ÅRSSTATISTIK 1993
GEFLE IF - FRIIDROTT
©
Copyright denna sammanställning: Mats Åkerlind. Denna
sammanställning får inte kopieras eller publiceras i någon form utan
redaktörens medgivande.
Sammanställningen är gjord i
oktober-november 1993. Den omfattar alla resultat gjorda av aktiva 15 år och
äldre, samt resultat i seniorgrenar, gjorda av yngre aktiva.
Statistiken bygger på till Gefle IF
inkomna resultatlistor samt på egna efterforskningar. (Vilket även detta år har
behövts för att få ihop en fullödig statistik). Trots alla kontroller saknas
troligen något enstaka resultat. Om någon läsare upptäcker något sådant ber jag
att ni meddelar redaktören.
Statistiken omfattar dels en
individuell utomhusstatistik, dels en stafettstatistik och dels en inomhusstatistik.
Inomhusstatistiken omfattar perioden från 22/11 1992 och resten av vintern
1992-1993. Däremot inga resultat från november-december 1993.
Inomhusresultat i s k utomhusgrenar har även
redovisats i utomhusstatistiken, i de fall de har varit bättre än respektive
aktivs bästa utomhusnotering. Till statistiken har
även fogats aktuella klubbrekordlistor för klasserna ner till pojkar och
flickor 14.
Liksom 1992 har jag inte varit helt
ensam om statistikarbetet. Vid sidan av mitt arbete har främst Martin Norberg
(P/F 13-14) gjort ett viktigt arbete som jag kunnat jämföra mina siffror med. Tack till Martin för detta.
En kommentar till säsongen 1993 ur statistiksynvinkel kan vara på sin plats. Efter flera år av
allt bättre listor innebar 1993 ett trendbrott. Här i Gästrikland blev det
katastrofalt sämre. Allt som GFIF hade del i,
Gästrike Cup, UDM, VDM o s v var sämre i fråga om
resultatlistor. Man struntade i att mäta vindar, struntade i att redovisa dem
när man mätt dem o s v o s v. Lika var det i Hälsingland. Där vägrar man nu att
notera vindar för t ex P/F 14 och anser att det är SFIF (Lennart Julin, Owe
Fröberg m fl) som ställer för hårda krav som man har
rätt att strunta i. Resultatet blir att våra yngre aktiva inte kommer med i Sverige-Bästa och annan statistik! Hoppas på skärpning, men
har föga hopp vad beträffar t ex GFIF
- tyvärr!
Gävle i
oktober 1993.
Mats Åkerlind
Förklaring till listorna
Listorna
i respektive gren omfattar från vänster: Namn, födelseår, resultat, vind (i
förekommande fall), plats och datum.
Några
bokstavs- och andra förkortningar förekommer:
e = mångkamp gjord med elektrisk tidtagning.
m = manuell tidtagning.
w = 1) resultat gjort i för stark, eller högst
troligt för stark, medvind, men utan vindmätning.
2) i mångkampsserie: res gjort i mellan
+2,0-4,0 m/s. D v s OK för mångkamp.
w?= resultat gjord i osäker vind, ev över och ev under +2,0 m/s
W= mångkampsresultat gjort i mer än +4,00 m/s medvind
+
= officiell
mellantid vid lopp på längre distans.
Ω= Inomhus: resultat gjort på överlång bana, =
mer än 200 m banvarv.
MÄN OCH POJKAR
100 meter
Johan Raak -74 11,11 (+1,48) Dresden, GER 22.5
Mathias Rosengren -73 11,12 (+0,92) Västerås 1.8
Thomas Persson -71 11,14 (+1,53) Gävle 27.7
Michael Matton -74 11,28 (-0,5) Gävle 7.7
Anders Björk -73 11,56 (+0,4) Gävle 17.7
John Norling -67 11,59 (+1,4) Gävle 10.8
Patrik Melin -71 11,62 (+1,6) Eskilstuna 14.8
Magnus Björk -77 11,78 (+1,46) Tårnby, DEN 4.7
Niclas Norling -71 11,81 (-0,77) Gävle 25.9
Tobias Björklund -77 11,88 (+0,8) Eskilstuna 15.8
Robin Jansson -78 11,89 (+1,65) Skellefteå 21.8
Guido Ripke -71 12,03 (-1,2) Gävle 9.5
Fredrik Ekstrand -79 12,05 (+1,4) Gävle 10.8
Daniel Söderberg -74 12,15 (+0,9) Gävle 31.5
Ulf Ribacke -77 12,15 (+0,85) Skellefteå 21.8
Martin Hedberg -77 12,33 (+1,4) Gävle 10.8
Rickard Nygårds -73 12,41 (-0,77) Gävle 25.9
Martin Ahlquist -76 12,43 (-) Gävle 4.9
Fredrik Åkerlind -74 12,47 (-0,86) Gävle 25.9
Mikael Beermann -78 12,57 (+1,65) Skellefteå 21.8
Fred Stenberg -70 12,69 (-0,86) Gävle 25.9
Alf Jansson -53 12,75 (OK) Malmö 5.9
Daniel Rosengren -78 12,77 (OK) Gävle 10.9
Peter Eriksson -78 12,84 (+1,10) Skellefteå 21.8
Mattias Norling -77 13,12 (-2,69) Gävle 26.9
Andreas Sundelöf -74 13,76 (-0,86) Gävle 25.9
Medvind
Mathias Rosengren -73 11,01 (+2,34) Västerås 1.8
Michael Matton -74 11,05 (+3,6) Gävle 3.7
Thomas Persson -71 11,12 (+2,04) Västerås 1.8
Anders Björk -73 11,50 (+3,6) Gävle 3.7
Magnus Björk -77 11,76 (+2,53) Gävle 1.9
Guido Ripke -71 11,85 (+2,53) Gävle 1.9
Jan-Olov Stark -68 11,86 (+2,38) Hudiksvall 11.8
Daniel Söderberg -74 11,97 (+3,6) Gävle 3.7
Mikael Beermann -78 12,30 (w) Högby 12.7
Martin Hedberg -77 12,30 (+5,10) Västerås 1.8
Fredrik Lax -69 13,64 (+2,53) Gävle 1.9
Manuella tider
Mathias Rosengren -73 10,8m (OK) Raufoss, NOR 30.6
Thomas Persson
-71 11,0m (OK) Raufoss, NOR 30.6
Martin Hedberg -77 12,3m (OK) Ljusdal 4.7
Peter Ericsson -64 12,7m (-) Örbyhus 15.5
200 meter
Johan Raak -74 22,15 (+0,5) Gävle 18.8
Thomas Persson -71 22,82 (+1,5) Gävle 4.7
Mathias Rosengren -73 22,96 (+1,5) Gävle 4.7
Michael Matton -74 23,20 (-1,00) Gävle 19.5
John Norling -67 23,46 (+1,13) Gävle 1.9
Magnus Karlsson -72 23,47 (+1,13) Gävle 1.9
Johan Johansson -71 23,72 (-1,2) Gävle 9.5
Anders Björk -73 23,87 (+1,5) Gävle 4.7
Jan-Olov Stark -68 24,10 (OK) Ljusdal 25.8
Jim Nääs -71 24,21 (-0,3) Gävle 9.5
Tobias Björklund -77 24,31 (-0,66) Falun 15.5
Patrik Melin -71 24,36 (-0,3) Gävle 9.5
Ulf Ribacke -77 24,44 (+0,1) Gävle 17.7
Tomas Lindström -67 24,67 (+1,13) Gävle 1.9
Magnus Björk -77 24,71 (-1,2) Gävle 9.5
Fredrik Åkerlind -74 24,77 (0,0) Gävle 9.5
Johan Millquist -74 24,78 (+1,5) Gävle 4.7
Daniel Söderberg -74 24,84 (-1,64) Gävle 19.5
Robin Jansson -78 24,86 (0,0) Gävle 9.5
Fredrik Ekstrand -79 25,23 (-1,64) Gävle 19.5
Mikael Beermann -78 25,67 (-0,96) Karlskrona 3.7
Martin Hedberg -77 25,75 (-1,64) Gävle 19.5
Carl-Johan Wahlberg -76 26,72 (-) Gävle 5.9
Mathias Axelsson -79 26,85 (-2,0) Gävle 9.5
Daniel Rosengren -78 27,34 (0,0) Gävle 9.5
Ulf Hedberg -80 28,17 (-2,0) Gävle 9.5
Henrik Frost -79 29,15 (-2,0) Gävle 9.5
Fredrik Westerlund -82 30,83 (+1,55) Falun 15.5
Medvind
Mathias Rosengren -73 22,69 (+3,11) Karlskrona 8.8
Per Westerlund -76 23,86 (+2,40) Gävle 1.9
Fredrik Ekstrand -79 24,51 (+2,40) Gävle 1.9
Daniel Westerlund -80 29,06 (+2,55) Falun 15.5
Manuell tid
Magnus Björk -77 23,2m (+0,30) Falun 15.5
Inomhus
Niclas Norling -71 +23,81 Göteborg 13.2
Peter Eriksson -78 27,77 Falun 16.1
Sebastian Edfeldt -80 30,00 Falun 22.11
Rickard Alneroth -80 30,94 Falun 22.11
Stefan Alneroth -81 34,82 Falun 22.11
Inomhus - manuell tid
Niclas Norling -71 +23,6m Bosön 10.2
300 meter
John Norling -67 36,50 Gävle 10.8
Magnus Karlsson -72 37,10 Gävle 19.5
Magnus Ståhlberg -75 37,56 Gävle 10.8
Per Westerlund -76 38,07 Gävle 10.8
Patrik Melin -71 38,18 Gävle 27.7
Johan Millquist -74 39,83 Gävle 27.7
Inomhus - manuell tid
Niclas Norling -71 +36,1m Bosön 10.2
John Norling -67 +36,3m Bosön 10.2
Magnus Karlsson -72 +37,0m Bosön 20.1
Johan Johansson -71 +38,5m Bosön 20.1
400 meter
Niclas Norling -71 48,03 Karlskrona 7.8
John Norling -67 49,64 Gävle 30.5
Johan Raak -74 50,68
Magnus Karlsson -72 50,71 Gävle 31.7
Daniel Sundman -67 50,85 Gävle 19.5
Tomas Lindström -67 51,02 Gävle 3.7
Per Westerlund -76 51,72 Gävle 18.7
Lars Norberg -68 51,90 Gävle 30.5
Anders Johansson -74 52,26 Gävle 18.7
Peter Ericsson -64 52,50 Gävle 30.5
Magnus Ståhlberg -75 52,61 Gävle 3.7
Michael Matton -74 53,18 Gävle 12.6
Patrik Melin -71 53,47 Tårnby,
DEN 3.7
Jonas Nordström -68 53,82 Gävle 30.5
Guido Ripke -71 54,31 Gävle 25.9
Johan Millquist -74 54,37 Gävle 3.7
Mattias Norling -77 54,47 Gävle 3.7
Mathias Millquist -77 55,43 Gävle 30.5
Rickard Nygårds -73 57,29 Gävle 25.9
Alf Jansson -53 58,71 Malmö 5.9
Fred Stenberg -70 63,29 Gävle 25.9
Fredrik Lax -69 63,55 Gävle 30.5
Andreas Sundelöf -74 64,06 Gävle 25.9
Manuell tid
Jim Nääs -71 51,4m Raufoss,
NOR 1.7
Inomhus
Johan Johansson -71 52,65 Bosön 10.2
600 meter
Magnus Karlsson -72 1.21,66 Gävle 27.7
Per Westerlund -76 1.24,18 Gävle 27.7
Magnus Ståhlberg -75 1.26,09 Gävle 27.7
Mattias Norling -77 1.29,54 Gävle 27.7
Inomhus
Magnus Björk -77 1.36,20 Malmö 30.1
800 meter (med alla aktiva under 2.20,00)
Niclas Norling -71 1.48,55 Gävle 7.7
John Norling -67 1.49,57 Västerås 29.6
Tomas Lindström -67 1.51,41 Gävle 7.7
Lars Norberg -68 1.53,17 Stockholm/K 9.6
Peter Ericsson -64 1.54,63 Gävle 7.7
Magnus Karlsson -72 1.55,10 Gävle 17.7
Per Westerlund -76 1.55,92 Västerås 19.9
Daniel Sundman -67 1.57,60 Stockholm/K 9.6
Jim Nääs -71 1.58,38 Enskede 1.6
Magnus Ståhlberg -75 1.58,96 Sollentuna 12.6
Mattias Norling -77 2.01,30 Enskede 1.6
Mathias Millquist -77 2.02,67 Enskede 1.6
Gustaf Zetterholm -73 2.04,13 Gävle 4.7
Mathias Sandin -76 2.08,06 Enskede 1.6
Anders Johansson -74 2.09,05 Gävle 1.8
Ulf Ribacke -77 2.12,80 Sollentuna 12.6
Marcus Åkerlund -79 2.13,09 Piteå 21.8
Henrik Åsander -79 2.13,66 Gävle 5.9
Henrik Malmström -79 2.13,91 Täby 29.8
Johan Millquist -74 2.14,59 Gävle 10.8
Fredrik Ekstrand -79 2.19,72 Gävle 19.9
Martin Hedlund -77 2.20,63 Gävle 17.7
Robin Jansson -78 2.21,70 Gävle 26.9
Tobias Björklund -77 2.22,22 Gävle 31.5
Daniel Rosengren -78 2.30,80 Eskilstuna 14.8
Peter Eriksson -78 2.33,9m Valbo 18.5
Magnus Björk -77 2.34,17 Visby 20.6
Mikael Beermann -78 2.35,5m Valbo
18.5
Inomhus
Guido Ripke -71 2.01,12 Bosön 10.2
Jonas Nordström -68 Ω2.03,0m Sundsvall 6.2
1000 meter (med alla aktiva under 3.00,00)
John Norling -67 2.28,60 Gävle 9.5
Peter Ericsson
-64 2.32,15 Gävle 9.5
Magnus Karlsson -72 2.34,79 Gävle 9.5
Magnus Ståhlberg -75 2.38,18 Gävle 9.5
Per Westerlund -76 2.40,86 Gävle 9.5
Mattias Norling -77 2.46,92 Gävle 9.5
Gustaf Zetterholm -73 2.51,47 Gävle 9.5
Anders Johansson -74 2.52,80 Gävle 9.5
Henrik Åsander -79 2.53,78 Gävle 18.7
Henrik Malmström -79 2.54,30 Gävle 18.7
Tobias Björklund -77 3.07,50 Tårnby,
DEN 4.7
Carl-Johan Wahlberg -76 3.08,14 Gävle 9.5
Fredrik Lax -69 3.11,23 Gävle 9.5
Magnus Björk -77 3.11,71
Tårnby, DEN 4.7
Inomhus
Lars Norberg -68 2.31,87 Bosön 20.1
Jonas Nordström -68 2.20,48 Bosön 20.1
Guido Ripke -71 2.50,06 Malmö 31.1
Johan Raak -74 3.07,55 Malmö 31.1
1500 meter
John Norling -67 3.53,81 Gävle 16.7
Tomas Lindström -67 3.56,82 Norrtälje 23.5
Peter Ericsson -64 3.59,49 Stockholm/K 15.6
Johan Hedlund -73 4.05,61 Gävle 31.7
Lars Norberg -68 4.09,1m Raufoss,
NOR 1.7
Mathias Millquist -77 4.12,16 Gävle 18.7
Mattias Norling -77 4.15,96 Gävle 18.7
Jonas Nordström -68 4.18,33 Gävle 19.5
Magnus Ståhlberg -75 4.18,46 Västerås 17.9
Magnus Risberg -71 4.24,1m+ Gävle 18.8
Jim Nääs -71 4.25,78 Gävle 9.5
Niclas Norling -71 4.32,55 Gävle 26.9
Fredrik Lax -69 4.40,83 Karlstad 4.9
Henrik Malmström -79 4.41,30 Gävle 1.9
Anders Johansson -74 4.42,45 Gävle 19.5
Henrik Åsander -79 4.45,48 Gävle 12.6
Marcus Åkerlund -79 4.45,97 Gävle 12.6
Johan Raak -74 4.50,96 Tårnby,
DEN 4.7
Patrik Melin -71 4.51,69 Tårnby, DEN 4.7
Guido Ripke -71 4.51,93 Gävle 26.9
Fredrik Åkerlind -74 4.57,69 Gävle 9.5
Rickard Nygårds -73 5.03,71 Gävle 26.9
Daniel Rosengren -78 5.05,44 Gävle 9.5
Robin Jansson -78 5.10,34 Gävle 9.5
Andreas Sundelöf -74 5.45,06 Gävle 26.9
1 mile (1609,6 meter)
Peter Ericsson -64 4.30,32 Gävle 18.8
Johan Hedlund -73 4.32,11 Gävle 18.8
Magnus Risberg -71 4.40,62 Gävle 18.8
Mattias Norling -77 4.40,65 Gävle 18.8
2000 meter
Johan Hedlund -73 5.48,83 Gävle 27.7
Mathias Millquist -77 5.49,83 Gävle 27.7
Magnus Risberg -71 6.00,71 Gävle 27.7
Henrik Åsander -79 6.29,26 Gävle 16.7
Marcus Åkerlund -79 6.29,3m Piteå 22.8
Henrik Malmström -79 6.30,28 Gävle 16.7
David Schilling -79 6.45,05 Järvsö 15.8
Fredrik Lax -69 6.54,49 Gävle 27.7
Tomas Jansson -80 7.53,82 Falun 7.8
3000 meter
Tomas Lindström -67 8.49,68 Gävle 10.8
Johan Hedlund -73 8.51,47 Gävle 10.8
Mathias Millquist -77 9.08,66 Västerås 17.9
Magnus Risberg -71 9.24,0m Gävle 19.5
Mattias Norling -77 9.35,01 Skellefteå 22.8
Peter Ericsson -64 9.47,60+ Norrtälje 23.5
Fredrik Lax -69 10.18,25 Gävle 10.8
5000 meter
Johan Hedlund -73 15.29,80 Uppsala 11.9
Magnus Risberg -71 16.00,81 Gävle 1.8
Peter Ericsson -64 16.34,74 Norrtälje 23.5
Karl-Olov Borg -46 17.27,0m Gävle 17.6
Fredrik Lax -69 17.54,31 Karlstad 5.9
Jim Nääs -71 18.36,3m Raufoss,
NOR 30.6
10000 meter
Magnus Risberg -71 33.02,39 Gävle 1.9
Halvmaraton (21.097,5 meter)
Tomas Lindström -67 1.16.51 Stockholm 21.8
Stefan Lehnbom -68 1.18.26 Stockholm 21.8
Magnus Risberg -71 1.20.43 Gävle 2.5
Lars Hall -58 1.22.47 Gävle 2.5
Håkan Strandberg -60 1.26.00 Stockholm 21.8
Bengt Hedlund -48 1.28.04 Stockholm 21.8
Thomas Andersson -62 1.32.10 Stockholm 21.8
Kenneth Zettergren -49 1.37.05 Stockholm 21.8
Hans-Olow Åström -58 1.37.05 Stockholm 21.8
Dansk 100 meter
häck - P16
(häckhöjd:
84 cm - avstånd: 8,50 m)
Magnus Björk -77 15,53 (-0,33) Tårnby, DEN 3.7
Medvind
Tobias Björklund -77 15,96 (+2,51) Tårnby, DEN 3.7
110 meter häck -
MS (106 cm)
Johan Raak -74 15,09 (-1,7) Gävle 7.7
Guido Ripke -71 15,59 (+1,5) Gävle 10.8
Patrik Melin -71 15,88 (+1,55) Lerum 13.6
Niclas Norling -71 17,15 (-2,07) Gävle 26.9
John Norling -67 17,24 (-2,07) Gävle 26.9
Per Westerlund -76 17,86 (+1,4) Uppsala 11.9
Rickard Nygårds -73 18,55 (-0,56) Gävle 26.9
Fred Stenberg -70 19,56 (-0,56) Gävle 26.9
Andreas Sundelöf -74 22,48 (-0,56) Gävle 26.9
Medvind
Johan Raak -74 14,99 (+2,29) Tårnby, DEN 4.7
Patrik Melin -71 15,83 (+2,11) Tårnby, DEN 4.7
Manuell tid
Mathias Rosengren -73 16,6m (OK) Raufoss, NOR 1.7
110 meter häck -
P18 (100 cm)
Inga resultat noterade under 1993 av GIF-aktiva!!!
110 meter häck -
P16 (91cm)
Robin Jansson -78 16,44 (+1,37) Eskilstuna 13.8
Daniel Rosengren -78 16,48 (+1,0) Gävle 10.8
Magnus Björk -77 16,71 (-2,0) Visby 20.6
Tobias Björklund -77 16,91 (+1,1) Eskilstuna 14.8
Peter Eriksson -78 18,51 (-) Gävle 27.5
Mattias Norling -77 19,96 (+0,51) Gävle 25.9
Medvind
Daniel Rosengren -78 16,40 (+2,18) Eskilstuna 13.8
Manuell tid - medvind
Ulf Ribacke -77 21,8m (+2,95) Skellefteå 22.8
200 meter häck (76 cm)
Fredrik Ekstrand -79 27,35 Järvsö 14.8
Daniel Westerlund -80 33,35 Järvsö 14.8
300 meter häck -
MS/P18 (91 cm)
Guido Ripke -71 40,30 Gävle 9.5
300 meter häck -
P16 (76 cm)
Peter Eriksson -78 44,34 Gävle 1.9
Daniel Rosengren -78 44,97 Gävle 27.7
Mattias Norling -77 47,75 Gävle 1.9
Manuell tid
Robin Jansson -78 59,9m Gävle 14.9
400 meter häck
Guido Ripke -71 56,20 Norrtälje 23.5
John Norling -67 56,50 Uppsala 11.9
Magnus Ståhlberg -75 61,36 Uppsala 11.9
Manuell tid
John Norling -67 55,6m Gävle 14.9
1500 meter hinder
- P16
Inga resultat noterade under 1993 av GIF-aktiva!
2000 meter hinder
- M22/P18
Johan Hedlund -73 6.05,64 Karlskrona 6.8
Magnus Ståhlberg -75 6.28,63 Gävle 16.7
Per Westerlund -76 6.42,02 Gävle 16.7
3000 meter hinder
Johan Hedlund -73 9.31,26 Vasa,
FIN 21.8
John Norling -67 10.25,18 Gävle 15.9
Gustaf Zetterholm -73 10.42,18 Norrtälje 23.5
Guido Ripke -71 11.39,50 Gävle 15.9
Höjdhopp (med
alla aktiva över 1,50)
Mikael Bäckman -60 2,03 Norrtälje 23.5
Stefan Fougman -56 1,96 Gävle 31.7
Patrik Melin -71 1,95 Stockholm 4.9
Johan Raak -74 1,91 San Sebastian, SPA 29.7
Fredrik Persson -72 1,90 Gävle 9.5
Niclas Norling -71 1,89 Gävle 25.9
Robin Jansson -78 1,86 Gävle 6.6
Daniel Rosengren -78 1,82 Gävle 20.6
Rickard Nygårds -73 1,81 Gävle 27.7
Tobias Björklund -77 1,80 Falun 15.5
Mathias Rosengren -73 1,80 Gävle 6.6
Guido Ripke -71 1,77 Gävle 25.9
Magnus Björk -77 1,75 Gävle 6.6
Fred Stenberg -70 1,74 Gävle 25.9
John Norling -67 1,71 Gävle 25.9
Daniel Westerlund -80 1,56 Gävle 19.9
Fredrik Ekstrand -79 1,55 Gävle 31.5
Henrik Åsander -79 1,55 Gävle 10.8
Henrik Malmström -79 1,55 Järvsö 14.8
David Schilling -79 1,55 Järvsö 14.8
Peter Eriksson -78 1,55 Gävle 31.8
Sebastian Edfeldt -80 1,50 Valbo 18.5
Andreas Sundelöf -74 1,50 Gävle 25.9
Mattias Norling -77 1,50 Gävle 26.9
Mikael Beermann -78 1,40 Valbo 18.5
Peter Ericsson -64 1,20 Örbyhus 15.5
Omhopp
Stefan Fougman -56 1,98 Gävle 31.7
Inomhus
Tobias Björklund -77 1,81 Falun 22.11
Guido Ripke -71 1,79 Malmö 30.1
Fredrik Ekstrand -79 1,58 Gävle 23.1
Stavhopp (med
alla aktiva över 2,00)
Rickard Nygårds -73 4,75 Kvarnsveden 24.7
Patrik Melin -71 4,22 Gävle 7.7
Johan Raak -74 4,20 Bernhausen,
GER 13.6
Magnus Björk -77 4,10 Gävle 10.8
Guido Ripke -71 3,76 Gävle 26.9
Fredrik Burman -73 3,70 Gävle 3.6
Tobias Björklund -77 3,70 Gävle 10.8
Daniel Rosengren -78 3,60 Eskilstuna 13.8
Fredrik Ekstrand -79 3,50 Järvsö 15.8
Carl-Johan Wahlberg -76 3,20 Gävle 9.5
John Norling -67 3,16 Gävle 26.9
Robin Jansson
-78 3,10 Gävle 27.5
Fred Stenberg -70 3,10 Gävle 10.8
Niclas Norling -71 2,76 Gävle 26.9
Daniel Westerlund -80 2,50 Gävle 31.8
Mattias Norling -77 2,36 Gävle 25.9
Andreas Sundelöf -74 2,36 Gävle 26.9
Peter Eriksson -78 2,20 Gävle 17.8
Ulf Hedberg -80 2,10 Gävle 17.6
Rickard Alneroth -80 2,10 Gävle 31.8
Tomas Jansson -80 2,00 Gävle 17.6
Mikael Bäckman -60 1,20 Ljusdal 9.6
Inomhus
Guido Ripke -71 3,95 Malmö 31.1
Henrik Frost -79 2,03 Solna 14.2
Längdhopp
Johan Raak -74 7,21 (+0,8) Gävle 17.7
Anders Björk -73 7,07 (+0,50) Karlskrona 6.8
Patrik Melin -71 6,55 (0,0) Stockholm 4.9
Mathias Rosengren -73 6,52 (+1,4) Uppsala 11.9
Daniel Söderberg -74 6,39 (+2,0) Gävle 20.6
John Norling -67 6,30 (+1,48) Gävle 1.9
Niclas Norling -71 6,29 (+1,53) Gävle 25.9
Magnus Björk -77 6,20 (+1,48) Gävle 1.9
Guido Ripke -71 6,10 (+0,35) Gävle 25.9
Fred Stenberg -70 6,02 (+1,9) Gävle 27.7
Robin Jansson -78 5,97 (+0,7) Gävle 3.7
Jim Nääs -71 5,91 (+0,5) Gävle 9.5
Rickard Nygårds -73 5,85 (+0,91) Gävle 25.9
Tobias Björklund -77 5,76 (-0,69) Falun 15.5
Daniel Rosengren -78 5,65 (+1,60) Gävle 26.9
Fredrik Åkerlind -74 5,59 (-1,2) Gävle 9.5
Mikael Beermann -78 5,38 (+0,94) Karlskrona 4.7
Fredrik Ekstrand -79 5,35 (+1,47) Gävle 19.5
Ulf Ribacke -77 5,16 (-1,17) Skellefteå 22.8
Peter Eriksson -78 5,09 (OK) Gävle 10.9
Mattias Norling -77 4,92 (+0,87) Gävle 26.9
Mathias Axelsson -79 4,81 (+1,7) Gävle 9.5
Martin Hedberg -77 4,78 (OK) Gävle 10.9
Marcus Åkerlund -79 4,67 (+0,69) Gävle 12.6
Henrik Frost -79 4,60 (+0,2) Gävle 9.5
Andreas Sundelöf -74 4,59 (-0,18) Gävle 25.9
Daniel Westerlund -80 4,24 (+1,5) Gävle 27.7
Medvind
Johan Raak -74 7,30 (+2,4) Bernhausen, GER 12.6
Claes Rahm -64 7,23 (+4,6) Norrtälje 23.5
Patrik Melin -71 6,85 (+3,2) Eskilstuna 14.8
Daniel Söderberg -74 6,46 (+3,0) Gävle 20.6
Magnus Björk -77 6,24 (+2,2) Visby 20.6
Tobias Björklund -77 5,89 (+4,4) Visby 20.6
Mattias Norling -77 5,26 (+2,46) Gävle 26.9
Daniel Westerlund -80 4,61 (+2,9) Gävle 27.7
Inomhus
Johan Raak -74 7,25 Stockholm/G 9.2
Guido Ripke -71 6,30 Malmö 30.1
Ulf Ribacke -77 5,73 Falun 16.1
Olle Lund -77 5,20 Gävle 23.1
Trestegshopp
Claes Rahm -64 15,08 (+1,8) Norrtälje 23.5
Guido Ripke -71 13,18 (+1,6) Vasa, FIN 22.8
Thomas Persson -71 13,08 (-0,6) Gävle 4.7
Ulf Ribacke -77 12,70 (-1,48) Skellefteå 21.8
Robin Jansson -78 12,18 (+2,0) Bollnäs 10.7
Daniel Rosengren -78 11,44 (OK) Sandviken 26.8
Peter Eriksson -78 10,75 (OK) Hofors 1.6
Mathias Rosengren -73 10,68 (-0,9) Gävle 4.7
Mikael Beermann -78 8,87 (OK) Sandviken 26.8
Medvind
Daniel Rosengren -78 11,56 (w) Gävle 15.9
Kulstötning - MS (7,26 kg)
Lars Henriksson -60 15,27 Gävle 9.5
Anders Larsson -66 15,00 Uppsala 11.9
Mats Bertilsson -64 13,65 Gävle 2.10
Patrik Melin -71 13,21 Gävle 19.9
Fred Stenberg -70 12,50 Gävle 10.8
Fredrik Burman -73 12,42 Gävle 19.5
Niclas Norling -71 12,05 Gävle 25.9
Per-Gunnar Berglund -57 11,87 Gävle 3.7
Johan Raak -74 11,27 Tårnby,
DEN 3.7
Thomas Persson -71 11,22 Gävle 14.9
Arjan Jacobs -70 11,17 Gävle 2.10
Tobias Björklund -77 11,04 Gävle 14.9
Peter Borglund -64 10,85 Gävle 2.10
Johan Johansson -71 10,67 Gävle 10.10
Rickard Nygårds -73 10,50 Gävle 14.9
Guido Ripke -71 10,39 Gävle 14.9
Fredrik Persson -72 10,20 Gävle 2.10
John Norling -67 10,02 Gävle 25.9
Martin Ahlquist -76 9,88 Gävle 2.10
Henrik Martin -72 9,57 Gävle 19.9
Niclas Persson -73 9,43 Gävle 19.9
Fredrik Åkerlind -74 9,36 Gävle 19.9
Mathias Rosengren -73 9,35 Gävle 2.10
Lars Norberg -68 9,25 Gävle 19.9
Jonas Nordström -68 9,08 Gävle 10.10
Martin Hedberg -77 8,94 Gävle 19.9
Daniel Johansson -71 8,63 Gävle 19.9
Jan Axelsson -46 8,63 Gävle 2.10
Robin Jansson
-78 8,42 Gävle 2.10
Erik Proos -54 8,40 Gävle 2.10
Mattias Norling -77 8,14 Gävle 10.10
Gustaf Zetterholm -73 8,13 Gävle 19.9
Andreas Sundelöf -74 7,89 Gävle 25.9
Michael Matton -74 7,74 Gävle 2.10
Bengt Ahlqist -43 7,73 Gävle 2.10
Åke Eriksson -40 7,59 Gävle 19.9
Tommy Eriksson -46 7,55 Gävle 2.10
Robert Norling -48 7,18 Gävle 10.10
Daniel Rosengren -78 7,04 Gävle 2.10
Jim Nääs -71 6,87 Gävle 19.9
Åke Ekstrand -45 6,12 Gävle 2.10
Leo Tihvan -26 5,29 Gävle 2.10
Inomhus
Johan Raak -74 11,88 Malmö 30.1
Guido Ripke -71 10,57 Malmö 30.1
Mattias Norling -77 7,40 Örbyhus 21.3
Kulstötning - P18 (6,25 kg)
Martin Ahlquist -76 11,30 Gävle 10.8
Inomhus
Robin Jansson -78 8,05 Gävle 23.1
Peter Eriksson -78 7,66 Gävle 24.1
Kulstötning - P16
(5,5 kg)
Tobias Björklund -77 13,44 Västerås 17.9
Martin Hedberg -77 11,51 Ljusdal 4.7
Magnus Björk -77 11,12 Tårnby,
DEN 4.7
Robin Jansson -78 9,91 Gävle 15.9
Mattias Norling -77 9,63 Gävle 26.9
Daniel Rosengren -78 8,77 Gävle 26.9
Peter Eriksson -78 8,54 Hofors 1.6
Mikael Beermann -78 7,90 Sandviken 26.8
Inomhus
Magnus Björk -77 11,59 Falun 16.1
Diskuskastning -
MS (2 kg)
Anders Larsson -66 48,64 Uppsala 11.9
Mats Bertilsson -64 45,38 Norrtälje 23.5
Patrik Melin -71 44,34 Gävle 2.10
Fredrik Burman -73 42,02 Gävle 19.5
Fred Stenberg -70 38,34 Gävle 30.5
Per-Gunnar Berglund -57 37,68 Gävle 2.10
Rickard Nygårds -73 36,62 Gävle 26.9
Arjan Jacobs -70 36,36 Gävle 2.10
Niclas Norling -71 35,32 Gävle 26.9
Tobias Björklund -77 34,60 Gävle 31.7
Johan Raak -74 34,44 Tårnby,
DEN 4.7
Peter Borglund -64 33,96 Gävle 2.10
John Norling -67 32,06 Gävle 19.9
Tomas Lindström -67 29,96 Gävle 1.9
Johan Johansson -71 29,04 Gävle 1.9
Niclas Persson -73 29,04 Gävle 19.9
Thomas Persson -71 28,64 Gävle 27.7
Martin Ahlquist -76 28,38 Gävle 1.9
Guido Ripke -71 28,32 Gävle 9.5
Peter Ericsson -64 28,30 Örbyhus 30.6
Fredrik Persson -72 28,00 Gävle 2.10
Mathias Rosengren -73 27,56 Gävle 1.9
Martin Hedberg -77 26,90 Gävle 19.9
Fredrik Åkerlind -74 25,20 Gävle 19.9
Robin Jansson -78 24,56 Gävle 9.5
Lars Norberg -68 23,10 Gävle 19.9
Jim Nääs -71 22,88 Gävle 19.9
Henrik Martin -72 21,86 Gävle 19.9
Gustaf Zetterholm -73 21,70 Gävle 19.9
Michael Matton -74 21,22 Gävle 2.10
Robert Norling -48 20,88 Gävle 10.10
Daniel Rosengren -78 20,70 Gävle 2.10
Erik Proos -54 20,40 Gävle 2.10
Åke Eriksson -40 20,10 Gävle 19.9
Mattias Norling -77 19,88 Gävle 10.10
Andreas Sundelöf -74 19,20 Gävle 26.9
Jan Axelsson -46 18,28 Gävle 2.10
Jonas Nordström -68 18,12 Gävle 10.10
Åke Ekstrand -45 16,50 Gävle 2.10
Bengt Ahlquist -43 16,12 Gävle 2.10
Tommy Eriksson -46 15,54 Gävle 2.10
Leo Tihvan -26 14,12 Gävle 2.10
Daniel Johansson -71 13,58 Gävle 19.9
Diskuskastning -
P18 (1,75 kg)
Martin Ahlquist -76 30,74 Gävle 5.9
Diskuskastning -
P16 (1,5 kg)
Tobias Björklund -77 43,44 Visby 19.6
Martin Hedberg -77 35,64 Gävle 31.8
Magnus Björk -77 33,34 Gävle 25.9
Robin Jansson -78 30,80 Bollnäs 10.7
Mattias Norling -77 26,32 Gävle 25.9
Daniel Rosengren -78 26,20 Eskilstuna 13.8
Peter Eriksson -78 24,88 Gävle 31.8
Mikael Beermann -78 18,92 Valbo 18.5
Släggkastning -
MS (7,26 kg)
Mikael Johansson -63 57,24 Gävle 1.8
Niclas Persson -73 39,66 Gävle 4.7
Patrik Melin -71 39,10 Gävle 2.10
Tony Nordström -62 37,90 Uppsala 11.9
Peter Borglund -64 30,90 Gävle 2.10
Guido Ripke -71 30,76 Gävle 19.9
Martin Ahlquist -76 29,46 Gävle 19.9
Mats Bertilsson -64 29,20 Gävle 2.10
Fred Stenberg -70 28,14 Gävle 18.5
Fredrik Burman -73 28,02 Gävle 2.10
Per-Gunnar Berglund -57 27,80 Gävle 2.10
Arjan Jacobs -70 27,70 Gävle 10.10
Johan Raak -74 26,34 Gävle 2.10
Erik Proos -54 25,22 Gävle 2.10
Thomas Persson -71 24,58 Gävle 2.10
Niclas Norling -71 23,12 Gävle 10.10
Mathias Rosengren -73 22,80 Gävle 2.10
Johan Johansson -71 22,46 Gävle 10.10
Rickard Nygårds -73 22,22 Gävle 19.9
John Norling -67 21,32 Gävle 19.9
Fredrik Persson -72 21,16 Gävle 2.10
Tobias Björklund -77 21,14 Gävle 2.10
Henrik Martin -72 18,88 Gävle 19.9
Robin Jansson -78 18,54 Gävle 2.10
Fredrik Åkerlind -74 18,36 Gävle 19.9
Lars Norberg -68 17,32 Gävle 19.9
Jonas Nordström -68 16,88 Gävle 10.10
Jim Nääs -71 16,86 Gävle 19.9
Gustaf Zetterholm -73 16,34 Gävle 19.9
Daniel Rosengren -78 16,08 Gävle 2.10
Bengt Ahlquist -43 15,92 Gävle 2.10
Mattias Norling -77 15,88 Gävle 10.10
Daniel Johansson -71 15,08 Gävle 19.9
Martin Hedberg -77 15,02 Gävle 19.9
Tommy Eriksson -46 15,00 Gävle 2.10
Jan Axelsson -46 14,84 Gävle 2.10
Robert Norling -48 14,60 Gävle 10.10
Åke Eriksson -40 13,30 Gävle 19.9
Åke Ekstrand -45 13,28 Gävle 2.10
Michael Matton -74 11,28 Gävle 2.10
Släggkastning -
P18 (6,25 kg)
Inga resultat noterade av GIF:s
aktiva!
Släggkastning -
P16 (5,5 kg)
Magnus Björk -77 44,40 Gävle 17.8
Tobias Björklund -77 35,58 Gävle 14.9
Robin Jansson -78 25,44 Gävle 27.5
Daniel Rosengren -78 21,32 Gävle 17.8
Peter Eriksson -78 20,06 Gävle 27.5
Mikael Beermann -78 17,00 Gävle 17.8
Spjutkastning -
MS (800 g)
Peter Borglund -64 84,16 Gävle 7.7
Patrik Melin -71 65,10 Karlskrona 7.8
Olavi Kolehmainen -57 60,98 Gävle 4.7
Mats Bertilsson -64 53,64 Gävle 2.10
Fredrik Burman -73 51,72 Gävle 2.10
John Norling -67 51,62 Vasa, FIN 21.8
Tobias Björklund -77 51,32 Gävle 27.7
Fred Stenberg -70 50,36 Gävle 15.9
Johan Raak -74 48,78 Tårnby,
DEN 4.7
Henrik Martin -72 48,72 Gävle 19.9
Martin Ahlquist -76 47,60 Gävle 31.7
Arjan Jacobs -70 46,18 Gävle 2.10
Niclas Persson -73 44,02 Gävle 19.9
Fredrik Persson -72 43,90 Gävle 19.9
Rickard Nygårds -73 42,16 Gävle 26.9
Niclas Norling -71 39,40 Gävle 26.9
Martin Hedberg -77 39,38 Gävle 19.9
Johan Johansson -71 37,04 Gävle 1.9
Per-Gunnar Berglund -57 36,96 Gävle 2.10
Mattias Norling -77 36,18 Gävle 10.10
Daniel Rosengren -78 35,60 Gävle 2.10
Guido Ripke -71 35,30 Gävle 26.9
Jim Nääs -71 35,14 Gävle 19.9
Tomas Lindström -67 34,44 Gävle 1.9
Fredrik Åkerlind -74 33,94 Gävle 19.9
Mathias Rosengren -73 33,04 Gävle 19.9
Gustaf Zetterholm -73 33,02 Gävle 19.9
Thomas Persson -71 32,80 Gävle 19.9
Daniel Johansson -71 31,20 Gävle 19.9
Robert Norling -48 29,46 Gävle 10.10
Åke Eriksson -40 29,44 Gävle 19.9
Jonas Nordström -68 28,18 Gävle 10.10
Michael Matton -74 27,52 Gävle 2.10
Lars Norberg -68 26,90 Gävle 19.9
Jan Axelsson -46 26,10 Gävle 2.10
Erik Proos -54 25,84 Gävle 2.10
Bengt Ahlquist -43 24,10 Gävle 19.9
Åke Ekstrand -45 21,88 Gävle 2.10
Tommy Eriksson -46 20,60 Gävle 2.10
Andreas Sundelöf -74 18,80 Gävle 26.9
Leo Tihvan -26 18,00 Gävle 2.10
Spjutkastning -
P16 (600 g)
Tobias Björklund -77 58,18 Gävle 30.5
Magnus Björk -77 50,90 Visby 19.6
Martin Hedberg -77 47,28 Ljusdal 4.7
Daniel Rosengren -78 43,48 Gävle 22.6
Mattias Norling -77 40,52 Gävle 25.9
Robin Jansson -78 39,18 Gävle 10.9
Peter Eriksson -78 38,48 Gävle 10.9
Spjutkastning -
M60 (600 g)
Jan Smiding -32 51,18 Värnamo 8.8
Femkamp - MS
(Längd
- Spjut - 200 m - Diskus - 1500 m)
Patrik Melin -71 3.346e Gävle 9.5
(6,38 - 64,36 - 24,36 - 39,76 - 5.01,60)
Johan Raak -74 3.173e Gävle 9.5
(6,87 - 48,72 - 23,01 - 33,40 - 5.09,91)
Jim Nääs -71 2.626e Gävle 9.5
(5,91 - 33,46 - 24,21 - 19,56 - 4.25,78)
Fredrik Åkerlind -74 2.328e Gävle 9.5
(5,59 - 31,60 - 24,77 - 21,84 - 4.57,69)
Robin Jansson
-78 2.035e Gävle 9.5
(5,86 - 00,00 - 24,86 - 24,56 - 5.10,34)
Daniel Rosengren -78 1.956e Gävle 9.5
(5,33 - 33,02 - 27,34 - 16,94 - 5.05,44)
Dansk Niokamp P16
(100 m häck (91 cm/8,50 m avst.) - Diskus - Stav - Spjut -
100 m - Höjd - Kula - Längd - 1000 m)
Tobias Björklund -77 5.142e Tårnby, DEN 3-4.7
(15,96w - 40,76 - 3,60 -
45,22 - 11,95 - 1,77 - 11,57 - 5,72 - 3.07,50)
Magnus Björk -77 5.094e Tårnby,
DEN 3-4.7
(15,53 - 30,08 - 3,60 - 49,74 - 11,78 - 1,74 -
11,12 - 6,22w - 3.11,71)
Niokamp P16
Tobias Björklund -77 6.363e Gävle 30-31.5
(17,51 - 41,76 - 3,50 - 58,18 - 12,02w - 1,79 - 10,51 - 5,50w - 2.22,22)
Magnus Björk -77 6.223e Visby 19-20.6
(16,71 - 31,34 - 4,05 - 50,90 - 12,09 - 1,70 - 10,92 - 6,24w -
2.34,17)
Robin Jansson
-78 5.590e Gävle 25-26.9
(16,91 - 27,46 - 3,06 - 32,96 - 12,29 - 1,83 - 9,21 - 5,80 -
2.21,70)
Daniel Rosengren -78 5.331e
(16,40w - 26,20 - 3,60 - 39,14 - 13,17 - 1,78 - 8,31 - 5,34 - 2.30,80)
Mattias Norling -77 4.718e Gävle 25-26.9
(19,96 - 26,32 - 2,36 - 40,52 - 13,12 - 1,50 - 9,63 - 5,26w -
2.10,50)
Peter Eriksson
-78 *3.624e Gävle 30-31.5
(18,74 - 21,22 - 2,00 - 36,26 - 12,99w - 1,49 - 8,21 - 4,78w - dns)
Tiokamp MS
Patrik Melin -71 6.891e Tårnby,
DEN 3-4.7
(11,72 - 6,46 - 13,16 -
1,92 - 53,47 - 15,83w - 40,94 - 4,00 - 61,76 - 4.51,69)
Johan Raak -74 6.839e Tårnby,
DEN 3-4.7
(11,19 - 7,04 - 11,27 - 1,89 - 51,37 - 14,99w - 34,44 - 3,90 -
48,78 - 4.50,96)
Niclas Norling -71 6.115e Gävle 25-26.9
(11,81 - 6,29 -
12,05 - 1,89 - 49,83 - 17,15 - 35,32 - 2,76 - 39,40 - 4.32,55)
John Norling -67 5.975e Gävle 25-26.9
(11,99 - 6,12 - 10,02 -
1,71 - 50,48 - 17,24 - 30,04 - 3,16 - 48,02 - 4.13,28)
Guido Ripke -71 5.569e Gävle 25-26.9
(12,11 - 6,10 - 10,26 -
1,77 - 54,31 - 16,46 - 26,08 - 3,76 - 35,30 - 4.51,93)
Rickard Nygårds -73 5.524e Gävle 25-26.9
(12,41 - 5,85 - 10,45 -
1,77 - 57,29 - 18,55 - 36,62 - 4,26 - 42,16 - 5.03,71)
Fred Stenberg -70 *4.371e Gävle 25-26.9
(12,69 - 5,70 - 12,37 -
1,74 - 63,29 - 19,56 - 32,60 - 3,06 - 46,70 - dns)
Andreas Sundelöf -74 2.809e Gävle 25-26.9
(13,76 - 4,59 - 7,89 -
1,50 - 64,06 - 22,48 - 19,20 - 2,36 - 18,80 - 5.45,06)
Tiokamp P18
Inga resultat gjorda av
GIF-aktiva 1993.
KVINNOR OCH
FLICKOR
100 meter
Karin Funke -71 12,38
(+1,6) Gävle 17.7
Madeleine Höglund -77 12,75 (+0,4) Gävle 10.8
Johanna Sellman -74 12,78 (-0,64) Gävle 16.7
Lisa Harrison -77 13,02 (-0,63) Norrköping 8.8
Kristina Norberg -75 13,04 (+1,9) Gävle 10.8
Maria Svahn -73 13,16 (+0,4) Gävle 10.8
Caroline Carlberg -79 13,16 (-1,10) Gävle 14.9
Jenny Liske -78 13,24 (OK) Gävle 10.9
Jenni Eriksson -75 13,42 (+0,6) Gävle 31.5
Karin Engman -79 13,53 (0,0) Gävle 9.5
Charlotta Lindgren -79 13,73 (-1,21) Gävle 12.6
Linda Wahlström -77 13,85 (+0,7) Gävle 17.6
Emma Östlund -76 13,89 (+1,3) Gävle 17.7
Mari Rönn -76 13,90 (-) Gävle 4.9
Marie Rosengren -80 14,04 (0,0) Gävle 9.5
Jenny Löf -78 14,13 (OK) Gävle 10.9
Sylvia Larsson -75 14,16 (+0,1) Gävle 31.7
Indira Purkovic -77 14,83 (-1,21) Gävle 12.6
Bettina Juhlin -80 15,97 (0,0) Gävle 9.5
Okänd vind
Karin Funke -71 12,24 (w?) Uppsala 11.9
Medvind
Madeleine Höglund -77 12,50 (+2,88) Gävle 1.9
Johanna Sellman -74 12,64 (+2,3) Gävle 3.7
Lisa Harrison -77 12,79 (+2,3) Gävle 3.7
Caroline Carlberg -79 12,91 (+2,3) Gävle 3.7
Karin Engman -79 13,01 (+2,3) Gävle 3.7
Maria Svahn -73 13,10 (+2,47) Gävle 27.7
Jenni Eriksson -75 13,14 (+2,88) Gävle 1.9
Charlotta Lindgren -79 13,21 (+2,3) Gävle 3.7
Mari Rönn -76 13,50 (+3,8) Gävle 3.7
Sylvia Larsson -75 13,82 (+2,88) Gävle 1.9
Manuella tider
Madeleine Höglund -77 12,5m (OK) Raufoss, NOR 30.6
Mari Rönn -76 13,3m (OK) Raufoss, NOR 30.6
200 meter
Ewa Johansson -64 24,47 (+0,6) Kvarnsveden 25.7
Karin Funke -71 25,29 (+0,55) Lerum 12.6
Madeleine Höglund -77 26,33 (+1,62) Gävle 1.9
Lisa Harrison -77 26,34 (+0,2) Gävle 18.8
Kristina Norberg -75 26,64 (+0,2) Gävle 18.8
Caroline Carlberg -79 26,71 (+1,62) Gävle 1.9
Johanna Sellman -74 26,78 (+1,62) Gävle 1.9
Maria Svahn -73 26,86 (+1,4) Gävle 1.8
Jenny Liske -78 27,17 (+1,0) Gävle 17.7
Jenni Eriksson -75 27,98 (-1,13) Gävle 25.9
Mari Rönn -76 28,05 Gävle 5.9
Karin Engman -79 28,13 (-1,1) Gävle 9.5
Emma Östlund -76 28,33 (-0,5) Gävle 18.8
Sylvia Larsson -75 28,35 (-0,5) Gävle 18.8
Marie Rosengren -80 29,89 (-1,1) Gävle 9.5
Catrine Karjalainen -82 31,81 (-1,1) Gävle 9.5
Lena Morales -74 32,98 (-1,47) Gävle 25.9
Kicki Adamsson -80 33,22 (-2,1) Frövi 3.7
Annica Adamsson -84 37,10 (-3,5) Frövi 3.7
Medvind
Karin Funke -71 25,16 (+4,4) Gävle 1.8
Lisa Harrison -77 26,09 (+3,1) Halmstad 17.7
Madeleine Höglund -77 26,29 (+2,6) Gävle 1.8
Maria Svahn -73 26,55 (+3,10) Gävle 27.7
Jenny Liske -78 27,03 (+3,10) Gävle 27.7
Mari Rönn -76 27,86 (+2,28) Gävle 1.9
Inomhus
Camilla Fröjdman -78 30,18 Falun 22.11
Alexandra Östberg -80 30,92 Falun 22.11
300 meter
Ewa Johansson -64 39,73 Gävle 19.5
Kristina Norberg -75 42,66 Gävle 10.8
Maria Svahn -73 42,86 Gävle 10.8
Mari Rönn -76 45,93 Gävle 10.8
Sylvia Larsson -75 46,62 Gävle 10.8
400 meter
Ewa Johansson -64 54,08 Växjö 14.7
Kristina Norberg -75 59,14 Vasa,
FIN 21.8
Maria Svahn -73 60,11 Gävle 31.7
Jenny Liske -78 60,46 Gävle 31.7
Caroline Carlberg -79 61,11 Uppsala 11.9
Jenni Eriksson -75 61,66 Gävle 31.7
Mari Rönn -76 62,85 Gävle 3.7
Sylvia Larsson -75 65,95 Gävle 31.7
Pernilla Holmberg -70 66,49 Gävle 30.5
600 meter
Kristina Norberg -75 1.41,55 Gävle 27.7
Pernilla Holmberg -70 1.46,07 Gävle 27.7
Inomhus
Jenny Liske -78 1.45,18 Malmö 29.1
800 meter (med alla aktiva under 2.45,00)
Ewa Johansson -64 2.07,94 Gävle 7.7
Kristina Norberg -75 2.16,47 Vasa, FIN 22.8
Jenny Liske -78 2.21,65 Skellefteå 21.8
Karin Funke -71 2.22,89 Gävle 31.5
Kristina Södergren -60 2.27,72 Gävle 10.8
Pernilla Holmberg -70 2.29,64 Gävle 16.7
Caroline Carlberg -79 2.31,9m Hofors 1.6
Marie Rosengren -80 2.32,07 Gävle 19.9
Jenni Eriksson -75 2.34,90 Gävle 26.9
Hanna Ridefelt -77 2.35,73 Gävle 15.9
Jannice Örnmark -80 2.36,41 Gävle 20.6
Catrine Karjalainen -82 2.38,62 Täby 29.8
Kicki Adamsson -80 2.39,84 Gävle 18.7
Emma Östlund -76 2.48,81 Norrtälje 23.5
Lena Morales -74 3.19,24 Gävle 26.9
Inomhus
Åsa Hallström -72 2.28,46 Berlin,
GER 20.2
Susanne Persson -76 2.44,13 Malmö 31.1
Mshoma Mhoja -78 2.49,48 Falun 28.3
1500 meter
Pernilla Holmberg -70 4.59,32 Gävle 31.7
Kristina Södergren -60 5.01,89 Växjö 14.7
Hanna Ridefelt -77 5.05,35 Gävle 1.9
Jenny Liske -78
5.06,6m Raufoss,
NOR 30.6
Sofia Haglund -77 5.15,97 Gävle 1.9
Jannice Örnmark -80 5.31,02 Gävle 12.6
2000 meter
Jenny Liske -78 7.07,06 Skellefteå 22.8
Sofia Haglund -77 7.24,96 Gävle 27.7
Jannice Örnmark -80 7.40,2m Piteå 22.8
Caroline Carlberg -79 7.49,47 Järvsö 15.8
Kicki Adamsson -80 8.55,24 Falun 7.8
3000 meter
Kristina Södergren -60 11.03,10 Uppsala 11.9
Pernilla Holmberg -70 11.13,09 Gävle 10.8
Sofia Haglund -77 11.27,84 Gävle 10.8
Halvmaraton (21097,5 meter)
Kristina Södergren -60 1.26.49 Uppsala 23.10
100 meter häck -
KS (84 cm)
Karin Funke -71 14,40 (+1,74) Tårnby, DEN 3.7
Jenni Eriksson -75 15,97 (+0,53) Gävle 5.9
Kristina Norberg -75 18,85 (-0,97) Gävle 25.9
Lena Morales -74 23,94 (-0,97) Gävle 25.9
Manuell tid
Jenny Liske -78 16,4m (OK) Raufoss, NOR 1.7
100 meter häck -
F16 (76 cm)
Jenny Liske -78 15,97 (-0,67) Gävle 17.8
Jenny Löf -78 18,04 (-0,67) Gävle 17.8
Linda Wahlström -77 19,07 (-) Gävle 27.5
Medvind
Jenny Liske -78 15,53 (+2,54) Skellefteå 22.8
200 meter häck -
KS (76 cm)*
Caroline Carlberg -79 33,29 Järvsö 14.8
Manuell tid
Marie Rosengren -80 34,0m Järvsö 14.8
*) = Precis som i fjor behövs kanske en förklaring
till reglerna för uddagrenen 200 m häck som i Järvsö genomfördes med
"herrbetingelser". Det innebär 76 cm häckar, 18,29 meter till 1:a häcken, 18,29 m mellan de tio häckarna och 17,10 m från
sista häcken till mål. Det skiljer sig från när 200 m häck på 1970-talet var
officiell damgren på SM och DM. Även då var häckarna
76 cm. Men då var det 16,00 till häck 1, 19,00 mellan häckarna och 13,00 till
mål. Bara så att ni vet...
300 meter häck
Jenni Eriksson -75 46,75 Bollnäs 10.7
Jenny Liske -78 46,75 Karlstad 4.9
Mari Rönn -76 48,69 Gävle 18.9
Sylvia Larsson -75 49,71 Bollnäs 10.7
400 meter häck
Jenni Eriksson -75 66,42 Växjö 14.7
Manuell tid
Mari Rönn -76 71,0m Gävle 15.9
Höjdhopp (med
alla aktiva över 1,30)
Maria Jämthagen -71 1,76 Gävle 7.7
Karin Funke -71 1,70 Tårnby,
DEN 3.7
Susanne Persson -76 1,68 Gävle 31.5
Marie Rosengren -80 1,68 Täby 29.8
Mia Wikman -79 1,57 Falun 7.8
Linda Wahlström -77 1,50 Gävle 27.5
Jenni Eriksson -75 1,50 Gävle 25.9
Lisa Harrison -77 1,48 Karlstad 4.9
Jenny Liske -78 1,47 Visby 19.6
Linda Thalén -80 1,45 Gävle 31.8
Alexandra Östberg -80 1,35 Valbo 18.5
Anna Jansson -78 1,35 Skellefteå 22.8
Caroline Carlberg -79 1,35 Gävle 10.9
Marie Orre -81 1,31 Gävle 18.9
Charlotta Lindgren -79 1,30 Gävle 17.6
Jenny Löf -78 1,30 Gävle 17.8
Lena Morales -74 1,20 Gävle 25.9
Kristina Norberg -75 1,20 Gävle 25.9
Inomhus
Åsa Hallström -72 1,73 Malmö 30.1
Susanne Persson -76 1,73 Malmö 31.1
Stavhopp
Jenni Eriksson -75 2,20 Gävle 1.9
Kicki Adamsson -80 1,90 Gävle 1.9
Marie Rosengren -80 1,85 Gävle 23.6
Karin Engman -79 1,85 Gävle 23.6
Caroline Carlberg -79 1,75 Gävle 23.6
Sylvia Larsson -75 1,60 Gävle 1.9
Längdhopp
Karin Funke -71 5,87 (+0,3) Kvarnsveden 25.7
Johanna Sellman -74 5,75 (+1,3) Växjö 14.7
Jenni Eriksson -75 5,47 (+0,6) Bollnäs 10.7
Susanne Persson -76 5,36 (-0,43) Västerås 18.9
Marie Rosengren -80 5,06 (+1,6) Gävle 27.7
Jenny Liske -78 5,00 (OK) Sandviken 26.8
Madeleine Höglund -77 4,69 (+1,58) Skellefteå 21.8
Jenny Löf -78 4,38 (+1,38) Gävle 14.9
Linda Wahlström -77 4,18 (OK) Hofors 1.6
Anna Jansson -78 4,13 (OK) Hofors 1.6
Lena Morales -74 2,94 (+0,56) Gävle 26.9
Medvind
Johanna Sellman -74 5,76 (+2,1) Växjö 14.7
Marie Rosengren -80 5,23 (+2,5) Gävle 27.7
Madeleine Höglund -77 4,72 (+2,7) Gävle 31.5
Jenny Löf -78 4,51 (+3,00) Gävle 14.9
Lena Morales -74 3,12 (+3,07) Gävle 26.9
Inomhus
Åsa Hallström -72 5,55 Malmö 30.1
Lisa Harrison
-77 4,96 Falun 16.1
Caroline
Carlberg -79 4,67 Gävle 23.1
Anna Jansson -78 4,41 Falun 22.11
Trestegshopp
Susanne Persson -76 11,81 (+1,64) Karlskrona 8.8
#Persson 11,89? (OK?) Vasa,
FIN 22.8
Maria Jämthagen -71 10,66 (+1,08) Gävle 19.5
Jenni Eriksson -75 10,48 (+0,39) Gävle 23.6
Jenny Liske -78 9,84 (-0,7) Gävle 17.6
Linda Wahlström -77 9,84 (-0,3) Gävle 17.6
Anna Jansson -78 9,46 (+1,87) Skellefteå 22.8
Jenny Löf -78 9,19 (-0,8) Gävle 31.8
Medvind
Susanne Persson -76 11,93 (+2,3) Vasa, FIN 22.8
Kulstötning - KS (4 kg)
Annika Larsson -70 13,55 Vasa, FIN 22.8
Anna-Lena Pihl -64 13,16 Gävle 4.7
Karin Funke -71 11,06 Tierp 8.7
Jenny Löf -78 10,52 Uppsala 11.9
Veronica Söder -74 10,50 Uppsala 11.9
Ewa Johansson -64 9,77 Gävle 19.5
Madelene Jansson -70 9,34 Gävle 4.7
Susanne Persson -76 8,92 Gävle 2.10
Jenni Eriksson -75 7,80 Gävle 14.9
Anna Edin-Svensson -71 7,64 Gävle 10.10
Jenny Liske -78 7,33 Gävle 2.10
Indira Purkovic -77 7,07 Gävle 12.6
Kristina Norberg -75 6,02 Gävle 25.9
Lena Morales -74 5,37 Gävle 25.9
Inomhus
Åsa Hallström -72 13,21 Malmö 30.1
Veronica Söder -74 11,69 Gävle 24.1
Karin Funke -71 11,40 Bosön 10.2
Kulstötning - F16 (3 kg)
Jenny Löf -78 12,09 Gävle 10.8
Jenny Liske -78 8,82 Gävle 19.5
Madeleine Höglund -77 8,17 Skellefteå 22.8
Indira Purkovic -77 7,86 Gävle 19.5
Anna Jansson -78 7,43 Gävle 19.5
Inomhus
Johanna Hedberg -77 9,08 Gävle 24.1
Nshoma Mhoja -78 8,75 Falun 28.3
Diskuskastning (1 kg)
Annika Larsson -70 53,18 Gävle 19.5
Veronica Söder -74 37,96 Gävle 9.5
Jenny Löf -78 30,94 Skellefteå 21.8
Karin Funke -71 29,16 Gävle 2.10
Susanne Persson -76 21,38 Gävle 2.10
Jenny Liske -78 20,04 Gävle 17.6
Jenni Eriksson -75 19,28 Gävle 2.10
Linda Wahlström -77 17,02 Gävle 17.6
Anna Jansson -78 16,08 Gävle 17.6
Anna Edin-Svensson -71 15,52 Gävle 10.10
Lena Morales -74 12,16 Gävle 19.9
Släggkastning (4 kg)
Annika Larsson -70 27,66 Gävle 19.9
Karin Funke -71 22,62 Gävle 2.10
Susanne Persson -76 21,74 Gävle 2.10
Jenni Eriksson -75 18,06 Gävle 2.10
Anna Edin-Svensson -71 17,74 Gävle 10.10
Jenny Liske -78 12,06 Gävle 2.10
Spjutkastning (600 g)
Anna-Lena Pihl -64 51,12 Växjö 14.7
Karin Funke -71 38,74 Stockholm/S 5.9
Jenny Löf -78 31,48 Skellefteå 21.8
Susanne Persson -76 30,80 Gävle 2.10
Annika Larsson -70 25,78 Gävle 19.9
Jenni Eriksson -75 21,14 Gävle 26.9
Jenny Liske -78 19,58 Gävle 26.9
Anna Jansson -78 17,48 Gävle 9.5
Anna Edin-Svensson -71 15,88 Gävle 10.10
Linda Wahlström -77 13,24 Hofors 1.6
Lena Morales -74 12,94 Gävle 19.9
Sjukamp - KS
Karin Funke -71 5.296e Tårnby,
DEN 3-4.7
(14,40 - 1,70 - 10,71 -
25,74 - 5,76 - 35,42 - 2.24,36)
Jenni Eriksson -75 3.893e Gävle 25-26.9
(16,10 - 1,50 - 7,45 -
27,98 - 5,26 - 21,14 - 2.34,90)
Kristina Norberg -75 *1.672e Gävle 25-26.9
(18,85 - 1,20 - 6,02 -
27,35 - dns)
Lena Morales -74 1.372e Gävle 25-26.9
(23,94 - 1,20 - 5,37 -
32,98 - 3,12w - 11,94 - 3.19,24)
Sjukamp - F16
Jenny Liske -78 4.243e Gävle 25-26.9
(17,09 - 1,41 - 8,48 -
27,19 - 4,88w - 19,58 - 2.24,51)
GEFLE IF - FRIIDROTT:
STAFETTSTATISTIK 1993
MÄN OCH POJKAR
4 x 100 meter
42,24 M22 Michael Matton -
Mathias Rosengren - Uppsala 20.6
Thomas Persson - Johan Raak
42,35 M22 Se
42,24 Uppsala 20.6
42,96 M22 Se
42,24 Gävle 5.6
44,86 MS Fredrik
Burman - Patrik Melin - Gävle 5.6
Anders Björk - Tomas Lindström
(45,2m M22 Gävle
=3/4 GIF) (Daniel Hedström/VAIF) - Raufoss, NOR 30.6
Mathias Rosengren - Thomas
Persson - Guido Ripke
45,63 P16 Robin
Jansson - Ulf Ribacke - Karlstad 4.9
Magnus Björk - Martin Hedberg
46,22 P16 Tobias
Björklund - Magnus Björk - Gävle 5.6
Fredrik Ekstrand - Robin Jansson
47,14 P16 ?? - ?? - ??
- ?? Gävle 16.7
50,05 P15 Peter
Eriksson - Mikael Beermann - Gävle 15.9
Daniel Rosengren - Robin Jansson
4 x 200 meter
Inga resultat noterade av GIF-lag.
Stafett 1000 meter
2.07,5m MS Jim
Nääs - Thomas Persson - Raufoss,
NOR 1.7
Mathias Rosengren - Lars Norberg
4 x 400 meter
3.18,37 MS John Norling (49,68) - Daniel Sundman
(50,45) Uppsala 20.6
Niclas Norling (47,76) - Magnus Karlsson (50,48)
3.28,44 MS Magnus Ståhlberg (53,07) - Anders Johansson Gävle 6.6
(53,03) - Peter Ericsson (51,59) - Lars Norberg
(50,75)
3.29,11 M22 Jim Nääs (50,87) - Mattias Norling (54,52) - Gävle 6.6
Mathias Rosengren (53,39) - Magnus Karlsson (50,33)
3.32,81 MS Per Westerlund (52,69) - Ulf Ribacke
(55,01) - Gävle 6.6
Jonas Nordström (54,41) - Tomas Lindström (50,70)
3.34,50 P18 Magnus Ståhlberg - Per Westerlund (1.44,76)
- Uppsala 19.6
Mattias Norling (55,33) - Mathias Millquist (54,41)
3 x 800 meter
5.57,69 P18 Mattias Norling (2.02,52) - Magnus
Ståhlberg Uppsala 20.6
(1.58,90) - Per
Westerlund (1.56,27)
4 x 800 meter
7.32,54 MS Lars Norberg (1.56,17) - Tomas Lindström Uppsala 19.6
(1.52,88) - John Norling
(1.50,01) - Niclas Norling (1.53,48)
8.08,59 MS Lars Norberg (2.02,97) - Jonas Nordström Gävle 5.6
(2.03,84) - Mattias
Norling (2.04,07) - Per Westerlund (1.57,71)
8.09,04 MS Fredrik Lax (2.26,67) - Niclas Norling
(1.51,99) - Gävle 5.6
Tomas Lindström (1.53,63)
- Peter Ericsson (1.56,75)
4 x 1500 meter
Inga resultat noterade av GIF-lag.
KVINNOR OCH FLICKOR
4 x 100 meter
48,54 KS Karin
Funke - Johanna Sellman - Växjö 14.7
Madeleine Höglund - Ewa Johansson
49,49 KS Se
48,54 Norrtälje 23.5
50,36 F18 Lisa
Harrison - Madeleine Höglund - Uppsala 20.6
Jenni Eriksson - Kristina Norberg
50,40 F18 Se
50,36 Uppsala 20.6
51,30 F18 Lisa
Harrison - Madeleine Höglund - Gävle 5.6
Jenni Eriksson - Emma Östlund
(51,8m) Gävle (=3/4 GIF) Raufoss, NOR 30.6
53,14 F16 Madeleine
Höglund - Anna Jansson - Karlstad 4.9
Jenny Liske - Lisa Harrison
53,02 F18 (Vasa
= GIF) Mari Rönn - Madeleine Höglund - Västerås 19.9
Jenni Eriksson - Lisa Harrison
4 x 200 meter
Inga resultat noterade av GIF-lag.
Stafett 1000 meter
2.21,49 F18 Lisa Harrison - Madeleine Höglund - Uppsala 19.6
Jenni Eriksson - Kristna Norberg (59,08)
(2.27,2m) F18 Gävle
= 3/4-GIF (Anneli Skogsberg/Skade) - Raufoss,
NOR 1.7
Madeleine Höglund - Jenny Liske - Mari Rönn
4 x 400 meter
4.13,01 K22 Maria Svahn (62,38) - Mari Rönn (63,93) - Gävle 6.6
Caroline Carlberg (64,07) - Jenni Eriksson (62,63)
3 x 800 meter
Inga resultat noterade av GIF-lag.
4 x 800 meter
Inga resultat noterade av GIF-lag.
GEFLE IF - FRIIDROTT
MÄSTERSKAPSPLACERINGAR M M 1993
Inomhus-SM i Mångkamp, Malmö 29-31 januari
M22 Sjukamp 3:a Johan Raak 5.013 p
(7,15 - 7,10 - 11,88 - 1,85 - 8,41 - 3,95 - 3.07,55)
M22 Sjukamp 4:a Guido Ripke 4.692 p
(7,50 - 6,30 - 10,57 - 1,79 - 8,67 - 3,95 - 2.50,06)
P16 Sjukamp 3:a Magnus Björk 5.038 p
(7,65 - 3,85 - 5,95 - 9,46 - 1,73 - 10,29 - 1.36,20)
K22 Femkamp 1:a Åsa Hallström 3.941 p
(9,02 - 1,73 - 13,21 - 5,55 - 2.30,35)
F18 Femkamp 7:a Susanne Persson 3.138 p
(9,96 - 1,73 - 8,10 - 5,13 - 2.44,13)
F15 Femkamp 8:a Jenny Liske 2.986 p
(9,89 - 1,43 - 8,20 - 4,54 - 1.45,18)
Junior-SM Inomhus, Göteborg 13-14 februari
M22 400 m 2:a sf Niclas Norling 49,36
(Niclas avstod finalen p g a skada)
M22 Längd 3:a Johan Raak 7,20
K22 60 m häck 5:a Åsa Hallström (9,00 fö) 9,12
K22 Höjd 6:a Maria Jämthagen 1,72
K22 Höjd 9:a Åsa Hallström 1,68
K22 Längd 6:a Johanna Sellman 5,52
K22 Kula 3:a Åsa Hallström 12,58
F18 Höjd 2:a Susanne Persson 1,72
Inomhus-SM och Ungdoms-SM Inomhus, Malmö 19-21/2
MS 800 m 2:a Niclas Norling 1.52,32
MS Längd 7:a Johan Raak 7,01
KS Höjd 10:a Susanne Persson 1,70
P16 1500 m 5:a Mattias Norling 4.26,21
P16 Stav 4:a Magnus Björk 3,87
P16 Stav 8:a Tobias Björklund 3,32
P15 Höjd 2:a Robin Jansson 1,80
P15 Höjd 10.a Daniel Rosengren 1,76
P15 Längd 4:a Robin Jansson 5,90
F16 60 m 7:a Madeleine Höglund (8,01 fö) 8,05
F15 1500 m 6:a Jenny Liske 5.18,14
F15 Kula 8:a Jenny Löf 11,12
Öppna Brittiska Mästerskapen Inomhus, Birmingham 25-27 februari
MS 800 m, heat 2 1:a Niclas Norling 1.52,01
(Niclas avstod finalen p g a sjukdom)
Landskamp Inomhus Finland-Sverige, Tampere, Finland 7 mars
MS 800 m 4:a Niclas Norling 1.52,60
Slottsstafetten, Uppsala 25 april
MS 8-mannalag 1:a Gefle IF, lag 1 18.07
Lag: Niclas Norling - Guido Ripke - Tomas Lindström - Lars Norberg - Johan Raak -
Peter Ericsson - Mathias Rosengren - Johan Johansson
Dagbladsstafetten, Stockholm 15 maj
MS 15-mannalag 1:a Mölndals AIK xx.xx
7:a Gefle IF xx.xx
P18 8-mannalag 4:a Gefle IF
P14 8-mannalag 3:a Gefle IF
Tyska Juniormångkampscupen, Dresden GER 22-23 maj
P19 Tiokamp 9:a Johan Raak 6.331 p
(11,11 - 7,19 - 10,88 - 1,82 - 51,94 - 15,47 - 30,82 - 3,80 - 43,56 - 5.32,21)
Svenska Cupen - Lag-SM-kval, Norrtälje 23 maj
MS Lag 1:a IF Göta 87 p
2:a Gefle IF 77 p
KS Lag 1:a Gefle IF 57 p
2:a Umedalens IF 50 p
Europacupen C-final kvinnor, Rotterdam HOL 12-13 juni
KS Diskus 4:a Annika Larsson 50,88
Internationella Tyska Juniortiokampen, Bernhausen GER 12-13 juni
P19 Tiokamp 8:a Johan Raak 6.726 p
(11,23 - 7,30 - 10,88 - 1,88 - 51,11 - 15,36 - 33,82 - 4,20 - 44,12 - 5.08,98)
Stafett-SM, Uppsala 19-20 juni
MS 4 x 400 m 5:a Gefle IF (John Norling - Daniel Sundman -
Niclas Norling - Magnus Karlsson)
3.18,37
MS 4 x 800 m 3:a Gefle IF (Lars Norberg - Tomas Lindström -
John Norling - Niclas Norling) 7.32,54
M22 4 x 100 m 4:a Gefle IF (Michael Matton - Mathias Rosengren -
Thomas Persson - Johan Raak) 42,24
P18 4 x 400 m 5:a Gefle IF (Magnus Ståhlberg - Per Westerlund -
Mattias Norling - Mathias Millquist)
3.34,50
P18 3 x 800 m 2:a Gefle IF (Mattias Norling - Magnus Ståhlberg -
Per Westerlund) 5.57,69
F18 4 x 100 m 5:a Gefle IF (Lisa Harrison - Madeleine Höglund -
Jenni Eriksson - Kristina Norberg) 50,40
F18 St. 1000 m 7:a* Gefle IF (Lisa Harrison - Madeleine Höglund -
Jenni Eriksson - Kristina Norberg)
2.21,49
Nordiska Juniormästerskapen i Mångkamp, Tårnby, DEN 3-4 juli
M22 Tiokamp 3:a Patrik Melin 6.891 p
(11,72 - 6,46 - 13,16 - 1,92 - 53,47 - 15,83 - 40,94 - 4,00 - 61,76 - 4.51,69)
M20 Tiokamp 1:a Johan Raak 6.839 p
(11,19 - 7,04 - 11,27 - 1,89 - 51,37 - 14,99 - 34,44 - 3,90 - 48,72 - 4.50,96)
P16 Niokamp (dansk) 3:a Tobias Björklund 5.142 p
(15,96 - 40,76 - 3,60 - 45,22 - 11,95 - 1,77 - 11,57 - 5,72 - 3.07,50)
P16 Niokamp (dansk) 4:a Magnus Björk 5.094 p
(15,53 - 30,08 - 3,60 - 49,74 - 11,78 - 1,74 - 11,12 - 6,22 - 3.11,71)
K22 Sjukamp 1:a Karin Funke 5.296 p
(14,40 - 1,70 - 10,71 - 25,74 - 5,76 - 35,42 - 2.24,36)
Lag-SM, Växjö 14 juli
KS Lag 1:a IF Göta 63 p
5:a Gefle IF 49 p
Gefle IF:s lag: Karin Funke - Ewa Johansson - Jenny Liske - Kristina Södergren -
Pernilla Holmberg - Jenni Eriksson - Maria Jämthagen - Johanna Sellman - Susanne Persson - Annika Larsson - Anna-Lena Pihl - Madeleine Höglund.
Stora SM, Kvarnsveden 23-25 juli
MS 800 m 10:a* John Norling 1.50,99
MS Stav 9:a* Rickard Nygårds (kval 4,75) final 0,00
MS Längd 8:a Johan Raak (kval 7,13) 6,95
MS Spjut 3:a Peter Borglund 77,18
KS 200 m 6:a Ewa Johansson (sf 24,47) 24,50
KS 400 m 3:a Ewa Johansson 54,69
KS Längd 6:a Karin Funke 5,87
KS Längd 10:a Johanna Sellman (kval 5,69) 5,65
KS Kula 9:a Annika Larsson (kval 13,09) 12,91
KS Diskus 3:a Annika Larsson 50,76
KS Spjut 3:a Anna-Lena Pihl 49,84
Junior-EM, San Sebastian, Spanien 29 juli - 1 augusti
MJ Tiokamp 12:a Johan Raak 6.750 p
(11,11 - 7,19 - 10,67 - 1,91 - 50,68 - 15,38 - 32,90 - 3,90 - 48,38 - 5.03,24)
Norrländska Mästerskapen, Gävle 31 juli - 1 augusti
Segrare från Gefle IF var följande:
MS 400 m 1:a Niclas Norling 48,36
MS 800 m 1:a Niclas Norling 1.55,96
MS Höjd 1:a Stefan Fougman 1,98
KS Höjd 1:a Maria Jämthagen 1,71
KS Längd 1:a Karin Funke 5,64
KS Diskus 1:a Annika Larsson 51,62
KS Spjut 1:a Anna-Lena Pihl 48,80
Junior-SM, Karlskrona 6-8 augusti
M22 400 m 3:a Niclas Norling 48,03
M22 800 m 2:a Niclas Norling 1.48,99
M22 2000 m hinder 10:a Johan Hedlund 6.05,64
M22 Stav 6:a Rickard Nygårds 4,72
M22 Längd 3:a Johan Raak 7,26
M22 Längd 6:a Anders Björk (kval 7,07) 6,93
M22 Spjut 3:a Patrik Melin 65,10
K22 100 m häck 3:a Karin Funke 14,86
K22 Höjd 8:a Maria Jämthagen 1,71
K22 Längd 3:a Karin Funke 5,83
F18 Höjd 6:a Susanne Persson 1,64
F18 Längd 10:a Jenni Eriksson (kval 5,38) 5,02
F18 Tresteg 4:a Susanne Persson 11,81
Ungdoms-SM, Norrköping 6-8 augusti
P16 3000 m 5:a Mathias Millquist 9.11,06
P16 Stav 3:a Magnus Björk 4,08
P16 Diskus 7:a Tobias Björklund 37,84
P16 Slägga 5:a Magnus Björk 42,60
P16 Spjut 2:a Tobias Björklund 54,02
P15 Höjd 10:a Robin Jansson 1,73
P15 Stav 5:a Daniel Rosengren 3,48
F16 100 m 8:a* Madeleine Höglund fö 12,80
F16 200 m 4:a Lisa Harrison 26,46
F16 200 m 9:a* Madeleine Höglund fö 26,68
F15 800 m 6:a Jenny Liske (fö 2.23,78) 2.24,17
F15 300 m häck 5:a Jenny Liske 47,32
F15 Kula 7:a Jenny Löf 11,63
F15 Diskus 6:a Jenny Löf 27,80
F15 Spjut 8:a Jenny Löf 28,88
Veteran-SM, Värnamo 6-8 augusti
M60 Spjut 1:a Jan Smiding 51,18
Junior- och Ungdoms-SM i Mångkamp, Eskilstuna 13-15 augusti
M22 Tiokamp 4:a Patrik Melin 6.255 p
(11,62 - 6,85 - 12,45 - 1,94 - 53,56 - 16,13 - 00,00 - 3,90 - 64,24 - 4.53,53)
P15 Niokamp 4:a Robin Jansson 5.461 p
(16,44 - 23,34 - 3,00 - 35,68 - 12,17 - 1,78 - 9,47 - 5,58 - 2.25,92)
P15 Niokamp 6:a Daniel Rosengren 5.331 p
(16,40 - 26,20 - 3,60 - 39,14 - 13,17 - 1,78 - 8,31 - 5,34 - 2.30,80)
K22 Sjukamp 2:a Karin Funke 5.154 p
(14,83 - 1,66 - 10,40 - 25,25 - 5,72 - 34,02 - 2.25,87)
Världsmästerskapen i Friidrott, Stuttgart, Tyskland 14-22 augusti
MS Spjut, kvalpool 2 12:a Peter Borglund 74,58
Mittnordiska Kampen, Vasa, Finland 21-22 augusti
Gefle IF bidrog med följande deltagare:
Peter Ericsson - Johan Hedlund - Mikael Johansson - Anders Larsson - John Norling -
Rickard Nygårds - Thomas Persson - Johan Raak - Guido Ripke - Maria Jämthagen -
Annika Larsson - Kristina Norberg - Susanne Persson.
RiksIcadens Norrlandsfinal 15-16 år, Skellefteå 21-22 augusti
Segrare från Gefle IF var följande:
P16 Stav 1:a Magnus Björk 3,70
P16 Tresteg 1:a Ulf Ribacke 12,70
P16 Slägga 1:a Magnus Björk 41,76
P15 Höjd 1:a Daniel Rosengren 1,78
P15 Stav 1:a Daniel Rosengren 3,00
F15 800 m 1:a Jenny Liske 2.21,65
F15 Kula 1:a Jenny Löf 11,84
F15 Diskus 1:a Jenny Löf 30,94
RiksIcadens Norrlandsfinal 13-14 år, Piteå 21-22 augusti
Segrare från Gefle IF var följande:
P14 80m 1:a Fredrik Ekstrand 9,65
P14 80 m häck 1:a Fredrik Ekstrand 11,93
P14 Längd 1:a Fredrik Ekstrand 6,22
F14 80 m 1:a Caroline Carlberg 10,45
F14 80 m häck 1:a Caroline Carlberg 12,34
F14 Tresteg 1:a Mia Wikman 10,49
F13 Höjd 1:a Marie Rosengren 1,60
Landskamp Sverige - Finland, Stockholm 28-29 augusti
MS Spjut 4:a Peter Borglund 80,84
KS 400 m 2:a Ewa Johansson 54,51
KS Diskus 3:a Annika Larsson 51,26
KS 4 x 400 m 2:a SVERIGE (Ewa Johansson) 3.3......
Lag-USM 15-16 år, Karlstad 4 september
P/F 15-16 år LAG 1:a KA 2 IF 206 p
3:a Gefle IF 193 p
Gefle IF:s Lag: Magnus Björk - Tobias Björklund - Peter Eriksson - Martin Hedberg -
Robin Jansson - Mathias Millquist - Ulf Ribacke - Daniel Rosengren - Lisa Harrison -
Madeleine Höglund - Anna Jansson - Jenny Liske - Jenny Löf - Hanna Ridefelt.
SM i Mångkamp, Stockholm 4-5 september
MS Tiokamp 4:a Patrik Melin 6.790 p
(11,82 - 6,55 - 12,97 - 1,95 - 53,73 - 16,27 - 40,90 - 4,12 - 64,04 - 5.13,24)
KS Sjukamp 1:a Karin Funke 5.259 p
(14,67 - 1,65 - 09,99 - 25,61 - 5,86 - 38,74 - 2.24,25)
Landskamp Sverige - Finland - Storbritannien - Estland i Mångkamp, Stockholm 4-5 september (avgjordes parallellt med SM i Mångkamp)
KS Sjukamp 5:a Karin Funke 5.259 p
(14,67 - 1,65 - 09,99 - 25,61 - 5,86 - 38,74 - 2.24,25)
Skol-SM, Västerås 17-19 september
Resultatlistorna ännu inte klara och redovisade...
GEFLE IF - FRIIDROTT: NYA KLUBBREKORD 1993.
SENIORER, VETERANER OCH UNGDOMAR.
Manliga seniorer
200 meter 22,17 (-0,2) Johan Raak Gävle 7.7
22,15 (+0,5) Johan Raak Gävle 18.8
800 meter 1.48,55 Niclas Norling Gävle 7.7
4 x 100 meter 42,35 Michael Matton - Mathias Rosengren -
Thomas Persson - Johan Raak Uppsala 20.6
42,24 Michael Matton - Mathias Rosengren -
Thomas Persson - Johan Raak Uppsala 20.6
Tiokamp 6.802e Patrik Melin Lerum 12-13.6
(11,76 - 6,38 - 12,79 - 1,92 - 54,42 -
15,88 - 40,44 - 4,12 - 64,58 - 5.01,96)
6.839e Johan Raak Tårnby. DEN 3-4.7
(11,19 - 7,04 - 11,27 - 1,89 - 51,37 -
14,99w - 34,44 - 3,90 - 48,72 - 4.50,96)
6.891e Patrik Melin Tårnby, DEN 3-4.7
(11,72 - 6,46 - 13,16 - 1,92 - 53,47 -
15,83w - 40,94 - 4,00 - 61,76 - 4.51,69)
M 22
200 meter 22,17 (-0,2) Johan Raak Gävle 7.7
22,15 (+0,5) Johan Raak Gävle 18.8
800 meter 1.48,55 Niclas Norling Gävle 7.7
110 meter häck 15,12 (+0,91) Johan Raak Falun 15.5
15,09 (-1,7) Johan Raak Gävle 7.7
4 x 100 meter 42,35 Michael Matton - Mathias Rosengren -
Thomas Persson - Johan Raak Uppsala 20.6
42,24 Michael Matton - Mathias Rosengren -
Thomas Persson - Johan Raak Uppsala 20.6
Stavhopp 4,75 Rickard Nygårds Kvarnsveden 24.7
Tiokamp 6.802e Patrik Melin Lerum 12-13.6
(11,76 - 6,38 - 12,79 - 1,92 - 54,42 -
15,88 - 40,44 - 4,12 - 64,58 - 5.01,96)
6.839e Johan Raak Tårnby. DEN 3-4.7
(11,19 - 7,04 - 11,27 - 1,89 - 51,37 -
14,99w - 34,44 - 3,90 - 48,72 - 4.50,96)
6.891e Patrik Melin Tårnby, DEN 3-4.7
(11,72 - 6,46 - 13,16 - 1,92 - 53,47 -
15,83w - 40,94 - 4,00 - 61,76 - 4.51,69)
M 20 (resultat markerade med * är även rekord i P 19)
200 meter *22,17 (-0,2) Johan Raak Gävle 7.7
*22,15 (+0,5) Johan Raak Gävle 18.8
110 meter häck *15,12 (+0,91) Johan Raak Falun 15.5
*15,09 (-1,7) Johan Raak Gävle 7.7
Stavhopp 4,75 Rickard Nygårds Kvarnsveden 24.7
Tiokamp *6.839e Johan Raak Tårnby. DEN 3-4.7
(11,19 - 7,04 - 11,27 - 1,89 - 51,37 -
14,99w - 34,44 - 3,90 - 48,72 - 4.50,96)
P 18
3 x 800 meter 5.57,69 Mattias Norling - Magnus Ståhlberg -
Per Westerlund Uppsala 20.6
P 16
3000 meter 9.08,66 Mathias Millquist Västerås 17.9
Stavhopp 4,00 Magnus Björk Falun 15.5
4,02 Magnus Björk Sollentuna 12.6
4,05 Magnus Björk Visby 19.6
4,05 (tang) Magnus Björk Gävle 1.8
4,08 Magnus Björk Norrköping 7.8
4,10 Magnus Björk Gävle 10.8
P 14
100 meter - eltid 12,05 (+1,4) Fredrik Ekstrand Gävle 10.8
Stavhopp 3,30 Fredrik Ekstrand Gävle 17.6
3,50 Fredrik Ekstrand Järvsö 15.8
M 40
100 meter - eltid 12,75 Alf Jansson Malmö 5.9.93
400 meter 58,71 Alf Jansson Malmö 5.9.93
M 60
Spjutkastning (600 g) 51,18 Jan Smiding Värnamo 8.8
Kvinnliga seniorer
Höjdhopp 1,76 (tang) Maria Jämthagen Gävle 7.7
Längdhopp 5,85 (+0,7) Karin Funke Kvarnsveden 25.7
5,87 (+0,3) Karin Funke Kvarnsveden 25.7
Trestegshopp 11,30 (+0,88) Susanne Persson Gävle 19.5
11,49 (+1,4) Susanne Persson Växjö 14.7
11,7? Susanne Persson Karlskrona 8.8
11,81 (+1,64) Susanne Persson Karlskrona 8.8
11,89 (???) Susanne Persson Vasa, FIN 22.8
Sjukamp 5.296e Karin Funke Tårnby, DEN 3-4.7
(14,40 - 1,70 - 10,71 - 25,74 - 5,76 - 35,42 - 2.24,36)
K 22
100 meter häck 14,40 (+1,74) Karin Funke Tårnby, DEN 3-4.7
Höjdhopp 1,76 (tang) Maria Jämthagen Gävle 7.7
Längdhopp 5,85 (+0,7) Karin Funke Kvarnsveden 25.7
5,87 (+0,3) Karin Funke Kvarnsveden 25.7
Trestegshopp 11,30 (+0,88) Susanne Persson Gävle 19.5
11,49 (+1,4) Susanne Persson Växjö 14.7
11,7? Susanne Persson Karlskrona 8.8
11,81 (+1,64) Susanne Persson Karlskrona 8.8
11,89 (???) Susanne Persson Vasa, FIN 22.8
Sjukamp 5.296e Karin Funke Tårnby, DEN 3-4.7
(14,40 - 1,70 - 10,71 - 25,74 - 5,76 - 35,42 - 2.24,36)
K 20 (resultat markerade med * är även rekord i F 19)
Längdhopp 5,75* (+1,3) Johanna Sellman Växjö 14.7
Trestegshopp *11,30 (+0,88) Susanne Persson Gävle 19.5
*11,49 (+1,4) Susanne Persson Växjö 14.7
*11,7? Susanne Persson Karlskrona 8.8
*11,81 (+1,64) Susanne Persson Karlskrona 8.8
*11,89 (???) Susanne Persson Vasa, FIN 22.8
F 18
Trestegshopp *11,30 (+0,88) Susanne Persson Gävle 19.5
*11,49 (+1,4) Susanne Persson Växjö 14.7
*11,7? Susanne Persson Karlskrona 8.8
*11,81 (+1,64) Susanne Persson Karlskrona 8.8
*11,89 (???) Susanne Persson Vasa, FIN 22.8
F 16
2000 meter 7.07,06 Jenny Liske Skellefteå 22.8
F 14
100 meter - eltid 13,16 (-1,10) Caroline Carlberg Gävle 14.9
4 x 80 meter 41,93 Caroline Carlberg - Charlotta Lindgren -
Marie Rosengren - Mia Wikman Gävle 5.9
Höjdhopp 1,67 Marie Rosengren Falun 7.8
1,68 Marie Rosengren Täby 29.8
Längdhopp 5,38 (+1,9) Marie Rosengren Piteå 21.8
Trestegshopp 10,56 Mia Wikman Gävle 27.5
10,95 Marie Rosengren Gävle 17.8
11,26 (+1,7) Marie Rosengren Gävle 5.9
Sexkamp 3.969e Marie Rosengren Gävle 30-31.5
(13,92 - 1,52 - 26,58 - 4,94 - 09,78 - 2.35,56)
4.612e Marie Rosengren Gävle 18-19.9
(12,95 - 1,59 - 31,38 - 5,31 - 09,84 - 2.32,07)