Preliminär GD-baserad årsstatistik för Gefle
IF 1951.
Gefle Dagblad genomgången från 1 maj till 3
oktober. Några resultat utan datum härstammar från GD:s gästrikestatistik i tidningen 3 oktober. Vissa
kastresultat i junior- och ungdomsklasser kan vara felförda i fråga om
redskapsvikt.
Sammanställningen gjord i januari 1995 av Mats
Åkerlind.
80 meter (PB f 1935-36)
10,3 Lars Persson Gävle 18.6
200 meter
25,2 Gunnar Wennberg Gävle 8.6
25,2 Arne Andersson Gävle 27.7
300 meter (PA f 1933-34)
40,3 Hans-G Björsell
(-33-34) Gävle 30.7
41,8 Lars Persson (-35-36) Gävle 5.7
42,6 Bo Lundberg Gävle 5.7
42,7 Rolf Andersson Gävle 5.7
400 meter
51,6 Olle Åberg Gävle 13.7
52,4 Nils Toft Gävle 13.7
52,8 Alex Nordin Gävle 13.7
53,6 Arne Andersson Gävle 12.6
54,8 Erik Engström Gävle 8.6
56,0 Hans-G Björsell
(-33-34) Gävle 20.7
57,1 Ingvar Wessling
(jun) Gävle 20.7
60,5 Lars Persson (-33-34) Gävle 20.7
800 meter
1.51,0 Olle
Åberg Örebro 9.9
1.53,3 Alex
Nordin
1.54,2 Nils Toft
2.02,0 Arne
Andersson
2.04,0 Bertil
Helander Gävle 12.7
2.08,3 K-I
Andersson Gävle 12.6
2.08,7 Arne
Arvidsson Gävle 12.6
2.08,7 Göte
Fernlund Gävle 12.7
2.08,8 Bo
Lundberg (jun) Gävle 22.8
2.10,8 Ivar
Borg Gävle 27.7
2.12,2 Alf
Lindgren Gävle 12.7
1000
meter
2.24,0 Olle
Åberg Stockholm 7.9
2.28,8 Nils
Toft Stockholm 7.9
2.30,5 Alex
Nordin Uppsala 6.7
2.44,0 Karl-Ivar
Hedberg (jun) Gävle 12.6
2.47,4 Bo
Lundberg (jun) Strömsberg 8.7
2.52,8 Gunnar
Johansson (jun) Sandviken 29.8
2.56,8 Hans-G
Björsell (-33-34) Sandviken 29.8
3.04,8 Åke
Glaas (jun) Gävle 8.6
3/4 Mile
3.01,2 Olle
Åberg Gävle 12.6
1500
meter
3.45,4 Olle
Åberg Göteborg 26.8
3.53,8 Henry
Eriksson Turku, FIN 2.7
3.56,8 Olle
Adamsson Östersund 1.7
4.01,8 Alex
Nordin Gävle 22.8
4.02,4 Olle Adamsson Gävle 12.6
4.05,4 Lars
Willner Gävle 22.8
4.07,6 Nils
Toft Nordingrå 24.6
4.11,8 Bertil
Helander Gävle 12.6
4.17,2 Göte
Fernlund Sandviken 6.6
4.23,0 Karl-Ivar
Hedberg (jun) Sandviken 6.6
4.23,4 Bengt
Brügge Gävle 22.8
4.38,0 H.
Söderholm Gävle 13.7
4.52,8 Gunnar
Wennberg Gävle 8.6
1 Mile
4.08,8 Olle
Åberg Malmö 13.8
3000
meter
8.31,4 Olle
Adamsson Ludvika 3.8
8.51,2 Lars Willner Bollnäs 29.8
9.38,2 Ivar
Borg Gävle 20.7
80 meter
häck - PB (f
1935-36)
13,3 Hans Ekberg (-35) Gävle 30.7
400 meter
häck
60,1 Henry Eriksson Gävle 13.7
Höjdhopp
1,80 Karl-Alfred Österlund Gävle 13.7
1,80 Per-Olof Nylund Gävle 13.7
1,70 Hans Ekberg (-35) Gävle 18.6
1,60 Gunnar Wennberg Sandviken 29.8
1,55 Åke Glaas (jun) Gävle 8.6
1,55 Gunnar Johansson (33-34) Gävle 8.6
Stavhopp
3,60 Gunnar Wennberg Gävle 12.7
3,20 Alf Eriksson Gävle 12.7
3,05 Åke Glaas (jun) Gävle 16.8
3,00 Hans Ekberg (-35) Bosön 12.8
2,90 Gunnar Johansson (33-34) Gävle 19.7
Längdhopp
6,18 Gunnar Wennberg Gävle 8.6
5,89 Olle Furuberger
(jun) Gävle 20.7
5,51 Arne Andersson Gävle 5.7
5,43 Hans Berg (-33-34) Gävle 18.6
5,24 Gunnar Johansson (-33-34) Gävle 18.6
4,82 Björn Tallström (-35-36) Gävle 18.6
Trestegshopp
13,15 Per-Olof Nylund Gävle 13.7
11,91 Gunnar Johansson (33-34) Gävle 19.7
11,50 Åke Glaas (jun) Gävle 19.7
11,22 Olle Furuberger
(jun) Gävle 19.7
Kulstötning
13,90 Rune Berglund Ludvika 3.8
12,66 Einar Söderkvist Gävle 12.7
12,37 Karl-Alfred Österlund Gävle 12.7
11,67 Gunnar Wennberg Sandviken 29.8
Kulstötning (PA f 1933-34)
10,70 Bo Stenberg (-33-34) Sandviken 29.8
10,61 Hans Ekberg (-35) Sandviken 29.8
10,35 Hans-G Björsell
(-33-34) Sandviken 29.8
Kulstötning (PB f 1935-36)
11,91 Hans Ekberg (-35) Gävle 21.6
Diskuskastning
39,13 Rune Berglund Gävle 13.7
35,01 Gunnar Wennberg Gävle 8.6
36,32 Einar Söderkvist Gävle 13.7
24,15 Gösta Pousette
(-33-34) Gävle 19.7
Diskuskastning (PA f 1933-34)
35,33 Gösta Pousette
(-33-34) Gävle 18.6
33,35 Bengt Modig (-33) Gävle 30.7
25,76 Gunnar Johansson (-33-34) Gävle 18.6
Diskuskastning (PB f 1935-36)
32,55 Hans Ekberg (-35) Gävle 5.7
24,75 S-O Stenberg (-35-36) Gävle 18.6
Släggkastning
52,92 Einar Söderkvist Oslo, NOR 12.9
40,53 Karl-Alfred Österlund Gävle 12.7
Spjutkastning
53,46 Gunnar Wennberg Gävle 12.7
Spjutkastning (PA f 1933-34)
43,38 Bengt Modig (-33) Gävle 18.6
35,61 Bo Lundberg (-33-34) Gävle 18.6
31,65 Gösta Pousette
(-33-34) Gävle 18.6
Spjutkastning (PB f 1935-36)
37,11 Hans Ekberg (-35) Gävle 18.6
37,10 S-O Stenberg (-35-36) Gävle 18.6
28,30 Kurt Johansson (-35-36) Gävle 18.6
21,81 Lars Persson (-35-36) Gävle 18.6
Femkamp
2.787 Gunnar
Wennberg Gävle 8.6
(6,18 - 52,03 - 25,2 - 35,01
- 4.52,8)
4 x 100
meter
48,1 LAG OKÄNT Gävle 28.6
Stafett
1000 meter
2.08,4 LAG
OKÄNT Gävle 5.7
2.09,0 LAG
OKÄNT Sandviken 29.8
2.16,0 Juniorlag
- LAG OKÄNT Gävle 20.7
4 x 400
meter
3.28,4 Arne
Andersson - Henry Eriksson - Alex Nordin - Olle Åberg
Gävle 27.6
3.44,4 Lag 2
= LAG OKÄNT Gävle 27.6
4 x 1500
meter
16.05,2 Nils
Toft - Olle Adamsson - Henry Eriksson - Olle Åberg
Borås 8.7
16.22,6 Nils
Toft - Lars Willner - Olle Åberg - Henry
Eriksson
Gävle 28.6
17.46,6 Lag 2 =
LAG OKÄNT Gävle 28.6