GEFLE IF: RSBSTA UTOMHUS 1925
MN och POJKAR
ARBETSVERSION
terskapad med hjlp av fljande kllor:
Gefle IF:s rsberttelse och medlemstidning fr 1925.
Gefle Dagblad frn maj och fram till 5 oktober
Bengt Holmbergs Sverige-bsta-listor och min egen statistik.
TERSTR: Total genomgng av NP, GP och Arbetarbladet
(Samtliga tre delvis kollade - frmst strre arrangemang)
8 februari 2010: Mats kerlind
MN - ALLA LDRAR
100 meter
11,6m Oskar Bjrk -01 Gvle 16. 7 MS
11,7m Sven Lundgren -01 Gvle 16. 7 MS
11,9m Sven Hellstrm -08 Gvle 27. 9 P17
12,0m K. Widlund Gvle
12,1m Eric Nilsson -899 Gvle 16. 7 MS
12,3m Einar Widercreutz -894 Gvle 16. 7 MS
12,6m Nils Magnusson PA e y
12,7m Nils Eriksson "jun"
12,7m Ragnar Strand PA e y
200 meter
24,1m Sven Lundgren -01 Gvle 16. 6 MS
24,5m Oskar Bjrk -01 Sandviken 9. 8 MS
25,2m Sven Hellstrm -08 Gvle P17
25,3m Eric Nilsson -899 Gvle MS
400 meter
54,3m Sven Lundgren -01 Gvle 16. 7 MS
57,0m Oskar Bjrk -01 Gvle 16. 7 MS
57,3m Eric Nilsson -899 Gvle 16. 7 MS
57,5m Sven Hellstrm -08 Gvle P17
58,6m Einar Widercreutz -894 Gvle 16. 7 MS
60,0m Gunnar Mntzing -03 Korsns 2. 8 M22
800 meter
2.07,8m Sven Lundgren -01 Gvle 8 MS
2.09,4m Nils Eriksson "jun" Tierp 30. 8
2.10,8m Josef Ternstrm -888 Gvle M35
2.11,2m Hugo Fredn -04 Sandviken 9. 8 M22
2.30,0m Sven Pettersson Gvle
1000 meter
2.49,6m Nils Eriksson "jun" Gvle 11. 6
3.01,8m Nils Pettersson PA e y Gvle 11. 6
3.03,2m Oskar Bjrk -01 Gvle 11. 6
1500 meter
4.16,0m Josef Ternstrm -888 Gvle 4. 6 M35
4.19,5m Hugo Fredn -04 Gvle 8 M22
4.19,5m Nils Eriksson "jun"
4.27,3m Sven Lundgren -01 Gvle 18. 6 MS
4.45,0m Nils Pettersson PA e y
4.53,3m Einar Widercreutz -894 Gvle 18. 7 MS
5.07,5m Oskar Bjrk -01 Gvle 18. 6 MS
3000 meter
9.07,9m Josef Ternstrm -888 Gvle 14. 7 M35
5000 meter
15.54,6m Josef Ternstrm -888 Gvle 16. 6 M35
16.40,9m Hugo Fredn -04 Gvle 8 M22
16.45,0m Sven Pettersson Skutskr 30. 8
17.19,6m Nils Eriksson "jun" Korsns 2. 8
10000 meter
37.44,4m Hugo Fredn -04 Gvle 8 M22
MS 110 meter hck (106 cm)
15,8m w Sven Lundgren -01 Lund 3. 10 MS
17,8m Gunnar Mntzing -03 Sandviken 9. 8 M22
18,6m Oskar Bjrk -01 Gvle 26. 7 MS
20,3m Einar Widercreutz -894 Gvle 17. 7 MS
20,8m Eric Nilsson -899 Gvle 17. 7 MS
Bsta tid i laglig vind
16,2m Sven Lundgren -01 Borlnge 21. 6 MS
400 meter hck (91,4 cm)
62,0m Sven Lundgren -01 Stockholm/S 23. 8 MS
66,0m Gunnar Mntzing -03 Sandviken 8. 8 M22
68,8m Einar Widercreutz -894 Gvle 6 MS
68,9m Eric Nilsson -899 Gvle 6 MS
Hjdhopp
1,70 Yngve Sundberg -07 Gvle 27. 9 P18
1,65 Gunnar Mntzing -03 Gvle 26. 7 M22
1,61 Eric Nilsson -899 Gvle 6 MS
1,60 Sven Lundgren -01 Gvle 16. 6 MS
1,60 Oskar Bjrk -01 Gvle 16. 7 MS
1,60 Sven Andersson PB Gvle 27. 9 "jun"
1,60 Sven Ternstrm PA e y
1,55 Einar Widercreutz -894 Gvle 16. 7 MS
1,50 Sven Hellstrm -08 P17
1,40 O. Lindqvist PB Gvle 27. 9
Stavhopp
3,60 Ernfrid Rydberg -896 Sandviken 9. 8 MS
3,55 Einar Widercreutz -894 Stockholm/S 23. 8 MS
3,45 Eric Nilsson -899 Stockholm/S 23. 8 MS
3,10 Sven Lundgren -01 Uppsala 16. 8 MS
3,10 Oskar Bjrk -01 Korsns 2. 8 MS
Lngdhopp (Plankmtning)
6,58 Sven Lundgren -01 Gvle 20. 6 MS
6,23 Oskar Bjrk -01 Gvle 26. 7 MS
6,15 Sven Hellstrm -08 Gvle 27. 9 P17
5,81 Gunnar Mntzing -03 Gvle 26. 7 MS
5,70 Einar Widercreutz -894 Gvle 16. 7 MS
5,46 Eric Nilsson -899 Gvle 16. 7 MS
5,45 Nils Magnusson PA e y
Trestegshopp (Plankmtning)
13,01 Oskar Bjrk -01 Gvle 6 MS
12,56 Gunnar Mntzing -03 Gvle 26. 7 M22
12,44 Sven Hellstrm -08 Tierp 30. 8 P17
12,35 Eric Nilsson -899 Gvle 6 MS
Kulsttning - MS (7,26 kg)
10,04 Oskar Bjrk -01 Gvle 16. 7 MS
09,76 Sven Lundgren -01 Gvle 16. 7 MS
09,24 Einar Widercreutz -894 Gvle 16. 7 MS
07,97 Eric Nilsson -899 Gvle 16. 7 MS
Kulsttning - sammanlagt v + h
20,62 Oskar Bjrk -01 Gvle 8 MS
19,42 Henry Svensson -893 Gvle 6 MS
18,58 Sven Lundgren -01 Gvle 6 MS
18,43 Gunnar Eriksson Korsns 2. 8
Diskuskastning - MS (2 kg)
32,85 Sven Lundgren -01 Gvle 18. 6 MS
29,29 Eric Nilsson -899 Gvle 17. 7 MS
28,89 Oskar Bjrk -01 Gvle 18. 6 MS
27,48 Einar Widercreutz -894 Gvle 17. 7 MS
Diskuskastning - sammanlagt v + h
65,41 Josef Eriksson -891 Sandviken 8. 8 MS
60,04 Sven Lundgren -01 Gvle 8 MS
54,30 Gunnar Eriksson Korsns 2. 8
53,88 Albert Nordin Gvle 6
53,66 Gsta Ljungberg -02 Gvle 6 MS
53,52 Frank Olsson -897 Gvle 11. 6 MS
52,66 Henry Svensson -893 Korsns 2. 8 MS
52,13 B. Pettersson Gvle 11. 6
Viktkastning (25 kg)
07,70 Josef Eriksson -891 Gvle 5 MS
06,76 Frank Olsson -897 Gvle 8 MS
05,68 Albert Nordin Gvle 6
05,65 S. Lf Gvle 6
Slggkastning - MS (7,26 kg)
32,13 Josef Eriksson -891 Sandviken 8. 8 MS
27,18 Henry Svensson -893 Gvle 8 MS
20,37 Albert Nordin Gvle 6
19,87 E. Sandberg Gvle 6
Spjutkastning - MS (800 g)
51,74 Ivar Carlsson -897 Skutskr 14. 6 MS
43,67 Sven Lundgren -01 Gvle 18. 6 MS
41,82 Einar Widercreutz -894 Gvle 17. 7 MS
40,68 Oskar Bjrk -01 Gvle 18. 6 MS
38,39 Nils Eriksson "jun"
37,85 Gsta Ahrnberg -07 P18
37,79 Sven Hellstrm -08 P17
35,08 Eric Nilsson -899 Gvle 17. 7 MS
Spjutkastning - sammanlagt v + h
82,41 Ivar Carlsson -897 Sandviken 9. 8 MS
76,93 Frank Olsson -897 Gvle 16. 6 MS
74,03 Sven Lundgren -01 Korsns 2. 8 MS
68,22 Einar Widercreutz -894 Gvle 16. 6 MS
Femkamp - MS
3125,345 Sven Lundgren -01 Gvle 18. 6 MS
(5,68 - 43,67 - 24,1m - 32,85 - 4.27,3m)
2643,090 Oskar Bjrk -01 Gvle 18. 6 MS
(6,05 - 40,68 - 25,0m - 28,89 - 5.07,5m)
Tiokamp - MS
6250,010 Sven Lundgren -01 Gvle 17. 7 MS
(11,7m-6,07-09,76-1,60-54,3m-16,5m-32,25-3,00-42,84-4.32,9m)
5237,170 Einar Widercreutz -894 Gvle 17. 7 MS
(12,3m-5,70-09,24-1,55-58,6m-20,3m-27,48-3,30-41,82-4.53,3m)
4371,780 Eric Nilsson -899 Gvle 17. 7 MS
(12,1m-5,46-07,97-1,55-57,3m-20,8m-29,29-3,40-35,08-brt)
4 x 100 meter
47,5m LAG OKNT
Korsns 2. 8
49,0m LAG OKNT
"PB" Gvle 27. 9 "PB"
10 x 100 meter
2.05,5m LAG OKNT
Gvle 11. 6
Stafett 1000 meter (400 + 300 + 200 + 100 m)
2.16,2m LAG OKNT
Tierp 30. 8 "jun"
2.18,9m LAG OKNT
Sandviken 30. 9 "jun"
Stafett 3000 meter (1500 + 800 + 400 + 200 + 100 m)
8.03,2m LAG OKNT
Skutskr 14. 6
4 x 1500 meter
17.50,4m (Hugo Fredn - oknd - Sven Lundgren - Josef Ternstrm
Gvle 16. 7