GEFLE IF: POJKAR 18 R
30-BSTA "ALL TIME"
Rena "ett-rslistor" - inga yngre aktiva medtagna
Kortare listor i vissa grenar med f uppndda resultat
*) = nu SM-vrdig gren
rtal inom parantes - r med grenen p JSM/USM/NLM-program
Grenar i kursiv stil: Numera ej gllande regler/redskap
UPPDATERAT: 2010-10-30
60 meter (inomhus)* (1974-)
6,97 Bjrn Lundin -82 Stra 27.2.00
6,98 Robert Flt -77 Falun 14.1.95
7,02 Joakim Lundqvist -81 Stra 9.1.99
7,05 Ulf Hedberg -80 Bollns 17.1.98
7,11 Andreas Jansson -83 Vsters 14.1.01 -5-
7,20 Carl H Sundell -72 Solna 3.2.90
7,22 Johan Raak -74 Karlstad 25.1.92
7,23 Mathias Rosengren -73 Solna 6.1.91
7,23 Fredrik Ekstrand -79 Bollns 15.2.97
7,32 Anders Granstrand -61 79 -10-
7,39 Daniel Rosengren -78 Gteborg/FH 3.2.96
7,40 Fredrik Burman -73 Vxj 2.2.91
7,40 Oskar Borbos -91 Vsters 18.1.09
7,45 Anders Bjrk -73 Solna 2.2.91
7,50 Tobias Bjrklund -77 Handen 22.1.95 -15-
7,51 Rasmus Ersson -90 Falun 16.2.08
7,52 Erik Bck -83 Eskilstuna 28.1.01
7,52 Thomas Persson -71 Falun 4.12.88
7,58 Johan Jackson -72 Falun 3.12.89
7,58 Andreas Romin -91 Bollns 17.2.09 -20-
7,61 Robin Larsson -89 Bollns 6.1.07
7,63 Daniel Sderberg -74 Solna 1.2.92
7,64 Guido Ripke -71 Haparanda 21.1.89
7,64 Mikael Brinnen -89 Vsters 21.1.07
7,66 John van Leer -83 Eskilstuna 28.1.01 -25-
7,70 Robin Jansson -78 Solna 20.1.96
7,71 Fredrik Persson -86 Falun 29.11.03
7,71 Erik Gerdin -92 Bollns 2.1.10
7,81 Daniel J Persson -88 Stra 22.1.06
7,83 Fredrik kerlind -74 Falun 11.1.92 -30-
Manuella tider
6,9m Robert Flt -77 Falun 26.11.94
6,9m Bjrn Lundin -82 Vsters 12.3.00
7,1m Anders Granstrand -61 79
7,2m Hkan stlund -58 76
7,5m Carl-Anders Nslund -60 78
100 meter* (1959-)
10,83 -0,1 Robert Flt -77 Uppsala 18.8.95
10,89 0,0 Joakim Lundqvist -81 Stockholm/S 17.9.99
10,98 +1,2 Ulf Hedberg * -80 Karlskrona 14.8.98
10,99 +1,3 Bjrn Lundin * -82 Helsingborg 8.7.00
11,08 +1,5 Michael Matton * -74 Gvle 12.9.92 -5-
11,11 +1,7 Andreas Jansson -83 Gvle 24.6.01
11,14 +1,3 Mathias Rosengren * -73 Vxj 16.8.91
11,19 +1,5 Johan Raak -74 Gvle 12.9.92
11,21 -2,2 Carl H Sundell * -72 sthammar 19.5.90
11,25 +2,0 Oskar Borbos -91 Gvle 24.6.09 -10-
11,31 Anders Granstrand -61 Rttvik 25.8.79
11,45 +2,0 Fredrik Burman -73 Vaterstetten, GER 1.6.91
11,54 -0,8 Fredrik Ekstrand * -79 Bollns 12.7.97
11,55 -1,4 Erik Gerdin -92 Gvle 19.6.10
11,59 +2,0 Daniel Sundman -67 Gvle 21.8.85 -15-
11,59 +1,3 Anders Bjrk * -73 Vsters 11.8.91
11,60 +1,6 Johan Jackson -72 Gvle 2.6.90
11,62 +0,9 Tomas Rosborg -79 Uppsala 29.6.97
11,63 +0,9 Thomas Persson * -71 Gvle 11.8.89
11,64 +1,6 Lars Nordin -67 85 -20-
11,65 -0,2 Mikael Brinnen -89 Stockholm/S 8.8.07
11,68 +1,5 Erik Bck * -83 Gvle 4.8.01
11,74 +0,6 Andreas Romin -91 Gvle 22.8.09
11,88 +1,0 Guido Ripke -71 Vrnamo 9.9.89
11,89 +2,0 Robin Jansson -78 Gvle 24.7.96 -25-
11,93 -0,7 Tobias Bjrklund -77 Vrnamo 8.9.95
11,95 -0,5 Daniel Rosengren -78 Gvle 25.6.96
11,97 +0,7 Fredrik kerlind * -74 Gvle 6.6.92
11,99 0,0 Daniel Sderberg * -74 Gvle 15.8.92
12,01 +0,4 Fredrik Persson -86 Enkping 10.7.04 -30-
Medvind
10,96 w2,7 Ulf Hedberg -80 Karlskrona 14.8.98
10,97 w3,6 Bjrn Lundin -82 Sollentuna 11.6.00
11,03 w3,8 Mathias Rosengren -73 Vsters 11.8.91
11,07 w3,0 Carl H Sundell -72 Gvle 2.6.90
11,36 w3,1 Rasmus Ersson -90 Rauma, FIN 2.7.08
11,38 w2,8 Anders Bjrk -73 Gvle 16.5.91
11,53 w3,1 Thomas Persson -71 Gvle 1.7.89
11,61 w2,3 Daniel Rosengren -78 Gvle 21.9.96
11,64 w4,2 Fredrik kerlind -74 Gvle 15.5.92
11,73 w3,3 Robin Jansson -78 Gvle 20.7.96
11,76 w4,0 Tobias Bjrklund -77 Falun 1.7.95
11,83 w4,2 Daniel Sderberg -74 Gvle 15.5.92
12,00 w2,7 Johan Millquist -74 Gvle 26.9.92
Manuella tider
11,1m Hkan stlund -58 Hudiksvall 9.6.76
11,2m Anders Granstrand -61 Bad Essen, FRG 12.6.79
11,3m Sven Hellstrm -08 Gvle 5.9.26
11,4m Juha Moilanen -61 Gvle 12.9.79
11,4m w Fredrik kerlind -74 Ljusdal 23.5.92
11,5m Jan-Erik Edvardsson -49 67
11,5m Michael Railsback -84 Crete, Ne., USA 15.6.02
11,6m Hans Lnn -38 Hofors 9.9.56
11,6m Arne Engstrm -48 66
11,6m Mats kerlind -58 Stockholm/S 13.7.76
200 meter* (1980-)
21,88 -0,1 Robert Flt -77 Uppsala 18.8.95
22,28 i Joakim Lundqvist -81 Bollns 17.1.99
22,35 +1,4 Ulf Hedberg -80 Vsters 8.8.98
22,46 +1,1 Oskar Borbos -91 Gvle 28.7.09
22,59 +1,6 Carl H Sundell -72 Vsters 4.8.90 -5-
22,67 +1,7 Andreas Jansson -83 Gvle 16.6.01
22,78 -2,0 Johan Raak -74 Gvle 29.7.92
23,01 -0,2 Mathias Rosengren -73 Vxj 18.8.91
23,05 Anders Granstrand -61 Vsters 29.7.79
23,25 +1,7 Henrik sander -79 Gvle 19.7.97 -10-
23,36 +0,9 Thomas Persson -71 Gvle 13.9.89
23,47 +1,1 Lars Nordin -67 85
23,49 +0,7 Tomas Rosborg -79 Torsby 10.8.97
23,55 +1,5 Fredrik Burman -73 Gvle 1.9.91
23,55 i Fredrik Ekstrand -79 Bollns 15.2.97 -15-
23,60 -0,7 Daniel Sundman -67 Gvle 18.5.85
23,68 -1,1 Andreas Romin -91 Gvle 11.6.09
23,69 +1,7 Erik Bck -83 Gvle 16.6.01
23,97 +1,1 Andreas Efverstrm -91 Gvle 28.7.09
24,06 +1,2 Guido Ripke -71 Gvle 19.9.89 -20-
24,20 +2,0 Fredrik kerlind -74 Gvle 14.6.92
24,28 -3,0 Michael Matton -74 Gvle 23.8.92
24,50 i Erik Gerdin -92 Bollns 6.2.10
24,53 Jim Ns -71 Gvle 7.6.89
24,64 +0,4 Daniel Sderberg -74 Eskilstuna 31.5.92 -25-
24,72 -1,9 Johan Millquist -74 Bollns 11.7.92
24,79 -0,6 Tobias Ivarsson -81 Falun 22.5.99
24,88 -1,2 Daniel Rosengren -78 Gvle 14.5.96
25,18 +1,8 Jari Jussi -68 Gvle 16.9.86 -29-
(Grns 25,74)
Medvind
22,33 w2,5 Ulf Hedberg -80 Gvle 4.7.98
22,35 w4,8 Joakim Lundqvist -81 Gvle 3.7.99
22,48 w3,3 Andreas Jansson -83 Gvle 24.6.01
22,56 w3,3 Bjrn Lundin -82 Gvle 23.5.00
22,85 w3,5 Mathias Rosengren -73 Sollentuna 15.6.91
22,95 w2,4 Fredrik Ekstrand -79 Gvle 3.8.97
23,33 w2,6 Daniel Sundman -67 85
23,37 w5,6 Andreas Romin -91 Stra 14.6.09
23,80 w2,5 Michael Matton -74 Vsters 1.8.92
24,07 w2,2 Fredrik kerlind -74 Gvle 15.5.92
24,49 w2,2 Daniel Sderberg -74 Gvle 15.5.92
24,52 w2,2 Johan Millquist -74 Gvle 15.5.92
25,28 w2,2 Magnus Jonsson -74 Gvle 15.5.92
25,42 w2,4 Alexander Lindqvist -81 Gvle 21.7.99
Manuella tider
22,3m Anders Granstrand -61 Burg Gretesch, GER 14.6.79
22,6m i Bjrn Lundin -82 Vsters 12.3.00
23,5m Hans Lnn -38 Sandviken 12.8.56
23,9m Dick Abelsen -48 66
23,9m Mats kerlind -58 Stockholm/S 14.7.76
24,1m Arne Engstrm -48 66
24,3m Jan-Erik Edvardsson -49 67
24,3m Mikael Eklund -59 Sandviken 3.8.77
24,6m Jan-Olov Svensson -44 Gvle 27.7.62
24,7m Tommy Lw -39 Bomhus 19.7.57
24,7m Hkan stlund -58 76
24,8m Erik Proos -54 72
25,1m Jouko Kirmanen -57 Sandviken 6.8.75
25,3m Kent Nyln -64 82
25,4m Kurt Hellman -38 Gvle 7.6.56
25,5m Harry Tihvan -56 74
(Grns 25,5)
300 meter
35,46 Oskar Borbos -91 Gvle 17.5.09
400 meter* (1959-)
49,46 Oskar Borbos -91 Bollns 11.7.09
49,83 Henrik sander -79 Tallinn, EST 2.7.97
49,96 Juha Moilanen -61 Stockholm/S 16.9.79
50,57 Fredrik Ekstrand -79 Gvle 2.8.97
50,83 Daniel Sundman -67 Eskilstuna 28.7.85 -5-
51,43 Markus Liwing -89 Gvle 31.7.07
51,60 Andreas Romin -91 Gvle 19.7.09
51,63 Per Westerlund -76 Gvle 12.6.94
51,69 Mathias Rosengren -73 Helsingborg 13.7.91
51,73 Johan Raak -74 Alzenau, GER 30.5.92 -10-
51,76 Guido Ripke -71 Timr 21.5.89
51,8m Peter Sjberg -65 83
51,84 Fredrik Burman -73 Vaterstetten, GER 1.6.91
51,96 Jim Ns -71 Gvle 23.7.89
52,10 Lars Nordin -67 85 -15-
52,10 Andreas Efverstrm -91 Vsters 9.8.09
52,29 Johan Millquist -74 Gvle 19.7.92
52,4m Anders Granstrand -61 Gvle 30.5.79
52,61 Mgnus Sthlberg -75 Gvle 3.7.93
52,7m Olle Sammeli -61 Hudiksvall 2.6.79 -20-
52,75 Erik Bck -83 Gvle 4.8.01
52,9m Mats Hall -65 83
53,0m Dick Abelsen -48 Bomhus 16.9.66
53,2m Arne Engstrm -48 66
53,34 Fredrik kerlind -74 Gvle 13.6.92 -25-
53,44 Edi Touray -61 79
53,65 Rasmus Ersson -90 Fana, NOR 16.8.08
53,97 Peter Jernqvist -66 84
53,98 Andreas Jansson -83 Kvarnsveden 24.5.01
54,00 Mathias Erkkil -89 Sollentuna 27.5.07 -30-
Bsta eltid
52,92 Mats Hall -65 83
800 meter* (1943-)
1.50,8m Juha Moilanen -61 Stovner, NOR 5.8.79
1.52,21 Johan Walldn -87 Norrtlje 11.7.05
1.54,36 Per Westerlund -76 Lule 7.8.94
1.55,14 Henrik sander -79 Sollentuna 1.6.97
1.55,16 Peter Jernqvist -66 Gvle 4.8.84 -5-
1.56,44 Fredrik Horn -67 Stockholm/S 30.7.85
1.57,30 Markus Liwing -89 Huddinge 17.6.07
1.57,94 Mats Hall -65 83
1.58,03 Andreas Efverstrm -91 Stockholm/S 2.8.09
1.58,46 Magnus Jonsson -74 Sollentuna 7.6.92 -10-
1.58,73 Johan Millquist -74 Gvle 6.7.92
1.58,74 Mathias Millquist -77 Gvle 6.7.95
1.58,76 Daniel Sundman -67 85
1.58,96 Magnus Sthlberg -75 Sollentuna 12.6.93
1.59,04 Tomas Hedlund -69 Gvle 28.6.87 -15-
2.00,13 David Schilling -79 Karlstad 16.8.97
2.00,5m Roger Alm -62 80
2.00,59 Marcus kerlund -79 Gvle 23.6.97
2.00,70 Jim Ns -71 Gvle 22.7.89
2.01,13 Gran berg -70 Vsters 6.8.88 -20-
2.01,35 Anders Jansson -70 Gvle 22.6.88
2.01,54 Peter Sjberg -65 83
2.01,6m Keith Johansson -44 Gvle 23.8.62
2.01,6m Olle Sammeli -61 Vsters 4.6.79
2.01,74 Daniel Johansson -71 Gvle 9.9.89 -25-
2.01,9m Harry Tihvan -56 Vsters 3.6.74
2.03,07 Jari Jussi -68 86
2.03,8m Jouko Kirmanen -57 75
2.04,7m Kjell Welker -38 Gvle 23.7.56
2.04,8m Sven Hkansson -40 Gvle 3.7.58 -30-
1000 meter
2.38,18 Magnus Sthlberg -75 Gvle 9.5.93
2.40,45 Daniel Johansson -71 Eskilstuna 2.9.89
2.41,3m Bengt Nilsson -38 Hofors 22.9.56
2.41,6m Kjell Welker -38 Strmsberg 1.7.56
2.41,69 Andreas Efverstrm -91 Sandviken 1.10.09 -5-
2.42,0m Keith Johansson -44 Gvle 19.9.62
2.42,8m Karl-Ivar Hedberg -32 Gvle 4.7.50 -7-
1500 meter* (1959-)
3.54,2m Juha Moilanen -61 Gvle 19.6.79
3.58,06 Johan Walldn -87 Gvle 24.7.05
3.58,46 Fredrik Horn -67 Eskilstuna 27.7.85
4.00,05 Peter Jernqvist -66 Gvle 19.6.84
4.04,4m Nils Toft -28 Gvle 10.7.46 -5-
4.05,72 Mathias Millquist -77 Gvle 28.6.95
4.07,53 Markus Liwing -89 Stockholm/S 8.8.07
4.07,77 David Schilling -79 Gvle 11.6.97
4.09,50 Johan Hedlund -73 Uppsala 30.6.91
4.09,6m Mats Hultin -22 Stockholm/S 22.9.40 -10-
4.09,74 Tomas Hedlund -69 Sollentuna 14.8.87
4.11,2m Mats Hall -65 83
4.11,47 Daniel Johansson -71 Gvle 11.8.89
4.11,97 Jari Jussi -68 Gvle 2.9.86
4.15,09 Marcus kerlund -79 Gvle 19.7.97 -15-
4.15,95 Anders Jansson -70 Gvle 21.6.88
4.16,7m Jouko Kirmanen -57 Sderhamn 29.6.75
4.17,5m Keith Johansson -44 Gvle 21.5.62
4.18,16 i Gran berg -70 Solna 13.2.88
4.18,46 Magnus Sthlberg -75 Vsters 17.9.93 -20-
4.18,8m Kjell Welker -38 Gvle 20.6.56
4.19,32 Claes Perttunen -85 Gjvik, NOR 2.7.03
4.19,5m Nils Eriksson -07 Gvle 25
4.19,8m Olle Olsson -16 34
4.20,66 Magnus Jonsson -74 Uppsala 28.6.92 -25-
4.22,4m Wolmar Boman -17 35
4.22,4m Harry Tihvan -56 Gvle 29.5.74
4.24,26 Jim Ns -71 Stockholm/S 17.9.89
4.24,6m Gunnar Johansson -15 33
4.24,6m Bengt Nilsson -38 Gvle 12.7.56 -30-
2000 meter
5.56,57 David Schilling -79 Gvle 21.5.97
3000 meter (1959-1970)
9.08,8m Nils Toft -28 Gvle 1.7.46
9.10,54 Johan Hedlund -73 Gvle 30.7.91
9.17,65 + Mathias Millquist -77 Stockholm/S 1.8.95
9.25,8m Fredrik Horn -67 85
9.38,0m Ivar Borg -32 Storvik 21.7.50 -5-
9.42,6m Wolmar Boman -17 35
9.43,1m + Claes Perttunen -85 Gvle 28.5.03
9.43,8m Lennart Fredn -17 35
9.52,2m Olle Olsson -16 Gvle 16.9.34
9.56,0m Martin Hedlund -77 Kvarnsveden 25.5.95 -10-
5000 meter* (1971-)
15.22,30 Jari Jussi -68 Gvle 18.6.86
15.48,65 Mathias Millquist -77 Stockholm/S 1.8.95
16.18,38 David Schilling -79 Gvle 24.5.97
16.30,0m Stefan Magnusson -61 Gvle 20.6.79
16.33,36 Claes Perttunen -85 Gjvik, NOR 3.7.03 -5-
16.47,8m Gunnar Johansson -15 Strmsberg 33
16.54,9m Mats Larsson -63 81
16.58,6m Torbjrn Pettersson -69 Gvle 12.5.87
17.19,6m Nils Eriksson -07 Korsns 2.8.25
17.21,6m Olle Olsson -16 34 -10-
17.31,7m Joakim Liske -69 Gvle 12.5.87
17.37,0m Josef Ternstrm -88* Gvle 5.06
17.57,4m Bertil Hedlund -15 Sderfors 33 -13-
10000 meter
36.21,05 Joakim Liske -69 Gvle 25.8.87
2000 meter hinder* (ca 1971-)
6.08,30 Markus Liwing -89 Uddevalla 24.8.07
6.10,70 Johan Hedlund -73 Vxj 16.8.91
6.28,63 Magnus Sthlberg -75 Gvle 16.7.93
6.30,83 David Schilling -79 Uppsala 29.6.97
3000 meter hinder
9.49,54 Jari Jussi -68 Gvle 9.9.86
9.51,58 Markus Liwing -89 Esbjerg, DEN 2.9.07
11.21,1m Johan Lehnbom -78 Gvle 4.9.96
60 meter hck (100 cm)* - (1974-)
8,02 i Joakim Lundqvist -81 Malm 27.2.99
8,11 i Fredrik Burman -73 Solna 9.2.91
8,19 i Johan Raak -74 Solna 8.2.92
8,27 i Rasmus Ersson -90 Eskilstuna 1.3.08
8,42 i Bjrn Lundin -82 Stra 26.2.00 -5-
8,51 i Guido Ripke -71 Gteborg 4.2.89
8,68 i Daniel Rosengren -78 Gteborg 4.2.96
8,84 i Erik Bck -83 Eskilstuna 10.2.01
9,08 i Robin Jansson -78 Solna 21.1.96
9,21 i John van Leer -83 Eskilstuna 27.1.01 -10-
9,22 i Daniel Sderberg -74 Solna 1.2.92
9,62 i Andreas Romin -91 Falun 7.2.09 -12-
99,1 cm - US high school
8,60 i Michael Railsback -84 Lincoln, NE., USA 30.3.02
110 meter hck (100 cm)* - (1959-)
14,23 -0,8 Joakim Lundqvist -81 Gteborg/U 5.9.99
14,74 +1,0 Rasmus Ersson -90 Sollentuna 8.6.08
14,75 +1,3 Johan Raak -74 Helsingborg 11.7.92
14,86 +2,0 Fredrik Burman -73 Vxj 16.8.91
14,93 -1,0 Guido Ripke -71 Vsters 4.8.89 -5-
14,97 -1,1 Bjrn Lundin -82 Vsters 12.8.00
15,85 +0,9 Erik Bck -83 Gvle 5.9.01
15,99 +1,0 Daniel Rosengren -78 Gvle 22.9.96
16,31 Anders Lundqvist -63 81
16,38 -1,0 Fredrik Ekstrand -79 Falun 5.7.97 -10-
16,40 +0,9 Daniel Sderberg -74 Gvle 16.8.92
16,44 0,0 Johan Jackson -72 Gvle 29.9.90
16,48 -0,3 Mathias Rosengren -73 Halmstad 21.7.91
16,98 +0,9 Fredrik Persson -86 Gteborg/U 4.7.04
17,75 -0,5 Tobias Bjrklund -77 Gvle 29.8.95 -15-
17,80 Lars Berggren -67 85
17,98 -0,4 Fredrik Persson -72 Gvle 29.9.90 -17-
(Grns 17,99)
Medvind
14,80 w2,8 Fredrik Burman -73 Vsters 9.8.91
16,92 w2,6 John van Leer -83 Lerum 20.5.01
Manuella tider
15,6m Arne Engstrm -48 Sandviken 3.6.66
16,3m +0,6 Johan Jackson -72 Gvle 12.6.90
17,0m Hans Lnn -38 Hofors 9.6.56
17,7m Kurt Hellman -37 Gvle 55
17,8m Tommy Lw -39 Gvle 15.9.57
99,1 cm - US high school
14,65 Michael Railsback -84 Lincoln, Ne., USA 20.7.02
110 meter hck (106 cm) - MS
15,24 +1,4 Fredrik Burman -73 Gvle 25.5.91
15,64 +0,4 Rasmus Ersson -90 Falun 17.5.08
16,08 +0,8 Guido Ripke -71 Ljusdal 15.5.89
16,49 +0,9 Mathias Rosengren -73 Gvle 22.9.91
16,52 +0,5 Johan Raak -74 Alzenau, GER 31.5.92 -5-
Manuella tider
15,6m Esbjrn Nordlund -46 64
15,6m Arne Engstrm -48 66
300 meter hck (91 cm)* - (1973-)
38,39 Joakim Lundqvist -81 Stockholm/S 19.9.99
38,91 Fredrik Burman -73 Vsters 10.8.91
39,09 Rasmus Ersson -90 Norrtlje 10.8.08
39,78 Guido Ripke -71 Gvle 23.7.89
41,10 Erik Bck -83 Sollentuna 2.6.01 -5-
41,6m Michael Railsback -84 Omaha, Ne., USA 9.5.02
41,80 Erik Gerdin -92 Gteborg/U 2.7.10
42,50 Daniel Rosengren -78 Gvle 17.5.96
43,1m Mats kerlind -58 Gvle 28.7.76
43,98 Daniel Sderberg -74 Gvle 15.8.92 -10-
44,52 Johan Millquist -74 Bollns 11.7.92
44,71 Lars Berggren -67 85
45,0m Egil Nyhln -57 75
46,2m Harry Tihvan -56 Gvle 5.8.74 -14-
Bsta eltid
42,42 Michael Railsback -84 Omaha, Ne., USA 17.5.02
400 meter hck (91 cm)
56,56 Rasmus Ersson -90 Fana, NOR 16.8.08
57,2m Arne Engstrm -48 66
57,22 Daniel Sundman -67 Hudiksvall 20.7.85
57,70 Guido Ripke -71 Hudiksvall 15.7.89
60,1m Mats kerlind -58 Skellefte 31.7.76 -5-
60,5m Mats Hall -65 83
61,16 Erik Gerdin -92 Enskede 16.5.10
61,36 Magnus Sthlberg -75 Uppsala 11.9.93
61,64 Torbjrn Hglund -90 Falun 18.5.08
63,29 Erik Bck -83 Kvarnsveden 24.5.01 -10-
64,31 Tobias Ivarsson -81 Gvle 1.9.99 -11-
Hjdhopp* (1959-)
1,97 Esbjrn Nordlund -46 Malm/S 26.9.64
1,95 Claes Fougman -62 stersund 26.5.80
1,95 John van Leer -83 Kvarnsveden 24.5.01
1,93 Daniel Rosengren -78 Stockholm/S 14.9.96
1,92 Mathias Rosengren -73 Gvle 21.9.91 -5-
1,91 Fredrik Persson -72 Gvle 11.8.90
1,91 Fredrik Burman -73 Vaterstetten, GER 1.6.91
1,90 Tobias Bjrklund -77 Gvle 31.5.95
1,90 Robin Jansson -78 Stockholm/S 14.9.96
1,89 Fredrik Persson -86 Enkping 10.7.04 -10-
1,87 Kevin Vaseghi -92 Gvle 16.7.10
1,86 Egil Nyhln -57 Gvle 13.8.75
1,85 Ove Lindgren -41 Skutskr 16.7.59
1,85 Guido Ripke -71 Gvle 3.6.89
1,85 Michael Railsback -84 Crete, Ne., USA 16.6.02 -15-
1,81 Karl Melin -51 69
1,81 Johan Raak -74 Huddinge 5.9.92
1,80 Torsten Hedbom -51 69
1,80 Hkan stlund -58 76
1,80 Robert Bostrand -60 Sderhamn 4.6.78 -20-
1,80 Peter Eriksson -62 80
1,80 Kent Nyln -64 82
1,78 Rasmus Ersson -90 Rauma, FIN 3.7.08
1,76 Anders Lundqvist -63 81
1,75 Hans Ekberg -35 Hofors 14.5.53 -25-
1,75 Steve Johansson -42 Stockholm 60
1,75 Lars Berggren -67 Gvle 21.8.85
1,75 Rickard Nygrds -73 Gvle 4.9.91
1,75 Andreas Romin -91 Gvle 19.7.09
1,74 Lennart Jonsson -61 Skellefte 17.8.79 -30-
Inomhus
1,94 i Fredrik Burman -73 Vxj 2.2.91
1,93 i Fredrik Persson -72 Solna 28.1.90
1,93 i Robin Jansson -78 Gvle 2.1.96
1,88 i Johan Raak -74 Karlstad 26.1.92
1,80 i Fred Stenberg -70 Gvle 24.1.88
1,79 i Andreas Romin -91 Vsters 14.3.09
1,78 i Fredrik Ekstrand -79 Bollns 25.1.97
1,74 i Gustav Allvin -85 Gteborg/FH 8.3.03
Stavhopp* (1959-)
4,70 Rickard Nygrds -73 Sollentuna 8.9.91
4,31 Anders Bjrk -73 Gvle 21.9.91
4,24 Johan Fougman -90 Stockholm/S 23.7.08
4,22 Tobias Bjrklund -77 Uppsala 18.8.95
4,17 Gustav Allvin -85 Stockholm/S 14.9.03 -5-
4,04 Fredrik Ekstrand -79 Lerum 19.5.97
4,03 Daniel Rosengren -78 Gvle 22.9.96
3,92 Guido Ripke -71 Gvle 1.10.89
3,92 Daniel L Persson -88 Stockholm/S 17.9.06
3,80 Anders Lundqvist -63 Hudiksvall 23.5.81 -10-
3,80 Joacim Evaldsson -70 Vsters 6.8.88
3,74 Erik Bck -83 Lerum 20.5.01
3,73 Fredrik Burman -73 Stockholm/S 21.7.91
3,70 Sigvard Berg -37 Stockholm/S 24.9.55
3,70 Andreas Romin -91 Gvle 22.8.09 -15-
3,64 John van Leer -83 Lerum 20.5.01
3,56 Johan Raak -74 Huddinge 6.9.92
3,30 Fredrik Persson -86 Enkping 11.7.04
3,21 Mathias Rosengren -73 Gvle 22.9.91
3,10 Tord Lindgren -42 60 -20-
3,10 Arne Engstrm -48 66
3,10 Torbjrn Wallin -60 Hudiksvall 14.6.78
3,10 Lennart Jonsson -61 79
3,05 Torvald Henja -39 Gvle 10.9.57
3,03 Robin Jansson -78 Gvle 22.9.96 -25-
3,00 ke Glaas -32 Gvle 16.6.50
3,00 Hans Ekberg -35 Bosn 12.7.53
2,95 ke Berthilsson -45 63
2,91 Johan Hedlund -73 Gvle 21.9.91
2,90 Gunnar Johansson -33 Gvle 8.6.51 -30-
Inomhus
4,30 i Johan Fougman -90 Stra 10.2.08
4,11 i Fredrik Ekstrand -79 Bollns 25.1.97
3,90 i Johan Raak -74 Karlstad 25.1.92
3,65 i Fredrik Persson -86 Falun 18.12.03
3,46 i Robin Jansson -78 Solna 20.1.96
Lngdhopp* (1959-)
7,31 +1,2 Robert Flt -77 Stockholm/S 15.8.95
7,02 +0,9 Anders Bjrk -73 Vxj 18.8.91
7,01 -1,1 Fredrik Burman -73 Vaterstetten, GER 1.6.91
6,97 +1,4 Bjrn Lundin -82 Gvle 22.7.00
6,81 +0,4 Johan Raak -74 Mora 9.8.92 -5-
6,60 +0,5 Daniel Rosengren -78 Gvle 21.9.96
6,58 Leif Johansson -38 Gvle 12.9.56
6,58 +1,2 Mathias Rosengren -73 Helsingborg 14.7.91
6,54 Gunnar Hg -01 Gvle 2.8.19
6,52 Guido Ripke -71 Gvle 6.6.89 -10-
6,49 -1,3 Erik Bck -83 Gvle 4.8.01
6,42 +0,8 Rasmus Ersson -90 Gvle 19.7.08
6,39 Ingemar Cars -19 37
6,39 +0,3 Mikael Brinnen -89 Stockholm/S 9.8.07
6,36 -0,3 Daniel Sderberg -74 Eskilstuna 31.5.82 -15-
6,32 +2,0 Robin Jansson -78 Gvle 20.7.96
6,27 Michael Railsback -84 Geneva, Ne., USA 1.6.02
6,25 OK Fredrik Persson -86 Kvarnsveden 19.6.04
6,22 +0,6 Erik Gerdin -92 Enskede 16.5.10
6,21 Arne Engstrm -48 66 -20-
6,21 +0,3 Johan Jackson -72 Gvle 21.7.90
6,21 +0,9 Tobias Bjrklund -77 Falun 1.7.95
6,21 +1,4 John van Leer -83 Lerum 19.5.01
6,21 +1,0 Daniel J Persson -88 Gvle 22.7.06
6,19 Hans Bjrsell -35 Gvle 9.8.53 -25-
6,18 Esbjrn Nordlund -46 Gvle 1.9.64
6,15 Henning Jansson -39 Gvle 18.9.57
6,14 +0,5 Lars Berggren -67 Gvle 21.8.85
6,11 +1,6 Fredrik Ekstrand -79 Lerum 18.5.97
6,07 Jan-Olov Svensson -44 Uppsala 16.9.62 -30-
Medvind
7,09 w2,4 Anders Bjrk -73 Vxj 18.8.91
6,92 w3,3 Johan Raak -74 Alzenau, GER 30.5.92
6,61 w4,0 Daniel Sderberg -74 Gvle 26.9.92
6,52 w Rasmus Ersson -90 Rauma, FIN 2.7.08
6,37 w2,2 Erik Gerdin -92 Gvle 17.7.10
6,33 w2,7 Tobias Bjrklund -77 Falun 1.7.95
6,33 w2,5 Robin Jansson -78 Gvle 20.7.96
6,24 w Thomas Persson -71 Gvle 4.9.89
6,19 w2,4 Lars Berggren -67 85
Inomhus
7,14 i Fredrik Burman -73 Solna 10.2.91
7,04 i Johan Raak -74 Solna 9.2.92
6,64 i Mathias Rosengren -73 Solna 10.2.91
6,44 i Johan Jackson -72 Solna 11.2.90
Trestegshopp* (1959-)
14,24 Leif Johansson -38 Vsters 26.8.56
14,12 +1,5 Mikael Brinnen -89 Gvle 14.9.07
13,78 +0,7 Daniel J Persson -88 Gvle 21.7.06
13,76 Guido Ripke -71 Tourcoing, FRA 24.6.89
13,52 Michael Railsback -84 Omaha, Ne., USA 9.5.02 -5-
13,41 +1,8 Niclas Persson -73 Vxj 17.8.91
13,29 Ove Lindgren -41 Hedemora 28.6.59
13,07 +1,9 Martin Mohebbi -92 Gteborg/U 4.7.10
13,06 Esbjrn Nordlund -46 64
12,96 +0,5 Robin Jansson -78 Helsingborg 2.8.96 -10-
12,61 Arne Engstrm -48 Falun 21.8.66
12,47 0,0 Magnus Ahlbom -68 Gvle 18.6.86
12,34 +0,8 Filip Almgren -84 Gvle 19.7.02
12,12 Bengt-Olov Sderman -48 Lax 7.8.66
12,01 Dick Abelsen -48 66 -15-
11,93 +0,7 Alexander Lindqvist -81 Gvle 3.8.99
11,91 Gunnar Johansson -33 Gvle 19.7.51
11,72 Claes Fougman -62 80
11,69 Mats kerlind -58 Gvle 76
11,56 Torbjrn Bckstrm -74 The Dalles, Or., USA 4.92 -20-
11,37 Karl ke Mattsson -30 Gvle 6.8.48
11,35 Kent Larsson -64 82
11,33 +1,8 Fredrik kerlind -74 Gvle 23.8.92
11,12 Jan-Olov Svensson -44 62
11,10 Patrik Lysn -66 84 -25-
11,05 Lars Berggren -67 85
(Grns 11,00)
Medvind
14,22 w4,6 Niclas Persson -73 Gvle 19.6.91
13,95 w2,5 Guido Ripke -71 Gvle 12.8.89
12,94 w3,6 Thomas Persson -71 Gvle 14.6.89
12,44 w4,7 Anders Bjrk -73 Gvle 19.6.91
11,29 w Mathias Rosengren -73 Ljusdal 25.5.91
Inomhus
13,12 i Martin Mohebbi -92 Stra 6.2.10
11,28 i Daniel Rosengren -78 Gvle 4.1.96
Kulsttning (6,0 kg)* (JSM frn 2002)
13,34 Fredrik Persson -86 Falun 26.5.04
12,44 Andreas Romin -91 Gvle 27.5.09
12,41 Robert Alneroth -84 Bollns 11.5.02
Inomhus
13,57 i Andreas Romin -91 Falun 7.2.09
Kulsttning (6,25 kg) (1978-2001)
18,40 Jimmy Nordin -79 Stockholm/S 30.8.97
14,77 Anders Larsson -66 Sundsvall 18.8.84
14,49 Tobias Bjrklund -77 Gvle 15.7.95
14,15 Andreas Nordin -81 Gvle 4.7.99
13,62 Kenneth Edvall -64 Gvle 13.8.82 -5-
13,13 Richard Alneroth -80 Gvle 26.9.98
12,82 Fredrik Burman -73 Gvle 14.9.91
12,24 Peter Martinsson -69 Gvle 2.9.87
12,20 Lennart Jonsson -61 79
12,18 Torbjrn Bckstrm -74 Gvle 16.8.92 -10-
12,03 Torbjrn Wallin -60 Gvle 14.8.78
11,99 Anders Lundqvist -63 81
11,96 Fredrik Persson -86 Falun 15.5.04
11,95 Robin Jansson -78 Gvle 17.5.96
11,77 Erik Bck -83 Enkping 7.7.01 -15-
11,75 Tomas Bruhn -66 Gvle 13.7.84
11,72 Niclas Persson -73 Gvle 4.9.91
11,52 Johan Raak -74 Huddinge 5.9.92
11,21 Daniel Rosengren -78 Gvle 21.9.96
10,98 Patrik Lysn -66 84 -20-
Inomhus
13,96 i Fred Stenberg -70 Falun 6.12.87
Kulsttning (5,5 kg) (1959-1977)
13,77 Gustav Mtlik -59 77
13,31 Lennart Nordstrm -47 Gvle 9.7.65
13,18 Bo Holmberg -40 Gvle 17.9.58
12,34 Per-Gunnar Berglund -57 75
12,26 Tord Melander -39 Gvle 18.9.57
12,24 Torbjrn Wallin -60 Valbo 21.6.78
11,83 S-O Stenberg -35 Gvle 9.9.53
11,57 Tommy Lw -39 Gvle 21.7.57
Kulsttning (7,26 kg) - MS
16,38 Jimmy Nordin -79 Sollentuna 1.6.97
12,96 Anders Larsson -66 84
12,82 Andreas Nordin -81 Raumo, FIN 8.7.99
12,45 Tobias Bjrklund -77 Gvle 7.10.95
12,00 Richard Alneroth -80 Gvle 24.9.98
11,82 Yngve Wiberg -17 35
11,64 Lennart Nordstrm -47 65
11,63 Fredrik Burman -73 Vaterstetten, GER 1.6.91
11,51 Per-Gunnar Berglund -57 75
11,36 Robert Alneroth -84 Gvle 13.10.02
11,25 Robin Jansson -78 Gvle 19.9.96
11,12 Lennart Jonsson -61 Timr 7.7.79
10,99 Johan Raak -74 Alzenau, GER 30.5.92
10,97 Robert Flt -77 Gvle 13.9.95
Diskuskastning (1,75 kg)* (1978-)
49,00 Jimmy Nordin -79 Stockholm/S 29.8.97
48,96 Richard Alneroth -80 Halle, GER 16.5.98
45,92 Andreas Nordin -81 Vsters 31.7.99
43,93 Robert Alneroth -84 Bollns 11.5.02
43,56 Stefan Persson -72 Gvle 15.5.90 -5-
43,48 Tobias Bjrklund -77 Uppsala 19.8.95
43,26 Anders Larsson -66 Helsingborg 8.7.84
41,00 Fredrik Burman -73 Vsters 9.8.91
40,44 Anders Lundqvist -63 Hudiksvall 30.8.81
38,76 Lennart Jonsson -61 79 -10-
38,34 John van Leer -83 Gvle 16.8.01
38,04 Peter Martinsson -69 Gvle 2.9.87
37,56 Stefan Alneroth -81 Rimbo 25.7.99
37,06 Torbjrn Wallin -60 Gvle 31.7.78
36,67 Andreas Romin -91 Gvle 23.7.09 15-
36,64 Erik Bck -83 Gvle 5.8.01
35,70 Tomas Bruhn -66 84
35,65 Fredrik Persson -86 Gvle 17.7.04
34,84 Robin Jansson -78 Gvle 22.9.96
34,30 Anders Bjrk -73 Gvle 27.8.91 -20-
33,80 Peter Eriksson -62 80
32,80 Niclas Persson -73 Gvle 12.5.91
31,86 Daniel Rosengren -78 Lerum 26.5.96
31,20 Fredrik Ekstrand -79 Lerum 19.5.97
30,60 Johan Raak -74 Huddinge 6.9.92 -25-
(Grns 30,00)
Diskuskastning (2,0 kg) - MS
46,84 Jimmy Nordin -79 Gvle 24.5.97
43,42 Richard Alneroth -80 rbyhus 21.6.98
42,58 Robert Alneroth -84 Gvle 13.10.02
41,77 Andreas Nordin -81 Rby-Rekarne 8.5.99
40,28 Tobias Bjrklund -77 Levanger, NOR 30.7.95 -5-
38,32 Anders Larsson -66 Gvle 5.8.84
37,60 Stefan Persson -72 Gvle 18.6.90
37,12 Fredrik Burman -73 Gvle 12.5.91
36,19 Tord Melander -39 57
35,45 John van Leer -83 Herlufsholm, DEN 27.6.01 -10-
35,38 Lennart Jonsson -61 Sandviken 22.8.79
34,22 Lennart Nordstrm -47 Gvle 4.6.65
34,18 Fredrik Persson -86 Gvle 4.8.04
34,14 Per-Gunnar Berglund -57 75
34,14 Torbjrn Wallin -60 78 -15-
33,80 Robin Jansson -78 Gvle 19.9.96
33,61 Gsta Pousette -33 51
31,96 Tomas Bruhn -66 Gvle 19.6.84
31,88 Stefan Alneroth -81 Gvle 9.10.99
31,42 Johan Raak -74 Alzenau, GER 31.5.92 -20-
31,06 Nils Holmstrm -884 Gvle 31.5.902
31,00 Peter Hansson -52 Falun 20.9.70
30,98 Daniel Rosengren -78 Gvle 19.9.96
30,81 Sigvard Berg -37 Hofors 11.6.55
30,65 Andreas Romin -91 Gvle 28.7.09 -25-
30,02 Hans Ekberg -35 Gvle 16.7.53
30,00 Peter Martinsson -69 Gvle 27.9.87 -27-
(Grns 30,00)
Diskuskastning (1,5 kg) (1959-1977)
41,32 Torbjrn Wallin -60 Stockholm 25.5.78
41,14 Ingemar Cars -19 37
38,84 Tord Melander -39 Gvle 21.7.57
37,62 Lennart Nordstrm -47 Gvle 9.9.65
36,60 Peter Hansson -52 Gvle 12.9.70
35,33 Gsta Pousette -33 Gvle 18.6.51
Slggkastning (6,0 kg)* - (1959-1977 + 2002-)
63,63 Robert Alneroth -84 Enskede 14.9.02
46,06 Torbjrn Wallin -60 78
Slggkastning (6,25 kg) - (1978-2001)
61,74 Robert Alneroth -84 Esbo, FIN 24.8.02
57,35 Stefan Alneroth -81 Gvle 2.7.99
54,74 Jimmy Nordin -79 Rimbo 13.12.97
50,75 Andreas Nordin -81 Gvle 12.5.99
44,62 Niclas Persson -73 Vsters 9.8.91
42,92 Torbjrn Wallin -60 Vsters 27.5.78
40,86 Stefan Persson -72 Gvle 12.8.90
40,72 Anders Larsson -66 Sundsvall 19.8.84
34,36 Tomas Bruhn -66 84
33,52 Richard Alneroth -80 Gvle 26.9.98 -10-
32,98 Fredrik Burman -73 Gvle 3.9.91
32,62 Torbjrn Bckstrm -74 Gvle 15.8.92 -12-
(Grns 30,00)
Slggkastning (7,26 kg) - MS
56,70 Robert Alneroth -84 Gvle 16.8.02
51,12 Stefan Alneroth -81 Gvle 14.7.99
43,06 Jimmy Nordin -79 Gvle 7.9.97
42,55 Andreas Nordin -81 Gvle 1.5.99
39,06 Torbjrn Wallin -60 78
33,92 Stefan Persson -72 Gvle 19.6.90
32,96 Robin Jansson -78 Gvle 8.9.96
32,02 Anders Larsson -66 84
31,87 Richard Alneroth -80 Gvle 4.10.98
29,12 Tobias Bjrklund -77 Gvle 7.10.95 -10-
27,23 Joakim Lundqvist -81 Gvle 3.10.99 -11-
(Grns 30,00)
Spjutkastning (800 g)* - (1959-)
Nya spjutet - frn 1986
65,56 Richard Alneroth -80 Sundsvall 23.5.98
58,64 Tobias Bjrklund -77 Gvle 16.7.95
56,62 Fredrik Burman -73 Helsingborg 14.7.91
53,88 Torbjrn Bckstrm -74 The Dalles, Or., USA 5.92
51,66 Andreas Nordin -81 Raumo, FIN 7.7.99 -5-
50,36 Jimmy Nordin -79 Gvle 7.9.97
49,66 Robert Flt -77 Gvle 13.9.95
49,44 Anders Bjrk -73 Gvle 4.8.91
48,17 Andreas Romin -91 Stra 14.6.09
47,80 Daniel Rosengren -78 Gvle 19.9.96 -10-
47,72 Joakim Lundqvist -81 Gvle 3.10.99
47,55 Mathias Erkkil -89 Gvle 12.5.07
45,36 Fredrik Persson -86 Falun 15.5.04
45,00 Johan Raak -74 Huddinge 6.9.92
44,33 Ulf Hedberg -80 Gvle 4.10.98 -15-
43,14 Guido Ripke -71 Gvle 1.10.89
43,13 John van Leer -83 Herlufsholm, DEN 28.6.01
43,10 Peter Eriksson -78 Gvle 19.9.96
42,30 Robin Jansson -78 Gvle 19.9.96
42,28 Magnus Jonsson -74 Gvle 23.8.92 -20-
41,32 Erik Bck -83 Vrnamo 8.9.01
40,96 Robert Alneroth -84 Gvle 13.10.02
40,94 Fredrik Ekstrand -79 Bollns 12.7.97
40,47 Michael Railsback -84 Crete, Ne., USA 16.6.02
39,68 Henrik Hjerling -81 Gvle 1.6.99 -25-
39,42 Johan Hedlund -73 Gvle 24.7.91
39,14 Johan Jackson -72 Gvle 29.9.90 -27-
(Grns 39,00)
Gamla spjutet - till 1985
59,63 Hans Lnn -38 Gvle 18.9.56
58,18 Lennart Jonsson -61 Sandviken 4.7.79
58,05 ke Berthilson -45 63
54,68 Torbjrn Wallin -60 Gvle 19.5.78
52,30 Jan Hedlund -59 77 -5-
50,38 Karsten Rydn -48 66
49,50 Anders Lundqvist -63 81
47,82 Mats Hall -65 83
45,68 Anders Larsson -66 84
45,21 Peter Hansson -52 Sandviken 17.7.70
43,48 Per-Gunnar Berglund -57 75 -10-
42,90 Gran Wallmark -57 75
41,70 Lennart Sundstrm -42* 60
40,00 K-G Matsson -31* Gvle 8.8.49
39,63 Tord Melander -39 Gvle 10.9.57 -14-
(Grns 39,00)
Tiokamp - MS-regler*
6.783e Fredrik Burman -73 Vaterstetten, GER 2.6.91
(11,45 - 7,01 - 11,63 - 1,91 - 51,84 - 15,37 - 36,68 - 3,60 - 54,40 - 4.53,09)
NNU EJ FRDIGFORSKAT