GEFLE IDROTTSFÖRENING
MÄSTERSKAPSPLACERINGAR,
INTERNATIONELL
REPRESENTATION M M 2009
anm: *) = resultat
från försök, semifinal eller kval. Beräknad placering.
Veteran-SM
inomhus, Huddinge 14-15 februari
M50 Höjd 1:a Stefan Fougman 1,76
M35 400 m 2:a Niklas Konstenius 53,91
M35 Stav 2:a Fred Stenberg 2,80
M35 Kula 2:a Fred Stenberg 13,24
M50 Stav 2:a Toni Lindkvist 2,50
Inomhus-SM,
Bollnäs 28 februari – 1 mars
MS Vikt 1:a Robert Alneroth 18,51
KS Tresteg 1:a Angelica Ström 13,11
MS 800 m 5:a Johan Walldén (fö 1.54,58) 1.55,25
KS Vikt 5:a Madelen Fahlstedt 15,17
MS 4 x 200 m 6:a GEFLE IF: Klas Linderheim – Erik Gerdin –
Mikael Brinnen – Oskar Borbos 1.33,60
KS Kula 10:a Annika Petersson 11,94
KS Stav 11:a Anna Juggas Öberg 3,35
Junior- och
Ungdoms-SM inomhus 17-22 år, Göteborg 7-8 mars
K22 Stav 4:a Sophie Lewin 2,94
M22 1500 m 5:a Johan Walldén 3.57,25
F19 60 m 5:a Petra Larsson (fö 7,74) 7,79
P17 Tresteg 6:a Martin Mohebbi 13,23
M22 Tresteg 8:a Mikael Brinnen 13,46
P19 400 m 8:a* Oskar Borbos (fö 51,33) (sf) 51,86
P17 60 m 9:a* Klas Linderheim (fö) 7,28
P17 60 m häck 9:a* Martin Mohebbi (fö) 8,50
F17 Kula 10:a Anna Juggas Öberg 11,89
F17 1500 m 10:a* Stina E Jansson (fö) 5.00,31
F19 Tresteg 12:a Sofie Leima 10,76
Ungdoms-SM
inomhus, Borås 7-8 mars
P16 Längd 2:a Niclas Rickardsson 6,25
P16 60 m häck 3:a Niclas Rickardsson (fö 8,53) 8,58
F15 60 m häck 3:a Josefin Palm (semi 9,00) 9,01
F15 Höjd 3:a Emmy Olson 1,65
P16 Tresteg 4:a Niclas Rickardsson 12,79
F16 Höjd 4:a Caroline Andersson 1,64
F15 Längd 4:a Josefin Palm 5,40
F15 1000 m 9:a* Moa Enmark (fö) 3.11,39
F15 Kula 12:a Freja Liljedahl 10,89
SM-JSM-USM-VSM i
Terräng, Stockholm 25-26 april
F15 4000 m 3:a Moa Enmark 15.24
M22 6000 m 12:a Markus Liwing 19.15
Lag-SM-semifinal.
Jönköping 21 maj
KS Lag 1:a Gefle IF 81 p
2:a IK Hakarpspojkarna 63 p
3:a Mölndals AIK 63 p
Gefle IF:s Lag: Caroline Andersson - Sofie Erenlöf - Madeleine Eriksson – Madelen Fahlstedt - Nina Gudmundsson – Anna Juggas Öberg – Petra Larsson – Elin Martinsson –
Annika Petersson – Elin Pöllä – Linda Segerlind - Angelica Ström – Tove Wettergren –
Matilda Åström
Stafett-SM,
Karlstad 23-24 maj
F15 3 x 800 m 1:a GEFLE IF (Stina M Jansson –
Moa
Enmark – Betty Strandberg) 7.03,18
M22 4 x 400 m 2:a GEFLE IF (Oskar Borbos – Andreas
Romin –
Markus
Liwing – Johan Walldén) 3.24,09
M22 3 x 800 m 4:a GEFLE IF (Andreas Efverström –
Markus Liwing – Johan Walldén) 5.58,63
Nordeakampen,
14-15 år, kvalmatch. Norrtälje 30 maj
F15 Lag 1:a Gefle IF 13 134 p
2:a Falu IK 12 023 p
Gefle IF:s Lag: Denise Eriksson - Stina M Jansson – Freja Liljedahl – Sofia Nilsson - Emmy Olson – Ditte Skalk - Sandra Törnros – Matilda Åström
Veteran-SM
Kastfemkamp, Nyköping 6 juni
M35 Kastfemkamp 2:a Fred Stenberg 2.437 p
(27,60 – 12,37 – 34,12 – 44,11 – 09,20)
(Slä – Ku – Di – Spj – Vi)
Norrländska
Mästerskapen Senior - 15 år, Sundsvall 13-14 juni
Medaljörer från Gefle IF var:
P17 110 m häck 1:a Niclas Rickardsson 15,80
P17 Längd 1:a Niclas Rickardsson 6,47
P17 Tresteg 1:a Niclas Rickardsson 13,03
P17 Kula 1:a Niclas Rickardsson 12,99
P17 Spjut 1:a Niclas Rickardsson 43,55
F17 100 m 1:a Madeleine Eriksson 13,09
F15 Slägga 1:a Freja Liljedahl 43,81
F17 100 m häck 2:a Madeleine Eriksson 15,31
F17 Längd 2:a Madeleine Eriksson 5,18
F15 Kula 2:a Freja Liljedahl 10,31
F15 Slägga 2:a Ida Rosén 40,61
Svealandsserien,
Final. Stockholm/Sätra 14 juni
MS Lag 1:a Gefle IF 126 p
2:a KFUM Örebro 114 p
3:a Rånäs 4H 104 p
Gefle IF:s Lag: Robert Alneroth - Oskar Borbos – Mikael Brinnen – Rasmus Ersson –
Johan Fougman - Erik Gerdin – Markus Liwing – Fredrik Persson – Guido Ripke –
Andreas Romin – Fred Stenberg – Kevin Vaseghi - Johan Walldén
KS Lag 1:a Hammarby IF 105,5 p
2:a Gefle
IF, Lag 2 94,5
p
3:a Turebergs FK 76 p
Gefle IF:s Lag: Moa Enmark – Denise Eriksson - Linda Frödin-Glad – Jennifer Höglund –
Stina E Jansson – Stina M Jansson – Eleonore Larsson – Freja Liljedahl - Sofia Nilsson – Emmy Olson - Sandra Törnros – Julia Wigren
Nordiska
Veteranmästerskapen, Huddinge 26-28 juni
M35 Kula 2:a Fred Stenberg 12,43
Lag-SM Final. Stockholm/S 1 juli
KS Lag 1:a Ullevi FK 72,5 p
2:a Spårvägens FK 70 p
3:a Hässelby SK 66 p
6:a Gefle IF 44,5 p
Gefle IF:s Lag: Caroline Andersson - Sofie Erenlöf – Denise Eriksson - Madeleine Eriksson – Madelen Fahlstedt - Nina Gudmundsson – Stina E Jansson - Anna Juggas Öberg –
Petra Larsson – Josefin Palm – Annika Petersson – Linda Segerlind - Angelica Ström –
Sandra Törnros - Julia Wigren – Matilda Åström
Stora Veteran-VM,
Lahti, FIN 28 juli – 8 augusti
M40 Kula 4:a Anders Larsson 15,29
Stora SM, Malmö
(Malmö Stadion) 1-3 augusti
KS Spjut 1:a Annika Petersson 56,15
KS Tresteg 1:a Angelica Ström 13,31
MS 1500 m 3:a Johan Walldén 3.47,75
MS 800 m 4:a Johan Walldén (fö 1.51,47) 1.52,06
MS Slägga 6:a Robert Alneroth 61,90
MS 400 m häck 8:a Rasmus Ersson 55,05
MS Längd 10:a Fredrik Persson 6,96
KS Slägga 12:a Madelen Fahlstedt 50,16
KS 100 m 12:a* Petra Larsson (fö) 12,32
Junior-SM 17-22 år, Karlskrona 14-16 augusti
M22 1500 m 1:a Johan Walldén 4.04,25
M22 2000 m hinder 2:a Markus Liwing 5.56,92
F19 100 meter 2:a Petra Larsson 12,03
F17 1500 m hinder 2:a Stina E Jansson 5.12,10
P19 300 m häck 4:a Rasmus Ersson 38,92
F19 200 meter 4:a Petra Larsson 24,71
P19 400 m 5:a Oskar Borbos 49,64
F19 Slägga 5:a Jennifer Höglund 48,74
P17 Tresteg 6:a Martin Mohebbi 13,32
F17 800 m 6:a Stina E Jansson (fö 2.19,29) 2.19,71
F19 Tresteg 8:a Sofie Leima 11,14
P17 300 m häck 8:a* Erik Gerdin (fö) 42,83
P19 800 m 10:a* Andreas Efverström (fö) 1.59,98
P17 110 m häck 12:a* Martin Mohebbi (fö) 15,93
Ungdoms-SM 15-16
år, Växjö 14-16 augusti
P16 Tresteg 1:a Niclas Rickardsson 13,29
F15 Slägga 1:a Freja Liljedahl 48,96
P16 Längd 2:a Niclas Rickardsson 6,54
F15 1500 m hinder 2:a Moa Enmark 5.24,32
F15 Slägga 2:a Madelene Östblom 48,55
P16 110 m häck 3:a Niclas Rickardsson (fö 15,12) 15,31
F16 Höjd 3:a Caroline Andersson 1,67
F15 Höjd 3:a Emmy Olson 1,66
F15 Längd 3:a Josefin Palm 5,54
F15 Slägga 3:a Ida Rosén 46,08
F16 Höjd 4:a Julia Wigren 1,67
F15 2000 m 4:a Moa Enmark 7.03,38
F16 100m 6:a Madeleine Eriksson (semi 12,65) 12,83
F16 100m häck 6:a Madeleine Eriksson (fö 15,03) 15,21
F16 Längd 6:a Julia Wigren 5,57
F15 Diskus 8:a Freja Liljedahl 34,34
F15 100 m 8:a* Josefin Palm (semi 12,56) bröt Fi
F15 80 m häck 9:a* Emmy Olson (fö) 12,40
F15 300 m häck 9:a* Stina M Jansson (fö) 47,78
F15 Diskus 10:a Madelene Östblom 33,03
F16 Längd 11:a Madeleine Eriksson (kval 5,33) 5,04
F15 300 m 12:a* Stina M Jansson (fö) 43,28
Stora Veteran-SM,
Norrtälje 21-23 augusti
M35 Höjd 1:a Ruben Kiefer 1,90
M35 Kula 2:a Fred Stenberg 12,80
M50 Stav 2:a Toni Lindkvist 2,20
M35 Vikt (15,88 kg) 3:a Fred Stenberg 10,19
M35 Spjut 4:a Fred Stenberg 40,63
M35 Diskus 5:a Fred Stenberg 34,32
M55 Diskus 5:a Pentti Kuusisto 32,34
M55 Kula 6:a Pentti Kuusisto 9,78
Nordiska
Juniorlandskampen U20 (18-19 år), Vaasa, FIN 22-23 augusti
F19 4 x 100 m 1:a Petra Larsson 46,07
P19 400 m häck 5:a Rasmus Ersson 55,76
F19 100 m 6:a Petra Larsson 12,49
Lag-USM 15-17 år, Falun 23 augusti
PF17 Lag 1:a Huddinge AIS 127,5 p
2:a Ullevi
FK 115
p
3:a IK
Ymer 112
p
4:a Gefle IF 110 p
Gefle IF:s
Lag: Anders Brook – Erik Gerdin -
Martin Mohebbi – Filip Regnander –
Niclas Rickardsson - Kevin Vaseghi
Caroline Andersson – Moa Enmark -
Madeleine Eriksson – Stina E Jansson –
Stina M Jansson – Freja Liljedahl – Emmy Olson – Josefin Palm - Julia Wigren
Nordeakampen,
14-15 år, Final. Göteborg/S 28-30 augusti
F15 Lag 1:a Ullevi FK 14 030 p
2:a IFK Växjö 13 837 p
3:a Gefle
IF 13
448 p
Gefle IF:s Lag: Denise Eriksson - Freja Liljedahl – Sofia Nilsson - Emmy Olson –
Josefin Palm - Betty Strandberg - Sandra Törnros – Matilda Åström
Landskamp
Finland-Sverige för seniorer och 17-åringar, Göteborg/U 29-30 augusti
MS 800 m 4:a Johan Walldén 1.48,59
MS 1500 m 4:a Johan Walldén 4.22,25
KS Spjut 2:a Annika Petersson 55,91
KS Tresteg 5:a Angelica Ström 12,82
F17 1500 m hinder 3:a Stina E Jansson 5.08,02
SM-JSM-USM
Mångkamp, Eskilstuna 5-6 september
P16 Tiokamp 2:a Niclas Rickardsson 6.112 p
(15,38 – 36,64 – 3,36 –
49,70 – 38,70 – 12,25 – 6,11 – 12,72 – 1,73 – 3.08,02)
Skol-SM, Västerås
11-13 september
P16 110 m häck 1:a Niclas Rickardsson 14,82
P16 Tresteg 1:a Niclas Rickardsson 13,19
F15 Slägga 1:a Freja Liljedahl 49,58
F15 4 x 100 m 1:a Solängen = GIF: Alexandra Bartee – Sofia
Nilsson – Ditte Skalk – Sandra Törnros
50,57
P16 Längd 2:a Niclas Rickardsson 6,38
F15 Slägga 2:a Madelene Östblom 47,16
F18 4 x 100 m Gymn 2:a Borgis = VAIF/GIF: Julia Wigren
– Madeleine
Nilsson – Madeleine Eriksson – Malin Lindblom
48,80
P18 800 m 3:a Andreas Efverström 1.59,53
F15 Slägga 3:a Ida Rosén 45,59
F15 4 x 100 m 3:a Solängen = GIF/VAIF: Madelene Östblom – Denise
Eriksson – Anna Johansson – Malin Nilsson
54,28
F16 Höjd 4:a Julia Wigren 1,64
F15 Längd 4:a Josefin
Palm 5,36
F15 100 m 5:a Josefin
Palm (fö 13,00)
13,11
P17 Längd 6:a Erik
Gerdin 6,35
P17 Tresteg 6:a Martin
Mohebbi 13,10
F16 Längd 6:a Julia
Wigren 5,46
F15 300 m 6:a Stina
M Jansson (fö 44,09)
44,67
F15 Diskus 6:a Madelene
Östblom 37,24
P17 300 m häck 6:a* Erik Gerdin (fö
42,89) ej start Final
F17 300 m häck 6:a* Emma Öhman (fö
47,59) ej start Final
F16 100 m häck 7:a Madeleine Eriksson 15,20
F15 Diskus 7:a Freja Liljedahl 34,98
P18 400 m 7:a* Andreas Efverström (fö) 53,21
P17 Höjd 8:a Martin Mohebbi 1,77
P17 Slägga 8:a Martin Mohebbi 32,58
F16 Höjd 8:a Caroline Andersson 1,58
F15 80 m häck 8:a Josefin Palm (fö 12,25) 12,80
F15 300 m häck 8:a* Stina M Jansson (fö) 47,91
F16 100 m 9:a* Madeleine Eriksson (semi) 12,61
P16 Diskus 10:a Niclas Rickardsson 35,33
P15 Spjut 10:a Fredrik Lundgren 39,50
P17 Diskus 11:a Martin Mohebbi 26,22
P17 Längd 12:a Martin Mohebbi 6,05
P17 Spjut 12:a Martin Mohebbi 41,94