

Brons             SSM                   P15                        Tresteg                 12,90                            Martin Mohebbi -92

 

 

2008

 

Guld                JSM                   M22                        800 m                    1.53,38                        Johan Walldn -87

Guld                JSM                   M22                        1500 m                  3.55,76                        Johan Walldn -87

Guld                JSM                   P17                        400 m                    49,46                            Oskar Borbos -91

Guld                JSM                   F17                         1500 m                  4.40,09                        Olivia Lindh -91

Guld                JSM                   F17                         1500 m hinder    4.54,52                        Olivia Lindh -91

Silver              JSM                   P19                        300 m hck         39,09                            Rasmus Ersson -90

Silver              IJSM                  P19                        Tresteg                 14,24                            Mikael Brinnen -89

Silver              IJSM                  F17                         1500 m                  4.39,73                        Olivia Lindh -91

Silver              IUSM                 P16                        Tresteg                 13,26                            Martin Mohebbi -92

Silver              USM                   P15                        ttakamp             5.979 p                        Niclas Rickardsson -93

                         (14,83 – 33,99 – 3,16 – 45,48 – 5,83 – 11,56 – 1,57 – 2.22,06)

Silver              USM                   F15                         Hjd                       1,64                              Caroline Andersson -93

Silver              IUSM                 F15                         Hjd                       1,63                              Caroline Andersson -93

Brons             JSM                   M22                        Lngd                    6,98                              Fredrik Persson -86

Brons             JSM                   P19                        2000 m hinder    5.57,03                        Markus Liwing -89

Brons             JSM                   P19                        Tresteg                 14,55                            Mikael Brinnen -89

Brons             JSM                   F19                         Slgga                  49,87                            Jennifer Hglund -90

Brons             JSM                   P17                        4 x 100 m             44,04                            Martin Mohebbi

                                                                                     Klas Linderheim – Erik Gerdin – Oskar Borbos

Brons             USM                   F16                         1500 m hinder    5.14,55                        Stina Jansson -92

Brons             USM                   P15                        Lngd                    5,96                              Niclas Rickardsson -93

 

Guld                SSM                   F18                         Slgga                  48,48                            Jennifer Hglund -90

Guld                SSM                   F17                         3000 m                  10.25,26                     Olivia Lindh -91

Guld                SSM                   F15                         Hjd                       1,64                              Caroline Andersson -93

Guld                SSM                   F15                         4 x 100 m             50,87                            Julia Wigren –

                                                                                     Madeleine Eriksson – Emmy Olson – Sandra Trnros

Silver              SSM                   P18                        300 m hck         40,26                            Rasmus Ersson -90

Silver              SSM                   F16                         1500 m hinder    5.12,36                        Stina Jansson -92

Silver              SSM                   F16                         Stav                       3,50                              Anna Juggas berg -92

 

 

2009

 

Guld                JSM                   M22                        1500 m                  4.04,25                        Johan Walldn -87

Guld                USM                   P16                        Tresteg                 13,29                            Niclas Rickardsson -93

Guld                USM                   F15                         Slgga                  48,96                            Freja Liljedahl -94

Guld                USM                   F15                         3 x 800 m             7.03,18                        Stina M Jansson –

                                                                                     Moa Enmark – Betty Strandberg

Silver              JSM                   M22                        2000 m hinder    5.56,92                        Markus Liwing -89

Silver              JSM                   M22                        4 x 400 m             3.24,09                        Oskar Borbos

                                                                                     Andreas Romin – Markus Liwing – Johan Walldn

Silver              JSM                   F19                         100 m                    12,03                            Petra Larsson -90

Silver              JSM                   F17                         1500 m hinder    5.12,10                        Stina E Jansson -92

Silver              USM                   P16                        Lngd                    6,54                              Niclas Rickardsson -93

Silver              USM                   P16                        Tiokamp               6.112 p                        Niclas Rickardsson -93

                         (15,38 – 36,64 – 3,36 – 49,70 – 38,70 – 12,25 – 6,11 – 12,72 – 1,73 – 3.08,02)

Silver              IUSM                 P16                        Lngd                    6,25                              Niclas Rickardsson -93

Silver              USM                   F15                         1500 m hinder    5.24,32                        Moa Enmark -94

Silver              USM                   F15                         Slgga                  48,55                            Madelene stblom -94

Brons             USM                   P16                        110 m hck         15,31                            Niclas Rickardsson -93

Brons             IUSM                 P16                        60 m hck            8,58                              Niclas Rickardsson -93

Brons             USM                   F16                         Hjd                       1,67                              Caroline Andersson -93

Brons             USM                   F15                         Hjd                       1,66                              Emmy Olson -94

Brons             USM                   F15                         Terrng 4000m  15.24                            Moa Enmark -94

Brons             USM                   F15                         Lngd                    5,54                              Josefin Palm -94

Brons             USM                   F15                         Slgga                  46,08                            Ida Rosn -94

Brons             IUSM                 F15                         60 m hck            9,01                              Josefin Palm -94

Brons             IUSM                 F15                         Hjd                       1,65                              Emmy Olson  -94

 

Guld                SSM                   P16                        110 m hck         14,82                            Niclas Rickardsson -93

Guld                SSM                   P16                        Tresteg                 13,19                            Niclas Rickardsson -93

Guld                SSM                   F15                         Slgga                  49,58                            Freja Liljedahl -94

Guld                SSM                   F15                         4 x 100 m             50,57                            Alexandra Bartee

                                                                                     Sofia Nilsson – Ditte Skalk – Sandra Trnros

Silver              SSM                   P16                        Lngd                    6,38                              Niclas Rickardsson -93

Silver              SSM                   F15                         Slgga                  47,16                            Madelene stblom -94

Brons             SSM                   P18                        800 m                    1.59,53                        Andreas Efverstrm -91

Brons             SSM                   F15                         Slgga                  45,59                            Ida Rosn -94

 

 

2010

 

Guld                JSM                   F19                         300 m hck         42,40                            Malin Lindblom -91

Guld                USM                   F17                         4 x 100 m             48,52                            Julia Wigren –

                                                                                     Josefin Palm – Madeleine Eriksson – Betty Strandberg

Guld                USM                   F17                         St. 1000 m           2.15,99                        Julia Wigren –

                                                                                     Josefin Palm – Madeleine Eriksson – Betty Strandberg

Guld                USM                   PF17                      LAG                       136 p                            (Caroline Andersson –

                         Moa Enmark – Madeleine Eriksson – Emma Haaranen – Sofia Nilsson – Josefin Palm –

                         Betty Strandberg – Julia Wigren – Matilda strm – Calle Hallberg – Filip Hjorth –

                         Fredrik Lundgren – Jesper Norn – Niclas Rickardsson – John sterberg

Guld                USM                   F15                         100 m                    12,43                            Sandra Trnros -95

Guld                USM                   F15                         Lngd                    5,88                              Sandra Trnros -95

Guld                USM                   F15                         800 m                    2.12,24                        Betty Strandberg -95

Guld                USM                   F15                         Tresteg                 12,26                            Sofia Nilsson -95

Guld                USM                   F15                         Slgga                  50,97                            Matilda strm -95

Guld                IUSM                 P17                        Stav                       4,60                              Filip Hjorth -93

Guld                IUSM                 P17                        Lngd                    6,89                              Filip Hjorth -93

Guld                IUSM                 P17                        Sjukamp               5.142 p                        Filip Hjorth -93

                         (7,44 - 4,35 - 6,97 - 8,33 - 1,86 - 13,76 - 2.23,03)

Guld                IUSM                 F15                         Lngd                    5,73                              Sandra Trnros -95

Silver              JSM                   F19                         Tresteg                 11,84                            Madeleine Nilsson -91

Silver              USM                   F17                         100 m hck         14,80                            Julia Wigren -93

Silver              USM                   F16                         Slgga                  44,58                            Freja Liljedahl -94

Silver              USM                   F16                         Sjukamp               4.502 p                        Emmy Olson -94

                         (15,46+ - 1,64 - 10,13 - 26,52+ - 5,34+ - 26,03 - 2.38,41)

Silver              USM                   F15                         Kula                       12,51                            Sandra Trnros -95

Silver              IUSM                 F16                         Hjd                       1,73                              Emmy Olson -94

Silver              IUSM                 F15                         60 m                       7,92                              Sandra Trnros -95

Silver              IUSM                 F15                         Kula                       12,93                            Sandra Trnros -95

Silver              IUSM                 F15                         1000 m                  2.59,25                        Betty Strandberg -95

Brons             JSM                   K22                        100 m                    12,14                            Petra Larsson -90

Brons             JSM                   P19                        Tiokamp               5.721 p                        Andreas Romin -91

                         (12,13+ - 5,77+ - 12,42 - 1,78 - 53,54 - 18,16+ - 26,70 - 3,52 - 53,15 - 4.48,88)

Brons             USM                   F17                         300 m hck         44,64                            Madeleine Erikson -93

Brons             USM                   F17                         Lngd                    5,62                              Julia Wigren -93

Brons             USM                   F16                         3000 m                  11.25,21                     Moa Enmark -94

Brons             USM                   F16                         1500 m hinder    5.45,58                        Moa Enmark -94

Brons             USM                   F16                         Hjd                       1,68                              Emmy Olson -94

Brons             USM                   F15                         Diskus                  45,03                            Matilda strm -95

Brons             iUSM                  F17                         Hjd                       1,69                              Caroline Andersson -93

Brons             IUSM                 F15                         Lngd                    5,46                              Sofia Nilsson -95

 

Guld                SSM                   F17                         100 m hck         14,77                            Madeleine Erikson -93

Guld                SSM                   F15                         800 m                    2.13,55                        Betty Strandberg -95

Guld                SSM                   F15                         Tresteg                 11,81                            Sofia Nilsson -95

Guld                SSM                   F15                         Slgga                  52,12                            Matilda strm -95

Silver              SSM                   F17                         300 m hck         45,61                            Madeleine Erikson -93

Silver              SSM                   F16                         Slgga                  45,22                            Madelene stblom -94

Silver              SSM                   F15                         100 m                    12,50                            Betty Strandberg -95

Brons             SSM                   F17                         Lngd                    5,50                              Julia Wigren -93

Brons             SSM                   F16                         Slgga                  44,07                            Freja Liljedahl -94

Brons             SSM                   F15                         Lngd                    5,50                              Sofia Nilsson -95

Brons             SSM                   F15                         Diskus                  43,56                            Matilda strm -95

 

2011

 

Guld                IJSM                  P19                        Sjukamp               5.014 p                        Filip Hjorth -93

                         (7,35 - 6,99 – 11,37 – 1,87 – 8,65 – 4,55 – 3.08,19)

Guld                IUSM                 F16                         400 m                    57,47                            Betty Strandberg -95

Guld                IUSM                 F16                         Tresteg                 12,38                            Sofia Nilsson -95

Silver              IJSM                  F19                         Hjd                       1,73                              Caroline Andersson -93

Silver              IUSM                 P15                        Lngd                    7,52 (Sf7,43)             Erik Martinsson -96

Silver              IUSM                 F16                         60 m                       7,83                              Sandra Trnros -95

Silver              IUSM                 F16                         Lngd                    5,88                              Sandra Trnros -95

Silver              IUSM                 F16                         Vikt                        13,47                            Matilda strm -95

Brons             IJSM                  P19                        Lngd                    6,88                              Filip Hjorth -93

Brons             IJSM                  F17                         Hjd                       1,69                              Emmy Olson -94

Brons             IUSM                 F16                         Tresteg                 12,09                            Fanny Anonsen -95

Brons             IUSM                 P15                        Lngd                    7,52 (Sf7,43)             Erik Martinsson -96

Brons             IUSM                 F15                         Vikt                        13,72                            Elin Rosn -96

 

 


MEDALJER FR GEFLE IF VID JSM - USM - SKOL-SM

 1941-2011 (inne). UTOMHUS OCH INOMHUS

 


TOTALT 1941 – 2010 + 2011 inne

 

                                   JSM-USM                       Skol-SM         SUMMA

 

GULD                        107                                    55                     162

SILVER                    175                                    52                     227

BRONS                    190                                    62                     252

 

MEDALJER             472                                    169                   628


MEDALJER RSVIS 1985 - 2011

 

 

1985               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             3                          0

SILVER         1                          1

BRONS          2                          0

 

1986               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             1                          0

SILVER         4                          1

BRONS          5                          3

 

1987               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             1                          0

SILVER         4                          3

BRONS          5                          0

 

1988               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             5                          6

SILVER         8                          3

BRONS          10                       2

 

1989               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             4                          3

SILVER         5                          0

BRONS          9                          4

 

1990               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             1                          1

SILVER         3                          0

BRONS          2                          3

 

1991               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             2                          1

SILVER         6                          0

BRONS          4                          1

 

1992               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             3                          0

SILVER         7                          0

BRONS          10                       2

 

1993               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             1                          0

SILVER         5                          1

BRONS          12                       2

 

1994               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             4                          0

SILVER         9                          1

BRONS          3                          4

 

1995               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             3                          3

SILVER         10                       2

BRONS          6                          2

 

1996               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             1                          1

SILVER         5                          2

BRONS          12                       5

 

1997               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             7                          1

SILVER         5                          0

BRONS          8                          1

 

1998               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             6                          4

SILVER         3                          3

BRONS          8                          3

 

1999               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             4                          2

SILVER         5                          5

BRONS          5                          2

 

2000               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             3                          0

SILVER         6                          3

BRONS          2                          0

 

2001               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             1                          0

SILVER         5                          4

BRONS          5                          1

 

2002               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             4                          4

SILVER         6                          3

BRONS          5                          1

 

2003               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             3                          0

SILVER         2                          0

BRONS          3                          3

 

2004               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             1                          4

SILVER         2                          0

BRONS          3                          2

 

2005               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             2                          4

SILVER         11                       3

BRONS          1                          6

 

2006               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             4                          3

SILVER         7                          1

BRONS          2                          4

 

2007               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             4                          3

SILVER         7                          5

BRONS          5                          3

 

2008               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             5                          4

SILVER         7                          3

BRONS          7                          0

 

2009               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             4                          4

SILVER         9                          2

BRONS          9                          2

 

2010               JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             13                       4

SILVER         9                          3

BRONS          10                       4

 

2011-inne     JSM-USM        Skol-SM

 

GULD             3                         

SILVER         5                         

BRONS          5