GEFLE IF: DELTAGARE I

JUNIOR- OCH UNGDOMSLANDSLAG

T O M 2010

 

 

Uppdateringsdatum: 2011-01-07

 

 

Hanna Ahlin, f 1984

 

2000   FinU                                       800 m                    Hanna Ahlin                           4:a                                2.13,50

 

Richard Alneroth, f 1980

 

1998   FinU                                       Diskus                   Richard Alneroth                   3:a                                48,29

1999   JEM 19                                  Spjut                      Richard Alneroth                   12:a                              66,18

                                                                                          (kval 73,00)

1999   Nor-Fin-Da 20                      Spjut                      Richard Alneroth                   1:a                                69,44

 

Robert Alneroth, f 1984

 

2002   FinU                                       Slgga                   Robert Alneroth                     2:a                                61,74

2003   JEM 19                                  Slgga                   Robert Alneroth                     11:a kv                         67,53

2003   JEM 19                                  Slgga                   Robert Alneroth                     10:a                              66,58

2003   Nor-Fin-Da 19                      Slgga                   Robert Alneroth                     2:a                                65,13

2003   Nor-Fin-Da 19                      Diskus                   Robert Alneroth                     5:a                                49,76

2004   NM U23                                Slgga                   Robert Alneroth                     4:a                                56,73

2006   NM U23                                Slgga                   Robert Alneroth                     5:a                                62,09

 

Sture Barsj, f 1952

 

1972   Nor-Fin J                               Spjut                      Sture Barsj                           5:a                                60,54

 

Magnus Bjrk, f 1977

 

1993   JNM16                                  Niokamp (D)          Magnus Bjrk                         4:a                                5.094e

                                                           (15,53 - 30,08 - 3,60 - 49,74 - 11,78 - 1,74 - 11,12 - 6,22 - 3.11,71)

 

Tobias Bjrklund, f 1977

 

1993   JNM16                                  Niokamp (D)          Tobias Bjrklund                   3:a                                5.142e

                                                           (15,96 - 40,76 - 3,60 - 45,22 - 11,95 - 1,77 - 11,57 - 5,72 - 3.07,50)

1995   FinU                                       Spjut                      Tobias Bjrklund                   4:a                                52,98

 

Oskar Borbos, f 1991

 

2008   FIN U(17)                             400 m                    Oskar Borbos                        2:a                                50,09

2008   FIN U(17)                             4 x 400 m             Oskar Borbos                        2:a                                3.21,29

 

Fredrik Burman, f 1973

 

1989   JNM 16                                 Niokamp (DK)       Fredrik Burman                      2:a                                6.429e

                                                           (14,13 - 34,58 - 3,00 - 55,44 - 11,83 - 1,90 - 11,85 - 6,77 - 3.03,33)

1990   GYMN 17                              Lngd                     Fredrik Burman                      Kval 1 - 10:a                6,84

1990   GYMN 17                              Lngd                     Fredrik Burman                      FINAL - 9:a                  6,90

1991   JNM18                                  Tiokamp                Fredrik Burman                      opl.                                brt

1991   Fin U                                      Lngd                     Fredrik Burman                      2:a                                6,83

 

Erik Bck, f 1983

 

2001   JNM 18                                 Tiokamp                Erik Bck                               5:a                                6.177e

                                                           (11,68-6,49-11,65-1,72-52,75-15,85-36,64-3,56-38,49-4.42,51)

 

Katarina Eklf, f 1974

 

1994   Nor-Fin-D/I J                        Spjut                      Katarina Eklf                        4:a                                46,18

 

Fredrik Ekstrand, f 1979

 

1995   JNM16                                  Niokamp (N)          Fredrik Ekstrand                    4:a                                4.964e

                                                           (14,62 - 33,42 - 3,00 - 41,44 - 11,72 - 1,73 - 10,04 - 6,28 - 3.08,65)

 

Madeleine Eriksson, f 1993

 

2010   FIN U(17)                             300 m hck           Madeleine Eriksson               4:a                                45,40

 

 

Rasmus Ersson, f 1990

 

2006   FIN U(17)                             110 m hck           Rasmus Ersson                     4:a                                15,07

2007   FIN U(17)                             110 m hck           Rasmus Ersson                     2:a                                14,17

2007   FIN U(17)                             300 m hck           Rasmus Ersson                     4:a                                38,23

2008   N-LK U20                             400 m                    Rasmus Ersson                     6:a                                53,65

2008   N-LK U20                             400 m hck           Rasmus Ersson                     5:a                                56,56

2009   N-LK U20                             400 m hck           Rasmus Ersson                     5:a                                55,76

 

 

Karin Funke, f 1971

 

1992   JNM 22                                 Sjukamp                Karin Funke                            1:a                                5.120e

                                                           (14,76 - 1,69 - 10,00 - 26,25 - 5,48 - 37,52 - 2.22,82)

1993   JNM 22                                 Sjukamp                Karin Funke                            1:a                                5.296e

                                                           (14,40 - 1,70 - 10,71 - 25,74 - 5,76 - 35,42 - 2.24,35)

 

Robert Flt, f 1977

 

1994   Fin U                                      200 m                    Robert Flt                             3:a                                22,00

1994   Fin U                                      Lngd                     Robert Flt                             1:a                                7,48

1995   FinU                                       200 m                    Robert Flt                             2:a                                21,88

1995   FinU                                       Lngd                     Robert Flt                             3:a                                7,23

1995   FinU                                       4 x 100 m             Robert Flt                             1:a                                41,81

1996   Nor-Fin-D/I J                        Lngd                     Robert Flt                             1:a                                7,56

1996   Nor-Fin-D/I J                        4 x 100 m             Robert Flt                             2:a                                40,63

1998   Nor-Fin 22                            Lngd                     Robert Flt                             2:a                                7,27

 

Katarina Gustafsson, f 1966

 

1983   Fin U                                      4 x 100 m             Katarina Gustafsson             1:a                                46,72

1984   Fin U                                      4 x 100 m             Katarina Gustafsson             1:a                                47,51

 

sa Hallstrm, f 1972

 

1988   UNM 16                                Sjukamp                sa Hallstrm                       6:a                                4.722e

                                                           (15,00 - 1,69 - 11,57 - 27,79 - 5,35 - 28,82 - 2.33,71)

1989   JNM 20                                 Sjukamp                sa Hallstrm                       opl.                                brt

                                                           (15,78 - 0,00skada)

1990   JNM 20                                 Sjukamp                sa Hallstrm                       2:a                                5.009e

                                                           (14,86 - 1,68 - 10,95 - 26,45 - 5,51 - 33,46 - 2.27,5m)

1991   JNM 20                                 Sjukamp                sa Hallstrm                       4:a                                4.869e

                                                           (15,05 - 1,69 - 11,25 - 26,50 - 5,06 - 30,42 - 2.24,38)

 

Lisa Hannula, f 1983

 

2001   FinU                                       Hjd                       Lisa Hannula                          3:a                                1,69

 

Karin Hernvall, f 1970

 

1988   Fin U                                      300 m hck           Karin Hernvall                        2:a                                43,10

 

Filip Hjorth, f 1993

 

2010   JNM 17                                 Tiokamp                Filip Hjorth                             1:a                                6.990e

                                                           (14,68 – 38,07 – 4,20 – 51,15 – 38,02 – 11,57 – 6,78 – 14,03 – 1,81 – 3.03,40)

2010   FIN U 17                               Lngd                     Filip Hjorth                             2:a                                7,05

 

Madelene Jansson, f 1970

 

1988   Fin U                                      Spjut                      Madelene Jansson                 2:a                                46,70

1989   Gbr-BRD 19                          Spjut                      Madelene Jansson                 5:a                                45,70

 

Stina E Jansson, f 1992

 

2009   FIN U(17)                             1500 m hinder      Stina E Jansson                     3:a                                5.08,02

 

Leif Johansson, f 1938

 

1956   Nor-Fin J                               Tresteg                  Leif Johansson                       4:a                                14,24

1956   Pol-BRD J                             Tresteg                  Leif Johansson                       6:a                                9,90

1957   Nor-Fin J                               Tresteg                  Leif Johansson                       2:a                                14,56

1958   Nor-Fin J                               Tresteg                  Leif Johansson                       4:a                                14,26

 

Marianne Kinaret, f 1957

 

1974     Sve-Fin U                               3000 m                   Marianne Kinaret    FIN           3:a                                 10.19,0m

 

Annika Larsson, f 1970

 

1989   JUNIOR-EM                         Diskus                   Annika Larsson                     kval                               45,20

1989   Gbr-BRD 19                          Diskus                   Annika Larsson                     4:a                                44,82

1989   Nor-Fin J                               Diskus                   Annika Larsson                     1:a                                48,94

1990   Nor-Fin J                               Diskus                   Annika Larsson                     3:a                                48,56

1992   E-Cup B 22                           Diskus                   Annika Larsson                     2:a                                53,14

 

Petra Larsson, f 1990

 

2009   N-LK U20                             100 m                    Petra Larsson                        6:a                                12,49

2009   N-LK U20                             4 x 100 m             Petra Larsson                        1:a                                46,07

2010   NM U23                                100 m                    Petra Larsson                        6:a                                12,27

2010   NM U23                                4 x 100 m             Petra Larsson                        2:a                                46,18

 

Olivia Lindh, f 1991

 

2007   FIN U(17)                             1500 m hinder      Olivia Lindh                           2:a                                5.02,09

2008   FIN U(17)                             1500 m hinder      Olivia Lindh                           1:a                                4.59,55

 

Malin Lindblom, f 1991

 

2010   N-LK U20                             400 m                    Malin Lindblom                      3:a                                57,38

2010   N-LK U20                             4 x 400 m             Malin Lindblom                      3:a                                3.47,40

 

Markus Liwing, f 1989

 

2005   FIN U(17)                             2000 m hinder      Markus Liwing                        3:a                                6.14,95

2006   FIN U(17)                             1500 m hinder      Markus Liwing                        1:a                                4.24,14

2007   N-LK U20                             3000 m hinder      Markus Liwing                        7:a                                9.51,58

2008   N-LK U20                             3000 m hinder      Markus Liwing                        5:a                                10.01,95

 

Joakim Lundqvist, f 1981

 

1997   EYOD17                               110 m hck           Joakim Lundqvist                  5:a                                14,14

                                                                                          (f 14,24 / sf 14,23)

1997   EYOD17                               4 x 100 m             Joakim Lundqvist                  5:a                                42,34

1998   FinU                                       110 m hck           Joakim Lundqvist                  3:a                                14,16

1999   FinU                                       110 m hck           Joakim Lundqvist                  3:a                                14,24

 

Patrik Melin, f 1971

 

1993   JNM 22                                 Tiokamp                Patrik Melin                           3:a                                6.891e

                                                           (11,72 - 6,46 - 13,16 - 1,92 - 53,47 - 15,83 - 40,94 - 4,00 - 61,76 - 4.51,69)

 

Juha Moilanen, f 1961

 

1979   JUNIOR-EM                         800 m                    Juha Moilanen                        heat 1 - 6:a                  1.52,8m

1979   N-F-I/D J                              800 m                    Juha Moilanen                        2:a                                1.50,8m

1979   Fin U                                      800 m                    Juha Moilanen                        1:a                                1.52,99

1981   N-F-D/I J                              800 m                    Juha Moilanen                        4:a                                1.51,23

 

ke Nilsson, f 1945

 

1966   Spa 21                                  Spjut                      ke Nilsson                           1:a                                70,84

 

Jimmy Nordin, f 1979

 

1997   JEM19                                   Kula                       Jimmy Nordin                         10:aQ1                         15,28

1997   FinU                                       Kula                       Jimmy Nordin                         1:a                                18,40

1997   FinU                                       Diskus                   Jimmy Nordin                         3:a                                49,00

1998   JVM 19                                 Kula                       Jimmy Nordin                         11:a                              16,43

                                                                                          (kval 16,67)

1998   Nor-Fin-Da 20                      Kula                       Jimmy Nordin                         4:a                                16,48

1998   Nor-Fin-Da 20                      Diskus                   Jimmy Nordin                         opl.                                0

 

Niclas Norling, f 1971

 

1990   PL-LAT-LIT-EST 19           800 m                    Niclas Norling                        2:a                                1.50,57

1990   PL-LAT-LIT-EST 19           4 x 400 m             Niclas Norling                        3:a                                3.15,01

1990   JUNIOR-VM                         800 m                    Niclas Norling                        Heat 5 - 7:a                 2.00,79

1990   Nor-Fin J                               400 m                    Niclas Norling                        4:a                                49,27

1990   Nor-Fin J                               4 x 400 m             Niclas Norling                        1:a                                3.13,46

1991   Nor-Fin J                               400 m                    Niclas Norling                        1:a                                48,00

1991   Nor-Fin J                               800 m                    Niclas Norling                        6:a                                2.01,04

1991   Nor-Fin J                               4 x 400 m             Niclas Norling                        1:a                                3.14,64

 

Fredrik Persson, f 1986

 

2006   NM U23                                Lngd                     Fredrik Persson                     5:a                                6,47

 

Susanne Persson, f 1976

 

1995   Nor-Fin-D/I J                        Tresteg                  Susanne Persson                  6:a                                12,10

1996   Nor-Fin-D/I J                        Tresteg                  Susanne Persson                  4:a                                12,54

 

Anna-Lena Pihl, f 1964

 

1982   Fin U                                      Spjut                      Anna-Lena Pihl                      2:a                                49,22

1984   Nor-Fin J                               Kula                       Anna-Lena Pihl                      5:a                                13,28

1984   Nor-Fin J                               Spjut                      Anna-Lena Pihl                      5:a                                46,60

 

Johan Raak, f 1974

 

1993   JUNIOR-EM                         Tiokamp                Johan Raak                            12:a                              6.750e

                                                           (11,11 - 7,19 - 10,67 - 1,91 - 50,68 - 15,38 - 32,90 - 3,90 - 48,38 - 5.03,24)

1993   JNM 20                                 Tiokamp                Johan Raak                            1:a                                6.839e

                                                           (11,19 - 7,04 - 11,27 - 1,89 - 51,37 - 14,99 - 34,44 - 3,90 - 48,72 - 4.50,96)

1994   Nor-Fin-D/I J                        Lngd                     Johan Raak                            5:a                                6,86

 

Claes Rahm, f 1964

 

1983   JUNIOR-EM                         Tresteg                  Claes Rahm                           Kval B - 5:a                  15,83

1983   JUNIOR-EM                         Tresteg                  Claes Rahm                           3:a                                16,27

1983   JUNIOR-EM                         Lngd                     Claes Rahm                           Kval - 10:a                   7,33

1983   JUNIOR-EM                         Lngd                     Claes Rahm                           10:a                              7,34

1984   N-F-D/I J                              Lngd                     Claes Rahm                           3:a                                7,27

1984   N-F-D/I J                              Tresteg                  Claes Rahm                           1:a                                15,55

 

Guido Ripke, f 1971

 

1991   Nor-Fin J                               400 m hck           Guido Ripke                           3:a                                53,99

 

Marie Rosengren, f 1980

 

1996   JNM16                                  Sjukamp                Marie Rosengren                   7:a                                4.387e

                                                           (15,21 - 1,62 - 10,81 - 28,78 - 5,18 - 33,58 - 2.46,04)

1997   Sve-Est-Fin Sen/Jun            Sjukamp                Marie Rosengren                   8:a/2:a-Jun                  4.993e

                                                           (15,31+-1,68-10,49-27,04W-5,37w-42,28-2.28,05)

1997   JNM18                                  Sjukamp                Marie Rosengren                   6:a                                4.070e

                                                           (15,88+ - 1,61 - 10,34 - 27,56w - 0,00 - 42,76 - 2.32,99)

1999   Nor-Fin-Da 20                      Hjd                       Marie Rosengren                   7:a                                1,65

 

Mathias Rosengren, f 1973

 

1990   GYMN 17                              100 m                    Mathias Rosengren               Heat 4 - 5:a                 11,47

1990   GYMN 17                              200 m                    Mathias Rosengren               Heat 2 - 4:a                 22,99

1990   GYMN 17                              200 m                    Mathias Rosengren               Semi 1 - 8:a                 22,98

 

Birgitta Troive, f 1964

 

1984   Nor-Fin J                               Diskus                   Birgitta Troive                       3:a                                46,54

 

Johan Walldn, f 1987

 

2003   FIN U(17)                             1500 m                 Johan Walldn                        1:a                                4.11,97

2004   FIN U(17)                             1500 m                 Johan Walldn                        3:a                                3.59,38

2006   N-LK U20                             800 m                    Johan Walldn                        2:a                                1.58,91

2008   NM U23                                800 m                    Johan Walldn                        1:a                                1.52,43

 

Gran Wessn, f 1934

 

1954   Nor-Fin J                               Slgga                   Gran Wessn                       6:a                                43,60

 

Julia Wigren, f 1993

 

2010   FIN U 17                               Lngd                     Julia Wigren                           2:a                                5,75