GEFLE IF: ÅRSBÄSTA UTOMHUS 2012
© december 2012: Mats Åkerlind
Korrigerad och uppdaterad 2012-12-29
Teckenförklaringar
I resultatspalten: "+" markerar mellantid i längre lopp
"m" anger manuell tid
"i" markerar inomhusresultat
"w" markerar medvindsresultat (mer än +2,0 m/s)
I placeringsspalten: "qua" = fyrkamp
"pen" = femkamp
"hex" = sexkamp
"hep" = sjukamp
"oct" = åttakamp
"dec" = tiokamp
"com" = Castorama
"+" = mellantid eller bästa legala res i längd/tresteg
Efter placeringsspalten: Visar tävlingsklass, samt omgång (f=försök, s=semi, q=kval, h=heat)
Tidigare pers-spalten Visar resultat samt år (ex (1074-08) = 10,74 på 100 m år 2008)
(ex i yngre klass på 400 m (1297m-09) = 1.29,7m år 2009)
MÄN SENIORER - P15 (f 1998 och tidigare + vissa yngre)
Inklusive Veteraner
100 meter
11,29 +1,9 Erik Martinsson 25sep96 2 Gävle 19. 5 1147-11 P15
11,50 +1,4 Filip Hjorth 18apr93 4 Täby 12. 5 1135-10 P19
12,49 -0,3 Andreas Ringstam 9feb95 9 17 h2 Göteborg/U 7. 7 1310-11 P17
12,59 +1,2 Hannes Gidlöf 10jan96 5 17 h3 Sollentuna 9. 6 1440-10 P17
12,88 -4,3 Jesper Norén 8jun95 3 Gävle 5. 7 1257-11 P17
13,72 -1,7 Daniel Skalk 97 7 15 h2 Gävle 21. 7 15xx-xx P15
15,67 +2,0 Stefan  Larsson 1apr58 1 Gävle 25. 6 1485-08 M50
Medvind
12,48 +2,7 w Andreas Ringstam 9feb95 1 17 Gävle 13. 5 1303w-11 P17
200 meter (med alla resultat under 30,00)
22,81 -1,0 Erik Martinsson 25sep96 4 17 A Täby 30. 6 2399-11 P17
32,34 +1,4 Stefan  Larsson 1apr58 1 Gävle 27. 6 3097-09 M50
Okänd vind
22,65 w? Erik Martinsson 25sep96 1 16 h1 Stockholm/S 19. 8 2399-11 P17
Medvind
22,56 +2,3 w Erik Martinsson 25sep96 3 17 A Sollentuna 10. 6 2399-11 P17
Inomhus
27,99 i Sheriff Abdi 99 1 13 Bollnäs 24. 3 0 P13
300 meter
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
400 meter (med alla resultat under 70,00)
49,12 Erik Martinsson 25sep96 1 16 Väsby 11. 8 5166-11 P17
53,96 Filip Hjorth 18apr93 4 Täby 12. 5 5217-11 P19
600 meter
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
800 meter (med alla resultat under 2.30,00)
1.49,93 Johan Walldén 24apr87 7 A Karlstad 19. 7 14859-09 MS
2.10,13 Oliver Langselius 17sep95 3 17 Gävle 22. 7 0 P17
2.20,42 Erik Valle 10dec96 11 Huddinge 7. 8 0 P17
2.58,17 Stefan  Larsson 1apr58 5 Gävle 27. 6 24870-04 M50
1000 meter (med alla resultat under 3.05,00)
4.12,72 Stefan  Larsson 1apr58 2 50 Sandviken 9. 5 ? M50
1500 meter (med alla resultat under 5.15,00)
3.42,72 Johan Walldén 24apr87 4 B Ninove, BEL 21. 7 34691-11 MS
4.24,52 Oliver Langselius 17sep95 8 17 Sollentuna 10. 6 0 P17
4.38,86 Martin Hedlund 22aug77 2 Gävle 25. 6 41443-01 M35
5.03,15 Erik Valle 10dec96 14 B Stockholm/S 26. 7 0 P17
1 Mile (1609,6 m)
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
2000 meter
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
3000 meter
15.07,55 Filip Regnander 92 5 Gävle 5. 7 0 M22
5000 meter
18.54,05 Dan Norin 27jul65 6 Gävlr 31 7 ? M45
10000 meter
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
Halvmaraton (21 097,5 m)
1.44.24 Fredrik Åkerlind 27apr74 10 35 Gävle 5. 5 0 M35
Maraton (42 195 m)
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
MS 1500 meter hinder (91,4 cm)
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
P15 1500 meter hinder (76,2 cm)
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
2000 meter hinder (91,4 cm)
7.01,80 Martin Hedlund 22aug77 1 Gävle 19. 5 63691-99 M35
7.09,48 Oliver Langselius 17sep95 7 17 Täby 30. 6 0 P17
MS 3000 meter hinder
10.56,79 Martin Hedlund 22aug77 2 35 Kil 4. 8 95858-01 M35
P15 100 meter häck (84 cm)
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
MS 110 meter häck (106,7 cm)
16,52 +0,7 Filip Hjorth 18apr93 1 Falun 28. 7 0 P19
P19 110 meter häck (100 cm)
15,48 +0,2 Filip Hjorth 18apr93 1 19 Täby 12. 5 1524-11 P19
P17 110 meter häck (91,4 cm)
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
P19 300 meter häck (91,4 cm)
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
P17 300 meter häck (84 cm)
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
P15 300 meter häck (76,2 cm)
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
MS 400 meter häck
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
Höjdhopp (med alla resultat över 1,50)
2,00 Kevin Vaseghi 4aug92 4 Bloomington, Ill., USA 5. 5 187-10 M22
1,92 Ali Tepe 17maj94 2 Gävle 19. 5 186-10 P19
1,86 Filip Hjorth 18apr93 3 Glanshammar 17. 5 191-11 P19
1,72 Fredrik  Persson 2dec72 1 40 Kil 3. 8 199-95 M40
1,45 Andreas  Ringstam 9feb95 2 17 Gävle 13. 5 ? P17
Inomhus
1,92 i Ali Tepe 17maj94 1 Örebro 24. 3 194i-10 P19
1,88 i Filip Hjorth 18apr93 4 Huddinge 21. 1 187i-11 P19
1,78 i Fredrik Persson 2dec72 1 40 Huddinge 12. 2 199-95 M40
1,73 i Stefan Fougman 5jul56 1 55 Huddinge 12. 2 210i-80 M55
1,55 i Andreas Ringstam 9feb95 5 17 Örebro 24. 3 ? P17
Stavhopp (med alla resultat över 2,00)
4,50 Filip Hjorth 18apr93 2 Gävle 20. 7 455-11 P19
4,20 Johan Fougman 13jan90 1 Gävle 2. 8 435-07 M22
4,16 Hannes Gidlöf 10jan96 1 16 Växjö 22. 9 370-11 P17
2,30 Andreas  Ringstam 9feb95 1 17 Gävle 2. 8 + P17
Inomhus
4,67 i Filip Hjorth 18apr93 2 19 Bollnäs 26. 2 460i-10 P19
2,00 i Toni Lindkvist 6maj57 1 55 Huddinge 11. 2 (425u-79) M55
Längdhopp (Plankmätning)
6,73 +1,4 Filip Hjorth 18apr93 dec 19 Sandnes, NOR 16. 6 730-10 P19
6,52 +0,5 Erik Martinsson 25sep96 1 Gävle 4. 7 655-11 P17
6,13 +1,7 Niclas Rickardsson  7apr93 2 Bollnäs 14. 7 675-09 P19
6,05 +1,9 Ali Tepe 17maj94 + Gävle 31. 7 657-10 P19
5,65 0,0 Andreas  Ringstam 9feb95 1 17 Sandviken 24. 5 500i-11 P17
5,29 +1,2 Hannes Gidlöf 10jan96 12 16 Växjö 23. 9 370-11 P17
5,18 +1,5 Filip Almgren 1apr84 + Gävle 31. 7 598-05 MS
Medvind
6,81 +2,3 w Filip Hjorth 18apr93 1 Glanshammar 17. 5 730-10 P19
6,55 +3,1 w Erik Martinsson 25sep96 4 17 Täby 30. 6 655-11 P17
6,47 +3,8 w Ali Tepe 17maj94 1 Gävle 31. 7 657-10 P19
5,24 +4,0 w Filip Almgren 1apr84 4 Gävle 31. 7 603w-05 MS
Inomhus
4,87 i Filip Regnander 5aug92 5 Bollnäs 7. 1 492-07 M22
Trestegshopp (Plankmätning)
12,68 +1,6 Jesper Norén 8jun95 1 Gävle 5. 7 1241-11 P17
10,85 +1,3 Hannes Gidlöf 10jan96 + 17 Gävle 19. 8 1103-11 P17
09,91 -1,1 Filip Regnander 5aug92 5 Gävle 5. 7 0984-07 M22
Medvind
11,43 +2,5 w Hannes Gidlöf 10jan96 1 17 Gävle 19. 8 1103-11 P17
Inomhus
12,57 i Erik Martinsson 25sep96 1 17 Bollnäs 7. 1 + P17
10,97 i Hannes Gidlöf 10jan96 4 17 Bollnäs 7. 1 1103-11 P17
Kulstötning - MS (7,26 kg)
12,98 Robert Alneroth 5jun84 3 Gävle 19. 5 1270-06 MS
12,94 Fred Stenberg 30jun70 k-pen 40 Östhammar 10. 6 1311-11 M40
12,22 Anders Larsson 28feb66 1 Östhammar 3. 7 1766-11 M45
12,04 Filip Hjorth 18apr93 2 Falun 28. 7 1218i-10 P19
11,44 Andreas Romin 25maj91 com Gävle 7. 10 1174-09 M22
11,13 Niclas Rickardsson 7apr93 com Gävle 7. 10 1111-09 P19
10,80 Tobias Engqvist 7jan77 com Gävle 6. 10 1294-97 M35
10,44 Stefan Alneroth 24apr81 com Östhammar 23. 9 1125-09 M MS
10,33 Thomas Persson 30jun71 com Gävle 16. 9 1189-98 M40
09,89 Fredrik Lundgren 30okt94 1 Gävle 4. 7 0937-11 P17
09,78 Guido Ripke 8dec71 com Gävle 23. 9 1124-99 M40
09,52 Andreas  Ringstam 9feb95 2 Gävle 4. 7 + P17
Inomhus
12,98 i Fred Stenberg 30jun70 2 40 Huddinge 11. 2 1324i-09 M40
Kulstötning - M50-55 +P19 (6,0 kg)
13,49 Filip  Hjorth 18apr93 3 19 Gävle 22. 7 1301-11 P19
12,53 Niclas Rickardsson 7apr93 3 19 Stockholm/S 17. 8 1337-11 P19
09,91 Per-Gunnar Berglund 12sep57 com 55 Gävle 23. 9 0946-11 M55
Kulstötning - P17 + M60 (5,0 kg)
11,61 Andreas  Ringstam 9feb95 com 17 Gävle 16. 9 1092-11 P17
10,88 Pentti Kuusisto 13apr50 1 60 Kil 4. 8 1093-11 M60
09,34 Jakob Stenberg 6okt96 k-pen 17 Östhammar 10. 6 0 P17
Inomhus
12,53 i Andreas Ringstam 9feb95 1 17 Gävle 21. 4 1053i-11 P17
Kulstötning - P15 (4,0 kg)
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
Kulstötning - MS - "Superkula" (9,0 kg)
09,60 Fred Stenberg 30jun70 3 Östhammar 25. 11 0 M40
Diskuskastning - MS (2 kg)
42,96 Robert Alneroth 5jun84 com Östhammar 23. 9 4629-09 MS
42,26 Patrik Melin 7jun71 1 Gävle 19. 5 4866-99 M40
38,31 Filip  Hjorth 18apr93 2 19 Falun 28. 7 0 P19
35,66 Anders Larsson 28feb66 2 Östhammar 3. 7 5452-90 M45
34,52 Andreas Romin 25maj91 com Gävle 7. 10 3488-10 M22
34,51 Fred Stenberg 30jun70 k-pen Östhammar 10. 6 3834-93 M40
34,10 Niclas Rickardsson 7apr93 com Gävle 7. 10 1943-07 P19
31,88 Stefan Alneroth 24apr81 com Gävle 29. 9 3716-02 M MS
31,66 Tobias Engqvist 7jan77 com Gävle 6. 10 4028-95 M35
27,80 Guido Ripke 8dec71 com Gävle 23. 9 3085-10 M35
25,74 Thomas Persson 30jun71 com Gävle 16. 9 2928-96 M40
22,34 Andreas  Ringstam 9feb95 1 Gävle 4. 7 + P17
Diskuskastning - P19 (1,75 kg)
40,58 Filip Hjorth 18apr93 dec 19 Lerum 27. 5 3974-11 P19
Diskuskastning - P17 + M50-55 (1,5 kg)
38,18 Per-Gunnar Berglund 12sep57 com 55 Gävle 23. 9 3597-11 M55
30,87 Andreas  Ringstam 9feb95 com 17 Gävle 16. 9 2898-11 P17
25,74 Jakob Stenberg 6okt96 k-pen 17 Östhammar 10. 6 0 P17
Diskuskastning - P15 + M60 (1,0 kg)
39,52 Pentti Kuusisto 13apr50 1 60 Gävle 27. 6 4236-11 M60
Släggkastning - MS (7,26 kg)
60,64 Robert Alneroth 5jun84 5 Bottnaryd 17. 6 6580-09 MS
46,41 Stefan Alneroth 1apr81 com Östhammar 23. 9 5748-02 MS
35,12 Fred Stenberg 30jun70 k-pen 40 Bottnaryd 15. 9 3366-10 M40
34,10 Niclas Rickardsson 7apr93 com Gävle 7. 10 1078-07 P19
31,10 Guido Ripke 8dec71 com Gävle 23. 9 3285-99 M40
27,53 Anders Larsson 28feb66 com Östhammar 3. 7 4048-96 M45
25,58 Tobias Engqvist 7jan77 com Gävle 6. 10 3516-97 M35
23,25 Andreas  Ringstam 9feb95 1 X Gävle 16. 9 0 P17
22,54 Thomas Persson 30jun71 com Gävle 16. 9 2645-99 M40
Släggkastning - M50-55 +P19 (6,0 kg)
29,18 Per-Gunnar Berglund 12sep57 com 55 Gävle 23. 9 0 M55
Släggkastning - P17 + M60 (5,0 kg)
44,52 Andreas  Ringstam 9feb95 1 17 Gävle 2. 8 2954-11 P17
31,84 Pentti Kuusisto 13apr50 k-pen 60 Bottnaryd 15. 9 3553-11 M60
26,92 Jakob Stenberg 6okt96 k-pen 17 Östhammar 10. 6 0 P17
Släggkastning - P15 (4,0 kg)
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
Viktkastning - MS (15,88 kg)
18,80 Robert Alneroth 5jun84 k-pen Östhammar 10. 6 2014u-09 MS
10,87 Fred Stenberg 30jun70 k-pen Östhammar 10. 6 1138u-11 M40
Inomhus
19,92 i Robert Alneroth 5jun84 1 Huddinge 17. 1 2109i-11 MS
15,62 i Stefan Alneroth 24apr81 2 Bollnäs 7. 1 0i MS
11,34 i Fred Stenberg 30jun70 2 40 Bollnäs 8. 1 1141i-10 M40
11,24 i Joakim Lundqvist 29mar81 3 Bollnäs 14. 2 0 MS
Viktkastning - MS "Supervikt" (25,4 kg)
12,21 Robert Alneroth 5jun84 k-pen Östhammar 10. 6 0u MS
06,12 Fred Stenberg 30jun70 k-pen Östhammar 10. 6 0u M40
Inomhus
13,24 i Robert Alneroth 5jun84 1 Huddinge 17. 1 0 MS
Viktkastning - P17 (11,34 kg)
08,44 Jakob Stenberg 6okt96 k-pen 17 Östhammar 10. 6 0 P17
Inomhus
13,54 i Andreas Ringstam 9feb95 6 17 Bollnäs 25. 2 1223-11 P17
Viktkastning - M60 + P15 (9,08 kg)
11,85 Pentti Kuusisto 13apr50 k-pen 60 Bottnaryd 15. 9 0732-11 M60
Inomhus
13,48 i Pentti Kuusisto 13apr50 5 60 Huddinge 12. 2 0i M60
Spjutkastning - MS/P19 (800 g)
56,69 Patrik Melin 7jun71 1 Gävle 19. 5 6910-99 M40
53,95 Filip Hjorth 18apr93 dec 19 Lerum 27. 5 5085-11 P19
49,84 Fredrik Lundgren 30okt94 1 Gävle 5. 7 4370-11 P19
47,09 Niclas Rickardsson 7apr93 com Gävle 7. 10 4697-11 P19
42,69 Fred Stenberg 30jun70 com Gävle 29. 9 5116-87 M40
41,11 Tobias Engqvist 7jan77 com Gävle 6. 10 5864-95 M35
40,27 Robert Alneroth 5jun84 com Östhammar 23. 9 4570-03 MS
35,45 Stefan Alneroth 24apr81 com Gävle 29. 9 3931-05 M MS
34,36 Guido Ripke 8dec71 com Gävle 23. 9 4430-90 M40
33,40 Andreas  Ringstam 9feb95 1 Gävle 31. 7 0 P17
27,80 Thomas Persson 30jun71 com Gävle 16. 9 3452-97 M40
26,68 Anders Larsson 28feb66 2 Östhammar 3. 7 4574-96 M45
25,88 Andreas Romin 25maj91 com Gävle 7. 10 5315-10 M22
24,65 Per-Gunnar Berglund 12sep57 com 55 Gävle 16. 9 4562-88 M55
Spjutkastning - P17 + M50-55 (700 g)
35,39 Andreas  Ringstam 9feb95 1 17 Gävle 29. 4 3157-11 P17
27,93 Jakob Stenberg 6okt96 k-pen 17 Östhammar 10. 6 0 P17
25,37 Per-Gunnar Berglund 12sep57 com 55 Gävle 23. 9 ? M55
Spjutkastning - P15 + M60 (600 g)
29,59 Pentti Kuusisto 13apr50 k-pen 60 Bottnaryd 16. 9 3433-11 M60
Castorama
2.728 Robert Alneroth 5jun84 1 Östhammar 23. 9 2931-09 MS
(12,11 - 40,27 - 42,96 - 55,98)
2.220 Fred Stenberg 30jun70 1 Gävle 29. 9 2304-11 M40
(12,30 - 42,69 - 34,35 - 32,35)
2.124 Stefan Alneroth 24apr81 2 Gävle 29. 9 2365-05 MS
(10,28 - 35,45 - 31,88 - 43,39)
2.101 Niclas Rickardsson 7apr93 1 Gävle 7. 10 1036-07 P19
(10,80 - 41,11 - 31,66 - 25,58)
1.942 Tobias Engqvist 7jan77 1 Gävle 6. 10 2409-95 M35
(10,80 - 41,11 - 31,66 - 25,58)
1.779 Guido Ripke 8dec71 1 Gävle 23. 9 2006-99 M40
(09,78 - 34,36 - 27,80 - 31,10)
1.494 Thomas Persson 30jun71 1 Gävle 16. 9 1765-97 M40
(10,33 - 27,80 - 25,74 - 22,54)
1.391 Andreas Romin 25maj91 2 Gävle 7. 10 1896-10 M35
(11,44 - 25,88 - 34,52 - 00,00)
Kast-Femkamp (Slägga-Kula-Diskus-Spjut-Vikt)
2.255 Fred Stenberg 30jun70 2 40 Bottnaryd 15. 9 2768-10 M40
35,12 - 12,34 - 00,00 - 42,32 - 05,42)
Kast-Femkamp M60 (Slägga-Kula-Diskus-Spjut-Vikt)
2,872 Pentti Kuusisto 13apr50 4 60 Bottnaryd 16. 9 2828-11 M60
(31,84 - 10,22 - 35,93 - 29,59 - 11,85)
Åttakamp - P15
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
Tiokamp - MS
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
Tiokamp - P19
6.275e Filip Hjorth 18apr93 3 19 Lerum 27. 5 6901e-11 P19
(11,52+ - 6,57+ - 13,11 - 1,85 - 54,30 - 15,56+ - 40,58 - 4,42 - 53,95 - bröt) 
Tiokamp - P17
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
4 x 100 meter
48,52 Andreas Ringstam -95 - Hannes Gidlöf -96 - Erik Martinsson - Jesper Norén -96
2 Gävle 4. 7 P17
51,21 Andreas Ringstam -95- Erik Martinsson -96 - Erik Valle -96 - Oliver Langselius -95
6 17 A Täby 30. 6 P17
51,52 Erik Valle -96 - Martin Hedlund -77 - Filip Hjorth -93 - Erik Martinsson -96
2 h2 Gävle 19. 5 MS
Stafett 1000 meter
2.26,84 Hannes Gidlöf -96 - Jesper Norén -95 - Fredrik Lundgren -94 - Kevin Vaseghi -92
3 Gävle 5. 7 M22
KVINNOR SENIORER - F15 (f 1997 och tidigare + vissa yngre)
Inklusive Veteraner
100 meter
11,99 -0,6 Josefin Palm 16jan94 2 19 Sollentuna 10. 8 1227-11 F19
12,10 -0,4 Sandra Törnros 25feb95 1 17 Sollentuna 10. 8 1219-11 F17
12,32 -0,7 Madeleine Eriksson 2jan93 2 19 h1 Göteborg/U 7. 7 1258-10 F19
12,41 +1,7 Emma Gällstedt 31maj96 1 16 s2 Växjö 21. 9 1278-11 F17
12,42 +1,8 Linda Frödin-Glad 19jun93 2 Gävle 25. 6 1280-11 F19
12,43 +1,8 Betty Strandberg 11sep95 3 Gävle 25. 6 1267-11 F17
12,74 +0,6 Malin Andersson 16maj97 2 15 h1 Uppsala 1. 7 1331-11 F15
13,12 -1,2 Julia Wigren 13apr93 1 Bollnäs 14. 7 1271-09 F19
13,25 -0,3 Louise Ekman 10apr97 2 15 Gävle 13. 5 1423-11 F15
13,26 +1,4 Josefin Lundblad 17mar98 1 14 h1 Gävle 13. 5 0 F15
13,28 +1,8 Johanna Bromark 6feb93 5 Gävle 25. 6 1302-10 F19
13,33 +1,8 Caroline Andersson 22dec93 6 Gävle 25. 6 1385-09 F19
13,48 0,0 Moa Nykvist 25maj98 3 14 Gävle 2. 8 + F13 F15
13,62 +1,3 Maja Swang 25feb98 1 14 h2 Gävle 13. 5 1466-11 F15
13,79 +0,5 Stina Bäcklin 22jan97 1 15 Gävle 2. 8 1430-11 F15
13,94 +0,5 Tove Borg 8aug97 2 15 Gävle 2. 8 1407-11 F15
14,08 -0,2 Linda Skoglund 26jul98 6 15 Falun 28. 7 1569-11 F15
14,47 +0,3 Amanda Seger 20maj98 4 15 h2 Leksand 4. 8 0 F15
14,75 +0,5 Michaela Norrbelius 1dec97 3 15 Gävle 2. 8 1515-11 F15
14,83 -0,3 Ellen Berg 30nov97 5 15 Gävle 13. 5 0 F15
15,13 +0,5 Veronika Nordin 15jun97 4 15 Gävle 2. 7 1556-11 F15
Medvind
11,92 +2,5 w Josefin Palm 16jan94 2 19 Växjö 18. 8 1227-11 F19
12,03 +2,5 w Sandra Törnros 25feb95 1 B Uppsala 28. 7 1211w-11 F17
12,37 +2,5 w Emma Gällstedt 31maj96 4 B Uppsala 28. 7 1277w-11 F17
12,52 +2,6 w Malin Andersson 16maj97 2 15 Uppsala 1. 7 1319w-11 F15
12,64 +2,4 w Stina M Jansson 19feb94 5 18 Växjö 21. 9 1368/1353w-08 F19
13,13 +2,4 w Josefin Lundblad 17mar98 1 14 Gävle 13. 5 0 F15
13,13 +2,5 w Fanny Anonsen 21jan95 4 17 h1 Växjö 21. 9 1342-11 F17
13,14 +2,5 w Alexandra Bartee 11jan95 8 16 h4 Växjö 21. 9 1285-10 F15
13,56 +2,4 w Maja Swang 25feb98 4 14 Gävle 13. 5 1466-11 F15
200 meter (med alla resultat under 32,00)
24,58 +1,2 Sandra Törnros 25feb95 2 17 Sollentuna 12. 8 2659-08 F17
24,79 +0,1 Linda Frödin Glad 19jun93 2 Gävle 21. 7 2602-11 F19
25,17 +1,8 Madeleine Eriksson 2jan93 2 A Uppsala 1. 7 2562-11 F19
25,25 -0,2 Betty Strandberg 11sep95 1 17 Göteborg/U 8. 7 2573-10 F17
25,25 +1,7 Josefin Palm 16jan94 4 19 h2 Sollentuna 11. 8 2522-11 F19
25,99 +0,9 Madeleine  Nilsson 11okt91 3 Gävle 19. 5 2594-10 (åtm) K22
26,00 +1,8 Stina M Jansson 19feb94 5 19 Stockholm/S 18. 8 2692-11 F19
26,26 +1,0 Louise Ekman 10apr97 5 A Gävle 27. 6 2784-10 F15
26,30 +1,0 Emma Gällstedt 31maj96 6 A Gävle 27. 6 2724-11 F17
26,74 +1,1 Malin Andersson 16maj97 2 15 Gävle 7. 6 2924i-11 F15
27,06 -0,7 Johanna Bromark 6feb93 5 19 h1 Göteborg/U 8. 7 2671-10 F19
27,10 +0,9 Fanny Anonsen 21jan95 hep 17 Gävle 29. 9 2730-11 F17
27,27 -1,1 Emmy Olson 7mar94 4 19 Gävle 21. 7 2563-11 F19
27,35 +1,4 Vilma Åkerman 10jan99 1 13 Gävle 7. 6 2888-11 F13
27,70 +0,9 Alexandra  Bartee 11jan95 hep 17 Gävle 29. 9 2735-10 F17
28,28 +1,5 Josefin Lundblad 17mar98 3 14 Gävle 7. 6 3066i-11 F15
28,38 +0,9 Denise Eriksson 10feb95 hep 17 Gävle 29. 9 2883-09 F17
29,16 +1,1 Maja Swang 25feb98 4 15 Gävle 13. 5 3048-11 F15
29,21 -0,3 Peggy Lindqvist 11jan99 1 13 Gävle 6. 9 2936-11 F13
29,62 +1,5 Amanda Seger 20maj98 4 13 Gävle 7. 6 3036-11 F13
29,92 +1,1 Stina Bäcklin 22jan97 3 15 Gävle 7. 6 0 F15
31,48 -0,8 Josefin Möller 5mar99 3 12 h1 Gävle 23. 8 3148-11 F13
32,12 +1,1 Veronika Nordin 15jun97 4 15 Gävle 7. 6 3236-11 F15
33,43 +1,1 Michaela Norrbelius 1dec97 5 15 Gävle 7. 6 3204-11 F13
Medvind
25,80 +3,4 w Stina M Jansson 19feb94 3 19 h1 Stockholm/S 18. 8 2667w-11 F19
28,42 +2,4 w Louise Andersson 12feb99 1 13 h1 Uppsala 1. 7 + F13
Inomhus
25,95 i Malin Lindblom 23jun91 1 A Bollnäs 14. 2 2529i-10 K22
26,46 i Emmy Olson 7mar94 2 h4 Västerås 15. 1 2853i-07 F19
27,07 i Angelica Ström 15sep81 2 h2 Bollnäs 8. 1 + KS
27,33 i Johanna  Bromark 6feb93 1 h2 Bollnäs 4. 2 2685i-10 F19
28,07 i Linnéa Lammi 13sep92 4 h4 Örebro 15. 1 ? K22
29,18 i Agnes Gille 3aug97 2 15 h3 Bollnäs 8. 1 335mi-10 F15
29,18 i Louise Andersson 12feb99 2 13 A Örebro 25. 3 + F13
29,85 i Linda Skoglund 26jul98 2 15 h2 Bollnäs 4. 2 3084i-10 F15
30,13 i Clara Strandberg 31jan99 1 13 h3 Bollnäs 24. 3 +i F13
300 meter
41,84 Louise Ekman 10apr97 1 15 B Stockholm/S 18. 8 4320-11 F15
46,31 Josefin Lundblad 17mar98 6 15 A Gävle 21. 7 0 F15
48,26 Maja Swang 25feb98 5 15 B Gävle 21. 7 0 F15
49,26 Linda Skoglund 26jul98 6 15 B Gävle 21. 7 0 F15
400 meter (med alla resultat under 75,00)
55,69 Linda Frödin Glad 19jun93 2 19 Sollentuna 11. 8 5831-11 F19
56,19 Betty Strandberg 11sep95 1 17 Göteborg/U 1. 9 5566-11 F17
58,14 Stina M Jansson 19feb94 2 19 B Göteborg/U 7. 7 6059-11 F19
58,34 Malin  Lindblom 23jun91 6 B Göteborg/U 7. 7 5661-10 K22
59,60 Louise Ekman 10apr97 2 Gävle 19. 5 0 F15
67,57 Stina Bäcklin 22jan97 2 Gävle 4. 7 0 F15
Inomhus
57,25 i Malin Lindblom 23jun91 2 22 h2 Bollnäs 25. 2 5835i-10 K22
62,97 i Johanna  Bromark 6feb93 1 B Bollnäs 4. 2 0i F19
600 meter (med alla resultat under 2.00,00)
1.53,69 Hedvig Blom 15feb99 2 13 Gävle 13. 5 15652-11 F13
1.59,54 Peggy Lindqvist 11jan99 4 13 Gävle 13. 5 1572m-11 F13
2.05,9m Veronika Nordin 15jun97 hex 2 Gävle 30. 9 ? F15
 
800 meter (med alla resultat under 2.50,00)
2.14,26 Betty Strandberg 11sep95 1 Lerum 20. 5 20883-11 F17
2.26,98 Matilda Lundmark 4sep90 6 Gävle 21. 7 ??? K22
2.30,81 Linda Frödin Glad 19jun93 hep Gävle 30. 9 25162-08 F19
2.31,52 Johanna Bromark 6feb93 3 Gävle 19. 5 23430-11 F19
2.34,8m Louise Ekman 10apr97 1 15 Hofors 23. 8 22830-11 F15
2.35,59 Sandra Törnros 25feb95 hep 17 Gävle 30. 9 23139-09 F17
2.44,0m Malin Andersson 16maj97 2 15 Hofors 23. 8 0 F15
2.45,5m Linda Skoglund 26jul98 3 14 Hofors 23. 8 25138-10 F15
2.47,04 Alexandra  Bartee 11jan95 hep 17 Gävle 30. 9 25147-10 F17
2.48,12 Denise Eriksson 10feb95 hep 17 Gävle 30. 9 23747-09 F17
2.49,54 Fanny Anonsen 21jan95 hep 17 Gävle 30. 9 25681-10 F17
2.57,8m Michaela Norrbelius 1dec97 4 15 Hofors 23. 8 2578m-11 F15
2.58,2m Amanda Seger 20maj98 4 13 h2 Haparanda 12. 2 25569-10 F15
3.04,61 Veronika Nordin 15jun97 3 15 Leksand 4. 8 24737-11 F15
3.08,9m Maja Swang 25feb98 5 14 Hofors 23. 8 0 F15
Inomhus
2.13,19 Betty Strandberg 11sep95 2 Sätra 5. 2 21220i-11 F17
2.42,20 Linda Skoglund 26jul98 3 15 Bollnäs 21. 1 25489i-11 F15
Bästa eltid
2.45,53 Linda Skoglund 26jul98 4 14 Sandviken 15. 9 25138-10 F15
1000 meter
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
1500 meter
5.08,61 Matilda Lundmark 4sep90 5 Stockholm/S 26. 7 507xx-10 K22
5.26,34 Betty Strandberg 11sep95 5 Lerum 20. 5 - F17
2000 meter
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
3000 meter
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
5000 meter
19.21,63 Elin Pöllä 19jun91 5 Göteborg/S 20. 6 0 K22
10000 meter
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
Halvmaraton
1.35.40 Elin Pöllä 19jun91 5 Gävle 5. 5 13902-11
Maraton
3.36.42 Elin Pöllä 19jun91 42 Stockholm 14. 7 0
F15 80 meter häck (76 cm)
13,51 +1,5 Moa Nykvist 25maj98 3 14 h2 Järvsö 22. 9 0 F13 F15
13,60 +1,1 Amanda Seger 20maj98 2 14 Sandviken 24. 5 0 F15
15,42 +1,0 Michaela Norrbelius 1dec97 1 15 Sandviken 24. 5 0880-11 F15
16,07 +0,6 Veronika Nordin 15jun97 hex 15 Gävle 29. 9 1727-11 F15
KS/F19 100 meter häck (84 cm)
 
14,20 +0,4 Madeleine Eriksson 2jan93 1 Gävle 20. 7 1475-11 F19
15,01 +1,4 Julia Wigren 13apr93 3 19 Gävle 22. 7 1538-09 F19
15,50 +1,1 Fanny Anonsen 21jan95 4 Gävle 19. 5 0 F17
18,18 +1,1 Linda Frödin Glad 19jun93 hep Gävle 29. 9 0 F19
F17 100 meter häck (76,2 cm)
14,65 +1,1 Sandra Törnros 25feb95 hep 17 Gävle 29. 9 0 F17
14,86 +1,1 Fanny Anonsen 21jan95 hep 17 Gävle 29. 9 1499-11 F17
17,68 +1,1 Denise Eriksson 10feb95 hep 17 Gävle 29. 9 0 F17
19,71 +1,1 Alexandra  Bartee 11jan95 hep 17 Gävle 29. 9 0 F17
KS-F15 200 meter häck (76,2 cm)
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
KS-F15 300 meter häck (76,2 cm)
42,58 Madeleine Eriksson 2jan93 1 19 Gävle 22. 7 4363-11 F19
43,31 Stina M Jansson 19feb94 2 19 A Göteborg/U 9. 7 4613-11 F19
46,82 Johanna Bromark 6feb93 3 19 Sollentuna 9. 6 4626-11 F19
54,60 Amanda Seger 20maj98 3 19 Gävle 31. 7 0 F15
KS 400 meter häck (76,2 cm)
62,44 Madeleine Eriksson 2jan93 4 19 Växjö 18. 8 6334-11 F19
62,53 Malin  Lindblom 23jun91 4 22 Sollentuna 12. 8 6163-11 K22
67,02 Stina M Jansson 19feb94 2 Gävle 13. 5 6862-09 F19
67,46 Johanna Bromark 6feb93 5 Uppsala 1. 7 6757-10 F19
74,34 Alexandra  Bartee 11jan95 1 Gävle 19. 5 0 F17
KS 1500 meter hinder (76,2 cm)
5.51,12 Stina M Jansson 19feb94 6 Göteborg/S 20. 6 0 F19
5.57,23 Sofie Erenlöf 89 2 Lerum 20. 5 53407-05 KS
KS 3000 meter hinder (76,2 cm)
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
Höjdhopp (med alla resultat över 1,30)
1,74 Caroline Andersson 22dec93 1 19 Gävle 22. 7 175-11 F19
1,66 Louise Ekman 10apr97 4 15 Väsby 11. 8 160-11 F15
1,64 Sandra Törnros 25feb95 hep 17 Gävle 29. 9 145-07 F17
1,61 Emmy Olson 7mar94 3 Uppsala 28. 7 168-10 F19
1,58 Moa Nykvist 25maj98 1 14 Sandviken 15. 9 144-11 F13 F15
1,49 Fanny Anonsen 21jan95 hep 17 29. 9 148-10 F17
1,48 Peggy Lindqvist 11jan99 1 13 Gävle 22. 7 140-11 F13
1,48 Denise Eriksson 10feb95 9 17 Växjö 23. 9 164-10 F17
1,44 Clara Strandberg 31jan99 3 13 Gävle 13. 5 133-11 F13
1,42 Veronika Nordin 15jun97 4 15 Bollnäs 14. 7 140-11 F15
1,41 Amanda Seger 20maj98 1 14 Gävle 13. 5 137-11 F15
1,40 Alexandra  Bartee 11jan95 hep 17 Gävle 29. 9 135-10 F17
1,35 Louise Andersson 12feb99 5 13 Gävle 13. 5 125i-11 F13
1,31 Ida Nykvist 9aug01 2 11 Gävle 21. 7 126i-11 F11
1,31 Linda Frödin Glad 19jun93 hep Gävle 29. 9 0 F19
1,30 Josefin Lundblad 17mar98 4= 14 Gävle 2. 8 131-09 F15
1,30 Josefin  Möller 5mar99 3 13 Gävle 2. 8 130-11 F13
1,30 Vilma Åkerman 10jan99 4 13 Gävle 2. 8 ? F13
1,25 Michaela Norrbelius 1dec97 1 15 Gävle 2. 8 130-10 F15
1,25 Stina Bäcklin 22jan97 3 15 Gävle 2. 8 0 F15
1,20 Ellen Berg 30nov97 3 15 Gävle 13. 5 0 F15
Inomhus
1,74 Caroline Andersson 22dec93 1 Sätra 12. 2 173i-11 F19
1,66 Emmy Olson 7mar94 2 Västerås 15. 1 173i-10 F19
1,45 Veronika Nordin 15jun97 4 15 Bollnäs 4. 2 140-11 F15
1,42 Agnes Gille 3aug97 11 15 Sätra 11. 2 147i-11 F15
Stavhopp (med alla resultat)
3,47 Denise Eriksson 10feb95 1 17 Växjö 22. 9 315-11 F17
2,80 Alexandra  Bartee 11jan95 1 Gävle 19. 5 250-11 F17
2,51 Stina Bäcklin 22jan97 3 Gävle 2. 9 215-11 F15
2,20 Amanda Seger 20maj98 1 14 Sandviken 24. 5 207-11 F15
2,10 Peggy Lindqvist 11jan99 1 13 Sandviken 24. 5 0 F13
1,90 Veronika Nordin 15jun97 2 15 Gävle 7. 6 213-11 F15
1,80 Louise Ekman 10apr97 3 14 Gävle 7. 6 172-10 F15
1,15 Vilma Åkerman 10jan99 2 13 Sandviken 24. 5 0 F13
Inomhus
1,95 i Veronika Nordin 15jun97 1 15 Bollnäs 8. 1 ? F15
1,75 i Louise Andersson 12feb99 2 13 Bollnäs 21. 1 0i F13
1,65 i Clara Strandberg 31jan99 3 13 Bollnäs 21. 1 161i-11 F13
Längdhopp (Plankmätning)
6,13 +1,0 Sandra Törnros 25feb95 1 17 Gävle 21. 7 607-11 F17
5,96 +1,9 Angelica Ström 15sep81 2 Göteborg/S 20. 6 608-10 KS
5,82 +0,3 Julia Wigren 13apr93 1 19 Gävle 21. 7 575-10 F19
5,57 -0,1 Fanny Anonsen 21jan95 3 Gävle 27. 6 559-11 F17
5,43 +0,5 Josefin Palm 16jan94 2 18 Växjö 22. 9 554-09 F19
5,39 -0,1 Sofia Nilsson 16sep95 3 17 Växjö 22. 9 573-11 F17
5,27 +1,7 Madeleine  Nilsson 11okt91 5 Gävle 27. 6 515-11 K22
5,27 +1,6 Louise Ekman 10apr97 8 15 Göteborg/ U 9. 7 505-11 F15
5,09 +0,4 Moa Nykvist 25maj98 2 15 Gävle 21. 7 463-11 F15
5,06 +0,6 Malin Andersson 16maj97 4 15 Gävle 21. 7 483-11 F15
5,04 +1,1 Alexandra  Bartee 11jan95 hep 17 Gävle 30. 9 515-10 F17
5,01 0,0 Stina M Jansson 19feb94 8 18 Växjö 22. 9 445-08 F19
4,88 +1,0 Linda Frödin Glad 19jun93 hep Gävle 30. 9 470-09 F19
4,68 +0,8 Maja Swang 25feb98 4 15 Sandviken 15. 9 0 F15
4,64 OK Michaela Norrbelius 1dec97 1 15 Hofors 23. 8 424-11 F15
4,64 +1,9 Denise Eriksson 10feb95 hep 17 Gävle 30. 9 502-10 F17
4,51 -0,9 Clara Pethö 7apr96 + Gävle 5. 7 474-10 F17
4,49 +0,4 Amanda Seger 20maj98 7 Gävle 27. 6 0 F15
4,39 +0,7 Tove Borg 8aug97 8 15 Leksand 5. 8 433-11 F15
4,30 +1,2 Veronika Nordin 15jun97 8 Gävle 27. 6 437-11 F15
4,07 +1,0 Linnéa Anonsen 11mar98 27 Gävle 21. 7 0 F13
3,96 +1,0 Stina Bäcklin 22jan97 + 15 Gävle 13. 5 416-11 F15
3,85 +0,5 Linda Skoglund 26jul98 13 15 Falun 28. 7 0 F15
3,55 +1,9 Ellen Berg 30nov97 6 15 Gävle 13. 5 0 F15
Medvind
6,14 +2,5 w Sandra Törnros 25feb95 1 17 Göteborg/U 2. 9 607-11 F17
5,30 +3,2 w Louise Ekman 10apr97 1 15 Gävle 13. 5 505-11 F15
5,16 +2,8 w Malin Andersson 16maj97 2 15 Gävle 13. 5 483-11 F15
4,91 +3,8 w Linda Frödin Glad 19jun93 hep Gävle 30. 9 470-09 F19
4,54 +2,4 w Clara Pethö 7apr96 3 Gävle 5. 7 474-10 F17
4,51 +3,2 w Amanda Seger 20maj98 3 14 Gävle 13. 5 0 F15
4,42 +3,0 w Veronika Nordin 15jun97 5 15 Bollnäs 14. 7 437-11 F15
4,26 +2,9 w Stina Bäcklin 22jan97 4 15 Gävle 13. 5 423w-11 F15
Inomhus
5,68 i Fanny Anonsen 21jan95 5 Sätra 29. 1 572i-11 F17
5,67 i Sofia Nilsson 16sep95 4 17 Bollnäs 25. 2 571i-11 F17
4,73 i Josefin Lundblad 17mar98 4 15 Bollnäs 21. 1 0i F15
4,53 i Clara Pethö 7apr96 3 17 Bollnäs 8. 1 478i-11 F17
4,34 i Agnes Gille 3aug97 23 15 Sätra 12. 2 417i-11 F15
3,00 i Frida Björkman 10aug98 22 15 Bollnäs 21. 1 0i F15
Trestegshopp (Plankmätning)
13,18 +0,7 Angelica Ström 15sep81 1 Stockholm/S 25. 8 1331-09 KS
12,63 +0,4 Madeleine  Nilsson 11okt91 4 Stockholm/S 25. 8 1184-10 K22
12,31 +0,1 Fanny Anonsen 21jan95 1 17 Göteborg/U 1. 9 1198-11 F17
11,92 +1,0 Sofia Nilsson 16sep95 2 17 Göteborg/U 8. 7 1253-11 F17
11,88 +1,2 Sandra Törnros 25feb95 2 17 Växjö 23. 9 0 F17
11,12 +1,5 Alexandra Bartee 11jan95 6 17 Växjö 23. 9 1086-10 F17
11,10 +1,4 Malin Andersson 16maj97 1 15 Gävle 7. 6 1020-11 F15
10,98 +1,9 Louise Ekman 10apr97 2 15 Gävle 7. 6 0909-11 F15
10,38 -1,2 Moa Nykvist 25maj98 2 14 Sandviken 15. 9 0967-11 F15
09,92 +1,3 Clara Pethö 7apr96 2 Gävle 4. 7 1013-11 F17
09,89 +1,8 Peggy Lindqvist 11jan99 4 15 Gävle 22. 7 0967-11 F13
09,77 +0,5 Michaela Norrbelius 1dec97 + 15 Gävle 19. 8 0956-11 F15
09,41 0,0 Amanda Seger 20maj98 1 14 Sandviken 6. 9 0 F15
09,39 OK Veronika Nordin 15jun97 3 15 Järvsö 23. 9 0907-11 F15
08,95 +1,5 Stina Bäcklin 22jan97 5 15 Gävle 7. 6 0 F15
08,36 +1,1 Linnéa Anonsen 11mar98 7 15 Gävle 22. 7 0 F15
Medvind
10,53 +4,3 w Moa Nykvist 25maj98 1 15 Gävle 22. 7 0998w-11 F15
10,16 +3,9 w Michaela Norrbelius 1dec97 3 15 Gävle 22. 7 0960w-11 F15
09,72 +2,8 w Veronika Nordin 15jun97 5 15 Gävle 22. 7 0907-11 F15
08,72 +3,7 w Linnéa Anonsen 11mar98 3 14 Uppsala 1. 7 0 F15
Inomhus
12,29 Sofia Nilsson 16sep95 3 Örebro 18. 2 1238i-11 F17
09,97 Clara Pethö 7apr96 3 17 Bollnäs 7. 1 0969i-11 F17
Kulstötning - KS/F19 (4 kg)
11,48 Sandra Törnros 25feb95 6 Göteborg/S 20. 6 0 F17
10,11 Matilda Åström 14feb95 com Gävle 7. 10 0961-11 F15
09,55 Freja Liljedahl 13maj94 com Gävle 16. 9 0936-11 F19
08,46 Malin Nilsson 23jan94 com Gävle 23. 9 0851-11 F19
08,28 Michaela Norrbelius 1dec97 com Gävle 7. 10 0709-11 F15
07,92 Malin  Lindblom 23jun91 com Gävle 16. 9 ? K22
07,89 Madelene Östblom 5mar94 com Gävle 29. 9 0791-10 F17
07,59 Petra Larsson 3jul90 com Gävle 16. 9 ? K22
07,28 Madeleine  Nilsson 11okt91 com Gävle 16. 9 ? K22
07,14 Linda Frödin Glad 19jun93 hep Gävle 29. 9 0731-11 F19
05,48 Veronika Nordin 15jun97 4 Gävle 27. 6 0 F15
Kulstötning - F17/F15 + K50 (3 kg) (med alla resultat över 7,00)
13,69 Sandra Törnros 25feb95 3 17 Växjö 23. 9 1242-09 F17
10,04 Fanny Anonsen 21jan95 hep 17 Gävle 29. 9 1024-10 F17
09,43 Michaela Norrbelius 1dec97 2 15 Gävle 13. 5 0880-11 F15
09,05 Denise Eriksson 10feb95 hep 17 Gävle 29. 9 0914-10 F17
08,52 Alexandra  Bartee 11jan95 hep 17 Gävle 29. 9 ? F17
08,03 Agnes  Sågström 99 3 13 Gävle 30. 5 0 F13
07,94 Ebba Westerberg 29dec98 com 15 Gävle 16. 9 ? F15
07,72 Louise Ekman 10apr97 4 15 Gävle 13. 5 + F15
07,67 Vilma Åkerman 10jan99 5 13 Gävle 30. 5 0 F13
07,12 Amanda Seger 20maj98 2 14 Sandviken 24. 5 0 F15
07,03 Stina Bäcklin 22jan97 5 15 Gävle 13. 5 0681-11 F15
06,35 Veronika Nordin 15jun97 2 15 Sandviken 24. 5 0561-11 F15
Inomhus
08,97 i Agnes Gille 3aug97 7 15 Sätra 12. 2 0785i-11 F15
08,38 i Louise Ekman 10apr97 8 15 Sätra 12. 2 0i F15
Diskuskastning - KS-F17 (1 kg)
44,05 Matilda Åström 14feb95 1 17 Löttorp 13. 7 4014-11 F17
33,01 Freja Liljedahl 13maj94 1 Uppsala 15. 9 2859-10 F17
31,69 Madelene Östblom 5mar94 4 Söderhamn 19. 5 3367-10 F19
27,80 Michaela Norrbelius 1dec97 com Gävle 7. 10 1948-11 F15
22,34 Malin  Lindblom 23jun91 com Gävle 16. 9 ? K22
21,38 Madeleine  Nilsson 11okt91 com Gävle 16. 9 ? K22
20,00 Petra Larsson 3jul90 com Gävle 16. 9 ? K22
18,56 Malin Nilsson 23jan94 com Gävle 23. 9 ? F19
Diskuskastning - F15 (0,6 kg) (med alla resultat över 17,00)
40,17 Michaela Norrbelius 1dec97 1 15 Sandviken 15. 9 3237-11 F15
30,55 Ebba Westerberg 29dec98 1 15 Gävle 22. 9 1861-11 F15
24,41 Peggy Lindqvist 11jan99 1 13 Sandviken 24. 5 2382-11 F13
21,72 Amanda Seger 20maj98 4 14 Gävle 7. 6 1979-11 F15
18,89 Veronika Nordin 15jun97 2 15 Sandviken 24. 5 1680-11 F15
Släggkastning - KS/F17 (4 kg)
55,28 Matilda Åström 14feb95 1 17 Sollentuna 10. 8 5185-11 F17
54,38 Freja Liljedahl 13maj94 1 Gävle 19. 5 5156-11 F17
53,38 Madelen Fahlstedt 6okt83 4 Bålsta 12. 5 5601-11 KS
48,41 Madelene Östblom 5mar94 2 Gävle 26. 12 4561-11 F17
39,07 Michaela Norrbelius 1dec97 3 Gävle 27. 6 3626-11 F15
25,59 Madeleine  Nilsson 11okt91 com Gävle 16. 9 ? K22
23,29 Petra Larsson 3jul90 com Gävle 16. 9 ? K22
21,45 Malin  Lindblom 23jun91 com Gävle 16. 9 ? K22
18,26 Malin Nilsson 23jan94 com Gävle 23. 9 1750-11 F19
Släggkastning - F15 (3 kg) (med alla resultat)
47,88 Michaela Norrbelius 1dec97 1 15 Gävle 16. 9 4226-11 F15
29,41 Veronika Nordin 15jun97 2 15 Sandviken 15. 9 2250-11 F15
28,48 Ebba Westerberg 29dec98 com 15 Gävle 16. 9 0 F15
20,88 Amanda Seger 20maj98 2 14 Sandviken 6. 9 0 F15
Spjutkastning - KS-F17 (600 g)
51,56 Annika Petersson 10jan79 1 Hässleholm 12. 6 5731-07 KS
41,50 Eleonore  Larsson 26aug90 1 Kristianstad 11. 7 4183-07 K22
31,27 Denise Eriksson 10feb95 8 17 Sollentuna 10. 6 2803-11 F17
29,47 Fanny Anonsen 21jan95 hep 17 Gävle 30. 9 2762-11 F17
29,02 Freja Liljedahl 13maj94 com Uppsala 9. 9 3169-10 F19
28,95 Sandra Törnros 25feb95 hep 17 Gävle 30. 9 0 F17
27,66 Matilda Åström 14feb95 com Gävle 7. 10 2863-11 F17
21,52 Malin Nilsson 23jan94 com Gävle 23. 9 ? F19
20,49 Madeleine  Nilsson 11okt91 com Gävle 16. 9 ? K22
20,40 Alexandra  Bartee 11jan95 hep 17 Gävle 30. 9 ? F17
19,67 Michaela Norrbelius 1dec97 com Gävle 6. 10 1868-11 F15
19,61 Madelene Östblom 5mar94 com Gävle 29. 9 2066-11 F19
17,99 Petra Larsson 3jul90 com Gävle 16. 9 ? K22
16,18 Malin  Lindblom 23jun91 com Gävle 16. 9 ? K22
12,13 Linda Frödin Glad 19jun93 hep Gävle 30. 9 1948-11 F19
Spjutkastning - F15 (400 g) (med alla resultat över 18,00)
25,06 Ebba Westerberg 29dec98 com 15 Gävle 23. 9 1947-11 F15
24,69 Stina Bäcklin 22jan97 1 15 Gävle 2. 8 2146-11 F15
20,46 Michaela Norrbelius 1dec97 2 15 Gävle 2. 8 2169-11 F15
19,31 Peggy Lindqvist 11jan99 3 13 Gävle 2. 8 1790-11 F13
19,09 Vilma Åkerman 10jan99 4 13 Gävle 2. 8 1736-11 F13
18,81 Amanda Seger 20maj98 17 15 Gävle 22. 7 1721-11 F15
18,07 Linnéa Anonsen 11mar98 9 14 Uppsala 1. 7 1800-11 F15
16,91 Tove Borg 8aug97 3 15 Gävle 2. 8 2004-11 F15
15,89 Veronika Nordin 15jun97 hex 15 Gävle 30. 9 ? F15
Castorama
2.873 Matilda Åström 14feb95 1 Gävle 7. 10 2681-11 F17
(09,61 - 28,63 - 34,05 - 50,53)
2.618 Freja Liljedahl 13maj94 ? Uppsala 9. 9 2563-10 F19
(09,61 - 28,63 - 34,05 - 50,53)
2.232 Madelene Östblom 5mar94 1 Gävle 29. 9 2135-11 F19
(07,89 - 19,61 - 30.28 - 45,81)
2.087 Michaela Norrbelius 1dec97 2 Gävle 7. 10 1755-11 F15
(08,28 - 19,42 - 27,80 - 38,02)
1.670 Madeleine  Nilsson 11okt91 3 Gävle 16. 9 1670-09 K22
(07,28 - 20,49 - 21,38 - 25,59)
1.558 Malin  Lindblom 23jun91 4 Gävle 16. 9 ? K22
(07,92 - 16,18 - 22,34 - 21,45)
1.556 Petra Larsson 3jul90 5 Gävle 16. 9 1444-07 K22
(07,59 - 17,99 - 20,00 - 23,29)
1.556 Malin Nilsson 23jan94 2 Gävle 23. 9 ? F19
(08,46 - 21,52 - 18,56 - 18,26)
Sexkamp - F15
2.036e                                                     Veronika Nordin 15jun97 2 15 Gävle 30. 9 0 F15
(16,07+ - 1,37 - 05,86 - 4,28+ - 15,89 - 2.05,9m)
Sjukamp - KS/F19
3.339e w Linda Frödin Glad 19jun93 1 Gävle 30. 9 0 F19
(18,18+ - 1,31 - 07,14 - 26,62+ - 4,91w - 12,13 - 2.30,81)
Sjukamp - F17
5.138e Sandra Törnros 25feb95 1 17 Gävle 30. 9 0 F17
(14,65+ - 1,64 - 13,01 - 25,33+ - 5,84+ - 28,95 - 2.35,59)
4.315e Fanny Anonsen 21jan95 2 17 Gävle 30. 9 0 F17
(14,86+ - 1,49 - 10,04 - 27,10+ - 5,41w - 29,47 - 2.49,54)
3.573e Denise Eriksson 10feb95 4 17 Gävle 30. 9 0 F17
(17,68+ - 1,46 - 09,05 - 28,38+ - 4,64+ - 29,08 - 2.48,12)
3.288e Alexandra  Bartee 11jan95 5 17 Gävle 30. 9 0 F17
(19,71+ - 1,40 - 08,52 - 27,70+ - 5,04+ - 20,40 - 2.47,04)
4 x 100 meter
47,10 Julia Wigren -93 - Josefin Palm -94 - Madeleine Eriksson -93 - Linda Frödin Glad -93
1 19 Södertälje 9. 9 F19
47,41 Emma Gällstedt -96 - Sandra Törnros -95 - Fanny Anonsen -95 - Betty Strandberg -95
1 17 Södertälje 9. 9 F17
47,97 Emma Gällstedt -96 - Sandra Törnros -95 - Fanny Anonsen -95 - Betty Strandberg -95
1 17 h1 Södertälje 9. 9 F17
48,40 Josefin Palm -94 - Sandra Törnros -95 - Emmy Olson -94 - Madeleine Eriksson -93
2 Lerum 20. 5 F19
48,40 Emma Gällstedt -96 - Sandra Törnros -95 - Fanny Anonsen -95 - Betty Strandberg -95
1 18+ A Växjö 23. 9 F17
48,89 Emma Gällstedt -96 - Sandra Törnros -95 - Louise Ekman -97 - Betty Strandberg -95
2 17 A Täby 30. 6 F17
48,94 Julia Wigren -93 - Josefin Palm -94 - Madeleine Nilsson -91 - Sandra Törnros -95
5 Göteborg/S 20. 6 K22
50,07 Malin Andersson -97 - Louise Ekman -97 - Madeleine Nilsson -91 - Fanny Anonsen -95
4 h2 Gävle 19. 5 K22
50,99 Malin Andersson -97 - Maja Swang -98 - Stina Bäcklin -97 - Josefin Lundblad -98
3 15 Södertälje 9. 9 F17
51,20 Malin Andersson -97 - Maja Swang -98 - Stina Bäcklin -97 - Josefin Lundblad -98
2 15 h2 Södertälje 9. 9 F17
52,26 Malin Andersson -97 - Denise Eriksson -95 - Stina Bäcklin -97 - Clara Pethö -96
1 Gävle 4. 7 F17
Stafett 1000 meter
2.14,07 Fanny Anonsen -95 Emma Gällstedt -96 - Sandra Törnros -95 - Betty Strandberg -95
1 17 Södertälje 8. 9 F17
2.14,34 Josefin Palm -94 - Madeleine Eriksson -93 - Stina M Jansson -94 - Linda Frödin Glad -93
2 19 Södertälje 8. 9 F19
2.20,31 Fanny Anonsen -95 Emma Gällstedt -96 - Sandra Törnros -95 - Betty Strandberg -95
1 17 h2 Södertälje 8. 9 F17
2.51,14 Malin Andersson -97 - Stina Bäcklin -97 - Sofie Erenlöf -89 - Linda Skoglund -98
4 Gävle 5. 7 F17
POJKAR 13 (födda 1999-2000)
60 meter  (endast utomhus - se även innelistorna)
8,43 -1,3 Sheriff Abdi 99 2 13 A Gävle 30. 5 0 P13
8,51 -1,3 York Raphael 99 4 13 A Gävle 30. 5 0 P13
8,96 -0,8 Edvin Wigren 21dec00 3 12 A Gävle 30. 5 921w-11 P13
80 meter
12,44 +0,7 Arvid Norin 27jun00 4 12 Hudiksvall 30. 6 0 P11
Medvind
13,80 +2,3 w Oskar Rickardsson 25aug00 2 12 Gävle 2. 8 0 P13
200 meter
31,95 -0,5 Arvid Norin 27jun00 2 12 Sandviken 6. 9 3383-11 P13
35,74 -0,5 Oskar Rickardsson 25aug00 3 12 Sandviken 6. 9 3874-11 P13
Inomhus
27,99 i Sheriff Abdi 99 1 13 Bollnäs 24. 3 0 P13
400 meter
72,78 Arvid Norin 27jun00 2 12 Gävle 31. 7 8886-10 P13
600 meter
2.02,1m Arvid Norin 27jun00 2 12 Hofors 23. 8 2096m-11 P13
800 meter
2.33,82 Sheriff Abdi 99 1 13 Gävle 30. 5 0 P13
2.39,99 Edvin Wigren 21dec00 5 12 Gävle 30. 5 24483-11 P13
1500 meter
6.14,13 Arvid Norin 27jun00 4 12 Järvsö 23. 9 0 P13
60 meter häck (76 cm)
12,43 OK Arvid Norin 27jun00 6 12 Järvsö 22. 9 0 P11
Höjdhopp
1,43 Arvid Norin 27jun00 4 12 Sandviken 15. 9 130-11 P11
Stavhopp
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
Längdhopp (Zonmätning)
5,10 +0,4 York Raphael 99 2 13 Gävle 30. 5 0 P13
4,70 +0,2 Sheriff Abdi 99 7 13 Gävle 30. 5 0 P13
4,65 +0,5 Adam Blomkvist 2jan98 5 13 Gävle 31. 5 424-09 P13
4,57 -0,4 Martin Sparr 99 2 12 Gävle 23. 7 0 P13
4,42 +1,5 Edvin Wigren 21dec00 2 12 Gävle 30. 5 402-11 P13
4,00 +1,0 Arvid Norin 27jun00 8 12 Sandviken 24. 5 374-11 P13
3,67 OK Gabriel Seger 15nov99 4 12 Hudiksvall 9. 7 368-10 P13
Medvind
4,12 +3,0 Arvid Norin 27jun00 8 12 Sandviken 15. 9 374-11 P11
Inomhus
4,80 i Sheriff Abdi 99 1 13 Bollnäs 24. 3 0 P13
3,28 i Hans Wikman 2maj00 7 12 Bollnäs 24. 3 0 P13
3,19 i Christoffer  Uhlin 29okt00 8 12 Bollnäs 24. 3 0 P13
Trestegshopp (Zonmätning)
09,10 OK Arvid Norin 27jun00 4 12 Järvs 22. 9 0 P11
Kulstötning (3 kg)
13,02 York Raphael 99 1 13 Gävle 30. 5 0 P13
09,90 Sheriff Abdi 99 ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ 13 Gävle 30. 5 0 P13
09,58 Gabriel Seger 15nov99 9 13 Gävle 30. 5 0866-11 P13
05,27 Arvid Norin 27jun00 2 12 Gävle 7. 6 0 P11
03,84 Oskar Rickardsson 25aug00 3 12 Gävle 7. 6 3874-11 P13
Slungbollskastning (1,0 kg)
18,55 Arvid Norin 27jun00 2 12 Gävle 7. 6 0 P11
13,84 Oskar Rickardsson 25aug00 3 12 Gävle 7. 6 0 P13
Bollkastning (300 g)
20,10 Oskar Rickardsson 25aug00 2 12 Gävle 2. 8 + P13
Spjutkastning (400 g)
17,09 Arvid Norin 27jun00 14 12 Järvsö 23. 9 1713-11 P13
POJKAR 11 (födda 2001-2002)
60 meter (endast utomhus - se även innestatistiken)
9,71 -1,6 Hampus Engman 02 1 10 B Gävle 30. 5 + P11
10,68 +1,5 Erik Bromark 02 1 10 Gävle 2. 8 0 P11
12,13 OK Joel Norin 02 5 10  h2 Järvsö 23. 9 1169-11 P11
400 meter
1.35,34 Joel Norin 02 6 10 Hudiksvall 30. 6 + P11
600 meter - inomhus
2.28,94 i Erik Bromark 02 7 10 h1 Falun 10. 3 0 P11
400 meter hinder
1.40,03 Joel Norin 02 1 10 Sandviken 2. 6 14289-11 P11
50 meter häck (60 cm)
11,69 OK Erik Bromark 02 3 10 h1 Järvsö 22. 9 0 P11
12,46 OK Joel Norin 02 6 10 h1 Järvsö 22. 9 0 P11
Höjdhopp
1,07 Erik Bromark 02 5 10 Järvsö 23. 9 0 P11
Längdhopp (Zonmätning)
3,08 +1,5 Erik Bromark 14sep02 + 10 Gävle 22. 7 0 P11
2,70 -1,0 Joel Norin 25jul02 8 10 Hudiksvall 30. 6 281-11 P11
Medvind
3,22 +2,1 w Erik Bromark 02 4 10 Gävle 22. 7 0 P11
Kulstötning (2 kg)
07,78 Isak Åström 9aug02 6 11 Sundsvall 17. 6 0711-11 P11
06,37 Erik Bromark 02 5 10 Gävle 21. 7 0 P11
Bollkastning (300 g)
22,69 Erik Bromark 02 11 10 Järvsö 22. 9 0 P11
POJKAR 9 (födda 2003 och senare)
60 meter
11,08 -0,5 William Seger 11mar05 2 7 h2 Leksand 4. 8 1274-11 P7
11,40 -1,4 Elias Nilsson 22jan03 5 9 h1 Gävle 22. 7 0 P9
Manuella tider
11,4m Albin Udd 04 1 8 Hedesunda 9. 8 0 P9
11,5m Leo Azimi 5okt05 2 7 Hedesunda 9. 8 0 P7
11,7m Vincent Olsson 18nov04 5 8 Hedesunda 9. 8 0 P9
12,1m Viggo Vestin 3sep04 7 8 Hedesunda 9. 8 0 P9
14,0m Lukas Nääs 24maj06 8 7 Hedesunda 9. 8 0 P7
15,7m Viggo Sjödin Larsson 8nov06 9 7 Hedesunda 9. 8 0 P7
200 meter
35,4m Björn Fredriksson 29aug03 1 9 h1 Gävle 21. 8 0 P9
38,64 +1,3 William Seger 11mar05 2 7 Leksand 5. 8 0 P7
40,6m Joel Olsson 18jul04 1 8 h1 Gävle 21. 8 0 P7
43,3m Leo Azimi 5okt05 2 7 h2 Gävle 21. 8 0 P7
43,4m Vincent Olsson 18nov04 3 8 h1 Gävle 21. 8 0 P9
55,7m Melvin Larsson 3maj06 5 7 h2 Gävle 21. 8 0 P7
59,8m Viggo Sjödin Larsson 8nov06 6 7 h2 Gävle 21. 8 0 P7
400 meter
1.36,17 William Seger 11mar05 4 7 Leksand 4. 8 0 P7
40 meter häck (55 cm)
9,56 -0,1 William Seger 11mar05 2 9 h3 Leksand 5. 8 0 P7
Höjdhopp
0,90 William Seger 11mar05 2 7 Leksand 5. 8 0 P7
Längdhopp (Zonmätning)
2,99 Björn Fredriksson 29aug03 3 9 Gävle 21. 8 0 P9
2,98 +2,0 Elias Nilsson 22jan03 8 9 Gävle 22. 7 0 P9
2,95 Joel Olsson 18jul04 2 8 Gävle 21. 8 0 P9
2,87 William Seger 11mar05 1 7 Gävle 21. 8 247-11 P7
2,79 Albin Udd 04 5 8 Gävle 21. 8 0 P9
2,66 Leo Azimi 5okt05 2 7 Hedesunda 9. 8 0 P7
2,56 Viggo Vestin 3sep04 4 8 Hedesunda 9. 8 0 P9
2,49 Vincent Olsson 18nov04 7 8 Gävle 21. 8 0 P9
1,96 Lukas Nääs 24maj06 11 7 Gävle 21. 8 0 P7
1,86 Melvin Larsson 3maj06 12 7 Gävle 21. 8 0 P7
1,76 Viggo Sjödin Larsson 8nov06 9 7 Hedesunda 9. 8 0 P7
Kulstötning (2 kg)
06,55 Björn Fredriksson 29aug03 1 9 Gävle 21. 8 0 P9
06,49 Elias Nilsson 22jan03 2 9 Gävle 21. 8 0 P9
05,15 William Seger 11mar05 1 7 Gävle 21. 8 0 P7
04,84 Joel Olsson 18jul04 2 8 Gävle 21. 8 0 P9
03,76 Leo Azimi 5okt05 5 7 Gävle 21. 8 0 P7
02,74 Viggo Sjödin Larsson 8nov06 9 7 Gävle 21. 8 0 P7
02,55 Melvin Larsson 3maj06 10 7 Gävle 21. 8 0 P7
Bollkastning (300 g)
17,01 William Seger 11mar05 1 8 Sandviken 2. 6 + P7
FLICKOR 13 (födda 1999-2000)
60 meter (endast utomhus - se även innelistorna)
8,14 -1,4 Vilma Åkerman 10jan99 1 13 A Gävle 30. 5 F13
8,67 -0,1 Louise Andersson 12feb99 2 13 A Gävle 30. 5 F13
8,68 -1,4 Peggy Lindqvist 11jan99 3 13 A Gävle 30. 5 F13
8,88 -1,4 Hedvig Blom 15feb99 4 13 A Gävle 30. 5 F13
8,88 -1,4 Alva Gille 20jul99 5 13 A Gävle 30. 5 0 F13
8,89 -1,4 Ellen  Hagström 2jan99 6 13 A Gävle 30. 5 F13
8,93 -1,9 Clara Strandberg 31jan99 1 13 B Gävle 30. 5 F13
80 meter
10,45 +1,5 Vilma Åkerman 10jan99 1 13 Stockholm/S 19. 8 1091-11 F13
11,00 -0,1 Louise Andersson 12feb99 2 13 h12 Göteborg/U 7. 7 1202-11 F13
11,28 +1,9 Peggy Lindqvist 11jan99 3 13 Gävle 13. 5 1176-11 F13
11,53 +1,7 Clara Strandberg 31jan99 3 13 h1 Gävle 13. 5 1187-11 F13
11,59 +2,0 Hedvig Blom 15feb99 2 13 h2 Gävle 13. 5 1234-11 F13
11,96 +0,9 Josefin Möller 5mar99 3 13 Gävle 2. 8 1211-11 F13
Manuell tid
11,4m -0,3 Hedvig Blom 15feb99 3 13 h2 Uppsala 30. 6 1234-11 F13
Medvind
10,35 +3,8 w Vilma Åkerman 10jan99 1 13 Gävle 22. 7 1091-11 F13
10,82 +3,8 w Louise Andersson 12feb99 2 13 Gävle 22. 7 1202-11 F13
200 meter
27,35 +1,4 Vilma Åkerman 10jan99 1 13 Gävle 7. 6 2888-11 F13
29,21 -0,3 Peggy Lindqvist 11jan99 1 13 Gävle 6. 9 2936-11 F13
31,48 -0,8 Josefin Möller 5mar99 3 12 h1 Gävle 23. 8 3148-11 F13
Medvind
28,42 +2,4 w Louise Andersson 12feb99 1 13 h1 Uppsala 1. 7 + F13
Inomhus
29,18 i Louise Andersson 12feb99 2 13 A Örebro 25. 3 + F13
30,13 i Clara Strandberg 31jan99 1 13 h3 Bollnäs 24. 3 +i F13
33,68 i Ida Sjöblom 99 3 13 h3 Bollnäs 24. 3 0 F13
35,51 i Smilla Blom 99 4 13 h1 Bollnäs 24. 3 0 F13
600 meter
1.53,69 Hedvig Blom 15feb99 2 13 Gävle 13. 5 15652-11 F13
1.59,54 Peggy Lindqvist 11jan99 4 13 Gävle 13. 5 1572m-11 F13
2.11,7m Josefin  Möller 5mar99 3 13 Hofors 23. 8 20459-11 F13
Inomhus
2.08,09 i Josefine  Möller 5mar99 6 13 Bollnäs 22. 1 22072i-11 F13
800 meter
2.58,83 Hedvig Blom 15feb99 1 13 Gävle 30. 5 24987-11 F13
3.00,86 Emma Hållström 15apr99 2 13 Gävle 30. 5 ? F13
3.03,47 Louise Andersson 12feb99 2 13 A Gävle 30. 5 F13
3.04,87 Peggy Lindqvist 11jan99 3 13 A Gävle 30. 5 F13
60 meter häck (76 cm)
9,74 +1,6 Vilma Åkerman 10jan99 4 13 Stockholm/S 18. 8 1016-11 F13
9,92 0,0 Peggy Lindqvist 11jan99 2 13 Gävle 21. 7 1039-11 F13
13,24 OK Josefin  Möller 5mar99 6 13 h3 Järvsö 22. 9 130-11 F13
Okänd vind
9,86 w? Peggy Lindqvist 11jan99 2 13 h1 Stockholm/S 18. 8 1039-11 F13
Manuell tid
9,5m +0,3 Vilma Åkerman 10jan99 2 13 Uppsala 30. 6 1016-11 F13
Inomhus
10,40 i Clara Strandberg 31jan99 2 13 Bollnäs 24. 3 0i F13
13,00 i Josefine  Möller 5mar99 4 13 Bollnäs 24. 3 0i F13
13,90 i Smilla Blom 99 5 13 Bollnäs 24. 3 0i F13
          
Höjdhopp
1,48 Peggy Lindqvist 11jan99 1 13 Gävle 22. 7 140-11 F13
1,44 Clara Strandberg 31jan99 3 13 Gävle 13. 5 133-11 F13
1,35 Louise Andersson 12feb99 5 13 Gävle 13. 5 125i-11 F13
1,30 Josefin  Möller 5mar99 3 13 Gävle 2. 8 130-11 F13
1,30 Vilma Åkerman 10jan99 4 13 Gävle 2. 8 ? F13
Inomhus
1,12 i Alice Abramsson 00 1 12 Gävle 25. 3 0 F13
1,06 i Maja Ernsäter 00 2 12 Gävle 25. 3 0 F13
1,03 i Annika Jelincic 00 3 12 Gävle 25. 3 0 F13
Stavhopp
2,10 Peggy Lindqvist 11jan99 1 13 Sandviken 24. 5 0 F13
1,15 Vilma Åkerman 10jan99 2 13 Sandviken 24. 5 0 F13
Inomhus
1,75 i Louise Andersson 12feb99 2 13 Bollnäs 21. 1 0i F13
1,65 i Clara Strandberg 31jan99 3 13 Bollnäs 21. 1 161i-11 F13
Längdhopp (Zonmätning)
5,36 +0,2 Vilma Åkerman 10jan99 1 13 Gävle 30. 5 482-11 F13
5,16 +0,2 Louise Andersson 12feb99 2 13 Gävle 30. 5 440-10 F13
4,83 +0,5 Peggy Lindqvist 11jan99 3 13 Gävle 30. 5 441-11 F13
4,77 +0,3 Ellen Hagström 2jan99 4 13 Gävle 30. 5 427-11 F13
4,56 +0,3 Alva Gille 20jul99 5 13 Gävle 30. 5 426-11 F13
4,34 +0,2 Josefin Möller 5mar99 8 13 Gävle 30. 5 424-11 F13
4,18 +1,4 Hedvig Blom 15feb99 7 13 Gävle 30. 5 404-11 F13
3,82 +0,7 Saga Dahlberg 20apr00 9 12 Gävle 30. 5 382-11 F11
Inomhus
4,42 i Clara Strandberg 31jan99 4 13 Bollnäs 24. 3 378i-11 F13
4,19 i Mathilda Ek 99 10 13 Falun 3. 12 0i F13
4,19 i Hedvig Blom 15feb99 9 13 Falun 28. 1 331i-11 F13
3,58 i Maja Ernsäter 00 20 12 Falun 10. 3 0 F13
3,56 i Alice Abramsson 00 1 12 Gävle 25. 3 0 F13
3,43 i Ida Sjöblom 99 11 13 Bollnäs 24. 3 0 F13
3,35 i Smilla Blom 99 12 13 Bollnäs 24. 3 0i F13
2,38 i Annika Jelincic 00 3 12 Gävle 25. 3 0 F13
Trestegshopp (Zonmätning)
10,25 +1,6 Peggy Lindqvist 11jan99 1 13 Gävle 7. 6 0967-11 F13
08,89 +2,0 Vilma Åkerman 10jan99 2 13 Gävle 7. 6 0836-11 F13
Inomhus
09,24 Louise Andersson 12feb99 4 13 Västerås 14. 4 0889u-10 F13
Trestegshopp (Plankmätning)
09,89 +1,8 Peggy Lindqvist 11jan99 4 15 Gävle 22. 7 0967-11 F13
Kulstötning (2 kg)
09,70 Vilma Åkerman 10jan99 1 13 Gävle 7. 6 0940-11 F13
08,97 Peggy Lindqvist 11jan99 3 13 Gävle 7. 6 0843-11 F13
Inomhus
07,15 i Ida Sjöblom 99 3 13 Bollnäs 24. 3 0 F13
07,08 i Alice Abramsson 00 1 12 Gävle 25. 3 0 F13
06,65 i Josefine  Möller 5mar99 16 13 Falun 3. 12 0i F13
06,44 i Smilla Blom 99 4 13 Bollnäs 24. 3 0i F13
06,30 i Annika Jelincic 00 2 12 Gävle 25. 3 0 F13
05,16 i Mathilda Ek 99 10 13 Falun 3. 12 0i F13
Kulstötning (3 kg)
08,03 Agnes  Sågström 99 3 13 Gävle 30. 5 0 F13
07,67 Vilma Åkerman 10jan99 5 13 Gävle 30. 5 0 F13
Diskuskastning (0,6 kg)
24,41 Peggy Lindqvist 11jan99 1 13 Sandviken 24. 5 2382-11 F13
16,91 Vilma Åkerman 10jan99 3 13 Sandviken 24. 5 0 F13
Släggkastning (2 kg)
26,29 Peggy Lindqvist 11jan99 1 13 Sandviken 6. 9 0 F13
16,07 Josefin Möller 5mar99 3 13 Sandviken 6. 9 0 F13
Spjutkastning (400 g)
19,31 Peggy Lindqvist 11jan99 3 13 Gävle 2. 8 1790-11 F13
19,09 Vilma Åkerman 10jan99 4 13 Gävle 2. 8 1736-11 F13
FLICKOR 11 (födda 2001-2002)
60 meter
9,25 +1,7 Klara Nolemo 14mar01 2 11 Gävle 13. 5 975-11 F11
9,60 +1,7 Maja Söderlund 3sep01 1 11 h2 Gävle 2. 8 1047-11 F11
9,80 -1,1 Irma  Karamehmedovic 21jun02 2 10 h4 Gävle 30. 5 1002-11 F11
9,90 +1,7 Johanna Möller 16jan01 5 11 Gävle 13. 5 1047-11 F11
9,90 +1,7 Monelle Selinder 29maj01 7 11 Gävle 13. 5 1052-11 F11
9,97 -1,1 Therese Andersson 02 3 10 A Gävle 30. 5 1052-11 F11
9,98 OK Sofia von Reedtz 8maj02 1 10 A Järvsö 22. 9 1081-11 F11
10,29 +1,7 Tilde Wieske Baumgardt 17mar01 4 11 h2 Gävle 2. 8 1093-11 F11
10,42 OK Sofia Sandström 30 maj02 2 10 h4 Järvsö 22. 9 0 F11
10,55 OK Jolin Kihlström 20jul01 4 11 h4 Järvsö 22. 9 1049-11 F11
10,92 -2,4 Elin  Boussard 29apr02 5 10 h2 Gävle 22. 7 0 F11
Medvind
9,80 +2,4 w Jolin Kihlström 20jul01 2 10 h1 Gävle 2. 5 1035w-11 F11
9,85 +2,5 w Johanna Möller 16jan01 4 11 h1 Gävle 13. 5 1047-11 F11
10,47 +3,7 w Julia Forsgren 6mar02 4 10 h1 Gävle 13. 5 1210-11 F11
Inomhus
9,13 i Klara Nolemo 14mar01 2 11 Bollnäs 24. 3 0i F11
9,69 i Ida Nykvist 01 1 11 h1 Bollnäs 21. 1 1031i-11 F11
9,84 i Johanna Möller 16jan01 5 11 Bollnäs 24. 3 0i F11
10,07 i Felicia Rydbäck 01 2 11 h3 Bollnäs 21. 1 ? F11
10,30 i Jolin Kihlström 20jul01 5 11 h1 Bollnäs 21. 1 ? F11
11,41 i Julia Forsgren 6mar02 6 10 h3 Bollnäs 21. 1 0i F11
12,25 i Tilda Wärn 25mar02 7 10 h3 Falun 10. 3 0i F11
200 meter
33,72 -0,6 Maja Söderlind 3sep01 2 11 h2 Sandviken 6. 9 3567-11 F11
34,41 -0,6 Monelle Selinder 29maj01 3 11 h2 Sandviken 6. 5 3798-11 F11
37,04 -0,6 Tilde Wieske Baumgardt 17mar01 5 11 h2 Gävle 7. 6 3899-11 F11
37,10 -0,6 Johanna Möller 16jan01 5 11 h2 Sandviken 6. 9 0 F11
40,51 -0,6 Mathilda Norrbelius 15jul01 6 11 h2 Gävle 7. 6 4073-11 F11
Medvind
36,28 +2,4 w Jolin Kihlström 20jul01 3 11 h1 Gävle 7. 6 3657-11 F11
Inomhus
35,52 i Johanna Möller 16jan01 2 11 h2 Bollnäs 24. 3 0i F11
600 meter
2.08,59 Maja Söderlind 3sep01 3 11 Gävle 21. 7 21495-11 F11
2.14,22 Monelle Selinder 29maj01 3 11 Gävle 13. 5 2248m-11 F11
2.19,54 Sofia Sandström 02 4 10 Gävle 13. 5 0
2.22,30 Jolin Kihlström 20jul01 6 11 Hofors 23. 8 0 F11
2.24,75 Sofia von Reedtz 8maj02 6 10 Gävle 13. 5 0 F11
2.29,45 Mathilda Norrbelius 15jul01 7 11 Gävle 21. 7 23555-11 F11
Inomhus
2.18,72 Jolin Kihlström 20jul01 6 11 Falun 10. 3 ? F11
2.40,34 Lovisa Henriksson 01 5 11 Bollnäs 21. 1 ? F11
800 meter
2.56,57 Monelle Selinder 29maj01 7 11 Gävle 30. 5 34494-11 F11
3.01,01 Ida Nykvist 9aug01 9 11 Gävle 30. 5 + F11
3.19,13 Klara Nolemo 14mar01 12 11 Gävle 13. 5 0 F11
3.22,56 Sofia von Reedtz 8maj02 11 10 Gävle 30. 5 0 F11
50 meter häck (60 cm)
9,75 OK Klara Nolemo 14mar01 1 11 h3 Järvsö 23. 9 0 F11
10,62 +1,3 Tilde Wieske Baumgardt 17mar01 2 11 Sandviken 24. 5 0 F11
10,67 OK Sofia von Reedtz 8maj02 1 10 h1 Järvsö 23. 9 1081-11 F11
10,69 OK Jolin Kihlström 20jul01 3 11 h7 Järvsö 23. 9 1127-11 F11
10,88 +1,3 Maja Söderlind 3sep01 3 11 h2 Sandviken 24. 5 1112-11 F11
11,11 +1,3 Monelle Selinder 29maj01 5 11 h2 Sandviken 24. 5 0 F11
12,03 +1,5 Tilda Värn 25mar02 7 10 Sandviken 24. 5 0 F9
12,05 +1,3 Mathilda Norrbelius 15jul01 6 11 h2 Sandviken 24. 5 1251-11 F11
Höjdhopp
1,31 Ida Nykvist 9aug01 2 11 Gävle 21. 7 126i-11 F11
1,28 Klara Nolemo 14mar01 1 11 Gävle 13. 5 0 F11
1,15 Tilde Wieske Baumgardt 17mar01 7 11 Gävle 21. 7 100-11 F11
1,05 Monelle Selinder 29maj01 8 11 Gävle 13. 5 100-11 F11
1,05 Jolin Kihlström 20jul01 2 11 Sandviken 24. 5 092-11 F11
1,05 Maja Söderlind 3sep01 10 11 Gävle 13. 5 090-11 F11
1,00 Johanna  Möller 16jan01 11= 11 Gävle 13. 5 0 F11
1,00 Tilda Värn 02 5 10 Sandviken 24. 5 085i-11 F11
0,95 Mathilda Norrbelius 15jul01 10 11 Sandviken 24. 5 100-11 F11
Inomhus
1,15 i Felicia Rydbäck 01 2 11 Gävle 25. 3 ? F11
1,10 i Maja Söderlund 3sep01 11 11 Falun 10. 3 093i-11 F11
1,05 i Lovisa Henriksson 01 8= 11 Bollnäs 21. 1 ? F11
1,03 i Irma Karamehedovic 21jun02 1 10 Gävle 25. 3 0 F11
1,00 i Ellinor Hjärne 30jan01 5= 11 Gävle 25. 3 093i-11 F11
0,90 i Olivia Hedling 01 8 11 Gävle 25. 3 0 F11
0,90 i Sofia Sandström 02 2 10 Gävle 25. 3 0 F11
0,90 i Ida Hedlund 02 3 10 Gävle 25. 3 0 F11
0,85 i Tilda Wärn 25mar02 25 10 Falun 10. 3 0i F11
0,85 i Frida Lindgren 02 4 10 Gävle 25. 3 0 F11
0,85 i Isabelle Stenbäck 02 5 10 Gävle 25. 3 0 F11
0,85 i Julia Forsgren 6mar02 16 10 Bollnäs 21. 1 0i F11
Längdhopp (Zonmätning)
4,42 +1,3 Klara Nolemo 14mar01 1 11 Gävle 30. 5 376-11 F11
4,15 +1,4 Ida Nyqvist 9aug01 3 11 Gävle 30. 5 360-11 F11
3,87 +1,8 Maja Söderlund 3sep01 5 11 Gävle 30. 5 353-11 F11
3,59 +1,2 Therese Andersson 02 3 10 Gävle 30. 5 332-11 F11
3,58 +0,5 Irma  Karamehmedovic 21jun02 4 10 Gävle 30. 5 332-11 F11
3,57 +1,6 Monelle Selinder 29maj01 7 11 Gävle 13. 5 305-11 F11
3,47 +0,3 Sofia von Reedtz 8maj02 5 10 Gävle 30. 5 325-11 F11
3,37 +1,0 Mathilda Norrbelius 15jul01 5 11 Sandviken 24. 5 296-11 F11
3,36 +1,9 Jolin Kihlström 20jul01 6 11 Sandviken 24. 5 297-11 F11
3,35 +1,2 Tilde Wieske Baumgardt 17mar01 + 11 Gävle 22. 7 305-11 F11
3,31 +1,8 Johanna Möller 16jan01 11 11 Gävle 13. 5 302-11 F11
3,05 +1,2 Julia Forsgren 6mar02 11 10 Gävle 30. 5 278-11 F11
3,01 OK Ella Jansson 21feb01 10 Gävle 28. 9 303.. F11
2,78 +1,5 Sofia Sandström 02 16 10 Gävle 13. 5 0 F11
Medvind
3,56 +2,1 w Tilde Wieske Baumgardt 17mar01 10 11 Gävle 22. 7 305-11 F11
Inomhus
3,19 i Johanna Möller 16jan01 7 11 Bollnäs 24. 3 0i F11
3,19 i Felicia Rydbäck 01 4= 11 Bollnäs 21. 1 ? F11
3,15 i Irma Karamehedovic 21jun02 1 10 Gävle 25. 3 0 F11
2,93 i Lovisa Henriksson 01 20 11 Falun 10. 3 ? F11
2,82 i Frida Lindgren 02 3 10 Gävle 25. 3 0 F11
2,76 i Sofia Sandström 02 4 10 Gävle 25. 3 0 F11
2,72 i Isabelle Stenbäck 02 5 10 Gävle 25. 3 0 F11
2,69 i Ida Hedlund 02 6 10 Gävle 25. 3 0 F11
2,45 i Nora Dahlström 02 7 10 Gävle 25. 3 0 F11
2,26 i Tilda Wärn 25mar02 25 10 Falun 10. 3 0i F11
Trestegshopp (Zonmätning)
08,20 OK Ida Nyqvist 01 8 11 Järvsö 23. 9 0 F11
07,18 OK Jolin Kihlström 20jul01 21 11 Järvsö 23. 9 0 F11
Kulstötning (2 kg)
07,37 Monelle Selinder 29maj01 1 11 Hofors 23. 8 0583-11 F11
07,13 Klara Nolemo 14mar01 3 11 Gävle 30. 5 0533-11 F11
06,42 Mathilda Norrbelius 15jul01 8 11 Gävle 30. 5 0615-11 F11
06,31 Minna Andersson 4aug02 2 10 Gävle 30. 5 0459-11 F9
06,27 Irma  Karamehmedovic 21jun02 3 10 Gävle 30. 5 0492-11 F9
05,82 Sofia von Reedtz 8maj02 4 10 Gävle 13. 5 0569-11 F9
05,61 Jolin Kihlström 20jul01 7 11 Hofors 23. 8 0502-11 F11
05,19 Cosette Eliasson 2jul02 9 10 Gävle 30. 5 0506-11 F9
05,10 Johanna Möller 16jan01 8 11 Hofors 23. 8 0402-11 F11
04,85 Tilde Wieske Baumgardt 17mar01 12 11 Gävle 13. 5 0490-11 F11
04,01 Sofia Sandström 02 12 10 Gävle 13. 5 0
03,99 Julia Forsgren 6mar02 11 10 Gävle 13. 5 0410-11 F9
   
Inomhus
06,55 i Nicole Ikuubase 02 1 11 Gävle 25. 3 0 F11
05,57 i Tilde Wieske Baumgardt 17mar01 10 11 Falun 10. 3 0438i-11 F11
05,52 i Felicia Rydbäck 01 6 11 Bollnäs 21. 1 ? F11
05,38 i Ida Hedlund 02 1 10 Gävle 25. 3 0 F11
04,92 i Lovisa Henriksson 01 15 11 Falun 10. 3 0i F11
04,51 i Julia Forsgren 6mar02 2 10 Gävle 25. 3 0 F11
04,39 i Ellinor Hjärne 20jul01 4 11 Gävle 25. 3 0371i-11 F11
04,25 i Nora Dahlström 02 3 10 Gävle 25. 3 0 F11
04,08 i Isabelle Stenbäck 02 4 10 Gävle 25. 3 0 F11
03,70 i Frida Lindgren 02 5 10 Gävle 25. 3 0 F11
03,71 i Ellinor Hjärne 01 7 10 Gävle 27. 3 0 F11
Slungbollskastning (1 kg)
14,26 Olivia  Östergren 3jan01 3 11 Gävle 7. 6 0 P11
6 Mathilda Norrbelius 15jul01 8 11 Gävle 7. 6 0 F11
12,72 Tilde Wieske Baumgardt 17mar01 9 11 Gävle 7. 6 0 F11
12,15 Jolin Kihlström 20jul01 10 11 Gävle 7. 6 0 F11
11,21 Maja Söderlund 3sep01 11 11 Gävle 7. 6 0 F11
07,76 Monelle Selinder 29maj01 13 11 Gävle 7. 6 0 F11
13,81 Saga  Dahlberg 20apr00 5 11 Sandviken 14. 6 0 F11
Spjutkastning (400 g)
16,17 Jolin Kihlström 20jul01 6 11 Järvsö 2. 8 1151-11 F11
Bollkastning (300 g)
20,29 Monelle Selinder 29maj01 1 11 Gävle 2. 8 1669-11 F11
15,11 Maja Söderlund 3sep01 6 11 Gävle 2. 8 0 F11
12,36 Mathilda Norrbelius 15jul01 8 11 Gävle 2. 8 1513-11 F11
16,20 Tilde Wieske Baumgardt 17mar01 5 11 Gävle 2. 8 1337-11 F11
16,42 Jolin Kihlström 20jul01 4 11 Gävle 2. 8 1151-11 F11
10,28 Johanna Möller 01 10 11 Gävle 2. 8 1058-11 F11
15,57 Cornelia  Enman 10maj00 9 11 Hudiksvall 9. 7 0 F11
FLICKOR 9 (födda 2003 och senare)
60 meter
10,13 +3,3 w Thilde Berglund 13okt03 1 9 h1 Gävle 13. 5 0 F9
10,61 +1,0 Maja Westling 22aug03 2 9 h4 Gävle 13. 5 0 F9
10,80 +3,3 w Engla Strandberg 29jan04 6 9 h1 Gävle 13. 5 1224-11 F9
10,27 +1,3 Stina Sundell 5sep03 3 9 Gävle 13. 5 0 F9
10,32 +1,3 Tilda Söderman 19mar03 4 9 Gävle 13. 5 0 F9
12,26 -1,0 Vera  Blom 24feb04 8 8 Sandviken 2. 6 0 F9
10,29 -2,6 Nora Ekman 30jun03 5 9 A Gävle 22. 7 1075-11 F9
10,58 +3,3 w Ida Backlund 21jul04 3 8 B Västerås 5. 8 0 F9
14,70 +0,9 Vendela Seger 14aug07 5 7 h2 Leksand 4. 8 1719-11
Bästa resultat med "legal vind" (= max 2,0 m/s)
10,14 -0,5 Thilde Berglund 03 1 9 Sandviken 2. 6 0 F9
11,18 -4,4 Ida Backlund 04 4 9 B Gävle 22. 7 0 F9
Manuella tider
10,6m Ida Backlund 04 1 8 Hedesunda 9. 8 0 P7
13,0m Ella  Karlsson Mood 3jul05 3 7 Hedesunda 9. 8 0 P7
13,3m Tuva  Udd 27sep06 5 7 Hedesunda 9. 8 0 P7
200 meter
35,8m 0,0 Stina Sundell 03 1 9 h1 Gävle 21. 8 0 F9
38,4m -0,2 Josephine Raustis 22sep03 3 9 h2 Gävle 21. 8 0 F9
40,1m -0,2 Mira Berggren 29maj03 5 9 h2 Gävle 21. 8 0 F9
42,7m -0,2 Wilma Håkansson 23jun03 7 9 h2 Gävle 21. 8 0 F9
33,6m -0,3 Nora Ekman 03 1 9 h3 Gävle 21. 8 0 F9
35,2m -0,3 Maja Westling 03 2 9 h3 Gävle 21. 8 0 F9
35,3m -0,3 Tilda Söderman 03 3 9 h3 Gävle 21. 8 0 F9
36,3m -0,3 Ella Lindblad 9maj03 4 9 h3 Gävle 21. 8 0 F9
37,5m -0,3 Filippa Karlsson 29apr03 5 9 h3 Gävle 21. 8 0 F9
39,5m -0,3 Alva Malmsten 03 6 9 h3 Gävle 21. 8 0 F9
41,5m Emelie Jackson 18apr04 3 8 h1 Gävle 21. 8 0 F9
38,1m Ida  Backlund 04 2 8 h2 Gävle 21. 8 0 F9
44,8m Nellie Lind 4jul04 4 8 h2 Gävle 21. 8 0 F9
40,4m Tilde Jägare 17mar04 1 8 h3 Gävle 21. 8 0 F9
42,5m Vera Blom 04 3 8 h3 Gävle 21. 8 0 F9
43,9m Ronja Andersson 14aug04 4 8 h3 Gävle 21. 8 0 F9
46,0m Amanda Jackson 28jun05 2 7 h1 Gävle 21. 8 0 F9
46,6m Elina Larsson 04 4 7 h1 Gävle 21. 8 0 F9
46,8m Moa Fredriksson 05* 2 7 h2 Gävle 21. 8 0 F9
47,0m Ella  Karlsson Mood 05* 3 7 h2 Gävle 21. 8 0 F9
52,2m Alice Danielsson 26jul06 5 7 h2 Gävle 21. 8 0 F9
54,3m Vendela Seger 07 6 7 h2 Gävle 21. 8 0 F9
400 meter
1.30,13 Ida Backlund 04 3 8 B Västerås 5. 8 0 F9
600 meter
2.17,19 Thilde Berglund 03 1 9 Gävle 13. 5 0 F9
2.20,66 Maja Westling 03 3 9 Gävle 13. 5 0 F9
2.24,35 Engla Strandberg 04 9 9 Gävle 13. 5 0 F9
2.37,44 Stina Sundell 03 11 9 Gävle 13. 5 0 F9
400 meter hinder
1.28,39 Thilde Berglund 03 1 9 Sandviken 2. 6 0 F9
1.30,82 Stina Sundell 03 2 9 Sandviken 2. 6 0 F9
1.41,54 Vera  Blom 04 3 8 Sandviken 2. 6 0 F9
Höjdhopp 
Inga resultat noterade under 2012 av aktiva från Gefle IF
Längdhopp (Zonmätning)
3,40 +2,9 w Thilde Berglund 03 4 9 Gävle 13. 5 0 F9
3,23 +1,8 Maja Westling 03 8 9 Gävle 13. 5 0 F9
2,82 +1,3 Engla Strandberg 04 15 9 Gävle 13. 5 257-11 F9