ÅRSSTATISTIK 1992
GEFLE IF - FRIIDROTT
© Copyright denna sammanställning; Mats Åkerlind. Denna sammanställning får inte kopieras eller publiceras i någon form utan redaktörens medgivande.
Sammanställningen är gjord i oktober-november 1992. Den omfattar alla resultat gjorda av aktiva 15 år och äldre, samt vissa resultat i seniorgrenar, gjorda av yngre aktiva.
Statistiken bygger på till Gefle IF inkomna resultatlistor samt på egna efterforskningar. (Vilka sannerligen behövs för att få ihop en fullödig statistik). Trots alla kontroller saknas troligen något enstaka resultat. Om någon läsare upptäcker något sådant ber jag att ni meddelar redaktören.
Statistiken omfattar dels en individuell utomhusstatistik, dels en stafettstatistik och dels en inomhusstatistik. Inomhusstatistiken omfattar perioden från 29/11 1991 och resten av vintern 1991-1992. Däremot inga resultat från november-december 1992. Inomhusresultat i s k utomhusgrenar har även redovisats i utomhusstatistiken, i de fall de har varit bättre än respektive aktivs bästa utomhusnotering. Till statistiken har även fogats aktuella klubbrekordlistor för klasserna ner till pojkar och flickor 14. Nytt i det sammanhanget är klubbrekordlistor för M22 och K22.
Inställningen till statistik har ibland varit si och så inom GIF. I år kan dock märkas en uppryckning. Erling Persson i 16-årsklassen och Martin Norberg i 14-årsklassen har sammanställt fina listor för sina respektive åldrar och de har även varit ett stöd för mig.
Gävle i oktober 1992.
Mats Åkerlind
Förklaring till listorna
Listorna i respektive gren omfattar från vänster: Namn, födelseår, resultat, vind (i förekommande fall), plats och datum.
Några bokstavs- och andra förkortningar förekommer:
e = mångkamp gjord med elektrisk tidtagning.
m = manuell tidtagning.
w = resultat gjort i för stark, eller högst troligt för stark, medvind, men utan vindmätning.
+ = officiell mellantid vid lopp på längre distans.
MÄN OCH POJKAR
100 meter
Thomas Persson -71 10,98 (+1,6) Gävle 18.7
Michael Matton -74 11,08 (+1,5) Gävle 12.9
Johan Raak -74 11,19 (+1,5) Gävle 12.9
Anders Björk -73 11,50 (+0,6) Gävle 18.7
Jan-Olov Stark -68 11,54 (+0,21) Gävle 17.7
Niclas Norling -71 11,58 (-0,4) Linköping 5.9
Fredrik Burman -73 11,74 (+0,45) Alzenau, Tyskland 30.5
Peter Sjöberg -65 11,74 (-2,5) Gävle 22.8
Guido Ripke -71 11,78 (+1,02) Gävle 17.7
John Norling -67 11,81 (-0,8) Gävle 22.8
Patrik Melin -71 11,91 (+1,1) Gävle 18.7
Fredrik Åkerlind -74 11,97 (+0,7) Gävle 6.6
Daniel Söderberg -74 11,99 (0,0) Gävle 15.8
Per Westerlund -76 12,08 (+0,4) Gävle 11.9
Magnus Karlsson -72 12,20 (-2,4) Gävle 10.5
Martin Ahlquist -76 12,25 (+0,4) Gävle 11.9
Ulf Ribacke -77 12,28 (+0,5) Stockholm 19.9
Magnus Björk -77 12,34 (+0,9) Gävle 18.7
Tobias Björklund -77 12,48 (-1,1) Linköping 6.9
Johan Millquist -74 12,55 (-0,9) Gävle 10.5
Andreas Färnstrand -75 12,58 (-0,9) Gävle 10.5
Kjell Andersson -54 12,68 (-0,8) Gävle 22.8
Martin Hedberg -77 12,75 (+0,3) Gävle 15.8
Olle Lund -77 12,88 (-0,6) Uppsala 28.6
Fredrik Ekstrand -79 12,93 (-1,6) Gävle 6.6
Mathias Millquist -77 13,00 (+0,1) Gävle 11.9
Niklas Bidner -74 13,60 (+1,9) Gävle 26.9
Peter Eriksson -78 13,70 (-1,6) Gävle 6.6
Carl-Johan Wahlberg -76 13,73 (+0,4) Gävle 11.9
Daniel Rosengren -78 14,15 (-1,6) Gävle 6.6
Medvind
Thomas Persson -71 10,95 (+4,2) Gävle 15.5
Peter Sjöberg -65 11,14 (+4,2) Gävle 15.5
Niclas Norling -71 11,38 (+3,5) Gävle 26.9
Mats Bertilsson -64 11,59 (+3,5) Gävle 26.9
Fredrik Burman -73 11,64 (+4,2) Gävle 15.5
Fredrik Åkerlind -74 11,64 (+4,2) Gävle 15.5
Jim Nääs -71 11,65 (+3,5) Gävle 26.9
Guido Ripke -71 11,67 (+3,0) Gävle 27.6
Magnus Karlsson -72 11,67 (+3,5) Gävle 26.9
Johan Johansson -71 11,68 (+3,5) Gävle 26.9
100 meter - medvind (forts.)
Carl H Sundell -72 11,73 (+4,2) Gävle 15.5
Patrik Melin -71 11,77 (+3,5) Gävle 26.9
Daniel Söderberg -74 11,83 (+4,2) Gävle 15.5
Johan Millquist -74 12,00 (+2,7) Gävle 26.9
Tobias Björklund -77 12,08 (+3,4) Gävle 27.9
Martin Ahlquist -76 12,09 (+4,4) Strömstad 19.7
Magnus Jonsson -74 12,20 (+2,7) Gävle 26.9
Fred Stenberg -70 12,37 (+3,0) Gävle 27.6
Jonny Karlsson -64 12,60 (+2,6) Gävle 26.9
Rickard Nygårds -73 12,69 (+2,6) Gävle 26.9
Carl-Johan Wahlberg -76 13,47 (+3,4) Gävle 27.9
Fredrik Lax -69 13,73 (+2,6) Gävle 26.9
Manuell tid
Ulf Ribacke -77 12,0m Söderhamn 30.5
Manuella tider - medvind
Jim Nääs -71 11,4m (w) Ljusdal 23.5
Fredrik Åkerlind -74 11,4m (w) Ljusdal 23.5
Skoltävling - Manuell tid
Robin Jansson -78 12,6m Gävle 17.9
200 meter
Peter Sjöberg -65 22,71 (+1,3) Gävle 17.7
Johan Raak -74 22,78 (-2,0) Gävle 29.7
Thomas Persson -71 22,80 (-2,9) Gävle 23.6
Jan-Olov Stark -68 22,82 (-1,39) Östersund 5.7
Jim Nääs -71 24,17 (-2,7) Gävle 23.8
Fredrik Åkerlind -74 24,20 (+2,0) Gävle 14.6
Michael Matton -74 24,28 (-3,0) Gävle 23.8
Ulf Ribacke -77 24,32 (+1,5) Gävle 12.8
Patrik Melin -71 24,55 (-3,0) Gävle 23.8
Daniel Söderberg -74 24,64 (+0,4) Eskilstuna 31.5
Johan Millquist -74 24,72 (-1,9) Bollnäs 11.7
Per Westerlund -76 24,74 (+0,7) Gävle 16.8
Martin Ahlquist -76 24,86 (+0,7) Gävle 16.8
Olle Lund -77 26,18 (+1,7) Gävle 14.6
Fredrik Ekstrand -79 26,49 (-2,9) Gävle 23.6
200 meter - Medvind
Peter Sjöberg -65 22,41 (+2,2) Gävle 15.5
Niclas Norling -71 23,02 (+2,2) Gävle 15.5
John Norling -67 23,25 (+2,2) Gävle 15.5
Magnus Karlsson -72 23,35 (+2,2) Gävle 15.5
Michael Matton -74 23,80 (+2,5) Västerås 1.8
Tomas Lindström -67 23,90 (+2,2) Gävle 15.5
Fredrik Åkerlind -74 24,07 (+2,2) Gävle 15.5
Daniel Söderberg -74 24,49 (+2,2) Gävle 15.5
Johan Millquist -74 24,52 (+2,2) Gävle 15.5
Magnus Jonsson -74 25,28 (+2,2) Gävle 15.5
Mathias Millquist -77 27,10 (+2,5) Visby 13.6
Fredrik Lax -69 27,12 (+2,5) Gävle 15.5
Carl-Johan Wahlberg -76 28,12 (+2,5) Gävle 15.5
Manuella tider
Thomas Persson -71 22,4m (0,0) Uppsala 28.6
Peter Sjöberg -65 22,7m (-0,28) Malmö 9.7
Inomhus
Martin Hedberg -77 26,63 Bosön 14.12
Ulf Hedberg -80 29,59 Falun 30.11
Henrik Frost -79 30,41 Falun 30.11
Daniel Rosengren -78 30,68 Falun 30.11
300 meter
Peter Sjöberg -65 35,62 Gävle 10.5
Niclas Norling -71 35,81 Gävle 10.5
Magnus Karlsson -72 36,71 Gävle 10.5
Jim Nääs -71 36,75 Gävle 10.5
Johan Johansson -71 36,91 Gävle 10.5
Johan Raak -74 37,18 Gävle 10.5
Fredrik Burman -73 37,48 Gävle 10.5
Johan Millquist -74 37,88 Gävle 11.8
Fredrik Åkerlind -74 38,02 Gävle 26.9
Magnus Ståhlberg -75 38,26 Gävle 10.5
Göran Blomqvist -69 39,05 Gävle 10.5
Michael Matton -74 39,08 Gävle 26.9
Per Westerlund -76 39,10 Gävle 10.5
Daniel Söderberg -74 39,40 Gävle 27.6
Magnus Svensson -76 39,73 Gävle 10.5
Magnus Jonsson -74 39,85 Gävle 26.9
Thomas Persson -71 40,95 Gävle 10.5
Niklas Bidner -74 44,90 Gävle 26.9
400 meter
Niclas Norling -71 48,79 Gävle 6.6
Peter Sjöberg -65 49,25 Jönköping 17.6
John Norling -67 49,53 Gävle 6.6
Jan-Olov Stark -68 49,56 Gävle 29.7
Lars-Erik Ström -67 49,95 Gävle 6.6
Tomas Lindström -67 50,06 Gävle 6.6
Lars Norberg -68 50,16 Gävle 6.6
Daniel Sundman -67 50,34 Eskilstuna 30.5
Jim Nääs -71 50,51 Gävle 6.6
Magnus Karlsson -72 50,80 Gävle 19.7
Johan Johansson -71 50,90 Gävle 6.6
Johan Raak -74 51,73 Alzenau, Tyskland 30.5
Göran Blomqvist -69 51,91 Eskilstuna 30.5
Johan Millquist -74 52,29 Gävle 19.7
Magnus Ståhlberg -75 52,42 Gävle 6.6
Guido Ripke -71 52,54 Gävle 27.6
Fredrik Burman -73 52,64 Alzenau, Tyskland 30.5
Fredrik Åkerlind -74 53,34 Gävle 13.6
Gustav Zetterholm -73 53,46 Eskilstuna 31.5
Per Westerlund -76 54,03 Västerås 2.8
Mats Bertilsson -64 55,10 Gävle 26.9
Patrik Melin -71 55,14 Linköping 5.9
Daniel Johansson -71 55,72 Gävle 27.6
Michael Matton -74 56,38 Helsingborg 11.7
Jonny Karlsson -64 56,56 Gävle 26.9
Mathias Millquist -77 57,56 Gävle 15.5
Fredrik Lax -69 58,23 Bollnäs 22.8
Fred Stenberg -70 68,28 Gävle 26.9
Manuell tid
Niclas Norling -71 48,4m Malmö 9.7
Inomhus
Niclas Norling -71 48,79 Bosön 8.2
Inomhus - manuell tid
Niclas Norling -71 48,6m Bosön 30.1
600 meter
Niclas Norling -71 1.19,70 Gävle 23.6
John Norling -67 1.20,97 Gävle 11.8
Tomas Lindström -67 1.21,08 Gävle 23.6
Magnus Karlsson -72 1.21,91 Gävle 23.6
Anders Johansson -74 1.31,54 Gävle 11.8
Magnus Svensson -76 1.31,72 Gävle 23.6
Fredrik Lax -69 1.41,59 Gävle 23.6
800 meter (med alla resultat under 2.20,00)
Tomas Lindström -67 1.50,61 Stockholm 2.7
John Norling -67 1.50,97 Gävle 6.7
Niclas Norling -71 1.51,24 Lidingö 2.6
Lars Norberg -68 1.53,25 Borås 4.6
Daniel Sundman -67 1.53,50 Borås 4.6
Magnus Karlsson -72 1.55,48 Gävle 6.7
Jim Nääs -71 1.56,69 Sollentuna 7.6
Lars-Erik Ström -67 1.57,09 Sollentuna 7.6
Gustav Zetterholm -73 1.57,18 Sollentuna 7.6
Daniel Johansson -71 1.58,43 Sollentuna 7.6
Magnus Jonsson -74 1.58,46 Sollentuna 7.6
Johan Millquist -74 1.58,73 Gävle 6.7
Per Westerlund -76 1.59,28 Stockholm 19.9
Johan Hedlund -73 2.00,19 Eskilstuna 30.5
Göran Blomqvist -69 2.00,32 Gävle 6.7
Magnus Ståhlberg -75 2.00,50 Stockholm 19.9
Mathias Millquist -77 2.02,46 Falun 9.8
Jonny Karlsson -64 2.10,06 Gävle 23.8
Carl-Johan Wahlberg -76 2.12,23 Sollentuna 7.6
Magnus Svensson -76 2.12,77 Gävle 28.6
Ulf Ribacke -77 2.14,14 Söderhamn 30.5
Fredrik Lax -69 2.18,0m Bollnäs 23.8
Tobias Björklund -77 2.22,84 Linköping 6.9
Martin Hedlund -77 2.28,70 Gävle 18.7
Martin Ahlquist -76 2.29,07 Gävle 28.6
Magnus Björk -77 2.44,9m Sandviken 25.8
Inomhus
Göran Blomqvist -69 1.59,77 Bosön 19.1
Jonas Nordström -68 2.05,62 Bosön 19.1
1000 meter (med alla resultat under 3.00,00)
Lars Norberg -68 2.32,21 Gävle 29.7
Tomas Lindström -67 +2.32,9m Gävle 10.5
John Norling -67 +2.33,3m Gävle 10.5
Daniel Johansson -71 2.37,02 Gävle 23.6
Johan Hedlund -73 2.38,81 Gävle 23.6
Magnus Risberg -71 2.51,51 Gävle 23.6
Magnus Widjebäck -68 2.55,73 Gävle 23.6
Jonny Karlsson -64 +3.01,7m Gävle 10.5
Fredrik Lax -69 3.05,98 Gävle 29.7
Carl-Johan Wahlberg -76 +3.11,6m Gävle 10.5
Inomhus
Johan Raak -74 3.09,83 Karlstad 26.1
3/4 Mile (1207,01 meter)
John Norling -67 3.04,07 Gävle 10.5
Tomas Lindström -67 3.05,67 Gävle 10.5
Lars Norberg -68 3.13,59 Gävle 10.5
Daniel Johansson -71 3.15,95 Gävle 10.5
Johan Hedlund -73 3.17,19 Gävle 10.5
Jonny Karlsson -64 3.39,16 Gävle 10.5
Carl-Johan Wahlberg -76 3.48,14 Gävle 10.5
Fredrik Lax -69 3.54,93 Gävle 10.5
1500 meter
Tomas Lindström -67 3.51,3m Malmö 9.7
Lars Norberg -68 3.59,27 Östersund 4.7
John Norling -67 4.02,82 Umeå 15.8
Daniel Sundman -67 4.03,66 Gävle 28.6
Johan Hedlund -73 4.04,39 Gävle 13.6
Gustav Zetterholm -73 4.07,82 Lidingö 2.6
Daniel Johansson -71 4.08,13 Gävle 6.7
Mathias Millquist -77 4.11,19 Gävle 19.7
Magnus Jonsson -74 4.20,66 Uppsala 28.6
Magnus Risberg -71 4.21,54 Gävle 17.7
Jonny Karlsson -64 4.29,68 Gävle 27.9
Per Westerlund -76 4.30,68 Järvsö 23.8
Niclas Norling -71 4.32,94 Linköping 6.9
Anders Johansson -74 4.33,81 Gävle 22.8
Guido Ripke -71 4.39,37 Linköping 6.9
Magnus Widjebäck -68 4.40,80 Gävle 13.6
Fredrik Lax -69 4.44,88 Gävle 13.6
Fredrik Åkerlind -74 4.52,53 Gävle 28.6
Johan Raak -74 5.07,05 Huddinge 6.9
Johan Johansson -71 5.08,60 Gävle 27.9
Fredrik Burman -73 5.12,39 Alzenau, Tyskland 31.5
Patrik Melin -71 5.14,61 Gävle 27.9
Mats Bertilsson -64 5.18,81 Gävle 27.9
Niklas Bidner -74 5.27,06 Gävle 27.9
Tobias Björklund -77 5.29,14 Bollnäs 11.7
Henrik Malmström -79 5.30,91 Bollnäs 11.7
Daniel Söderberg -74 5.36,28 Gävle 28.6
Michael Matton -74 5.46,79 Gävle 27.9
Inomhus
Magnus Ståhlberg -75 4.29,90 Solna 8.2
2000 meter
Henrik Åsander -79 6.46,56 Gävle 6.9
Henrik Malmström -79 6.47,50 Gävle 6.9
Jonas Stöpfgeshoff -78 7.20,39 Gävle 6.9
3000 meter
Magnus Risberg -71 9.36,62 Gävle 10.5
Magnus Widjebäck -68 10.21,38 Gävle 10.5
5000 meter
Johan Hedlund -73 15.47,30 Gävle 12.9
Daniel Johansson -71 15.57,43 Enskede 23.5
Magnus Risberg -71 16.00,60 Gävle 29.7
Tomas Wikenius -67 18.09,44 Gävle 29.7
10000 meter
Magnus Risberg -71 33.30,32 Gävle 8.9
Fredrik Lax -69 37.30,79 Gävle 8.9
Stefan Wiklund -63 37.34,35 Gävle 8.9
110 meter häck - MS (106 cm)
Mats Bertilsson -64 15,33 (+1,5) Gävle 6.7
Guido Ripke -71 15,41 (+0,89) Stjördal, Norge 1.8
Fredrik Burman -73 15,67 (+1,5) Gävle 6.7
Patrik Melin -71 16,20 (-0,7) Gävle 22.8
Johan Raak -74 16,52 (+0,45) Alzenau, Tyskland 31.5
Niclas Norling -71 16,84 (-1,8) Linköping 6.9
Fred Stenberg -70 19,49 (+0,1) Gävle 27.9
Johan Johansson -71 20,76 (+0,1) Gävle 27.9
Jonny Karlsson -64 22,85 (+0,1) Gävle 27.9
Medvind
Guido Ripke -71 15,28 (+3,9) Gävle 15.5
Fredrik Burman -73 15,30 (+3,9) Gävle 15.5
Patrik Melin -71 16,02 (+2,3) Gävle 12.9
Manuell tid
Mats Bertilsson -64 15,2m (+0,94) Malmö 9.7
110 meter häck - P 18 (100 cm)
Johan Raak -74 14,75 (+1,23) Helsingborg 11.7
Daniel Söderberg -74 16,40 (+0,9) Gävle 16.8
Michael Matton -74 18,33 (-0,1) Gävle 27.9
Fredrik Åkerlind -74 18,45 (-0,1) Gävle 27.9
Niklas Bidner -74 20,72 (-0,1) Gävle 27.9
110 meter häck - P 16 (91 cm)
Per Westerlund -76 16,38 Gävle 18.8
Olle Lund -77 17,10 (+1,1) Gävle 14.6
Tobias Björklund -77 17,86 (+2,0) Gävle 16.8
Martin Ahlquist -76 18,80 (+2,0) Gävle 16.8
Carl-Johan Wahlberg -76 18,92 Gävle 13.6
110 meter häck - P 16 - Medvind
Tobias Björklund -77 17,54 (+2,1) Gävle 27.6
Magnus Björk -77 17,82 (+2,7) Gävle 26.9
Carl-Johan Wahlberg -76 18,12 (+2,7) Gävle 26.9
Mathias Millquist -77 20,68 (+2,7) Gävle 26.9
Manuella tider
Tobias Björklund -77 17,7m Järvsö 22.8
Carl-Johan Wahlberg -76 18,0m Järvsö 22.8
200 meter häck (76 cm)
Fredrik Ekstrand -79 32,11 Järvsö 22.8
Daniel Rosengren -78 34,03 Järvsö 22.8
Henrik Frost -79 35,49 Järvsö 22.8
300 meter häck - P 18 (91 cm)
Daniel Söderberg -74 43,98 Gävle 15.8
Johan Millquist -74 44,52 Bollnäs 11.7
300 meter häck - P 16 (76 cm)
Ulf Ribacke -77 43,02 Gävle 19.7
Per Westerlund -76 43,12 Gävle 15.8
Carl-Johan Wahlberg -76 47,07 Gävle 15.8
400 meter häck (91 cm)
Guido Ripke -71 54,69 Gävle 6.6
John Norling -67 55,38 Gävle 12.9
Niclas Norling -71 56,81 Gävle 12.9
Mikael Bäckman -60 60,90 Gävle 23.8
1500 meter hinder
Per Westerlund -76 4.55,36 Gävle 16.8
Carl-Johan Wahlberg -76 5.30,30 Gävle 16.8
2000 meter hinder
Johan Hedlund -73 6.05,17 Mora 7.8
3000 meter hinder
Johan Hedlund -73 9.34,86 Enskede 23.5
Höjdhopp (med alla över 1,50)
Mikael Bäckman -60 2,04 Gävle 6.6
Stefan Fougman -56 2,03 Enskede 23.5
Fredrik Persson -72 1,92 Sollentuna 7.6
Patrik Melin -71 1,92 Gävle 27.6
Niclas Norling -71 1,88 Linköping 5.9
Fredrik Burman -73 1,85 Vallentuna 28.5
Johan Raak -74 1,81 Huddinge 5.9
Mats Bertilsson -64 1,81 Gävle 26.9
Guido Ripke -71 1,80 Gävle 27.6
Tobias Björklund -77 1,78 Gävle 27.9
Fred Stenberg -70 1,75 Gävle 26.9
Daniel Rosengren -78 1,72 Bollnäs 31.5
Michael Matton -74 1,72 Gävle 26.9
Per Westerlund -76 1,70 Valbo 19.5
Rickard Nygårds -73 1,70 Gävle 22.8
Robin Jansson -78 1,68 Gävle 2.6
Olle Lund -77 1,65 Valbo 19.5
Jonny Karlsson -64 1,63 Gävle 26.9
Carl-Johan Wahlberg -76 1,63 Gävle 27.9
Martin Ahlquist -76 1,62 Gävle 28.6
Fredrik Åkerlind -74 1,60 Gävle 23.6
Johan Johansson -71 1,60 Gävle 26.9
Magnus Jonsson -74 1,60 Gävle 26.9
Magnus Karlsson -72 1,57 Gävle 26.9
Daniel Söderberg -74 1,57 Gävle 26.9
Magnus Björk -77 1,55 Gävle 1.9
Johan Millquist -74 1,54 Gävle 26.9
Henrik Malmström -79 1,50 Täby 30.8
Jim Nääs -71 1,45 Gävle 26.9
Niklas Bidner -74 1,45 Gävle 26.9
Fredrik Lax -69 1,27 Gävle 26.9
Inomhus
Fredrik Persson -72 1,95 Handen 25.1
Johan Raak -74 1,88 Karlstad 26.1
Tobias Björklund -77 1,78 Falun 23.3
Mathias Rosengren -73 1,70 Falun 11.1
Skoltävling
Robin Jansson -78 1,76 Gävle 17.9
Fredrik Ekstrand -79 1,60 Gävle 17.9
Henrik Åsander -79 1,60 Gävle 17.9
Stavhopp (med alla över 2,00)
Rickard Nygårds -73 4,65 Gävle 18.7
Anders Björk -73 4,61 Helsingborg 11.7
Patrik Melin -71 3,97 Linköping 6.9
Guido Ripke -71 3,94 Gävle 27.9
Magnus Björk -77 3,92 Gävle 18.8
Mats Bertilsson -64 3,74 Gävle 27.9
Johan Raak -74 3,56 Huddinge 6.9
Fred Stenberg -70 3,40 Gävle 23.6
Carl-Johan Wahlberg -76 3,20 Gävle 15.8
Tobias Björklund -77 3,12 Falun 7.8
Daniel Rosengren -78 2,75 Järvsö 23.8
Johan Johansson -71 2,74 Gävle 27.9
Daniel Söderberg -74 2,73 Gävle 28.6
Niclas Norling -71 2,67 Linköping 6.9
Fredrik Ekstrand -79 2,60 Gävle 1.9
Stefan Fougman -56 2,50 Gävle 14.6
Fredrik Åkerlind -74 2,44 Gävle 27.9
Niklas Bidner -74 2,44 Gävle 27.9
Per Westerlund -76 2,40 Gävle 18.8
Martin Ahlquist -76 2,33 Gävle 27.6
Robin Jansson -78 2,30 Gävle 1.9
Mattias Axelsson -79 2,20 Gävle 15.8
Michael Matton -74 2,14 Gävle 27.9
Henrik Åsander -79 2,10 Gävle 12.5
Jonas Lindberg -78 2,10 Gävle 12.5
Jim Nääs -71 2,04 Gävle 27.9
Mathias Millquist -77 1,84 Gävle 26.9
Jonny Karlsson -64 1,44 Gävle 27.9
Inomhus
Rickard Nygårds -73 4,70 Handen 26.1
Johan Raak -74 3,90 Karlstad 25.1
Längdhopp
Claes Rahm -64 7,45 (+1,77) Malmö 9.7
Anders Björk -73 6,86 (-0,5) Gävle 29.7
Johan Raak -74 6,81 (+0,4) Mora 9.8
Niclas Norling -71 6,55 (+1,3) Gävle 26.9
Mats Bertilsson -64 6,44 (+1,7) Gävle 26.9
Guido Ripke -71 6,42 (+1,6) Gävle 26.9
Daniel Söderberg -74 6,36 (-0,34) Eskilstuna 31.5
John Norling -67 6,29 (+1,4) Gävle 22.8
Patrik Melin -71 6,26 (+1,6) Gävle 26.9
Jim Nääs -71 6,23 (+1,7) Gävle 22.8
Thomas Persson -71 6,20 (+1,4) Gävle 22.8
Fredrik Burman -73 6,14 (+1,22) Vallentuna 28.5
Johan Johansson -71 5,95 (+1,3) Gävle 26.9
Fred Stenberg -70 5,79 (+0,7) Gävle 26.9
Johan Amborn -76 5,75 (+0,6) Gävle 14.6
Ulf Ribacke -77 5,73 Järvsö 23.8
Per Westerlund -76 5,72 Gävle 11.9
Tobias Björklund -77 5,50 (+2,0) Gävle 12.8
Michael Matton -74 5,50 (+1,7) Gävle 26.9
Fredrik Ekstrand -79 5,38 (+1,6) Gävle 23.6
Längdhopp (forts.)
Martin Ahlquist -76 5,36 Gävle 11.9
Fredrik Åkerlind -74 5,21 (+1,8) Gävle 23.6
Magnus Björk -77 5,20 (-1,1) Gävle 6.6
Jonny Karlsson -64 5,16 (+2,0) Gävle 26.9
Olle Lund -77 5,12 (0,0) Uppsala 28.6
Carl-Johan Wahlberg -76 5,09 (-0,8) Gävle 15.8
Peter Eriksson -78 5,07 (+1,5) Gävle 6.6
Martin Hedberg -77 4,77 Gävle 11.9
Niklas Bidner -74 4,48 (+2,0) Gävle 26.9
Daniel Rosengren -78 4,33 (-1,0) Gävle 6.6
Henrik Malmström -79 4,02 (+0,8) Gävle 6.6
Magnus Karlsson -72 3,24 (+1,0) Gävle 26.9
Fredrik Lax -69 3,23 (+1,9) Gävle 26.9
Medvind
Claes Rahm -64 7,49 (+3,1) Helsinki, Finland 29.8
Anders Björk -73 6,95 (+2,21) Stjördal, Norge 1.8
Johan Raak -74 6,92 (+3,22) Alzenau, Tyskland 30.5
Daniel Söderberg -74 6,61 (+4,0) Gävle 26.9
Fredrik Burman -73 6,60 (+3,59) Alzenau, Tyskland 30.5
Guido Ripke -71 6,43 (+2,4) Gävle 27.6
Patrik Melin -71 6,32 (+3,4) Gävle 22.8
Johan Johansson -71 6,05 (+3,4) Gävle 26.9
Fred Stenberg -70 5,86 (+2,7) Gävle 26.9
Magnus Jonsson -74 5,66 (+3,5) Gävle 26.9
Michael Matton -74 5,61 (+3,5) Gävle 26.9
Tobias Björklund -77 5,57 (w) Gävle 12.5
Magnus Karlsson -72 5,51 (+2,2) Gävle 26.9
Rickard Nygårds -73 5,47 (+3,5) Gävle 26.9
Johan Millquist -74 5,47 (+4,3) Gävle 26.9
Martin Ahlquist -76 5,45 (+2,8) Gävle 28.6
Fredrik Åkerlind -74 5,41 (+2,2) Gävle 23.6
Jonny Karlsson -64 5,38 (+3,5) Gävle 26.9
Magnus Björk -77 5,25 (w) Gävle 12.5
Niklas Bidner -74 4,97 (+4,0) Gävle 26.9
Mathias Millquist -77 4,53 (w) Gävle 12.5
Inomhus
Anders Björk -73 7,11 Falun 11.1
Johan Raak -74 7,04 Solna 9.2
Mathias Rosengren -73 6,83 Solna 14.1
Ulf Ribacke -77 5,74 Falun 30.11
Tobias Björklund -77 5,50 Falun 23.3
Olle Lund -77 5,46 Falun 11.1
Magnus Ekman -76 5,45 Falun 23.3
Magnus Björk -77 5,30 Falun 23.3
Martin Hedberg -77 5,23 Falun 23.3
Trestegshopp
Claes Rahm -64 16,32 (+0,8) Gävle 6.7
Niclas Persson -73 13,42 (+1,6) Gävle 23.8
Guido Ripke -71 13,15 (-0,16) Stjördal, Norge 2.8
Thomas Persson -71 13,04 (+2,0) Gävle 12.9
Ulf Ribacke -77 12,09 Järvsö 22.8
Tobias Björklund -77 11,71 Sandviken 25.8
Per Westerlund -76 11,70 Sandviken 25.8
Magnus Björk -77 11,61 Sandviken 25.8
Torbjörn Bäckström -74 11,56 The Dalles, Oregon, USA .4
Fredrik Åkerlind -74 11,33 (+1,8) Gävle 23.8
Martin Ahlquist -76 11,13 Hofors 9.6
Olle Lund -77 10,69 Hofors 9.6
Carl-Johan Wahlberg -76 10,56 Järvsö 22.8
Medvind
Claes Rahm -64 16,36 (+3,9) Helsinki, Finland 30.8
Niclas Persson -73 13,51 (+2,9) Gävle 23.8
Mikael Bäckman -60 12,95 (+4,0) Östersund 4.7
Inomhus
Per Westerlund -76 12,38 Göteborg 14.2
Kulstötning - MS (7,26 kg)
Lars Henriksson -60 15,84 Gävle 17.7
Anders Larsson -66 14,68 Gävle 15.5
Mats Bertilsson -64 13,36 Gävle 12.9
Patrik Melin -71 12,86 Gävle 11.10
Fred Stenberg -70 12,58 Gävle 23.6
Fredrik Burman -73 12,20 Gävle 15.5
Peter Borglund -64 11,47 Gävle 11.10
Niclas Norling -71 11,42 Linköping 5.9
Per-Gunnar Berglund -57 11,18 Gävle 22.8
Johan Raak -74 10,99 Alzenau, Tyskland 30.5
Olavi Kolehmainen -57 10,66 Gävle 11.10
Thomas Persson -71 10,62 Gävle 4.10
Johan Johansson -71 10,52 Gävle 19.9
Tobias Björklund -77 10,13 Gävle 13.9
Guido Ripke -71 10,02 Gävle 27.6
Krister Larsson -67 9,73 Gävle 4.10
Lars Norberg -68 9,58 Gävle 22.8
Martin Ahlquist -76 9,45 Gävle 4.10
Magnus Jonsson -74 9,22 Gävle 22.8
Fredrik Åkerlind -74 9,20 Gävle 19.9
Mathias Rosengren -73 9,19 Gävle 11.10
Per Westerlund -76 8,12 Gävle 11.10
Bengt Ahlquist -43 7,77 Gävle 4.10
Jonny Karlsson -64 7,33 Gävle 26.9
Michael Matton -74 7,20 Gävle 4.10
Magnus Karlsson -72 7,18 Gävle 26.9
Jim Nääs -71 6,98 Gävle 26.9
Fredrik Lax -69 5,39 Gävle 11.10
Kulstötning - P 18 (6,25 kg)
Torbjörn Bäckström -74 12,18 Gävle 16.8
Johan Raak -74 11,52 Huddinge 5.9
Magnus Jonsson -74 9,72 Gävle 26.9
Fredrik Åkerlind -74 9,67 Gävle 26.9
Daniel Söderberg -74 8,51 Gävle 26.9
Michael Matton -74 8,36 Gävle 26.9
Johan Millquist -74 8,34 Gävle 26.9
Niklas Bidner -74 8,10 Gävle 26.9
Amerikansk "High School-kula" (5,6 kg)
Torbjörn Bäckström -74 13,46 The Dalles, Oregon, USA .4
Kulstötning - P 16 (5,5 kg)
Tobias Björklund -77 11,94 Linköping 6.9
Martin Ahlquist -76 11,50 Sandviken 25.8
Martin Hedberg -77 10,60 Gävle 16.8
Johan Amborn -76 10,53 Gävle 14.6
Magnus Björk -77 10,38 Sandviken 25.8
Per Westerlund -76 9,98 Sandviken 25.8
Olle Lund -77 9,40 Hofors 9.6
Carl-Johan Wahlberg -76 7,90 Gävle 27.9
Diskuskastning - MS (2 kg)
Anders Larsson -66 47,78 Malmö 9.7
Mats Bertilsson -64 45,76 Gävle 17.7
Patrik Melin -71 43,04 Gävle 12.9
Per-Gunnar Berglund -57 38,48 Gävle 22.8
Kit Norling -68 37,40 Gävle 10.5
Niclas Norling -71 36,84 Gävle 22.8
Fredrik Burman -73 36,36 Gävle 11.10
Peter Borglund -64 33,62 Gävle 19.9
Fred Stenberg -70 33,46 Gävle 4.10
Tobias Björklund -77 32,90 Gävle 13.9
Rickard Nygårds -73 31,48 Gävle 22.8
Johan Raak -74 31,42 Alzenau, Tyskland 31.5
Johan Johansson -71 30,64 Gävle 19.9
Olavi Kolehmainen -57 29,94 Gävle 11.10
Tomas Lindström -67 28,80 Gävle 22.8
Thomas Persson -71 28,68 Gävle 19.9
Guido Ripke -71 28,24 Gävle 28.6
Krister Larsson -67 27,32 Gävle 4.10
Mathias Rosengren -73 25,08 Gävle 11.10
Fredrik Åkerlind -74 23,34 Gävle 19.9
Jim Nääs -71 22,86 Gävle 27.9
Martin Ahlquist -76 21,64 Gävle 4.10
Michael Matton -74 20,12 Gävle 4.10
Bengt Ahlquist -43 16,58 Gävle 4.10
Jonny Karlsson -64 13,18 Gävle 27.9
Fredrik Lax -69 12,98 Gävle 11.10
Diskuskastning - P 18 (1,75 kg)
Johan Raak -74 30,60 Huddinge 6.9
Fredrik Åkerlind -74 24,02 Gävle 27.9
Daniel Söderberg -74 21,32 Gävle 27.9
Niklas Bidner -74 21,10 Gävle 27.9
Michael Matton -74 18,80 Gävle 27.9
Amerikansk "High School-diskus" (1,61 kg)
Torbjörn Bäckström -74 40,18 The Dalles, Oregon, USA .5
Diskuskastning - P 16 (1,5 kg)
Tobias Björklund -77 37,54 Gävle 1.9
Martin Ahlquist -76 33,68 Järvsö 22.8
Magnus Björk -77 31,68 Valbo 19.5
Martin Hedberg -77 31,44 Falun 8.8
Olle Lund -77 27,24 Valbo 19.5
Mathias Millquist -77 25,22 Gävle 26.9
Per Westerlund -76 23,10 Valbo 19.5
Carl-Johan Wahlberg -76 22,84 Gävle 26.9
Ulf Ribacke -77 20,16 Valbo 19.5
Släggkastning - MS (7,26 kg)
Mikael Johansson -63 52,94 Gävle 15.5
Niclas Persson -73 38,72 Gävle 23.8
Tony Nordström -62 38,50 Gävle 23.8
Patrik Melin -71 38,28 Tierp 4.10
Olavi Kolehmainen -57 33,10 Gävle 11.10
Peter Borglund -64 27,70 Gävle 19.9
Fred Stenberg -70 27,38 Gävle 11.10
Guido Ripke -71 27,12 Gävle 11.10
Per-Gunnar Berglund -57 26,88 Gävle 19.9
Tobias Björklund -77 25,84 Gävle 13.9
Martin Ahlquist -76 25,24 Gävle 4.10
Krister Larsson -67 24,54 Gävle 4.10
Fredrik Burman -73 22,88 Gävle 11.10
Johan Raak -74 22,84 Gävle 13.9
Thomas Persson -71 22,70 Gävle 4.10
Johan Johansson -71 22,30 Gävle 19.9
Fredrik Åkerlind -74 18,94 Gävle 11.10
Mathias Rosengren -73 16,26 Gävle 11.10
Michael Matton -74 14,34 Gävle 4.10
Jim Nääs -71 14,22 Gävle 11.10
Bengt Ahlquist -43 12,66 Gävle 4.10
Fredrik Lax -69 5,76 Gävle 11.10
Släggkastning - P 18 (6,25 kg)
Torbkörn Bäckström -74 32,62 Gävle 15.8
Magnus Jonsson -74 22,62 Gävle 15.8
Fredrik Åkerlind -74 19,56 Gävle 15.8
Släggkastning - P 16 (5,5 kg)
Magnus Björk -77 41,04 Falun 8.8
Martin Ahlquist -76 31,88 Järvsö 23.8
Tobias Björklund -77 30,28 Gävle 18.8
Ulf Ribacke -77 19,02 Gävle 18.8
Carl-Johan Wahlberg -76 17,86 Gävle 18.8
Per Westerlund -76 17,36 Gävle 18.8
Spjutkastning - MS (800 g)
Peter Borglund -64 82,18 Gävle 27.6
Olavi Kolehmainen -57 70,76 Enskede 23.5
Patrik Melin -71 60,80 Gävle 11.10
Fredrik Burman -73 56,36 Malmö 9.7
Torbjörn Bäckström -74 53,88 The Dalles, Oregon, USA .5
Mats Bertilsson -64 52,50 Gävle 27.9
John Norling -67 50,04 Gävle 23.8
Fred Stenberg -70 49,52 Gävle 23.6
Jan Smiding -32 47,46 Gävle 29.7
Tobias Björklund -77 45,50 Gävle 13.9
Johan Raak -74 45,00 Huddinge 6.9
Martin Ahlquist -76 43,96 Gävle 13.9
Magnus Jonsson -74 42,28 Gävle 23.8
Guido Ripke -71 42,28 Linköping 6.9
Per-Gunnar Berglund -57 41,38 Gävle 19.9
Krister Larsson -67 41,34 Gävle 4.10
Johan Johansson -71 38,54 Gävle 19.9
Fredrik Persson -72 38,30 Gävle 6.6
Magnus Björk -77 37,80 Gävle 6.6
Jim Nääs -71 35,20 Gävle 19.9
Mathias Rosengren -73 33,22 Gävle 11.10
Niclas Norling -71 32,28 Linköping 6.9
Fredrik Åkerlind -74 31,86 Gävle 27.9
Thomas Persson -71 30,10 Gävle 4.10
Michael Matton -74 29,78 Gävle 4.10
Per Westerlund -76 27,10 Gävle 11.10
Daniel Söderberg -74 27,00 Gävle 28.6
Jonny Karlsson -64 22,56 Gävle 27.9
Fredrik Lax -69 21,28 Gävle 27.9
Bengt Ahlquist -43 20,70 Gävle 4.10
Niklas Bidner -74 20,08 Gävle 27.9
Spjutkastning - P 16 (600 g)
Tobias Björklund -77 52,90 Linköping 5.9
Martin Ahlquist -76 50,26 Gävle 15.8
Magnus Björk -77 49,04 Stockholm 20.9
Martin Hedberg -77 43,22 Gävle 11.9
Mathias Millquist -77 34,28 Gävle 26.9
Carl-Johan Wahlberg -76 33,86 Gävle 11.9
Per Westerlund -76 33,06 Gävle 11.9
Ulf Ribacke -77 29,18 Gävle 12.5
Spjutkastning - M 60 (600 g)
Jan Smiding -32 48,66 Norrtälje 9.8
Niokamp - P 16
Tobias Björklund -77 5.808 p Linköping 5-6.9
(17,93 - 36,02 - 2,62 - 52,90 - 12,48 - 1,76 - 11,94 - 5,48w - 2.22,84)
Martin Ahlquist -76 4.863 p Gävle 27-28.6
(19,50 - 30,06 - 2,33 - 43,36 - 12,63 - 1,62 - 10,23 - 5,45w - 2.29,07)
Carl-Johan Wahlberg -76 4.289 p Gävle 26-27.9
(18,12w - 22,84 - 3,04 - 30,68 - 13,47w - 1,63 - 7,90 - 4,67 - 2.31,73)
Tiokamp - MS
Mats Bertilsson -64 6.418 p Gävle 26-27.9
(11,59w - 6,44 - 13,11 - 1,81 - 55,10 - 15,92 - 42,94 - 3,74 - 52,50 - 5.18,81)
Patrik Melin -71 6.414 p Gävle 26-27.9
(11,77w - 6,29w - 12,44 - 1,90 - 55,15 - 16,97 - 40,44 - 3,94 - 60,54 - 5.14,61)
Guido Ripke -71 6.014 p Gävle 27-28.6
(11,67w - 6,43w - 10,02 - 1,80 - 52,54 - 15,95 - 28,24 - 3,63 - 41,18 - 4.43,88)
Fredrik Burman -73 5.772 p Alzenau, Tyskland 30-31.5
(11,74 - 6,60w - 11,73 - 1,82 - 52,64 - 15,82 - 33,02 - 0 - 54,18 - 5.12,39)
Niclas Norling -71 5.542 p Linköping 5-6.9
(11,58 - 6,53 - 11,42 - 1,88 - 49,07 - 16,84 - 0 - 2,67 - 32,28 - 4.32,94)
Johan Johansson -71 4.734 p Gävle 26-27.9
(11,68w - 6,05w - 10,01 - 1,60 - 55,70 - 20,76 - 28,46 - 2,74 - 34,86 - 5.08,60)
Fred Stenberg -70 4.271 p Gävle 26-27.9
(12,53w - 5,86w - 11,99 - 1,75 - 68,28 - 19,49 - 32,12 - 3,04 - 46,28 - 0)
Jonny Karlsson -64 3.643 p Gävle 26-27.9
(12,60w - 5,38w - 7,33 - 1,63 - 56,56 - 22,85 - 13,18 - 1,44 - 22,56 - 4.29,68)
Jim Nääs -71 3.412 p Gävle 26-27.9
(11,65w - 6,22w - 6,98 - 1,45 - 54,68 - 0 - 22,86 - 2,04 - 30,98 - 0)
Fredrik Lax -69 1.936 p Gävle 26-27.9
(13,73w - 3,23 - 5,22 - 1,27 - 65,80 - 0 - 12,04 - 0 - 19,80 - 5.04,77)
Tiokamp - P 18
Johan Raak -74 6.141 p Huddinge 5-6.9
(11,44 - 6,50 - 11,52 - 1,81 - 37,35 - 15,82 - 30,60 - 3,56 - 45,00 - 5.07,05)
Fredrik Åkerlind -74 4.676 p Gävle 26-27.9
(11,93w - 5,24w - 9,67 - 1,60 - 38,02 - 18,45 - 24,02 - 2,44 - 31,86 - 4.52,78)
Daniel Söderberg -74 4.490 p Gävle 27-28.6
(11,89w - 6,33w - 7,78 - 1,53 - 39,40 - 17,20 - 20,44 - 2,73 - 27,00 - 5.36,28)
Michael Matton -74 4.229 p Gävle 26-27.9
(11,12w - 5,61w - 8,36 - 1,72 - 39,08 - 18,33 - 18,80 - 2,14 - 15,76 - 5.46,79)
Niklas Bidner -74 3.197 p Gävle 26-27.9
(13,60 - 4,97w - 8,10 - 1,45 - 44,90 - 20,72 - 21,10 - 2,44 - 20,08 - 5.27,06)
KVINNOR OCH FLICKOR
100 meter
Johanna Sellman -74 12,64 (+0,7) Mora 7.8
Ewa Johansson -64 12,81 (-2,6) Gävle 10.5
Karin Funke -71 12,81 (-1,6) Gävle 22.8
Madeleine Höglund -77 12,99 (+1,5) Gävle 12.9
Lisa Harrison -77 13,08 (+0,5) Stockholm 19.9
Jenni Eriksson -75 13,09 (+1,3) Stockholm 5.9
Åsa Hallström -72 13,43 (-2,6) Gävle 10.5
Kristina Norberg -75 13,45 (-1,6) Gävle 23.6
Caroline Carlberg -79 13,50 (-0,8) Gävle 6.6
Maria Svahn -73 13,73 (-2,6) Gävle 10.5
Jenny Liske -78 13,84 (-0,8) Gävle 6.6
Linda Wahlström -77 13,87 (+0,4) Gävle 11.9
Emma Östlund -76 13,97 (+1,5) Gävle 18.7
Susanne Persson -76 14,19 (-0,2) Gävle 11.9
Mari Rönn -76 14,22 (+1,0) Gävle 18.7
Charlotta Lindgren -79 14,28 (-0,8) Gävle 6.6
Sylvia Larsson -75 14,40 (-0,7) Gävle 10.5
Anna Jansson -78 14,76 (-0,8) Gävle 6.6
Mia Wikman -79 15,28 (-0,8) Gävle 6.6
Medvind
Emma Östlund -76 13,88 (+2,7) Gävle 15.5
Mari Rönn -76 13,95 (w) Gävle 12.5
Sylvia Larsson -75 14,15 (+2,7) Gävle 15.5
Linda Gren -78 14,71 (+2,7) Gävle 15.5
Manuell tid
Karin Funke -71 12,7m (+0,25) Malmö 9.7
Skoltävling - manuella tider
Caroline Carlberg -79 13,2m Gävle 17.9
Stina Lenströmer -77 14,1m Gävle 17.9
Linda Falkenström -78 14,3m Gävle 17.9
Mia Wikman -79 14,3m Gävle 17.9
200 meter
Ewa Johansson -64 24,52 (+1,2) Gävle 17.7
Karin Funke -71 26,25 (-1,7) Huddinge 1.8
Åsa Hallström -72 26,55 (+1,2) Värnamo 4.7
Kristina Norberg -75 26,85 (-2,1) Gävle 23.6
Madeleine Höglund -77 26,85 (+1,5) Gävle 12.8
Maria Svahn -73 26,99 (+0,8) Gävle 18.7
Caroline Carlberg -79 27,05 (-2,1) Gävle 23.6
Jenni Eriksson -75 28,12 (-4,0) Gävle 23.8
Jenny Liske -78 28,16 (+0,5) Gävle 18.7
Mari Rönn -76 28,55 (+1,7) Gävle 26.9
Sylvia Larsson -75 29,08 (+1,9) Gävle 15.5
Susanne Persson -76 29,19 (-0,4) Huddinge 5.9
Medvind
Karin Funke -71 25,69 (+2,8) Gävle 27.6
Åsa Hallström -72 26,27 (+3,0) Lerum 7.6
Maria Svahn -73 26,79 (+3,5) Gävle 26.9
Madeleine Höglund -77 26,83 (+2,5) Gävle 16.8
Jenni Eriksson -75 27,16 (+2,9) Gävle 16.8
Susanne Persson -76 28,84 (+3,3) Gävle 27.6
Linda Wahlström -77 28,89 (+2,71) Sollentuna 7.6
Emma Östlund -76 29,06 (+4,0) Gävle 16.8
Karolina Johansson -75 30,47 (+3,5) Gävle 26.9
Katarina Sterner -72 32,62 (+3,5) Gävle 26.9
Manuell tid
Jenni Eriksson -75 26,9m (+0,90) Malmö 9.7
Inomhus
Linda Falkenström -78 29,19 Falun 30.11
Karin Engman -79 30,60 Falun 30.11
Marie Rosengren -80 31,06 Falun 30.11
Mia Wikman -79 32,19 Falun 30.11
Emma Jansson -81 33,51 Falun 30.11
Kicki Adamsson -80 33,84 Falun 30.11
300 meter
Ewa Johansson -64 38,56 Gävle 11.8
Maria Svahn -73 42,44 Gävle 10.5
Karin Funke -71 43,73 Gävle 10.5
Jenni Eriksson -75 43,86 Gävle 11.8
Sylvia Larsson -75 46,46 Gävle 10.5
Karolina Johansson -75 47,80 Gävle 10.5
Inomhus
Maria Svahn -73 +42,4m Bosön 19.1
400 meter
Ewa Johansson -64 54,27 Helsinki, Finland 29.8
Kristina Norberg -75 58,37 Gävle 6.7
Maria Svahn -73 59,18 Kvarnsveden 25.6
Jenni Eriksson -75 60,93 Gävle 12.9
Jenny Liske -78 63,34 Gävle 6.6
Mari Rönn -76 64,10 Gävle 14.6
Sylvia Larsson -75 66,64 Ljusdal 23.5
Kerolina Johansson -75 68,17 Gävle 6.6
Katarina Sterner -72 77,88 Gävle 6.6
Manuell tid
Ewa Johansson -64 53,9m Västerås 25.8
800 meter (med alla resultat under 2.45,00)
Kristina Norberg -75 2.15,81 Mora 9.8
Karin Funke -71 2.22,82 Huddinge 2.8
Hanna Ridefelt -77 2.23,02 Stockholm 18.9
Caroline Carlberg -79 2.25,88 Gävle 20.9
Jenny Liske -78 2.26,02 Gävle 19.7
Maria Svahn -73 2.26,8m Malmö 9.7
Åsa Hallström -72 2.29,86 Lerum 8.6
Camilla Fröjdman -78 2.31,21 Bollnäs 31.5
Jenni Eriksson -75 2.33,02 Gävle 27.9
Linda Gren -78 2.36,7m Hofors 9.6
Sofia Haglund -77 2.37,38 Gävle 14.6
Karolina Johansson -75 2.39,30 Gävle 18.7
Kicki Adamsson -80 2.39,38 Gävle 19.7
Jannice Örnmark -80 2.39,90 Bollnäs 31.5
Marie Rosengren -80 2.42,7m Hofors 9.6
Linda Wahlström -77 *2.44,2m Valbo 19.5
Susanne Persson -76 2.45,75 Gävle 28.6
Mari Rönn -76 2.46,09 Gävle 27.9
Katarina Sterner -72 3.11,19 Gävle 27.9
Sylvia Larsson -75 3.13,52 Gävle 27.9
*) = Linda Wahlström även: 2.44,26 - Gävle 1.9
Inomhus
Åsa Hallström -72 2.29,33 Karlstad 25.1
Maria Falkenström -78 2.37,91 Falun 30.11
Skoltävling
Maria Falkenström -78 2.37,3m Gävle 17.9
1500 meter
Kristina Norberg -75 4.58,5m Malmö 9.7
Hanna Ridefelt -77 5.07,46 Gävle 19.7
Johanna Svärd -76 5.50,73 Ljusdal 23.5
2000 meter
Jenny Liske -78 7.08,38 Gävle 6.9
Camilla Fröjdman -78 7.27,19 Gävle 6.9
3000 meter
Pernilla Holmberg -70 11.17,4m Malmö 9.7
Hanna Ridefelt -77 11.55,84 Gävle 12.9
Linda Gren -78 12.04,21 Enskede 23.5
5000 meter
Linda Gren -78 22.28,42 Gävle 15.5
100 meter häck - KS (84 cm)
Åsa Hallström -72 14,90 (+1,3) Gävle 27.6
Karin Funke -71 14,98 (-0,7) Gävle 22.8
Medvind
Karin Funke -71 14,76 (+2,4) Huddinge 1.8
Jenni Eriksson -75 15,76 (+4,5) Gävle 26.9
Maria Svahn -73 17,20 (+4,5) Gävle 26.9
Sylvia Larsson -75 18,84 (+4,5) Gävle 26.9
Karolina Johansson -75 20,56 (+4,5) Gävle 26.9
Katarina Sterner -72 21,59 (+4,5) Gävle 26.9
Manuell tid - medvind
Mari Rönn -76 19,3m (w) Ljusdal 23.5
100 meter häck - F 16 (76 cm)
Susanne Persson -76 16,28 (+1,6) Gävle 12.8
Mari Rönn -76 17,88 (0,0) Gävle 18.8
Linda Wahlström -77 18,09 (0,0) Gävle 18.8
200 meter häck*
Caroline Carlberg -79 32,68 Järvsö 22.8
Maria Falkenström -78 36,85 Järvsö 22.8
Linda Falkenström -78 37,37 Järvsö 22.8
*) = 200 m häck genomfördes i Järvsö med "herrbetingelser". Det innebär 76 cm häckar, 18,29 meter till 1:a häcken, 18,29 m mellan de tio häckarna och 17,10 m från sista häcken till mål. Det skiljer sig från när 200 m häck på 1970-talet var officiell damgren på SM och DM. Även då var häckarna 76 cm. Men då var det 16,00 till häck 1, 19,00 mellan häckarna och 13,00 till mål. Detta spelar väl inte så stor roll numera, men kan vara värt att nämna för "kalenderbitare" om 30, 50 eller 100 år.
300 meter häck
Jenni Eriksson -75 46,32 Visby 24.6
Mari Rönn -76 50,16 Stockholm 18.9
400 meter häck
Ewa Johansson -64 58,08 Gävle 27.6
Jenni Eriksson -75 68,65 Enskede 23.5
Manuell tid
Ewa Johansson -64 57,6m Malmö 9.7
Höjdhopp (med alla resultat över 1,30)
Susanne Persson -76 1,72 Helsingborg 11.7
Maria Jämthagen -71 1,71 Gävle 15.5
Karin Funke -71 1,71 Gävle 27.6
Åsa Hallström -72 1,65 Gävle 27.6
Marie Rosengren -80 1,60 Gävle 6.6
Linda Wahlström -77 1,57 Sollentuna 8.6
Mia Wikman -79 1,51 Valbo 19.5
Jenni Eriksson -75 1,48 Gävle 26.9
Jenny Liske -78 1,45 Gävle 19.9
Anna Jansson -78 1,40 Gävle 15.5
Mari Rönn -76 1,40 Gävle 2.6
Maria Svahn -73 1,39 Gävle 26.9
Jenny Karlsson -80 1,34 Gävle 20.9
Alexandra Östberg -80 1,33 Gävle 11.9
Sylvia Larsson -75 1,33 Gävle 26.9
Karolina Johansson -75 1,18 Gävle 26.9
Katarina Sterner -72 1,15 Gävle 26.9
Inomhus
Susanne Persson -76 1,74 Göteborg 14.2
Åsa Hallström -72 1,68 Solna 9.2
Anna Jansson -78 1,40 Gävle 30.12
Emma Forsberg -78 1,35 Falun 23.3
Maria Falkenström -78 1,30 Falun 30.11
Skoltävling
Mia Wikman -79 1,58 Gävle 17.9
Marie Häggström -79 1,43 Gävle 17.9
Camilla Fröjdman -78 1,35 Gävle 17.9
Stina Lenströmer -77 1,35 Gävle 17.9
Längdhopp
Karin Funke -71 5,81 (+1,0) Gävle 12.9
Johanna Sellman -74 5,66 (+0,7) Mora 8.8
Åsa Hallström -72 5,52 (+1,8) Gävle 10.5
Jenni Eriksson -75 5,44 (+1,8) Gävle 17.7
Susanne Persson -76 5,27 (+1,5) Stockholm 18.9
Maria Svahn -73 4,85 (+0,4) Gävle 27.9
Lisa Harrison -77 4,81 (+1,1) Gävle 12.8
Caroline Carlberg -79 4,69 (+0,6) Gävle 6.6
Linda Wahlström -77 4,69 Hofors 9.6
Marie Rosengren -80 4,54 (-0,8) Gävle 6.6
Mia Wikman -79 4,26 (+1,0) Gävle 6.6
Emma Östlund -76 4,16 Gävle 14.6
Mari Rönn -76 3,89 (+1,7) Gävle 10.5
Katarina Sterner -72 3,87 (+0,4) Gävle 27.9
Sylvia Larsson -75 3,84 (-0,8) Gävle 27.9
Karolina Johansson -75 3,83 (-1,9) Gävle 27.9
Medvind
Johanna Sellman -74 5,82 (+4,0) Enskede 23.5
Jenni Eriksson -75 5,46 (+3,9) Gävle 23.8
Maria Svahn -73 5,14 (+3,1) Gävle 23.8
Madeleine Höglund -77 4,37 (w) Ljusdal 23.5
Mari Rönn -76 4,02 (+2,9) Gävle 10.5
Inomhus
Åsa Hallström -72 5,53 Bosön 19.1
Madeleine Höglund -77 4,60 Falun 23.3
Trestegshopp
Maria Jämthagen -71 11,12 (+1,88) Malmö 9.7
Susanne Persson -76 11,11 (+1,4) Gävle 2.6
Linda Wahlström -77 9,44 (+1,1) Gävle 2.6
Mari Rönn -76 8,18 (+0,3) Gävle 22.8
Medvind
Anna Jansson -78 9,11 (+4,2) Gävle 15.5
Mari Rönn -76 8,33 (w) Ljusdal 23.5
Kulstötning - KS (4 kg)
Madelene Jansson -70 13,31 Gävle 6.6
Annika Larsson -70 13,14 Mora 9.8
Åsa Hallström -72 12,59 Gävle 12.9
Veronica Söder -74 11,82 Gävle 23.8
Karin Funke -71 11,04 Gävle 23.6
Maria Svahn -73 8,56 Gävle 26.9
Susanne Persson -76 8,27 Gävle 4.10
Jenni Eriksson -75 7,72 Gävle 26.9
Katarina Sterner -72 6,53 Gävle 26.9
Sylvia Larsson -75 6,43 Gävle 4.10
Mari Rönn -76 6,30 Gävle 4.10
Kristina Norberg -75 5,93 Gävle 4.10
Karolina Johansson -75 5,46 Gävle 26.9
Kulstötning - F 16 (3 kg)
Susanne Persson -76 9,73 Gävle 16.8
Linda Wahlström -77 8,06 Valbo 19.5
Mari Rönn -76 7,66 Gävle 1.9
Diskuskastning (1 kg)
Annika Larsson -70 53,92 Gävle 6.7
Veronica Söder -74 40,46 Mora 9.8
Madelene Jansson -70 33,74 Gävle 10.5
Åsa Hallström -72 26,30 Gävle 13.9
Karin Funke -71 24,28 Tierp 19.9
Susanne Persson -76 23,16 Gävle 11.10
Linda Wahlström -77 20,14 Gävle 12.5
Mari Rönn -76 18,64 Gävle 12.5
Jenni Eriksson -75 17,56 Gävle 11.10
Katarina Sterner -72 16,32 Gävle 4.10
Madeleine Höglund -77 16,28 Gävle 12.8
Sylvia Larsson -75 13,82 Gävle 4.10
Kristina Norberg -75 12,40 Gävle 4.10
Släggkastning (4 kg)
Åsa Hallström -72 23,76 Gävle 13.9
Karin Funke -71 19,44 Tierp 19.9
Susanne Persson -76 18,40 Gävle 4.10
Mari Rönn -76 16,98 Gävle 4.10
Jenni Eriksson -75 16,36 Gävle 4.10
Sylvia Larsson -75 15,22 Gävle 4.10
Katarina Sterner -72 13,24 Gävle 4.10
Kristina Norberg -75 9,62 Gävle 4.10
Spjutkastning (600 g)
Anna-Lena Pihl -64 47,82 Enskede 23.5
Karin Funke -71 37,52 Huddinge 2.8
Lotta Fougman -57 36,20 Gävle 23.8
Åsa Hallström -72 33,44 Lerum 8.6
Susanne Persson -76 30,02 Gävle 27.9
Veronica Söder -74 24,86 Ljusdal 23.5
Maria Svahn -73 23,28 Gävle 27.9
Mari Rönn -76 22,88 Gävle 27.9
Maria Jämthagen -71 20,28 Gävle 14.6
Jenni Eriksson -75 19,96 Gävle 27.9
Katarina Sterner -72 19,10 Gävle 27.9
Sylvia Larsson -75 18,90 Gävle 4.10
Linda Wahlström -77 17,30 Sandviken 25.8
Kristina Norberg -75 13,02 Gävle 4.10
Karolina Johansson -75 10,96 Gävle 27.9
Sjukamp - KS
Karin Funke -71 5.120 p Huddinge 1-2.8
(14,76w - 1,69 - 10,00 - 26,25 - 5,48w - 37,52 - 2.22,82)
Åsa Hallström -72 4.943 p Lerum 7-8.6
(15,26 - 1,64 - 12,22 - 26,27w - 5,38 - 33,44 - 2.29,86)
Jenni Eriksson -75 3.885 p Gävle 26-27.9
(15,76W - 1,48 - 7,72 - 27,50w - 4,95 - 19,96 - 2.33,02)
Maria Svahn -73 3.780 p Gävle 26-27.9
(17,20W - 1,39 - 8,56 - 26,79w - 4,85 - 23,28 - 2.31,87)
Sylvia Larsson -75 2.241 p Gävle 26-27.9
(18,84W - 1,33 - 6,12 - 31,74w - 3,84 - 16,74 - 3.13,52)
Karolina Johansson -75 2.162 p Gävle 26-27.9
(20,56W - 1,18 - 5,46 - 30,47w - 3,83 - 10,96 - 2.43,58)
Katarina Sterner -72 1.889 p Gävle 26-27.9
(21,59W - 1,15 - 6,53 - 32,62w - 3,87 - 19,10 - 3.11,19)
Sjukamp - F 16
Susanne Persson -76 4.488 p Huddinge 5-6.9
(16,45 - 1,62 - 9,56 - 29,19 - 5,00 - 29,50 - 2.46,04)
Mari Rönn -76 3.273 p Gävle 26-27.9
(18,03 - 1,33 - 7,61 - 28,55 - 3,85 - 22,88 - 2.46,09)
GEFLE IF - FRIIDROTT.
INOMHUSSTATISTIK 1992*.
*Denna statistik omfattar resultat från det som kan räknas som "1992 års inomhussäsong". Det innefattar även resultat från slutet av 1991, med Faluns tävling "DD-spelen den 30/11 1991 som första tävling. Invändningar kan göras mot detta sätt att räkna, men jag föredrar att göra statistik för vad man kallar för en "säsong". Konsekvensen skulle annars bli att ungdomar kommer med i statistiken med resultat som kan ha tillkommit med nära ett års mellanrum.
MÄN OCH POJKAR
40 meter - Manuella tider (med alla tider under 5,7m)
Tobias Björklund -77 5,5m Gävle 30.12
Martin Hedberg -77 5,6m Gävle 30.12
Olle Lund -77 5,7m Gävle 30.12
60 meter
(med alla resultat under 8,00)
Thomas Persson -71 7,12 Handen 26.1
Mathias Rosengren -73 7,18 Solna 9.2
Johan Raak -74 7,22 Karlstad 25.1
Anders Björk -73 7,26 Solna 4.1
Guido Ripke -71 7,58 Solna 4.1
Daniel Söderberg -74 7,63 Solna 1.2
Ulf Ribacke -77 7,80 Handen 26.1
Fredrik Åkerlind -74 7,83 Falun 11.1
Magnus Ekman -76 7,83 Falun 23.3
Robin Jansson -78 7,87 Falun 23.3
Martin Hedberg -77 7,96 Falun 23.3
Martin Ahlquist -76 7,99 Handen 26.1
Magnus Björk -77 8,09 Handen 26.1
Tobias Björklund -77 8,24 Falun 30.11
200 meter
Peter Sjöberg -65 +23,97 Bosön 11.2
Johan Millquist -74 +25,82 Bosön 14.12
Martin Hedberg -77 26,63 Bosön 14.12
Fredrik Ekstrand -79 27,62 Falun 30.11
Ulf Hedberg -80 29,59 Falun 30.11
Henrik Frost -79 30,41 Falun 30.11
Daniel Rosengren -78 30,68 Falun 30.11
300 meter
Peter Sjöberg -65 +36,6m Bosön 11.2
400 meter
Niclas Norling -71 48,79 Bosön 8.2
Peter Sjöberg -65 50,27 Bosön 11.2
Lars-Erik Ström -67 51,11 Bosön 19.1
Magnus Karlsson -72 51,40 Bosön 8.2
Johan Millquist -74 54,04 Bosön 14.12
Fredrik Åkerlind -74 57,28 Solna 19.1
Manuella tider
Niclas Norling -71 48,6m Bosön 30.1
Magnus Karlsson -72 50,9m Bosön 30.1
John Norling -67 51,2m Bosön 30.1
Daniel Sundman -67 51,2m Bosön 30.1
Tomas Lindström -67 52,3m Bosön 30.1
Guido Ripke -71 52,6m Bosön 30.1
Göran Blomqvist -69 54,0m Bosön 30.1
Fredrik Lax -69 60,9m Bosön 30.1
800 meter
Niclas Norling -71 1.51,55 Göteborg 16.2
Tomas Lindström -67 1.52,17 Göteborg 15.2
John Norling -67 1.54,60 Bosön 11.2
Daniel Sundman -67 1.55,72 Bosön 11.2
Göran Blomqvist -69 1.59,77 Bosön 19.1
Magnus Karlsson -72 2.00,21 Bosön 11.2
Johan Millquist -74 2.03,2m Bosön 15.12
Magnus Ståhlberg -75 2.03,37 Bosön 19.1
Daniel Johansson -71 2.03,5m Solna 4.1
Mathias Millquist -77 2.03,82 Bosön 11.2
Magnus Jonsson -74 2.03,90 Bosön 19.1
Jonas Nordström -68 2.05,62 Bosön 19.1
Carl-Johan Wahlberg -76 2.17,50 Solna 1.2
Fredrik Lax -69 2.21,05 Bosön 19.1
1000 meter
Johan Raak -74 3.09,83 Karlstad 26.1
1500 meter
Mathias Millquist -77 4.15,04 Göteborg 16.2
Magnus Ståhlberg -75 4.29,90 Solna 8.2
3000 meter
Inga resultat noterade av GIF-are under inomhussäsongen.
60 meter häck - MS (106 cm)
Guido Ripke -71 8,76 Falun 11.1
60 meter häck - P 18 (100 cm)
Johan Raak -74 8,19 Solna 8.2
Daniel Söderberg -74 9,22 Solna 1.2
60 meter häck - P 16 (91 cm)
Per Westerlund -76 8,91 Göteborg 15.2
Olle Lund -77 9,67 Göteborg 15.2
Ulf Ribacke -77 10,36 Falun 30.11
Manuella tider
Per Westerlund -76 8,9m Handen 26.1
Olle Lund -77 9,5m Handen 26.1
Höjdhopp (med alla resultat över 1,50)
Fredrik Persson -72 1,95 Handen 25.1
Johan Raak -74 1,88 Karlstad 26.1
Tobias Björklund -77 1,78 Falun 23.3
Mathias Rosengren -73 1,70 Falun 11.1
Olle Lund -77 1,70 Göteborg 16.2
Daniel Rosengeen -78 1,70 Falun 23.3
Robin Jansson -78 1,65 Falun 23.3
Stavhopp (med alla resultat över 2,00)
Rickard Nygårds -73 4,70 Handen 26.1
Anders Björk -73 4,50 Solna 4.1
Johan Raak -74 3,90 Karlstad 25.1
Guido Ripke -71 3,60 Solna 4.1
Magnus Björk -77 3,50 Göteborg 14.2
Längdhopp
Anders Björk -73 7,11 Falun 11.1
Johan Raak -74 7,04 Solna 9.2
Mathias Rosengren -73 6,83 Solna 14.1
Daniel Söderberg -74 6,31 Solna 1.2
Guido Ripke -71 6,23 Falun 11.1
Ulf Ribacke -77 5,74 Falun 30.11
Tobias Björklund -77 5,50 Falun 23.3
Olle Lund -77 5,46 Falun 11.1
Magnus Ekman -76 5,45 Falun 23.3
Magnus Björk -77 5,30 Falun 23.3
Martin Hedberg -77 5,23 Falun 23.3
Trestegshopp
Claes Rahm -64 15,69 Handen 24.1
Per Westerlund -76 12,38 Göteborg 14.2
Ulf Ribacke -77 11,82 Göteborg 16.2
Kulstötning - MS (7,26 kg)
Inga resultat noterade av GIF-are under inomhussäsongen.
Kulstötning - P 18 (6,25 kg)
Johan Raak -74 11,15 Karlstad 26.1
Kulstötning - P 16 (5,5 kg)
Tobias Björklund -77 10,63 Falun 23.3
Martin Hedberg -77 10,05 Falun 23.3
Martin Ahlquist -76 9,99 Falun 11.1
Olle Lund -77 8,66 Gävle 30.12
Sjukamp - MS
Inga resultat noterade av GIF-are under inomhussäsongen.
Sjukamp - P 18
Johan Raak -74 4.879 p Karlstad 25-26.1
(7,22 - 3,90 - 6,94 - 8,49 - 1,88 - 11,15 - 3.09,83)
60m stav lä 60H hö kula 1000m
Sjukamp - P 16
Inga resultat noterade av GIF-are under inomhussäsongen.
KVINNOR OCH FLICKOR
40 meter - Manuella tider (med alla tider under 6,1m)
Caroline Carlberg -79 5,9m Gävle 30.12
60 meter (med alla tider under 9,00)
Åsa Hallström -72 8,24 Solna 4.1
Madeleine Höglund -77 8,24 Falun 23.3
Jenni Eriksson -75 8,27 Falun 11.1
Johanna Sellman -74 8,33 Falun 11.1
Caroline Carlberg -79 8,36 Falun 23.3
Jenny Liske -78 8,66 Falun 23.3
Emma Östlund -76 8,69 Falun 23.3
Karin Engman -79 8,71 Falun 23.3
Charlotta Lindgren -79 8,82 Falun 23.3
Marie Rosengren -80 8,97 Falun 30.11
Sylvia Larsson -75 8,99 Falun 11.1
200 meter
Maria Svahn -73 +27,42 Bosön 19.1
Madeleine Höglund -77 28,25 Göteborg 14.2
Caroline Carlberg -79 28,80 Falun 30.11
Linda Falkenström -78 29,19 Falun 30.11
Karin Engman -79 30,60 Falun 30.11
Marie Rosengren -80 31,06 Falun 30.11
Mia Wikman -79 32,19 Falun 30.11
Emma Jansson -81 33,51 Falun 30.11
Kicki Adamsson -80 33,84 Falun 30.11
300 meter
Maria Svahn -73 +42,4m Bosön 19.1
400 meter
Maria Svahn -73 59,68 Solna 12.1
800 meter (med alla resultat under 2.45,00)
Maria Svahn -73 2.27,6m Solna 4.1
Åsa Hallström -72 2.29,33 Karlstad 25.1
Maria Falkenström -78 2.37,91 Falun 30.11
1500 meter och 3000 meter
Inga resultat noterade av GIF-are under inomhussäsongen.
60 meter häck - KS (84 cm)
Åsa Hallström -72 9,07 Karlstad 25.1
60 meter häck - F 16 (76 cm)
Linda Wahlström -77 11,10 Falun 23.3
Höjdhopp (med alla resultat över 1,30)
Susanne Persson -76 1,74 Göteborg 14.2
Åsa Hallström -72 1,68 Solna 9.2
Maria Jämthagen -71 1,67 Bosön 19.1
Linda Wahlström -77 1,55 Falun 30.11
Mia Wikman -79 1,49 Falun 30.11
Anna Jansson -78 1,40 Gävle 30.12
Marie Rosengren -80 1,40 Gävle 30.12
Emma Forsberg -78 1,35 Falun 23.3
Maria Falkenström -78 1,30 Falun 30.11
Längdhopp
Åsa Hallström -72 5,53 Bosön 19.1
Johanna Sellman -74 5,52 Solna 9.2
Jenni Eriksson -75 5,10 Falun 11.1
Susanne Persson -76 4,94 Falun 30.11
Madeleine Höglund -77 4,60 Falun 23.3
Linda Wahlström -77 4,45 Göteborg 15.2
Trestegshopp
Susanne Persson -76 10,55 Göteborg 16.2
Kulstötning - KS (4 kg)
Åsa Hallström -72 12,26 Bosön 19.1
Veronica Söder -74 11,23 Solna 8.2
Kulstötning - F 16 (3 kg)
Inga resultat noterade av GIF-are under inomhussäsongen.
Femkamp - KS
Åsa Hallström -72 3.727 p Karlstad 25.1
(9,07 - 1,67 - 12,06 - 5,32 - 2.29,33)
60H hö kula lä 800m
Femkamp - F 16
Inga resultat noterade av GIF-are under inomhussäsongen.
GEFLE IF - FRIIDROTT:
STAFETTSTATISTIK 1992.
Denna stafettstatistik omfattar alla fullföljda stafetter på bana av GIF-lag. Dessutom finns några tider inom parantes. De betecknar lopp där minst halva laget har bestått av GIF-are. Lagets "identitet" och andra deltagare anges inom parantes).
Självfallet har även andra stafetter sprungits av GIF-lag, men då har de lagen brutit. Främst gäller det förstås 4 x 100 meter, där pinnen kan vara nog så svår att få med runt banan...
MÄN OCH POJKAR
4 x 100 meter
43,31 MS Peter Sjöberg - Johan Raak - Enskede 23.5
Thomas Persson - Anders Björk
44,18 P18 Michael Matton - Fredrik Åkerlind - Gävle 8.9
Daniel Söderberg - Johan Raak
44,41 MS Niclas Norling - Mathias Rosengren - Gävle 8.9
John Norling - Patrik Melin
45,11 M22 Thomas Persson - Fredrik Åkerlind - Gävle 17.7
Guido Ripke - Daniel Söderberg
45,63 P18 Michael Matton - Fredrik Åkerlind - Gävle 16.8
Daniel Söderberg - Martin Ahlquist
46,34 P18 (Vasaskolan=) Michael Matton - Johan Millquist - Stockholm 20.9
Magnus Jonsson - Andreas Färnstrand
48,13 P16 Tobias Björklund - Magnus Björk - Gävle 17.7
Olle Lund - Mathias Millquist
48,95 P16 Tobias Björklund - Per Westerlund - Gävle 8.9
Martin Hedberg - Carl-Johan Wahlberg
Stafett 1000 meter
(2.01,08 MS (Gästrikland=) Michael Matton - Thomas Gävle 12.9)
Persson - Peter Sjöberg - (Jonas Brodén/VAIF)
2.01,66 MS Fredrik Åkerlind - Jan-Olov Stark - Ljusdal 23.5
Daniel Sundman - Jim Nääs
4 x 400 meter
3.15,84 MS Peter Sjöberg - John Norling (1.37,92) - Karlshamn 14.6
Jan-Olov Stark (49,81) - Niclas Norling (48,11)
3.16,64 MS Jan-Olov Stark - John Norling - Stjördal, Norge 2.8
Peter Sjöberg - Niclas Norling
3.17,31 MS Peter Sjöberg (49,98) - John Norling (49,01) - Karlshamn 14.6
Jan-Olov Stark (49,31) - Niclas Norling (49,01)
3.20,48 MS Lars-Erik Ström - Tomas Lindström (1.39,90) - Karlshamn 14.6
Daniel Sundman (49,54) - Lars Norberg (51,01)
3.20,49 MS Lars-Erik Ström (50,67) - Tomas Lindström Karlshamn 14.6
(49,74) - Lars Norberg (50,59) - Daniel Sundman (49,49)
3.21,85 M21 Guido Ripke (51,47) - Magnus Karlsson (50,12) Karlshamn 13.6
Johan Johansson (50,62) - Jim Nääs (49,64)
3.22,72 MS Göran Blomqvist - Fredrik Burman (1.44,88) - Gävle 24.5
Jan-Olov Stark (49,16) - John Norling (48,68)
3.22,78 M21 Johan Johansson (52,88) - Magnus Karlsson Gävle 24.5
(49,88) - Guido Ripke (51,28) - Jim Nääs (48,74)
3.24,15 MS Johan Raak - Daniel Johansson (1.44,76) - Gävle 24.5
Lars-Erik Ström (50,24) - Daniel Sundman (49,15)
3.25,84 MS Per Westerlund - Gustav Zetterholm (1.47,83) - Gävle 24.5
Tomas Lindström (49,48) - Peter Sjöberg (48,53)
3.29,60 M21 Guido Ripke (52,3m) - Magnus karlsson (50,3m) - Karlshamn 13.6
Johan Johansson (53,11) - Jim Nääs (53,94)
3 x 800 meter
5.59,78 P18 Johan Millquist (2.00,2m) - Magnus Jonsson Karlshamn 14.6
(1.58,2m) - Magnus Ståhlberg (2.01,4m)
6.14,25 P18 Magnus Jonsson (2.01,6m) - Johan Millquist Stockholm 21.5
(2.05,7m) - Mathias Millquist (2.08,0m)
4 x 800 meter
7.24,98 MS Lars Norberg (1.54,70) - John Norling (1.50,42) - Karlshamn 13.6
Tomas Lindström (1.50,83) - Niclas Norling (1.49,03)
8.06,03 M21 Gustav Zetterholm (2.00,1m) - Jim Nääs (2.00,3m) Karlshamn 14.6
- Magnus Karlsson (2.03,2m) - Daniel Johansson (2.02,4m)
8.14,31 P19 Johan Hedlund - Magnus Jonsson - Gävle 1.9
Mathias Millquist - Magnus Ståhlberg
8.19,96 MS Fredrik Lax - John Norling - Gävle 1.9
Jim Nääs - Niclas Norling
8.35,14 M21 Per Westerlund - Johan Millquist - Gävle 1.9
Magnus Risberg - Fredrik Åkerlind
4 x 1500 meter
Inget lopp sprunget under 1992 av Gefle IF-lag.
KVINNOR OCH FLICKOR
4 x 100 meter
(48,25 KS (Mitt-Sverige=) (Emilia Bredberg, Timrå - Stjördal, Norge 1.8
Nina Frölander, Sollefteå) - Johanna Sellman - Ewa Johansson
48,8m KS Karin Funke - Åsa Hallström - Malmö 9.7
Johanna Sellman - Ewa Johansson
49,79 F19 Jenni Eriksson - Johanna Sellman - Gävle 8.9
Maria Svahn - Kristina Norberg
49,96 F18 Jenni Eriksson - Johanna Sellman - Karlshamn 14.6
Madeleine Höglund - Kristina Norberg
50,45 F18 SAMMA LAG SOM 49,96 Karlshamn 14.6
51,67 F18 (Vasaskolan=) Jenni Eriksson - Johanna Sellman - Stockholm 20.9
Mari Rönn - Susanne Persson
52,25 F16 Linda Wahlström - Madeleine Höglund - Gävle 12.8
Emma Östlund - Lisa Harrison
52,48 F16 SAMMA LAG SOM 52,25 Gävle 8.9
53,11 F14 Caroline Carlberg - Mia Wikman - Gävle 8.9
Charlotta Lindgren - Jenny Liske
54,47 K21 Karin Funke - Mari Rönn - Gävle 8.9
Karolina Johansson - Marie Rosengren
Stafett 1000 meter
2.15,32 KS (Gästrikland=) Madeleine Höglund - Karin Funke - Gävle 12.9
Kristina Norberg - Ewa Johansson
2.19,60 F18 Madeleine Höglund - Johanna Sellman - Karlshamn 13.6
Jenni Eriksson - Kristina Norberg (57,65)
2.22,21 F18 SAMMA LAG SOM 2.19,60 Karlshamn 13.6
2.37,16 F17 Madeleine Höglund - Johanna Svärd - Ljusdal 23.5
Sylvia Larsson - Jenny Liske
4 x 400 meter
3.52,97 KS Karin Funke - Maria Svahn - Karlshamn 14.6
Ewa Johansson - Åsa Hallström
(4.00,67 KS (Mitt-Sverige=) (Ingrid Ahnlund, Ånge) - Maria Stjördal, Norge 2.8)
Svahn - Kristina Norberg - (Emma Karlsson, )
4.07,13 K21 Karolina Johansson (67,17) - Karin Funke (59,19) Gävle 24.5
- Jenni Eriksson (61,98) - Kristina Norberg (58,79)
4.11,76 K20 Sylvia Larsson (67,46) - Åsa Hallström (58,95) - Gävle 24.5
Johanna Svärd (67,21) - Maria Svahn (58,14)
3 x 800 meter och 4 x 800 meter
Inga lopp sprungna under 1992 av Gefle IF-lag.
GEFLE IF - FRIIDROTT: NYA KLUBBREKORD 1992.
SENIORER - 16-ÅRINGAR.
Manliga seniorer
100 meter 11,10 (+0,17) Thomas Persson Gävle 17.7
10,98 (+1,6) Thomas Persson Gävle 18.7
M 22
100 meter 11,10 (+0,17) Thomas Persson Gävle 17.7
10,98 (+1,6) Thomas Persson Gävle 18.7
2000 meter hinder 6.05,17 Johan Hedlund Mora 7.8
4 x 400 meter 3.21,85 Guido Ripke - Magnus Karlsson - Johan Johansson -
Jim Nääs Karlshamn 13.6
M 20 (resultat markerade med * är även rekord i P 19)
100 meter *11,08 (+1,5) Michael Matton Gävle 12.9
2000 meter hinder *6.05,17 Johan Hedlund Mora 7.8
3000 meter hinder *9.34,86 Johan Hedlund Enskede 23.5
P 18
100 meter 11,08 (+1,5) Michael Matton Gävle 12.9
110 meter häck 14,75 (+1,23) Johan Raak Helsingborg 11.7
3 x 800 meter 5.59,78 Johan Millquist - Magnus Jonsson - Magnus Ståhlberg Karlshamn 14.6
P 16
Stavhopp 3,92 Magnus Björk Gävle 18.8
P 14
Inga rekord noterade under 1992.
Kvinnliga seniorer
Längdhopp 5,81 (+1,0) Karin Funke Gävle 12.9
Diskuskastning 53,92 Annika Larsson Gävle 6.7
Sjukamp 5.087 p Karin Funke Gävle 27-28.6
(15,00 - 1,71 - 10,41 - 25,69w - 5,39w - 36,50 - 2.27,09)
5.120 p Karin Funke Huddinge 1-2.8
(14,76w - 1,69 - 10,00 - 26,25 - 5,48w - 37,52 - 2.22,82)
Stafett 1000 meter 2.19,60 Madeleine Höglund - Johanna Sellman - Jenni Eriksson - Kristina Norberg Karlshamn 13.6
2.15,32 Madeleine Höglund - Karin Funke - Kristina Norberg -
Ewa Johansson Gävle 12.9
K 22
Längdhopp 5,81 (+1,0) Karin Funke Gävle 12.9
Diskuskastning 53,92 Annika Larsson Gävle 6.7
Sjukamp 5.087 p Karin Funke Gävle 27-28.6
(15,00 - 1,71 - 10,41 - 25,69w - 5,39w - 36,50 - 2.27,09)
5.120 p Karin Funke Huddinge 1-2.8
(14,76w - 1,69 - 10,00 - 26,25 - 5,48w - 37,52 - 2.22,82)
Stafett 1000 meter 2.19,60 Madeleine Höglund - Johanna Sellman - Jenni Eriksson - Kristina Norberg Karlshamn 13.6
K 20 (resultat markerade med * är även rekord i F 19)
Längdhopp *5,66 (+0,7) Johanna Sellman Mora 8.8
4 x 100 meter *49,96 Jenni Eriksson - Johanna Sellman - Madeleine
Höglund - Kristina Norberg Karlshamn 14.6
*49,79 Jenni Eriksson - Johanna Sellman - Maria Svahn -
Kristina Norberg Gävle 8.9
Stafett 1000 meter *2.22,21 Madeleine Höglund - Johanna Sellman - Jenni Eriksson - Kristina Norberg Karlshamn 13.6
*2.19,60 Madeleine Höglund - Johanna Sellman - Jenni Eriksson - Kristina Norberg Karlshamn 13.6
F 18
Längdhopp 5,62 (+0,66) Johanna Sellman Stjördal, Norge 1.8
5,66 (+0,7) Johanna Sellman Mora 8.8
Diskuskastning 40,46 Veronica Söder Mora 9.8
4 x 100 meter 49,96 Jenni Eriksson - Johanna Sellman - Madeleine
Höglund - Kristina Norberg Karlshamn 14.6
Stafett 1000 meter 2.22,21 Madeleine Höglund - Johanna Sellman - Jenni Eriksson - Kristina Norberg Karlshamn 13.6
2.19,60 Madeleine Höglund - Johanna Sellman - Jenni Eriksson - Kristina Norberg Karlshamn 13.6
F 16
Trestegshopp 11,11 (+1,4) Susanne Persson Gävle 2.6
F 14
80 meter 10,60 (+1,1) Caroline Carlberg Gävle 18.7
10,39 (+2.0) Caroline Carlberg Gävle 18.7
2000 meter 7.08,38 Jenny Liske Gävle 6.9
Höjdhopp 1,60 (tang) Marie Rosengren Gävle 6.6
Sexkamp 3.682 p Caroline Carlberg Gävle 19-20.9
(13,01 - 1,27 - 23,50 - 4,73 - 7,74 - 2.25,88)
GEFLE IF - FRIIDROTT
15-BÄSTA GENOM TIDERNA: 1882 - 1992
MANLIGA OCH KVINNLIGA SENIORER
Listor och introduktion gjorda av Mats Åkerlind. ©1992.
Introduktion
Här presenteras 1992 års upplaga av Gefle IF:s 15-bästalistor genom tiderna. Listorna omfattar i princip de "olympiska" arenagrenarna. Undantagen är dels att KS 10000 meter inte finns med (endast två GIF-tjejer har provat grenen), dels att en lista finns för MS 3000 meter, en traditionellt ganska stark GIF-gren.
Huvudlistorna i sprint och häck är i princip de med elektrisk tidtagning. Däremot finns i denna 15-bästa ingen uppdelning mellan medvindstider och "legala" tider. Bästa "legala" resultat återfinns i klubbrekordlistorna. Som kuriosa finns även listor för MS 100 m, 200 m och 110 m häck, samt KS 100 m och 200 m, innehållande både bästa manuella och elektriska tider. Listorna är rent matematiska, d v s inga omräkningar har skett. Inte heller har någon hänsyn tagits till vindförhållanden. På KS 100 m häck, MS/KS 400 m och MS/KS 400 m häck har inga separata eltidslistor ansetts vara nödvändiga. I MS spjut finns en huvudlista för det sedan 1986 giltiga spjutet och även en lista med både gamla och nya spjutet.
Just vindförhållanden vid äldre resultat är en osäker faktor. Man kan faktiskt med stor sannolikhet anta att de flesta äldre resultat på sprint, kort häck och i längd/tresteg har haft god hjälp av vinden. Man får åtminstone det intrycket vid läsandet av tidningsreferat från berörda tävlingar. Men bättre fria än fälla, så äldre resultat räknas allmänt som "godkända". En annan tveksamhet gäller naturligtvis tidtagningen vid korta lopp. Manuella tider är alltid tveksamma. T ex kan nämnas att Thomas Persson vid sitt 10,95-lopp i maj 1992 manuellt klockades på två klockor för 10,7m... Själv har jag en gång i ett regnigt motvindslopp (1986) fått eltiden 12,26. Men de manuella tidtagarna hade 11,7m på två klockor!!!
Nog om detta. Listorna innehåller en mängd kända och mindre kända GIF-namn. De äldsta resultaten hästammar från 1898!!! Då sprang Isaac Westergren 100 m på 10,8m och Robert Carrick på 10,9m. Platsen för loppet var planen utanför Borgarskolan här i Gävle... Robert Carrick är också äldsta namnet i listorna, född 1871. Yngst är höjdhopperskan Marie Rosengren, född 1980, som i somras gled över för en 12-åring fenomenala 1,60.
Teckenförklaringar
Listorna innehåller placering, namn, födelseår, resultat och årtal för resultatet.
Kring resultatet kan det förekomma vissa bokstäver och tecken. Här är en kort förklaring till dem:
b mångkampsresultat gjort med blandning av elektrisk och manuell tidtagning.
e mångkampsresultat gjort med elektrisk tidtagning.
i resultatet gjort inomhus.
m 1) löpningsresultat gjort med manuell tidtagning. 2) mångkampsresultat gjort med manuell tidtagning.
w resultat gjort i otillåten medvind (över +2,0 m/s)
+ resultat gjort under lagliga, eller antaget lagliga, förhållanden
Familjekuriosa
I dessa listor finns många personer med band till varandra. Här är en tämligen fullständig lista över några olika "familjeband". Endast namn från 15-bästalistorna är med:
Syskon
*Anders (St, Lä) och Magnus (St) BJÖRK
*Lotti (100, 200, 100H, 400H, Lä, Spj, 7-k) och Fredrik (110H, Hö, Lä, Spj, 10-k) BURMAN
*Kristina (800) och Katarina (Hö) EKSTRÖM
*Ingrid (400, 800) och Arne (110H, 400H) ENGSTRÖM
*Stefan (Hö, Tre) och Claes (Hö) FOUGMAN
*Lars (400, 800, 1500, 400H, 3000Hi) och Mats (10-k) HALL
*Helene (100H, Lä, Tre) och Madelene (Ku, Di, Spj) JANSSON
*Eero (800, 1500, 3000, 5000, 10000) och Marianne (400, 800, 1500, 3000) KINARET
*Anders (Ku, Di) och Annika (Ku, Di) LARSSON
*John (400, 800, 110H, 400H, Sp, 10-k) och Niclas (100, 200, 400, 800, 110H, 400H, Hö, 10-k) NORLING
*Thomas (100, 200) och Susanne (Hö, Lä, Tre) PERSSON
*Mathias (100, 200, 110H, Hö, Lä, 10-k) och Marie (Hö) ROSENGREN
*Johanna (Hö) och Katarina (Hö) SCHÉELE
*Åsa (Lä) och Johanna (100, 200, Lä, Tre) SELLMAN
*Christer (110H) och Peter (100, 200, 400) SJÖBERG
Förälder - barn
*Gösta (800, 1500) och Claes-Göran (400H, Tre) BERGKVIST
*Rune (Ku) och Per-Gunnar (Di) BERGLUND
*Gunnar (Lä) och Barbro (100, 200, Lä) HÖÖG
*Oiva (3000, 5000, 10000) och Jari (3000Hi) JUSSI
Äkta par / sambo
*Anders ENMARK (5000, 10000, 3000Hi) och Elisabeth THYRSSON (3000) - (NUMERA GIFTA)
*Stefan (Hö, Tre) och Lotta (Spj) FOUGMAN
*Tommy JONSSON (110H, 400H) och Katarina TÖRNROS (100, 200, Lä, Spj)
*Patrik MELIN (110H, Hö, St, Di, Spj, 10-k) och Karin FUNKE (100, 200, 100H, Hö, Lä, Ku, Spj, 7-k)
Kusiner
*Lars + Mats HALL (se syskon) och Johan HEDLUND (3000Hi)
*John + Niclas NORLING (se syskon) och Kit NORLING (Di)
*Thomas + Susanne PERSSON (se syskon) och Fredrik PERSSON (Hö)
FEL I LISTORNA?
Som alltid med statistik är denna säkert, trots otaliga kontroller, inte helt komplett. Om du som läser den skulle hitta något fel eller sakna något resultat vore jag tacksam att få veta. Mycket nöje med läsningen!
Gävle i november 1992.
Mats Åkerlind.
MS 100 meter - eltid
1. Claes Rahm -64 10,91w -91
2. Thomas Persson -71 10,95w -92
3. Michael Matton -74 11,00w -91
4. Mathias Rosengren -73 11,03w -91
5. Thomas Jönsson -65 11,04w -86
6. Carl H Sundell -72 11,07w -90
7. Peter Sjöberg -65 11,14w -92
8. Ola Karlsson -59 11,15w -87
9. Johan Raak -74 11,19+ -92
10. Håkan Hjelm -66 11,26w -87
11. Håkan Östlund -58 11,28w -77
Anders Granstrand -61 11,28+ -80
13. Niclas Norling -71 11,34+ -91
14. Dick Abelsen -48 11,35w -77
15. Lars Nordin -67 11,37+ -86
MS 100 meter - mixad lista
1. Dick Railsback -46 10,7m -69
2. Isaac Westergren -875 10,8m -898
Ola Karlsson -59 10,8m -78
4. Robert Carrick -871 10,9m -898
Karl Gustavsson -892 10,9m -16
Mikael Hansson -37 10,9m -66
Rickard Klinger 10,9m -70
Dick Abelsen -48 10,9m -74
Per-Erik Thorell -57 10,9m -74
Thomas Jönsson -65 10,9m -88
11. Claes Rahm -64 10,91 -91
12. Thomas Persson -71 10,95 -92
13. Reinhold Östergren 11,0m -33
Erik Brunnkvist -13 11,0m -36
Gustaf Adolf Staaf -13 11,0m -39
Bernt Edwinger -23 11,0m -46
Torgny Persson -44 11,0m -66
Håkan Östlund -58 11,0m -77
Anders Granstrand -61 11,0m -77 Michael Matton -74 11,00 -91
MS 200 meter - eltid
1. Anders Granstrand -61 22,26w -80
2. Claes Rahm -64 22,27+ -91
3. Peter Sjöberg -65 22,41w -92
4. Thomas Jönsson -65 22,53w -85
5. Carl H Sundell -72 22,59+ -90
6. Johan Raak -74 22,63w -91
7. Jan-Olov Stark -68 22,77+ -91
8. Thomas Persson -71 22,80+ -92
9. Mathias Rosengren -73 22,85w -91
10. Michael Matton -74 22,91+ -91
11. Niclas Norling -71 22,98+ -91
12. Ola Karlsson -59 23,07w -78
13. Daniel Sundman -67 23,09+ -88
14. Lars Nordin -67 23.12w -87
15. Johan Johansson -71 23,23w -91
MS 200 meter - mixad lista
1. Anders Granstrand -61 22,26 -80
2. Claes Rahm -65 22,27 -91
3. Erik Lindqvist -00 22,3m -23
4. Torsten Hedbom -51 22,4m -71
Dick Abelsen -48 22,4m -74
Thomas Persson -71 22,4m -92
7. Peter Sjöberg -65 22,41 -92
8. Thomas Jönsson -65 22,53 -85
9. Carl H Sundell -72 22,59 -90
10. Johan Raak -74 22,63 -91
11. Jan Olsson -56 22,7m -81
12. Jan-Olov Stark -68 22,77 -91
13. Mathias Rosengren -73 22,85 -91
14. Gustaf Adolf Staaf -13 22,9m -39
Folke Andersson-Alnevik -19 22,9m -42
Per-Erik Thorell -57 22,9m -74
MS 400 meter - mixad lista
1. Niclas Norling -71 47,56 -91
2. Ingvar Bengtsson -22 49,2m -48
Dick Abelsen -48 49,2m -74
4. Peter Sjöberg -65 49,25 -92
5. Jan-Olov Stark -68 49,45 -91
6. Gösta Bergkvist -20 49,5m -44
7. John Norling -67 49,53 -92
8. Daniel Sundman -67 49,54 -91
9. Juha Moilanen -61 (49,96e) 49,8m -80
10. Lars-Erik Ström -67 49,95 -92
11. Tomas Lindström -67 50,06 -92
12. Folke Andersson-Alnevik -19 50,1m -42
13. Lars Norberg -68 50,16 -92
14. Lars Hall -58 50,25 -80
15. Guido Ripke -71 50,38 -90
MS 800 meter
1. John Norling -67 1.48,68 -90
2. Niclas Norling -71 1.48,78 -91
3. Juha Moilanen -61 1.49,15 -82
4. Olle Åberg -25 1.49,3m -53
5. Ingvar Bengtsson -22 1.49,4m -48
6. Jan Olsson -56 1.49,64 -81
7. Lars Hall -58 1.50,43 -86
8. Tomas Lindström -67 1.50,61 -92
9. Eero Kinaret -56 1.51,2m -79
10. Sune Karlsson -28 1.51,4m -53
11. Nils Toft -28 1.51,6m -53
12. Henry Eriksson -20 1.52,3m -47
13. Gösta Bergkvist -20 1.52,4m -44
14. Gunder Hägg -18 +1.52,8m -42
Alex Nordin -24 1.52,8m -52
MS 1500 meter
1. Eero Kinaret -56 3.43,50 -79
2. Sune Karlsson -28 3.44,2m -53
3. Henry Eriksson -20 3.44,4m -47
4. Olle Åberg -25 3.45,4m -51
5. Gunder Hägg -18 3.45,8m -42
6. Gösta Bergkvist -20 3.46,6m -47
7. Lars Hall -58 3.47,38 -86
8. Nils Toft -28 3.48,4m -53
9. Ingvar Bengtsson -22 3.48,6m -48
10. Juha Moilanen -61 3.48,75 -82
11. Dan Waern -33 3.49,8m -54
12. Lennart Dilén -29 3.50,8m -53
13. Tomas Lindström -67 3.51,3m -92
14. Erland Asplund -17 3.54,8m -45
15. Jan Sjöblom -44 3.55,0m -66
MS 3000 meter
1. Gunder Hägg -18 8.01,2m -42
2. Eero Kinaret -56 8.05,4m -79
3. Henry Eriksson -20 8.16,8m -47
4. Oiva Jussi -48 8.20,15 -83
5. Dan Waern -33 8.23,8m -54
6. Sune Karlsson -28 8.25,0m -53
7. Karl-Birger Jonsson -29 8.25,6m -53
8. Erik Arwidsson -13 8.29,0m -42
9. Lennart Dilén -29 8.29,6m -54
10. Lars Jansson -61 8.30,88 -91
11. Olle Adamsson -27 8.31,8m -51
12. Lars Willner -25 8.34,0m -52
13. Juha Moilanen -61 8.25,0m -82
14. Yngve Andersson -15 8.36,2m -42
15. Krister Rhönnstad -58 8.39,48 -87
MS 5000 meter
1. Gunder Hägg -18 13.58,2m -42
2. Eero Kinaret -56 14.14,3m -80
3. Lennart Dilén -29 14.22,6m -53
4. Karl-Birger Jonsson -29 14.25,0m -53
5. Oiva Jussi -48 14.29,88 -84
6. Henry Eriksson -20 14.40,2m -47
7. Erik Arwidsson -13 14.41,4m -40
8. Anders Enmark -61 14.48,74 -84
9. Lars Jansson -61 14.50,25 -91
10. Jan Sjöblom -64 14.52,4m -64
11. Mats Norrbom -57 14.53,47 -86
12. Ola Simonsson -45 14.57,2m -66
13. Curt Bertilsson -37 15.06,4m -58
14. Henry Norrström -18 15.07,6m -44
15. Bertel Österdahl -37 15.10,3m -63
MS 10000 meter
1. Eero Kinaret -56 29.44,60 -79
2. Oiva Jussi -48 29.47,76 -83
3. Lars Jansson -61 30.31,87 -88
4. Mats Norrbom -57 30.48,78 -87
5. Anders Enmark -61 31.05,44 -86
6. Erik Arwidsson -13 31.23,8m -41
7. Lennart Lindmark -42 31.50,2m -73
8. Henry Norrström -18 31.57,8m -44
9. Josef Ternström -888 32.05,2m -14
10. Ola Simonsson -45 32.09,2m -65
11. Bertel Österdahl -37 32.22,6m -63
12. Aarne Hakolampi -53 32.27,8m -79
13. Bruno Hammarstrand -39 32.33,4m -75
14. Olle Forsman -16 32.20,0m -40
15. Krister Rhönnstad -58 32.40,43 -86
MS 3000 meter hinder
1. Erik Arwidsson -13 9.04,8m -42
2. Krister Rhönnstad -58 9.11,34 -87
3. Anders Enmark -61 9.33,88 -85
4. Lennart Lindmark -42 9.34,4m -72
5. Mats Norrbom -57 9.34,73 -86
6. Johan Hedlund -73 9.34,86 -92
7. Anders Olsson -61 9.37,93 -91
8. Henry Norrström -18 9.48,0m -43
9. Josef Ternström -888 9.49,0m -14
10. Jari Jussi -68 9.49,54 -86
11. Lars Hall -58 9.54,17 -90
12. Juha Moilanen -61 10.00,0m -77
13. Anders Olofsson -61 10.02,45 -85
14. Kjell Lindberg -30 10.08,2m -55
15. Olle Olsson -16 10.08,8m -43
MS 110 meter häck - Eltid
1. Esbjörn Nordlund -46 14,93+ -71
2. Guido Ripke -71 15,20+ -90
3. Fredrik Burman -73 15,24+ -91
4. Per-Erik Högblom -59 15,28w -83
5. Mats Bertilsson -64 15,33+ -92
6. Tommy Jonsson -58 15,55+ -86
7. Mikael Bäckman -60 15,83+ -86
8. Patrik Melin -71 16,02w -92
9. Arne Engström -48 16,05+ -79
10. Johan Raak -74 16,46+ -91
11. Mathias Rosengren -73 16,49+ -91
12. John Norling -67 16,58+ -90
13. Niclas Norling -71 16,73+ -91
14. Christer Sjöberg -62 17,65+ -82
15. Daniel Sundman -67 18,24+ -86
MS 110 meter häck - Mixad lista
1. Esbjörn Nordlund -46 14,6m -71
2. Ale Thalén -17 15,0m -42
3. Guido Ripke -71 15,20 -90
Mats Bertilsson -64 15,2m -92
5. Fredrik Burman -73 15,24 -91
6. Per-Erik Högblom -59 15,28 -83
7. Sven Lundgren -01 15,4m -26
8. Tommy Jonsson -58 15,55 -86
9. Arne Engström -48 15,6m -66
10. Olle Thunander -28 15,8m -52
11. Mikael Bäckman -60 15,83 -86
12. Patrik Melin -71 16,02 -92
13. Claes Rahm -64 16,1m -83
14. Nore Johansson -12 16,2m -38
15. Ingemar Cars -19 16,3m -38
MS 400 meter häck - Mixad lista
1. Guido Ripke -71 53,49 -91
2. Per-Erik Högblom -59 53,88 -82
3. John Norling -67 55,38 -92
4. Daniel Sundman -67 55,72 -91
5. Sven Lundgren -01 56,4m -32
6. Lars Hall -58 56,41 -81
7. Niclas Norling -71 56,81 -92
8. Arne Engström -58 57,2m -66
9. Esbjörn Nordlund -46 57,4m -72
10. Tommy Jonsson -58 57,51 -86
11. Olle Thunander -28 57,8m -52
12. Ale Thalén -17 58,1m -39
13. Claes-Göran Bergkvist -49 58,3m -79
14. Johan Raak -74 58,5m -91
15. Tommy Löw -39 59,0m -62
MS Höjdhopp
1. Stefan Fougman -56 2,07 -88
2. Roland Karlsson -59 2.05 -83
3. Mikael Bäckman -60 2.04 -84
4. Esbjörn Nordlund -46 1,98 -69
5. Claes Rahm -64 1,97 -83
Fredrik Persson -72 1,97 -89
Fredrik Burman -73 i1,97 -90
8. Egil Nyhlén -57 1,96 -77
Lars Bylund -59 1,96 -81
10. Ove Lindgren -41 1,95 -60
Claes Fougman -62 1,95 -80
12. Mathias Rosengren -73 1,92 -91
Patrik Melin -71 1,92 -92
14. Karl-Alfred Österlund -18 1,90 -45
Mats Westberg -68 1,90 -85
Niclas Norling -71 1,90 -91
MS Stavhopp
1. Dick Railsback -46 5,30 -70
2. Rickard Nygårds -73 4,70 -91
3. Anders Björk -73 4,61 -92
4. Toni Lindkvist -57 4,25 -79
5. Mikael Bäckman -60 4,20 -86
6. Guido Ripke -71 4,10 -90
7. Patrik Melin -71 3,97 -92
8. Erik Nilsson -899 3,96 -42
9. Magnus Björk -77 3,92 -92
10. Ernfrid Rydberg -896 3,90 -22
Johan Raak -74 i3,90 -92
12. Claes Gille -888 3,86 -16
13. Sven Westlund -24 3,83 -48
14. Sigvard Berg -37 3,80 -57
Anders Lundqvist -63 3,80 -81
Joacim Evaldsson -70 3,80 -88
Niclas Persson -73 3,80 -89
MS Längdhopp
1. Claes Rahm -64 7,64w -90
2. Jan Magnusson -29 7,47w -55
3. Ola Karlsson -59 7,32i -83
4. Fredrik Burman -73 7,24i -90
5. Anders Björk -73 7,11i -92
6. Esbjörn Nordlund -46 7,07+ -71
7. Johan Raak -74 7,04i -92
8. Mathias Rosengren -73 6,83i -92
9. Gustaf Adolf Staaf -13 6,82+ -39
10. Gunnar Höög -01 6,78+ -20
11. Olle Åberg -25 6,66+ -45
Dick Abelsen -48 6,66+ -69
13. Gösta Lindh -897 6,65+ -16
Mikael Bäckman -60 6,65w -87
Guido Ripke -71 6,65w -90
MS Trestegshopp
1. Claes Rahm -64 16,76w -90
2. Leif Johansson -38 14,56+ -57
3. Folke Melin -34 14,33+ -67
4. Niclas Persson -73 14,22w -91
5. Bengt Fagerlund 14,12+ -48
6. Mikael Bäckman -60 14,07w -86
7. Guido Ripke -71 13,95w -89
8. Esbjörn Nordlund -46 13,65+ -67
9. Claes-Göran Bergkvist -49 13,61+ -77
10. Gunnar Müntzing -03 13,52+ -27
11. Martin Norberg -46 13,51+ -77
12. Sven Westlund -24 13,40+ -48
13. Erik Rosén -17 13,39+ -39
14. Ola Karlsson -59 13,32+ -80
15. Ove Lindgren -41 13,29+ -59
Stefan Fougman -56 13,29+ -86
MS Kulstötning
1. Mats Hedberg -58 18,60 -83
2. Lars Henriksson -60 18,56 -84
3. Anders Larsson -66 17,66 -90
4. Göran Svensson -59 17,31 -88
5. Raimo Hekkala -62 17,29 -90
6. Kjell Josefsson -58 15,66 -78
7. Lennart Berglund -66 15,59 -88
8. Lennart Bodell -61 15,54 -84
9. Rune Berglund -23 14,80 -46
10. Lennart Stjernberg -44 14,48 -71
11. Per Nilsson -62 14,09 -84
12. Anton Sandin -06 13,81 -35
13. Göran Wessén -34 13,59 -58
14. Kenneth Edvall -64 13,39 -85
15. Mats Bertilsson -64 13,36 -92
MS Diskuskastning
1. Göran Svensson -59 66,40 -88
2. Anders Larsson -66 54,52 -90
3. Raimo Hekkala -62 53,22 -90
4. Lars Henriksson -60 50,16 -84
5. Lennart Berglund -66 48,00 -87
6. Mats Bertilsson -64 45,76 -92
7. Lennart Bodell -61 43,70 -83
8. Kjell Josefsson -58 43,38 -82
9. Björn Lindkvist 43,34 -57
10. Patrik Melin -71 43,04 -92
11. Anton Sandin -06 42,45 -35
12. Per-Gunnar Berglund -57 42,44 -81
13. Conny Lenholm -05 41,33 -33
14. Sven Lundgren -01 40,94 -28
15. Kit Norling -68 40,52 -90
MS Släggkastning
1. Lennart Bodell -61 65,78 -84
2. Mikael Johansson -63 62,40 -89
3. Jan-Olov Wahlström -47 61,42 -78
4. Göran Svensson -59 60,24 -88
5. Einar Söderkvist -21 54,66 -52
6. Mats Hedberg -58 50,44 -84
7. Bo-Göran Lundqvist -63 47,46 -87
8. Anton Sandin -06 47,33 -35
9. Göran Wessén -34 47,09 -55
10. Anders Wilhelmsson -39 43,33 -59
11. Lars Henriksson -60 43,16 -87
12. Torbjörn Wallin -60 42,18 -79
13. Karl-Alfred Österlund -18 41,61 -52
14. Anders Bergström -66 40,02 -87
15. Henry Jonsson 39,25 -63
MS Spjutkastning - nya spjutet
1. Peter Borglund -64 *87,00 -91
2. Olavi Kolehmainen -57 72,12 -86
3. Tomas Jansson -62 66,84 -86
4. Patrik Melin -71 60,80 -92
5. Lars Henriksson -60 60,32 -87
6. Göran Svensson -59 59,12 -88
7. Jan Smiding -32 58,48 -86
8. Åke Nilsson -45 58,28 -86
9. Fredrik Burman -73 58,22 -90
10. Jouko Haaranen -54 56,04 -86
11. Torbjörn Bäckström -74 53,88 -92
12. Mats Bertilsson -64 52,50 -92
13. John Norling -67 52,20 -91
14. Fred Stenberg -70 51,16 -87
15. Lennart Berglund -66 50,22 -87
*) = oslätt spjut. Med slätt spjut: 84,76 /-89.
MS Spjut - gamla och nya spjutet
1. Åke Nilsson -45 87,76 -68
2. Peter Borglund -64 n87,00 -91
3. Olavi Kolehmainen -57 82,20 -84
4. Jan Smiding -32 78,02 -66
5. Sture Barsjö -52 71,54 -72
6. Lars Henriksson -60 69,16 -84
7. Tomas Jansson -62 n66,84 -86
8. Eero Haara -63 66,10 -83
9. Patrik Melin -71 n60,80 -92
10. Martti Hinkkanen 60,79 -70
11. Göran Svensson -59 n59,12 -88
12. Sven Pousette (-Nyberg) 58,59 -35
13. Fredrik Burman -73 n58,22 -90
14. Lennart Jonsson -61 58,18 -79
15. Åke Berthilsson -45 58,05 -63
MS Tiokamp
1. Fredrik Burman -73 6.783e -91
2. Mats Bertilsson -64 6.418e -92
3. Patrik Melin -71 6.414e -92
4. Niclas Norling -71 6.391e -91
5. Sven Lundgren -01 6.209m -28
6. Guido Ripke -71 6.139b -90
7. Esbjörn Nordlund -46 5.798m -71
8. Per-Erik Högblom -59 5.784m -83
9. Mathias Rosengren -73 5.536e -91
10. Erik Rosén -17 5.520m -39
11. Anton Sandin -06 5.468m -33
12. Erik Brunnkvist 5.433m -36
13. Mats Hall -65 5.345e -86
14. Gustaf Adolf Staaf -13 5.307m -38
15. John Norling -67 5.270e -90
KS 100 meter - eltid
1. Katarina Gustafsson -66 12,13w -83
2. Katarina Törnros -63 12,31w -88
3. Ewa Johansson -64 12,34+ -89
4. Ulrica Jonsson -71 12,42w -87
5. Johanna Sellman -74 12,64+ -92
6. Karin Hernvall -70 12,74+ -88
7. Lotti Burman -69 12,77+ -86
8. Karin Funke -71 12,81+ -92
9. Maria Svahn -73 12,88+ -89
10. Maria Jämthagen -71 12,89+ -88
11. Åsa Hallström -72 12,92+ -91
12. Rose-Mari Malm -66 12,95+ -83
13. Madeleine Höglund -77 12,99+ -92
14. Jenni Eriksson -75 13,02w -91
15. Lisa Harrison -77 13,08+ -92
KS 100 meter - mixad lista
1. Katarina Gustafsson -66 12,0m -83
2. Katarina Törnros -63 12,3m -88
3. Ewa Johansson -64 12,34 -89
4. Ulrica Jonsson -71 12,42 -87
5. Johanna Sellman -74 12,64 -92
6. Rose-Marie Bauer -55 12,7m -71
Rose-Mari Malm -66 12,7m -83
Karin Funke -71 12,7m -92
9. Karin Hernvall -70 12,74 -88
10. Lotti Burman -69 12,77 -86
11. Barbro Höög -45 12,8m -63
12. Maria Svahn -73 12,88 -89
13. Maria Jämthagen -71 12,89 -88
14. Ellinor Uppgren -63 12,9m -79
15. Åsa Hallström -72 12,92 -91
KS 200 meter - eltid
1. Ewa Johansson -64 24,11+ -88
2. Katarina Gustafsson -66 24,68w -86
3. Karin Funke -71 25,69w -92
4. Åsa Hallström -72 25,90+ -91
5. Katarina Törnros -63 25,94+ -84
6. Rose-Mari Malm -66 25,98+ -83
7. Ulrica Jonsson -71 26,05w -87
8. Tina Lindahl -60 26,18w -82
9. Maria Svahn -73 26,26+ -89
10. Karin Hernvall -70 26,44+ -88
11. Lotti Burman -69 26,83+ -86
Madeleine Höglund -77 26,83w -92
13. Johanna Sellman -74 26,84+ -89
14. Kristina Norberg -75 26,85+ -92
15. Jenni Eriksson -75 26,99+ -91
KS 200 meter - mixad lista
1. Ewa Johansson -64 24,11 -88
2. Katarina Gustafsson -66 24,68 -86
3. Karin Funke -71 25,69 -92
4. Tina Lindahl -60 25,9m -82
Åsa Hallström -72 25,90 -91
6. Katarina Törnros -63 25,94 -84
7. Rose-Mari Malm -66 25,98 -83
8. Ulrica Jonsson -71 26,05 -87
9. Maria Svahn -73 26,26 -89
10. Rose-Marie Bauer -55 26,4m -71
11. Karin Hernvall -70 26,44 -88
12. Barbro Höög -45 26,5m -65
13. Lotti Burman -69 26,83 -86
Madeleine Höglund -77 26,83 -92
15. Johanna Sellman -74 26,84 -89
KS 400 meter - mixad lista
1. Ewa Johansson -64 53,21 -89
2. Katarina Gustafsson -66 55,54 -86
3. Tina Lindahl -60 56,62 -82
4. Karin Hernvall -70 57,83 -88
5. Kristina Norberg -75 58,37 -92
6. Lisbeth Engström -49 58,8m -71
Maria Svahn -73 58,8m -90
8. Carola Järvi -70 59,64 -85
9. Lena Johansson -48 59,7m -67
10. Rose-Mari Malm -66 59,71 -83
11. Rose-Marie Hallin -52 59,8m -71
12. Ann-Kristin Hedfors -55 59,9m -73
Marianne Kinaret -57 59,9m -74
14. Ingrid Engström -45 60,6m -65
15. Rose-Marie Bauer -55 60,7m -71
KS 800 meter
1. Ewa Johansson -64 2.06,55 -89
2. Lisbeth Engström -49 2.09,0m -71
3. Marianne Kinaret -57 2.14,70 -76
4. Ann-Kristin Hedfors -55 2.15,4m -74
5. Rose-Marie Hallin -52 2.15,6m -71
6. Kristina Norberg -75 2.15,84 -92
7. Carola Järvi -70 2.16,82 -85
8. Marit Dahlberg -48 2.19,5m -65
9. Ingrid Engström -45 2.20,1m -65
10. Kristina Ekström -71 2.20,4m -87
11. Katarina Gustafsson -66 2.20,55 -86
12. Christina Forsell -70 2.20,6m -87
13. Johanna Ekman -74 2.20,78 -87
14. Lena Johansson -48 2.21,3m -71
Ulla Renvall -41 2.21,3m -75
KS 1500 meter
1. Lisbeth Engström -49 4.25,91 -73
2. Ann-Kristin Hedfors -55 4.35,9m -74
3. Marianne Kinaret -57 4.41,7m -74
4. Anna Åhlund -61 4.47,20 -87
5. Pia Carlsson -55 4.48,7m -72
6. Lena Hedman -52 4.51,7m -72
7. Christina Forsell -70 4.52,09 -87
8. Rose-Marie Hallin -52 4.52,7m -71
9. Margareta Jakobsson -60 4.53,7m -77
10. Ulla Renvall -41 4.56,4m -76
11. Kristina Norberg -75 4.58,5m -92
12. Elisabeth Tihvan -60 5.00,06 -80
13. Pia Hedman -62 5.00,5m -81
14. Åsa Waller -55 5.04,3m -71
15. Marie Eriksson -62 5.04,83 -86
KS 3000 meter
1. Lisbeth Engström -49 9.29,6m -72
2. Ann-Kristin Hedfors -55 10.02,6m -74
3. Anna Åhlund -61 10.17,6m -87
4. Pia Carlsson -55 10.19,8m -72
5. Marianne Kinaret -57 10.29,0m -74
6. Pia Hedman -62 10.33,2m -81
7. Marie Eriksson -62 10.45,02 -86
8. Susanne Petersson -73 10.51,26 -89
9. Ulla Renvall -41 10.53,2m -76
10. Elisabeth Thirsson -64 11.04,25 -89
11. Rose-Marie Hallin -52 11.04,8m -73
12. Eva Johansson -65 11.08,5m -77
13. Eva-Britt Åhlén -56 11.11,5m -81
14. Margareta Jakobsson -60 11.11,8m -74
15. Kristina Södergren -60 11.14,5m -85
KS 100 meter häck - mixad lista
1. Ewa Johansson -64 14,19w -88
2. Lotti Burman -69 14,72w -88
3. Åsa Hallström -72 14,74w -91
4. Karin Funke -71 14,76w -92
5. Maria Jämthagen -71 14,79w -88
6. Helene Jansson -69 15,04+ -86
7. Karin Lindqvist -63 15,13+ -87
8. Karin Hernvall -70 15,21w -87
9. Katarina Gustafsson -66 15,39+ -86
10. Jenni Eriksson -75 15,76w -92
11. Maria Svahn -73 17,20w -92
12. Karin Tägtström -57 17,9m+ -72
Aira Karjalainen -60 17,9m+ -77
14. Lisbeth Engström -49 18,5m+ -70
15. Helen Löfman -67 18,67+ -82
KS 400 meter häck - mixad lista
1. Ewa Johansson -64 56,39 -90
2. Karin Hernvall -70 61,10 -90
3. Maria Svahn -73 66,75 -90
4. Aira Karjalainen -60 67,0m -76
5. Jenni Eriksson -75 68,65 -92
6. Annica Sundquist -67 68,69 -82
7. Ann-Kristin Hedfors -55 69,2m -75
8. Helen Löfman -67 74,2m -83
9. Maria Jämthagen -71 74,5m -85
10. Christina Assarsson -71 74,7m -85
11. Elisabeth Tihvan -60 75,0m -82
12. Sylvia Larsson -75 75,24 -91
13. Lotti Burman -69 75,30 -85
14. Liliane Eklund -64 75,5m -79
15. Lena Sammeli -59 77,8m -76
KS Höjdhopp
1. Maria Jämthagen -71 1,76 -87
2. Susanne Persson -76 i1,74 -92
3. Åsa Hallström -72 i1,71 -91
Karin Funke -71 1,71 -92
5. Katarina Schéele -73 i1,68 -90
6. Stella Puntto -57 1,67 -79
7. Johanna Schéele -71 1,66 -88
8. Katarina Ekström -75 i1,62 -91
9. Malin Gutestam -63 1,60 -79
Jenni Eriksson -75 1,60 -89
Marie Rosengren -80 1,60 -92
12. Eva Stenalm -60 1,58 -77
Camilla Rosenberg -66 1,58 -82
Christina Lantz -66 1,58 -83
15. Katarina Gustafsson -66 1,57 -86
Linda Wahlström -77 1,57 -92
KS Längdhopp
1. Johanna Sellman -74 5,82w -92
2. Karin Funke -71 5,81+ -92
3. Katarina Törnros -63 5,80w -88
4. Barbro Höög -45 5,65+ -65
Maria Jämthagen -71 5,65w -90
6. Åsa Hallström -72 5,57w -88
7. Helene Jansson -69 5,55+ -89
8. Katarina Gustafsson -66 5,47+ -82
9. Lotti Burman -69 5,46w -87
Jenni Eriksson -75 5,46w -92
11. Susanne Persson -76 5,27+ -92
12. Maria Svahn -73 5,25+ -89
13. Åsa Sellman -72 5,18+ -88
14. Lisbeth Engström -49 5,16+ -70
15. Ewa Johansson -64 5,14+ -84
KS Trestegshopp
1. Maria Jämthagen -71 11,29i -90
2. Susanne Persson -76 11,11+ -92
3. Johanna Sellman -74 10,89+ -89
4. Helene Jansson -69 10,84+ -89
5. Åsa Hallström -72 10,67+ -88
6. Katarina Schéele -73 10,30+ -89
7. Jenni Eriksson -75 10,21+ -91
8. Maria Svahn -73 10,12+ -89
9. Anna Jansson -78 9,11w -92
10. Mari Rönn -76 8,70+ -91
KS Kulstötning
1. Birgitta Troive -64 14,55 -88
2. Anna-Lena Pihl -64 13,94 -84
3. Madelene Jansson -70 i13,74 -90
4. Annika Larsson -70 13,14 -92
5. Åsa Hallström -72 12,59 -92
6. Karin Lindqvist -63 12,45 -87
7. Veronica Söder -74 11,82 -92
8. Jessika Åberg -73 11,65 -88
9. Lisbeth Leksén -44 11,29 -63
10. Åsa Sundin -70 i11,13 -86
11. Karin Funke -71 11,04 -92
12. Marita Windahl -43 10,83 -61
13. Rose-Marie Åkerlööf -54 10,07 -73
14. Lena Johansson -48 10,05 -69
15. Carina Bruce -46 10,02 -66
KS Diskuskastning
1. Annika Larsson -70 53,92 -92
2. Birgitta Troive -64 51,06 -86
3. Karin Lindqvist -63 41,62 -87
4. Lena Lundin -52 40,78 -76
5. Veronica Söder -74 40,46 -92
6. Rose-Marie Åkerlööf -54 40,08 -72
7. Madelene Jansson -70 38,46 -88
8. Åsa Sundin -70 34,18 -87
9. Anna-Lena Pihl -64 33,90 -84
10. Anna-Lena Jägerroos -69 32,10 -90
11. Ulla Öberg -49 32,00 -65
12. Marita Windahl -43 31,02 -62
13. Carina Bruce -46 30,18 -65
14. Lisbeth Leksén -44 29,96 -63
15. Monika Hägg -60 28,64 -79
KS Spjutkastning
1. Anna-Lena Pihl -64 54,56 -89
2. Madelene Jansson -70 51,08 -89
3. Karin Lindqvist -63 44,74 -87
4. Anna-Lena Jägerroos -69 41,38 -90
5. Liliane Eklund -64 39,96 -82
6. Berit Nilsson -64 39,22 -78
7. Lotta Fougman -57 38,10 -87
8. Karin Funke -71 37,52 -92
9. Rose-Marie Åkerlööf -54 36,62 -70
10. Birgitta Troive -64 36,14 -83
11. Lotti Burman -69 35,26 -87
12. Jessika Åberg -73 35,10 -89
13. Åsa Hallström -72 33,46 -90
14. Carina Bruce -46 32,94 -66
15. Katarina Törnros -63 32,46 -88
KS Sjukamp
1. Karin Funke -71 5.120e -92
2. Åsa Hallström -72 5.009e -90
3. Katarina Gustafsson -66 4.411e -86
4. Maria Jämthagen -71 3.943e -90
5. Lotti Burman -69 3.895e -86
6. Jenni Eriksson -75 3.885e -92
7. Maria Svahn -73 3.780e -92
8. Birgitta (Troive)-Ekelund -64 3.240e -91
9. Erika Pettersson -70 2.783e -86
10. Katarina Sterner -72 2.498e -91
11. Sylvia Larsson -75 2.241e -92
12. Karolina Johansson -75 2.162e -92