GEFLE IF:

SLKTBAND I ALLA TIDERS-LISTORNA

 

Uppdaterad 2010-12-16

 

Denna lista visar ett antal olika slktband i Gefle IF:s alla tiders-listor fr seniorer. Dessa namn terfinns i de individuella 80-bstalistorna. Listan r lngt ifrn komplett. Vi har inte hunnit lgga in samtliga grenar fr alla personer efter utkningen av listorna. Tillgg och ndringar mottages med tacksamhet!

 

Syskon

 

Emma Allvin -81: 100, 60H, 100H, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Kula, Diskus, Slgga, Spjut, 5-k, 7-k

Gustav Allvin –85: Stav, Tresteg

 

Richard Alneroth –80: Kula, Diskus, Slgga, Spjut

Stefan Alneroth –81: Kula, Diskus, Slgga

Robert Alneroth –84: Kula, Diskus, Slgga, Spjut

 

Jessika Andersson –84: Stav

Sandra Andersson –85: Stav

 

Nicole Bertilsson -93: 100

Caroline Bertilsson -95: Stav

 

Anders Bjrk –73: 60, 100, 200, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Spjut

Magnus Bjrk –77: 60, 100, Hjd, Stav, Lngd

 

Bengt Brgge -29: 800, 1000, 1500, 3000

Bo Brgge -37: 800, 1000, 1500, 3000, 5000, 10000

 

Lotti Burman -69: 60, 100, 200, 400, 60H, 100H, 400H, Hjd, Lngd, Diskus, Slgga, Spjut, 7-k

Fredrik Burman –73: 60, 100, 200, 400, 110H, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Kula, Diskus, Spjut, 10-k

 

Anna Ekstrm –86: Tresteg, Slgga,

Sofie Ekstrm –88: Slgga

 

Kristina Ekstrm –71: 100, 200, 400, 800, 1500, 3000

Katarina Ekstrm –75: 100, 400, 800, Hjd

 

Ingrid Engstrm –45: 100, 200, 400, 800

Arne Engstrm –48: 60, 100, 200, 400, 110H, 400H, Tresteg, Tiokamp

 

Erika Enlund –87: Slgga

Jessica Enlund –89: 100, 200, 300, 400, 1000, 1500, 3000, 400H, Hjd, Stav, Tresteg, Spjut

 

Stefan Fougman –56: Hjd, Tresteg

Claes Fougman –62: Hjd, Lngd

 

Caroline Fougman -84: 60, 100, 200, Stav, Lngd, Tresteg

Johan Fougman –90: Stav

 

Mikael Fransson -83: 60, Spjut

Ditte Skalk –95: Tresteg

 

Hugo Fredn -04: 1500, 5000, 10000

Lennart Fredn -17: 10000

 

Lars Hall –58: 400, 800, 1000, 1500, 3000, 5000, 3000Hi, 400H

Jan Hall –61: 200, 400, 800, 1500

Mats Hall –65: 800, 1500, 400H, Lngd, Spjut, 10-k

 

Martin Hedberg –77: Spjut

Ulf Hedberg –80: 60, 100, 200, 300, 400, Spjut

 

Johan Hedlund –73: 800, 1000, 1500, 3000, 5000, 3000Hi, Spjut

Martin Hedlund –77: 3000, 5000, 3000Hi

 

Cecilia Hglund –81: 400, 800, 1500

Sofie Leima –90: 60, 100, Hjd, Lngd, Tresteg

 

Anna Jansson –78: Hjd, Tresteg

Emma Jansson –81: 60 m, 100 m, 200 m, 300 m, 60H, 100H, Stav

 

Helene Jansson –69: 60, 100, 60H, 100H, Hjd, Lngd, Tresteg, Kula

Madelene Jansson –70: Lngd, Kula, Diskus, Slgga, Spjut

 

Henry Jonsson -39: Slgga

Sren Jonsson -40: Kula, Diskus, Slgga

 

Eero Kinaret –56: 800, 1500, 1 Mile, 3000, 5000, 10000

Marianne Kinaret –57: 200, 400, 800, 1500 m, 3000 m

 

Heikki Kirmanen –54: 800, 1500, 3000, 5000, 10000

Jouko Kirmanen –57: 800, 1000, 1500, 1 Mile, 3000, 5000,

 

Anders Larsson –66: Kula, Diskus, Slgga, Spjut

Annika Larsson –70: Kula, Diskus, Slgga, Spjut

 

Ove Lindgren –41: 110H, Hjd, Lngd, Tresteg

Karin Lindgren -44: Hjd, Lngd

 

Emelie Lingvall –85: 400, 800, 1500, 2000

Madelene Lingvall –85: 400, 800, 1500, 2000

 

Joakim Liske -69: 5000, 10000, 10-k

Jenny Liske -78: 60, 100, 200, 300, 400, 800, 1000, 1500, 2000, 100H,

Lngd, Slgga

 

Monica Lundberg -69: 100, 200, Lngd

Susanne Lundberg -71: 800

 

Lena Lundin –52: Kula, Diskus, Spjut,

Carina Lundin: Diskus

 

Johan Millquist -74: 100, 200, 800, 5000

Mathias Millquist -77: 800, 1500, 3000

 

Kathrin Mohebbi -91: 100, 200, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Spjut

Martin Mohebbi -92: 60, 110H, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg

 

Jimmy Nordin –79: Kula, Diskus, Slgga, Spjut

Andreas Nordin –81: Kula, Diskus, Slgga, Spjut

 

John Norling -67: 100, 200, 300, 400, 800, 1000, 1500, 3000Hi, 110H, 400H, Stav, Lngd, Spjut, 10-k

Niclas Norling –71: 100, 200, 300, 400, 800, 1500, 110H, 400H, Hjd, Lngd, Kula, Diskus, 10-k

Mattias Norling -77: 800, 1500, 10-k

 

Mikael Nygrds -73: Hjd, Stav

Rickard Nygrds -73: 110H, Hjd, Stav, Diskus, Spjut

 

Stefan Persson –72: Diskus, Slgga

Niclas Persson –73: Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Slgga, Spjut

 

Thomas Persson –71: 60, 100, 200, Lngd, Tresteg, Kula, 10-k

Susanne Persson –76: 60H, Hjd, Lngd, Tresteg, Kula, Diskus, Slgga, Spjut, 5-k

 

Erik Proos -54: 100, 200, Slgga

Marianne Proos -56: 100, 200

 

Michelle Railsback -82: 60, 100, 200, 300, 60H, 100H, Stav, Lngd, Kula, Spjut, 7-k

Michael Railsback –84: 100, 200, 60H, 110H, Hjd, Lngd, Tresteg

 

Ida Rosn -94: Slgga

Elin Rosn -96: Slgga

 

Mathias Rosengren –73: 60, 100, 200, 400, 110H, Hjd, Stav, Lngd, 10-k

Daniel Rosengren –78: 60, 100, 60H, 110H, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Spjut, 7-k,

Marie Rosengren –80: 60, 100, 200, 60H, 100H, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Kula, Diskus, Slgga, Spjut, 5-k, 7-k

 

Lena Sammeli –59: 200, 400, 100H

Olle Sammeli –61: 400, 800, 1500, 3000Hi

 

Katarina Schele –73: 100, 60H, Hjd, Lngd, Tresteg, Diskus, Spjut

Johanna Schele –71: Hjd, Lngd

 

sa Sellman –72: 60, 100, Lngd, Spjut

Johanna Sellman -74: 60, 100, 200, 60H, Hjd, Lngd, Tresteg, Kula, Slgga

 

Christer Sjberg –62: 110H

Peter Sjberg –65: 60, 100, 200, 300, 400, 400H, 10-k

 

Daniel Sderberg -74: 60, 100, Lngd

Emma hman -92: 60, 100, 200, Tresteg

 

Harry Tihvan: 800, 1500

Elisabeth Tihvan –60: 400, 800, 1500, 1 Mile, 3000, 400H

 

sa Westman -53: Slgga

Ylva Westman Hglund -60: Slgga

 

Sofia Wike -86: Slgga

Hanna Wike -88: 60, 100, 200, 400

 

Edvard Wolf -898: 400H, Lngd

Erik Wolf -00: 400H, Tresteg

 

Hugo Fredn -04: 5000, 10000

Lennart Fredn -17: 10000

 

Mats kerlind -58: 60, 100, 200, 400, 110H, 400H, 3000Hi, Lngd, Tresteg

Lars kerlind –62: 400, 800

 

Rose-Marie kerlf –54: Kula, Diskus, Spjut

Annelie kerlf –56: Diskus, Spjut

 

Per stlund -54: 100

Hkan stlund –58: 60, 100, 200, 400, Tresteg

 

 

 

Frldrar - barn

 

Gunnar Hg –01: Lngd, 5-k

Barbro Hg –45: 100, 200, Lngd, Kula

 

Gsta Bergkvist –20: 400, 800, 1000, 1500, 1 Mile, 2000, 3000

Claes-Gran Bergkvist –49: 200, 400, 800, 1500, 400H, Tresteg

 

Rune Berglund –23: Kula, Diskus, Slgga

Per-Gunnar Berglund –57: Kula, Diskus, Slgga, Spjut

 

Jan Smiding -32: Kula, Diskus, Spjut, 5-kamp

Helene Smiding -59: Lngd

 

Bert Hall -34: 800, 1500

Lars Hall –58: 400, 800, 1000, 1500, 3000, 5000, 3000Hi, 400H

Jan Hall –61: 200, 400, 800, 1500

Mats Hall –65: 800, 1500, 400H, Spjut, 10-k

 

Torgny Persson -44: 100, 200, 400, Lngd

Tomas Persson -73: 400, 800, Lngd

 

Dick Railsback –46: 100, 400, Stav,

Michelle Railsback -82: 60, 100, 200, 300, 60H, 100H, Stav, Lngd, Kula, Spjut, 7-k

Michael Railsback –84: 100, 200, 60H, 110H, Hjd, Tresteg

 

Martin Norberg -46: 200, 110H, 400H, Lngd, Tresteg, 5-k, 10-k

Malin Norberg -79: Spjut

 

Stig Rune -46: 5000

Peter Rune -67: 1500, 3000

 

Oiva Jussi –48: 1500, 3000, 5000, 10000

Jari Jussi –68: 1500, 3000, 5000, 3000Hi

 

Pentti Kuusisto -50: Hjd, Kula, Diskus, Slgga

Jani Kuusisto -80: Diskus, Slgga

 

Magnus Odn -52: Slgga

Cecilia Odn -85: 60, 100, Hjd, Lngd, Tresteg, Kula

 

Jouko Haaranen -54: Diskus, Slgga, Spjut

Emma Haaranen -94: Kula, Spjut, Slgga, Diskus

 

Stefan Fougman –56: Hjd, Tresteg

Lotta Paulsn-Fougman –57: Kula, Diskus, Slgga, Spjut

Caroline Fougman -84: 60, 100, 200, Stav, Lngd, Tresteg

Johan Fougman –90: Stav

 

Rolf Skalk –56: Kula, Slgga, Spjut

Mikael Fransson -83: 60, Spjut

Ditte Skalk –95: Tresteg

 

Tommy Jonsson –58: 400, 110H, 400H, Lngd, Kula, Diskus, Slgga

Katarina Trnros -63: 60, 100, 200, Lngd, Kula, Diskus, Slgga, Spjut

Sandra Trnros -95: 60, 100, 200, 800, Hjd, Lngd

 

Aira Karjalainen –60: 100, 200, 400, 800, 1500, 100H, 400H, Lngd, Kula

Cathrine Karjalainen –82: 60, 200, 400, 2000

 

Erik Proos -54: 100, 200, Slgga, 10-k

Elisabeth Tihvan –60: 400, 800, 1500, 1 Mile, 3000, 400H

Marie-Louise Proos –90: 100, 400H, Tresteg

 

Ylva Westman Hglund -60: Slgga

Jennifer Hglund -90: 60, 100, 200, 300, Stav, Lngd, Slgga

 

Anders Enmark –61: 1500, 3000, 5000, 10000, 3000Hi

Elisabeth Thirsson-Enmark –64: 3000

Moa Enmark –94: 60, 800, 1500, 1 Mile, 3000

 

Jan Eriksson -61: 5000

Madeleine Eriksson -93: 60, 100, 200, 300, 400, 100H, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg

 

Per-Arne Strandberg -61: 1500

Betty Strandberg -95: 60, 100, 200, 300, 400, 800, 100, 1500

 

Mats Bertilsson -64: 100, 110H, Hjd, Stav, Lngd, Kula, Diskus, Slgga, Spjut, 10-k

Nicole Bertilsson -93: 100

Caroline Bertilsson -95: Stav

 

Mats Hall –65: 800, 1500, 400H, Spjut, 10-k

Jesper Hall -90: 800, 400H

 

Pia Jonsson –65: Kula, Spjut

Petra Larsson -90: 60, 100, 200, Lngd, Slgga

 

 

Frldrar – barn - barnbarn

 

Stig Viln –25: Tresteg

(Ann-Louise Viln –53: Elitlngdhoppare i IF Skade)

Michael Matton –74: 60, 100, 200, 400, Lngd

 

Bert Hall -34: 800, 1500

Mats Hall –65: 800, 1500, 400H, Spjut, 10-k

Jesper Hall -90: 800, 400H

 

Bo Romin –39: 5000, 10000

(Lennart Romin -69: Ledare och duktig veteranlpare)

Andreas Romin -91: 60, 100, 200, 400, Lngd, 110H, Hjd, Stav, Lngd, Kula, Diskus, Spjut

 

kta par och sambo (se ven frldrar-barn-listan)

 

OBS: Denna rubrik r lite flytande. Den innehller par som varit stabila i mnga r och som nnu r det. Den innehller ocks par som d var stabila men som gtt skilda vgar sedan dess. Ngra knepiga par (t ex en kille och fler tjejer under rens lopp) har utelmnats

*) = idag helt skra par, utifrn vad redaktionen vet.

 

*Bjrn Mrtenson –55: 200, 400, 800, 1000, 1500, 3000

*Tina Lindahl –60: 100, 200, 400, 800, Lngd

 

Jan Olsson –56: 200, 400, 800, 1000, 1500

Martina Olsson –61: 200, 400

 

*Lars Jansson –61: 1500, 3000, 5000, 10000

*Ingela Eriksson –62: 1500, 3000

 

Tomas Lindstrm –67: 400, 800, 1000, 1500, 3000, 5000

Cecilia Hansson –72: 200, 400, 800

 

*Stefan Lehnbom -68: Halvmar

*Maria Jmthagen -71: 60, 100, 200, 60H, 100H, 400H, Hjd, Lngd, Tresteg, 7-k

 

Karin Funke-Melin -71: 60, 100, 200, 300, 400, 800, 60H, 100H, 400H, Hjd, Lngd, Kula, Diskus, Slgga, Spjut, 5-k, 7-k

Patrik Melin –71: 60, 100, 200, 400, 60H, 110H, 400H, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Kula, Diskus, Slgga, Spjut, 5-k, 7-k, 10-k

 

Jonas Brodn –71: 300, 400, 800, 1500

Nina Gudmundsson –75: 1500, 3000, 5000, 10000

 

*Jim Ns –71: 100, 200, 300, 400, 800, Lngd, 5-k

*Emma Jansson-Ns –81: 60, 100, 200, 300, 60H, 100H, Stav

 

*Patrik Melin –71: 60, 100, 200, 400, 60H, 110H, 400H, Hjd, Stav, Lngd, Tresteg, Kula, Diskus, Slgga, Spjut, 5-k, 7-k, 10-k

*Angelica Strm –81: 60, 100, 200, 100H, Hjd, Lngd, Tresteg, Kula, Diskus, Spjut, 7-k

 

Marit Pettersson –74: 400, 800, 1500

Patrik Sderqvist –75: 100, 300, 400, 800

 

Sara Mentzer -78: 60, 100, 200, 100H, Lngd, Tresteg, Kula, Slgga, 7-k

Fredrik Ekstrand –79: 60, 100, 200, 300, 400, 110H, 400H, Stav, 10-k

 

*Cecilia Hglund –81: 400, 800, 1500

*Andreas Jansson -83: 60, 100, 200, 300, 400

 

 

Ngra andra slktskap

 

Ove Lindgren –41: 110H, Hjd, Tresteg

Karin Lindgren: -43: Hjd

(Brorson: Rickard Nygrds –73: Hjd, Stav, 10-k)

(Brorson: Mikael Nygrds –73: Stav)

 

Kusin: Conny Lenholm -05: Diskus

Kusin: Sixten Lundin -16: Diskus

 

Emelie Lingvall –85: 1500, 2000

Madelene Lingvall –85: 1500, 2000

(Kusin: Lisa Lingvall -96: 400, 800, 1500)

 

John Norling -67: 100, 200, 300, 400, 800, 1000, 1500, 3000Hi, 110H, 400H, Lngd, Spjut, 10-k

Niclas Norling –71: 100, 200, 300, 400, 800, 110H, 400H, Hjd, Lngd, Kula, Diskus, 10-k

Mattias Norling -77: 800, 1500, 10-k

 (Kusin: Kit Norling –68: Kula, Diskus, Slgga, Spjut)

 

Thomas Persson –71: 60, 100, 200, Lngd, Tresteg, 10-k

Susanne Persson –76: 60H, Hjd, Lngd, Tresteg, Kula, Slgga, Spjut, 5-k

(Kusin: Fredrik Persson –72: Hjd, 10-k)

 

Kusin: Fredrik Persson –86: 60, 100, Hjd, Lngd, Tresteg, Kula, Slgga. 

Kusin: Daniel J Persson –88: Lngd, Tresteg

 

 

Aktiva med slkt i andra klubbar och idrotter

 

Kjell Andersson -54:

Son Andreas Andersson (f 1985) JSM-brons i tiokamp 2003 fr Valbo AIF

Einar Danielsson -17:

Lillebror Werner Danielsson (f 1921) duktig sprinter i Ljusne AIK (vilket ven Einar var!)

Kristina Ekstrm -71 och Katarina Ekstrm (-75)

Mamma Karin Hgberg (f 1946) svensk elit p kort hck fr IF Skade

Ingrid Engstrm -45:

Make Olle Andersson (f 1942): Lnglpare av SM-finalklass fr Sdertlje IF och Enhrna IF och elitorienterare

Madeleine Eriksson -93

Storebror Fredrik Carlstrm landslagsman i skidkning.

Pappa Janne Eriksson (f 1961) svensk elit i orientering m m och ledare i GIF.

Farfar Olle Eriksson landslagsman i skidorientering m m fr Sdertlje IF

Mathias Erkkil -89

Pappa Leif Kerro (f 1958) UP-guld i 3 x 1000 m 1972 med Gvle GIK + duktig skidkare

Emma Gllstedt -96:

Pappa Niklas Gllstedt (f 1967) elitseriespelare i ishockey fr bl a Bryns IF, med SM-guld 1993.

sa Hallstrm -72:

Make Magnus Edstrm (f 1973) J-landslagsman och SM-finalist i diskus fr IF Gta.

Ann-Kristin Hedfors -55:

Make Thomas Eriksson (Hedfors) (f 1951) svensk juniorelit i hcklpning fr Hgbo GIF

Johan Hedlund -73 och Martin Hedlund -77:

Pappa Bengt Hedlund (f 1948) ledare och trnare i GIF. Farfar Ivar Hedlund framgngsrik lngdistansare i Hedesunda IF

Filip Hjorth -93:

Pappa Jrgen Hjorth (f 1967) JSM-etta i hjd (2,15) + allroundhoppare fr Sters IF och IFK Mora

Evelina Huldn -90:
Pappa Stefan Huldn (f 1966) vrldselit i styrkelyft. Duktig medeldistansare som barn.

Mats Hultin -22:

Pappa Gran Hultin (f 1897) SM-guld, svenska rekord + OS-deltagande 1920. SFIF:s styrelse

Cecilia Hglund -81 och Sofie Leima -90:

Mamma Anette Andersson (f 1958). Ungdomslandslaget p 3000 m 1975 fr Enhrna IF

Sara Jansson -93:

Storasyster Ann-Sofie Jansson (f 1989). USM-finalist p 100 m fr Hofors AIF.

Stig Johansson -16:

Pappa Ricken Johansson (f 1882) Olympisk konstkare silvermedaljr 1908. SM-guld 1904, 1908 och 1910 fr IFK Gvle

Ulrica Jonsson -71:

Pappa sten Jonsson (f 1944) noterade 10,8m p 100 m fr IK Akilles 1964.

Aira Karjalainen -60 och Cathrine Karjalainen -82:

Lillebror / morbror Kysti Karjalainen elitseriespelare i ishockey fr Bryns IF. 31 NHL-matcher

Magnus Karlsson -72:

Farfar Gsta Karlsson (f 1910) SM-brons p 800 m fr IK Huge 1935

Sambo Kristina Lf (f 1974) och svger Ronnie Lf (f 1971). Duktiga lpare och skidkare fr Hgbo AIK.

Svrfar Sune Lf (f 1937). Vann B-SM p 1500 m 1961 fr Sandvikens GK

Sune Hllsta Karlsson -28:

Svrfar Klas Westring (f 1902) SM-silver i maraton 1934 fr Hedesunda IF

Niklas Konstenius -72:

Pappa Brje Konstenius (f 1946) landslagsmssig 5000-lpare fr Sprvgen.

Hanna Lindqvist -96:

Pappa Leif Linkan Lindqvist

Karin Lindqvist -63:

Storebror Jan Lindqvist (f 1955). svensk juniorelit i mngkamp m m fr Valbo AIF och Gvle GIK

Svgerska se Fernis (Lindqvist – f 1959) U-landslaget i kast fr IFK Mrsta

Storasyster Inger Lindqvist (f 1958) duktig kastare i Valbo AIF och IF Skade.

Sven Lundgren -01:

Sondotter Monica Lundgren (f 1973), flerfaldig SM-etta p 400 m och Stor Grabb inom SFIF, tvlade fr Tby IS

Carina Lundin:

Bror Stefan Lundin mngrig allsvensk spelare och trnare (och ven sporadisk sprinter i GIF)

Linn Malmo -84:

Mamma Linda Malmo (f 1958) lovande sprinter i IF Skade.

Moster Betty Malmo (f 1964) USM-finalist med fina resultat i sprint och sjukamp. IF Skade. Senare trnare o ledare i Valbo AIF

Ida Markstrm -93:

Mamma Lena Olsson (Markstrm) (f 1960) elitspjutkastare fr Bellevue IK och Sprvgen + ledare och frbundsdomare i GIF.

Pappa Anders Markstrm (f 1960): Allsvensk fotbollsmlvakt i bl a Gefle IF p 1980-talet.

Storebror Jakob Markstrm (f 1990) NHL-mlvakt och elitserien m Bryns IF

Michael Matton -74:

-Hustru Karin Jernberg (f 1976) elitsprinter/hcklpare i Tby IS

-Pappa ke Malmberg (f 1954) duktig sprinter i Gvle GIK

(Se ven Tre-generationerslistan)

Folke Melin -51:

Lillebror Sture Melin (f 1942) spjutkastare i Nordingr SK och Salsker-Ullngers IF (SUIF)

Sara Mentzer -78:
Lillasyster Jenny Mentzer (f 1980) USM-medaljr i tresteg fr Istrums SK.

Lars Norberg -68:

Storasyster Annica Norberg (f 1964) duktig p 1500-5000 fr IF Skade. Systerson Joachim Nyberg (f 1998) tvlar fr GIF.

Johan Norberg -61:

Pappa Bernt Norberg (f 1931) elitlpare p 1500-5000 m fr IFK Sundsvall.

Elin Nord -97:

Pappa Mikael Nord (f 1961) rekordsnabb veteransprinter i Hgbo GIF

Jimmy Nordin -79 och Andreas Nordin -81:

Pappa Lars-Gran Nordin duktig juniorkastare i IFK Hedemora

Maria Nordstrm -91:

Mamma Gunnel Mrtberg (f 1958) OS-VM-kare p skidor och USM-etta p 1500 m fr Hgbo GIF

Storebror Gustav Nordstrm -89: Landslaget i skidor m m

Mats Norrbom -57:

Dotter Cecilia Norrbom (f 1987) svensk juniorelit p medeldistans fr Turebergs FK

Boel Pers -83:

Mamma Ingegerd Pers  (f 1953) duktig skidkare och terrnglpare fr Valbo AIF

Tova Pehrson -93:

Pappa Joakim Pehrson (f 1966) elitseriespelare i Bryns IF (och duktig ungdomsfriidrottare i GIF upp till P14)

Elin Pll -91:

Pappa Stefan Pll (-68) elitseriespelare i ishockey fr Bryns.

Johanna Sellman -74:

Exsambo Jerry Riutta (f 1970) SM i lngd. Pers 7,85

Christer Sjberg -62 och Peter Sjberg -65:

Pappa Wolmar Sjberg (f 1937) duktig medeldistansare i SGK och ordfrande i GIF

Jan Sjblom -44:

Dotter Lotta Sjblom (f 1965) duktig medeldistansare i IF Skade och skidkare

Rolf Skalk -56, Mikael Fransson -83 och Ditte Skalk -95

Pappa/farfar Gsta Skalk orienterare som bl a vann tiomila. Storebror/farbror Arne Skalk (f 1952) fotbollsmlvakt i allsvenskan fr Bryns IF och Gefle IF. (och har deltagit i flera Castorama). Daniel Skalk (f 1997) har vunnit GD-GIF

Jan Smiding -32:

Yngre brder Per-Eric (f 1950) och Per-Owe (f 1950). Bda SM-ettor 1973 i spjut resp tresteg. P-E i KA 2 IF och P-O i IFK Lund.

Lillasyster Birgitta Smiding (f 1942) operasngerska i bl a Ingmar Bergmans Trollfljten

Jan-Olov Stark -68:

Storebror Kurt-Olov Stark (f 1964) sprinter och senare framgngsrik trnare i Strands IF och GIF.

Lennart Stjernberg -44:

Pappa Tore Stjernberg kastare och ledare i Hofors AIF

Magnus Sthlberg -75:

Pappa Tomas Sthlberg (f 1945)  duktig medeldistansare i IK Huge och IK Akilles. Dessutom ledare i GIF och GFIF.

Maria Svahn (Hugosson) -73:

Make Mattias Hugosson (F 1974) allsvensk mlvakt fr Gefle IF.

Gran Svensson -59:

Pappa Karl-Evert Svensson (f 1935) SM-medaljr i tiokamp fr bl a Arbr IK

Katarina Trnros -63:

Kusin Ulf Axelsson (f 1962) USM-etta i tresteg 1978 fr Hanvikens SK

Johan Walldn -87:

Farbror Kurt Walldn (f 1942) DM-guld p 400 m hck fr GGIK

Sven Westlund -24:

Son Per ke Westlund (F 1957) svensk elit i spjut fr Valbo AIF

Julia Wigren -93:

Mamma Anna-Karin strm (f 1964) U-landslaget i lngd fr Bollns. Morbror Hasse strm (f 1968) Vrldsmstare, svensk mstare, MVP m m i bandy

Mats kerlind -58 och Lars kerlind -62:

Kusin Tomas Nordn (f 1962). Bordtennisspelare som bl a har slagit J-O Waldner.

Sren kerman -36:

Son Ulf kerman (f 1965) duktig sprinter i NAIF-79. Sondotter Wilma (f 1999) r duktig i GIF:s ungdomsverksamhet.