ÅRSBÄSTA 2002 UTOMHUS - GEFLE IF FRIIDROTT
MÄN SENIORER - P15
100 meter
10,74 +2,0 Robert Fält 770104 1 h2 Västerås 20. 6 1083-95 MS
10,81 +1,6 Joakim Lundqvist 810329 1 X Gävle 18. 6 1089-99 M22
11,19 +0,5 Henrik Sahlström 771026 3 A Gävle 18. 6 + MS
11,25 -0,1 Andreas Jansson 830420 4 19 Sollentuna 2. 6 1111-01 P19
11,27 +1,6 Ulf Hedberg 800120 3 X Gävle 18. 6 1097-99 M22
11,32 +1,6 Brian Sulusi-Sjö 771209 4 X Gävle 18. 6 + MS
11,48 -0,3 Patrik Melin 710510 dec Aalborg, DEN 27. 7 1126-98 MS
11,55 -3,2 Michael Matton 740620 2 Enskede 25. 5 1067-98 MS
11,57 +2,0 Ruben Kiefer 740914 dec Gävle 21. 9 1110-97 MS
11,80 +2,0 Fredrik Ekstrand 790325 dec Gävle 21. 9 1154-97 MS
11,94 -0,8 Erik Bäck 830513 dec 19 Lerum 19. 5 1168-01 P19
12,05 +1,4 Mikael Fransson 831112 dec Gävle 21. 9 1255-99 P19
12,10 +0,4 Fredrik Persson 860114 4 17 h1 Gävle 20. 7 1256-01 P17
12,45 -1,4 John van Leer 830112 dec 19 Enkåping 6. 7 1229-01 P19
12,55 +0,52 Erik  Jakobsson 880126 1 14 Skellefteå 7. 9 0 P15
12,70 +1,3 Filip Almgren 840901 3 17* Gävle 7. 5 1255-01 P19
13,41 OK Fredrik Eriksson 87 3 15 Järvsö 15. 9 0 P15
13,48 +1,1 Daniel J Persson 880926 2 14 Gävle 7. 5 0 P15
13,87 +1,3 Sebastian Brink 860925 4 17 Gävle 7. 5 1330-01 P17
13,97 +0,7 Pär Stånggren 860828 4 17 Gävle 21. 5 0 P17
14,01 +2,0 Mikael Nyman 761006 dec Gävle 21. 9 0 MS
14,16 0,0 Daniel L Persson 881201 2 14 Gävle 20. 8 0 P15
14,21 +0,52 Adrian Larsson 880319 8 14 Skellefteå 7. 9 0 P15
14,66 +1,1 Emil Söderström 880101 4 14 Gävle 21. 5 0 P15
15,05 -0,6 Martin Emretsson 880521 6 14 Uppsala 29. 6 0 P15
16,11 -0,7 Stefan Larsson 580401 7 Gävle 28. 8 ? M40
Medvind
11,69 +3,48 w Erik Bäck 830513 2 Gävle 31. 8 1168-01 P19
13,23 +4,16 w Fredrik  Eriksson 87 2 15 Gävle 31. 8 0 P15
Manuella tider
11,5m OK Michael Railsback 841016 dec 18 Crete, NE, USA 15. 6 + P19
200 meter
22,16 -2,2 Brian Sulusi-Sjö 771209 3 Eskilstuna 8. 6 2261-97 MS
22,25 +1,2 Joakim Lundqvist 810329 3 h3 Göteborg/U/U 7. 7 2221-98 M22
22,94 -1,5 Andreas Jansson 830420 2 A Gävle 24. 6 2263-00 P19
22,99 -2,64 Björn Engström 750407 2 A Gävle 7. 8 2204-98 MS
23,50 +0,9 Patrik Melin 710510 6 h2 Sollentuna 1. 6 2287-98 MS
23,88 -0,6 Erik  Bäck 830513 5 19 h2 Sollentuna 1. 6 2369-01 P19
24,41 -1,0 David Schilling 790125 2 B Gävle 24. 6 2645-96 MS
24,49 -2,64 Fredrik Ekstrand 790325 5 A Gävle 7. 8 2338-95 MS
25,24 -2,2 Fredrik Persson 860114 3 17 Bollnäs 13. 7 2610-01 P17
26,28 +1,71 Johan Norberg 611008 3 Gävle 1. 9 2509-92 M40
26,30 +1,71 Erik Jakobsson 880126 1 15 Gävle 1. 9 2912-01 P15
27,99 +0,5 Magnus Söderström 890823 2 13 C Göteborg/U/U 7. 7 0 P13
29,58 -0,9 Mattias Söderström 890509 5 13 Bollnäs 13. 7 0 P13
Inomhus
26,71 Filip Almgren 840901 3 C Bollnäs 2. 2 2723i-00 P19
38,32 Martin Maxe 910506 3 11 B Bollnäs 9. 3 0 P11
300 meter
36,0m+ Björn Engström 750407 + A Enskede 11. 6 348m+-98 MS
37,75 Patrik Melin 710510 1 Gävle 29. 5 3818-93 MS
38,29 Erik  Bäck 830513 3 Gävle 29. 5 3706-01 P19
40,42 Fredrik Persson 860114 dec 17 Karlskrona 7. 9 0 P17
43,56 Erik  Jakobsson 880126 3 15 Bollnäs 13. 7 0 P15
45,28 Magnus Risberg 711201 5 Gävle 29. 5 0 MS
400 meter (med alla resultat under 70,00)
50,90 Björn Engström 750407 5 A Enskede 11. 6 4728-98 MS
50,95 Fredrik Ekstrand 790325 2 B Västerås 28. 7 5057-97 MS
52,59 Patrik Melin 710510 dec Aalborg, DEN 27. 7 5131-01 MS
52,66 Erik  Bäck 830513 dec 19 Karlskrona 6. 9 5275-01 P19
53,51 Ruben Kiefer 740914 dec Gävle 21. 9 5176-98 MS
53,80 Andreas Jansson 830420 4 19 B Gävle 21. 7 5392-00 P19
54,1m Michael Railsback 841016 dec 18 Crete, NE, USA 15. 6 + P19
55,84 John van Leer 830112 dec 19 Enkåping 6. 7 0 P19
58,40 Johan Norberg 611008 5 Gävle 12. 5 5392-95 M40
63,22 Magnus Risberg 711201 6 Gävle 12. 8 0 MS
66,06 Mikael Nyman 761006 dec Gävle 21. 9 0 MS
600 meter (med alla resultat under 1.50,00)
1.30,7m Johan Norberg 611008 3 Sundsvall 17. 7 12955-97 M40
1.38,69 Magnus Risberg 711201 4 A Gävle 29. 5 0 MS
1.41,74 Mathias Erkkilä 890607 2 13 Skellefteå 7. 9 0 P13
1.41,93 Fredrik Lax 690306 5 A Gävle 29. 5 14034-98 MS
1.46,71 Markus Liwing 891129 4 13 Skellefteå 7. 9 0 P13
Inomhus
1.43,79 Brazer Bozlak 890225 1 13 Sätra 10. 2 0 P13
800 meter (med alla resultat under 2.30,00)
1.58,53 Johan Walldén 870424 1 15 Stockholm/S 14. 9 20560-01 P15
2.04,20 Fredrik Ekstrand 790325 1 Gävle 24. 6 2127m-95 MS
2.05,98 Johan Norberg 611008 4 40 h4 Potsdam, GER 22. 8 15783-88 M40
2.09,88 Stefan Pers  850204 9 17 Gävle 21. 7 21730-01 P17
2.20,5m Fredrik Persson 860114 2 17 Hofors 28. 5 22467-01 P17
2.20,85 Fredrik Lax 690306 6 Gävle 24. 6 21184-97 MS
2.25,56 Mathias Erkkilä 890607 1 13 Gävle 1. 9 23540-01 P13
2.29,26 Markus Liwing 891129 2 13 Gävle 1. 9 0 P13
2.31,39 Martin Emretsson 880521 9 14 Skellefteå 7. 9 24524-01 P15
2.40,35 Daniel L Persson 881201 oct 15 Gävle 22. 9 0 P15
2.41,6m Daniel J Persson 880926 3 14 Sandviken 3. 9 2459m-01 P15
2.48,9m Erik Jakobsson 880126 2 14 Hofors 28. 5 2460m-01 P15
2.52,8m Sebastian Brink 860925 2 17 Valbo 13. 8 2430m-01 P17
Inomhus
2.33,44 Carl Lemoine 870828 5 15 Falun 17. 3 2346mi-01 P15
1000 meter (med alla resultat under 3.05,00)
2.45,20 Johan  Norberg 611008 2 Gävle 26. 6 23912-86 M40
2.57,56 Stefan Pers 850204 3 Gävle 26. 6 0 P17
3.01,47 Fredrik Lax 690306 5 Gävle 26. 6 25943-01 MS
3.07,47 Fredrik Persson 860114 dec 17 Gävle 22. 9 0 P17
Inomhus
2.38,93 Johan Walldén 870424 1 15 Västerås 10. 3 24872u-01 P15
2.54,06 Erik Bäck 830513 hep 19 Sätra 3. 3 25638i-01 P19
3.10,24 John van Leer 830112 hep 19 Sätra 3. 3 25993i-01 P19
1500 meter
4.09,59 Johan Norberg 611008 8 h2 Gävle 17. 8 40137-88 M40
4.12,23 Johan Walldén 870424 1 Gävle 12. 8 42398-01 P15
4.21,23 Martin Hedlund 770822 5 Gävle 12. 8 41443-01 MS
4.23,58 Magnus Risberg 711201 6 Gävle 12. 8 41577-96 MS
4.42,57 Erik  Bäck 830513 dec 19 Karlskrona 7. 9 44069-01 P19
4.43,35 Fredrik Lax 690306 3 Gävle 12. 5 43457-97 MS
4.54,15 Mathias Erkkilä 890607 1 13 Gävle 31. 8 0 P13
4.54,85 John van Leer 830112 dec 19 Enköping 7. 7 5104m-00 P19
4.56,59 Markus Liwing 891129 2 13 Gävle 31. 8 0 P13
5.01,26 Fredrik Ekstrand 790325 dec Gävle 22. 9 50103-97 MS
5.02,07 Patrik Melin 710510 dec Aalborg, DEN 28. 7 44828-91 MS
5.07,34 John Dahlgren 900227 3 13 Gävle 21. 7 0 P13
5.21,27 Ruben Kiefer 740914 dec Gävle 22. 9 451xx-98 MS
5.35,3m Michael Railsback 841016 dec 18 Crete, NE, USA 16. 6 ? P19
5.53,83 Mikael Nyman 761006 dec Gävle 22. 9 0 MS
Inomhus
4.20,60 Magnus Risberg 711201 2 Bollnäs 2. 2 41577-96 MS
1 Mile (1609 meter)
4.51,61 Johan  Norberg 611008 2 A Gävle 15. 5 42541-88 M40
5.08,01 Fredrik  Lax 690306 5 A Gävle 15. 5 51274-01 MS
2000 meter
5.51,78 Johan Walldén 870424 2 15 A Göteborg/U/U 7. 7 60236-01 P15
5.58,15 Magnus Risberg 711201 1 A Gävle 5. 6 6006m-00 MS
5.59,0m Johan Norberg 611008 2 Sandviken 3. 9 54410-87 M40
6.40,69 Fredrik Lax 690306 5 A Gävle 5. 6 6443m-01 MS
7.36,22 Markus Liwing 891129 1 15 Järvsö 15. 9 0 P13
3000 meter
9.14,80 Magnus Risberg 711201 10 Sollentuna 1. 6 85521-99 MS
9.20,6m+ Johan  Norberg 611008 + Gävle 18. 9 8591m-87 M40
9.37,91 Martin Hedlund 770822 11 Gävle 19. 7 91792-00 MS
10.26,71 Fredrik Lax 690306 17 Gävle 19. 7 101754-91 MS
11.15,7m+ Carl Lemoine 870828 + Gävle 18. 9 0 P15
Inomhus
10.21,14 Fredrik Lax 690306 6 Bollnäs 13. 1 101831i-97 MS
2 Miles (3218 meter)
9.57,95 Johan  Norberg 611008 1 Gävle 18. 9 95925-01 M40
11.58,68 Carl Lemoine 870828 7 Gävle 18. 9 0 P15
5000 meter
16.10,33 Magnus Risberg 711201 4 Enskede 25. 5 153665-99 MS
16.48,2m+ Johan Norberg 611008 + Gävle 29. 9 15512m-88 M40
18.00,56 Fredrik Lax 690306 7 Gävle 29. 5 175431-93 MS
18.04,75 Jan Eriksson 600124 6 Gävle 18. 6 ? M40
20.29,03 Magnus Odén 520326 18 Gävle 29. 5 0 M50
10000 meter
34.02,72 Johan Norberg 611008 1 Gävle 29. 9 33516m-90 M40
41.47,17 Fredrik Lax 690306 4 Gävle 29. 9 360960-90 M40
Halvmaraton
Inga resultat noterade under 2002 av aktiva frön Gefle IF
Maraton
2.56.00 Johan Norberg 611008 17 Borlänge 2. 11 25706-90 M40
4.15.37 Stefan  Smedberg 57 4034 Stockholm 8. 6 ? M45
MS 3000 meter hinder
10.04,76 Johan Norberg 611008 5 40 Potsdam, GER 25. 8 94065-88 M40
10.05,97 Martin Hedlund 770822 1 Gävle 7. 8 95858-01 MS
12.39,30 Fredrik Lax 690306 3 Gävle 7. 8 122731-98 MS
P15 100 meter häck (84 cm)
16,73 +0,79 Erik  Jakobsson 880126 1 14 Skellefteå 8. 9 0 P15
17,59 +0,5 Daniel J Persson 880926 2 14 Gävle 27. 8 0 P15
18,19 +0,5 Daniel L Persson 881201 3 14 Gävle 27. 8 0 P15
MS 110 meter häck (106,7 cm)
15,33 +0,9 Joakim Lundqvist 810329 4 h2 Göteborg/U 7. 7 1534-98 M22
15,35 +1,36 Patrik Melin 710510 1 Gävle 1. 9 1479-99 MS
16,57 +1,1 Ruben Kiefer 740914 dec Gävle 22. 9 1571-98 MS
17,10 0,0 Fredrik Ekstrand 790325 dec Gävle 22. 9 0 MS
19,24 -0,71 Fredrik Burman 730302 2 Gävle 12. 8 1524-91 MS
19,75 -0,71 Guido Ripke 711208 3 Gävle 12. 8 1517-95 MS
25,26 -1,0 Mikael Nyman 761006 dec Gävle 22. 9 0 MS
P19 110 meter häck (100 cm)
15,89 +1,76 Erik  Bäck 830513 dec 19 Karlskrona 7. 9 1585-01 P19
16,84 -1,3 John van Leer 830112 6 19 Gävle 21. 7 1749-00 P19
Medvind
16,69 +2,6 w John van Leer 830112 4 19 Västerås 26. 7 1692w-01 P19
P18 110 meter häck (99,1 cm - USA / High School)
14,65 Michael Railsback 841016 1 18 Lincoln, Ne., USA 20. 7 + P19
P17 110 meter häck (91,4 cm)
16,17 -1,6 Gustav Allvin 850107 dec 17 Gävle 21. 9 1707-01 P17
17,27 +1,36 Fredrik Persson 860114 3 17 Gävle 1. 9 1869-01 P17
21,41 -0,4 Sebastian Brink 860925 4 16 Gävle 14. 5 2133-01 P17
Manuell tid
17,2m +1,05 Fredrik Persson 860114 2 17 Söderhamn 14. 7 1869-01 P17
MS 200 meter häck (76,2 cm) (med alla resultat)
32,95 OK Magnus Söderström 890823 1 13 Järvsö 15. 9 0 P13
34,76 OK Daniel L Persson 881201 x 13 Järvsö 15. 9 0 P15
P19 300 meter häck (91,4 cm)
40,94 Erik Bäck 830513 4 19 h2 Sollentuna 3. 8 4036-00 P19
42,42 Michael Railsback 841016 6 18 h1 Omaha, Neb., USA 17. 5 + P19
Manuell tid
41,6m Michael Railsback 841016 3 18 Omaha, Neb., USA 9. 5 + P19
P17 300 meter häck (84 cm)
44,26 Gustav Allvin 850107 1 17 Gävle 31. 8 0 P17
45,19 Fredrik Persson 860114 7 16 Stockholm/S 15. 9 0 P17
55,75 Sebastian Brink 860925 3 17 Gävle 31. 8 0 P17
P15 300 meter häck (76,2 cm)
48,02 Erik Jakobsson 880126 1 15 Gävle 31. 8 0 P15
48,44 Daniel L Persson 881201 2 14 Skellefteå 7. 9 0 P15
MS 400 meter häck
52,91 Björn Engström 750407 4 Gävle 18. 8 MS
64,49 Johan Norberg 611008 1 40 Sundsvall 26. 7 6024-94 M40
Höjdhopp (med alla resultat över 1,50)
2,00 Ruben Kiefer 740914 1 Gävle 18. 6 218-97 MS
1,86 John van Leer 830112 5 19 Västerås 26. 7 195-01 P19
1,85 Michael Railsback 841016 dec 18 Crete, NE, USA 15. 6 188-01 P19
1,84 Patrik Melin 710510 dec Lerum 19. 5 200-99 MS
1,84 Stefan Fougman 560705 2 Gävle 18. 6 208-80 M45
1,81 Daniel Rosengren 780503 4 Gävle 18. 6 200-97 MS
1,78 Fredrik Persson 860114 6 17 Göteborg/U 5. 7 175-01 P17
1,77 Erik  Bäck 830513 dec 19 Karlskrona 6. 9 172-01 P19
1,70 Gustav Allvin 850107 6 Gävle 18. 6 174-01 P17
1,61 Mikael Fransson 831112 dec Gävle 21. 9 174-99 P19
1,61 Mikael Nyman 761006 dec Gävle 21. 9 0 MS
1,60 Daniel J Persson 880926 3 15 Kvarnsveden 15. 6 145-01 P15
1,58 Fredrik Ekstrand 790325 dec Gävle 21. 9 177-95 MS
1,54 Rasmus Ersson 900304 1 12 Järvsö 14. 9 146-01 P13
1,50 Erik Jakobsson 880126 2 14 Gävle 21. 5 136-01 P15
1,50 Mattias Söderström 890509 2 13 Kvarnsveden 15. 6 137-01 P13
1,40 Sebastian Brink 860925 4 17 Gävle 7. 5 155-01 P17
1,40 Daniel L Persson 881201 oct 15 Gävle 22. 9 0 P15
1,36 Martin Emretsson 880521 4 15 Järvsö 14. 9 121-01 P15
1,35 Emil Söderström 880101 3 14 Gävle 21. 5 135-01 P15
Utländsk medborgare vid tävling i hemlandet
2,01 Ruben Kiefer 740914 1 Frauenfeld, SUI 14. 9 218-97 MS
Inomhus
1,80 Erik Bäck 830513 2 Bollnäs 2. 2 165i-99 P19
1,44 Sebastian Brink 860925 3 17 Gävle 11. 3 155i-01 P17
Stavhopp (med alla resultat över 2,00)
4,85 Rickard Nygårds 730627 1 Kvarnsveden 15. 6 504-98 MS
4,58 Patrik Melin 710510 1 Gävle 12. 8 473-99 MS
4,05 Gustav Allvin 850107 1 Söderhamn 14. 7 376-01 P17
3,90 John van Leer 830112 2 Gävle 15. 5 365-00 P19
3,80 Erik  Bäck 830513 dec 19 Karlskrona 7. 9 374-01 P19
3,77 Fredrik Ekstrand 790325 dec Gävle 22. 9 404-97 MS
3,27 Fredrik Persson 860114 dec 17 Gävle 21. 9 308-01 P17
2,87 Ruben Kiefer 740914 dec Gävle 22. 9 - MS
2,85 Michael Railsback 841016 dec 18 Crete, NE, USA 16. 6 ? P19
2,60 Sebastian Brink 860925 3 17 Gävle 21. 5 270-01 P17
2,27 Daniel L Persson 881201 oct 15 Gävle 21. 9 0 P15
2,20 Mattias Söderström 890509 1 13 Gävle 1. 9 180-01 P13
2,17 Mikael Nyman 761006 dec Gävle 22. 9 0 MS
1,70 Erik Jakobsson 880126 1 14 Gävle 14. 5 200-01 P15
1,60 Emil Söderström 880101 2 14 Gävle 14. 5 0 P15
Inomhus
4,93 Rickard Nygårds 730627 13 Malmö/A 16. 2 500i-98 MS
2,72 Sebastian Brink 860925 4 19 Falun 14. 2 (270u-01) P17
Längdhopp (Plankmätning)
7,39 +0,1 Robert Fält 770104 1 Gävle 19. 7 756-96 MS
6,80 +0,3 Patrik Melin 710510 dec Aalborg, DEN 27. 7 702-94 MS
6,76 -0,6 Ruben Kiefer 740914 4 Göteborg/S 27. 8 740-98 MS
6,36 ? Michael Railsback 841016 3 18 Omaha, Ne., USA 22. 6 ? P19
6,30 +1,3 Fredrik Persson 860114 6 17 Gävle 20. 7 596-01 P17
6,24 +1,60 Erik Bäck 830513 2 Gävle 7. 8 649-01 P19
6,03 +0,5 John van Leer 830112 3 19 Gävle 20. 7 621-01 P19
5,56 +1,1 Fredrik Ekstrand 790325 dec Gävle 21. 9 628-95 MS
5,48 +1,55 Erik  Jakobsson 880126 1 14 Skellefteå 8. 9 0 P15
5,46 +1,89 Mikael Fransson 831112 2 Gävle 1. 9 531-99 P19
5,42 +0,65 Daniel J Persson 880926 2 14 Skellefteå 8. 9 0 P15
4,97 +0,37 Sebastian Brink 860925 3 17 Gävle 1. 9 519-01 P17
4,58 OK Emil Söderström 880101 6 14 Kvarnsveden 11. 8 0 P15
4,56 +0,99 Mattias Söderström 890509 + 15 Gävle 7. 8 0 P13
4,54 +0,6 Daniel L Persson 881201 oct 15 Gävle 22. 9 0 P15
4,53 +0,7 Mikael Nyman 761006 dec Gävle 21. 9 0 MS
4,36 OK Fredrik Eriksson 87 5 15 Järvsö 15. 9 0 P15
4,35 +1,56 Daniel Pettersson 891026 1 15 Gävle 12. 8 0 P13
4,27 OK Adrian Larsson 880319 5 14 Hofors 6. 8 0 P15
3,64 +1,29 Pontus Persson 910321 4 15 Gävle 7. 8 0 P11
Medvind
7,51 +2,3 w Robert Fält 770104 5 Gävle 17. 8 756-96 MS
4,68 +2,04 w Mattias Söderström 890509 3 15 Gävle 7. 8 0 P13
Inomhus
6,47 Erik Bäck 830513 hep 19 Sätra 2. 3 600i-00 P19
5,56 Filip Almgren 840901 2 19 Västerås 20. 1 556i-01 P19
4,73 Emil Söderström 880101 7 14 Sätra 10. 2 0 P15
4,53 Brazer Bozlak 890225 1 14 Gävle 20. 3 0 P13
4,23 Magnus Söderström 890823 4 14 Gävle 20. 3 0 P13
Trestegshopp (Plankmätning)
15,27 +1,1 Henrik Sahlström 771026 3 Gävle 18. 8 1550-99 MS
14,41 +0,6 Ruben Kiefer 740914 5 Ludvika 27. 6 1550-00 MS
13,57 +1,4 Fredrik Persson 860114 3 17 Huddinge 4. 8 1226-01 P17
13,52 ? Michael Railsback 841016 2 18 Omaha, Neb., USA 9. 5 + P19
12,70 +0,3 Gustav Allvin 850107 4 17 Stockholm/S 13. 9 1238-01 P17
12,61 +0,99 Thomas Persson 710630 1 Gävle 12. 8 1317-01 MS
12,34 +0,8 Filip Almgren 840901 2 19 Gävle 19. 7 1253-01 P19
11,49 OK Daniel J Persson 880926 1 14 Kvarnsveden 11. 8 0 P15
11,27 OK Guido Ripke 711208 3 Gävle 12. 8 1376-89 MS
11,15 OK Erik Jakobsson 880126 1 14 Gävle 20. 8 0 P15
10,49 OK Sebastian Brink 860925 4 17 Gävle 20. 8 1123-01 P17
09,93 OK Emil Söderström 880101 3 14 Kvarnsveden 11. 8 0 P15
09,68 OK Daniel L Persson 881201 4 15 Järvsö 14. 9 0 P15
08,69 OK Adrian Larsson 880319 4 14 Sandviken 4. 6 0 P15
Utländsk medborgare vid tävling i hemlandet
15,15 +0,4 Ruben Kiefer 740914 3 Colombier, SUI 6. 7 1550-00 MS
Medvind
15,43 +5,5 w Henrik Sahlström 771026 2 Mölndal 16. 6 1550-99 MS
11,25 +5,60 w Erik Jakobsson 880126 1 15 Gävle 31. 8 0 P15
10,07 +5,65 w Emil Söderström 880101 4 15 Gävle 31. 8 0 P15
Inomhus
14,50 Conny Malm  751010 9 Malmö/A 16. 2 1632i-97 MS
Kulstötning - MS (7,26 kg)
14,99 Anders Larsson 660228 2 Bollnäs 13. 7 1766-90 M35
14,59 Patrik Melin 710510 dec Aalborg, DEN 27. 7 1520-01 MS
11,36 Robert Alneroth 840605 com Gävle 13. 10 1077-01 P19
10,98 Anders Bergström 661021 3 Gävle 10. 8 1081-01 M35
10,96 Stefan Alneroth 810424 com Gävle 13. 10 1059-99 M22
10,63 Mikael Fransson 831112 dec Gävle 21. 9 0881-99 P19
10,62 Thomas Persson 710630 com Gävle 13. 10 1189-98 MS
10,62 Ruben Kiefer 740914 dec Gävle 21. 9 1214-98 MS
10,08 Rolf Skalk 561226 2 Gävle 18. 6 1108-99 M45
09,97 Guido Ripke 711208 com Gävle 12. 10 1124-99 MS
09,47 Fredrik Ekstrand 790325 dec Gävle 21. 9 0975-97 MS
08,88 Mathias Rosengren 730628 com Gävle 12. 10 0975-94 MS
08,31 Mikael Nyman 761006 dec Gävle 21. 9 0 MS
06,51 Mats Åkerlind 580115 com Gävle 13. 10 0846-80 M40
Inomhus
14,72 Patrik Melin 710607 hep Sätra 2. 3 1480i-00 MS
Kulstötning - M50 (6,0 kg)
11,32 Kalle Zerpe 521203 3 50 Sundsvall 26. 7 1342*-74 M50
*)=7,26-kg kula
Kulstötning - P19 (6,0 kg)
12,41 Robert Alneroth 840605 1 19 Bollnäs 11. 5 0 P19
11,74 Erik  Bäck 830513 dec 19 Enköping 6. 7 1177*-01 P19
10,99 Mikael Fransson 831112 1 19 Gävle 1. 9 0 P19
10,80 John van Leer 830112 dec 19 Enköping 6. 7 1014*-01 P19
Inomhus
12,16 Erik Bäck 830513 3 19 Sätra 9. 2 1166i-01* P19
11,29 John van Leer 830112 6 19 Sätra 3. 2 1096i-01* P19
Kulstötning - P18 (5,44 kg - Amerikansk High School-kula)
09,29 Michael Railsback 841016 dec 18 Crete, NE, USA 15. 6 ? P19
Kulstötning - P17 (5,0 kg)
12,05 Fredrik Persson 860114 7 17 Gävle 21. 7 0 P17
10,32 Sebastian Brink 860925 7 17 Valbo 13. 8 0897*-01 P17
*)=5,5-kg kula
Kulstötning - P15 (4,0 kg)
11,30 Daniel J Persson 880926 1 15 Gävle 1. 9 0901-01 P15
10,28 Fredrik Eriksson 87 7 15 Järvsö 14. 9 0 P15
09,95 Daniel L Persson 881201 2 14 Hofors 6. 8 0892-01 P15
09,56 Erik Jakobsson 880126 2 14 Sandviken 4. 6 0820-01 P15
07,58 Adrian Larsson 880319 9 15 Järvsö 14. 9 0582-01 P15
06,59 Emil Söderström 880101 4 15 Gävle 1. 9 0798-01 P15
Diskuskastning - MS (2 kg)
54,00 Anders Larsson 660228 1 Gävle 7. 8 5452-90 M35
48,37 Patrik Melin 710510 2 Gävle 20. 7 4866-99 MS
42,58 Robert Alneroth 840605 com Gävle 13. 10 3986-01 P19
37,16 Stefan Alneroth 810424 com Gävle 13. 10 3188-99 M22
36,08 Fredrik Burman 730302 5 Gävle 12. 8 4202-93 MS
32,97 Per-Gunnar Berglund 570912 4 45 Sundsvall 28. 7 4244-81 M45
31,65 Fredrik Ekstrand 790325 dec Gävle 22. 9 2740-97 MS
31,44 John van Leer 830112 2 Gävle 18. 6 3545-01 P19
30,68 Mikael Fransson 831112 dec Gävle 22. 9 2331-99 x P19
28,54 Ruben Kiefer 740914 dec Gävle 22. 9 2972-98 MS
28,48 Fredrik Persson 860114 6 Gävle 12. 8 0 P17
28,46 Rolf Skalk 561226 4 Gävle 18. 6 3059-99 M45
27,96 Jan Eriksson 600124 3 Gävle 31. 7 ? M40
24,90 Thomas Persson 710630 com Gävle 13. 10 2928-96 MS
24,40 Mathias Rosengren 730628 com Gävle 12. 10 2756-93 MS
20,69 Mikael Nyman 761006 dec Gävle 22. 9 0 MS
18,49 Mats Åkerlind 580115 com Gävle 12. 10 2468-80 M40
Diskuskastning - M50 (1,5 kg)
38,44 Kalle Zerpe 521203 5 50 Sundsvall 28. 7 4892*-74 M50
*)=2-kg diskus
Diskuskastning - P19 (1,75 kg)
43,93 Robert Alneroth 840605 1 19 Bollnäs 11. 5 4472-01 P19
38,53 John van Leer 830112 3 19 Gävle 20. 7 3834-01 P19
35,85 Erik Bäck 830513 4 19 Gävle 20. 7 3664-01 P19
34,83 Mikael Fransson 831112 1 19 Gävle 1. 9 0 P19
Diskuskastning - P18 (1,61 kg - Amerikansk High School-diskus)
27,35 Michael Railsback 841016 dec 18 Crete, NE, USA 16. 6 ? P19
Diskuskastning - P17 (1,5 kg)
34,73 Fredrik Persson 860114 2 17 Gävle 1. 9 3003-01 P17
29,28 Gustav Allvin 850107 dec 17 Gävle 21. 9 3070-01 P17
27,99 Sebastian Brink 860925 5 17 Gävle 20. 8 2344-01 P17
Diskuskastning - P15 (1,0 kg)
31,71 Daniel L Persson 881201 1 15 Gävle 1. 9 1765-01 P15
30,47 Daniel J Persson 880926 2 15 Gävle 1. 9 2162-01 P15
27,18 Erik Jakobsson 880126 1 14 Gävle 14. 5 1733-01 P15
17,78 Emil Söderström 880101 3 14 Gävle 14. 5 1712-01 P15
Släggkastning - MS (7,26 kg)
57,48 Stefan Alneroth 810424 1 22 Sollentuna 2. 8 5186-00 M22
56,70 Robert Alneroth 840605 6 Gävle 16. 8 4949-01 P19
52,24 Anders Bergström 661021 4 Gävle 12. 8 4582-01 M35
29,73 Jan Eriksson 600124 3 Gävle 31. 7 ? M40
29,35 Guido Ripke 711208 com Gävle 12. 10 3285-99 MS
25,38 Rolf Skalk 561226 com Gävle 13. 10 3284-99 M45
23,48 Mathias Rosengren 730628 com Gävle 12. 10 2354-95 MS
22,75 Thomas Persson 710630 com Gävle 13. 10 2645-99 MS
20,30 Mats Åkerlind 580115 com Gävle 13. 10 2452-80 M40
Släggkastning - P19 (6,25 kg) (Finsk släggvikt)
61,74 Robert Alneroth 840605 2 18 Esbo, FIN 24. 8 5495-01 P19
Släggkastning - P19 (6,0 kg)
63,63 Robert Alneroth 840605 1 18 Enskede 14. 9 5495*-01 P19
*)=6,25-kg slägga
Släggkastning - P17 (5,0 kg)
35,25 Fredrik Persson 860114 3 17 Gävle 31. 8 2346*-01 P17
19,14 Sebastian Brink 860925 4 17 Gävle 27. 8 1696*-01 P17
*)=5,5-kg slägga
Släggkastning - P15 (4,0 kg)
27,54 Daniel J Persson 880926 4 15 Järvsö 15. 9 0 P15
23,46 Daniel L Persson 881201 5 15 Järvsö 15. 9 2483-01 P15
22,78 Erik Jakobsson 880126 2 14 Gävle 27. 8 1465-01 P15
18,08 Adrian Larsson 880319 4 14 Gävle 27. 8 0778-01 P15
16,84 Emil Söderström 880101 5 14 Gävle 27. 8 1839-01 P15
Spjutkastning - MS/P19 (800 g)
63,35 Patrik Melin 710510 2 Enskede 25. 5 6910-99 MS
55,42 Fredrik Burman 730302 2 Gävle 24. 6 5822-90 MS
43,41 Magnus Jonsson 740307 6 Gävle 24. 6 4708-91 MS
42,54 John van Leer 830112 dec 19 Enköping 7. 7 4313-01 P19
41,25 Erik  Bäck 830513 dec 19 Enköping 7. 7 4132-01 P19
40,96 Robert Alneroth 840605 com Gävle 13. 10 3942-01 P19
40,47 Michael Railsback 841016 dec 18 Crete, NE, USA 16. 6 + P19
40,33 Guido Ripke 711208 com Gävle 12. 10 4430-90 MS
39,09 Fredrik Ekstrand 790325 dec Gävle 22. 9 4094-97 MS
36,37 Stefan Alneroth 810424 com Gävle 13. 10 3748-96 M22
34,84 Rolf Skalk 561226 com Gävle 13. 10 4186-99 M45
33,19 Ruben Kiefer 740914 dec Gävle 22. 9 3560-98 MS
31,96 Thomas Persson 710630 com Gävle 13. 10 3452-97 MS
27,15 Mathias Rosengren 730628 com Gävle 12. 10 3498-94 MS
25,08 Mikael Nyman 761006 dec Gävle 22. 9 0 MS
21,77 Mats Åkerlind 580115 com Gävle 12. 10 2722-89 M40
Spjutkastning - M50 (700 g)
40,67 Kalle Zerpe 521203 1 50 Sundsvall 27. 7 0 M50
Spjutkastning - P17 (700 g)
38,51 Fredrik Persson 860114 3 17 Gävle 29. 5 0 P17
Spjutkastning - P15 (600 g)
28,64 Daniel L Persson 881201 oct 15 Gävle 21. 9 1739-01 P15
28,06 Daniel J Persson 880926 2 15 Gävle 31. 8 2346-01 P15
28,04 Mathias  Erkkilä 890607 3 14 Riihimäki, FIN 21. 7 0 P13
25,35 Erik Jakobsson 880126 3 14 Kvarnsveden 11. 8 2117-01 P15
21,12 Emil Söderström 880101 2 14 Valbo 13. 8 1874-01 P15
16,81 Adrian Larsson 880319 5 15 Järvsö 15. 9 1575-01 P15
Castorama
2.628 Robert Alneroth 840605 1 Gävle 13. 10 2424-01 P19
(11,36 - 40,96 - 42,58 - 52,05)
1.842 Guido Ripke 711208 1 Gävle 12. 10 2006-99 MS
(09,97 - 40,33 - 27,29 - 29,35)
1.663 Rolf Skalk 561226 2 Gävle 13. 10 1985-99 M45
(09,38 - 34,84 - 28,37 - 25,38)
1.569 Thomas Persson 710630 3 Gävle 13. 10 1765-97 MS
(10,62 - 31,96 - 24,90 - 22,75)
1.359 Mathias Rosengren 730628 2 Gävle 12. 10 1544-93 MS
(08,88 - 27,15 - 24,40 - 23,48)
0.808 Mats Åkerlind 580115 4 Gävle 13. 10 1139-89 M40
(06,51 - 21,69 - 17,81 - 20,30)
Åttakamp - P15
3.579 Daniel L Persson 881201 1 15 Gävle 22. 9 0 P15
(18,27+ - 23,87 - 2,27 - 28,64 - 4,54+ - 09,45 - 1,40 - 2.40,35)
Tiokamp - MS
7.283 Patrik Melin 710607 1 Aalborg, DEN 28. 7 7590-01 MS
(11,48+  - 6,80+ - 14,59 - 1,81 - 52,59 - 15,55+ - 45,88 - 4,52 - 62,51 - 5.02,07)
5.611 Ruben Kiefer 740914 4 Gävle 22. 9 6450-98 MS
(11,57+ - 6,49+ - 10,62 - 1,97 - 53,51 - 16,57+ - 28,54 - 2,87 - 33,19 - 5.21,27)
5.366 Fredrik Ekstrand 790325 6 Gävle 22. 9 0 MS
(11,80+ - 5,56+ - 09,47 - 1,58 - 54,19 - 17,10+ - 31,65 - 3,77 - 39,09 - 5.01,26)
2.726 Mikael Nyman 761006 19 Gävle 22. 9 0 MS
(14,01+ - 4,53+ - 08,31 - 1,61 - 66,06 - 25,26+ - 20,69 - 2,17 - 25,08 - 5.53,83)
2.538 Mikael Fransson 831112 20 Gävle 22. 9 0 P19
(12,05+ - 5,21+ - 10,63 - 1,61 - bröt - bröt - 30,68 - 0,00 - 00,00 - bröt)
Tiokamp - P19
6.115 w Erik Bäck 830513 4 19 Karlskrona 7. 9 6177-01 P19
(11,80w - 6,17W - 11,47 - 1,77 - 52,66 - 15,89+ - 33,68 - 3,80 - 38,37 - 4.42,57)
5.705 John van Leer 830112 3 19 Enköping 7. 7 5494*-01 P19
(12,45+ - 6,02+ - 10,80 - 1,78 - 55,84 - 17,04+ - 36,28 - 3,80 - 42,54 - 4.54,85)
5.452m # Michael Railsback 841016 1 18 Crete, Ne., USA 16. 6 + P19
(11,5m+ - 6,08+ - 09,29 - 1,85 - 54,1m - 14,8m+ - 27,35 - 2,85 - 40,47 - 5.35,3m)
#) = Amerikansk High School-tiokamp (110H/99,1 cm - Kula/5,44 - Diskus/1,61)
*) = 2001 års resultat gjort med 300 m istället för 400 m.
Tiokamp - P17
6.257 Fredrik Persson 860114 2 17 Gävle 22. 9 P17
(17,59+ - 31,25 - 3,27 - 36,91 - 41,38 - 12,32w - 5,79+ - 11,97 - 1,64 - 3.07,47)
4 x 100 meter
41,85 Ulf Hedberg - Brian Sulusi-Sjö - Joakim Lundqvist - Andreas Jansson
5 Vellinge 15. 6 MS
42,47 Ulf Hedberg - Henrik Sahlström - Joakim Lundqvist - Robert Fält
1 A Gävle 29. 5 MS
42,53 Ulf Hedberg - Brian Sulusi-Sjö - Joakim Lundqvist - Andreas Jansson
2 h2 Vellinge 15. 6 MS
42,73 Michael Matton - Brian Sulusi-Sjö - Joakim Lundqvist - Robert Fält
1 Enskede 25. 5 MS
43,39 Patrik Melin - Andreas Jansson - Brian Sulusi-Sjö - Erik Bäck
2 A Gävle 29. 5 MS
43,40 Ulf Hedberg - Andreas Jansson - Joakim Lundqvist - Björn Lundin
4 22 Vellinge 16. 6 M22
49,53 Brazer Bozlak - Thomas Persson - Lars Nordin - Fredrik Lax
4 A Gävle 29. 5 MS
52,34 Emil Söderström - Daniel L Persson - Erik Jakobsson - Daniel J Persson
1 15 Gävle 28. 8 P15
57,28 Alf Jansson - Per Sjölund - Rolf Skalk - Jan Eriksson
1 B Gävle 29. 5 M35
57,95 Martin Emretsson - Markus Liwing - Daniel Persson - Mathias Erkkilä
5 A Gävle 29. 5 P15
61,29 Magnus Odén - Göran Hellström - Erik Proos - Björn Nyberg
2 B Gävle 29. 5 M45
66,84 Jonatan Bergström - Joakim Hvalgren - Carl-Johan Eklund - Mathias Wiberg
3 B Gävle 29. 5 P11
4 x 400 meter
3.34,17 Fredrik Ekstrand (52,51) - Patrik Melin (52,64) - Erik Bäck (53,23) - John van Leer (55,79)
1 Gävle 15. 5 MS
4.00,02 Johan Norberg (57,48) - Fredrik Persson (58,22) - Martin Emretsson (65,05) - Lars Nordin (59,27)
3 Gävle 15. 5 MS
P15 3 x 800 meter (inklusive yngre lag)
7.33,94 Daniel L Persson - Martin Emretsen - Johan Walldén
1 15 Gävle 28. 8 P15
7.42,45 Markus Liwing - Mattias Söderström - Mathias Erkkilä
1 13 Gävle 28. 8 P13
8.21,82 Mattias Hall - Didrik Hall - Anton Hedbern
2 13 Gävle 28. 8 P11
KVINNOR SENIORER - F15
100 meter
12,79 mot Karin Funke-Melin 710510 1 Nynäshamn 10. 8 1234-94 KS
12,82 +1,0 Josefina Hallström 860624 1 17 Bollnäs 13. 7 1269-01 F17
12,83 -0,7 Linn Malmo 840226 1 19 Falun 18. 5 1237-00 F19
12,86 -1,3 Michelle Railsback 820106 1 C Las Vegas, Nev., USA 16. 3 ? K22
12,91 -0,4 Lina Quick 800402 5 h2 Sollentuna 2. 6 1271-00 K22
12,98 0,0 Sara Mentzer 780407 6 B Gävle 19. 7 1262-00 KS
13,05 +1,6 Linda Wallerman 830916 1 Gävle 12. 5 1265-01 F19
13,60 +1,60 Lina Nätterlund 880822 1 14 h2 Skellefteå 7. 9 0 F15
14,05 +1,6 Hanna Wike 881207 1 14 h2 Gävle 7. 5 0 F15
14,47 +1,6 Johanna Holmqvist 880321 3 14 h2 Gävle 7. 5 0 F15
14,53 +1,6 Anna Ekström 861103 2 17 Gävle 7. 5 1459-01 F17
14,82 0,0 Cecilia Odén 850321 2 17 Gävle 20. 8 1367-00 F17
15,07 +1,6 Malin Kull 860704 3 17 Gävle 7. 5 1470-01 F17
15,12 +0,9 Malin Lundstedt 880615 6 14 h1 Gävle 21. 5 0 F15
15,45 +1,60 Sofie Ekström 880730 6 14 h2 Skellefteå 7. 9 0 F15
15,81 +0,4 Erika Enlund 870521 2 15 Gävle 21. 5 0 F15
20,97 0,0 Sandra Lindal 880317 5 14 h3 Gävle 20. 8 0 F15
Medvind
12,66 ?? w Michelle Railsback 820106 7 Boise, Id., USA 20. 4 ? K22
12,78 +3,5 w Sara Mentzer 780407 4 h1 Västerås 28. 7 1262-00 KS
12,80 +3,2 w Josefina Hallström 860624 1 17 h2 Uppsala 30. 6 1239w-01 F17
12,93 +2,4 w Linda Wallerman 830916 3 Gävle 18. 6 1254w-01 F19
13,10 +2,4 w Emma Jansson 811013 5 Gävle 18. 6 1277w-99 K22
13,48 +2,4 w Angelica Ström 810915 6 Gävle 18. 6 ? K22
13,59 +4,62 w Lina Nätterlund 880822 2 15 Gävle 31. 8 0 F15
Manuella tider
12,4m Michelle Railsback 820106 2 B Ogden, Ut., USA 13. 4 ? K22
12,4m ? ? Josefina Hallström 860624 1 17 Söderhamn 14. 7 1239w-01 F17
200 meter
26,52 +0,2 Linn Malmo 840226 3 19 h1 Sollentuna 1. 6 2568-00 F19
26,59 -0,5 Karin Funke-Melin 710510 2 h1 Falun 18. 5 2524-98 KS
26,81 Michelle Railsback 820106 9 Missoula, Mt., USA 6. 4 + K22
26,83 +0,1 Linda Wallerman 830916 1 19 h2 Västerås 27. 7 2594-01 F19
27,02 +0,2 Josefina Hallström 860624 5 17 A Gävle 20. 7 2644-01 F17
27,30 -1,4 Sara Mentzer 780407 3 Gävle 24. 6 2621-00 KS
27,92 +1,9 Emma Allvin 810301 hep San Angelo, Tex., USA 11. 4 2792-99 K22
28,12 +1,4 Angelica Ström 810915 hep Gävle 21. 9 ? K22
28,56 +0,8 Sofie Erenlöf 890708 1 13 E Göteborg/U 7. 7 3040-01 F13
29,81 +1,4 Cecilia Odén 850321 hep 17 Gävle 21. 9 2788-00 F17
30,27 -1,19 Jennifer Höglund 900322 3 Gävle 7. 8 0 F13
32,83 +1,4 Kristina Södergren 600403 hep Gävle 21. 9 0 K40
Medvind
26,29 +3,3 w Michelle Railsback 820106 1 C Las Vegas, Nev., USA 16. 3 ? K22
28,71 +2,85 w Lina Nätterlund 880822 3 15 Gävle 1. 9 0 F15
30,09 +2,85 w Hanna Wike 881207 5 15 Gävle 1. 9 0 F15
31,32 +2,85 w Johanna Holmqvist 880321 8 15 Gävle 1. 9 0 F15
Inomhus
26,98 Josefina Hallström 860624 1 17 Sätra 19. 1 2749i-01 F17
31,35 Johanna Holmqvist 880321 2 14 h1 Sätra 10. 2 0 F15
32,97 Evelina Huldén 901228 3 12 h2 Västerås 19. 1 3289i-01 F13
33,59 Anna Erenlöf 910723 1 11 C Bollnäs 9. 3 0 F11
36,06 Emma Söderström 921127 1 10 C Bollnäs 9. 3 0 F11
37,33 Therése Nilsson 920312 3 10 A Bollnäs 9. 3 0 F11
39,19 Johanna Pettersson 920718 2 10 B Bollnäs 9. 3 0 F11
43,50 Melinda Maxe 921113 4 10 B Bollnäs 9. 3 0 F11
300 meter
44,82 Josefina  Hallström 860624 1 17 Gävle 29. 5 4433-01 F17
45,73 Sofie Erenlöf 890708 1 Gävle 18. 9 4788-01 F13
48,21 Hanna Wike 881207 5 14 Skellefteå 8. 9 0 F15
52,28 Anna Ekström 861103 3 17 Gävle 29. 5 0 F17
52,65 Johanna Holmqvist 880321 4 17 Gävle 29. 5 0 F15
400 meter (med alla resultat under 75,00)
62,21 Josefina Hallström 860624 5 Växjö 4. 7 0 F17
64,62 Sofie Erenlöf 890708 1 13 Gävle 12. 7 6745-01 F13
67,77 Jessica Enlund 890406 2 13 Gävle 5. 6 7227-01 F13
67,99 Jennifer Höglund 900322 1 12 Gävle 12. 7 0 F13
72,31 Evelina Huldén 901228 3 Gävle 12. 8 0 F13
72,77 Julia Engström 900126 2 12 Gävle 12. 7 0 F13
600 meter (med alla resultat under 2.00,00)
1.45,57 Sofie Erenlöf 890708 hex 15 Gävle 22. 9 14938-01 F13
1.50,58 Jessica Enlund 890406 6 13 Skellefteå 7. 9 15827-01 F13
1.55,05 Jennifer Höglund 900322 3 13 B Gävle 20. 7 0 F13
1.55,64 Lina Nätterlund 880822 hex 15 Gävle 22. 9 0 F15
1.58,15 Evelina Huldén 901228 4 13 B Gävle 20. 7 0 F13
800 meter (med alla resultat under 2.50,00)
2.14,63 Hanna Ahlin 840208 3 Växjö 4. 7 21325-01 F19
2.29,36 Susanne Törnqvist 730306 4 Gävle 24. 6 22270-92 KS
2.30,20 Madelene Lingvall 850923 5 17 Gävle 21. 7 22970-00 F17
2.34,09 Sofie Erenlöf 890708 7 Gävle 24. 6 23335-01 F13
2.39,08 Jessica Enlund 890406 1 13 Gävle 1. 9 24393-01 F13
2.41,18 Kristina Södergren 600403 hep Gävle 22. 9 22346-98 K40
2.41,60 Emma Allvin 810301 hep San Angelo, Tex., USA 12. 4 23937-99 K22
2.44,99 Sara Mentzer 780407 hep Gävle 22. 9 ? KS
2.45,01 Elin Pöllä 910619 1 11 Järvsö 15. 9 0 F11
2.46,33 Josefina Hallström 860624 hep 17 Gävle 22. 9 2420m-01 F17
2.46,81 Olivia Lindh 911120 3 11 Järvsö 15. 9 0 F11
2.47,35 Jennifer Höglund 900322 11 Gävle 24. 6 0 F13
2.47,79 Angelica Ström 810915 hep Gävle 22. 9 ? K22
2.49,3m Evelina Huldén 901228 1 12 Hofors 6. 8 25066-01 F13
2.49,7m Lina Nätterlund 880822 3 14 Sandviken 4. 6 0 F15
2.59,5m Malin Lundstedt 880615 5 14 Valbo 13. 8 3040m-01 F15
3.08,0m Anna Ekström 861103 1 16 Valbo 13. 8 + F17
3.15,6m Erika Enlund 870521 1 15 Sandviken 4. 6 3107m-01 F15
1000 meter
3.17,56 Sofie Erenlöf 890708 1 Gävle 26. 6 32853-01 F13
3.17,69 Susanne Törnqvist 730306 2 Gävle 26. 6 0 KS
3.53,38 Jennifer Höglund 900322 3 Gävle 7. 8 0 F13
1500 meter
4.51,37 Hanna Ahlin 840208 3 18 Stockholm/S 13. 9 45172-01 F19
5.10,50 Susanne Törnqvist 730306 6 Växjö 4. 7 45842-92 KS
5.16,65 Madelene Lingvall 850923 2 Gävle 12. 8 50928-00 F17
5.23,55 Sofie Erenlöf 890708 7 13 A Göteborg/U 6. 7 52504-01 F13
5.33,31 Jessica Enlund 890406 5 13 Skellefteå 8. 9 0 F13
5.56,19 Evelina Huldén 901228 10 13 Gävle 21. 7 0 F13
2000 meter
7.43,60 Jessica Enlund 890406 2 Gävle 5. 6 0 F13
8.22,00 Jennifer Höglund 900322 3 Gävle 5. 6 0 F13
3000 meter
15.10,68 Hanna Ahlin 840208 5 18 Stockholm/S 15. 9 0 F19
5000 meter
19.54,63 Kristina Södergren 600403 6 Växjö 4. 7 181964-96 K40
10000 meter
Inga resultat noterade under 2002 av aktiva från Gefle IF
Halvmaraton
Inga resultat noterade under 2002 av aktiva från Gefle IF
Maraton
Inga resultat noterade under 2002 av aktiva från Gefle IF
F15 80 meter häck (76 cm)
14,30 +1,3 Lina Nätterlund 880822 hex 15 Gävle 21. 9 0 F15
14,52 +1,3 Sofie Erenlöf 890708 hex 15 Gävle 21. 9 0 F13
KS/F19 100 meter häck (84 cm)
14,12 0,0 Lina Quick 800402 1 Gävle 19. 7 1390-00 K22
15,44 +1,7 Sara Mentzer 780407 hep Gävle 21. 9 + KS
15,45 +0,7 Josefina Hallström 860624 1 Uppsala 30. 6 (150m-01) F17
16,54 +0,7 Emma Allvin 810301 hep New Orleans, La., USA 10. 5 1627-01 K22
17,67 +1,7 Angelica Ström 810915 hep Gävle 21. 9 ? K22
23,64 +1,7 Kristina Södergren 600403 hep Gävle 21. 9 0 K40
Medvind
15,91 +5,3 w Emma Allvin 810301 hep San Angelo, Tex., USA 11. 4 1604w-01 K22
F17 100 meter häck (76,2 cm)
14,91 -2,4 Josefina Hallström 860624 1 17 Gävle 21. 7 1457-01 F17
16,53 +0,40 Cecilia Odén 850321 2 17 Gävle 1. 9 1678-00 F17
20,01 +0,5 Anna Ekström 861103 3 17 Gävle 27. 8 1922-01 F17
Manuell tid
14,5m ? ? Josefina Hallström 860624 1 17 Söderhamn 14. 7 1457-01 F17
KS-F13 200 meter häck (76,2 cm)
34,79 OK Jessica Enlund 890406 1 13 Järvsö 15. 9 0 F13
35,87 OK Sofie Erenlöf 890708 3 13 Järvsö 15. 9 0 F13
37,35 OK Jennifer Höglund 900322 4 13 Järvsö 15. 9 0 F13
KS-F15 300 meter häck (76,2 cm)
45,97 Linda Wallerman 830916 3 19 Västerås 27. 7 4437-01 F19
47,01 Josefina  Hallström 860624 5 17 A Sollentuna 1. 6 4475-01 F17
KS 400 meter häck (76,2 cm)
66,64 Linda Wallerman 830916 4 Växjö 4. 7 6628-99 F19
KS 1500 meter hinder (76,2 cm)
5.18,20 Hanna Ahlin 840208 1 18 Stockholm/S 14. 9 0 F19
KS 3000 meter hinder (76,2 cm)
Inga resultat noterade under 2002 av aktiva från Gefle IF
Höjdhopp (med alla resultat över 1,30)
1,70 Lisa Hannula 830614 1 Gävle 19. 7 177-98 F19
1,61 Emma Allvin 810301 hep San Angelo, Tex., USA 11. 4 165-96 K22
1,56 Cecilia Odén 850321 1 17 Gävle 7. 5 155-00 F17
1,54 Jessika Gustavsson 870130 1 15 Falun 18. 5 154-01 F15
1,54 Sofie Erenlöf 890708 2 13 Gävle 21. 7 150-01 F13
1,49 Lina Nätterlund 880822 hex 15 Gävle 21. 9 0 F15
1,49 Angelica Ström 810915 hep Gävle 21. 9 140-95 K22
1,43 Sara Mentzer 780407 hep Gävle 21. 9 ? KS
1,40 Josefina Hallström 860624 2= 17 Gävle 7. 5 140-00 F17
1,40 Malin Kull 860704 2= 17 Gävle 7. 5 147-01 F17
1,35 Jessica Enlund 890406 3 13 Hofors 6. 8 122-01 F13
1,35 Malin Lundstedt 880615 4 14 Kvarnsveden 11. 8 125-01 F15
1,31 Sandra Wärn 890214 7 13 Järvsö 15. 9 0 F13
1,30 Anna Ekström 861103 4 17 Gävle 7. 5 135-01 F17
1,25 Kristina Södergren 600403 hep Gävle 21. 9 0 K40
Inomhus
1,72 Lisa Hannula 830614 3 19 Göteborg 24. 2 172i-01 F19
Stavhopp (med alla resultat)
3,65 Michelle Railsback 820106 4 Provo, Ut., USA 3. 5 361-01 K22
3,08 Caroline Fougman 840724 5 19 Sollentuna 3. 8 310-01 F19
2,83 Jessika Gustavsson 870130 4 15 Stockholm/S 13. 9 280-01 F15
2,29 Jessika Andersson 840311 2 19 Gävle 24. 7 273-00 F19
1,93 Jessica Enlund 890406 2 13 Skellefteå 8. 9 0 F13
1,90 Sofie Erenlöf 890708 1 13 Gävle 27. 8 0 F13
1,80 Josefina Hallström 860624 1 17 Gävle 27. 8 210-01 F17
1,80 Lina Nätterlund 880822 5 14 Gävle 27. 8 0 F15
1,80 Sandra Wärn 890214 4 13 Gävle 27. 8 0 F13
1,50 Anna Ekström 861103 1 17 Gävle 21. 5 0 F17
Längdhopp (Plankmätning)
6,00 +0,6 Lina Quick 800402 3 Q Gävle 17. 8 604-00 K22
5,87 +1,5 Karin Funke-Melin 710510 4 Gävle 18. 8 590-97 KS
5,69 -1,3 Josefina Hallström 860624 1 17 Gävle 20. 7 545-01 F17
5,52 +0,9 Angelica Ström 810915 4 22 Sollentuna 4. 8 560-00 K22
5,35 +1,60 Sara Mentzer 780407 7 Västerås 28. 7 583-00 KS
5,03 Michelle Railsback 820106 14 Missoula, Mt., USA 6. 4 ? K22
4,97 0,0 Emma Allvin 810301 hep San Angelo, Tex., USA 12. 4 508-99 K22
4,83 +0,4 Cecilia Odén 850321 3 Gävle 18. 9 501-00 F17
4,66 +1,63 Jessika Gustavsson 870130 1 15 Falun 18. 5 495-01 F15
4,55 OK Lina Nätterlund 880822 4 15 Järvsö 14. 9 0 F15
4,21 OK Jennifer Höglund 900322 3 12 Gävle 12. 7 0 F13
4,12 +0,8 Johanna Söderlind 890621 5 Gävle 18. 6 0 F13
4,06 OK Johanna Holmqvist 880321 9 14 Uppsala 29. 6 0 F15
3,99 +1,9 Erika Teljing 890410 + Gävle 18. 6 0 F13
3,98 +1,5 Sandra Wärn 890214 + Gävle 18. 6 0 F13
3,85 +1,8 Johanna Ohrling-Parviainen 890416 8 Gävle 18. 6 0 F13
3,85 OK Malin Lundstedt 880615 6 14 Valbo 13. 8 0 F15
3,83 OK Anna Ekström 861103 1 16 Valbo 13. 8 0 F17
3,83 +1,02 Hanna Wike 881207 7 15 Gävle 1. 9 0 F15
3,80 -0,3 Sofie Erenlöf 890708 hex 15 Gävle 22. 9 0 F13
3,79 +0,3 Kristina Södergren 600403 hep Gävle 22. 9 0 K40
3,48 OK Erika Enlund 870521 3 15 Valbo 13. 8 0 F15
1,70 OK Kenza Bennis 880312 15 14 Hofors 28. 5 0 F15
Medvind
5,92 +3,45 w Karin Funke-Melin 710510 1 Västerås 28. 7 604w-98 KS
5,54 +2,43 w Angelica Ström 810915 1 Gävle 1. 9 560-00 K22
5,26 +3,2 w Emma Allvin 810301 4= Las Cruces, NM, USA 6. 4 523w-99 K22
5,25 +4,5 w Michelle Railsback 820106 10 Boise, Id., USA 19. 4 ? K22
4,06 +2,6 w Erika Teljing 890410 6 Gävle 18. 6 0 F13
4,01 +4,6 w Sandra Wärn 890214 7 Gävle 18. 6 0 F13
Inomhus
5,25 Michelle Railsback 820106 9 Pocatello, Id., USA 9. 2 ? K22
5,17 Sofie Berglund 850314 3 17 Bollnäs 2. 2 499i-01 F17
5,02 Cecilia Odén 850321 3 17 Bollnäs 3. 1 519i-01 F17
4,77 Jessika Gustavsson 870130 1 15 Bollnäs 3. 1 0i F15
4,14 Anna Ekström 861103 11 17 Falun 17. 3 0i F17
Trestegshopp (Plankmätning)
11,98 +0,9 Angelica  Ström 810915 11 Q Gävle 16. 8 1202-01 K22
10,92 +1,9 Josefina Hallström 860624 2 Gävle 18. 6 1100-01 F17
09,86 mot Jessika Gustavsson 870130 1 15 Gävle 14. 5 0 F15
09,84 OK Lina Nätterlund 880822 1 14 Gävle 20. 8 0 F15
09,70 +0,49 Cecilia Odén 850321 6 Gävle 12. 8 1082-00 F17
08,69 +1,34 Sandra Wärn 890214 10 Gävle 12. 8 0 F13
08,68 OK Malin Lundstedt 880615 5 14 Gävle 20. 8 0 F15
08,54 +1,32 Johanna Holmqvist 880321 3 15 Gävle 31. 8 0 F15
08,46 mot Anna Ekström 861103 1 17 Gävle 14. 5 0900-01 F17
07,63 OK Erika Enlund 870521 4 15 Gävle 20. 8 0 F15
07,59 +0,73 Evelina Huldén 901228 12 Gävle 12. 8 0 F13
07,28 +1,23 Anna Erenlöf 910723 13 Gävle 12. 8 0 F11
06,46 OK Sandra Lindal 880317 10 14 Gävle 20. 8 0 F15
Inomhus
12,16 Angelica Ström 810915 3 22 Göteborg 23. 2 1182i-01 K22
11,21 Josefina Hallström 860624 2 17 Sätra 9. 2 0i F17
09,72 Cecilia Odén 850321 1 Gävle 5. 2 1042i-01 F17
Kulstötning - KS/F19 (4 kg)
13,02 Annika Larsson 700710 3 Växjö 4. 7 1407-00 KS
10,06 Emma Allvin 810301 hep San Angelo, Tex., USA 11. 4 1041-00 K22
09,97 Madelen  Fahlstedt 831006 2 Gävle 24. 6 1008-00 F19
09,18 Sara Mentzer 780407 hep Gävle 21. 9 ? KS
09,00 Angelica Ström 810915 com Tierp 29. 9 K22
06,51 Kristina Södergren 600403 hep Gävle 21. 9 0 K40
Inomhus
10,23 Emma Allvin 810301 8 Lubbock, Tx., USA 2. 2 1033i-01 K22
Kulstötning - F17/F15 (3 kg)
09,09 Cecilia Odén 850321 1 17 Gävle 21. 5 0925-01 F17
09,03 Josefina Hallström 860624 hep 17 Gävle 21. 9 0919-01 F17
08,30 Malin Lundstedt 880615 3 15 Gävle 31. 8 0792-01 F15
08,17 Sofie Ekström 880730 4 15 Järvsö 15. 9 0761-01 F15
08,10 Sofie Erenlöf 890708 hex 15 Gävle 21. 9 0 F13
08,00 Jessika Gustavsson 870130 3 15 Gävle 21. 5 0832-00 F15
07,72 Anna Ekström 861103 1 16 Sandviken 4. 6 0808-01 F17
07,29 Lina Nätterlund 880822 4 14 Sandviken 4. 6 0 F15
07,23 Erika Enlund 870521 4 15 Gävle 21. 5 0686-01 F15
05,75 Hanna Wike 881207 16 14 Gävle 21. 5 0 F15
05,04 Johanna Holmqvist 880321 19 14 Gävle 21. 5 0469-01 F15
Inomhus
09,40 Cecilia Odén 850321 2 17 Falun 19. 1 0875i-01 F17
8,09 Anna Ekström 861103 4 17 Falun 17. 3 707i-00 F17
Diskuskastning - KS-F17 (1 kg)
57,00 Annika Larsson 700710 2 Gävle 18. 8 5739-00 KS
35,37 Madelen Fahlstedt 831006 3 Gävle 5. 6 3489-01 F19
27,08 Angelica Ström 810915 com Tierp 29. 9 K22
21,47 Josefina Hallström 860624 1 17 Gävle 7. 5 1902-01 F17
19,58 Cecilia Odén 850321 2 17 Gävle 7. 5 2012-01 F17
17,75 Anna Ekström 861103 1 17 Gävle 20. 8 1658-01 F17
15,92 Sofia Wike 860918 3 17 Gävle 20. 8 1471-01 F17
11,63 Malin Kull 860704 4 17 Gävle 7. 5 0 F17
Diskuskastning - F15 (0,6 kg) (med alla resultat över 17,00)
29,07 Sofie Erenlöf 890708 2 13 Gävle 27. 8 0 F13
28,92 Malin Lundstedt 880615 2 14 Skellefteå 7. 9 1505-01 F15
23,65 Evelina Sundberg 900223 1 13 Hudiksvall 1. 9 2036-01 F13
22,00 Therese Duvhammar 890117 1 13 Gävle 16. 6 0 F13
21,42 Lina Nätterlund 880822 5 15 Gävle 31. 8 0 F15
19,02 Erika Teljing 890410 2 13 Gävle 31. 8 0 F13
19,01 Erika Enlund 870521 2 15 Gävle 7. 5 1639-01 F15
18,68 Jessika Gustavsson 870130 3 15 Gävle 7. 5 2026-01 F15
18,11 Sofie Ekström 880730 8 14 Gävle 7. 5 1526-01 F15
16,37 Hanna Wike 881207 9 15 Gävle 31. 8 0878-01 F15
13,13 Johanna Holmqvist 880321 14 14 Gävle 7. 5 1094-01 F15
Släggkastning - KS/F17 (4 kg)
50,86 Madelen Fahlstedt 831006 1 Gävle 15. 5 5073-01 F19
25,58 Sofia Wike 860918 1 17 Gävle 1. 9 2117-01 F17
24,09 Angelica Ström 810915 com Tierp 29. 9 K22
23,88 Anna Ekström 861103 2 17 Gävle 20. 8 1505-01 F17
21,98 Cecilia Odén 850321 3 17 Gävle 20. 8 0 F17
17,88 Josefina Hallström 860624 4 17 Gävle 27. 8 0 F17
Släggkastning - F15 (3 kg) (med alla resultat)
31,40 Malin Lundstedt 880615 1 14 Skellefteå 8. 9 2076-01 F15
25,70 Sofie Ekström 880730 1 15 Gävle 1. 9 2038-01 F15
21,51 Hanna Wike 881207 13 15 Järvsö 15. 9 0 F15
19,93 Erika Teljing 890410 2 13 Gävle 7. 5 0 F13
18,99 Sandra Wärn 890214 1 13 Gävle 16. 6 0 F13
18,50 Lina Nätterlund 880822 10 14 Gävle 20. 8 0 F15
14,47 Johanna Holmqvist 880321 11 14 Gävle 20. 8 0 F15
13,36 Jessica Enlund 890406 9 13 Gävle 7. 5 0 F13
(P g a brister i Gavlestadions utrustning kastade F13 några tävlingar med 3 kg-slägga)
Spjutkastning - KS-F17 (600 g)
54,82 Annika Petersson 790110 1 Karlstad 16. 6 5670-00 KS
32,80 Emma Allvin 810301 2 Las Cruces, NM, USA 6. 4 3009-99 K22
28,22 Birgitta Ekelund 641106 1 Gävle 18. 6 3615*-83 K35
26,88 Cecilia Odén 850321 1 17 Gävle 29. 5 2970-01 F17
20,58 Åsa Persson 700213 2 Gävle 18. 6 3142*-85 KS
20,45 Angelica Ström 810915 hep Gävle 22. 9 ? K22
19,03 Sara Mentzer 780407 hep Gävle 22. 9 ? KS
18,74 Josefina Hallström 860624 hep 17 Gävle 22. 9 2021-01 F17
15,88 Anna Ekström 861103 2 17 Sandviken 3. 9 1734-01 F17
13,98 Kristina Södergren 600403 hep Gävle 22. 9 0 K40
*)="gamla" spjutet
Spjutkastning - F15 (400 g) (med alla resultat över 18,00)
25,03 Malin Lundstedt 880615 7 15 Järvsö 14. 9 1536-01 F15
24,29 Evelina Huldén 901228 2 12 Järvsö 14. 9 2232-01 F13
23,31 Jessica Enlund 890406 4 13 Gävle 21. 7 1752-01 F13
23,12 Sofie Erenlöf 890708 3 13 Järvsö 14. 9 2348-01 F13
20,31 Eleonore Larsson 900826 6 12 Järvsö 14. 9 1635-01 F13
18,87 Lina Nätterlund 880822 hex 15 Gävle 22. 9 0 F15
18,15 Erika Teljing 890410 3 13 Gävle 1. 9 0 F13
16,15 Erika Enlund 870521 10 15 Järvsö 14. 9 1511-01 F15
15,62 Sofie Ekström 880730 15 14 Skellefteå 7. 9 1450-01 F15
Castorama
1.874 Angelica Ström 810915 2 Tierp 29. 9 K22
(09,00 - 19,39 - 27,08 - 24,09)
Sexkamp - F15
2.863 Lina Nätterlund 880822 8 15 Gävle 22. 9 F15
(14,30+ - 1,40 - 06,69 - 4,30+ - 18,87 - 1.55,64)
Sjukamp - KS/F18
4.271 W Emma Allvin 810301 7 San Angelo, Tex., USA 12. 4 4174ew-99 K22
(15,91W - 1,61 - 10,03 - 27,92+ - 4,97+ - 32,43 - 2.41,60)
3.890 Sara Mentzer 780407 2 Gävle 22. 9 0 KS
(15,44+ - 1,43 - 09,18 - 27,41+ - 5,22+ - 19,03 - 2.44,99)
3.629 Angelica Ström 810915 3 Gävle 22. 9 0 K22
(17,67+ - 1,49 - 08,93 - 28,12+ - 5,26+ - 20,45 - 2.47,79)
2.035 Kristina Södergren 600403 4 Gävle 22. 9 0 K40
(23,64+ - 1,25 - 06,51 - 32,83+ - 3,79+ - 13,98 - 2.41,18)
Sjukamp - F17
4.363 Josefina Hallström 860624 1 17 Gävle 22. 9 0 F17
(15,10+ - 1,40 - 09,03 - 27,02+ - 5,44+ - 18,74 - 2.46,33)
3.565 Cecilia Odén 850321 2 17 Gävle 22. 9 0 F17
(16,63+ - 1,49 - 08,98 - 29,81+ - 4,66+ - 25,83 - bröt)
4 x 100 meter
49,24 Lina Quick - Linn Malmo - Linda Wallerman - Sara Mentzer
5 Växjö 4. 7 KS
51,55 Linda Wallerman - Sara Mentzer - Angelica Ström - Lisa Hannula
1 A Gävle 29. 5 KS
54,51 Marie Rosengren - Rebecka Karlsson - Emma Allvin - Emma Jansson
2 A Gävle 29. 5 K22
54,77 Anna Ekström - Hanna Wike - Sofie Erenlöf - Josefina Hallström
3 A Gävle 29. 5 F17
56,25 Kristin Gavlén - Johanna Holmqvist - Lina Nätterlund - Emma Matton
1 B Gävle 29. 5 F15
57,88 Malin Lundstedt - Hanna Wike - Johanna Holmqvist - Lina Nätterlund
3 15 Gävle 28. 8 F15
58,84 Marie-Louise Proos - Johanna Söderlind - Sandra Wärn - Jennifer Höglund
2 B Gävle 29. 5 F13
85,81 Kristin Eklund - Madeleine Eriksson - Julia Bergström - Hanna Bergström
4 B Gävle 29. 5 F9
Stafett 1000 meter
2.21,80 Josefina Hallström - Linn Malmo - Linda Wallerman - Hanna Ahlin
2 19 Vellinge 15. 6 F19
4 x 400 meter
4.41,97 Jessica Enlund (69,61) - Jennifer Engström (72,75) - Johanna Moberg (73,96) - Sofie Erenlöf (65,65)
Gävle 15. 5 F13
F15 3 x 800 meter
8.09,19 Jessica Enlund - Jennifer Höglund - Sofie Erenlöf
1 13 Gävle 28. 8 F13
9.14,38 Lina Nätterlund - Hanna Wike - Malin Lundstedt
1 15 Gävle 28. 8 F15
PF 12-14-16  6 x 200 meter
2.43,72 Rasmus Ersson - Jennifer Höglund - Magnus Söderström - Sofie Erenlöf - Fredrik Persson - Josefina Hallström
1 16* Stockholm/S 16. 7 16ör
2.46,89 Rasmus Ersson - Jennifer Höglund - Magnus Söderström - Sofie Erenlöf - Fredrik Persson - Josefina Hallström
3 16* h2 Stockholm/S 16. 7 16ör
POJKAR 13 (födda 1989-1990)
80 meter
10,67 +1,7 Johan Yng 890314 1 13 Gävle 21. 5 0 P13
10,76 +0,1 Rasmus Ersson 900304 3 13 s1 Gävle 21. 7 0 P13
10,91 +1,9 Magnus Söderström 890823 4 13 h2 Västerås 27. 7 0 P13
11,00 OK Daniel  Pettersson 891026 1 13 Järvsö 15. 9 0 P13
11,08 +1,66 Mikael Brinnen 890919 4 13 h1 Skellefteå 7. 9 0 P13
11,40 +1,3 Mattias Söderström 890509 2 13 Gävle 7. 5 0 P13
11,54 -0,7 Mathias Erkkilä 890607 5 13 Uppsala 29. 6 0 P13
11,74 +1,7 Christian Byman 890222 5 13 Gävle 21. 5 0 P13
11,82 -0,1 Robert Hedin 900829 3 12 Gävle 20. 8 0 P13
11,99 +1,3 Sonny Eriksson 890920 5 13 Gävle 7. 5 0 P13
12,19 OK Markus Liwing 891129 6 13 h1 Järvsö 15. 9 0 P13
12,52 -0,8 Jesper Hall 900111 4 12 h1 Kvarnsveden 11. 8 0 P13
13,12 +1,0 Johan Fougman 900113 4 12 Gävle 21. 5 0 P13
Medvind
10,40 +2,94 w Brazer Bozlak 890225 1 13 Gävle 31. 8 0 P13
10,81 +2,94 w Magnus Söderström 890823 2 13 Gävle 31. 8 0 P13
10,93 +2,94 w Daniel Pettersson 891026 3 13 Gävle 31. 8 0 P13
200 meter
27,99 +0,5 Magnus Söderström 890823 2 13 C Göteborg/U/U 7. 7 0 P13
29,58 -0,9 Mattias Söderström 890509 5 13 Bollnäs 13. 7 0 P13
400 meter
1.11,65 Robert Hedin 900829 1 12 Gävle 12. 7 0 P13
1.14,52 Jesper Hall 900111 2 12 Gävle 12. 7 0 P13
600 meter
1.41,74 Mathias Erkkilä 890607 2 13 Skellefteå 7. 9 0 P13
1.46,71 Markus Liwing 891129 4 13 Skellefteå 7. 9 0 P13
1.50,39 John Dahlgren 900227 4 13 B Gävle 20. 7 0 P13
1.55,56 Jesper Hall 900111 7 12 Kvarnsveden 11. 8 0 P13
2.03,87 Magnus Söderström 890823 pen 13 Gävle 28. 9 15961-01 P13
Inomhus
1.43,79 Brazer Bozlak 890225 1 13 Sätra 10. 2 0 P13
800 meter
2.25,56 Mathias Erkkilä 890607 1 13 Gävle 1. 9 23540-01 P13
2.29,26 Markus Liwing 891129 2 13 Gävle 1. 9 0 P13
2.36,0m Mattias Söderström 890509 3 13 Sandviken 3. 9 24109-01 P13
2.39,74 Rasmus Ersson 900304 3 12 Järvsö 14. 9 24953-01 P13
2.42,7m Robert Hedin 900829 1 12 Valbo 13. 8 0 P13
2.45,94 Jesper  Hall 900111 5 12 Järvsö 14. 9 3039m-01 P13
2.50,0m Magnus Söderström 890823 6 13 Sandviken 3. 9 2457m-01 P13
2.58,9m Sonny Eriksson 890920 7 13 Sandviken 3. 9 3059m-01 P13
3.27,4m Johan Fougman 900113 5 12 Hofors 28. 5 3344m-01 P13
Inomhus
2.35,59 Brazer Bozlak 890225 2 13 A Falun 17. 3 (24777u-01) P13
2.59,47 Oscar Johansson 900419 5 12 B Falun 16. 3 (31150u-01) P13
1000 meter
3.13,84 Mathias Erkkilä 890607 6 Gävle 26. 6 0 P13
1500 meter
4.54,15 Mathias Erkkilä 890607 1 13 Gävle 31. 8 0 P13
4.56,59 Markus Liwing 891129 2 13 Gävle 31. 8 0 P13
5.07,34 John Dahlgren 900227 3 13 Gävle 21. 7 0 P13
2000 meter
7.36,22 Markus Liwing 891129 1 15 Järvsö 15. 9 0 P13
60 meter häck (76 cm)
9,43 +1,7 Rasmus Ersson 900304 1 13 A Gävle 20. 7 1008-01 P13
9,81 +1,60 Magnus Söderström 890823 1 13 Skellefteå 8. 9 1027-01 P13
10,80 +1,0 Mattias Söderström 890509 3 13 Gävle 27. 8 1107-01 P13
11,84 +1,0 Mathias Erkkilä 890607 5 13 Gävle 27. 8 0 P13
12,42 +0,1 Johan Fougman 900113 2 12 h2 Kvarnsveden 11. 8 1355-01 P13
12,80 -1,1 Sonny Eriksson 890920 5 13 Gävle 14. 5 1341-01 P13
14,08 -0,1 Jesper Hall 900111 5 12 Gävle 14. 5 1421-01 P13
Inomhus
10,37 Brazer Bozlak 890225 3 13 Sätra 10. 2 0 P13
12,54 Stefan Norell 890209 6 13 h1 Sätra 10. 2 0 P13
200 meter häck  (76 cm)
32,95 OK Magnus Söderström 890823 1 13 Järvsö 15. 9 0 P13
Höjdhopp
1,54 Rasmus Ersson 900304 1 12 Järvsö 14. 9 146-01 P13
1,50 Mattias Söderström 890509 2 13 Kvarnsveden 15. 6 137-01 P13
1,41 Magnus Söderström 890823 pen 13 Gävle 28. 9 134-01 P13
1,31 Jesper Hall  900111 3 12 Järvsö 14. 9 125-01 P13
1,31 Johan Fougman 900113 4 12 Järvsö 14. 9 125-01 P13
1,20 Sonny Eriksson 890920 5 13 Gävle 21. 5 120-01 P13
Inomhus
1,47 Brazer Bozlak 890225 3 13 Falun 17. 3 0 P13
Stavhopp
2,20 Mattias Söderström 890509 1 13 Gävle 1. 9 180-01 P13
1,99 Johan Fougman 900113 1 13 Gävle 24. 7 165-01 P13
1,90 Magnus Söderström 890823 2= 13 Gävle 14. 5 0 P13
1,80 Rasmus Ersson 900304 3 13 Gävle 1. 9 0 P13
1,60 Sonny Eriksson 890920 5 13 Gävle 14. 5 0 P13
Längdhopp (Zonmätning)
5,24 OK Rasmus Ersson 900304 1 12 Gävle 14. 5 503-01 P13
5,03 +1,22 Magnus Söderström 890823 3 13 Skellefteå 8. 9 464-01 P13
4,97 OK Daniel Pettersson 891026 2 13 Kvarnsveden 11. 8 387-01 P13
4,90 OK Mikael Brinnen 890919 1 13 Gävle 12. 7 419-01 P13
4,81 OK Mattias Söderström 890509 3 13 Kvarnsveden 11. 8 446-01 P13
4,76 OK Mathias Erkkilä 890607 4 13 Kvarnsveden 11. 8 0 P13
4,39 +1,49 Christian Byman 890222 8 13 Gävle 1. 9 0 P13
4,25 OK Sonny Eriksson 890920 5 13 Hofors 6. 8 379-01 P13
4,12 +1,6 Johan Fougman 900113 17 13 Gävle 21. 7 346-01 P13
4,10 OK Jesper Hall 900111 1 12 Hofors 6. 8 381-01 P13
3,91 OK Robert Hedin 900829 2 12 Gävle 12. 7 0 P13
Medvind
5,08 +2,2 w Magnus Söderström 890823 pen 13 Gävle 28. 9 464-01 P13
Inomhus
4,89 Brazer Bozlak 890225 4 13 Falun 17. 3 (442u-01) P13
4,42 Christian Byman 890222 10 13 Falun 17. 3 0 P13
3,30 Oscar Johansson 900419 28 12 Falun 16. 3 0 P13
Trestegshopp (Zonmätning)
11,00 OK Rasmus Ersson 900304 1 12 Järvsö 14. 9 1037-01 P13
10,72 0,0 Magnus Söderström 890823 3 13 Gävle 20. 7 0 P13
10,32 OK Mattias Söderström 890509 2 13 Kvarnsveden 11. 8 0975-01 P13
09,90 OK Daniel Pettersson 891026 4 13 Kvarnsveden 11. 8 0 P13
09,10 OK Jesper Hall 900111 4 12 Kvarnsveden 11. 8 0786-01 P13
09,03 OK Sonny  Eriksson 890920 4 13 Järvsö 14. 9 0 P13
08,94 OK Christian Byman 890222 6 13 Kvarnsveden 11. 8 0 P13
08,37 OK Johan  Fougman 900113 4 13 Kvarnsveden 15. 6 0753-01 P13
Medvind
10,86 +4,80 w Brazer Bozlak 890225 1 13 Gävle 31. 8 0 P13
10,82 +3,51 w Magnus Söderström 890823 2 13 Gävle 31. 8 0 P13
10,40 +6,62 w Mattias Söderström 890509 4 13 Gävle 31. 8 0975-01 P13
09,51 +5,30 w Christian Byman 890222 6 13 Gävle 31. 8 0 P13
Kulstötning (3 kg)
10,97 Mathias Erkkilä 890607 1 13 Gävle 1. 9 0937-01 P13
08,35 Mattias Söderström 890509 3 13 Sandviken 4. 6 0711-01 P13
08,29 Rasmus Ersson 900304 1 12 Järvsö 15. 9 0772-01 P13
07,89 Magnus Söderström 890823 3 13 Gävle 1. 9 0730-01 P13
07,10 Jesper Hall 900111 3 12 Sandviken 3. 9 0551-01 P13
07,05 Christian Byman 890222 5 13 Sandviken 4. 6 0 P13
06,80 Sonny Eriksson 890920 6 13 Sandviken 4. 6 0531-01 P13
06,41 Johan Fougman 900113 3 12 Gävle 21. 5 0597-01 P13
Inomhus
08,78 Brazer Bozlak 890225 6 13 Falun 17. 3 (809u-01) P13
08,51 Mattias Söderström 890509 8 13 Falun 17. 3 (711u-01) P13
08,17 Magnus  Söderström 890823 1 13 Bollnäs 2. 2 (730u-01) P13
07,48 Daniel Pettersson 891026 4= 12 Eskilstuna 24. 11 (643u-01) P13
Diskuskastning (0,6 kg)
29,93 Mattias Söderström 890509 1 13 Gävle 31. 7 1714-01 P13
25,91 Magnus Söderström 890823 3 13 Gävle 1. 9 0 P13
24,61 Daniel Pettersson 891026 4 13 Gävle 1. 9 0 P13
21,82 Mathias Erkkilä 890607 4 13 Gävle 27. 8 0 P13
17,85 Christian Byman 890222 6 13 Gävle 14. 5 0 P13
15,81 Sonny Eriksson 890920 7 13 Gävle 14. 5 0 P13
Släggkastning (3 kg)
34,13 Mathias Erkkilä 890607 1 13 Gävle 20. 8 0 P13
26,42 Mattias Söderström 890509 1 13 Gävle 31. 7 0 P13
20,82 Magnus Söderström 890823 5 13 Gävle 20. 8 0 P13
17,82 Christian Byman 890222 6 13 Gävle 20. 8 0 P13
12,85 Sonny Eriksson 890920 8 13 Gävle 20. 8 0 P13
Slungbollskastning (1 kg)
26,98 Rasmus Ersson 900304 1 12 Hofors 28. 5 0 P13
20,38 Jesper Hall 900111 3 12 Hofors 28. 5 1728-01 P13
19,35 Johan Fougman 900113 4 12 Hofors 28. 5 1693-01 P13
Bollkastning (300 g)
41,71 Magnus Söderström 890823 pen 13 Gävle 28. 9 3823-01 P13
40,17 Mikael Brinnen 890919 1 13 Gävle 12. 7 0 P13
38,11 Robert Hedin 900829 1 12 Gävle 12. 7 0 P13
37,09 Rasmus Ersson 900304 1 12 Gävle 20. 8 3667-01 P13
34,70 Jesper Hall 900111 1 12 Hofors 6. 8 3282-01 P13
30,72 Johan  Fougman 900113 4 12 Gävle 20. 8 2882-01 P13
Spjutkastning (400 g)
39,64 Mathias Erkkilä 890607 1 13 Skellefteå 7. 9 2407-01 P13
35,72 Magnus Söderström 890823 1 13 Järvsö 15. 9 2854-01 P13
31,29 Mikael Brinnen 890919 5 13 Skellefteå 7. 9 2593-01 P13
29,15 Mattias Söderström 890509 7 13 Skellefteå 7. 9 2335-01 P13
21,89 Rasmus Ersson 900304 3 12 Järvsö 14. 9 2646-01 P13
20,72 Christian Byman 890222 6 13 Gävle 31. 8 0 P13
16,08 Sonny Eriksson 890920 6 13 Valbo 13. 8 0 P13
Spjutkastning (600 g)
28,04 Mathias  Erkkilä 890607 3 14 Riihimäki, FIN 21. 7 0 P13
Femkamp (60 m häck - längd - boll - höjd - 600 m)
4.035 w Magnus Söderström 890823 1 13 Gävle 28. 9 0 P13
(10,06w - 5,08w - 41,71 - 1,41 - 2.03,87)
4 x 80 meter
43,37 Daniel Pettersson - Mikael Brinnen - Magnus Söderström - Rasmus Ersson
1 13 Gävle 28. 8 P13
46,79 Mattias Söderström - Mathias Erkkilä - Mattias Hall - Anton Hedbern
2 13 Gävle 28. 8 P13
3 x 800 meter
7.42,45 Markus Liwing - Mattias Söderström - Mathias Erkkilä
1 13 Gävle 28. 8 P13
POJKAR 11 (födda 1991-1992)
60 meter
9,32 OK Mattias Hall 910508 1 11 Gävle 12. 7 966-01 P11
9,50 OK Jakob Enmark 910504 2 11 h2 Gävle 21. 5 995-01 P11
9,53 OK Simon Löfberg 910607 2 11 Gävle 12. 7 1002-01 P11
9,62 OK Anton Hedbern 911009 3 11 Gävle 12. 7 0 P11
9,73 +1,8 Erik Dahlgren 920518 4 10 h1 Gävle 21. 7 0 P11
9,75 +1,5 Viktor Frykman 910122 2 11 h1 Gävle 7. 5 1012-01 P11
9,85 OK Kristofer Sundberg 920305 1 10 Gävle 12. 7 1044-01 P11
9,91 OK Adam Olsson 91 4 11 h1 Gävle 21. 5 0 P11
9,91 OK Pontus Persson 910321 5 11 h1 Gävle 21. 5 1033-01 P11
10,08 +1,3 Viktor Broo 910109 4 11 h2 Gävle 7. 5 1028-01 P11
10,09 OK Alexander Hall 92 3 10 Gävle 21. 5 0 P11
10,09 OK Didrik Hall 920305 2 10 Gävle 21. 5 1007-01 P11
10,15 -1,0 Erik Hillborg 910830 3 11 h1 Gävle 20. 8 1035-01 P11
10,35 +1,3 Rikard Andersson 910712 5 11 h2 Gävle 7. 5 1088-01 P11
10,56 OK Martin Maxe 910506 5 11 h2 Gävle 21. 5 1112-01 P11
10,58 +1,3 Sebastian Örnmark 910730 6 11 h2 Gävle 7. 5 1125-01 P11
10,68 OK Jonatan Bergström 920327 4 10 Gävle 21. 5 0 P11
10,75 +0,4 Per Kull 92 3 10 Gävle 7. 5 1128-01 P11
11,82 OK Martin Ekelund 92 5 10 Gävle 21. 5 0 P11
12,24 -2,1 Marcus Erkkilä 920318 8 10 h1 Uppsala 29. 6 0 P11
Medvind
9,43 w w Jakob Enmark 910504 1 11 h1 Järvsö 14. 9 995-01 P11
9,84 w w Kristofer Sundberg 920305 2 10 Järvsö 14. 9 1044-01 P11
9,87 w w Didrik Hall 920305 1 10 h2 Järvsö 14. 9 1007-01 P11
10,08 w w Rikard Andersson 910712 5 11 h3 Järvsö 14. 9 1088-01 P11
11,74 w w Marcus Erkkilä 920318 5 10 h1 Järvsö 14. 9 0 P11
Inomhus
9,88 Christoffer Andersson 91 3 11 h1 Falun 16. 3 0 P11
11,22 Tobias Karlsson 92 7 10 h1 Falun 16. 3 0 P11
200 meter Inomhus
38,32 Martin Maxe 910506 3 11 B Bollnäs 9. 3 0 P11
400 meter
1.12,93 Mattias Hall 910508 1 11 Gävle 12. 7 0 P11
1.16,47 Didrik Hall 920305 1 10 Gävle 12. 7 1176m-01 P11
1.19,59 Simon Löfberg 910607 2 11 Gävle 12. 7 0 P11
1.19,94 Anton Hedbern 911009 3 11 Gävle 12. 7 0 P11
1.22,38 Kristoffer Sundberg 920305 2 10 Söderhamn 15. 6 1276m-01 P11
1.28,0m Jonatan Bergström 920327 4 10 Kilafors 8. 6 0 P11
600 meter
1.51,87 Mattias Hall 910508 2 11 A Gävle 20. 7 0 P11
1.57,93 Anton Hedbern 911009 3 11 Kvarnsveden 11. 8 0 P11
1.59,51 Erik Dahlgren 920518 2 10 Gävle 20. 7 0 P11
2.00,22 Didrik Hall 920305 3 10 Gävle 20. 7 21459-01 P11
Inomhus
2.01,38 Christoffer Norell 910419 2 11 h2 Sätra 10. 2 (21245u-01) P11
800 meter
2.40,60 Mattias Hall 910508 1 11 Järvsö 14. 9 24957-01 P11
2.41,99 Jakob Enmark 910504 2 11 Järvsö 14. 9 2539m-01 P11
2.48,85 Anton Hedbern 911009 5 11 Järvsö 14. 9 0 P11
2.53,68 Didrik Hall 920305 1 10 Järvsö 14. 9 25821-01 P11
2.57,5m Pontus Persson 910321 3 11 Hofors 6. 8 2579m-01 P11
2.58,1m Simon Löfberg 910607 3 11 Sandviken 4. 6 3058m-01 P11
3.04,6m Jonatan Bergström 920327 2 10 Hofors 6. 8 0 P11
3.10,18 Rikard Andersson 910712 8 11 Järvsö 14. 9 3271m-01 P11
3.12,6m Kristoffer Sundberg 920305 3 10 Hofors 6. 8 0 P11
3.19,2m Martin Maxe 910506 7 11 Hofors 28. 5 3462m-01 P11
3.26,4m Sebastian Örnmark 910730 8 11 Sandviken 4. 6 3268m-01 P11
3.27,7m Erik Hillborg 910830 10 11 Sandviken 4. 6 3315m-01 P11
3.34,5m Viktor Broo 910109 11 11 Sandviken 4. 6 3460m-01 P11
50 meter häck (60 cm)
9,95 OK Didrik Hall 920305 1 10 h1 Järvsö 15. 9 0 P11
10,60 OK Kristofer Sundberg 920305 3 10 Järvsö 15. 9 0 P11
60 meter häck (76 cm)
11,59 +0,6 Pontus Persson 910321 1 11 A Gävle 20. 7 0 P11
11,75 OK Mattias Hall 910508 3 11 Järvsö 15. 9 1458-01 P11
12,05 OK Jakob Enmark 910504 4 11 h2 Järvsö 15. 9 0 P11
12,39 OK Simon Löfberg 910607 2 11 h1 Järvsö 15. 9 0 P11
12,60 +0,3 Mattias Hall 910508 4 11 h1 Bollnäs 13. 7 0 P11
13,08 -0,4 Anton Hedbern 911009 7 11 h1 Kvarnsveden 11. 8 0 P11
13,28 +0,6 Simon Löfberg 910607 6 11 h2 Kvarnsveden 11. 8 0 P11
13,34 +0,3 Erik  Hillborg 910830 5 11 h1 Bollnäs 13. 7 0 P11
13,44 +0,4 Anton Hedbern 911009 5 11 h2 Gävle 27. 8 0 P11
13,55 +1,7 Rikard Andersson 910712 2 11 h1 Gävle 27. 8 0 P11
14,08 OK Erik Hillborg 910830 5 11 h2 Järvsö 15. 9 0 P11
14,37 -1,0 Edvin Martinsson 91 4 11 h1 Gävle 14. 5 0 P11
14,65 OK Martin Maxe 910506 5 11 h1 Järvsö 15. 9 0 P11
15,78 -0,6 Sebastian Örnmark 910730 6 11 h2 Gävle 14. 5 0 P11
Inomhus
11,68 Christoffer Norell 910419 2 11 h2 Sätra 10. 2 0 P11
Höjdhopp
1,33 Didrik Hall  920305 1 10 Järvsö 14. 9 115-01 P11
1,26 Mattias Hall  910508 3 11 Järvsö 14. 9 105-01 P11
1,25 Pontus Persson 910321 4 11 Gävle 20. 7 115-01 P11
1,15 Simon Löfberg 910607 4 11 Gävle 27. 8 105-01 P11
1,15 Jakob Enmark 910504 5 11 Gävle 27. 8 095-01 P11
1,15 Erik Hillborg 910830 6 11 Gävle 27. 8 105-01 P11
1,10 Viktor Frykman 910122 4 11 Gävle 7. 5 080-01 P11
1,10 Anton Hedbern 911009 6 11 Gävle 7. 5 0 P11
1,10 Jonatan Bergström 920327 2 10 Gävle 21. 5 0 P11
1,10 Rikard Andersson 910712 7 11 Gävle 27. 8 095-01 P11
1,05 Martin Maxe 910506 10= 11 Gävle 7. 5 090-01 P11
1,00 Sebastian Örnmark 910730 12 11 Gävle 7. 5 090-01 P11
1,00 Martin Ekelund 92 5 10 Gävle 21. 5 0 P11
1,00 Kristoffer Sundberg 920305 3 10 Gävle 27. 8 095-01 P11
0,90 Alexander Hall 92 5 10 Gävle 21. 5 0 P11
Stavhopp
1,29 Pontus Persson 910321 1 11 Gävle 24. 7 0 P11
Längdhopp (Zonmätning)
4,07 OK Mattias Hall  910508 2 11 Järvsö 15. 9 352-01 P11
4,01 OK Simon Löfberg 910607 4 11 Järvsö 15. 9 356-01 P11
3,95 OK Jakob Enmark 910504 1 11 Hofors 6. 8 336-01 P11
3,91 OK Didrik Hall  920305 2 10 Järvsö 15. 9 378-01 P11
3,82 OK Pontus Persson 910321 2 11 Hofors 6. 8 338-01 P11
3,81 OK Kristofer Sundberg 920305 3 11 Hudiksvall 1. 9 334-01 P11
3,79 Anton Hedbern 911009 8 11 Bollnäs 13. 7 0 P11
3,56 OK Rikard Andersson 910712 15 11 Järvsö 15. 9 313-01 P11
3,49 OK Jonatan Bergström 920327 9 10 Uppsala 29. 6 0 P11
3,47 OK Per Kull 92 2 10 Gävle 14. 5 312-01 P11
3,41 OK Viktor Frykman 910122 8 11 Gävle 21. 5 347-01 P11
3,39 OK Martin Maxe 910506 18 11 Kvarnsveden 11. 8 288-01 P11
3,28 OK Sebastian Örnmark 910730 10 11 Gävle 21. 5 302-01 P11
3,21 ? Erik  Hillborg 910830 11 11 Bollnäs 13. 7 315-01 P11
3,11 OK Viktor Broo 910109 12 11 Gävle 21. 5 355-01 P11
2,89 OK Martin Ekelund 92 5 10 Gävle 14. 5 0 P11
2,75 OK Marcus Erkkilä 920318 16 10 Uppsala 29. 6 0 P11
Inomhus
3,22 Erik Hillborg 910830 35 11 Falun 16. 3 (315u-01) P11
3,00 Christoffer Andersson 91 42 11 Falun 16. 3 0 P11
2,58 Tobias Karlsson 92 29 10 Falun 16. 3 0 P11
Trestegshopp (Zonmätning)
09,27 OK Mattias Hall  910508 1 11 Järvsö 14. 9 0 P11
08,45 OK Jakob Enmark 910504 5 11 Järvsö 14. 9 0 P11
08,23 OK Pontus Persson 910321 5 11 Kvarnsveden 11. 8 0 P11
08,15 OK Simon Löfberg 910607 11 11 Järvsö 14. 9 0 P11
07,82 OK Anton Hedbern 911009 13 11 Järvsö 14. 9 0 P11
06,95 OK Martin Maxe 910506 16 11 Järvsö 14. 9 0 P11
06,78 OK Rikard Andersson 910712 17 11 Järvsö 14. 9 0 P11
Kulstötning (2 kg)
08,04 Didrik Hall 920305 1 10 Valbo 13. 8 0726-01 P11
07,95 Erik  Hillborg 910830 2 11 Bollnäs 13. 7 0709-01 P11
07,32 Pontus Persson 910321 8 11 Uppsala 29. 6 0687-01 P11
07,29 Kristoffer Sundberg 920305 2 10 Valbo 13. 8 0639-01 P11
07,00 Simon Löfberg 910607 1 11 Sandviken 3. 9 0565-01 P11
06,97 Martin Maxe 910506 5 11 Gävle 20. 7 0609-01 P11
06,89 Jonatan Bergström 920327 3 10 Gävle 27. 8 0 P11
06,79 Per Kull 92 2 10 Gävle 14. 5 0629-01 P11
06,74 Sebastian Örnmark 910730 2 11 Sandviken 3. 9 0668-01 P11
06,25 Jakob Enmark 910504 4 11 Sandviken 3. 9 0643-01 P11
06,18 Mattias Hall 910508 5 11 Sandviken 3. 9 0 P11
06,09 Marcus  Erkkilä 920318 10 10 Järvsö 14. 9 0 P11
06,02 Viktor Frykman 910122 8 11 Sandviken 3. 9 0614-01 P11
05,75 Martin Ekelund 92 4 10 Gävle 27. 8 0 P11
04,83 Adam Olsson 91 11 11 Gävle 14. 5 0 P11
04,78 Anton Hedbern 911009 11 11 Sandviken 3. 9 0 P11
04,52 Rikard Andersson 910712 12 11 Sandviken 3. 9 0502-01 P11
04,11 Edvin Martinsson 91 15 11 Gävle 14. 5 0470-01 P11
04,11 Viktor Broo 910109 12 11 Sandviken 4. 6 0506-01 P11
Diskuskastning (0,6 kg)
22,39 Kristoffer Sundberg 920305 1 12 Kilafors 8. 6 0 P11
Slungbollskastning (0,7 kg)
23,82 Martin Maxe 910506 2 11 Järvsö 14. 9 0 P11
20,64 Simon Löfberg 910607 7 11 Järvsö 14. 9 0 P11
Slungbollskastning (1 kg)
27,72 Kristoffer Sundberg 920305 1 10 Kilafors 8. 6 2105-01 P11
22,24 Erik Hillborg 910830 5 11 Kvarnsveden 11. 8 0 P11
20,76 Pontus Persson 910321 1 11 Hofors 28. 5 0 P11
18,56 Martin Maxe 910506 6 11 Kvarnsveden 11. 8 0 P11
16,40 Simon Löfberg 910607 2 11 Valbo 13. 8 0 P11
14,43 Jakob Enmark 910504 3 11 Hofors 28. 5 0 P11
12,95 Anton Hedbern 911009 5 11 Valbo 13. 8 0 P11
12,78 Sebastian Örnmark 910730 4 11 Hofors 28. 5 0 P11
11,40 Rikard Andersson 910712 8 11 Hofors 28. 5 0 P11
09,06 Mattias Hall 910508 8 11 Valbo 13. 8 0 P11
Bollkastning (150 g)
49,50 Kristoffer Sundberg 920305 1 10 Gävle 27. 8 3920-01 P11
46,10 Didrik Hall 920305 2 10 Gävle 27. 8 3218-01 P11
34,84 Jonatan Bergström 920327 3 10 Gävle 27. 8 0 P11
29,96 Per Kull 92 3 10 Gävle 7. 5 3036-01 P11
29,52 Pontus Persson 910321 1 11 Gävle 20. 8 3147-01 P11
27,60 Martin Maxe 910506 5 11 Kvarnsveden 11. 8 2468-01 P11
26,16 Jakob Enmark 910504 4 11 Valbo 13. 8 0 P11
25,65 Viktor Frykman 910122 2 11 Gävle 20. 8 2672-01 P11
22,76 Rikard Andersson 910712 6 11 Gävle 20. 8 2299-01 P11
22,39 Erik  Hillborg 910830 7 11 Valbo 13. 8 2310-01 P11
21,97 Marcus  Erkkilä 920318 4 10 Gävle 27. 8 0 P11
20,99 Sebastian Örnmark 910730 9 11 Gävle 20. 8 2090-01 P11
20,46 Viktor Broo 910109 11 11 Gävle 20. 8 2044-01 P11
Bollkastning (300 g)
34,35 Kristofer Sundberg 920305 1 10 Järvsö 15. 9 2725-01 P11
33,08 Didrik Hall  920305 2 10 Järvsö 15. 9 0 P11
31,58 Simon Löfberg 910607 1 11 Gävle 12. 7 0 P11
30,16 Mattias Hall 910508 2 11 Gävle 12. 7 0 P11
25,54 Anton Hedbern 911009 3 11 Gävle 12. 7 0 P11
24,88 Jonatan Bergström 920327 3 10 Kilafors 8. 6 0 P11
Spjutkastning (400 g)
29,03 Kristofer Sundberg 920305 1 11 Järvsö 14. 9 1957-01 P11
24,65 Pontus Persson 910321 2 11 Järvsö 14. 9 0 P11
22,89 Mattias Hall 910508 3 11 Järvsö 14. 9 0 P11
16,67 Erik Hillborg 910830 9 11 Järvsö 14. 9 0 P11
14,02 Jakob Enmark 910504 11 11 Järvsö 14. 9 0 P11
07,52 Martin Maxe 910506 12 11 Järvsö 14. 9 0 P11
4 x 100 meter
66,84 Jonatan Bergström - Joakim Hvalgren - Carl-Johan Eklund - Mathias Wiberg
3 B Gävle 29. 5 P11
3 x 800 meter
8.21,82 Mattias Hall - Didrik Hall - Anton Hedbern
2 13 Gävle 28. 8 P11
POJKAR 9 (födda 1993-1994)
60 meter
9,46 OK Mathias Wiberg 930209 1 9 Gävle 12. 7 0 P9
9,57 OK Erik  Törnros 930611 2 9 Gävle 12. 7 0 P9
9,79 OK Joakim Hvalgren 930110 3 9 Gävle 20. 8 1099-01 P9
9,83 OK Adam Pöllä 930425 3 9 Gävle 12. 7 0 P9
10,30 +1,5 John Österberg 930529 6 9 Gävle 21. 7 0 P9
10,41 OK David Huldén 940126 1 8 h1 Gävle 20. 8 1142-01 P9
10,53 0,0 Filip Andersson 930131 5 9 h1 Gävle 21. 7 0 P9
10,63 OK Karl Hallberg 940630 2 8 h1 Gävle 21. 5 0 P9
11,00 OK Erik  Hintze 930210 5 9 Gävle 12. 7 0 P9
11,23 OK Thomas Söderman 930802 6 9 Gävle 20. 8 1188-01 P9
11,26 OK Alexander Lehnbom 941207 3 8 h1 Gävle 20. 8 0 P9
11,32 OK Oskar Larsson 940615 3 8 h2 Gävle 20. 8 1273-01 P9
11,50 +1,6 Anton Lindkvist 930927 5 9 h1 Gävle 7. 5 0 P9
11,55 OK Olle Öberg 940419 3 8 h1 Gävle 21. 5 0 P9
11,55 OK Max Johansson 941123 4 8 h1 Gävle 21. 5 0 P9
11,55 OK Fredrik Lundgren 94 4 8 h1 Gävle 20. 8 0 P9
11,63 OK Albin Johansson 941123 4 8 h2 Gävle 20. 8 0 P9
11,81 OK Johan Hillborg 940414 6 8 h1 Gävle 21. 5 0 P9
12,40 OK Christoffer Andersson 930816 7 9 Gävle 21. 5 0 P9
12,46 OK Oliver Bird 940815 8 8 h1 Gävle 20. 8 0 P9
12,61 OK Jakob Westerlund 930316 8 9 Gävle 21. 5 0 P9
13,36 OK Stefan Ekelund 94 4 8 h2 Gävle 21. 5 0 P9
Medvind
10,27 w w John Österberg 930529 3 9 s2 Järvsö 14. 9 0 P9
Inomhus
10,47 Max Carlsson Björkhed 93 5 9 h1 Falun 16. 3 0 P9
11,76 Fredrik Karlsson 94 7 8 s2 Falun 16. 3 0 P9
12,27 Simon Westberg 94 7 8 h4 Falun 16. 3 0 P9
12,44 Adam Wallin 94 5 8 h1 Falun 16. 3 0 P9
400 meter
1.19,2m Mathias Wiberg 930209 1 9 Sandviken 3. 9 0 P9
1.19,7m Joakim Hvalgren 930110 2 9 Sandviken 3. 9 0 P9
1.20,0m Erik Törnros 930611 3 9 Sandviken 3. 9 0 P9
1.21,75 David Huldén 940126 2 8 Gävle 20. 7 1343m-01 P9
1.22,3m Karl Hallberg 940630 1 8 Sandviken 3. 9 0 P9
1.24,59 Adam Pöllä 930425 2 9 Gävle 12. 7 0 P9
1.31,0m John Österberg 930529 3 9 Valbo 13. 8 0 P9
1.33,7m Fredrik Lundgren 94 3 8 Valbo 13. 8 0 P9
1.35,0m Max Johansson 941123 5 8 Hofors 28. 5 0 P9
1.36,37 Alexander Lehnbom 941207 9 8 Gävle 20. 7 0 P9
1.36,9m Oskar Larsson 940615 3 8 Sandviken 4. 6 1540m-01 P9
1.37,1m Albin Johansson 941123 5 8 Hofors 28. 5 0 P9
1.38,4m Johan  Hillborg 940414 6 8 Sandviken 3. 9 0 P9
1.38,4m Thomas Söderman 930802 6 9 Sandviken 3. 9 1451m-01 P9
1.39,9m Christoffer Sörebö 930505 6 9 Sandviken 4. 6 0 P9
1.41,0m Olle Öberg 940419 8 8 Hofors 28. 5 0 P9
1.57,7m Stefan Ekelund 94 10 8 Valbo 13. 8 0 P9
600 meter Inomhus
2.30,51 David Huldén 940126 7 8 Västerås 19. 1 0 P9
800 meter
3.28,60 David Huldén 940126 9 9 Järvsö 14. 9 0 P9
1000 meter
4.45,19 Oskar Larsson 940615 6 Gävle 7. 8 0 P9
40 meter häck (55 cm)
8,31 OK Mathias Wiberg 930209 1 9 Järvsö 15. 9 0 P9
9,35 OK Adam Pöllä 930425 4 9 h2 Järvsö 15. 9 0 P9
Höjdhopp
1,28 Erik Törnros 930611 1 9 Järvsö 14. 9 0 P9
1,16 Joakim Hvalgren 930110 2 9 Gävle 20. 8 080-01 P9
1,10 Mathias Wiberg 930209 3 9 Gävle 20. 8 0 P9
0,95 John Österberg 930529 4 9 Gävle 20. 8 0 P9
0,95 Erik Hintze 930210 5= 9 Gävle 20. 8 0 P9
0,95 Alexander Lehnbom 941207 1 8 Gävle 20. 8 0 P9
0,90 Olle Öberg 940419 1 8 Gävle 21. 5 0 P9
0,90 Johan Hillborg 940414 2= 8 Gävle 21. 5 0 P9
0,90 David Huldén 940126 2= 8 Gävle 21. 5 090-01 P9
0,90 Karl Hallberg 940630 4 8 Gävle 21. 5 0 P9
0,85 Max Johansson 941123 5 8 Gävle 21. 5 0 P9
0,85 Fredrik Lundgren 94 3= 8 Hofors 6. 8 0 P9
0,85 Albin Johansson 941123 5 8 Hofors 6. 8 0 P9
0,80 Jakob Westerlund 930316 6 9 Gävle 21. 5 0 P9
0,80 Oliver Bird 940815 10= 8 Gävle 20. 8 0 P9
0,75 Christoffer Andersson 930816 7 9 Gävle 21. 5 0 P9
Längdhopp (Zonmätning)
4,02 OK Erik Törnros 930611 1 9 Gävle 27. 8 0 P9
3,83 OK Mathias Wiberg 930209 2 9 Gävle 27. 8 0 P9
3,69 OK Joakim Hvalgren 930110 3 9 Gävle 27. 8 0 P9
3,40 OK John Österberg 930529 4 9 Gävle 27. 8 0 P9
3,37 OK David Huldén 940126 1 8 Gävle 27. 8 284-01 P9
3,33 -0,1 Adam Pöllä 930425 6 9 Gävle 21. 7 0 P9
3,32 -0,5 Filip Andersson 930131 7 9 Gävle 21. 7 0 P9
3,22 OK Erik  Hintze 930210 4 9 Gävle 12. 7 0 P9
3,21 OK Thomas Söderman 930802 5 9 Gävle 27. 8 279-01 P9
3,07 OK Karl Hallberg 940630 2 8 Gävle 27. 8 0 P9
2,86 -1,1 Alexander Lehnbom 941207 8 8 Gävle 21. 7 0 P9
2,81 OK Fredrik  Lundgren 94 3 8 Gävle 14. 5 0 P9
2,77 OK Johan Hillborg 940414 6 8 Gävle 27. 8 0 P9
2,76 OK Oskar Larsson 940615 7 8 Gävle 27. 8 0 P9
2,63 OK Albin Johansson 941123 10 8 Gävle 27. 8 0 P9
2,60 OK Christoffer Sörebö 930505 6 9 Sandviken 4. 6 0 P9
2,60 OK Olle Öberg 940419 3 8 Sandviken 4. 6 0 P9
2,49 OK Oliver Bird 940815 12 8 Gävle 27. 8 0 P9
2,47 OK Max Johansson 941123 8 8 Gävle 14. 5 0 P9
2,36 OK Christoffer Andersson 930816 7 9 Gävle 14. 5 0 P9
1,88 OK Stefan Ekelund 94 13 8 Gävle 14. 5 0 P9
Inomhus
2,90 Max Carlsson Björkhed 93 14 9 Falun 16. 3 0 P9
2,49 Max Johansson 941123 12 8 Falun 16. 3 0 P9
2,36 Pontus Carlsson Björkhed 93 20 9 Falun 16. 3 0 P9
2,33 Adam Wallin 94 21 8 Falun 16. 3 0 P9
2,20 Fredrik Karlsson 94 24 8 Falun 16. 3 0 P9
2,02 Simon Westberg 94 26 8 Falun 16. 3 0 P9
Kulstötning (2 kg)
08,20 Erik Törnros 930611 1 9 Järvsö 14. 9 0 P9
07,02 Adam Pöllä 930425 3 9 Gävle 20. 7 0 P9
06,97 John Österberg 930529 4 9 Gävle 20. 7 0 P9
06,09 Joakim Hvalgren 930110 4 9 Gävle 27. 8 0 P9
05,98 Erik Hintze 930210 8 9 Gävle 20. 7 0 P9
05,97 Mathias Wiberg 930209 5 9 Gävle 27. 8 0 P9
05,66 Filip Andersson 930131 10 9 Gävle 20. 7 0 P9
05,12 Olle Öberg 940419 1 8 Gävle 27. 8 0 P9
04,80 Karl Hallberg 940630 3 8 Gävle 27. 8 0 P9
04,74 Johan Hillborg 940414 4 8 Gävle 20. 7 0 P9
04,70 David Huldén 940126 16 9 Järvsö 14. 9 0401-01 P9
04,53 Fredrik Lundgren 94 2 8 Hofors 28. 5 0 P9
04,47 Thomas Söderman 930802 5 9 Gävle 14. 5 0436-01 P9
04,30 Albin Johansson 941123 4 8 Hofors 28. 5 0 P9
04,23 Max Johansson 941123 7 8 Gävle 27. 8 0 P9
04,09 Alexander Lehnbom 941207 9 8 Gävle 27. 8 0 P9
04,06 Oliver Bird 940815 10 8 Gävle 27. 8 0 P9
03,91 Stefan Ekelund 94 8 8 Gävle 14. 5 0 P9
03,60 Oskar Larsson 940615 8 8 Hofors 28. 5 0290-01 P9
Bollkastning (150 g)
39,63 Adam Pöllä 930425 1 9 Gävle 12. 7 0 P9
32,56 Mathias Wiberg 930209 2 9 Gävle 12. 7 0 P9
30,53 Joakim Hvalgren 930110 1 9 Gävle 7. 5 0 P9
30,51 Filip Andersson 930131 3 9 Gävle 12. 7 0 P9
30,04 John Österberg 930529 1 9 Valbo 13. 8 0 P9
29,59 Erik  Törnros 930611 4 9 Gävle 12. 7 0 P9
26,45 Fredrik Lundgren 94 1 8 Hofors 6. 8 0 P9
25,31 Erik  Hintze 930210 5 9 Gävle 12. 7 0 P9
24,37 Olle Öberg 940419 3 8 Hofors 6. 8 0 P9
23,30 Christoffer Andersson 930816 8 9 Gävle 7. 5 0 P9
20,85 Max Johansson 941123 2 8 Gävle 7. 5 0 P9
20,68 Alexander Lehnbom 941207 4 8 Hofors 6. 8 0 P9
18,65 Karl Hallberg 940630 6 8 Hofors 6. 8 0 P9
17,21 Albin Johansson 941123 4 8 Gävle 7. 5 0 P9
16,99 Oskar Larsson 940615 7 8 Hofors 6. 8 0 P9
16,03 Johan Hillborg 940414 9 8 Hofors 6. 8 0 P9
15,56 Oliver Bird 940815 10 8 Hofors 6. 8 0 P9
14,90 David Huldén 940126 9 8 Valbo 13. 8 0856-01 P9
13,08 Thomas Söderman 930802 9 9 Gävle 7. 5 0 P9
10,27 Stefan Ekelund 94 10 8 Gävle 7. 5 0 P9
Bollkastning (300 g)
30,50 Adam Pöllä 930425 1 9 Järvsö 15. 9 0 P9
28,80 Erik Törnros 930611 3 9 Järvsö 15. 9 0 P9
27,26 Mathias Wiberg 930209 5 9 Järvsö 15. 9 0 P9
POJKAR 7 (födda 1995 och senare)
60 meter
11,90 OK Niklas Hvalgren 950415 6 8 h1 Gävle 20. 8 0 P7
12,43 OK Jonas Söderman 950705 6 8 h2 Gävle 20. 8 0 P7
13,13 OK Daniel Skalk 970211 1 7 Gävle 12. 7 0 P7
13,20 OK Emil Hintze 960907 2 7 Gävle 12. 7 0 P7
Inomhus
14,88 Anton Karlsson 96 7 7 h2 Falun 16. 3 0 P7
400 meter
1.48,9m Jonas Söderman 950705 11 8 Sandviken 3. 9 0 P7
1.51,5m Niklas Hvalgren 950415 9 8 Valbo 13. 8 0 P7
1.59,46 Emil Hintze 960907 1 7 Gävle 12. 7 0 P7
Höjdhopp
0,85 Niklas Hvalgren 950415 6 8 Gävle 20. 8 0 P7
Längdhopp (Zonmätning)
2,67 OK Jonas Söderman 950705 8 8 Gävle 27. 8 0 P7
2,62 OK Niklas Hvalgren 950415 11 8 Gävle 27. 8 0 P7
2,37 OK Emil Hintze 960907 1 7 Gävle 12. 7 0 P7
2,25 OK Daniel Skalk 970211 14 8 Gävle 27. 8 0 P7
Inomhus
1,56 Anton Karlsson 96 10 7 Falun 16. 3 0 P7
Kulstötning (2 kg)
03,48 Niklas Hvalgren 950415 12 8 Gävle 27. 8 0 P7
03,46 Jonas Söderman 950705 13 8 Gävle 27. 8 0 P7
03,27 Daniel Skalk 970211 15 8 Gävle 27. 8 0 P7
03,09 Emil Hintze 960907 17 8 Gävle 27. 8 0 P7
Bollkastning (150 g)
15,44 Daniel Skalk 970211 1 7 Gävle 12. 7 0 P7
12,09 Niklas Hvalgren 950415 11 8 Valbo 13. 8 0 P7
11,39 Jonas Söderman 950705 8 8 Gävle 7. 5 0 P7
10,70 Emil Hintze 960907 2 7 Gävle 12. 7 0 P7
FLICKOR 13 (födda 1989-1990)
80 meter
11,64 OK Sofie Erenlöf 890708 1 13 Gävle 12. 7 0 F13
11,64 -1,4 Jennifer Höglund 900322 1 12 h2 Kvarnsveden 11. 8 0 F13
11,70 OK Julia Engström 900126 2 12 Gävle 12. 7 0 F13
11,86 +1,4 Jessica Enlund 890406 2 13 h2 Gävle 21. 5 0 F13
11,94 +1,4 Erika Teljing 890410 3 13 h2 Gävle 21. 5 0 F13
11,97 +1,3 Marie-Louise Proos 900114 2 12 h1 Gävle 21. 5 0 F13
12,12 OK Evelina Huldén 901228 1 12 h3 Gävle 20. 8 0 F13
12,13 +1,4 Therese Duvhammar 890117 4 13 h2 Gävle 21. 5 0 F13
12,56 +1,3 Natasha Andersson 901024 7 12 h1 Gävle 21. 5 0 F13
13,11 +0,7 Sanna Andersson 890526 7 13 h1 Gävle 21. 5 0 F13
13,57 +0,7 Eleonore Larsson 900826 7 12 h2 Gävle 7. 5 0 F13
14,60 OK Evelina Sundberg 900223 5 12 h3 Gävle 20. 8 0 F13
Medvind
11,19 +5,66 w Jennifer Höglund 900322 3 13 A Gävle 31. 8 0 F13
11,49 +5,66 w Sofie Erenlöf 890708 4 13 A Gävle 31. 8 0 F13
11,65 +3,4 w Julia Engström 900126 3 12 Söderhamn 15. 6 0 F13
11,83 +3,0 w Erika Teljing 890410 3 13 h2 Gävle 7. 5 0 F13
12,96 w w Johanna Larsson 900903 5 12 h1 Järvsö 14. 9 0 F13
200 meter
28,56 +0,8 Sofie Erenlöf 890708 1 13 E Göteborg/U/U 7. 7 3040-01 F13
30,27 -1,19 Jennifer Höglund 900322 3 Gävle 7. 8 0 F13
Inomhus
32,97 Evelina Huldén 901228 3 12 h2 Västerås 19. 1 0 F13
300 meter
45,73 Sofie Erenlöf 890708 1 Gävle 18. 9 4788-01 F13
400 meter
64,62 Sofie Erenlöf 890708 1 13 Gävle 12. 7 6745-01 F13
67,77 Jessica Enlund 890406 2 13 Gävle 5. 6 7227-01 F13
67,99 Jennifer Höglund 900322 1 12 Gävle 12. 7 0 F13
72,31 Evelina Huldén 901228 3 Gävle 12. 8 0 F13
72,77 Julia Engström 900126 2 12 Gävle 12. 7 0 F13
600 meter
1.45,57 Sofie Erenlöf 890708 hex 15 Gävle 22. 9 14938-01 F13
1.50,58 Jessica Enlund 890406 6 13 Skellefteå 7. 9 15827-01 F13
1.55,05 Jennifer Höglund 900322 3 13 B Gävle 20. 7 0 F13
1.58,15 Evelina Huldén 901228 4 13 B Gävle 20. 7 0 F13