ISM fr Veteraner, Bollns 13-14 februari
M40 Kula Silver Fred Stenberg -70 12,96
M40 Viktkastning Silver Fred Stenberg -70 10,81
M65 60 m Brons Keith Johansson -44 9,68
M65 400 m 4:a Keith Johansson -44 76,76
Junior-SM inomhus och IUSM 17 r, Malm/A 20-21 februari
P17 Stav Guld Filip Hjorth -93 4,60 1
M22 Stav 7:a Johan Fougman -90 4,32 10
P17 60 m hck 7:a Filip Hjorth -93 (f 8,37) 8,70 11
P17 Tresteg 7:a Niclas Rickardsson -93 12,68 12
F17 60 m hck 7:a Madeleine Eriksson -93 (f 9,09) 9,12 13
F19 Tresteg 9:a Madeleine Nilsson -91 11,18 14
F17 60 m 10:a* Madeleine Eriksson -93 (f) 7,94 15
F17 60 m hck 10:a* Johanna Bromark -93 (f) 9,24 16
P17 Lngd Guld Filip Hjorth -93 6,89 2
F17 Hjd Brons Caroline Andersson -93 1,69 3
P17 Kula 4:a Niclas Rickardsson -93 14,47 4
P17 60 m hck 5:a Niclas Rickardsson -93 (f 8,52) 8,65 5
P17 Lngd 5:a Niclas Rickardsson -93 6,25 6
P19 400 m 5:a* Oskar Borbos -91 (f 50,80)(sf) 51,08 7
F17 Lngd 6:a Julia Wigren -93 5,38 8
F19 400 m 6:a* Malin Lindblom -91 (f 58,35) (sf) 58,58 9
Ungdoms-SM 15-16 r inomhus, Norrkping 27-28 februari
P15 Hjd 8:a Fredrik Dahlman -95 1,71
F15 Lngd Guld Sandra Trnros -95 5,73
F16 Hjd Silver Emmy Olson -94 1,73
F15 60 m Silver Sandra Trnros -95 7,92
F15 Kula Silver Sandra Trnros -95 12,93
F15 1000 m Silver Betty Strandberg -95 2.59,25
F15 Lngd Brons Sofia Nilsson -95 5,46
F16 60 m 5:a Josefin Palm -94 8,03
F15 Stav 7:a Denise Eriksson -95 2,72
F15 Tresteg 8:a Fanny Anonsen 95 10,65
F16 60 m hck 8:a* Josefin Palm -94 brt (f 9,07)
F15 Tresteg 11:a Lovisa Engman -95 10,46
Stora Inomhus-SM, Stra (Stockholm) 27-28 februari
MS Viktkastning Brons Robert Alneroth -84 17,75
KS Viktkastning Brons Madelen Fahstedt -83 14,78
KS Lngd 9:a Sofie Sandberg -85 5,60
ISM - IJSM - IUSM Mngkamp, Stra 6-7 mars
P17 Sjukamp Guld Filip Hjorth -93 5.142 p
(7,44 - 4,35 - 6,97 - 8,33 - 1,86 - 13,76 - 2.23,03)
Nordeamsterskapen. Norrlandsmsterskap inomhus 13-14 r, Ume 13-14 mars
Medaljrer frn Gefle IF var:
P13 60 m Silver Adam Charpentier 8,90
F14 60 m Guld Emma Gllsteedt 8,19
F13 200 m Guld Louise Ekman 28,65
F13 200 m Silver Elin Nord 28,81
F13 60 m hck Brons Louise Ekman 10,57
P13 Lngd Silver Filip Magnusson 4,09
P13 Kula Brons Adam Charpentier 9,05
F14 Lngd Guld Emma Gllsteedt 4,85
F13 Hjd Brons Louise Ekman 1,49
F13 Lngd Guld Louise Ekman 4,75
P14 Stav Brons Hannes Gidlf 2,33
Lag-SM-semifinal, Enskede 16 maj
MS Lag 1:a Huddinge AIS 80,0
5:a Gefle IF 51,5
Gefle IF:s lag: Robert Alneroth - Oskar Borbos - Andreas Efverstrm -
Mathias Erkkil - Johan Fougman - Erik Gerdin - Henrik Hyllengren -
Magnus Josefsson -Ruben Kiefer - Markus Liwing - Patrik Melin -
Martin Mohebbi - Jimmy Nordin - Andreas Romin
KS Lag 1:a Gefle IF 73,0 Till Final
2:a Falu IK 70,0
Gefle IF:s lag: Caroline Andersson - Johanna Bromark - Sofie Erenlf - Denise Eriksson -
Madeleine Eriksson - Madelen Fahlstedt - Nina Gudmundsson - Stina E Jansson -
Petra Larsson - Malin Lindblom - Annika Petersson - Sofie Sandberg -
Betty Strandberg - Angelica Strm - Sandra Trnros - Matilda strm
Svealandscupen, Stra 16 maj
KS Lag 1:a Turebergs FK xx
4:a Gefle IF, Lag 2 xx p
Gefle IF:s Lag: Fanny Anonsen - Alexandra Bartee - Linda Frdin-Glad - Helena Johansson -
Freja Liljedahl - Madeleine Nilsson - Sofia Nilsson - Josefin Palm -
Julia Wigren - Madelene stblom
SM-JSM-USM i Stafett, Norrtlje 27-28 maj
F17 4 x 100 m Guld Gefle IF 48,52
Julia Wigren - Josefin Palm - Madeleine Eriksson - Betty Strandberg
F17 Stafett 1000 m Guld Gefle IF 2.15,99
Julia Wigren - Josefin Palm - Madeleine Eriksson - Betty Strandberg
F15 4 x 100 m 8:a* Gefle IF (f) 50,63
Emma Gllstedt - Sofia Nilsson - Fanny Anonsen - Alexandra Bartee
Nordiska Juniormsterskap i mngkamp, Randers DEN 12-13 juni
P17 Tiokamp Guld Filip Hjorth 6.990 p
(14,68+ - 38,07 - 4,20 - 51,15 - 38,02 - 11,57+ - 6,78+ - 14,03 - 1,81 - 3.03,40)
Lag-EM, First League, Budapest, HUN 19-20 juni
KS Spjut 8:a Annika Petersson 52,09
Veteran-SM, Hgby 6-8 augusti
M60 Diskus Guld Pentti Kuusisto 41,72
M60 Kula 8:a Pentti Kuusisto 10,45
M65 100 m 12:a* Hkan Hglund (f) 16,73
Junior-SM och USM 17 r, Karlstad 13-15 augusti
P19 Hjd 10:a Kevin Vaseghi 1,82
P17 Kula 4:a Niclas Rickardsson 14,78
P17 Spjut 5:a Niclas Rickardsson 50,09
K22 100 m Brons Petra Larsson 12,14
F19 300 m hck Guld Malin Lindblom 42,40
F19 Tresteg Silver Madeleine Nilsson 11,84
F17 400 m 7:a* Linda Frdin-Glad (f) 61,83
F17 100 m hck Silver Julia Wigren 14,80
F17 100 m hck 7:a* Madeleine Eriksson (f 14,89) brt
F17 300 m hck Brons Madeleine Eriksson 44,64
F17 300 m hck 6:a Johanna Bromark 46,84
F17 Hjd 4:a Caroline Andersson 1,65
F17 Lngd Brons Julia Wigren 5,62
F17 Spjut 8:a Emma Haaranen 35,33
Ungdoms-SM 15-16 r, Kil 13-15 augusti
F16 400 m 10:a* Stina M Jansson (f) 63,18
F16 3000 m Brons Moa Enmark 11.25,21
F16 1500 m hinder Brons Moa Enmark 5.45,58
F16 100 m hck 4:a Emmy Olson 14,91
F16 300 m hck 7:a* Stina M Jansson (f) 48,81
F16 Hjd Brons Emmy Olson 1,68
F16 Lngd 7:a Emmy Olson 5,39
F16 Diskus 4:a Emelie Pettersson 35,25
F16 Diskus 10:a Madelene stblom 29,63
F16 Slgga Silver Freja Liljedahl 44,58
F16 Slgga 4:a Madelene stblom 43,00
F16 Spjut 10:a Freja Liljedahl 31,69
F15 100 m Guld Sandra Trnros 12,43
F15 800 m Guld Betty Strandberg 2.12,24
F15 Lngd Guld Sandra Trnros 5,88
F15 Lngd 4:a Sofia Nilsson 5,64
F15 Lngd 8:a Fanny Anonsen 5,33
F15 Tresteg Guld Sofia Nilsson 12,26
F15 Tresteg 8:a Alexandra Bartee 10,78
F15 Tresteg 11:a Fanny Anonsen 10,50
F15 Kula Silver Sandra Trnros 12,51
F15 Diskus Brons Matilda strm 45,03
F15 Slgga Guld Matilda strm 50,97
Stora SM, Falun 19-22 augusti
MS 800 m 4:a Johan Walldn 1.51,34
MS 1500 m Silver Johan Walldn 3.49,63
MS Kula Brons Jimmy Nordin 18,45
MS Slgga 10:a Robert Alneroth 55,61
KS 100 m 8:a Petra Larsson 12,29
KS 200 m 7:a* Petra Larsson (f) 24,96
KS 800 m 5:a Betty Strandberg 2.09,85
KS 400 m hck 8:a* Malin Lindblom (f) 62,59
KS Tresteg Silver Angelica Strm 12,71
KS Slgga 12:a Madelen Fahlstedt 52,59
KS Spjut Guld Annika Petersson 55,77
Landskamp Finland - Sverige, Helsinki FIN 27-28 augusti
MS Kula 2:a Jimmy Nordin 18,52
MS 1500 m 5:a Johan Walldn 3.48,68
KS Spjut 2:a Annika Petersson 55,15
KS Tresteg 3:a Angelica Strm 12,64
Ungdomslandskamp PF 17, Finland - Sverige, Leppvaara FIN 28 augusti
P17 Lngd 2:a Filip Hjorth 7,05
F17 Lngd 2:a Julia Wigren 5,75
F17 300 m hck 4:a Madeleine Eriksson 45,40
Nordisk Juniorlandskamp PF 19 r, Akureyri, ICE 28-29 augusti
F19 400 m 3:a Malin Lindblom 57,38
F19 4 x 400 m 3:a SWE = Malin Lindblom 3.47,40
Nordeakampen 13-15 r. Final. Uppsala 28-29 augusti
Flickor Lag 1:a Tby IS 14.864 p
5:a Gefle IF 12.614 p
Gefle IF:s lag: Hanna Andersson - Fanny Anonsen - Alexandra Bartee - Lovisa Engman -
(inkl kval) Denise Eriksson - Sofia Nilsson - Clara Peth - Betty Strandberg - Sandra Trnros
Lag-SM-final, Stockholm/S 31 augusti
KS Lag 1:a Ullevi FK 77,5 p
6:a Gefle IF 47,0 p
Gefle IF:s lag: Johanna Bromark - Madeleine Eriksson - Madelen Fahlstedt -
Stina M Jansson - Anna Juggas berg - Petra Larsson -
Malin Lindblom - Madeleine Nilsson -Sofia Nilsson - Emmy Olson -
Annika Petersson - Emelie Pettersson - Betty Strandberg - Julia Wigren
Veteran-SM i Kastfemkamp, Bottnaryd 4 september
M40 Kastfemkamp Silver Fred Stenberg 2.768 p
(Sl: 32,24 - Ku: 11,94 - Di: 33,79 - Spj: 42,66 - Vikt: 09,79)
Nordisk-Baltiska U23-msterkap + landskamp, Sderhamn 4-5 september
K22 100 m 6:a Petra Larsson 12,27
K22 4 x 100 m Silver SWE = Petra Larsson 46,18
SM, JSM och USM i mngkamp, Huddinge 4-5 september
F16 Sjukamp Silver Emmy Olson 4.502 p
(15,46+ - 1,64 - 10,13 - 26,52+ - 5,34+ - 26,03 - 2.38,41)
P19 Tiokamp Brons Andreas Romin 5.721 p
(12,13+ - 5,77+ - 12,42 - 1,78 - 53,54 - 18,16+ - 26,70 - 3,52 - 53,15 - 4.48,88)
Skol-SM, Vsters 10-12 september
P18+ 300 m hck 7:a* Erik Gerdin (f) 50,01
P17 Kula 4:a Niclas Rickardsson 14,34
P17 Kula 6:a Filip Hjorth 13,15
P17 Slgga 7:a Filip Hjorth 37,62
P17 Spjut 6:a Niclas Rickardsson 46,68
P16 Spjut 5:a Fredrik Lundgren 44,35
F18+ 100 m 9:a* Linna Lammi (f) 13,25
F17 100 m 5:a Madeleine Eriksson (f 12,65) 12,82
F17 400 m 8:a* Linda Frdin-Glad (f) 60,98
F17 100 m hck Guld Madeleine Eriksson 14,77
F17 300 m hck Silver Madeleine Eriksson 45,61
F17 300 m hck 7:a* Johanna Bromark (f) 49,01
F17 Hjd 4:a Caroline Andersson 1,68
F17 Lngd Brons Julia Wigren 5,50
F17 Diskus 5:a Emma Haaranen 29,49
F17 Slgga 11:a Emma Haaranen 32,23
F17 Spjut 5:a Emma Haaranen 38,21
F16 400 m 4:a Josefin Palm 60,64
F16 300 m hck 6:a Stina M Jansson (f 48,18) 48,21
F16 Diskus 7:a Madelene stblom 30,87
F16 Slgga Silver Madelene stblom 45,22
F16 Slgga Brons Freja Liljedahl 44,07
F15 100 m Silver Betty Strandberg 12,50
F15 100 m 10:a* Alexandra Bartee (semi) 12,85
F15 800 m Guld Betty Strandberg 2.13,55
F15 300 m hck 6:a Fanny Anonsen (f 47,89) 48,13
F15 Hjd 9:a Denise Eriksson 1,48
F15 Stav 6:a Denise Eriksson 2,85
F15 Lngd Brons Sofia Nilsson 5,50
F15 Lngd 6:a Fanny Anonsen 5,32
F15 Tresteg Guld Sofia Nilsson 11,81
F15 Tresteg 5:a Alexandra Bartee 10,86
F15 Tresteg 7:a Fanny Anonsen 10,76
F15 Diskus Brons Matilda strm 43,56
F15 Slgga Guld Matilda strm 52,12
F15 Spjut 7:a Denise Eriksson 32,71
Nordeamsterskapen. Norrlandsmsterskap 13-14 r, Sundsvall 11-12 september
Medaljrer frn Gefle IF var:
P14 Stav Silver Hannes Gidlf 3,07
F14 Tresteg Guld Clara Peth 9,82
F14 Slgga Guld Elin Rosn 41,76
F14 Slgga Brons Clara Peth 25,53
F13 80 m Silver Agnes Gille 10,93
F13 200 m Guld Louise Ekman 27,84
F13 600 m Guld Louise Ekman 1.46,22
F13 200 m hck Guld Louise Ekman 30,56
F13 Tresteg Silver Louise Ekman 9,97
F13 Slgga Guld Michaela Norrbelius 40,56
F13 Diskus Silver Michaela Norrbelius 25,22
Lag-USM 15-17 r, Gvle 19 september
Lag 1:a Gefle IF 136,0 p
2:a Huddinge AIS 132,5 p
3:a IFK Vxj 124,0 p
Gefle IF:s lag: Calle Hallberg - Filip Hjorth - Fredrik Lundgren - Jesper Norn -
Niclas Rickardsson - John sterberg
Caroline Andersson - Moa Enmark - Madeleine Eriksson - Emma Haaranen -
Sofia Nilsson - Josefin Palm - Betty Strandberg - Julia Wigren - Matilda strm