GEFLE IF: FRIIDROTTARE P SVENSKA 10-BSTA 1896-2010

 

Anmrkning: Resultaten r tagna frn fljande kllor:

 

1896-1954: Bengt Holmbergs manus till Sverige-Bsta-listor, + egna GIF-listor

1930-1958: Idrottsbladets 10-bsta, med kompletteringar frn ATFS och Bosse Nordin, Uppsala, + egna GIF-listor

1959-1965: Idrottsboken, Olympiafrlagets rsbcker och SFIF:s rsstatistiker. + egna GIF-listor

1966-2009: Sverige-Bsta frn SFIF. Bcker och ntlistor. + egna GIF-listor

 

1896

 

110 m hck                 1.         Robert Carrick –73* (britt. medb.)                     17,4              Malm                                     7.6

 

Hjd                               2.         Robert Carrick –73* (britt. medb.)                     1,70              Malm                                     7.6

 

Lngd                            2.         Robert Carrick –73* (britt. medb.)                     5,90              Malm                                     8.6

 

1897

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta.

 

1898

 

100 m                            1.         Isaac Westergren –75                                           10,8              Gvle                                    11.9

                                        2.         Robert Carrick –73* (britt. medb.)                     10,9              Gvle                                    11.9

 

500 m                            1.         Erik Wiklund -74                                                   1.10,8              Stockholm                          10.7

                                        3.         Robert Carrick –73* (britt. medb.)                 1.12,9              Stockholm                          10.7

 

1500 m                          2.         Erik Wiklund -74                                                   4.32,4              Stockholm                          30.7

 

10000 m                       3.         Erik Wiklund -74                                                37.33,6              Stockholm                          31.7

 

110 m hck                 2.         Robert Carrick –73* (britt. medb.)                     16,6              Stockholm                          31.7

 

1899

 

100 m                            1.         Isaac Westergren –75                                           10,8              Gvle                                    10.9

                                        2.         Robert Carrick –73* (britt. medb.)                     11,2              Gvle                                    10.9

 

1500 m                          1.         Erik Wiklund -74                                                   4.21,6              Gteborg                               6.8

 

5000 m                          1.         Erik Wiklund -74                                                17.00,6              Gvle                                    10.9

                                        6.         Gustaf Hedling –83                                          18.04,6              Gvle                                    10.9

 

110 m hck                 1.         Robert Carrick –73* (britt. medb.)                     17,2              Gvle                                    10.9

 

1900

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta.

 

1901

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta.

 

1902

 

100 m                          10.         Fredrik Berg –82                                                      11,8              Gvle                                         .9

 

1903

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta.

 

1904

 

400 m                            5.         Alexander Hammar –82                                         53,2              Gvle                                          5

 

110 m hck               10.         August stling –85                                                 18,6              rebro                                  14.8

 

Hjd                             10.         Knut Lindholm –81                                                  1,67              rebro                                  14.8

 

1905

 

(Hjd                              7.         Knut Lindholm –81                                                 1,67i              Gvle                                  16.4)

 

1906

 

Stav                            10.         Fredrik Berg –82                                                      3,01              Gvle                                            

 

1907

 

10000 m                       9.         Josef Ternstrm -88                                        35.04,0              Karlstad                               25.8

 

1908

 

400 m                            5.         Josef Ternstrm -88                                               52,8              Falun                                     26.7

 

800 m                            9.         Josef Ternstrm -88                                           2.07,2              Stockholm                             7.6

 

1909

 

100 m                            9.         Wesley Lindh -87                                                     11,4              Gvle                                    3.10

 

1910

 

800 m                          10.         Josef Ternstrm -88                                           2.05,0              Falun                                     27.7

 

1500 m                          9.         Josef Ternstrm -88                                           4.17,0              Gvle                                    14.8

 

Stav                               2.         Claes Gille -88                                                          3,40              Falun                                     28.8

 

1911

 

100 m                          10.         Johan hsgren -87                                                 11,3              Torsker                                2.7

 

1500 m                          6.         Josef Ternstrm -88                                           4.17,5              Gvle                                    21.6

 

Stav                               6.         Claes Gille -88                                                          3,30              Torsker                                2.7

 

1912

 

100 m                            2.         Johan hsgren -87                                                 11,0              Torsker                              11.8

 

Hjd                               7.         Karl Hgqvist -92                                                     1,75              Lund                                   13.10

 

Stav                               2.         Claes Gille -88                                                          3,75              Stockholm                             1.6

 

Diskus samm.            9.         Karl Hgqvist -92                                                  69,64              Lund                                   13.10

 

1913

 

10000 m                       9.         Josef Ternstrm -88                                        33.33,9              Stockholm                          22.9

 

Stav                               1.         Claes Gille -88                                                          3,85              Stockholm                          14.9

 

Diskus                        10.         Karl Hgqvist -92                                                  36,92              Falun                                       3.8

 

Diskus samm.         10.         Karl Hgqvist -92                                                  70,68              Gvle                                    17.8

 

1914

 

3000 m hinder            1.         Josef Ternstrm -88                                           9.49,8              Malm                                     4.7

 

Stav                               1.         Claes Gille -88                                                          3,80              Budapest, HUN                 28.6

                                        8.         Einar Andersson (-Widercreutz) -94                3,30              Stockholm                          14.6

 

Kula samm.              10.         Karl Hgqvist -92                                                  22,49              Gvle                                     .....

 

Diskus                          9.         Karl Hgqvist -92                                                  37,75              Stockholm                        11.10

 

Diskus samm.            7.         Karl Hgqvist -92                                                  70,23              Stockholm                        11.10

 

1915

 

5000 m                          3.         Josef Ternstrm -88                                        15.33,4              Stockholm                             9.8

 

10000 m                       1.         Josef Ternstrm -88                                        32.05,2              Sderfors                              1.8

 

3000 m hinder            2.         Josef Ternstrm -88                                        10.07,4              Uppsala                               3.10

 

400 m hck                 3.         Einar Andersson (-Widercreutz) -94                65,9              Gvle                                    15.8

 

Stav                               1.         Claes Gille -88                                                          3,80              Stockholm                          13.5

                                        9.         Einar Andersson (-Widercreutz) -94                3,40              Gvle                                    29.8

 

Diskus                          5.         Uno Holmgren -89                                                 40,27              ...                                              ....

                                      10.         Karl Hgqvist -92                                                  38,91              Falun                                       4.7

 

Diskus samm.            3.         Uno Holmgren -89                                                 75,27              ...                                              ....

                                        7.         Karl Hgqvist -92                                                  73,06              Falun                                       4.7

 


1916

 

100 m                            1.         Karl Gustafsson -92                                               10,9              Gvle                                    30.7

 

1500 m                          8.         Josef Ternstrm -88                                           4.11,2              Gvle                                    13.8

 

5000 m                          5.         Josef Ternstrm -88                                        15.25,5              Stockholm                             9.7

 

10000 m                       8.         Josef Ternstrm -88                                        32.56,0              Gvle                                    13.8

 

3000 m hinder            3.         Josef Ternstrm -88                                        10.03,6              Stockholm                          11.7

 

Stav                               1.         Claes Gille -88                                                          3,86              Kristiania, NOR                 17.9

                                        5.         Einar Andersson (-Widercreutz) -94                3,63              Stockholm                             9.7

 

Diskus                          6.         Karl Hgqvist -92                                                  38,04              Stockholm                             8.7

 

Diskus samm.            4.         Karl Hgqvist -92                                                  73,77              Stockholm                             8.7

 

1917

 

5000 m                          3.         Josef Ternstrm -88                                        15.27,0              Kristiania, NOR                 30.6

 

10000 m                       9.         Josef Ternstrm -88                                        33.30,0              Stockholm                          19.8

 

Hjd                               8.         Gustav Eriksson -95                                              1,82              stersund                          24.6

 

Stav                               4.         Einar Widercreutz -94                                            3,60              Stockholm                          19.8

                                       (8.         Claes Gille -88                                                          3,50              Norrkping                        20.5)

                                                     (Gilles resultat vid uppvisning. Han var yrkesinstruktr och rknades som proffs.)

 

Diskus                          3.         Uno Holmgren -89                                                 40,20              ...                                              ....

 

Diskus samm.            4.         Uno Holmgren -89                                                 73,77              Falun                                     15.7

 

1918

 

5000 m                          3.         Josef Ternstrm -88                                        15.19,2              Stockholm                          17.8

 

10000 m                       3.         Josef Ternstrm -88                                        32.26,3              Stockholm                          18.8

 

Stav                               3.         Einar Widercreutz -94                                            3,60              Stockholm                          18.8

 

Diskus                        10.         Karl Hgqvist -92                                                  37,92              Gvle                                      4.8

 

Diskus samm.            4.         Karl Hgqvist -92                                                  73,36              Gvle                                      4.8

                                      10.         Uno Holmgren -89                                                 72,42              Gvle                                      8.9

 

1919

 

800 m                            4.         Fritz Killing -96                                                   1.59,1              Helsinki, FIN                         7.9

 

1500 m                          3.         Fritz Killing -96                                                   4.07,7              Gvle                                    14.9

 

5000 m                          7.         Josef Ternstrm -88                                        15.46,7              ....                                             ....

 

Hjd                               9.         Gustav Eriksson -95                                              1,80              Gvle                                    25.5

 

Stav                               3.         Ernfrid Rydberg -96                                                3,60              ....                                             ....

 

Diskus                          7.         Uno Holmgren -89                                                 40,26              Uppsala                               10.6

 

Diskus samm.            5.         Uno Holmgren -89                                                 75,64              Gvle                                      6.7

 

1920

 

Stav                               2.         Ernfrid Rydberg -96                                                3,77              Gvle                                     .....

 

Lngd                            8.         Gunnar Hg -01                                                     6,78              Gvle                                    13.6

 

1921

 

Stav                               2.         Ernfrid Rydberg -96                                                3,80              Stockholm                          28.8

 

Diskus samm.            4.         Uno Holmgren -89                                                 73,57              Gvle                                    18.9

 

Spjut                              9.         Ivar Carlsson (-Carnerud) -97                          55,30              Gvle                                    27.9

 

1922

 

Stav                               1.         Ernfrid Rydberg -96                                                3,90              Kbenhavn, DEN                3.9

                                        8.         Einar Widercreutz -94                                            3,40              Stockholm                          20.8

 

1923

 

100 m                            9.         Erik Lindqvist –00                                                   11,1              Stockholm                          10.7

 

200 m                            8.         Erik Lindqvist –00                                                   22,9              Gvle                                          9

 

Stav                               2.         Ernfrid Rydberg -96                                                3,70              Gvle                                      5.8

                                        8.         Einar Widercreutz -94                                            3,40              Uppsala                               12.8

 

Diskus samm.         10.         Uno Holmgren -89                                                 70,91              Gvle                                      5.8

 

1924

 

110 m hck                 4.         Sven Lundgren -01                                                 16,1              Stockholm                          27.9

 

Stav                               2.         Ernfrid Rydberg -96                                                3,60              Stockholm                          17.8

                                        5.         Einar Widercreutz -94                                            3,50              Stockholm                          17.8

                                        5.         Eric Nilsson -99                                                        3,50              Stockholm                          17.8

 

1925

 

110 m hck                 4.         Sven Lundgren -01                                                 15,8              Lund                                      3.10

 

Stav                               2.         Ernfrid Rydberg -96                                                3,60              Sandviken                             9.8

                                        6.         Einar Widercreutz -94                                            3,55              Stockholm                          23.8

                                        9.         Eric Nilsson -99                                                        3,45              Stockholm                          23.8

 

Tiokamp                       8.         Sven Lundgren -01                                       6250,010              Gvle                             16-17.7

                                                     (11,7 - 6,07 - 09,76 - 1,60 - 54,3 - 16,5 - 32,25 - 3,00 - 42,84 - 4.32,9)

 

1926

 

110 m hck                 4.         Sven Lundgren -01                                                 15,4              Stockholm                          19.9

 

400 m hck                 3.         Sven Lundgren -01                                                 57,3              Stockholm                          22.8

 

Stav                               2.         Eric Nilsson -99                                                        3,70              Sandviken                          18.7

 

Tiokamp                       5.         Sven Lundgren -01                                       6664,395              Gvle                             22-23.7

                                                     (11,8 - 5,86 - 09,98 - 1,60 - 52,9 - 16,6 - 34,54 - 3,40 - 46,69 - 4.30,3)

 

 

1927

 

110 m hck                 4.         Sven Lundgren -01                                                 15,4              Stockholm                          18.9

 

400 m hck                 7.         Sven Lundgren -01                                                 59,4              Gvle                                      6.8

 

Stav                               2.         Eric Nilsson -99                                                        3,70              Stockholm                          21.8

                                        7.         Sven Lundgren -01                                                 3,50              Stockholm                          18.9

 

Tiokamp                       2.         Sven Lundgren -01                                       6990,965              Uppsala                         30-31.7

                                                     (11,7 - 6,31 - 10,62 - 1,65 - 53,3 - 16,0 - 36,46 - 3,30 - 46,21 - 4.28,5)

 

 

1928

 

110 m hck                 4.         Sven Lundgren -01                                                 15,4              Gvle                                    12.8

 

400 m hck                 3.         Sven Lundgren -01                                                 56,7              Stockholm                          26.7

 

Stav                               2.         Eric Nilsson -99                                                        3,83              Sandviken                          16.9

                                        5.         Sven Lundgren -01                                                 3,60              Stockholm                          20.5

 

Tiokamp                       3.         Sven Lundgren -01                                       7247,640              Gvle                             14-15.7

                                                     (11,5 - 6,34 - 11,44 - 1,60 - 52,0 - 15,6 - 33,25 - 3,60 - 50,24 - 4.36,5)

 

1929

 

110 m hck               10.         Sven Lundgren -01                                                 16,0              Gvle                                      4.8

 

400 m hck               10.         Sven Lundgren -01                                                 59,4              Gvle                                      3.8

 

Stav                               2.         Eric Nilsson -99                                                        3,90              Stockholm                          18.8

                                        9.         Sven Lundgren -01                                                 3,60              Gvle                                    28.7

 

Tiokamp                       2.         Sven Lundgren -01                                       7117,520              Gvle                             27-28.7

                                                     (11,8 - 6,27 - 11,48 - 1,60 - 51,8 - 16,3 - 33,12 - 3,60 - 48,42 - 4.25,1)

 

1930

 

110 m hck                 7.         Sven Lundgren -01                                                 15,9              Stockholm                          14.9

 

400 m hck                 7.         Sven Lundgren -01                                                 58,9              Gvle                                    10.8

 

Stav                               3.         Eric Nilsson -99                                                        3,80              Stockholm                          22.7

 

1931

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta!

 

1932

 

110 m hck                 2.         Sven Lundgren -01                                                 15,4              Gvle                                    11.9

 

400 m hck                 5.         Sven Lundgren -01                                                 56,4              Stockholm                          28.8

 

Tiokamp                       6.         Sven Lundgren -01                                       6907,850              Sdertlje                     30-31.7

                                                     (11,5 - 6,10 - 10,82 - 1,65 - 52,6 - 16,3 - 35,24 - 3,10 - 48,14 - 4.27,8)

                                        9.         Anton Sandin -06                                           6607,530              Sdertlje                     30-31.7

                                                     (12,4 - 6,04 - 12,75 - 1,76 - 57,6 - 18,1 - 36,30 - 3,40 - 44,82 - 4.56,2)

 

1933

 

100 m                            7.         Reinhold stergren –09                                        11,0              Gvle                                      3.9

 

Hjd                               5.         Anton Sandin -06                                                     1,89              Strmsberg                           9.7

 

Tiokamp                       7.         Anton Sandin -06                                           6640,635              Ockelbo                        15-16.7

                                                     (12,3 - 6,21 - 13,19 - 1,75 - 59,1 - 18,7 - 38,46 - 3,50 - 43,19 - 5.02,9)

 

1934

 

100 m                            7.         Reinhold stergren -09                                         11,0              Gvle                                    17.7

 

1935

 

Slgga                          8.         Anton Sandin -06                                                  47,33              Sandviken                        12.10

 

Tiokamp                       5.         Anton Sandin -06                                                  5.769              rebro                           27-28.7

                                                     (12,2 - 6,05 - 12,91 - 1,75 - 59,0 - 17,8 - 41,42 - 3,40 - 42,00 - 5.19,0)

 

1936

 

100 m                          10.         Erik Brunnkvist -12                                                 11,0              Sandviken                             9.8

 

Tiokamp                       8.         Erik Brunnkvist -12                                              5.579              Gvle                             12-13.9

                                                     (11,4 - 6,12 - 10,44 - 1,65 - 52,2 - 17,3 - 36,05 - 3,10 - 31,94 - 5.09,0)

 

1937

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta!

 

1938

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta!

 

1939

 

1500 m                          8.         Erik Arwidsson -13                                              3.58,2              Uppsala                               17.9

                                        9.         Erland Asplund -17                                             3.58,4              Gvle                                    12.7

 

5000 m                       10.         Erik Arwidsson -13                                           14.59,2              Stockholm                             7.7

 

3000 m hinder            6.         Erik Arwidsson -13                                              9.30,8              Stockholm                          20.8

    utan vattengrav                 Erik Arwidsson -13                                              9.13,4              stersund                          27.8

 

110 m hck                 7.         Ale Thaln -17                                                           15,3              Stockholm                             7.7

 

Tiokamp                       4.         Erik Rosn -17                                                       5.848              rebro                           22-23.7

                                                     (11,3 - 6,32 - 11,77 - 1,65 - 54,4 - 17,2 - 33,75 - 3,00 - 48,64 - 5.10,0)

1940

 

800 m                            6.         Erland Asplund -17                                             1.55,0              Gvle                                      8.8

 

5000 m                          4.         Erik Arwidsson -13                                           14.41,4              Stockholm                          21.6

 

3000 m hinder            3.         Erik Arwidsson -13                                              9.11,8              Gvle                                    15.9

 

Stav                            10.         Eric Nilsson -99                                                        3,70              Gvle                                    15.9

 

1941

 

1500 m                          1.         Gunder Hgg -18                                                 3.47,6              Stockholm                          10.8

 

10000 m                       5.         Erik Arwidsson -13                                           31.23,8              Gvle                                    19.6

 

3000 m hinder            1.         Erik Arwidsson -13                                              9.05,2              Stockholm                          24.8

 

110 m hck                 8.         Ale Thaln -17                                                           15,3              Gvle                                    5.10

 

Stav                               5.         Eric Nilsson -99                                                        3,85              Sderhamn                         21.9

 

1942

 

800 m                            7.         Gunder Hgg -18                                               1.52,8+              Stockholm                          10.7

 

1500 m                          1.         Gunder Hgg -18                                                 3.45,8              Stockholm                          17.7

 

5000 m                          1.         Gunder Hgg -18                                               13.58,2              Gteborg                             20.9

 

3000 m hinder            1.         Erik Arwidsson -13                                              9.04,8              Stockholm                          16.8

 

110 m hck                 4.         Ale Thaln -17                                                           15,0              Stockholm                          16.8

 

Stav                               5.         Eric Nilsson -99                                                        3,96              Gvle                                    18.9

 

1943

 

1500 m                          2.         Gunder Hgg -18                                               3.47,8+              Cambridge, Ma., USA     24.7

 

5000 m                       10.         Gunder Hgg -18                                               14.48,5              New York, NY, USA         20.6

 

3000 m hinder            3.         Erik Arwidsson -13                                              9.18,2              Gvle                                      2.7

 

110 m hck                 5.         Ale Thaln -17                                                           15,2              Gvle                                    29.7

 

Stav                               5.         Eric Nilsson -99                                                        3,90              Gvle                                    29.7

 

1944

 

800 m                            8.         Gsta Bergkvist -20                                           1.52,4              rebro                                    4.7

 

1500 m                       10.         Henry Eriksson -20                                             3.53,6              Stockholm                          11.8

 

10000 m                       9.         Henry Norrstrm -18                                        31.57,8              Gvle                                    20.6

 

110 m hck                 7.         Ale Thaln -17                                                           15,3              Gvle                                    31.7

 

Stav                               6.         Eric Nilsson -99                                                        3,80              Gvle                                    27.7

 

 

1945

 

1500 m                          8.         Henry Eriksson -20                                             3.49,9              Gvle                                    12.9

 

110 m hck                 6.         Ale Thaln -17                                                           15,4              Hudiksvall                           15.7

 

Hjd                               8.         Karl-Alfred sterlund -18                                     1,90              Strmsberg                           8.7

 

Stav                               7.         Eric Nilsson -99                                                        3,90              Gvle                                    19.8

 

1946

 

800 m                            7.         Gsta Bergkvist -20                                           1.52,2              Gvle                                    27.8

                                        8.         Olle berg -25                                                       1.52,4              Gvle                                    27.8

 

1500 m                          2.         Henry Eriksson -20                                             3.48,2              Helsinki, FIN                         1.8

 

110 m hck                 7.         Ale Thaln -17                                                           15,5              Hallstahammar                  29.9

 

Kula                               6.         Rune Berglund -22                                                14,80              Hallstahammar                  29.9

 

1947

 

800 m                            3.         Ingvar Bengtsson -22                                        1.50,3              Stockholm                             6.9

                                        8.         Olle berg -25                                                       1.52,5              Sandviken                          26.6

 

1500 m                          2.         Henry Eriksson -20                                             3.44,4              Malm                                   15.7

                                        3.         Gsta Bergkvist -20                                           3.46,6              Gvle                                      4.7

                                        4.         Olle berg -25                                                       3.50,2              Stockholm                          29.8

 

Kula                             10.         Rune Berglund -22                                                14,53              Stockholm                          16.8

 

1948

 

800 m                            1.         Ingvar Bengtsson -22                                        1.49,4              Gvle                                    21.7

                                        5.         Olle berg -25                                                       1.51,4              Stockholm                             9.7

                                      10.         Henry Eriksson -20                                             1.52,5              Arbr                                     14.7

 

1500 m                          2.         Henry Eriksson -20                                             3.47,8              Gvle                                    21.7

                                        3.         Gsta Bergkvist -20                                           3.48,0              Stockholm                             2.7

                                        6.         Ingvar Bengtsson -22                                        3.50,4              Stockholm                          17.9

                                        7.         Olle berg -25                                                       3.51,4              Stockholm                             2.7

 

Stav                            10.         Sven Westlund -24                                                 3,90              ...                                                ...

 

1949

 

800 m                            1.         Olle berg -25                                                       1.50,0              Stockholm                             9.9

                                        4.         Ingvar Bengtsson -22                                        1.51,3              Stockholm                             9.9

                                        9.         Gsta Bergkvist -20                                           1.52,8              ....                                             ....

 

1500 m                          3.         Gsta Bergkvist -20                                           3.47,4              Stockholm                          21.8

                                        4.         Olle berg -25                                                    3.48,4+              Gvle                                    19.7

                                        5.         Ingvar Bengtsson -22                                        3.48,6              Gteborg                             28.8

                                        6.         Henry Eriksson -20                                             3.48,8              Malm                                     9.8

 

1950

 

800 m                            1.         Ingvar Bengtsson -22                                     1.50,5+              Gvle                                    10.9

                                        8.         Olle berg -25                                                       1.53,0              Malm                                   21.9

 

1500 m                          7.         Ingvar Bengtsson -22                                        3.50,8              Gteborg                             16.6

                                        8.         Olle berg -25                                                       3.51,8              Stockholm                             6.9

 

1951

 

800 m                            2.         Olle berg -25                                                       1.51,0              rebro                                    9.9

 

1500 m                          2.         Olle berg -25                                                       3.45,4              Gteborg                             26.8

 

Slgga                          3.         Einar Sderkvist -21                                            52,92              Oslo, NOR                          12.9

 

1952

 

800 m                            9.         Alex Nordin -24                                                     1.52,8              Stockholm                          22.8

                                      10.         Sune Karlsson -28                                              1.53,2              Gvle                                    12.6

 

1500 m                          2.         Olle berg -25                                                       3.46,8              Stockholm                             4.7

                                        3.         Sune Karlsson -28                                              3.47,2              Malm                                     6.8

                                        5.         Nils Toft -28                                                           3.50,4              Gteborg                               7.8

 

5000 m                          4.         Karl-Birger Jonsson -29                                 14.30,2              Stockholm                             4.7

 

Lngd                            1.         Jan Magnusson -29                                                7,28              Gvle                                    10.7

 

Slgga                          1.         Einar Sderkvist -21                                            54,66              Beograd, YUG                   18.9

 

1953

 

800 m                            2.         Olle berg -25                                                       1.49,3              Enkping                               9.8

                                        4.         Sune Karlsson -28                                              1.51,4              Stockholm                          11.8

                                        7.         Nils Toft -28                                                           1.51,6              Enkping                               9.8

 

1500 m                          1.         Sune Karlsson -28                                              3.44,2              Gvle                                    23.6

                                        4.         Olle berg -25                                                       3.47,8              Gvle                                    10.7

                                        5.         Nils Toft -28                                                           3.48,4              Kbenhavn, DEN             30.8

 

5000 m                          3.         Karl-Birger Jonsson -29                                 14.25,0              Gvle                                      7.8

 

Lngd                            2.         Jan Magnusson -29                                                7,23              Stockholm                          22.8

 

Slgga                          7.         Einar Sderkvist -21                                            50,40              Gvle                                      3.7

 

1954

 

800 m                            3.         Sune Karlsson -28                                              1.51,6              Enkping                             23.6

                                        5.         Olle berg -25                                                       1.52,2              Gvle                                    26.5

                                        6.         Nils Toft -28                                                         1.52,5+              rebro                                  18.7

                                      10.         Dan Waern -33                                                      1.53,2              Sdertlje                           19.9

 

1500 m                          2.         Sune Karlsson -28                                              3.48,4              Oslo, NOR                          22.7

                                        3.         Olle berg -25                                                       3.49,6              Stockholm                             3.9

                                        4.         Dan Waern -33                                                      3.49,8              Stockholm                             3.9

                                        9.         Nils Toft -28                                                           3.55,0              Gvle                                      5.9

 

5000 m                          7.         Lennart Diln -29                                               14.38,8              Linkping                            22.9

 

Lngd                            2.         Jan Magnusson -29                                                7,25              Sdertlje                           19.9

 

Slgga                          6.         Einar Sderkvist -21                                            51,50              Gvle                                    30.7

 

1955

 

800 m                            2.         Olle berg -25                                                       1.50,9              Stockholm                             7.7

                                        7.         Sune Karlsson -28                                              1.52,5              Enkping                               8.7

 

1500 m                          2.         Olle berg -25                                                       3.47,0              Gteborg                             31.8

                                        4.         Sune Karlsson -28                                              3.50,2              Stockholm                             6.7

                                      10.         Dan Waern -33                                                      3.53,4              Kristianstad                       5.11

 

Lngd                            1.         Jan Magnusson -29                                                7,36              Uppsala                               2.10

        Medvind                            Jan Magnusson -29                                                7,47              Budapest, HUN                 9.10

 

1956

 

800 m                            4.         Sune Karlsson -28                                              1.51,2              Gvle                                    19.9

 

1500 m                          3.         Olle berg -25                                                       3.45,7              Gteborg                               6.8

                                        4.         Sune Karlsson -28                                              3.46,2              Stockholm                             8.8

 

Tresteg                         9.         Leif Johansson -38                                              14,24              Vsters                             26.8

 

1957

 

Tresteg                         4.         Leif Johansson -38                                              14,56              Pori, FIN                              25.8

 

1958

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta!

 

DAMER... (mjligen Karin Nilsson 1,51 i hjd???)

 

1959

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta!

 

1960

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta!

 

1961

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta!

 

1962

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta!

 

1963

 

800 m                            8.         Ingrid Engstrm -45                                            2.21,5              Eskilstuna                               ...

 

80 m hck                    6.         Barbro Hg -45                                                       11,8              Stockholm                             7.9

 

Lngd                            5.         Barbro Hg -45                                                       5,61              Uppsala                               15.9

 

1964

 

800 m                            7.         Marit Dahlberg -48                                               2.20,5              Malm                                       ...

                                      10.         Ingrid Engstrm -45                                            2.21,5              ...                                                ...

 

Lngd                            5.         Barbro Hg -45                                                       5,59              ...                                                ...

 

Femkamp                     4.         Barbro Hg -45                                                    3.467              ...                                                ...

 

1965

 

800 m                            6.         Marit Dahlberg -48                                               2.19,5              Vsters                             17.9

                                        7.         Lisbeth Engstrm -49                                        2.20,6              ...                                                ...

 

80 m hck                    5.         Barbro Hg -45                                                       11,8              ...                                                ...

 

Lngd                            2.         Barbro Hg -45                                                       5,65              Karlskrona                          11.7

 

1966

 

Spjut                              2.         ke Nilsson -45                                                     78,10              Stockholm                          18.9

                                        3.         Jan Smiding -32                                                     78,02              Hofors                                  13.8

 

1967

 

Spjut                              2.         ke Nilsson -45                                                     77,84              Stockholm                          20.8

                                        3.         Jan Smiding -32                                                     74,16              Stockholm                          20.8

 

1968

 

Spjut                              1.         ke Nilsson -45                                                     87,76              Roma, ITA                           11.9

                                        4.         Jan Smiding -32                                                     74,38              Gvle                                    14.9

 

1969

 

Spjut                              1.         ke Nilsson -45                                                     82,84              Stockholm                          21.7

                                        9.         Jan Smiding -32                                                     72,12              Uppsala                               20.9

 

1970

 

Spjut                              7.         Jan Smiding -32                                                     74,76              Olofstrm                              3.7

 

800 m                            5.         Lisbeth Engstrm -49                                        2.09,7              Edmonton, CAN                15.9

 

1500 m                          3.         Lisbeth Engstrm -49                                        4.28,4              Vxj                                    16.8

 

1971

 

110 m hck                 7.         Esbjrn Nordlund -46                                             14,6              Hrnsand                            9.7

 

800 m                            5.         Lisbeth Engstrm -49                                        2.09,0              Sollentuna                          23.7

 

1500 m                          5.         Lisbeth Engstrm -49                                        4.29,2              ...                                                ...

 

1972

 

Spjut                              5.         Jan Smiding -32                                                     72,54              Gvle                                    17.9

 

800 m                            8.         Lisbeth Engstrm -49                                        2.11,8              Liding                                    8.6

 

1500 m                          7.         Lisbeth Engstrm -49                      (4.26,3i) 4.33,5              Gvle                                    16.8

 

3000 m                          2.         Lisbeth Engstrm -49                                        9.29,6              Sollentuna                          23.8

                                      10.         Pia Carlsson -55                                                10.19,8              Ume                                       4.8

 

1973

 

1500 m                          4.         Lisbeth Engstrm -49                                      4.25,91              Stockholm                          25.7

 

3000 m                          3.         Lisbeth Engstrm -49                                     9.37,2m              Oslo, NOR                          20.6

 

1974

 

3000 m                          3.         Lisbeth Engstrm -49                                      9.52,04              Helsingborg                        10.8

                                      10.         Ann-Kristin Hedfors -55                              10.02,6m              Gvle                                    19.6

 

1975

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta!

 

1976

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta!

 

1977

 

Inga placeringar p svenska 10-bsta!

 

1978

 

Slgga                          2.         Jan-Olov Wahlstrm -47                                    61,42              Gvle                                    29.5

 

1979

 

800 m                            7.         Juha Moilanen -61                                           1.50,8m              Stovner, NOR                      5.8

 

1500 m                          5.         Eero Kimaret -56*                                             3.43,50              Kil                                           19.8

                                                     *Kinaret var finsk medborgare t o m 1979. Fr o m 1980 svensk.

 

10000 m                       7.         Eero Kimaret -56*                                           29.44,60              Kil                                           27.5

 

1980

 

800 m                            7.         Juha Moilanen -61                                            1.50,55              Sollentuna                             7.9

                                      10.         Lars Hall -58                                                        1.50,62              Stockholm                          16.8

 

1500 m                          5.         Eero Kimaret -56                                               3.43,89              Gteborg                               3.7

 

1981

 

800 m                            5.         Jan Olsson -56                                                  1.49,64              Hannover, BRD                 28.6

                                      10.         Juha Moilanen -61                                            1.50,27              Helsinki, FIN                      15.6

 

10000 m                     10.         Oiva Jussi -48* (finsk medb.)                    30.08,82              Stockholm                          28.5

 

Spjut                              5.         Olavi Kolehmainen -57                                        81,74              Skvde                                   8.8

 

1982

 

800 m                            5.         Juha Moilanen -61                                            1.49,15              Stockholm                             6.7

 

Spjut                              6.         Olavi Kolehmainen -57                                        80,02              Lausanne, SUI                  20.6

 

Spjut                              3.         Anna-Lena Pihl -64                                               50,80              Helsinki, FIN                      28.8

 

1983

 

10000 m                       6.         Oiva Jussi -48* (finsk medb.)                    29.47,76              Stockholm                          24.9

 

Lngd                            3.         Claes Rahm -64                                                        7,54              Gteborg                             30.7

 

Tresteg                         1.         Claes Rahm -64                                   (16,59w) 16,27              Schwechat, AUT              28.8

 

Kula                               5.         Mats Hedberg -58                                                 18,60              San Marcos, Tx., USA   29.4

                                        9.         Lars Henriksson -60                                            17,36              Vsters                             15.5

 

Slgga                          4.         Lennart Bodell -61                                                64,90              Rexburg, Id., USA              9.4

 

Spjut                              8.         Olavi Kolehmainen -57                                        81,38              Stockholm                             4.7

 

Diskus                          4.         Birgitta Troive -64                                                 46,26              Sollentuna                          21.5

 

Spjut                              5.         Anna-Lena Pihl -64                                               48,28              rebro                                  24.7

 

1984

 

Lngd                            7.         Claes Rahm -64                                        (7,52w) 7,34              Vxj                                    25.8

 

Tresteg                         3.         Claes Rahm -64                                   (16,36w) 16,30              Gvle                                      9.7

 

Kula                               6.         Lars Henriksson -60                                            18,56              San Angelo, Tx., USA    22.3

                                        9.         Mats Hedberg -58                                                 17,50              Gvle                                    15.5

 

Slgga                          4.         Lennart Bodell -61                                                65,78              Eugene, Or., USA              1.6

 

Spjut                              4.         Olavi Kolehmainen -57                                        82,20              Stockholm                          26.5

 

Kula                               7.         Anna-Lena Pihl -64                                               13,94              Nrpes, FIN                        14.7

 

Diskus                          3.         Birgitta Troive -64                                                 46,72              Gvle                                      9.7

 

Spjut                              6.         Anna-Lena Pihl -64                                               49,92              Gvle                                      9.7

 

1985

 

Tresteg                         6.         Claes Rahm -64                                                     15,98              Vsters                             15.9

 

Kula                               4.         Lars Henriksson -60                                            18,32              Gvle                                    14.8

 

Spjut                              6.         Peter Borglund -64                                               79,80              Eskilstuna                          27.7

                                        9.         Olavi Kolehmainen -57                                        78,70              Karlstad                                 9.6

 

400 m hck                 7.         Ewa Johansson -64                                             60,00              Eskilstuna                          27.7

 

Kula                               5.         Birgitta Troive -64                                                 14,30              Austin, Tex., USA              5.4

                                        6.         Anna-Lena Pihl -64                                               13,92              Waco, Tex., USA             19.4

 

Diskus                          3.         Birgitta Troive -64                                                 49,30              Stockholm                             7.8

 

Spjut                              9.         Anna-Lena Pihl -64                                               47,78              Ume                                       8.7

 

1986

 

Lngd                            4.         Claes Rahm -64                                                        7,52              Karlskrona                            3.8

 

Tresteg                         2.         Claes Rahm -64                                   (16,65w) 16,56              Helsinki, FIN                      10.8

 

Spjut                              2.         Peter Borglund -64                                               80,74              Sdertlje                              4.6

                                      10.         Olavi Kolehmainen -57                                        72,12              Gvle                                    28.7

 

400 m                            8.         Katarina Gustafsson -66                                   55,54              Bors                                    16.8

 

400 m hck                 7.         Ewa Johansson -64                                             59,97              Karlskrona                            3.8

 

Kula                               8.         Anna-Lena Pihl -64                                               13,56              Steinkjr, NOR                19.7

 

Diskus                          2.         Birgitta Troive -64                                                 51,06              Luzern, SUI                        21.6

 

Spjut                              8.         Anna-Lena Pihl -64                                               49,80              Karlskrona                            3.8

 

1987

 

Tresteg                         4.         Claes Rahm -64                                                     16,02              Gvle                                    31.7

 

Kula                               6.         Lars Henriksson -60                                            17,86              Sundsvall                            31.5

 

Diskus                          3.         Gran Svensson -59                                           64,46              Provo, Ut., USA                10.7

 

Slgga                        10.         Mikael Johansson -63                                         61,06              Hudiksvall                           16.5

 

Spjut                              2.         Peter Borglund -64                                               80,86              Stockholm                          22.8

 

400 m                            4.         Ewa Johansson -64                                             54,85              Gvle                                      1.8

 

400 m hck                 4.         Ewa Johansson -64                                             59,07              Gvle                                      2.8

 

Hjd                             10.         Maria Jmthagen -71                                             1,76              Gvle                                    24.7

 

Diskus                          4.         Birgitta Troive -64                                                 50,18              Hudiksvall                           16.5

 

Spjut                              4.         Anna-Lena Pihl -64                                               52,88              Karlskrona                          27.7

 


1988

 

Lngd                            5.         Claes Rahm -64                                                        7,48              Jrvs                                  25.6

 

Tresteg                         3.         Claes Rahm -64                                     (16,30i) 15,83              rebro                                    4.6

 

Diskus                          2.         Gran Svensson -59                                           66,40              Fort Williams, Ut., USA     7.8

 

Spjut                              1.         Peter Borglund -64                                               81,38              Sdertlje                           13.6

 

200 m                            3.         Ewa Johansson -64                                             24,11              Eskilstuna                          14.8

 

400 m                            2.         Ewa Johansson -64                                             53,74              Eskilstuna                          13.8

 

800 m                          10.         Ewa Johansson -64                                         2.10,23              Gvle                                    10.9

 

400 m hck                 4.         Ewa Johansson -64                                             57,35              Helsinki, FIN                         4.9

 

Kula                               3.         Birgitta Troive -64                                                 14,55              Trnsj                                 12.6

 

Diskus                          4.         Birgitta Troive -64                                                 49,32              Helsinki, FIN                         3.9

 

Spjut                              4.         Anna-Lena Pihl -64                                               52,78              Helsinki, FIN                         4.9

 

1989

 

Lngd                            3.         Claes Rahm -64                                                        7,61              Bors                                    29.7

 

Tresteg                         3.         Claes Rahm -64                                                     16,55              Gvle                                    21.6

 

Slgga                          9.         Mikael Johansson -63                                         62,40              Bors                                    30.7

 

Spjut                              1.         Peter Borglund -64                                               84,76              Stockholm                          19.8

                                        9.         Olavi Kolehmainen -57                                        71,50              Gvle                                    21.6

 

200 m                            5.         Ewa Johansson -64                                             24,23              Bors                                    30.7

 

400 m                            1.         Ewa Johansson -64                                             53,21              Stockholm                             2.8

 

800 m                            7.         Ewa Johansson -64                                         2.06,55              sthammar                        27.8

 

400 m hck                 6.         Ewa Johansson -64                                            60,6m              Ume                                    27.5

                                      10.         Karin Hernvall -70                                                 61,72              Gvle                                    23.7

 

Diskus                          4.         Annika Larsson -70                                              48,94              Ikaalinen, FIN                      6.8

 

Spjut                              4.         Anna-Lena Pihl -64                                               54,56              Miskolc, HUN                     17.6

                                        6.         Madelene Jansson -70                                       51,08              Gvle                                    21.6

 


1990

 

400 m                            7.         Niclas Norling -71                                                  48,38              Nykarleby, FIN                    7.7

 

800 m                            6.         John Norling -67                                                1.48,68              Stockholm                          13.8

 

Lngd                            4.         Claes Rahm -64                                                        7,55              Jrvs                                  23.6

 

Tresteg                         2.         Claes Rahm -64                                   (16,76w) 16,65              Stockholm                             2.7

 

Kula                             10.         Anders Larsson -66                                             17,66              Odessa, Tx., USA           18.5

 

Diskus                        10.         Anders Larsson -66                                             54,52              Brenham, Tx., USA            9.5

 

Spjut                              2.         Peter Borglund -64                                               82,90              Karlstad                                 4.8

 

200 m                            9.         Ewa Johansson -64                             (24,46i) 24,75              Kvarnsveden                     27.6

 

400 m                            1.         Ewa Johansson -64                                             53,33              Karlstad                                 4.8

 

400 m hck                 2.         Ewa Johansson -64                                             56,39              Lohja, FIN                           29.7

 

Kula                             10.         Birgitta Troive -64                                                 13,30              Norrkping                          19.5

 

Diskus                          2.         Annika Larsson -70                                              52,70              Gvle                                    11.8

                                        6.         Birgitta Troive -64                                                 47,94              Gvle                                      5.7

 

Spjut                              7.         Anna-Lena Pihl -64                                               53,06              Gvle                                    19.6

 

1991

 

400 m                            5.         Niclas Norling -71                                                  47,56              Vxj                                    17.8

 

800 m                            5.         Niclas Norling -71                                              1.48,78              Stockholm                          13.8

 

400 m hck                 8.         Guido Ripke -71                                                     53,49              Vxj                                    18.8

 

Lngd                            7.         Claes Rahm -64                                        (7,64w) 7,35              Gvle                                    30.6

 

Tresteg                         3.         Claes Rahm -64                                                     16,45              Stockholm                             4.8

 

Spjut                              1.         Peter Borglund -64                                               87,00              Stockholm                          13.8

                                        7.         Olavi Kolehmainen -57                                        70,84              Gvle                                    29.6

 

400 m                            4.         Ewa Johansson -64                                             54,47              Helsingborg                        27.7

 

Kula                               8.         Madelene Jansson -70                                       13,73              Gvle                                      1.9

 

Diskus                          2.         Annika Larsson -70                                              50,70              Helsingborg                        27.7

                                        7.         Birgitta Troive -64                                                 47,42              Gvle                                    12.5

 

Spjut                              5.         Anna-Lena Pihl -64                                               51,46              Gvle                                      4.7

 


1992

 

Lngd                            5.         Claes Rahm -64                                        (7,49w) 7,45              Malm                                     9.7

 

Tresteg                         2.         Claes Rahm -64                                   (16,36w) 16,32              Gvle                                      6.7

 

Spjut                              2.         Peter Borglund -64                                               82,18              Gvle                                    27.6

                                        9.         Olavi Kolehmainen -57                                        70,76              Enskede                              23.5

 

200 m                            7.         Ewa Johansson -64                                             24,52              Gvle                                    17.7

 

400 m                            1.         Ewa Johansson -64                          (54,27e) 53,9m              Vsters                             25.8

 

400 m hck                 5.         Ewa Johansson -64                             (57,6m) 58,08              Gvle                                    27.6

 

Kula                             10.         Madelene Jansson -70                                       13,31              Gvle                                      6.6

 

Diskus                          2.         Annika Larsson -70                                              53,92              Gvle                                      6.7

 

Spjut                              9.         Anna-Lena Pihl -64                                               47,82              Enskede                              23.5

 

1993

 

800 m                            6.         Niclas Norling -71                                              1.48,55              Gvle                                      7.7

 

Spjut                              2.         Peter Borglund -64                                               84,16              Gvle                                      7.7

 

Tiokamp                     10.         Patrik Melin -71                                                   6.891e              Trnby, DEN                     3-4.7

                                                     (11,72 - 6,46 - 13,16 - 1,92 - 53,47 - 15,83 - 40,94 - 4,00 - 61,76 - 4.51,69)

 

200 m                            8.         Ewa Johansson -64                                             24,47              Kvarnsveden                     25.7

 

400 m                            1.         Ewa Johansson -64                                             54,08              Vxj                                    14.7

 

800 m                            7.         Ewa Johansson -64                                         2.07,94              Gvle                                      7.7

 

Hjd                               7.         Maria Jmthagen -71                                             1,76              Gvle                                      7.7

 

Kula                             10.         Annika Larsson -70                                              13,55              Vaasa, FIN                         22.8

 

Diskus                          2.         Annika Larsson -70                                              53,18              Gvle                                    19.5

 

Spjut                              3.         Anna-Lena Pihl -64                                               51,12              Vxj                                    14.7

 

Sjukamp                       4.         Karin Funke -71                                                   5.296e              Trnby, DEN                     3-4.7

                                                     (14,40 - 1,70 - 10,71 - 25,74 - 5,76 - 35,42 - 2.24,35)

 


1994

 

Lngd                            4.         Johan Raak -74                                          (7,55i) 7,50              Gvle                                      4.7

                                        5.         Robert Flt -77                                                          7,48              Stockholm                          27.8

 

Spjut                              3.         Peter Borglund -64                                               79,76              Sundsvall                            23.7

 

Tiokamp                       9.         Patrik Melin -71                                                   7.144e              Vrnamo                       23-24.7

                                                      (11,70 - 6,80 - 13,14 - 1,92 - 52,74 - 15,80 - 44,24 - 4,23 - 60,94 - 4.48,76)

 

400 m hck               10.         Maria Svahn -73                                                    61,30              Sundsvall                            24.7

 

Hjd                             10.         Marie Rosengren -80                                              1,75              Gvle                                    23.5

 

Lngd                         10.         Johanna Sellman -74                             (5,93w) 5,88              Karlstad                                 7.7

 

Tresteg                         7.         Susanne Persson -76                       (12,52w) 12,49              Gvle                                      4.7

 

Diskus                          3.         Annika Larsson -70                                              56,16              Gvle                                    13.8

 

Spjut                              9.         Katarina Eklf -74                                                 47,16              Sundsvall                            23.7

 

Sjukamp                       5.         Karin Funke -71                                                   5.262e              Gvle                             24-25.9

                                                     (14,44 - 1,67 - 11,27 - 25,00 - 5,54 - 35,32 - 2.26,55)

 

1995

 

Tresteg                         7.         Claes Rahm -64                                                     15,49              Stockholm                          15.8

 

Kula                             10.         Anders Larsson -66                                             17,31              Sollentuna                          21.7

 

Spjut                              3.         Peter Borglund -64                                               79,58              Gvle                                      6.7

                                        8.         Olavi (Kolehmainen-) Smedberg -57              69,58              Karlstad                               17.6

 

Tiokamp                       6.         Patrik Melin -71                                                   7.239e              Huddinge                           3-4.6

                                                     (11,52 - 6,75 - 13,75 - 1,97 - 52,99 - 15,43 - 40,72 - 4,50 - 63,10 - 5.02,84)

 

Lngd                            3.         Johanna Sellman -74                                             6,14              Sollentuna                          23.7

 

Kula                               7.         Annika Larsson -70                                              13,76              Levanger, NOR                 30.7

 

Diskus                          3.         Annika Larsson -70                                              55,72              Helsinki, FIN                      27.8

 

Spjut                              4.         Malin Karlsson -71                                                48,94              Eskilstuna                             5.6

                                        5.         Katarina Eklf -74                                                 48,36              Gvle                                    16.7

 

Sjukamp                       5.         Karin Funke -71                                                   5.186e              Huddinge                           3-4.6

                                                     (14,95 - 1,63 - 10,64 - 25,51 - 5,60 - 37,54 - 2.21,29)

 


1996

 

Lngd                            5.         Robert Flt -77                                                          7,56              Fredrikstad, NOR               7.9

 

Tresteg                         2.         Claes Rahm -64                                   (16,86w) 16,32              Madrid, ESP                         2.6

 

Spjut                              3.         Peter Borglund -64                                               77,14              Liding                                    4.6

 

Lngd                            7.         Johanna Sellman -74                                             6,20              Liding                                    4.6

 

Tresteg                         3.         Johanna Sellman -74                        (13,28w) 13,17              Helsinki, FIN                      24.8

                                        7.         Susanne Persson -76                                         12,68              Karlskrona                          10.8

 

Diskus                          2.         Annika Larsson -70                                              56,54              San Marcos, Tex., USA 20.4

 

Spjut                              3.         Katarina Eklf -74                                                 52,02              Helsinki, FIN                      23.8

 

Sjukamp                       8.         Karin Funke -71                                                   5.189e              Gvle                             21-22.9

                                                     (14,70 - 1,60 - 10,99 - 25,64 - 5,80 - 38,34 - 2.27,52)

 

1997

 

Spjut                              5.         Peter Borglund -64                                               75,36              Karlstad                               15.6

 

Lngd                            9.         Karin Funke -71                                        (6,01w) 5,90              Gvle                                    24.5

 

Tresteg                         6.         Susanne Persson -76                       (12,72w) 12,68              Sollentuna                             2.7

                                        8.         Johanna Sellman -74                        (12,52w) 12,26              Vxj                                    28.5

 

Diskus                          2.         Annika Larsson -70                                              55,56              Sollentuna                             2.7

 

Spjut                              2.         Katarina Eklf -74                                                 53,38              Karlstad                               15.6

                                        9.         Anna-Lena Pihl -64                                               46,94              Gvle                                    24.5

 

Sjukamp                       6.         Karin Funke -71                                                   5.203e              Haapsalu, EST                7-8.6

                                                     (14,79 - 1,62 - 11,39 - 25,16 - 5,75 - 34,46 - 2.25,86)

                                      10.         Marie Rosengren -80                                         4,993e              Haapsalu, EST                7-8.6

                                                     (15,31 - 1,68 - 10,49 - 27,04 - 5,37 - 42,28 - 2.28,05)

 

1998

 

100 m                          10.         Michael Matton -74                                               10,67              Sollentuna                          31.5

 

400 m                            4.         Bjrn Engstrm -75                                              47,28              Stockholm/S                        5.8

 

400 m hck                 2.         Bjrn Engstrm -75                                              50,46              Atlanta, Ga., USA            23.5

 

Lngd                            9.         Robert Flt -77                                          (7,44w) 7,39              Vsters                                8.8

 

Spjut                              6.         Peter Borglund -64                                               70,76              Karlstad                               14.6

                                        9.         Patrik Melin -71                                                      67,44              Gvle                                    21.5

 

Tiokamp                       5.         Patrik Melin -71                                                   7.350e              Gvle                             19-20.9

                                                     (11,26 - 6,77 - 13,07 - 1,89 - 54,42 - 15,00 - 44,22 - 4,61 - 64,01 - 4.53,94)

 

400 m                            9.         Cecilia Hansson -72                                             55,39              Vsters                                9.8

 

400 m hck               10.         Caroline Carlberg -79                                           60,58              Stockholm/S                      25.7

 

Hjd                               4.         Lisa Hannula -83                                                      1,77              Gvle                                      5.7

 

Lngd                            6.         Johanna Sellman -74                                             6,12              Gvle                                    25.6

 

Tresteg                         1.         Johanna Sellman -74                                           13,38              Stockholm/S                      25.7

 

Diskus                          2.         Annika Larsson -70                                              55,38              Gvle                                    25.6

 

Spjut                              3.         Katarina Eklf -74                                                 52,54              Austin, Tx., USA              18.4

 

Sjukamp                       3.         Karin Funke -71                                                   5.340e              Gvle                                  6-7.6

                                                     (14,43 - 1,61 - 11,65 - 25,42 - 5,90 - 37,36 - 2.25,40)

 

1999

 

400 m hck                 8.         Bjrn Engstrm -75                                              52,76              Gvle                                    14.7

 

Spjut                              4.         Richard Alneroth -80                                            73,00              Riga, LAT                               5.8

                                          

Tiokamp                       3.         Patrik Melin -71                                                   7.350e              Falun                              11-12.9

                                                     (11,45 - 6,88 - 14,16 - 2,00 - 52,89 - 15,38 - 46,35 - 4,73 - 65,01 - 5.07,18)

 

400 m                            8.         Cecilia Hansson -72                                             55,00              Eskilstuna                             5.6

 

800 m                          10.         Cecilia Hansson -72                                         2.08,94              Enskede                              27.5

 

Hjd                               4.         Marie Rosengren -80                                              1,78              Gvle                                      4.7

 

Lngd                            4.         Johanna Sellman -74                             (6,23w) 6,16              Gteborg/U                        19.6

 

Tresteg                         4.         Johanna Sellman -74                                           13,08              Gteborg/U                           5.9

                                        9.         Susanne Persson -76                                         12,54              Gvle                                    27.6

 

Diskus                          2.         Annika Larsson -70                                              55,28              Gteborg/U                           4.9

 

Spjut                              3.         Katarina Eklf -74                                                 50,62              Waco, Tx., USA                23.5

 

Sjukamp                       6.         Karin Funke -71                                                   5.037e              Olofstrm                     24-25.7

                                                     (14,74 - 1,61 - 11,04 - 25,12 - 5,45 - 3307 - 2.27,96)

 

2000

 

400 m hck                 6.         Bjrn Engstrm -75                                              52,49              Sderhamn                           7.6

 

Lngd                            7.         Robert Flt –77                                         (7,44w) 7,31              Uppsala                               19.8

 

Spjut                              3.         Richard Alneroth -80                                            74,59              Sderhamn                           7.6

 

Tiokamp                       5.         Patrik Melin –71                                                  7.241e              Schwyz-Ibach, SUI       1-2.7

                                                     (11,48 – 6,71 – 13,83 – 1,92 – 53,77 – 15,34 – 44,71 – 4,50 – 64,48 – 5.09,74)

 

Hjd                             10.         Lisa Hannula                                                             1,72              Vsters                             13.8

 

Lngd                         10.         Johanna Sellman -74                             (6,13w) 5,94              Gteborg/S                        26.7

 

Tresteg                         6.         Johanna Sellman -74                                           12,85              Gteborg/S                        26.7

 

Kula                               7.         Annika Larsson –70                                             14,07              Gteborg/S                        26.7

 

Diskus                          2.         Annika Larsson –70                                             57,39              Sollentuna                          10.6

 

Spjut                           10.         Marie Rosengren –80                                          45,90              Gteborg/S                        26.7

 

Sjukamp                       8.         Karin Funke –71                                                  4.953e              Turku, FIN                    10-11.6

                                                     (15,32 – 1,62 – 10,51 – 25,42 – 5,55 – 35,79 – 2.31,03)

 

2001

 

Lngd                            4.         Robert Flt –77                                         (7,44w) 7,48              Gvle                                    20.7

 

Spjut                              6.         Richard Alneroth -80                                            70,16              Kvarnsveden                     24.5

 

Tiokamp                       1.         Patrik Melin –71                                                  7.590e              Ried, AUT                        30-1.7

                                                     (11,44 – 6,85 – 14,48 – 1,92 – 51,31 – 15,18 – 46,32 – 4,40 – 67,89 – 4.54,22)

 

Hjd                               8.         Lisa Hannula                                                             1,76              Gvle                                    13.5

 

Kula                               7.         Annika Larsson –70                                             13,70              Gvle                                    20.7

 

Diskus                          2.         Annika Larsson –70                                             55,72              Gvle                                    21.7

 

2002

 

400 m hck                 5.         Bjrn Engstrm -75                                              52,91              Gvle                                    18.8

 

Lngd                            6.         Robert Flt –77                                         (7,51w) 7,39              Gvle                                    19.7

 

Tresteg                         6.         Henrik Sahlstrm –77                       (15,43w) 15,27              Gvle                                    18.8

 

Diskus                          8.         Anders Larsson –66                                            54,00              Gvle                                      7.8

 

Tiokamp                       2.         Patrik Melin –71                                                  7.283e              Aalborg, DEN              27-28.7

                                                     (11,48 – 6,80 – 14,59 – 1,81 – 52,59 – 15,55 – 45,88 – 4,52 – 62,51 – 5.02,07)

 

100 m hck                 5.         Lina Quick –80                                                       14,12              Gvle                                    19.7

 

Stav                               8.         Michelle Railsback –82                                         3,65              Provo, Ut., USA                  3.5

 

Lngd                            5.         Lina Quick –80                                                         6,00              Gvle                                    17.8

 

Lngd                            8.         Karin Funke-Melin –71                                           5,87              Gvle                                    18.8

 

Diskus                          2.         Annika Larsson –70                                             57,00              Gvle                                    18.8

 

Spjut                              1.         Annika Petersson –79                                        54,82              Karlstad                               16.6

 


2003

 

(Tresteg                       5.         Henrik Sahlstrm –77                                         15,26i              Stockholm/Gl                   18.2)

 

Slgga                          7.         Robert Alneroth –84                                             60,59              Gvle                                    14.9

 

Tiokamp                       6.         Patrik Melin –71                                                  6.846e              Tallinn, EST                      7-8.6

                                                     (11,69 – 6,19 – 13,82 – 1,78 – 55,55 – 15,44 – 46,97 – 4,40 – 62,30 – 5.11,92)

 

100 m hck                 4.         Lina Quick –80                                                       13,75              Gteborg/U                           6.7

 

100 m hck               10.         Michelle Railsback –82                   (14,20 w) 14,34              Bozeman, Mt., USA        14.5

 

Stav                               8.         Michelle Railsback –82                                         3,67              Palo Alto, Ca., USA         30.5

 

Lngd                            5.         Lina Quick –80                                         (6,16w) 5,98              Gteborg/U                           5.7

 

Diskus                          2.         Annika Larsson –70                                             55,34              Gteborg/S                           2.9

 

Sjukamp                       7.         Michelle Railsback –82                                    4.634e              Bozeman, Mt., USA  14-15.5

                                                     (14,34 – 1,45 – 08,41 – 25,10 – 5,51 – 32,26 – 2.32,47)

 

2004

 

Lngd                            9.         Ruben Kiefer –74* (schw. medb)         (7,16i) 7,12              Karlstad                                 7.8

 

Lngd                         10.         Robert Flt –77                                                         7,05              Sollentuna                             8.7

 

Tresteg                         5.         Henrik Sahlstrm –77                                          15,45              Karlstad                                 8.8

 

Slgga                        10.         Robert Alneroth –84                                             60,20              Gteborg                             22.2

 

Tiokamp                       2.         Patrik Melin –71                                                  7.400e              Apeldoorn, NED         28-29.8

                                                     (11,62 – 6,76 – 14,54 – 1,93 – 52,70 – 15,29 – 46,56 – 4,40 – 61,87 – 4.51,64)

 

100 m hck                 4.         Lina Quick –80                                    (13,88w) 13,94              Vsters                             23.6

 

Lngd                            4.         Lina Quick –80                                         (6,08w) 6,04              Karlstad                                 8.8

 

Diskus                          2.         Annika Larsson –70                                             54,94              Gvle                                    17.7

 

Spjut                              2.         Annika Petersson –79                                        52,22              Gteborg/U                           2.9

 

2005

 

110 m hck                 8.         Michael Railsback –84                     (14,53w) 14,91              Louisville, Ky., USA        27.5

 

Tresteg                         7.         Henrik Sahlstrm –77                                          15,25              Helsingborg                        21.8

 

Kula                               1.         Jimmy Nordin –79                                                 19,74              Malm                                   16.8

 

Slgga                          8.         Robert Alneroth –84                                             62,16              Nykping                               5.6

 

Tiokamp                       5.         Patrik Melin –71                                                  6.872e              Huddinge                      30-31.7

 

100 m hck                 7.         Lina Quick –80                                    (13,74w) 14,04              Gteborg                               3.7

 

Lngd                            7.         Lina Quick –80                                                         6,07              Helsingborg                        20.8

 

Tresteg                      10.         Angelica Strm –81                           (12,38w) 12,33              Gvle                                    22.7

 

Diskus                          2.         Annika Larsson –70                                             53,93              Gvle                                      3.8

 

Spjut                              1.         Annika Petersson –79                                        56,24              Gvle                                    18.6

 

2006

 

110 m hck               10.         Michael Railsback –84                     (14,82w) 15,01              Crete, Ne., USA                22.4

 

Kula                               3.         Jimmy Nordin –79                                                 18,88              Gvle                                    25.7

 

Slgga                          3.         Robert Alneroth –84                                             64,46              Gvle                                      1.8

 

Tiokamp                       8.         Patrik Melin –71                                                  6.847e              Woerden, NED            19-20.8

 

100 m hck                 9.         Lina Quick –80                                    (14,22w) 14,28              Gteborg                               9.7

 

Tresteg                         7.         Angelica Strm –81                                              12,61              Karlskrona                          12.6

 

Diskus                          3.         Annika Larsson –70                                             53,86              Vsters                             28.7

 

Spjut                              1.         Annika Petersson –79                                        56,08              Mlaga, ESP                      28.6

 

Sjukamp                       6.         Lina Quick –80                                                    4.783e              Rakvere, EST                  3-4.6

 

2007

 

Tresteg                         7.         Henrik Sahlstrm –77                                          15,04              Eskilstuna                          12.8

 

Slgga                          6.         Robert Alneroth –84                                             59,72              Eskilstuna                          10.8

 

Tiokamp                       8.         Patrik Melin –71                                                  7.048e              Enkping                      14-15.8

 

Slgga                        10.         Madelen Fahlstedt -83                                        55,96              Gvle                                    20.7

 

Spjut                              1.         Annika Petersson –79                                        57,31              Eskilstuna                          12.8

 

2008

 

Tresteg                         5.         Angelica Strm –81                           (12,80w) 12,68              Vsters                                5.7

 

Spjut                              1.         Annika Petersson –79                                        54,15              Karlskrona                          16.6

 

2009

 

800 m                            4.         Johan Walldn -87                                            1.48,59              Gteborg/U                        30.8

 

1500 m                          7.         Johan Walldn -87                                            3.47,75              Malm/S                                 2.8

 

Slgga                          3.         Robert Alneroth –84                                             65,80              Bollns                                   9.5

 

Lngd                            6.         Angelica Strm –81                                                6,02              Jnkping                           21.5

 

Tresteg                         1.         Angelica Strm –81                                              13,31              Malm/S                                 1.8

 

Spjut                              1.         Annika Petersson –79                                        56,15              Malm/S                                 2.8

 

2010

 

800 m                            6.         Johan Walldn -87                                            1.48,78              Karlstad                               15.7

 

1500 m                          8.         Johan Walldn -87                                            3.48,68              Helsinki, FIN                      27.8

 

Kula                               3.         Jimmy Nordin –79                                                 18,70              Gvle                                      3.8

 

Slgga                          8.         Robert Alneroth –84                                             60,14              Gvle                                    3.10

 

800 m                          10.         Betty Strandberg -95                                       2.09,11              Stockholm/S                      31.8

 

Lngd                            9.         Angelica Strm –81                                                6,08              Sierra Nevada. ESP        10.7

 

Tresteg                         4.         Angelica Strm –81                           (13,04w) 13,00              Sierra Nevada. ESP          4.7

 

Spjut                              2.         Annika Petersson –79                                        56,09              Sopot, POL                        18.7