GEFLE IF: RSBSTA UTOMHUS 1958
ARBETSVERSION
terskapad med hjlp av fljande kllor:
Gefle IF:s rsberttelse fr 1958.
Gefle Dagblad frn maj och fram till 15 oktober
Bosse Brgges prmar och min egen statistik.
TERSTR: Fullstndig genomgng av Arbetarbladet
13 mars 2010: Mats kerlind
*) bakom fdelser = den aktive r fdd tidigast detta r
Anm: Fr 1958 finns en handskriven rsbstalista fr pojkar 18 r och yngre.
Fr PC (P14 o yngre) omfattar listan samtliga pojkar som deltog i GIF:s tvling fr
klubbls ungdom. Hr har endast ett urval resultat redovisats.
MN - ALLA LDRAR
60 meter (med alla resultat 9,5m eller bttre)
7,8m Hkan Hglund -45 PC
7,8m Thomas Hglund -44 PC
7,9m Ove Lindgren -41 Gvle 28. 5 PA
8,2m Sven Hkansson -40 Gvle 28. 5 PA
8,2m Hans Larsson -44 Gvle 28. 5 PC
8,2m Hans-Erik Olsson -44 Gvle 6. 7 PC
8,4m Gran Sundberg -43 Gvle 28. 5 PB
8,4m Sren Hgberg -44 PC
8,6m Karl-Olof Samuelsson -45 Gvle 15. 5 PC
8,7m Bengt Ellus -44 PC
8,8m Klas Sandgren -44* PC
8,9m Gran Hjalmarsson -45 PC
9,0m Sven Larsson -44* PC
9,1m Kjell Skld -45 Gvle 15. 5 PC
9,2m Christer Olsson -44* PC
9,2m Anders Rydin -45 PC
9,3m Hans Sandberg -46 PD
9,5m Sren Almgren -45 PC
9,5m Ren Spurny -44* PC
9,5m Gran Nilsson -44* PC
80 meter
10,5m Gran Sundberg -43 Gvle 28. 5 PB
10,7m Hkan Hglund -45 Hofors 14. 6 PC
10,9m Thomas Hglund -44 Hofors 14. 6 PC
11,2m Hans Olsson -42 Gvle 15. 5 PB
11,2m Arne Berg -43 Gvle 26. 5 PB
11,6m Leif Svensson -41 Gvle 15. 5 PA
11,8m Arne Skld -42 Gvle 15. 5 PB
12,2m Tord Lindgren -42 PB
12,3m Bo Lundberg -44 PC
12,4m Peter Sergn -43 PB
100 meter
11,5m Sten Holmqvist -39 Gvle 7. 9 PJ
12,0m Tommy Lw -39 Storvik 12. 6 PJ
12,0m Hans Lnn -38 Uppsala 15. 6 PJ
12,1m Sren kerman -36 Uppsala 15. 6 MS
12,5m Sven Hkansson -40 Gvle 5. 8 PA
12,5m Svante Karn -42ca Gvle 11. 9 PB
12,6m Ove Lindgren -41 Gvle 4. 6 PA
12,6m Per Lng -41 Gvle 4. 6 PA
13,1m Hans Olsson -42 Gvle 5. 8 PB
200 meter
23,8m Sten Holmqvist -39 PJ
24,0m Hans Lnn -38 Gvle 4. 7 PJ
24,6m Tommy Lw -39 Gvle 22. 7 PJ
27,3m Hans-Erik Olsson -44 PC
28,3m Tord Lindgren -42 PB
28,4m Gran Sundberg -43 Gvle 28. 5 PB
28,6m Hans Olsson -42 Gvle 28. 5 PB
300 meter
38,2m Sven Hkansson -40 Uppsala 21. 9 PA
400 meter
51,6m Sune Karlsson -28 Uppsala 15. 6 MS
53,4m Sren kerman -36 Gvle 7. 8 MS
54,5m Bengt Nilsson -38 Gvle 7. 8 PJ
54,8m Sten Holmqvist -39 Gvle 14. 9 PJ
54,9m Tommy Lw -39 Gvle 15. 7 PJ
55,3m Gunnar Ehn -38 Storvik 11. 6 PJ
58,2m Kjell Welker -38 Gvle 1. 6 PJ
800 meter
1.58,6m Bert Hall -35 Gvle 3. 7 MS
1.59,9m Bengt Nilsson -38 Gvle 20. 7 PJ
2.01,1m Sren kerman -36 Sandviken 30. 8 MS
2.02,0m Gunnar Ehn -38 Gvle 3. 7 PJ
2.04,0m Bo Lundberg -33 Gvle 3. 7 MS
2.04,8m Sven Hkansson -40 Gvle 3. 7 PA
1000 meter
2.34,5m Bengt Nilsson -38 Gvle 21. 8 PJ
2.38,1m Gunnar Ehn -38 Gvle 15. 7 PJ
2.39,0m Bo Lundberg -33 Gvle 15. 7 MS
2.40,0m Kjell Welker -38 Gvle 26. 7 PJ
2.40,0m Viggo Bertilsen Gvle 21. 8
2.45,0m Sven Hkansson -40 Gvle 5. 8 PA
2.55,0m Hans Montelius -40 Hofors 15. 6 PA
3.07,6m Ove Lindgren -41 Gvle 5. 8 PA
1500 meter
4.08,3m Gunnar Ehn -38 Gvle 7. 9 PJ
4.10,7m Bert Hall -35 Uppsala 15. 6 MS
4.10,8m Bengt Nilsson -38 Storvik 11. 6 PJ
4.11,8m Bo Lundberg -33 Gvle 26. 7 MS
4.11,9m Viggo Bertilsen Strmsberg 13. 7
4.15,0m Kjell Welker -38 Storvik 11. 6 PJ
3000 meter
8.42,6m Curt Berthilsson -37 MS
8.49,6m Viggo Bertilsen Sandviken 30. 8
9.14,6m Bengt Nilsson -38 Storvik 12. 6 PJ
9.14,8m Kjell Welker -38 Storvik 12. 6 PJ
9.18,0m Bert Hall -35 Uppsala 15. 6 MS
5000 meter
15.06,4m Curt Berthilsson -37 Gvle 14. 9 MS
15.44,6m Viggo Bertilsen Gvle 7. 9
16.31,6m Kjell Welker -38 Gvle 14. 9 PJ
MS 110 meter hck (106 cm)
17,0m Sten Holmqvist -39 Gvle 3. 7 PJ
18,2m Ove Lindgren -41 PA
19,2m Tommy Lw -39 Gvle 1. 6 PJ
20,0m Sigvard Berg -37 Gvle 19. 6 MS
PA 110 meter hck (100 cm)
16,3m Sten Holmqvist -39 Gvle 17. 9 PJ
17,3m Ove Lindgren -41 Gvle 11. 9 PA
400 meter hck (91,4 cm)
62,5m Tommy Lw -39 Gvle 4. 7 PJ
Hjdhopp (med alla resultat 1,30 eller bttre)
1,83 Per-Olof Nylund -28 Gvle 19. 6 MS
1,83 Aivo Rander -39 Gvle 11. 9 PJ
1,83 Ove Lindgren -41 Gvle 17. 9 PA
1,70 Steve Johansson -42 PB
1,55 Hans Lnn -38 Gvle 4. 6 PJ
1,50 Magnus Lenner -44 PC
1,48 Hkan Wickberg -43 PB
1,45 Hans-Erik Olsson -44 Gvle 6. 7 PC
1,44 Gran Sundberg -43 PB
1,43 Jan-Olov Svenson -44 PC
1,41 Anders Rydin -45 PC
1,40 Sven Hkansson -40 Gvle 28. 5 PA
1,40 Hans Olsson -42 Gvle 28. 5 PB
1,40 Mats Hedenstrm -44* PC
1,40 ke Berthilson -45 PC
1,40 Lennart Nystrm -44 Gvle 6. 7 PC
1,30 Thomas Hglund -44 PC
1,30 Ren Spurny -44* PC
Stavhopp
3,65 Sigvard Berg -37 Gvle 19. 6 MS
3,10 Torvald Henja -39 Gvle 17. 9 PJ
2,90 Ove Lindgren -41 Gvle 4. 6 PA
2,90 Steve Johansson -42 Gvle 6. 7 PB
2,90 Tord Lindgren -42 Hofors 3. 8 PB
2,50 Bengt Nilsson -38 Mora 8. 6 PJ
2,52 Kjell Skld -45 PC
2,30 Gran Hjalmarsson -45 Gvle 28. 5 PC
Lngdhopp (med alla res 3,50 och bttre) (Plankmtning)
6,36 Aivo Rander -39 Mora 8. 6 PJ
5,70 Henning Jansson Uppsala 15. 6
5,64 Ove Lindgren -41 Gvle 6. 7 PA
5,58 Per Lng -41 PJ
5,52 Sigvard Berg -37 Mora 8. 6 MS
5,36 Steve Johansson -42 Gvle 5. 8 PB
5,20 Hans-Erik Olsson -44 PC
5,13 Thomas Hglund -44 PC
4,92 Gran Sundberg -43* PB
4,80 Lennart Nystrm -44 PC
4,68 Tord Lindgren -42 Gvle 18. 5 PB
4,64 Hkan Hglund -45 PC
4,60 Hans (-Erik) Olsson -42 Gvle 18. 5 PB
4,47 Sren Hgberg -44 PC
4,25 Karl-Olof Samuelsson -45 Gvle 15. 5 PC
4,11 Arne Skld -42 PB
4,10 Arne Berg -43 PB
4,02 Christer Olsson -44* PC
3,93 Leif Strm -44* PC
3,90 Kjell Skld -45 Gvle 15. 5 PC
3,90 Hans Sandberg -46 Gvle 15. 5 PD
3,84 Anders Rydin -45 PC
3,75 Arne Ericson -45 Gvle 15. 5 PC
3,74 Peter Sergn -43 PB
3,73 Gran Hjalmarsson -45 Gvle 15. 5 PC
3,73 Lars Zll -46 PC
3,68 Sren Almgren -45 PC
3,63 Bo Lundberg -44 PC
3,60 Thomas Thornkvist -44* PC
3,55 Bertil Lindgren -45 Gvle 15. 5 PC
3,54 Gran Ahlgren -46 Gvle 15. 5 PD
3,52 Ren Spurny -44* PC
3,52 ke Berthilson -45 PC
Trestegshopp (Plankmtning)
12,86 Aivo Rander -39 Gvle 4. 7 PJ
12,51 Per-Olof Nylund -28 Gvle 1. 6 MS
12,27 Ove Lindgren -41 Gvle 1. 6 PA
11,39 Tommy Lw -39 Mora 8. 6 PJ
11,25 Bo Berggren Uppsala 15. 6
Kulsttning - MS (7,26 kg)
13,59 Gran Wessn -34 Sderfors 6. 7 MS
11,07 Bo Holmberg -40 Gvle 1. 6 PA
10,87 Tord Melander -39 Gvle 26. 8 PJ
10,81 Anders Wilhelmsson -39 Mora 8. 6 PJ
10,34 Bertil Svensson -38-39 Mora 8. 6 PJ
09,71 Tommy Lw -39 Gvle 21. 8 PJ
07,95 Arne Skld -41 Gvle 5. 8 PA
Kulsttning - PA (5,5 kg)
13,18 Bo Holmberg -40 Gvle 17. 9 PA
12,64 Tord Melander -39 Gvle 17. 9 PJ
12,07 Anders Wilhelmsson -39 Gvle 17. 9 PJ
08,59 Ove Lindgren -41 Gvle 28. 5 PA
07,04 Sven Hkansson -40 Gvle 28. 5 PA
Kulsttning - PB-PC (med alla resultat 7,00 eller bttre) (4 kg)
10,39 Tord Lindgren -42 Gvle 24. 9 PB
10,10 Kjell Sundin -44 Gvle 24. 9 PC
10,05 Hans-Erik Olsson -44 Gvle 24. 9 PC
09,54 Arne Skld -42 PB
08,78 Magnus Lenner -44 Gvle 28. 5 PC
08,47 ke Berthilson -45 Gvle 24. 9 PC
08,44 Thomas Hglund -44 PC
07,53 Sren Hgberg -44 PC
07,40 Anders Nylund -44* PC
Diskuskastning - MS (2 kg)
36,28 Gran Wessn -34 Gvle 1. 6 MS
33,78 Gunnar Berggren -39 Mora 8. 6 PJ
30,45 Anders Wilhelmsson -39 Gvle 4. 6 PJ
30,27 Tord Melander -39 Gvle 11. 9 PJ
30,22 Bo Holmberg -40 PA
27,81 Karl Persson -34 Gvle 22. 7 MS
25,68 Tord Lindgren -42 Gvle 5. 8 PB
25,12 Bertil Svensson -38-39 Gvle 4. 6 PJ
24,82 Gran Andersson Gvle 1. 6
Diskuskastning - PA-PB (1,5 kg)
26,30 Lennart Nystrm -44 Gvle 5. 9 PC
25,68 Tord Lindgren -42 Gvle 5. 8 PB
25,37 Kjell Sundin -44 Gvle 5. 9 PC
22,72 ke Berthilson -45 PC
21,38 Arne Skld -44 PC
Slggkastning - MS (7,26 kg)
40,88 Anders Wilhelmsson -39 Storvik 12. 6 PJ
40,66 Gran Wessn -34 Gvle 3. 7 MS
Spjutkastning - MS (800 g)
57,95 Karl Persson -34 Gvle 14. 9 MS
52,31 Hans Lnn -38 Mora 8. 6 PJ
40,04 Anders Wilhelmsson -39 Gvle 17. 9 PJ
37,86 Tord Melander -39 Gvle 17. 9 PJ
36,16 Gunnar Berggren -39 Gvle 11. 9 PJ
29,07 Ove Lindgren -41 Gvle 17. 9 PA
Spjutkastning - PB-PC (600 g)
31,05 Kjell Sundin -44 Gvle 17. 9 PC
26,89 Tord Lindgren -42 PB
26,59 Christer Sundin PB
26,13 ke Berthilson -45 PC
25,68 Leif Berthilson PB
21,90 Hans (-Erik) Olsson -42 PB
19,80 Magnus Lenner -44 PC
18,29 Thomas Hglund -44 Gvle 18. 5 PC
5 x 60 meter
41,4m (LAG OKNT)
Gvle 28. 5 PC
4 x 80 meter
42,4m (LAG OKNT)
Gvle 6. 7 PB
42,4m (LAG OKNT)
Hofors 3. 8 PB
4 x 100 meter
46,3m (Sune Karlsson - Sren kerman - Tommy Lw - Sten Holmkvist)
Gvle 14. 8 MS
52,4m (LAG OKNT)
Gvle 28. 5 PA
54,0m (LAG OKNT)
Hofors 3. 8 PA
4 x 200 meter
1.39,9m (Sren kerman - Tommy Lw - Sten Holmkvist - Sune Karlsson)
Hedesunda 17. 6 MS
Stafett 1000 meter
2.07,3m (Aivo Rander - Sren kerman - Gunnar Ehn - Sune Karlsson)
Uppsala 15. 6 MS
2.08,9m (Sren kerman - Sten Holmkvist - Tommy Lw - Sune Karlsson)
Gvle 19. 6 MS
2.11,1m (M20 - LAG OKNT)
Storvik 12. 6 PJ
2.14,1m (LAG OKNT)
Gvle 1. 6 MS
2.14,3m (LAG OKNT)
Mora 8. 6 MS
4 x 400 meter
3.34,4m (Sten Holmkvist - Sren kerman - Bengt Nilsson - Sune Karlsson)
Gvle 14. 8 MS
3.40,5m (Sven Hkansson - ??? - Bert Hall - Tommy Lw)
Gvle 14. 8 MS
4 x 800 meter
3.34,4m (Bengt Nilsson - Gunnar Ehn - Bert Hall - Sune Karlsson)
Hedesunda 17. 6 MS
4 x 1500 meter
17.02,7m (Gunnar Ehn - Bo Lundberg - Sune Karlsson - Bengt Nilsson)
Gvle 15. 8 MS
KVINNOR - ALLA LDRAR
60 meter
8,8m Marita Windahl -43 Hofors 14. 6 FB
9,0m Margareta Olsson -43 Hofors 14. 6 FB
9,7m Ingvor Danielsson -44* Gvle 6. 7 FC
9,9m Viveka Hedman -42* Hofors 14. 6 FB
80 meter
11,1m Margareta Olsson -43 Gvle 6. 7 FB
11,2m Solveig Johansson -40 Hofors 14. 6 FA
11,3m Marita Windahl -43 Gvle 6. 7 FB
100 meter
13,4m Margareta Olsson -43 Gvle 26. 7 FB
13,7m Solveig Johansson -40 FA
13,8m Karin Tegmark -40 Gvle 10. 6 FA
14,3m Karin Nilsson -40 Gvle 7. 8 FA
14,3m Marita Windahl -43 Gvle 7. 8 FB
200 meter
28,8m Margareta Olsson -43 Gvle 4. 7 FB
30,3m Marita Windahl -43 Gvle 4. 7 FB
80 meter hck
13,6m Solveig Johansson -40 Gvle 30. 5 FA
14,1m Karin Nilsson -40 Gvle 17. 9 FA
15,6m Marita Windahl -43 Hedesunda 25. 6 FB
16,3m Margareta Olsson -43 Gvle 3. 7 FB
Hjdhopp
1,51 Karin Nilsson -40 rnskldsvik 10. 8 FA
1,35 Karin Tegmark -40 FA
1,30 Kickan Rylander -43 Gvle 30. 5 FB
1,20 Marita Windahl -43 Hofors 3. 8 FB
1,20 Gun Bjrklund -42* Hofors 15. 6 FB
1,10 Margareta Olsson -43 Gvle 15. 5 FB
Lngdhopp (Plankmtning)
4,82 Karin Nilsson -40 Uppsala 21. 9 FA
4,35 Anita Forsmark -41 Gvle 30. 5 FA
4,09 Marita Windahl -43 Gvle 30. 5 FB
3,91 Margareta Olsson -43 Hofors 14. 6 FB
3,57 Monika Jnsson -42 FB
Kulsttning - KS (4,0 kg)
08,21 Marita Windahl -43 Gvle 7. 8 FB
08,16 Monika Jnsson -42 Gvle 10. 6 FB
07,90 Solveig Johansson -40 Gvle 4. 7 FA
06,81 Karin Nilsson -40 Hofors 3. 8 FA
06,72 Anita Forsmark -41 Gvle 30. 5 FA
06,01 Yvonne Jansson Gvle 7. 8
Diskuskastning - KS (1 kg)
26,52 Marita Windahl -43 Hofors 3. 8 FB
24,71 Solveig Johansson -40 Gvle 10. 6 FA
24,12 Monika Jnsson -42 Gvle 3. 7 FB
18,42 Anita Forsmark -41 Hedesunda 25. 6 FA
Slungbollskastning - KS (1 kg)
38,29 Solveig Johansson -40 Gvle 4. 7 FA
36,55 Margareta Olsson -43 Gvle 18. 5 FB
36,05 Anita Forsmark -41 Gvle 17. 9 FA
34,71 Marita Windahl -43 Uppsala 21. 9 FB
34,10 Monika Jnsson -42 Gvle 17. 9 FB
27,98 Gun Bjrklund -42* Gvle 4. 7 FB
24,51 Viveka Hedman -42* Gvle 6. 7 FB
22,91 Ingvor Danielsson -44* Gvle 6. 7 FC
4 x 100 meter
55,8m (LAG OKNT)
Gvle 10. 6
57,3m (LAG OKNT)
Gvle 3. 7
58,6m (LAG OKNT)
Hedesunda 25. 6
oknd tid (LAG OKNT - slog IF Skade)
Gvle 30. 5